• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Portali - FV.AL

Gjithçka që duhet të dini/ Ja sipërfaqet ku koronavirusi mbijeton më gjatë
 • 581
 • 1
Gjithçka që duhet të dini/ Ja sipërfaqet ku koronavirusi mbijeton më gjatë

Nga studimet e shumta që po kryen javët e fundit mbi karakteristikat e koronavirusit, një nga më të rëndësishmit është ai mbi jetëgjatësinë tij jashtë organizmave të gjalla. Një e dhënë tejet e rëndësishme, duke menduar...
Studimi/ Pacientët me koronavirus mund të infektojnë edhe kur simptomat zhduken
 • 553
 • 2
Studimi/ Pacientët me koronavirus mund të infektojnë edhe kur simptomat zhduken

Pacientët e koronavirusit mund të vazhdojnë që të jenë rrezik infektimi për të tjerët, deri në tetë ditë pasi ata kanë nisur kurimin për t’u shëruar.
Ky është rezultati i një studimi të bërë në SHBA, që tregonte se...
Lajm/Opinion
 • 678
 • 12
Gordon Brown, ish kryeministri socialist i UK, ben thirrje per krijimin e nje qeverie boterore per tu perballur me krizen e Covid-19 dhe krizave te ardhshme. Ky eshte rendi boteror, fiks si e ka pershkruar George Orwell tek 1984. Ndaj mediat, shoqatat dhe e gjithe struktura majtiste lufton fort...
Kryeveprat që u shkruan në karantinë nga Shekspir e deri tek Pushkini
 • 738
 • 1
Kryeveprat që u shkruan në karantinë nga Shekspir e deri tek Pushkini

Koronavirusi, ka detyruar miliarda njerëz të izolohen në shtëpitë e tyre. Për shumëkënd, kjo është një përvojë e rëndë, sidomos në aspektin psikologjik. Por nga artistët deri tek shpikësit më të mëdhenj, kanë arritur që të...
Një nga kardiologët më të mirë në Itali dhe botë humb jetën si pasojë e COVID-19
 • 646
 • 4
Një nga kardiologët më të mirë në Itali dhe botë humb jetën si pasojë e COVID-19

Një nga kardiologët më të mirë në botë u nda nga jeta ditën e sotme pasi u sëmur me COVID-19. Prof.dr. Maurizio Galderisi vdiq mëngjesin e sotëm në spitalin e Cotugnos në Napoli për shkak se ishte prekur nga...
Mbërrijnë pajisjet mbrojtëse për mjekët dhe infermierët nga Turqia
 • 653
 • 8
Mbërrijnë pajisjet mbrojtëse për mjekët dhe infermierët nga Turqia

Kryeministri Edi Rama lajmëroi se në aeroportin e Rinasit kanë mbërritur pajisjet e mbrojtjes për mjekët dhe infermierët shqiptarë, të cilët po përballen në këtë situatë të vështirë të pandemisë së COVID-19.
“ARRIN NJË SASI E...
Çun Lajçi: Prit Isë se du me t’i thanë dy fjalë para se të rrëzohesh n’hunin e kalbur që ia ke vë Albinit
 • 541
 • 9
Aktori ka akuzuar të parin e LDK-së se “nuk guxon të luajë “ nga presidenti Hashim Thaçi, se “bashkë i kanë të zezat”
Aktori dhe shkrimtari Çun Lajçi, i ka drejtuar sot disa rreshta në një postim në Facebook, kryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës Isa Mustafës.

Lajçi në vargjet e tij, ka...
Ky ushtrim 10-minutësh djeg më shumë kalori sesa vrapimi 30-minutësh
 • 1,047
 • 9
Vrapimi di të jetë monoton, i lodhshëm dhe ushtrim të cilin shpeshherë përtoni ta bëni. Të mos përmendim faktin se mund të shkaktojë dhimbje falë sprintave, kallje të muskujve etj.

Sidoqoftë, nëse deri tani keni qenë duke vrapuar me qëllim që të digjni kalori, atëherë kemi lajme të mira për ju...
Edhe 7 raste të reja me koronavirus, të gjitha nga Malisheva
 • 613
 • 3
Sonte më 26.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar edhe 25 mostra nga Malisheva prej të cilëve 7 rezultuan pozitive.

Sipas njoftimit të IKSHP-së të gjitha rastet janë të njohura, të kontaktuara dhe në vetëizolim.

Ekipet e IKSHPK në...
Marrëveshja Kosovë – Serbi, Material eksklusiv nga burimet e vendimarrjes ndërkombëtare!
 • 1,083
 • 2
EKSKLUZIVE: DISA NGA PIKAT KYÇE TË DRAFT MARRËVESHJES SË PROPOZUAR TË “TRAKTATIT TË MIQËSISË DHE FQINJËSISË SË MIRË” NDËRMJET SERBISË DHE KOSOVËS

Palët kanë rënë dakord me dokumentin zyrtar prej 22 pikash nën ndërmjetësimin e SHBA-ve, RUSISË DHE FRANCES !

