• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

10 gjëra që duhet të dini para kirurgjisë kozmetike

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
[h=1]10 gjëra që duhet të dini para kirurgjisë kozmetike[/h]


cosmeticsurg.jpgNë vitin 2017, në Itali u kryen mbi 300,000 operacione kirurgjikale kozmetike dhe mbi 650,000 trajtime jokirurgjikale. Sipas të dhënave të mbledhura nga Shoqata Ndërkombëtare e Kirurgjisë Plastike Estetike, në majë të operacioneve të kryera është shtim i gjirit (shtim i gjoksit), e ndjekur nga liposuksioni dhe lëvizjet e qepallave.

“Kirurgjia kozmetike është një gjë serioze – kujton Daniele Fasano, president i Shoqërisë Italiane të Kirurgjisë Plastike Rindërtuese dhe Estetike: çdo gjest është “unik dhe i papërsëritshëm” dhe sapo të bëhet prerja, nuk ka kthim prapa. ثshtë thelbësore të informoheni dhe të vendosni duke peshuar pro dhe kundër”.

Mbështetuni te një specialist dhe kontrolloni

Gjëja e parë për të kontrolluar është se mjeku është një specialist. “Duke qenë specialist në kirurgji plastike – shpjegon Daniele Fasano, president i Sicpre – do të thotë të kesh ndjekur, pas diplomimit në Mjekësi dhe Kirurgji, një kurs 5-vjeçar specializim, me shumë praktikë në sallën e operacionit. Nëse dikush nuk e konsideron kirurgjinë e kataraktit nga dikush që nuk është okulist, pse duhet të mbështeteni në kirurgji kozmetike për ata që nuk janë kirurgë plastikë? Kujdes pastaj për faktin se nuk ka kirurgë plastike dhe kirurgë kozmetikë: specialiteti është vetëm një. Si të kontrolloni nëse mjeku është specialist?.

Struktura? Varet nga ndërhyrja

Disa trajtime mund të kryhen në studio dhe në klinikë (ky është rasti me mbushës dhe Botox); të tjerët kanë nevojë për sterilitetin e sallës së operacionit; të tjerët – që duhet të kryhen në siguri të plotë – kanë nevojë për garanci shtesë, siç është prania e vazhdueshme e anesteziologëve të rikonstruksionit. Parimi themelor – thotë Corrado Rubino, drejtor i Shkollës së Specializimit në Shkencat Mjekësore Kirurgjikale dhe Eksperimentale në Universitetin e Sassarit – është ai i një mjedisi operativ dhe organizativ që lejon përballimin më të mirë të rasteve negative, sado të rralla. Kujdes atëherë të zgjidhni gjithmonë strukturat e njohura që janë të akredituara nga Rajoni në të cilin ata janë të vendosur”.

Vizita e parë: më e rëndësishme se takimi i parë
Midis doktorit dhe pacientit duhet të ketë besim dhe njohje, pak a shumë si në një histori dashurie. “Marrëdhënia e besimit është thelbësore – thekson Massimo Navissano, këshilltar i Sicpre. – Pacienti duhet ta dokumentojë veten, natyrisht, por nuk mund t’i besohet vlerësimit të rastit dhe identifikimit të rrugës terapeutike. Për këtë arsye është thelbësore që të krijohet një aleancë midis mjekut dhe pacientit në emër të ndjeshmërisë dhe kompetencës. Besimi i kirurgut tuaj plastik do të thotë të bindesh për shëndetin e zgjedhjes suaj në aspektin e materialeve dhe strukturave. Rruga ideale fillon nga ekspozimi i kërkesave të pacientit dhe kirurgu propozon një trajtim ose më shumë se një, kur është e mundur”.

Në rastin e implanteve të gjirit, duhet të merrni shpjegim

Shtimi i gjirit është një nga operacionet plastike më të kryera në botë. Dhe protezat e përdorura për të arritur qëllimin janë pajisje të sigurta dhe të kontrolluara. “ثshtë thelbësore që kirurgu t’i shpjegojë gruas karakteristikat e protezave të zgjedhura – shpjegon Fasano. – Dhe është mirë që pacienti gjithmonë t’i kërkojë kirurgut për etiketën e protezës, me treguesin e llojit, numrit serik dhe prodhuesit. ثshtë e rëndësishme të dini se çfarë keni veshur”. Në përputhje me indikacionet e Ministrisë së Shëndetësisë dhe të kompanive kryesore të kirurgjisë plastike në botë, Sicpre fton gratë që të ndjekin kontrollet periodike të dakorduara, pa nevojën për kontrolle të mëtejshme, nëse nuk tregohet nga kirurgu.

