Portali - FV.AL

Rrugët e ndërtuara me fonde të huaja në Shqipëri kushtojnë deri në 6 herë më pak se ato me fonde buxhetore
 • 35
 • 0
Të dhënat zyrtare nga Ministria e Financave dhe ajo e Infrastrukturës tregojnë se, ndër vite ka një diferencë të lartë të kostove të punimeve në rrugë me financim të huaj, në krahasim me financimet e brendshme.
Në mënyrë sistematike, kostot për njësi (kilometër) me fonde të huaja janë shumë më...

Do te shkarkohet Meta?

 • 299
 • 35
Hapen bastet.

Votoni votoni votoni!

Tokë të pashkelur – Epoka e patronazhistëve, seria III

 • 44
 • 0
EDITORIAL / Për shqiptarët dhe Shqipërinë, rrëzimi i diktaturës të llojit më të egër komunist nuk ka qenë i lehtë e pa dhimbje. Për rrjedhojë, edhe rruga e demokracisë u shfaq e vështirë e me shumë pengesa. Shumë nga ne kanë qenë me shpresën që do të shikonin një fund të kësaj rruge, për të...

Sa banorë dhe sa votues ka në Shqipëri?

 • 285
 • 21
Vlerësimet mbi numrin e popullsisë mbështeten në censusin e kryer më shumë se një dekadë më parë dhe për rrjedhojë, është e pamundur të dihet me saktësi se sa janë shqiptarët me të drejtë vote që aktualisht janë rezidentë në Shqipëri.

Numri i shqiptarëve me të drejtë vote në zgjedhjet e vitit...

Rënia e sistemit dhe rishpikja e ngjarjes politike

 • 77
 • 0
Projekt ide:

1. Shqipëria gjendet nën shok traumatik. Zgjedhjet e 25 Prillit i dhanë goditje vdekjeprurëse jo vetëm Partisë Demokratike, por vet sistemit tonë politik, sistem i cili presupozohet se ngrihet mbi votën e lirë dhe ndarjen e pushteteve. Agjensitë e zbatimit të ligjit dhe gjykatat e...

Facebook prezanton Boombox me Spotify brenda aplikacionit

 • 124
 • 5
Facebook njoftoi javën e kaluar për një partneritet të zgjeruar me shërbimin muzikor Spotify që do të sillte një mënyrë të re për të dëgjuar muzikë ose podcast direkt brenda aplikacionit të Facebook, të cilin e quajti Project Boombox.

Sot, kompanitë po e zhvillojnë këtë integrim përmes një...

Raporti zyrtar, si organizatat kriminale pastruan para në prona të paluajtshme në 2020, dyshime edhe për një politikan për marrjen e lejeve

 • 47
 • 0
Pasuritë e paluajtshme janë një ndër sektorët ku organizatat kriminale pastruan paratë në vitin 2020.

Raporti vjetor i Drejtorisë së Parandalimit të Pastrimit të Parave (DPPP) për vitin e shkuar zbardh të paktën pesë tipologji ku një ndër to është edhe ajo e pasurive të paluajtshme të cilat...

”Green pass” gati në 1 qershor, çfarë është certifikata për të udhëtuar lirisht

 • 77
 • 4
Një “green pass” për të udhëtuar pa makthin e Covid 19, mund të jetë çelësi për të shpëtuar pushimet verore. Komisioni i Bashkimit Europian, dëshiron ta nisë atë në 1 qershor dhe e gjithë bota po mendon për të. Certifikata e propozuar nga Brukseli është falas dhe përbëhet nga një kod QR që duhet...

Raporti i fundit i Bankës Botërore: Pas recesionit historik, Ballkani Perëndimor pritet të përjetojë rritje të moderuar ekonomike

 • 49
 • 0
Raporti i fundit ekonomik për Ballkanin Perendimor i Bankës Botërore thekson se rritja ekonomike e Shqipërisë u tkurr me 3.3 përqind në vitin 2020, shifër më e vogël kjo nga parashikimi i mëparshëm. Pandemia COVID-19 i rëndoi humbjet ekonomike të shkaktuara nga tërmeti i vitit 2019. Masat...

Jo, Shqipëria nuk fitoi!

 • 64
 • 1
Edi Rama e mbylli fjalimin triumfalist në Sheshin Skenderbej, duke huazuar sloganin e kundërshtarëve në zgjedhje, tek tha; Shqipëria fitoi. Por ka një të pavërtetë këtu. Sipas numërimeve, fitoi gjithë përzierja e dyshimtë, dhe makineria e kapjes së votës që ai aplikoi në këtë betejë elektorale...

Vrasja e demokracisë!

