10 Gjëra të Dhimbshme që Fëmijët ua Bëjnë Prindërve, Kur Rriten

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm

10 Gjëra të Dhimbshme që Fëmijët ua Bëjnë Prindërve, Kur Rriten​

10-dhimbjet-696x365.jpg


0% e të moshuarve nuk dalin kurrë në pension, por prapëseprapë, 75% e tyre kanë të paktën një gjendje kronike shëndetësore – dhe shumë prej tyre, 2 ose më shumë.

Nuk është kurrë vonë për të ndihmuar njerëzit e moshuar, veçanërisht ata që kemi afër. Edhe një moment vëmendje mund t’ua bëjë jetën më të lehtë të prindërve tanë.

Ne dëshirojmë që prindërit tanë të kalojnë kohën e merituar me ne dhe t’u kushtojnë vëmendje nevojave të tyre. Këtu mund të gjeni 10 gjëra të dëmshme që fëmijët e tyre mund të bëjnë për ta.

Neglizhimi i prindit

Ata i merr malli për ju, ju duan, dhe duan të kalojnë kohën me ju. Kur e dërgoni një prind në shtëpinë e moshës së tretë dhe zor se e vizitoni, ata mund të ndjehen të vetmuar edhe nëse rrethohen nga shumë njerëz të moshës së tyre.

Themi gjëra që nuk duhet

15143920-75381910-7c85c75ff1e8e0791f001e8dc988c0fcb7f1e8db-1500-1-1571295159-728-33bce17a3e-1571405212.jpg


Këtu janë disa fraza të dhimbshme që mund t’u themi prindërve tanë i lëndojnë shumë:

  • Pse me keni mbajtur?
  • Ju kurrë nuk paguani për mua.
  • Ju e doni vëllain ose motrën time më shumë.
  • Të urrej.
Imagjinoni veten në një moshë më të vjetër me një fëmijë të rritur. Thënia e gjërave të tilla mund të konsiderohet traumatike, veçanërisht nëse bëhet si mënyrë manipulimi.

Nuk pyesni për shëndetin e tyre

15143927-Depositphotos_58314319_xl-20151-1571231153-728-a816f34392-1571405212.jpg

Jo çdo person do të ankohet për dhimbje të vazhdueshme ose do të thotë se ndihet i sëmurë. Thjesht duke pyetur se si janë dhe duke u thënë se duhet të jenë të sinqertë, do t’ua çlirojë këtë stres të vazhdueshëm të të ndjerit keq.

Nuk i ndihmoni financiarisht

15143939-image-crop-1008x856-1571080517-728-cbf2e1b6d1-1571405212.jpg

Nuk është se duhet t’i bëni prindërit tuaj të ndjehen si fëmijë, por ndonjëherë ju mund t’u dërgoni para për t’i argëtuar ose t’u blini atyre një frigorifer me ushqime. Këto gjëra të vogla do të qëndrojnë në kujtesën e tyre për një kohë të gjatë.

Marrja e mijëra parave nga një prind i vjetër quhet abuzim financiar ndaj një të moshuari. Çdo lloj abuzim është i dëmshëm.

Lënia pas dore e prindërve dhe e ngjarjeve familjare

15143925-shutterstock_1315030883-1571404284-728-4c408efca0-1571405212.jpg

Po, ndonjëherë marrëdhëniet me prindërit tanë mund të jenë të vështira, por injorimi i tyre nuk është gjithmonë një zgjidhje, veçanërisht kur bëhet fjalë për familjen. Ndonjëherë është më mirë të bërtisni ose të luftoni dhe të mos fshini plotësisht një prind nga jeta juaj. Shmangia e tyre është një zgjidhje e përkohshme.

Nuk jeni kurrë falenderues apo mirënjohës

15143924-shutterstock_762707605-1571404483-728-98132c354d-1571405212.jpg

Konsiderohet mëkat kur e mbivlerësojmë veten, por nënvlerësojmë të tjerët, përfshirë prindërit. Mundohuni t’u thoni atyre fjalë që burojnë nga zemra.