Protezat, ka edhe sigurime

Një nga protezat më të fundit është sigurimi i ofruar nga disa prej prodhuesve kryesorë. “Ajo është e lidhur me këputje dhe kontrakturë kapsulare, një efekt i padëshiruar që ndodh në 3-4 për qind të rasteve, – tregon Navissano. – Kontraktimi është mënyra në të cilën organizmi përfundon rreth trupit të huaj që janë proteza, duke i mbuluar ato me një ind fibroz që ndonjëherë ndryshon formën e gjirit, duke kompromentuar rezultatin estetik. Ata që kanë zgjedhur “proteza të siguruara” në rastin e këtyre ngjarjeve negative do të jenë në gjendje të llogarisin në pjesëmarrjen e prodhuesit në kostot e nevojshme për zëvendësimin”.

Filler, kur duhet të besohet

Acidi Hyaluronic është fillerja kryesore, substancat e përdorura në luftën kundër plakjes për të zbutur brazdat dhe për të rritur përkohësisht (nga 6 në 18 muaj, në varësi të formulimeve) vëllimin e kockave të faqes dhe buzëve. “Infiltrimi i mbushësit sigurisht që është një akt minimalisht invaziv, por është përfundimi i një vlerësimi mjekësor, i cili nuk duhet të lihet në duart e përgatitura keq, – kujton Rubino. Vëmendje pastaj ndaj produkteve: pacienti duhet të pyesë se çfarë do të injektohet dhe nëse produkti është i pajisur me shenjën CE, e cila vërteton përputhjen me kërkesat thelbësore të kërkuara nga direktivat e Bashkimit Europian”. Këshilla të tjera: gjithmonë preferoni produkte absorbuese, janë të tolerueshëm.

Botoksi, pro dhe kundër

Me më shumë se 5 milionë infiltrime në botë në vitin 2017 (të dhënat ISAPS), Botox është trajtimi më i mirë mjekësor estetik në botë. Në shumicën dërrmuese të rasteve përdoret për të zbutur rrudhat e ballit dhe ato përreth syve, përkohësisht duke mbështetur muskujt që përndryshe, me moshën, gjithmonë mbeten pak të shtrënguar, duke i dhënë fytyrës një shprehje të lodhur dhe të mërzitur. “Por ne nuk duhet të ekzagjerojmë, – thekson Fasano. – Deri në një shkallë të caktuar të plakjes, mbushësit dhe Botox japin rezultate natyrale dhe të këndshme. Në vend të kësaj, kur indet janë patjetër në rënie, mënyra më e mirë është t’i ripoziciononi ato në mënyrë kirurgjikale, për shembull me një ndërhyrje sektoriale. Prandaj, është thelbësore të konsultoheni me një specialist të mirë.

Pëlqim gjithmonë i informuar

Para se të merret me ndonjë operacion kirurgjik (duke përfshirë operacionet estetike), pacienti duhet të nënshkruajë gjithmonë një formular, të ashtuquajturën pëlqimin e informuar, i cili përmbledh karakteristikat e operacionit, eventualitetet e mundshme negative që mund të lindin. “ثshtë dokumenti që vërteton, të zezë mbi të bardhë, se si pacienti është ekspozuar gjithashtu ndaj rreziqeve të mundshme dhe nevojës së mundshme për t’u bërë prekur, për shembull për të përmirësuar cilësinë e plagëve, – thotë Navissano. Kirurgjia kozmetike e ekzekutuar mirë është në përgjithësi e sigurt, por pacienti duhet të informohet për gjithçka”. Jini të kujdesshëm ndaj ekspozimeve të shpejta dhe të thjeshta.

اmime të qarta dhe pa zbritje
Një nga elementet për t’i kushtuar vëmendje para se të bëhet kirurgji kozmetike është çmimi. Dhe specialistët theksojnë: jo në zbritje, (nuk ka depot për të zbrazur) dhe absolutisht jo nën kosto. Tarifa e kirurgut është një artikull i vazhdueshëm, i njëjtë me koston e klinikës dhe të materialeve, – thotë Fasano. – Pra, ata që ofrojnë “zbritje” janë thjesht duke u përpjekur për të tërhequr pacientët me mjete të pasakta”. As në vizitën e parë pa asnjë kosto, sikur çdo vizitë duhet të çojë gjithmonë në trajtim ose ndërhyrje.

Lehtësim, më mirë ta marrësh në konsideratë më parë

Përveç infiltrimit të mbushësit dhe Botox (ku mund të ndodhin skuqje të vogla dhe bruising) të gjithë pjesa tjetër përfshin një rikuperim. “Në disa raste, për shembull në ndërhyrje të mëdha si abdominoplastia ose mastoplastia reduktuese, mbijetesa duhet të kuptohet si një periudhë pushimi, – thotë Rubino. Për korrigjime më pak invazive, të tilla si korrigjimi i qepallës, është ende një periudhë në të cilën ende ekzistojnë ënjtje dhe qepje. ثshtë një aspekt i rëndësishëm që duhet marrë parasysh për të planifikuar angazhimet personale dhe profesionale në përputhje me rrethanat”.

Gazeta Shqip
 

Tema te Ngjashme

Top