Portali - FV.AL

Çfarë është Kintsugi?
 • 1,055
 • 1
Jeta është plot gëzime dhe momente të paharrueshme hidhërimi. Sidoqoftë, ato që lenë gjurmë në jetën tonë janë ngjarjet traumatike dhe humbje që mund të jenë të vështira për t’u kapërcyer. Gjatë jetës aksidentet me pasoja të rënda, ndodhitë që na godasin duke na tronditur shpirtin, humbjet që na...
Mos i humbisni! Këta fëmijë do ju zbukurojnë ditën (FOTO)
 • 45
 • 3
Mos i humbisni! Këta fëmijë do ju zbukurojnë ditën (FOTO)


Prindërit nga e gjithë bota kanë ndarë situatat e çuditshme ku janë gjendur fëmijët e tyre. Fotot epike tregojnë vogëlushët në momente argëtimi për ta, por mjaft shqetësuese për prindërit.

Që nga puthja me derrkucin e deri të zhytja në...
Jacques-Louis David piktori që shkroi në tablo antikitetin grek dhe Revolucionin Francez
 • 1,317
 • 5
Jacques-Louis David piktori që shkroi në tablo antikitetin grek dhe Revolucionin Francez

Fëmijët e Dianës dhe Apollos (1772), Jupiteri dhe Antiopia (1768), Trupi i Hektorit (1778), Patrokli (1780), Betimi i Horatii (1786), Vdekja e Sokratit (1787), Parisi dhe Helena (1788), Lektorët i sjellin...
Më lë plagë mungimi yt, por e dua këtë dhimbje...
 • 988
 • 13
IDILIKE

Ti nuk erdhe as sonte edhe pse pritja kishte ndezur kaq shumë drita e zjarre. Qielli kishte derdhur thellësi brenda meje. Kthjellimi e horizonti tehutej skajeve, tej në kërkim të cakut dhe pragut që të mban kyçur. Prita edhe sonte, si çdo mbrëmje që ngrysi në vetmi, prita se po troket...
Raketa amerikane vret gjeneralin e forcave elite të Iranit, Teherani: “Akt terrorist nga Uashingtoni”. Pas sulmit rritet çmimi i naftës
 • 1,719
 • 24
Gjenerali, Qasem Soleimani, kreu i forcave elite të Gardës Revolucionare të Iranit është vrarë nga forcat amerikane në Irak duke thelluar kështu tensionet mes SHBA dhe Iranit. Sulmi i urdhëruar nga presidenti amerikan Donald Trump pranë aeroportit të Bagdadit, në Irak, ka shkrumbuar plotësisht...
I fuqishëm, luksoz, fantastik në timon
 • 1,735
 • 17
Mercedes-Benz-i “GLC Coupe” është një kombinim luksoz i SUV me makinat sportive.

Varianti me parametrat më të larta nga modelet GLC është “Mercedes-AMG GLC 63 S Coupe”.
Kjo makinë ka një motor 4.0 litra, biturbo V8, që jep plot 503 kuaj fuqi.
Sipas Mercedesit, GLC 63 S Coupe mund të arrijë 100...
Shifrat e jashtëtokësorit në një dekadë, 522 gola në 521 ndeshje
 • 1,092
 • 0
Lionel Messi e mbylli dekadën me shifra të jashtëzakonshme. Është portali Transfermarkt që ka zbuluar të dhënat e regjistruara nga ylli argjentinas i Barcelonës për periudhën 2010-2019 ku rezulton se për këtë 10 vjeçar Messi ka 522 gola të shënuar në 521 ndeshje, statistika që shpjegojnë se...
Metamorfoza- At Gjergj Fishta
 • 1,630
 • 11
METAMORFOZA ,
një uragan emocionesh e ndjesish , një katarakt zhgënjimi (nga ato që secili prej nesh çdo ditë i përjetojmë), një ujëvarë dhimbjesh e At Gjergj Fishtës.
Në këtë shpërthim poetik kritikët e socrealizmit u kacavarën pas dy vargjeve të marra nga konteksti për të justifikuar...
Shefi i masonëve shqiptarë:Rama më ofroi 3.5 milion euro, çfarë më kërkoi Basha dhe Nano
 • 1,518
 • 7
Masoneria dhe masonet është një temë shumë intriguese, që përmban brenda vetës shumë të fshehta. Shumë ngjarje historike, me pasoja të këqija për njerëzimin, akuzohen se shkaktarët janë masonët. Qënia anëtar, në atë organizatë konsiderohet si një pakt me vetë djallin. Por nga ana tjetër, edhe...
Punët që pritet të paguhen dhe kërkohen më shumë në 2020
 • 860
 • 1
Mos prisni shumë, pasi kërkesat më të mëdha, ashtu si në 2019-n, pritet të jenë për profesione të tilla si punonjës krahu, Punonjës shërbimi apo Punonjës shitjesh në terren.

