10 ndertesat me te famshme te arkitektures.

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
1.Piramidat e Gizes
giza-pyramids.jpg
arkitekti i panjohut
vendi El Giza, Egjipt
data -2600 deri -2480
stili Egjyptian i hershem

konstruksioni Gur gjigand masiv , lartesia e kulmit 138.8 m, (Lartesia fillestare: 146.6 m,)
tipologjia Varre

Egjyptianet e lasht i ndertuan piramidat si varre per Faraonet dhe Mbretereshat e tyre. Faraonet varroseshin ne piramida me dimensione dhe forma te ndryshme qe perpara fillimit te Epokes se Mbreteris se Vjeter, nga fundi i Epokes se Mreteris se Mesme. Ekzistojne rreth tetedhjet piramida te njohura nga Egjipti i Lashte. Tre me te medhat dhe me te mirmbajturat jane Piramidat e Gizes, te ndertuara ne fillim te Epokes se Mbreteris se Vjeter. Me e famshmja prej te cilave eshte ndertuar per Faraonin Khufu. Njifet si 'Piramida Madheshtore'.

2.Akropoli i Athines
50258948.akropolis.jpg

arkitekti Te ndryshem
vendi Athine, Greqi.
data Shek.V, Para Eres Sone (para lindjes se Krishtit)
stili Dorik
konstruksioni Gurr
tipologjia Tempull qendror

Akropoli i Athines eshte tempulli me i njohur i lashtesise Greke ,referuar si "Shkembi i Shenjte". Akropoli eshte nje konstruksion masiv guri i ndertuar e i gdhendur ne formacion shkembor i cili harin lartesin 150 m mbi nivelin e detit ne qytetin e Athines. Njihet gjithashtu edhe si Kekropia, pas legjendes se njeriut-gjarper , Mbreti i par i Athines.


3. Kompleksi Taj Mahal
taj-mahal.jpg

arkitekt Isa Ustad
vendi Agra , Indi
data Rreth vitit 1640
stili Islamik Mughal
konstruksioni mermer
tipologjia Xhami

Taj Mahal (Hindi: ताज महल) eshte nje mauzoleum i ndertuar ne Agra, Indi. Perandori Mughal Shah Jahan e kerkoi kete mausoleum per gruan e tij te preferuar, Mumtaz Mahal.Konstruksioni filloi ne 1632 dhe mbaroi 1648. Disa nga pyetjet me te diskutuara kan qene , kush dizenjoi dhe projektoi Taj-in? Ka qene nje grup pune projektuesish ne fakt, por Ustad Isa eshte konsideruar si kandidati me i favorizuar i kesaj vepre.
Taj Mahal (shpesh e quajtur " Taj-i") konsiderohet si shembulli i perkryer i stilit te arkitektures Mughale, nje stil qe kombinon element te arkitektures Persiane, Indiane dhe Islamike . Ndersa mausoleumi i bardhe prej mermeri eshte pjesa me e spikatur e kesaj vepre, ne teresi Taj Mahali eshte nje kompleks konstruktiv i mirintegruar , u listua ne UNESCO ne 1983-shin.


4. Shen Sofia
AgiaSofia.jpg


arkitekt Isidori i Miletit dhe Anthemius i Tralles
vendi Stamboll, Turqi
data Viti 537. Kupola u renuar nga termeti i fuqishem i vitit 989, u rindertua nga arkitekti Armen Tirdat.
stili Islamik Otoman Turk Bizantin
konstruksioni Mbuluar nga nje kupol-kube me diameter 31 meter dhe 56 meter lartesi, pak me e vogel se Panteoni.
tipologjia Xhami

Shen Sofia, (kisha e ) Urtesise , tani e njohur si muzeumi i Shen Sofis, eshte nje ish kishe Ortodokse Lindore e kthyer ne xhami ne vitin 1453 nga Turqit dhe me pas e kthyer ne muzeum ne vitin 1935. Tradicionalisht njifet si nje nga ndertesat me te shkelqyera ne historin njerezore. U pushtua nga Otomanet me renien e Kostandinopolit , konsiderohet si nje nga tragjedit me te medha te Kristianizmit nga Besimi Ortodoks Grek.
Emri i saj vjen nga emri Grek Ἁγία Σοφία, nje shkurtim i Ναός τῆς Ἁγίας τοῦ Θεοῦ Σοφίας, qe do te thot " Kisha e Urtësisë së Shenjtë të Perëndisë ".

5.Koloseu Roman
italy-rome-colosseum.jpg
arkitekt I panjohur
vendi Rome, Itali
data Viti 70 deri 82 e.s
stili Antik Roman, Klasik, Dorik, Jonik, Kolona Korintike,
konstruksioni Muratur me gur te punuar
tipologjia Amfiteater Teater

Koloseumi ose Coliseum, i njohur origjinalisht si Amfiteatri Flavian (Latinisht: Amphitheatrum Flavium), eshte Amfiteatri me i madh i njohur ne Perandorine Romake 50,000 spektator, fillimisht i perdorur per diluftimet e gladiatoreve. U ndertua ne vitet 70 nga skllever hebrenj te kapur pas kryengritjes se madhe te hebrenjve.
Pozicionohet ne lindje te Forumit Roman.


