• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

10 vererat me te shtrenjta te te gjitha koherave...

lovely

Anëtar i ri
Shpeshhere nje vere nuk blihet me qellimin per tu pire .Ajo mund te konsiderohet edhe si nje investim i mire per koleksionuesit.
Njihuni me 10 vererat me te shtrenjta te te gjitha koherave.

10. Cabernet Sauvignon Inglenook , 1941/ 18.125 euro
Kjo vere eshte prodhuar ne kantinen e veres Inglenook dhe u shit ne vitin 2004. E dini se kush eshte pronari i kesaj kantine ? As me pak e as me shume se regjizori Francis Coppola , i cili e bleu ne 1975 me parate e fituara nga filmi "KUMBARI".

9. Romanee -Conti DRC ne 1990 : 20 .650 euro . Kjo vere e kuqe e llojit Pinot Noir prodhohet ne krahinen e Borgonjes , France dhe i eshte shitur nje manjati rus 1996.

8. Grange Hermitage de Penfolds , 1951 : 28.222 euro
Kjo vere eshte prodhuar nga varieteti i rrushit Syrah dhe eshte shume e shtrenjte pasi ekzistojne vetem 20 te tilla ne te gjithe boten .I eshte shitur nje koleksionisti Australian ne maj te 2004.

7.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
10. 1811 CHATEAU D’YQUEM – $117,000

9. ROMANEE CONTI 1945 – $123,900

8. CHATEAU LAFITE 1787 – $156,450

7. AMPOULE FROM PENFOLDS – $168,000

6. CHATEAU MARGAUX 1787 – $225,000

5. CHATEAU LAFITE 1869 – $230,000

4. SHIPWRECKED 1907 HEIDSIECK – $275,000

3. 1947 CHEVAL BLANC – $304,375

2. JEROBOAM OF CHATEAU MOUTON-ROTHSCHILD 1945 – $310,700

1. SCREAMING EAGLE CABERNET SAUVIGNON 1992 – $500,000
 

lovely

Anëtar i ri
Shpeshhere nje vere nuk blihet me qellimin per tu pire .Ajo mund te konsiderohet edhe si nje investim i mire per koleksionuesit.
Njihuni me 10 vererat me te shtrenjta te te gjitha koherave.

10. Cabernet Sauvignon Inglenook , 1941/ 18.125 euro
Kjo vere eshte prodhuar ne kantinen e veres Inglenook dhe u shit ne vitin 2004. E dini se kush eshte pronari i kesaj kantine ? As me pak e as me shume se regjizori Francis Coppola , i cili e bleu ne 1975 me parate e fituara nga filmi "KUMBARI".

9. Romanee -Conti DRC ne 1990 : 20 .650 euro . Kjo vere e kuqe e llojit Pinot Noir prodhohet ne krahinen e Borgonjes , France dhe i eshte shitur nje manjati rus 1996.

8. Grange Hermitage de Penfolds , 1951 : 28.222 euro
Kjo vere eshte prodhuar nga varieteti i rrushit Syrah dhe eshte shume e shtrenjte pasi ekzistojne vetem 20 te tilla ne te gjithe boten .I eshte shitur nje koleksionisti Australian ne maj te 2004.

7. Sherry Massandra , 1775 - 31.953 euro .Gaboni nese mendoni se vererat me te mira jane ato italjane apo franceze .Kjo eshte njje nder vererat me te mira ruse te prodhuara ne Krime. Sipas tabloideve te ndryshem presidenti Putin eshte i cmendur pas saj dhe e ndan me koleget e preferuar.


6.Sauternes de Chateau d ' Yquem ,1787 - 73.456 euro. Kjo vere konsiderohet si mbreteresha e veres se bardhe . Ajo eshte perdorur edhe ne shume prodhime hollivudiane . Eshte blere ne vitin 2006 nga nje koleksionist anonim amerikan.


5.Bordeaux de Chateau Mouton Rothschild , 1945- 84.191 euro. E vecanta e kesaj vere eshte se ajo nuk gjendet ne formatin e zakonshem , por ne nje shishe prej 3 litrash . Kjo gje ka ndikuar edhe ne cmimin e cmendur te saj . Edhe agjenti 007 James Bond e ka cituar si nje nder vererat me te mira .


4. Mertol de Chateau Cheval Blanc , 1947 - 99.257 euro.
E shitur ne vitin 2006 ne San Francisko kjo vere eshte prodhuar nga nje prej kantinave me te mira ne bote .


