• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Portali - FV.AL

Dhjetë arritjet kryesore të qytetërimit perëndimor, përgjatë historisë
 • 631
 • 3
Le ta pranojmë: Deri më tani 2020-a, ka qenë një vit shumë i mjerë. E vetmja gjë që duket se tërheq vëmendjen e medieve botërore pas pandemisë vdekjeprurëse, janë trazirat dhe plaçkitjet në mesin e protestave kundër brutalitetit të policisë. Tani të gjithë kemi pak nevojë për pozitivizëm, dhe...
Angela, Kristin & Ursula: Tre gratë e mençura që po e shpëtojnë Evropën
 • 615
 • 13
Nga Catherine Chatignoux
Paris – Kush qëndronte pas hartimit të një plani të madh të rimëkëmbjes ekonomike, të bazuar tek solidariteti, kundër rrënimit ekonomik dhe social të shkaktuar nga një pandemia e Covid-19, e cila kërcënoi t’i jepte një goditje fatale kohezionit në Bashkimit Evropian...
OKB: Pandemia po favorizon futjen e krimit në ekonominë e ligjshme; A rrezikohet dhe Shqipëria?
 • 452
 • 0
Krimi i Organizuar po rrit kontrollin në ekonominë globale sidomos në ndërmarrje të brishta, aktiviteti i të cilave është dëmtuar rëndë nga Pandemia, Covid-19. Zyra e Kombeve të Bashkuara për Çështjet e Drogës dhe Krimit (UNDOC) publikoi këto ditë një kërkim të posaçëm se si Pandemia po krijon...
Shkarkimi i Metes!
 • 1,308
 • 52
Shkarkimi i Metës, në 18 korrik Komisioni Hetimor i dorëzon Kuvendit raportin finalParlamenti do të vendosë brenda korrikut fatin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta.

Komisioni Hetimor Parlament i ngritur për shkarkimin e kryetarit të shtetit u mblodh sot për herë të parë pas më shumë...
Sekretet e nje femre wild
 • 785
 • 17
Energjia e veres ka mberritur... e ndjen?

Cfare sjell me vete? Kohe me te ngadalte dhe me te gjate. Dhe ne te njejten kohe nje qasje me te thell me energjit me te thella.
Nje femer e ajrit, ujit, zjarrit dhe tokes.
Nje energji wild qe ka nevoj te perceptohet, te ndjehet, te marre fryme ne...
9 gjera qe nje i rritur ben kur ka pesuar abuzime emotive gjat femijerise
 • 740
 • 13
Menyra se si e shikon jeten nje i rritur influencohet kryesisht nga eksperiencat e femijerise.

Egziston nje thenie : "askush nuk shpeton pa deme nga femijeria".
Kjo eshte dyfish e vertete dhe ka nje kuptim te rendesishem tek ata qe kan pesuar trauma gjat asajt periudhe.
Per shume prej nesh...
Epiriotët, shqiptarët e lashtësisë, ilirët që nuk u greqizuan
 • 782
 • 14
Termi ‘barbar’ nuk ndeshet në poemat e Homerit ku del vetëm termi barbarofon ( βαρβαροφώνων), që Homeri 2 e përdor për karianët, aleatët e trojanëve, që flisnin një gjuhë luviane të grupit anatolik perëndimor

Në këtë shkrim shqyrtohen shkurtimisht burimet që lidhen me përkatësinë etnike të...
Bill Gates Covid 19 dhe teorite konspirative
 • 494
 • 2
Nga Endri Tafani

Ne periudhën shkurt-prill 2020, teoritë konspirative fallse dhe mashtruese, që lidhin Bill Gates me pandemine e COVID-19 janë përmendur 1.2 milionë herë në TV dhe mediat sociale. Sipas një investigimi të bërë dhe publikuar në 17 prill nga New York Times, këto shpifje përfshijnë...
U NDËRTUA NGA BIZANTINËT SI KISHË, HISTORIA E “SHËN SOFIA” QË PO KTHEHET SËRISH NË “MOLLË SHERRI”
 • 633
 • 9
U NDËRTUA NGA BIZANTINËT SI KISHË, HISTORIA E “SHËN SOFIA” QË PO KTHEHET SËRISH NË “MOLLË SHERRI”

E ndërtuar nga bizantinët si një kishë, Shën Sofia u kthye në një xhami pas çlirimit otoman të Kostandinopojës. Më vonë, pas shpalljes së Republikës Turke, u kthye në një muze. Gjendja e saj ka...
Flet akademiku Apollon Bace
 • 511
 • 2
Akademiku Apollon Baçe hedh poshtë versionin zyrtar që Pirro, Akili dhe Aleksandri i Madh janë me origjinë greke dhe maqedonase. Sipas tij, Greqia ka vjedhur dhe manipuluar historinë. Këtë deklaratë Baçe e bëri në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU.
Pirro e quante veten pasardhës të Akilit...
CESHTJA BECCHETTI- NE BURG KA VEND PER TE GJITHE
 • 420
 • 0
Nga Andi Bejtja