 • 77
 • 1
Historia na mëson se nuk mund ta konsiderojmë të mirëqenë demokracinë. E drejta për të votuar i lirë, që përbën një nga liritë tona më të rëndësishme si individë, qëndron në themel të demokracisë. Ajo na siguron që kemi një zë dhe garanton që zërat tanë të dëgjohen. Ndaj, një nga mënyrat më të...

Përgjegjësia e Votës

 • 56
 • 0
Paraqitja e ulët në votime nxit polarizimin e mëtejshëm shoqëror dhe shembulli më konkret do ishin zgjedhjet vendore të 2019-ës...Rezultatet që dalin nga angazhimi nëpërmjet votës i një grupi apo klase shoqërore të vetme, çon në shtresëzimin e pashmangshëm shoqëror, ku demokracia do këndojë...

A u soll jeta në Tokë nga një sistem i huaj?

 • 87
 • 4
Nga Ethan Siegel

Sot në Tokë ekziston një larmi e madhe jetësore. Çdo formë e mbijetuar duket se lidhet me çdo formë tjetër të jetës. Jeta duket se ka një paraardhës të përbashkët universal. Ndërsa kthehemi gjithnjë e më pas në kohë, për shembull tek të dhënat fosile, ne mund të shohim se jeta...

Teknologjia cloud po transformon shërbimet publike

 • 84
 • 1
Teknologjia cloud i referohet shpërndarjes së burimeve teknologjike, sipas kërkesës, përmes internetit. Gjatë COVID-19, teknologjia cloud u bë një mjet shpëtimi për qeveritë që kishin nevojë të ofronin shërbime urgjente përmes linjave të urgjencës, arsimit në internet etj.

Me teknologjinë...

VOA: Gjuha e urrejtjes në fushatën në Shqipëri, shqetësim për mbrojtësit e të drejtave të njeriut

 • 53
 • 0
Komisioneri për mbrojtjen nga diskriminimi, Avokati i popullit dhe Këshilli Shqiptar i Medias, që përbëjnëAleancën Kundër Gjuhës së urrejtjestë mbështetur nga KQZ dhe AMA, konstatojnë disa problemtika.

PD-PS

Fushata e partive politike për zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit në Shqipëri po...

SPAK,nje qen roje i PS

 • 82
 • 0
Nga Andi Bushati

Që prej fillimit të javës që shkoi, pasi Lapsi.al botoi skandalin e grabitjes të të dhënave personale të qytetarëve të Tiranës, unë dhe kolegu im Armand Shkullaku jemi bërë pjesë e një hetimi të Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit. Fillimisht një grup...

Shkenca thotë se kemi më shumë se 5 shqisa

 • 96
 • 2
Jeni tipi i personit që gjithnjë përplas gishtërinjtë e këmbës nëpër tavolina, trokisni bërrylat në kornizat e derës dhe thyeni gota duke i përplasur aksidentalisht në gjëra të tjera?! Mbase problemi është se keni një shqisë të dobët proprioceptimi.

Çfarë është proprioceptimi? (Vetëdija për...

Bujkrobëria në kohët moderne

 • 143
 • 1
Pak histori si fillim për të bërë krahasimin e dy epokave në pamje kaq të ndryshme, që edhe se me shumë shekuj në mes, janë kaq të ngjashme midis tyre. Rendi shoqëror është pothuajsë i njëjti edhe në ditët tona. Konceptet dhe emërtimet kanë ndryshuar, por mënyra e të vepruarit qëndron po ajo...

‘Investime publike’: Pistë helikopterësh dhe mol jahtesh për resortin “Green Coast”

 • 74
 • 0
Fondi Shqiptar i Zhvillimit po investon paratë publike në ndërtimin e një piste helikopterësh, një moli jahtesh dhe shërbimesh të tjera mbështetëse pranë resortit luksoz “Green Coast” në Palasë – ndërkohë që institucionet shtetërorë bënë një sy qorr ndaj dëmtimit të monumentit të natyrës...

Patronazhistët/ Lubonja: Koncept si i partisë-shtet, tregues se sa më shumë një parti qëndron në pushtet, aq më shumë kriminalizohet!

 • 82
 • 0
SPAK ka nisur një hetim, mbi lajmet e portalit Lapsi.al, në lidhje me publikimin e sigurimit që Partia Socialiste i bënte të dhënave të qytetarëve, e sipas saj, çdo person kishte nga një patronazhist, i cili kishte informacion se ku orientohej vota e tyre. Këto zhvillime, analisti Fatos Lubonja...

Postimet e fundit

Statistikat e forumit

Tema
68,575
Mesazhe
1,735,791
Anëtarë
16,885
Anëtari më i ri
Shqiponjë

Dhuruesit

Top