• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.
Vrima e zez Sgr-A mund te ket nje mike!!!
 • 248
 • 2
Vrimë e zezë supermasive në qendër të galaktikës sonë mund të ketë një mike

A kanë shoqëri vrimat e zeza supermasive? Natyra e formimit të galaktikës sugjeron që përgjigjja është po, dhe në fakt, palët vrimave të zeza supermasive duhet të jenë të zakonshme në univers.

Një astrofizikan është i...
Studenti shqiptar çmimin më të lartë mjekësor.
 • 1,111
 • 36
"Përditë e më shumë në Shqipëri njerëzit po gjejnë vdekjen nga goditjet në zemër dhe infraktet! A ka ndonjë person i cili planifikon shpëtimin e tyre?"

Studenti i shkëlqyer shqiptar u vlerësua me çmimin më të lartë mjekësor në vend për zbulimin e mënyrës për të trajtuar presionin dhe për të...
Sa shpejt mund te reagoje truri?
 • 370
 • 14
Koha më e shpejtë e reagimit e matur ndonjëherë në një tru të njeriut është 101 milisekonda – një limit i trupit që mund të mendoni se zbatohet për njerëzit në përgjithësi. Problemi: Disa njerëz nuk janë të gatshëm ta pranojnë këtë kufi. Për shembull, vrapuesit në pista me slita, marrin kthesa...

Kuriozitete te rralla per meshkujt dhe femrat

 • 314
 • 11
Ka ardhur momenti që të zbulojmë disa gjëra të reja për meshkujt dhe femrat. Nuk e kemi fjalën për karakterin e tyre apo për mënyrën se si ata/ato janë apo sillen në jetë. Më poshtë do të gjeni të renditura disa kuriozitete të përgjithshme të cilat lidhen me këto dy gjini.
Fillimisht të...
Finlandë, hidhet ideja e punës 4 ditë në javë, 6 orë në ditë
 • 467
 • 23
Sana Marin sot është kryeministrja më e re në botë, por kur ishte ministre e transportit, ajo dha idenë për të ulur orët e punës në javë për punonjësit.

Ideja e Marin është që të ketë katër ditë punë në javë, me nga gjashtë orë punë në ditë.

“Pse të mos jetë ky hapi i radhës? A është...
Dashuria, puna dhe fati! Njihuni me parashikimin e horoskopit për vitin 2020
 • 600
 • 13
Dashuria, puna dhe fati! Njihuni me parashikimin e horoskopit për vitin 2020

Dashi
Viti i ri 2020 do t’ju japë mundësinë për të bërë ndryshime të thella në të gjitha fushat e jetës tuaj. Ky vit ju fton të eleminoni të kaluarën për t’u hapur drejt së ardhmes, një të ardhme që mund të gjurmoni...
Shtatzënë dhe e papunë, 17 vite më parë nisi biznesin që sot vlen 1 miliardë dollarë (FOTO)
 • 254
 • 1
Shtatzënë dhe e papunë, 17 vite më parë nisi biznesin që sot vlen 1 miliardë dollarë (FOTO)

Shtatzënë dhe me burrin pa punë, Kendra Scott duhej të gjente një mënyrë për të bërë para. Teksa rrinte shtrirë në shtëpinë e saj, në Austin, Teksas, duke pritur të afronte dita për lindjen e fëmijës së...
Pas “Syrit të Kaltër”, jepet me qira pista e skive në Dardhë të Korçës për 102 euro në muaj!
 • 248
 • 2
Pas “Syrit të Kaltër”, jepet me qira pista e skive në Dardhë të Korçës për 102 euro në muaj!

Pista e skive në Dardhë të Korçës, një nga atraksionet turistike kryesore në Dimër, do të jepet me qira! Bashkia e Korçës ka shpallur njoftim në Agjencinë e Prokurimit Publik, ku kërkon firma dhe...
Shpërthim tek nënstacioni elektrik në Gjirokastër, pa energji zona rurale
 • 252
 • 3
Shpërthim tek nënstacioni elektrik në Gjirokastër, pa energji zona rurale

Një shpërthim i shoqëruar me flakë ka ndodhur në nënstacionin e vjetër të qytetit të Gjirokastrës.

Si pasojë është ndërprerë energjia elektrike për një pjesë të zonave rurale përreth qytetit.

Pas izolimit të flakëve dhe...
20 Galaktikat pa materie të errët
 • 234
 • 1
Meqenëse astronomët në vitin 2018 vëzhguan grupin e orbitatit rreth galaktikës NGC1052 - DF2 zbuluan se ajo dukej se ishte pothuajse e lirë nga materia e errët, astronomët e kanë diskutuar këtë kundërshtim me teoritë e zakonshme të lëndës së errët, të cilat zbuluan se materia e zakonshme e...
Franca në kaos nga protestat, jep dorëheqjen ministri për reformën e pensioneve!
 • 242
 • 1
Franca në kaos nga protestat, jep dorëheqjen ministri për reformën e pensioneve!

