• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

13 gabime që bëjmë para se të flemë gjumë.

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Gjumi kualitativ pervecse ndikon ne shendetin tone, le pasoja edhe ne pamjen tone. Nje numer i vogel i njerezve flene tete ore ne nate ashtu sic rekomandojne edhe ekspertet.
Ne ju sjellim 13 gabimet me te shpeshta qe njerezit i bejne para gjumit te cilat shkaterrojne kualitetin e gjumit tone.1. Shikimi i TV-se para gjumit ose qendrimi ne Internet
Edhe pse gjate shikimit te TV-se ose shikimit te risive ne Facebook nuk jemi aq te angazhuar mentalisht, drita artificiale qe arrin deri tek truri yne, e mashtron dhe i tregon qe ende nuk eshte koha per gjume. Ekspertet si aktivitet para gjumit me se shpeshti rekomandojne ****in.

2. Shikimi i ores
Nese nuk mund te fleme ose zgjohemi gjate nates, me se shpeshti shikojme oren per te pare se sa kohe na ka mbetur per gjume. “Llogaritja e kohes” rrit ankthin, prandaj oren ose telefonin me alarm me se miri eshte ta leme diku ku nuk mund ta arrijme me duar. Pervecse gjate nates nuk do ta dini se sa eshte ora pa u zgjuar nga shtrati, kjo ide eshte e mire edhe gjate zgjimit, sepse nuk do te mund ta fikni me shpejt alarmin dhe te rrotulloheni ne krahun tjeter.

3. Biseda me telefon
Edhe nje shprehi tjeter e keqe para gjumit eshte biseda telefonike. Hulumtimet e kohes se fundit tregojne qe te anketuarit te cilet shpesh praktikojne biseda te vonshme telefonike me veshtire arrijne fazen e gjumit te renduar dhe ajo vepron me dobet tek ata.

4. Fjetja ne hapesire te ngrohte
Do te zgjoheni shume me te pushuar nese temperatura ne dhome eshte me e ulet, sepse do ta arrini me lehte fazen e gjumit te rende.

5.Lenia e drites ndezur
Drita, te cilen e leshon llamba e nates, laptopi ose telefoni mund te crregullojne sasine e melatonines ne organizem, hormonit i cili rregullon ciklin e gjumit.

6. Kafeina
Dihet fakti qe pirja e pijeve qe permbajne kafeine, si kafja, Coca-Cola dhe caji mund te shkaktojne pagjumesi. Ekspertet rekomandojne qe te mos pihen pijet qe permbajne kafeine te pakten tete ore para se te flini gjume.

7. Duhani
Konsumimi i duhanit eshte nje nga shkaktaret e gjumit te keq. Hulumtimet tregojne qe joduhanpiresit flene me mire dhe zgjohen me te pushuar. Nese pini duhan, me se miri do te ishte qe cigaren e fundit ta pini te pakten kater ore para se te shkoni ne shtrat.

8. Alkooli
Per gjume te mire duhet ta shmangni alkoolin. Konsumimi i alkoolit para gjumit do te rezultoje me gjume jo te rehatshem dhe shume levizje neper krevat.

9. Pizhamet shume te ngushta
Besoni apo jo, per shkak te pizhameve shume te ngushta po ashtu mund te flihet veshtire, sepse ato mund te reduktojne nivelin e melatonines dhe te rrisin temperaturen trupore.

10. Fjetja ne bark ose ne krah
Dermatologet rekomandojne qe gjurmet ne faqe te krijuara per shkak te gjumit ne bark ose ne krah mund te behen te perhershme. Per t’u shmangur ky problem, me se miri eshte te flihet ne shpine.

11. Mosheqja e grimit
Heqja e grimit e liron lekuren nga papastertite e grumbulluara gjate dites dhe parandalon mbylljen e poreve. Lerini pecetat e lagura per fshirjen e grimit ne dollapin e nates qe te mos harroni ta pastroni fytyren.

12. Veprimi i produkteve antiageing
Produktet antiageing qe permbajne glicerine ose retinol me se miri veprojne gjate nates per shkak te rritjes se lehte te temperatures trupore ose absorbimit te perberesve.

13. Shmangia e pastrimit te dhembeve para gjumit
Shumica i frikesohet shkuarjes te dentisti, por shume edhe e kapercejne pastrimin e dhembeve para se te shkojne ne shtrat. Pasoje e kesaj mund te jene shume baktere ne zgavren e gojes, kariesi dhe era e gojes.
arena/
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 13 gabime që bëjmë para se të flemë gjumë.

11. Mosheqja e grimit
Heqja e grimit e liron lekuren nga papastertite e grumbulluara gjate dites dhe parandalon mbylljen e poreve. Lerini pecetat e lagura per fshirjen e grimit ne dollapin e nates qe te mos harroni ta pastroni fytyren.

/
Ne fakt ky eshte gabimi trashanike qe beni. Po si nuk patet fare meshire ndaj ne meshkujve???? Po sa te pashpirte paskeni qene ju graria! :vetull::gjuhe: Po sa llaqin jemi duke ngrene ne cunat veq shpirti jone e di :sho:Rrezik te na betonohet fundi i barkut :nxef:eek: te na behet ndonje semundje :hmm::hmm:Moret vesh ju apo jo????? Lani e pastroni fytyren dhe jo vetem fytyren :qershi: para gjumit :respekt::respekt:
 
Top