• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.
Koronavirusi/ Shqipëria në karantinë, humbjet në ekonomi deri në 25 milionë euro në ditë
 • 186
 • 15
Koronavirusi/ Shqipëria në karantinë, humbjet në ekonomi deri në 25 milionë euro në ditë

Vetëkarantinimi pa afat i shoqërisë shqiptare, mbyllja e bareve, restoranteve, fabrikave dhe bizneseve të tjera, si masë drastike për parandalimin e përhapjes të koronavirusit, po jep efekte edhe në...
Pas CoronaVirusit: As ne po as bota, nuk do t’jemi më të njëjtët!
 • 167
 • 7
Shkrimtari Stefano Massini na rendit 10 gjëra, që nuk do të jenë më të njëjtat, pasi gjithçka të ketë marrë fund. Ai i drejtohet Aleksandros, vogëlushit që lindi saktësisht 30 ditë më parë, lindja e të cilit përkoi me shpërthimin e virusit në Itali. Por cila shoqëri do ta kujtojë Aleksandron...
Kura 30 ditore me qumësht blete, sekreti i përdorimit për shëndet të tortë
 • 95
 • 1
Kura 30 ditore me qumësht blete, sekreti i përdorimit për shëndet të tortë

Është koha kur bletërritësit krahas mbledhjes së mjaltit të ri nisin edhe mbledhjen e qumështit të bletës, i cilësuar si shëruesi natyral i shumë sëmundjeve. E ndërsa tani është pikërisht sezoni i mbledhjes së këtij...
Ish-oficeri: Koronavirusi qe po ben kerdine eshte prodhuar ne laborator ushtarak
 • 149
 • 3
Ish-oficeri: Koronavirusi qe po ben kerdine eshte prodhuar ne laborator ushtarakMediat amerikane forcojne hipotezat sipas të cilave epidemia e koronavirusit e ka pasur origjinën në një laborator në Wuhan, vendi ku shpërtheu fillimisht, tashmë i izoluar. Në laborator janë zhvilluar edhe armë...
Policët në Vlorë dhurojnë lule për vajzat dhe gratë për 8 marsin
 • 149
 • 4
Policët në Vlorë dhurojnë lule për vajzat dhe gratë për 8 marsin
Efektivët e policisë së Vlorës shpërndajnë lule në forme urimi për zonjat e qytetit të Vlorës me rastin e 8 marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas.
Sic shihen teksa janë nisur nga Komisariati me motorë dhe mjete të tjera të...
Barrierat e ëndrrës amerikane, 12-vjeçarja shqiptare që sfidoi 12 shtete në Itali
 • 222
 • 3
Barrierat e ëndrrës amerikane, 12-vjeçarja shqiptare që sfidoi 12 shtete në Itali

Kupat mbi pianon e saj, duken si të zëna ngushtë. Janë gati sa 2-fishi i moshës, por talenti i Ana Kodrës premton se do të ketë edhe shumë të tjera. Me peshën e dy këngëve si “My way” të Frank Sinatras dhe...
Pamjet mahnitëse nga planeti Mars
 • 335
 • 5
Pamjet mahnitëse nga planeti Mars

Sonda e NASA-s në Mars, Curiosity, ka sjellë të tjera imazhe se si duket planeti i kuq. Daily Mail shkruan se fotoja e publikuar është bashkim i më shumë se 1.000 imazheve nga Marsi, që janë shkrepur gjatë 2019-s.


Kjo është një ndër fotografitë me...
Elif Shafak: Kriza humanitare në Turqi hedh dritë mbi dështimet e Evropës
 • 101
 • 1
Bashkimi Evropian u ndërtua mbi vlera. Vlerat liberale, demokratike, pluraliste dhe përparimtare. Për demokratët jashtë Evropës ishte premtimi për të rregulluar të drejtat liberale që kishin më shumë rëndësi – lirinë e fjalës, kontrollet dhe ekuilibrat, një media të lirë, akademinë e pavarur...
Ndonjëherë jam e lodhur duke qenë kaq e fortë
 • 383
 • 23
Drita e ëmbël e diellit në mëngjes është e pamëshirshme ndërsa zhytesh gjithnjë e më thellë në rehatinë e ngrohtë të çarçafëve tuaj, duke shpresuar dhe lutur që të mund të mblidhni energji për të mbijetuar gjatë ditës. Ju ndjeni peshën e botës mbi ju, ndiheni të lodhur duke menduar se si të...
Rreziku më i madh i njerëzimit/ 8,8 milionë vdekje të parakohshme, çfarë na kushton tre vjet jetë
 • 106
 • 1
Rreziku më i madh i njerëzimit/ 8,8 milionë vdekje të parakohshme, çfarë na kushton tre vjet jetë