3.Chateau Lafite , 1948 - 1117.530 euro . Kjo vere eshte thuajse 200 vjecare .Me pare ajo bente pjese ne koleksionin e presidentit amerikan Thomas Jefferson . Ndersa ne vitin 1985 u ble nga themeluesi i revistes Forbes , Malcolm Forbes.


2.Chateau Margaux , 1787 - 165.275 euro. Historia interesante e kesaj vere eshte se ajo nuk u pi kurre .Bente pjese ne koleksionin e cmendur te presidentit Jefferson . Por nje kamarier e theu pa dashje ne Four Season Hotel , New York 1989.


1.Cabernet Screaming Eagle ,1992 - 228.230 euro.
Cmimi i saj i cmendur besojme se i thote te gjitha per kete vere te kuqe te prodhuar ne Kaliforni.
 

Frank

Ashtu, kështu...
Nje shisheje vere i shitet me shume historia dhe brandi se sa ajo çfare permban shishja brenda.
Çdo vere e bere brenda parametrave nga nje Enolog profesionist pas rreth 10 viteve vjeterim ka pothuajse te njejten cilesi, vetem karakteristikat sipas verieteteve u ndryshojne.
 

lovely

Anëtar i ri
Shpeshhere nje vere nuk blihet me qellimin per tu pire .Ajo mund te konsiderohet edhe si nje investim i mire per koleksionuesit.
Njihuni me 10 vererat me te shtrenjta te te gjitha koherave.

10. Cabernet Sauvignon Inglenook , 1941/ 18.125 euro
Kjo vere eshte prodhuar ne kantinen e veres Inglenook dhe u shit ne vitin 2004. E dini se kush eshte pronari i kesaj kantine ? As me pak e as me shume se regjizori Francis Coppola , i cili e bleu ne 1975 me parate e fituara nga filmi "KUMBARI".

9. Romanee -Conti DRC ne 1990 : 20 .650 euro . Kjo vere e kuqe e llojit Pinot Noir prodhohet ne krahinen e Borgonjes , France dhe i eshte shitur nje manjati rus 1996.

8. Grange Hermitage de Penfolds , 1951 : 28.222 euro
Kjo vere eshte prodhuar nga varieteti i rrushit Syrah dhe eshte shume e shtrenjte pasi ekzistojne vetem 20 te tilla ne te gjithe boten .I eshte shitur nje koleksionisti Australian ne maj te 2004.

7. Sherry Massandra , 1775 - 31.953 euro .Gaboni nese mendoni se vererat me te mira jane ato italjane apo franceze .Kjo eshte njje nder vererat me te mira ruse te prodhuara ne Krime. Sipas tabloideve te ndryshem presidenti Putin eshte i cmendur pas saj dhe e ndan me koleget e preferuar.


6.Sauternes de Chateau d ' Yquem ,1787 - 73.456 euro. Kjo vere konsiderohet si mbreteresha e veres se bardhe . Ajo eshte perdorur edhe ne shume prodhime hollivudiane . Eshte blere ne vitin 2006 nga nje koleksionist anonim amerikan.


5.Bordeaux de Chateau Mouton Rothschild , 1945- 84.191 euro. E vecanta e kesaj vere eshte se ajo nuk gjendet ne formatin e zakonshem , por ne nje shishe prej 3 litrash . Kjo gje ka ndikuar edhe ne cmimin e cmendur te saj . Edhe agjenti 007 James Bond e ka cituar si nje nder vererat me te mira .


4. Mertol de Chateau Cheval Blanc , 1947 - 99.257 euro.
E shitur ne vitin 2006 ne San Francisko kjo vere eshte prodhuar nga nje prej kantinave me te mira ne bote .


3.Chateau Lafite , 1948 - 1117.530 euro . Kjo vere eshte thuajse 200 vjecare .Me pare ajo bente pjese ne koleksionin e presidentit amerikan Thomas Jefferson . Ndersa ne vitin 1985 u ble nga themeluesi i revistes Forbes , Malcolm Forbes.


2.Chateau Margaux , 1787 - 165.275 euro. Historia interesante e kesaj vere eshte se ajo nuk u pi kurre .Bente pjese ne koleksionin e cmendur te presidentit Jefferson . Por nje kamarier e theu pa dashje ne Four Season Hotel , New York 1989.


1.Cabernet Screaming Eagle ,1992 - 228.230 euro.
Cmimi i saj i cmendur besojme se i thote te gjitha per kete vere te kuqe te prodhuar ne Kaliforni.
Gjaku mer gjaku nr 1
 
Top