• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Portali - FV.AL

“Vetting”-u e përzuri gruan e Denar Bibës, për 15 vite nga drejtësia; Rama e emëron shefe të fondeve në ministrinë “Balluku”
 • 588
 • 1
Shteti, çiflik privat për Elonën e Gjin Gjonit dhe Elonën e Denarit të KQZ/ Ajo dha dorëheqje për gjoja “arësye shëndetësore”, pasi e kuptoi se ONM-SHBA në KPK, nuk do ta lejonin të kalonte procesin si “e pastër”; për shkak të “pasurive të zeza” që ka vënë me korrusion bashkë me burirn e votave...
Historia e dashurisë së vërtetë.
 • 1,081
 • 17
Me 14 shkurt festa e të dashuruarve në të gjithë botën, si dita e Sh.Valentinit. Velentini ishte një klerik i krishterë i shek ll ne Terni, jo larg nga Roma. I cili lidhte kurorë çiftëve fshehurazi.
I pa shmangshem imazhi i një engjëlli të vogël me harkun dhe shigjetat e tij "helmuese" të...
Pamje të tmerrshme/ Shihni si kanë përfunduar 10 mijë luftëtarët e ISIS në burgje
 • 667
 • 3
Pamje të tmerrshme/ Shihni si kanë përfunduar 10 mijë luftëtarët e ISIS në burgje (FOTO)
Në verilindje të Sirisë, në burgjet dhe kampet e përqendrimit po qëndrojnë mijëra burra, gra dhe fëmijë. Ata janë lënë në harresë, gati një vit pas rënies së Shtetit Islamik, për të cilin “dhanë” shpirtin...
Si u bë Tirana kryeqyteti i Shqipërisë
 • 794
 • 8
Si u bë Tirana kryeqyteti i Shqipërisë e jo një qytet tjetër dhe mbi çfarë kriteresh? Historia që nga vendimi i Kongresit të Lushnjes

Tirana u shpall kryeqytet i Shqipërisë nga një vendim i Kongresit të Lushnjes, një nga evenimentet më të rëndësishme të historisë kombëtare për vendimet që mori...
Si janë “hequr” qafe partitë e vogla në të dy kampet politike?
 • 580
 • 0
Si janë “hequr” qafe partitë e vogla në të dy kampet politike?
Nga Edison Balla

Shqipëria është mbase një nga shtetet në rajon e jo vetëm, me numrin më të madh të subjekteve partiake.
Pas shembjes së sistemit komunist, parimi i pluralizmit u lidh në mënyrë direkte mbase edhe duke u keqkuptuar...
LUMTURIA, Ç'ËSHTË?
 • 855
 • 13
LUMTURIA, Ç'ËSHTË?!

Sipas filozofit, Emanuel Kant: “Lumturia është përmbushja e të gjitha prirjeve tona”.
Por cilat janë këto prirje?
E pra, Kant gjithashtu e pranonte faktin që jo gjithmonë e dimë se çfarë është më mirë për ne, duke shtuar se qeniet njerëzore nuk janë të afta që të përcaktojnë...
Luiza Gega, atletja më e mirë e kontinentit. Vrapuesja shqiptare, vlerësim për rezultatet e muajit janar
 • 1,105
 • 0
Luiza Gega, atletja më e mirë e kontinentit. Vrapuesja shqiptare, vlerësim për rezultatet e muajit janar

Luiza Gega vazhdon që të shkruajë emrin e saj me germa të arta. Rekordmenia shqiptare, e cila në mitingun me salla të mbyllura në Gjermani përmirësoi edhe rekordin e saj kombëtar në 3000...
Raporti global i ushqyerjes/ Shqipëria ‘jashtë kursit’, ja dy problemet kryesore
 • 684
 • 0
Raporti global i ushqyerjes/ Shqipëria ‘jashtë kursit’, ja dy problemet kryesore


Barra e kequshqyerjes ndër vite po ndihet në mesin e shqiptarëve, teksa një studim i fundit nënvizon se Shqipëria ka ende shumë punë për të bërë, për të adresuar siç duhet problematikat nga mbipesha dhe diabeti...
Doni që të mos ju bëhet puna “ferr” dhe të jeni të lumtur? Ndiqni këto rregulla!
 • 371
 • 1
1.Shkoni në punë disa minuta më parë- Shkoni në punë disa minuta më parë ose jini të përpiktë – është hapi i parë për të qenë të lumtur në jetën profesionale. Nëse shkoni me vonesë, duhet të nisni gjithë punët në mënyrë të nxituar ose nervoze. Ndër të tjera keni pak kohë në fillim të ditës. Kur...

Këto janë 10 verërat më të famshme të Italisë

 • 667
 • 20
➊ Piemonte. Giacomo Conterno Barolo Riserva DOKG “Monfortino” 2001. Thjesht një “must” për të gjithë dashamirët e verës së kuqe më të famshme Piemonteze. Monfortino është emri i të vetmit vresht nga vjen rrushi.

