• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

10 “armiqtë” e dhëmbëve

Arfenilla

Themelues i Forumit
Me një ushqim të shëndetshëm në mëngjes, pasuar nga një higjienë e kujdesshme orale, duke shmangur ngrëniet jashtë orarit, duke reduktuar konsumimin e ushqimeve të thata dhe karbohidrateve, si edhe duke shtuar sasinë e frutave, zarzavateve dhe të qumështit, të jeni të bindur se do të keni gojë dhe dhëmbë më të shëndetshëm. /albeu.com/

10 armiqtë e dhëmbëve sipas ekspertëve:

1- Frutat, lëngjet dhe puretë e frutave të shtuara me sheqer.
2- Pijet e sheqerosura acide, shpesh ato të gazuara (“cola”, aranxhatat, limonadat).
3- Pijet e ëmbla me bazë maltin, si edhe pijet e lehta.
4- Sheqeri dhe mjalti që përdoren për të ëmbëlsuar ushqimet dhe pijet e ndryshme.
5- Reçelet e frutave, xhelatina, mjalti, kremrat e ëmbël (çokokremi).
6- Karamelet dhe ëmbëlsirat e ndryshme (kek, tortë etj.).
7- اokollatë me qumësht.
8- Shurupe dhe ilaçe të ëmbla që ndonjëherë përdoren për të rregulluar shijen e keqe të gojës.
9- Ushqimet e paketuara (kroisantë, biskota, çibukë).
10- Ushqimet tepër acide: agrumet, mollët, ananasi, rrushi, luleshtrydhet, uthulla, vera, domatet.alb.com
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Pe: 10 “armiqtë” e dhëmbëve

Po kshu i bie te mos ham gje fare ahah se une po shengra ndonje: kroasant jo,luleshtrydhe jo tort jo(njehere ne kaq kohe) recel jo (spara ha po ma bente gixhili ai receli rrushit qe me ka bere nena gjynah ka nja 3 vjet qe ishte aty e pardje e provova LOL.) çokokrem qe thua ti, e kam te paren une, po nuk hengra cik(Nutella)eshte e pamundurr LOL LOL
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Pe: 10 “armiqtë” e dhëmbëve

Po kshu i bie te mos ham gje fare ahah se une po shengra ndonje: kroasant jo,luleshtrydhe jo tort jo(njehere ne kaq kohe) recel jo (spara ha po ma bente gixhili ai receli rrushit qe me ka bere nena gjynah ka nja 3 vjet qe ishte aty e pardje e provova LOL.) çokokrem qe thua ti, e kam te paren une, po nuk hengra cik(Nutella)eshte e pamundurr LOL LOL

nutella lejohet!edhe un keshtu vazhdoj
 
Top