6.Muri i madh Kinez
china-great-wall-of-china.jpg

arkitekt I panjohur
vendi Badaling, 50 milje ne veriperendim te Pekinit
data Ne mesin e shekulli te IV-te
stili Dinastia Ming
konstruksioni Gure
tipologjia Mur Mbrojtes

Muri i Madh Kinez eshte nje prej serise se ndertimeve me karaktere fortifikues ne Kine, ndertuar midis shek IV Eres Sone dhe shek XIIV per te mbrojtur kufijte verior te Perandoris Kineze, gjat dinastive te ndryshme . Ka nje gjatesi 6,352 km (ka diskutime, me gjith renojat harin 8,851.8 km), ka ne strukturen e tij 723 kulla sinjalizuese , 7062 kulla vëzhgimi, 3.357 platforma muri dhe 1.026 rrënoja të tjera. Njifet si struktura me e gjate e ndertuar prej njeriut.7.Petra ,Jordan
treasury.jpg

arkitekt I panjohur
vendi Jordan
data Shek.VI Eres Son
stili Greko-Roman
konstruksioni Gur
tipologjia Hapesire e jashtme (Exterier)

Petra (nga πέτρα "petra", gur Greqisht; Arabisht: البتراء, al-Bitrāeshte) nje park arkeologjik ne Jordan,shtrihet ne nje lugine te madhe qe formohet mes maleve ne krahun lindor te Uadi Araba me drejtim nga Deti i Vdekur ne Gjirin Aqaba .
Eshte i famshem per strukturat e tij gjigante prej guri te gdhendura ne shkemb.

8.Angkor Vat
Angkor-Vat.jpg


arkitekt I panjohur
vendi Kamboxhia
data Rreth shekullit te XII
stili Stil klasik i arkitektures Khmer —stili Angkor Vat
konstruksioni Gur
tipologjia Tempull Budist

Angkor Vat eshte nje Tempull ne Angkor, Kamboxhia, ndertuar per Mbretin Suryavarman II ne shek.XII . Dedikuar fillimisht Besimit Hindu, me pas Besimit Budist. Eshte simbol i Kamboxhias i reflektuar dhe ne flamurin Kamboxhian Nacional, gjithashtu dhe pika e pare e atraksionit arkiologjik turistik . Eshte projektuar te sinjifikoj shtepine e perendive Hindu , me nje murr rrethues 3.6 km te gjate dhe tre galeri , ne qender te tempullit pozicionohet nje kompleks kullash. Ne ndryshim nga tempujt e tjere Angkorian , Angkor Vat eshte i orjentuar ne perendim. Admirohet per strukturat e tij te gurta dhe shtrirjen e tij ne plane te ndryshme .


9.Macu Picchu, Peru
machu-picchu-21small.jpg


arkitekt I panjohur
vendi Machu Picchu 70 km veriperendim te Cusco, Peru, ne kreshten e malit Machu Picchu, 2,350 meter mbi nivelin e detit.
data 1440
stili Incan
konstruksioni Muratur guri te punuar e te latuar
tipologjia Hapesire e jashtme (Exterier)

Machu Picchu i quajtur shpesh here "Qyteti i humbur Inkas" eshte nje prove e forte e qyteterimit Inkas e pozicionuar ne 2350 m lartesi mbi nivelin e detit. Per shume kohe e pa vizituar dhe e lene ne heshtje megjithse vendasit i atribuojne cilesi te forta historike, u be publik per mbar boten nga arkeologu Hiram Bingham ne vitin 1911.


10. Statuja e Liris
liberty.jpg


arkitekt Skulptor: Auguste Frederic Bartholdi, Inxhinier konstruktor: Gustave Eiffel,bazamenti :Richard Morris Hunt
vendi Ishulli Liberty ,Gjiri i New York .
data 1884
stili Neoklasik, Skulptur realiste
konstruksioni Strukture metalike , veshje bakri
tipologjia Statuj monumentale dhe kulle observimi

Liria ndricon Boten (Frengjisht: La liberté éclairant le monde), njohur zakonisht si Statuja e Lirise eshte nje veper arti gjigande e cila ju prezantua SHBA-s nga Franca ne vitin 1886. Eshte ekspozuar ne ishullin Liberty ne New York si nje mirseardhje per gjith vizitoret, emigrantet dhe Amerikanet e kthyer. Statuja gjigande e veshur prej bakri te zgjedhur, i dedikohet ne 28 tetor 1886 100 vjetorit te SHBA dhe eshte nje dhurate miqesie e Frances per Ameriken. Ka nje lartesi prej 46 meter.


Copyright.aleksus
 
Last edited by a moderator:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: 10 ndertesat me te famshme te arkitektures.

interesante, por nje pyetje:
ka ndonje reference per kete klasifikim apo eshte made by aleksus?
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: 10 ndertesat me te famshme te arkitektures.

ka referenca perk ket pune... kush jam une te bej te tilla klasifikime ?! :p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: 10 ndertesat me te famshme te arkitektures.

aha.. okay.. mendova mos ke ber ndonje research...
kush je ti? pse mendon se jane dic me shume se ju ato qe bejne klasifikime te tilla?!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: 10 ndertesat me te famshme te arkitektures.

Shume te bukura te gjitha ndertesat. Ja vlen ti vizitosh nga afer.
Presim dhe tema te tjerat te ketij tipi:)
 
Top