➋ Lombardia. Ca ‘del Bosco, Franciacorta DOCG Dosaggio Zero i “Annamaria Clementi”...
11 shkurt 1920, Tirana shpallet Kryeqytet
 • 1,180
 • 25
Tirana u shpall kryeqytet i përkohshëm i Shqipërisë në 9 shkurt 1920 nga Kongresi i Lushnjës dhe pjesëtarët e Këshillit Kombëtar hyn në qytet në 11 shkurt 1920. Përfundimisht Tirana u shpall kryeqytet i Shqipërisë në vitin 1925 nga Asambleja Kushtetuese.

Në historinë e popullit shqiptar...
10 kuriozitete
 • 676
 • 3
Këto 10 kuriozitete të mbledhura nga horizonti.al ndoshta nuk i kini dëgjuar kurrë. Disa prej tyre janë të pabesueshme, disa të tjera thjesht zbavitëse. Shijojini:

1-Të gjitha mjelmat e Anglisë i përkasin Mbretëreshës.

2-Qyteti i Vatikanit është vendi që pi më shumë verë, 74 litra për person...
Fakte të çuditshme historike
 • 683
 • 1
1. Xhon Uintrop, prezantoi për herë të parë pirunin në tryezë, gjatë një darke amerikane në 25 qershor 1630.

2. Udhëheqësi bolshevik rus Lenini, vdiq në 21 janar të vitit 1924. Ai vuante nga një çrregullim degjenerativ i trurit. Në momentin e vdekjes, truri i tij ishte sa një e katërta e...
Si ta parandalojmë depresionin?
 • 1,967
 • 40
Depresioni dhe melankolia janë më të shpeshta gjate stinës së dimrit se sa në stinët e tjera të viti. Nëse vëreni se jeni të lodhur dhe në depression gjatë dimrit më shumë se sa gjatë verës, ekziston mundësia që të vuani nga çrregullimi afektiv sezonal.Rreth 10-20% e popullsisë në botë vuajnë...
Meteori e bën natën ditë
 • 538
 • 11
Momenti i pabesueshëm arrihet të kapet nga kamera, meteori e bën natën ditë, kush e filmoi këtë dukuri të rrallë natyrore.

Ky është momenti kur rënia e një meteori është fiksuar në kamera. Videoja është bërë në Liban nga Nizar Samir El Murr.

Ai ishte duke ngarë makinën pranë malit Sannine...
Sharmi i përjetshëm i katedraleve.
 • 3,210
 • 62
Sharmi i përjetshëm i katedraleve, bukurija dhe madhështija e tyre të përjetshme, ngjallin admirim dhe surprizë edhe sot pas disa shekuj nga ndertimi i tyre.
Arkitektura nga të cilat dalin ekzemplarë të mrekullueshëm që ekzistojnë në Itali etj, shprehet përmes monumenteve të formave: gjithçka...
Lucifer Perendia e fese antike
 • 1,562
 • 20
Perendia e Fese antike behet djalli i ri.
E verteta per Luciferin eshte se ne mitologjine romake, Luciferi eshte nje hyjni qe korrespondon me hyjnine pellazge Eosforo ( Ose pishtari i agimit ).

Kete emer e mori nga ylli mengjesit. Ai ishte biri Eos dhe i Astreos dhe ishte i ati i Ceice...
Luftërat Iliro-Romake
 • 1,327
 • 0
Luftërat Iliro-Romake


Riforcimi i Mbreterise Ilire (251-230 p.e.s)
Perkrenare Ilire, Shek VI P.E.S. Bronz i derdhur, Lartesia: 25.2 cm, Gjeresia: 23.5 cm Ne mesin e shek. III p.e.s ne krye te mbreterise Ilire dolen Ardianet. Aristokracia skllavopronare ardiane, e cila kishte krijuar nje...
Kjo është biçikleta elektrike e cila mund të ecë mbi ujë
 • 680
 • 7
Kjo është biçikleta elektrike e cila mund të ecë mbi ujë

Mbase nuk kemi për të ecur kurrë mbi ujë por të paktën mund ta bëjmë me biçikletë. Manta5 Hydrofoiler XE-1 ka pedale, motor elektrike dhe një bateri sikur të ishte një biçikletë elektrike.
Por gjithashtu ka krahë prej fibrash karboni të...
Në 2030 shumica e automjeteve në tregun botëror do të jenë elektrike
 • 714
 • 3
Në 2030 shumica e automjeteve në tregun botëror do të jenë elektrikeShitjet e automjeteve elektrike po rriten më shpejt nga sa pritej. Pritet të arrijnë 1/3 e tregut botëror të automjeteve deri në vitin 2025 dhe do të arrijnë në 51% deri në 2030, kur ato do të tejkalojnë automjetet me motorë...

Postimet e fundit

Statistikat e forumit

Tema
67,300
Mesazhe
1,630,479
Anëtarë
16,705
Anëtari më i ri
Marina5

Dhuruesit

Private conversations
Help Users
  Top