Viti 2020 nis me më shumë shpresa për këdo. Shpresa për një punë më të mirë, për më shumë të ardhura, për rritje në...
Nga sot, roaming me i lire me shtetet e Ballkanit
 • 1,025
 • 1
Çmimi i roamingut në vendet e Ballkanit Perëndimor duke nisur nga dita e sotme është ulur nga 9 deri më 35 për qind, në përputhje me fazën e dytë të zbatimit të Marrëveshjes rajonale për roamingun. Përdoruesit do të paguajnë roamingun sipas parimit – çmimi vendor plus kompensimi për roaming...
Kur frika për të qenë “normalë” sjell pikërisht “anormalen”
 • 53
 • 10
Thuajse të gjithë njerëzit, kur bëjnë seks, përpiqen të mos bëjnë gabime.

Ata ndjejnë një frikë të pakuptimtë, kur duhet t’i lënë energjitë erotike ta drejtojnë ato aktin seksual. Frika se mos dështojnë seksualisht mpak energjitë e tyre seksuale.

Frika se mos tregohen jo normalë seksualisht, i...
Teoria e Gottfried Schramm për fisin Thrak të Besëve
 • 1,033
 • 1
Moikom Zeqo

Dr. Zef Mirdita në librin e tij, “Krishtëzimi ndër shqiptarë”, Zagreb, 1998 flet për teorinë e dr. Gottfried Schramm-it për rolin e besëve në krishtëzimin e shqiptarëve.

Dr. Zef Mirdita shkruan:” Dijetari gjerman, Gottfried Schram, shpreh mendimin se përhapësit e krishtenizmit...
KE hap dyert edhe për kërkuesit shqiptarë, ja programi në ndihmë të nxitjes së kërkimit shkencor në 2020
 • 929
 • 2
Qendra e Përbashkët e Kërkimit e Komisionit Evropian (JRC) hap laboratorët dhe lehtësirat e saj shkencore për njerëzit që punojnë në akademi dhe organizata kërkimore, industri, ndërmarrje të vogla dhe të mesme (NVM), dhe më shumë në përgjithësi për sektorin publik dhe privat, për të gjithë...
Komenti/ Atantati ndaj kryebashkiakut, njolla e turpit më e madhe se ajo e gjakut
 • 855
 • 0
Pavarësisht se nga pikpamja njerëzore bilanci i atentatit të sotëm brenda zyrës se kryebashkiakut të Lushnjes është i rëndë për Fatos Tushen që përfundoi me një cifël granate në gjoks, në këndvështrimin politik, njolla e turpit në karrierën e tij është më e madhe se ajo e gjakut mbi trup.
Ajo që...
I vrau me 13 plumba, biseda e gardianit me viktimat: Hajde se motra…
 • 956
 • 4
Gardiani i burgut të Fierit, Martin Skëndaj, ka qëlluar plot 13 plumba mbi komshiun e tij, Manol Rrapaj dhe kushëririn e këtij të fundit Elis Kapaj, duke i lënë të vdekur në vend. Të dy viktimat janë ndjekur me vrap rreth e qark poliklinikës së Patosit, ku janë qëlluar me një pistoletë tip...
Macron nderon Kadarenë/ I jep titullin “Oficer i madh i Legjionit të Nderit” në Francë
 • 1,032
 • 1
Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare, është vlerësuar nga presidenti francez, Emmanuel Macron me titullin më të lartë shtetëror, “Oficer i madh i Legjionit të Nderit”. Në shpalljen e urdhrit të legjionit të nderit, të botuar më 1 janar në fletoren zyrtare, emri i shkrimtarit shqiptar, shfaqet...
Si u prit viti i ri në botë. Spektakël fishekzjarrësh, festë në temperatura të ulëta dhe në plazhe
 • 735
 • 2
Nju Jorku lëshoi topin e tij të kristaltë, për të hyrë në 2020 në Times Square-in e mbushur plot pasi festimet e shënjuara edhe nga krizat, në vende të tjera, i dhanë fund një viti trazirash në të gjithë botën, me Parisin e gjunjëzuar nga grevat që sidoqoftë festoi me fishekzjarre dhe me Big...
Nëse jeni “hangover” nga mbrëmja e djeshme ju tregojmë si ta stabilizoni organizmin menjëherë
 • 1,381
 • 13
Sezoni festiv është në vazhdim e sipër. Por festat vijne dhe me alkool të cilat sjellin më pas mëngjeset hangover. Nëse e tepruat natën e ndërrimit të viteve, kur të zgjoheni më 1 Janar, ilaçet mund tju duken joshëse, por nëse doni që ti evitoni ilaçet farmaceutike, ekzistojnë disa zgjidhje...
Microsoft konfiskon 50 faqe interneti të hakerëve verikoreanë
 • 1,118
 • 0
Gjiganti teknologjik, Microsoft ka thënë se ka fituar një rast në gjykatë për të konfiskuar 50 domene të faqeve në internet, të cilat janë shfrytëzuar nga grupet e Koresë Veriore për të kryer sulme kibernetike, duke shënjestruar punëtorë qeveritarë, institute kërkimore si dhe staf universitar...

Postimet e fundit

Statistikat e forumit

Tema
69,438
Mesazhe
1,812,945
Anëtarë
16,968
Anëtari më i ri
Andres

Dhuruesit

Top