Pluhuri, ozoni dhe të tjera lëndë dëmtuese për ajrin i kushtojnë njerëzimit në mbarë botën më shumë vite jetë se sa sëmundjet e rrezikshme infektive si malarja apo SIDA, duhani apo luftrat, thonë...
Brukseli rikonfirmon: Po hapjes së bisedimeve me Shqipërinë
 • 125
 • 5
Brukseli rikonfirmon: Po hapjes së bisedimeve me ShqipërinëKomisioni europian ka rikonfirmuar sot rekomandimin e tij pozitiv për hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë. Komisioni ka hartuar një raport të ndërmjetëm i cili pritet t’u shërbejë si një bazë e re vlerësimi vendeve...
Manifestimi/ Shpaloset flamuri gjigant
 • 153
 • 7
Manifestimi/ Shpaloset flamuri gjigant


FOTO/ Protestuesit me flamuj shqiptar, mimoza dhe maska kundra Koronavirusit

Presidenti Ilir Meta ka thirrur sot popullin në një manifestim në mbrojtje të kushtetutës siç e ka quajtur ai.

Protestuesit duket se ja kanë vënë veshin disi thirrjes së...
Qëndron me të moshuarit në hotelin-karantinë, i riu shqiptar konsiderohet hero në Itali
 • 188
 • 11
Qëndron me të moshuarit në hotelin-karantinë, i riu shqiptar konsiderohet hero në Itali
Një shqiptar i cili quhet Albi Albino, kamarier në hotelin Bel Sit, në Alassio, që është në karantinë pasi një nga klientët, një grua 72-vjeçare, rezultoi pozitive me koronavirus.
Albino ka qëndruar gjatë...
Gjermania nga sot hap dyert për punëtorët e kualifikuar
 • 149
 • 5
Gjermania nga sot hap dyert për punëtorët e kualifikuar
Nga 1 marsi në Gjermani ka hyrë në fuqi Ligji për Fuqinë Punëtore të Kualifikuar, i cili rregullon në detaje ardhjen e tyre nga vendet jashtë Bashkimit Evropian.
Sipas Ligjit, për herë të parë mund të shkosh në Gjermani edhe me një vizë...
Rama: Paga minimale do të jetë 300 mijë lek nga 1 janari 2021
 • 175
 • 8
Rama: Paga minimale do të jetë 300 mijë lek nga 1 janari 2021

Kryeministri Edi Rama është shprehur se paga minimale në Shqipëri nga 1 janari i vitit 2021 do të jetë 300 mijë lek (të vjetra).
Momentalisht paga minimale për një punonjës është 260 mijë lekë.

Ai ka folur edhe për negociatat...
Një kurs thjeshtësimesh logjike
 • 200
 • 0
Veton Surroi


Pse emërohet një i dërguar i veçantë për trekëndëshin kosovar-serb-boshnjak?

1.
Komisioni i ri evropian ka gjasa që javën e ardhshme ta emërojë një të dërguar të veçantë për Kosovën. Kështu qe ideja fillestare. Pastaj doli se i emëruari për të dërguar të veçantë do të merret...
Programimi neuro-linguistik (PNL)
 • 242
 • 2
Programimi neuro-linguistik (PNL) përshkruan – në bazë të njohurive të teorisë së sistemeve moderne, gjuhësore, neurofisiologjise dhe psikologjisë – proceset thelbësore, të tilla si njerëz
* Vetën e tyre dhe të regjistrojnë mjedisin e tyre,
* Përpunimin e informacioneve në mënyrën e vet,
*...
Uroj që ti mos të bëhesh kurrë Ana! Mesazhi prekës i vajzës që babai i vrau nënën
 • 510
 • 11
Ana është vajza e të ndjerës Hajdije Tasuni, 58-vjeçares që mbeti e vrarë një ditë më parë nga bashkëshorti i saj Ruzhdiu, 63 vjeç, në dyqanin ku shisnin metrazhe në qytetin e Durrësit. Në një mesazh prekës dhe realist, ajo ka një thirrje për mediat dhe ata që po përjetojnë në familje të njëjtën...
Shqipëria zë vendin e parë në Evropë për emigrimin masiv”- Zëri i Amerikës: 38 përqind e popullsisë jeton jashtë vendit
 • 204
 • 4
Shqipëria zë vendin e parë në Evropë për emigrimin masiv”- Zëri i Amerikës: 38 përqind e popullsisë jeton jashtë venditRënia demografike në Shqipëri vijon që prej 3 dekadash, pas rrëzimit të regjimit komunist. Komponenti kryesor është emigracioni dhe lindshmëria që ka rënë me 65 % që prej...

Bora e kuqe që mbuloi Antarktidën ka një shpjegim shkencor dhe nuk është aspak në favorin tonë

 • 143
 • 7
Bora e përgjakur” në Antarktidë e ka një shpjegim shkencor dhe nuk është shenjë aspak e mirë për territorin.

Antarktida është mbuluar nga bora e kuqe, ngjyrimi i së cilës vjen si pasojë e lulëzimit të disa algave në veçanti. Algat rriten në kushte klimaterike ekstremisht të ftohta dhe me...

Dhuruesit

Postimet e fundit

Statistikat e forumit

Tema
65,042
Mesazhe
1,310,239
Anëtarë
16,325
Anëtari më i ri
ebukura

Tema te reja

Top