U fshihni informacione rreth vetes

Ne jemi fëmijët e prindërve tanë – sigurisht që ata shqetësohen për ne! Të thuash gjëra si, “Mami, nuk të hyn në punë ty”, vështirë se mund ta bëjë atë të ndjehet më e qetë për atë që po ndodh në jetën tënde.

Ndani diçka me prindin tuaj pa hyrë në shumë detaje. Thjesht gjetja e fjalëve të duhura mund të zgjidhë problemin.

Irritoheni kur duhet të përsërisni gjërat

15143941-image-crop-3217x2831-1571404576-728-91aa1ed624-1571405212.jpg


Ndonjëherë kemi mjaft durim për t’i përsëritur gjërat te të huajt ose kolegët por jo për prindërit tanë. Por mos harroni, ata janë shpesh shumë të vjetër dhe kujtimet e tyre nuk janë gjithmonë aq të mprehta!

Nuk ruani kujtime

15143942-image-crop-1212x1001-1571228231-728-a62de26c05-1571405212.jpg

Videot, fotot dhe ruajtja e gjërave të tjera mund t’ju kujtojnë të gjithëve kohërat e mira nga fëmijëria juaj. Nëse keni luajtur një lojë të caktuar, nxirreni atë dhe luani! Tregojuni prindërve tuaj që ju i mbani mend.

I trajtoni si të ishin fëmijë të vegjël

15143919-75027710-5f37e1cd0d60535a1a08eeca2946bfc45d377fb7-1500-1-1571235379-728-c7049b5436-1571405212.jpg

Ata nuk janë fëmijë dhe kanë më shumë përvojë në jetë se ju. Edhe nëse janë të moshuar, ata janë akoma të rritur. Mos i përdorni për më shumë se sa kanë nevojë. Jepuni atyre edhe pavarësinë për të cilën kanë nevojë gjithashtu.
b.shkollaesuksesit.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Mua me beri pershtypja pika e fundit,eshte fakt qe e degjojme shpesh duke thene i plakuri eshte si femija.
Mundet ne perkujdesjen e dashurise ,por ne shume sense nuk qendron dhe vertet ne shume raste mund te jete fyese sjellja jone ndaj tyre kur ne shume cka i leme indiferent apo te pashpjeguar sic duhet ,duke thene qe cdo me keshilloj apo ku di une gjera te kesaj natyre.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
  • Ju e doni vëllain ose motrën time më shumë.
Un i them cdo here nenes time kshtu..sikur pe xhelozoi dashurin se ka me shum per vllain?
 

Monique

With or Without u
Se di une e mami im vetem njera tjetren kemi ,ngado ta rrotullojme po prape ne jemi
Kshuqe llafe boshe i kemi :p
 

Bebw

Staf në FV.AL
S/M
Neglizhimi
Në 1 mënyrë tjetër jo kështu ? duke mos fol më shumë se 1 herë në ditë apo ti shkruaj shpesh kur më shkruan .....
Themi gjëra që nuk duhet
Jo si këto që jan këtu aq skandal por që mamin e kam mërzit shpesh'herë me gjërat që i them kur mërzitem ...

U fshihni informacione rreth vetes
E kam bërë por pasi jam bërë nënë ,e kam bërë me qëllim të mirë ❤ sepse nuk dua ta shqetësoj ❤
 

Hope

◕‿◕
E kam bërë por pasi jam bërë nënë ,e kam bërë me qëllim të mirë ❤ sepse nuk dua ta shqetësoj ❤
Eshte normale te mendosh qe mos thuash disa gjera.
E une qe kur kam ikur nga shtepia, ka gjera qe si them se e di qe me keq do i perjetonin, por dine gjithcka qe te jene te qete.
E keqja ndodh se e ata bejne te njejten gje....
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Në 1 mënyrë tjetër jo kështu ? duke mos fol më shumë se 1 herë në ditë apo ti shkruaj shpesh kur më shkruan .....

Jo si këto që jan këtu aq skandal por që mamin e kam mërzit shpesh'herë me gjërat që i them kur mërzitem ...


E kam bërë por pasi jam bërë nënë ,e kam bërë me qëllim të mirë ❤ sepse nuk dua ta shqetësoj ❤
ti je bere nene??? :D
 
Top