1. Palët në përfundim të miratimit të...

Kina nxjerr sekretin? Nga Wuhani vjen vaksina kundër koronavirusit, efikase te njeriu

 • 665
 • 9
Vaksina për të mposhtur koronavirusin është gjetur! Një test i parë mbi një qenie njerëzore duket se ka dhënë rezultate pozitive. Më 28 janar, një testi i ri i zbulimit të acidit nukleik të koronavirusit, i cili u zhvillua nga Akademia e Shkencave Ushtarake mori certifikatën e regjistrimit...
Koronavirusi, pandemia që mund të përcaktojë fatin e përballjes SHBA-Kinë
 • 525
 • 0
Nga Matthew Kroenig

Ndërsa COVID-19 po vazhdon të përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara, analistët janë përqendruar me të drejtë mbi pasojat e mundshme shëndetësore dhe ekonomike. Por kjo pandemi, është duke diktuar zhvillimin më të rëndësishëm gjeopolitik të shekullit XXI:rivalitetin...
Nga virusi tek rimëkëmbja: Si do ndryshojë bota gjatë 18 muajve të ardhshëm
 • 827
 • 6
Nga Chris Stokel-WelkerJemi nën karantinë. Raftet e supermarketeve janë boshatisur. Fluturimet janë anuluar.

Punëtorët kanë lënë punën, dhe janë shndërruar në mësues të fëmijëve të tyre në shtëpi. Një qeveri konservatore, ka shtetëzuar hekurudhat, dhe po paguan njerëzit që nuk punojnë. Dhe...
Infektohet mbretëria! Princi Charles rezulton pozitiv ndaj testit të Covid-19
 • 592
 • 2
Infektohet mbretëria! Princi Charles rezulton pozitiv ndaj testit të Covid-19


Makthi aktual i njerëzimit, Covid-19 ka prekur edhe mbretërinë britanike duke infektuar 71-vjeçarin, Charles, një lajm i bërë me dijeni sot nga Clarence House .

Mbreti i ardhshëm ka shfaqur simptoma të mesme, por...
” Nuk u bë deti kos, paguani dritat”, Rama: Taksat dhe sigurimet do paguhen (VIDEO)
 • 1,081
 • 37
” Nuk u bë deti kos, paguani dritat”, Rama: Taksat dhe sigurimet do paguhen (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një video konferencë online me ministrat e qeverisë për situatën e koronavirusit.

Gjatë fjalës së tij, kryeministri tha se qeveria nuk do presë ikjen e koronavirusit për...
Suzana dhe pleqtë
 • 567
 • 0
“Suzana dhe pleqtë” miti biblik i betejës së joshjes dhe i triumfit të ndershmërisë së gruas dhe së drejtës.

Kur ndershmëria humbet përballë shpifjes dhe akuzat triumfojnë përballë të vërtetës. Ajo mbrojti të papërlyer nderin, por nuk i shpëtoi ndëshkimit. Ajo nuk ju dha pleqve, por fjala e...

Nuk paska pushim për Kinën; Pas Covid-19 rrezikojnë një tjetër virus

 • 676
 • 10
Sipas "Global Times" Kina rrezikohet nga një virus tjetër I cili quhet Hantavirus. Viktima e parë nga ky virus ishte duke shkuar për në provincën Shandong me një autobus, ku ndodheshin edhe 32 persona të tjerë, të cilët u janë nënshtruar testeve.

Por, çfarë është Hantavirusi?

Sipas Qendrave të...
Qeveritë në kërkim të ekuilibrit, mes lirisë dhe sigurisë
 • 605
 • 1
Kristof Mejer

Disa autoritete në të gjithë Evropën kanë ndërmarrë masa drastike për të frenuar përhapjen e COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi i ri. Kjo ka përfshirë imponimin e kufizimeve për lëvizjen në të gjithë Italinë.

Dallimet në mënyrën se si reagojnë qeveritë janë bërë të...
Studimi i Imperial College: Mos prisni që gjithçka të zgjidhet shpejt, por filloni të organizoheni ndryshe
 • 625
 • 6
Sa do të zgjasë? Pas pikut do të ketë një tjetër, dhe pastaj një tjetër, dhe një tjetër … dhe “normalja” nuk do të kthehet mëTë gjithë presim kulmin. Besojmë se do të jetë një moment çlirues, ai që shënon daljen nga koronavirusi. Megjithatë, pasi të arrihet piku, sëmundja nuk do të marrë...
Turshitë dhe bulmeti/ Ushqimet për një sistem imunitar të shkëlqyer
 • 838
 • 17
Turshitë dhe bulmeti/ Ushqimet për një sistem imunitar të shkëlqyer

Ushqimet e duhura mund të parandalojnë sëmundjet dhe të përshpejtojnë shërimin prej tyre. Ushqimet e shëndetshme janë të dobishme për një sistem të fortë imunitar që largon viruset pushtuese.

Ndonëse mund të duket sikur nuk...

Postimet e fundit

Statistikat e forumit

Tema
67,317
Mesazhe
1,632,373
Anëtarë
16,709
Anëtari më i ri
AngelaS

Dhuruesit

Private conversations
Help Users
  Top