• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

11 këshilla për puçrat në fytyrë ...

ReNdEx

Interist Forever


Gjate adoleshences fluksi i hormoneve arrin deri ne superprodhim dhe ne rastet me te shpeshta mosbalancimi i tyre eshte njeri nga shkaqet. Zonat yndyrore akumulohen ne folikul (shtrati i qimes). Yndyra krijon nje substance qe quhet “Sebo”, i cili shtohet ne lekuren e fytyres duke dale nga folikuli ne siperfaqe te lekures. Ne zonen e folikules ku ndodhet qelbi zhvillohen bakterie, te cilat clirojne kimikate qe stimulojne inflamin dhe hapjen e folikules. Qelbi dhe bakteriet shkaktojne skuqjen e lekures. Eshte e domosdoshme te egzaminohen. Nuk duhet pritur te zhduken vete, sepse lene shenja te dukshme ne lekure. Meshkujt me kete problem duhet te bejne kujdes ne perzgjedhjen e aksesoreve te rrojes dhe produkteve ne menyre qe ato te jene sa me te pershtatshme dhe cilesore. Makinat e rrojes duhen perdorur me delikatese. Terapite me antibiotike si tetraciklina, eritromicina etj. Keshillohen per raste te renda, sidomos kur shperndarja e tyre perfshin vec fytyres, shpinen dhe kraharorin. Antibiotiket orale reduktojne bakteriet ne folikul dhe ulin skuqjet, por gjate ketyre terapive shume femra rrezikohen nga infeksionet vaginale. Ne kete rast nderpritet kura. Ekspozimet ne diell mund t’i maskojne aknet, por perfitimet jane te perkoheshme. Mania e “nxirrjes ne diell” eshte me pasoja.

Ja 11 Keshilla te cilat mund t’ju ndihmojne:

1.Mos nderhyni me duar ne pucra ose pika te zeza, sepse jane shenja inflamacioni. Shtypja eshte e rrezikshme nese nderhyrja behet ne menyre te gabuar. Kjo lloj menyre nuk ben tjeter vecse perkeqeson gjendjen e lekures.
2.Trajtoni fytyren me produkte cilesore me perberes organike si: kamomil, kamfor, kalendula etj
3.Lani duart perpara aplikimit.
4.Zgjidhni kozmetike profesionale.
5.Evitoni Fast-Food-et dhe ushqimet e skuqura, jane armiq te betuar te lekures.
6.Perdorni fruta e ushqime te fresketa.
7.Merrni vitamina A, C, E.
8.Mos perdorni sapun kunder yndyres. Ne keto raste gjendrat reagojne duke prodhuar yndyre ne sasi.
9.Perdorni drithera, vaj ulliri, kos, fruta, perime, prodhime deti.
10.Pini shume uje (pa gaz). Eshte menyra me e mire per te hidratuar lekuren.
11.Kujdes nga floket e gjate. Ne kushtet e nje higjene te keqe ato mund te jene bartes bakteriesh dhe ne kontakt me lekuren keqesojne gjendjen e saj duke stimuluar infeksionet....//arenashqip.com
 

MasteR

I'm offline
Pe: 11 këshilla për puçrat në fytyrë ...

Jane vertet te sikleteshme...kam pare plot raste...eshte per te ardhur keq...
 
Top