• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

100 vjet Pavarësi, "Jam Shqipëri" një ndër dy monumentet më të spikatura

ReNdEx

Interist Forever


TIRANث- Monumenti "Jam Shqipëri", një vepër 15-21 metra në bronx ose në mermer, ështe një ndër dy monumentet më të spikatura të prezantuara në konkursin ndërkombëtar për Monumentin e 100 vjetorit të Pavarësisë, ndër 80 bocetet e ardhura nga shumë vende të botës, si dhe nga Shqipëria e diaspora, për këtë eveniment shumë të rëndësishëm të shtetit shqiptar.

Imazhi i këtij projekti, që bazohet në fillesat e traditës dhe kulturës mijëravjeçare të kombit shqiptar, në studimet gjuhësore, historike dhe arkeologjike, është prezantuar në këtë konkurs nga Forumi "Imazh & Media".

Doc.prof Astrit Memia, realizuesi dhe ideatori i këtij monumenti, thotë se për ta paraqitur shqiptarin dhe Shqipërinë me vlerat e saj është menduar që projekti të realizohet mbi bazën e simboleve përfaqësuese shqiptare në epokën e globalizmit.

Sipas tij, është sugjeruar që ky monument të japë idenë e një kujtese hyjnore tereziane dhe që formon shkronjën "A", Albania. Ai është sugjeruar të vendoset tek sheshi "Rilindja", tek stacioni i trenit ose tek pjesa e urës së Lanës, pranë parkut "Rinia".

Projekti është i përbërë nga dy vepra, ku dy duar të fuqishme nisen vertikal si struktura guri dhe druri nga toka, duke u takuar horizontal dhe duke formuar njëkohësisht siluetën e shqiponjës dhe po ashtu bashkimin dhe besën e shqiptarëve. Mbyllja finalizon monumentin me një flakë të ndarë në pesë pjesë, që simbolizojnë kontinentet në glob.

Grupi u punës për realizimin e këtij projekti përbëhet nga doc. prof Astrit Memia, piktori dhe skenografi Bledar Gërçaliu dhe skulptori Ardian Pepa. Konkursi për Monumentin e 100 vjetorit të Pavarësisë u shpall më 21 dhjetor 2011 dhe u mbyll më 15 mars të këtij viti.

Në Galerinë Kombëtare të Arteve u paraqitën 61 artistë me rreth 80 bocete, ndër të cilët 26 artistë nga Shqipëria, 13 artistë nga diaspora, 8 nga Maqedonia dhe Kosova dhe 14 artistë ndërkombëtarë. Më 21 mars do të vlerësohen 5 bocetet më të mira me sistem pikësh, të cilët do i paraqiten Komisionit Shtetëror të Festimeve, pranë Kryeministrit.
(el.me/BalkanWeb)
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: 100 vjet Pavarësi, "Jam Shqipëri" një ndër dy monumentet më të spikatura

E kush ma shpjegon mua se cfare simbolizon ? se mua me duket sikur po bejne mundje duarsh....
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: 100 vjet Pavarësi, "Jam Shqipëri" një ndër dy monumentet më të spikatura

gjithsesi mendoj se e kisha nje mendim te tille por e doja nga kush e ka bere dhe te replikoja por ja qe nuk behet dot gjithsesi eshte dicka qesharake ....totalisht
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: 100 vjet Pavarësi, "Jam Shqipëri" një ndër dy monumentet më të spikatura

Sa kot , shume kot , teper kot , por kaq pritet nga keta doc dok anonim lol.
 
Top