Ministri francez për reformën e pensioneve dha dorëheqjen, në një lëvizje që konsiderohet si goditje e fortë për presidentin Emmanuel Macron.
Jean-Paul Delevoye, Komisioneri i Lartë për Pensionet, ishte një prej...
Qyteza e miliarderëve, dy më të pasurit në planet jetojnë 1 km larg njëri-tjetrit (Fotot)
 • 226
 • 4
Qyteza e miliarderëve, dy më të pasurit në planet jetojnë 1 km larg njëri-tjetrit (Fotot)

Xhef Bezos, pronari i Amazo.com ia kaloi Bill Gejtsit për pasuri. Ata janë tashmë dy njerëzit më të pasur në planet, dhe të dy bashkë jetojnë në të njëjtën qytezë prej 3000 banorësh, më pak se 1 km larg...
Instalohen 30 aparatura sizmografie në Shëngjin, do regjistrojnë çdo lëkundje toke
 • 251
 • 1
Instalohen 30 aparatura sizmografie në Shëngjin, do regjistrojnë çdo lëkundje toke

Pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit, që shkaktori 51 viktima e qindra të lënduar, Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit në bashkëpunim me Institutin Gjerman në Potsdam kanë instaluar 30...
Ushqim tradicional dhe kafe turke në mes të Nju Jorkut, ja çudia në restorantin shqiptar (FOTO+DETAJE)
 • 456
 • 14
Ushqim tradicional dhe kafe turke në mes të Nju Jorkut, ja çudia në restorantin shqiptar (FOTO+DETAJE)

futesh në “Çka ka Qëllu” duket sikur ke përfunduar në një tavernë në ndonjë fshat të Shqipërisë apo Kosovës. Në fakt, pronari dhe shefi i kuzhinës kanë të afërm në të dy anët e kufirit…”...
Fotomania: Teme e lire - Nentor 2019
 • 699
 • 49
Pershendetje antare!

Ja ku rikthehemi perseri me nje tjeter muaj per Fotomanin. Para se te vijojm me fotot pjesemarrese per muajin e Nentorit,
ju rikujtoj keto pak rregulla si me poshte:

- Keni te drejt te votoni vetem 1 foto.
- Para se te votoni, beni kujdes te zgjidhni foton e duhur, vota...
OSBE rrëzon Ramën për ligjin e mediave online / Lë hapësirë për censurë apo…
 • 263
 • 0
OSBE rrëzon Ramën për ligjin e mediave online / Lë hapësirë për censurë apo…

Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Desir ka hedhur poshtë projektligjin e qeverisë për median. Kjo zyrë i ka dërguar sot qeverisë shqiptare ndryshimet e propozuara mbi projektligjin për median dhe...
Kush pengon evakuimin do të ndiqet penalisht, paralajmërimi i kryebashkiakit
 • 219
 • 0
Kush pengon evakuimin do të ndiqet penalisht, paralajmërimi i kryebashkiakit

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, paralajmëroi me ndjekje penale të gjithë ata që do të pengojnë uniformat e shtetit në evakuimin e banorëve nga godinat e klasifikuara të rrezikshme prej tërmetit.
“E...
Nga Merkel, tek Trump dhe Erdogan; Rama: Ja çfarë kërkova nga liderët botërorë
 • 212
 • 1
Nga Merkel, tek Trump dhe Erdogan; Rama: Ja çfarë kërkova nga liderët botërorë

Kryeministri Edi Rama ka folur për media pas Samitit të NATO-s, që u mbajt sot në Londër, me pjesëmarrjen e liderëve botërorë. Kreu i qeverisë shqiptare tha se temë kryesore e tij në këtë Samit ka qenë situata...

Krijimet e muajit Dhjetor 2019

 • 4,394
 • 152
Pershendetje ,

Dhe ja erdhi muaji i fundit per kete vit, e inboxi im u mbush plot me krijimet tuaja si perhere.
Ju falenderoj pamase te gjitheve dhe ju them se jeni me te miret :)

Edhe ata qe premtuan se do sillnin , por nuk sollen dot gje , prape jeni me te miret ,dhe mos harroni ...asgje...
Skandali me pyjet në Librazhd/ Kompania që preu pyllin pa leje, fiton tender për ta prerë me leje!
 • 215
 • 0
Skandali me pyjet në Librazhd/ Kompania që preu pyllin pa leje, fiton tender për ta prerë me leje!

Në vitin 2016, në Shqipëri u vendos moratoriumi i pyjeve. Për 10 vjet, asnjë individ nuk duhet të priste qoftë edhe një pemë në pyjet shqiptare. Kushdo që kapej, dënohej edhe me burg. Deri tani...

Dhuruesit

Postimet e fundit

Statistikat e forumit

Tema
65,083
Mesazhe
1,314,423
Anëtarë
16,331
Anëtari më i ri
Anteo

Tema te reja

Top