Sot kur shteti xhepshpuar shqiptar, do t'i duhet të nxjerrë 100 milione euro për të paguar dëmin ndaj Agon dhe Becchettit, janë shtuar zërat që kërkojnë marrjen të pandehur të Kryeministrit Rama...Sepse përveç të tjerave investoi dhe personalisht në këtë çështje: madje ka qenë...
Dobia e papërsosmërisë
 • 435
 • 1
Oliver Burkeman
Ka njerëz që zhyten me kokë në projekte të reja për të përmirësuar jetën e vet – duke hequr qafe gjëra të panevojshme, duke lyer sërish muret e shtëpisë, duke u regjistruar në palestër – të vendosur të mos i bëjnë gjërat përgjysmë. Unë jam një nga këta.
Kur javën që kaloi zbulova...
Strategjitë e Parandalimit
 • 566
 • 12
Dy strategji gjithëpërfshirëse në parandalim

Strategjia e parandalimit të orientuar nga individi

Njerëzit me sjellje të rrezikshme
Njerëzit me rrezik të rritur të njohur
Njerëzit me sëmundje


Strategjia e parandalimit të orientuar nga popullata

Të gjithë
Sido që të jetë sjellja
Sido që të...
Nga po shkojme?!
 • 500
 • 1
Disa here kam thene se fqinjet nuk na urrejne dhe ate jo nga arsyeja qe na duan por ju mjafton urrejtja qe ushqejme ndaj njeri tjetrit.

Kete shkrim, qe hasa sot, e paskam shkruar me 2 gusht 2012.

Nuk do te merrem shume me fyerjet, jo pse me pelqejne ato (edhe pse jam adhurues i debateve te...
Goma e kuqe e historisë, si u burgosën dhe u mohuan djemtë e Ismail Qemalit
 • 496
 • 1
Historia pak e njohur e përndjekjes së djemve dhe pasardhësve të Ismail Qemalit, të cilët gjatë diktaturës u detyruan të ndryshonin edhe mbiemrin.

Nuk ka shqiptar që të mos njohë Ismail Qemalin, por nëse dikush do pyeste për pasardhësit e tij, shumica nuk do mund t’i përgjigjej qoftë dhe me një...
Ernest Koliqi: agjent i huaj, antishqiptar apo shqiptar i vertete antikomunist?
 • 465
 • 1
Nga Erald Kapri

Mungesa e studimeve profesionale dhe sistematike mbi historinë tonë, ka lënë vend për spekullime nga “historianë” amatorë apo kureshtarë ambulantë, disa prej të cilëve kanë qëllim jo të vërtetën, por sensacionin apo prapavijat politike.

Shenjestra e këtij sensacionalizi me...
Koronavirusi mund ta shkatërrojë populizmin
 • 453
 • 5
Nga Gideon Rachman

Populistët e urrejnë të jenë jopopullorë. Është kjo arsyeja përse ata janë dëshmuar kaq të paaftë në përballimin e pandemisë së Covid-19, një krizë që nuk sjell asgjë tjetër veç lajmeve të zymta, vdekjeve, rrënimit ekonomik dhe lirive të kufizuara.
Presidenti amerikan Donald...
TI NUK BËHESH INTELEKTUAL
 • 405
 • 4
Nga Eni Naba Ziu

Gjendesha në zyrën e profesorit që kisha më së shumti për zemër. Më pyeti: "Çfarë ke dëshirë të bëhesh në të ardhmen?" "Unë dua të bëhem intelektual" iu përgjigja. "Prej teje nuk del intelektual" ma ktheu. Isha befasuar, pas pak me një ton zëri të mërzitur iu drejtova...
SI TE DALLOSH NJE SEKT APO KULT?
 • 902
 • 46
Nga David Hosaflook

SI TE DALLOSH NJE SEKT APO KULT?

Flitet shumë për sektet dhe kultet në Shqipëri. KLAN-i raportoi se ka 605 këtu! Nuk ka mundësi, gazetari duhet të ketë ngatërruar regjistrimin e një fondacioni si person juridik, me një kult të veçantë. Në Wikipedia listohen vetëm nja 515 në...
Erdogan kthen ne xhami muzeun e mbrojtur nga UNESCO.
 • 2,538
 • 141
Presidenti i Turqisë, Erdogani, vendosi sot shndërrimin e muzeumit Hagia Sophia(Zgjuarsia Hyjnore) në xhami. Hagia Sophia është pjesë e trashëgimisë së UNESCO-s, dhe një nga vendet më të vizituara në Stamboll nga turistët e huaj. Hagia Sophia ishtë një katedrale ortodokse që u ndërtua në në...

Postimet e fundit

Statistikat e forumit

Tema
67,289
Mesazhe
1,629,080
Anëtarë
16,702
Anëtari më i ri
LucidaSidera

Dhuruesit

Private conversations
Help Users
  Top