• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Portali i forumit

është si të thuash prezantimi i parë i forumit dhe ketu gjenden temat me të klikuara ose më të rejat.
sa kohe i duhet shqiperise per tu futur ne europe, por edhe kosoves? 1 -a duhet te futemi ne europe dhe a kemi interes dhe cfare mund te sjelle bashkimi i shqipetarve me europen? 2- jam kurioz te dij se a ka ndonjeri qe nuk e don shqiperine ne EU dhe arsyjen? 3-deri ku kemi arritur me standartet dhe sa kemi bere nga ato qe na kerkohen, apo jemi vend numero,a duhet te kishim bere me shum, dhe pse nuk kemi bere? dhe a jane fqinjet tone nje faktor negativ per mos-shpejtimin e...
Ndahet nga jeta para nje ore ne nje aksident automobilistike, ne nje zone te thelle malore ne Korce deshmitari kryesor i shitjeve te armeve ne Gerdec, Kosta Trebicka... Hetuesit jane ne vendngjarje dhe po hetojne. Kush ishte Kosta Trebicka? Kosta Trebicka lindi në Korçë, por pas marrjes së nështetësisë amerikane ai jetonte në SHBA. Biznesmeni Kosta Trebicka u bë i njohur për publikun kur denoncoi në media aferën korruptive mes kompanisë AEY dhe MEICO-s për tregtinë e armëve...
Kam njohur managera dhe politikane shume te paedukuar, arrogante, me njohuri skarso dhe pyes gjithmone veten cfare edukate kane marre dhe ne cfare pike kane qene te papregatitur mesuesit e tyre, shkolla, universiteti. Nuk mendoj per lendet teknike,per ekonomine, per drejtesine, per zhvillimin e vazhdueshem, por mendoj per dicka me te rendesishme dhe te lene menjane: per formimin dhe personalitetin. Ne te gjithe e dime qe ka persona te forte, te ndershem, qe dine te perballojne problemet me...
Ekonomia kapitaliste në krizë -------------------------------------------------------------------------------- Kriza në tregjet financiare ka krijuar kushte të reja për sistemin financiar dhe ekonomik në botë. Kushtet e reja e kanë bërë të pamundur rikthimin dhe të domosdoshëm reformimin në sistemin financiar dhe monetar botëror. Pushtetarët europianë me keqardhje po flasin për fundin e epokës së kapitalizmit. Politikanët dhe intelektualët më konservatorë perëndimorë, tehksojnë fakti...
Per ti bere nje analize kesaj teme na mbetet te flasim per historine e shqiperise. Dihet qe shqiperia eshte i vetmi komb i vogel ne bote qe ka arritur te mbijetoje per mes luftes se kohes. Nje nga vendet me te lashta. Lashtesi e cila mbetet si nje nga arkitekturat me te vlefshme te ketij kombi. Kemi arritur deri ne ditet e sotme me vuatje e perpjekje qe ky komb te ekzistoje dhe me mbetet te them se nga deshira e madhe dhe burim i forces se gjinise sone edhe te pakte ne numer arritem te...
 
Shpeshhere hasim ne mendime te ndryshme rreth pozitivitetit te politikes amerikane. Ne si shqiptare, Ameriken e kemi mik apo armik ? Ne politiken e saj te jashtme, e ka ndihmuar apo jo kauzen e drejte shqiptare ? Kush jane armiqte e Amerikes ? A eshte i drejte qe nje njeri qe ne vena i rrjedh gjak shqiptari, sot ta shoh Ameriken si armik, per ceshtje dytesore sic eshte pikepamja fetare, apo terthore duke vene ne plan te pare, luften e saj kundra terrorizmit islamik ?
Pashe nje dite ne lajme erjon veliaj qe shkoi ne gerdec dhe po fliste me nje nga familjet e lenduara nga tragjedia.Ai vajti si perfaqesues i nje levizje politike (tani) duke kritikuar qeverine por a nuk eshte ulje per te si figure edhe per (G99 shat)te perfitosh nga kjo per nevoja personale. çfare vizioni dhe planesh konkrete kanë për Shqiperine dhe si do levizin ne zgjedhjet e 2009-s. Une vete p.sh., megjithese përpiqem të informohem sa me mire përmes mediave, nuk e kam idene se kush...
Ne olimpiadat e fundit, thuhet se 7 medalje te arta nga 8 te mundshme jane fituar nga "ushtarake", pra njerez te rahur nga disiplina dhe autokontrolli! Nga shkolla dhe nga universiteti s'kemi risi te tilla, kjo tregon simptomat e varferise ne te cilin dergjet sistemi yne edukues. Jo per gje, por sporti/arti nuk eshte vetem kalim kohe, por eshte manifestim i organizimit te disiplinuar te shoqerise dhe te individit; sporti mat aftesine per ti vene nje objektiv vetes dhe per ta arritur ate...
Nuk kam pare ne asnje qytet nje zyre informacioni. Si mund te orientohesh ne nje qytet kur je turist/i huaj/i ri(shqiptar nga nje qytet tjeter) ??? Ku mund te kerkosh nje harte orientuese te qytetit ??? Me thoni ,po ju, ia ndjeni nevojen nje zyre informacioni ??? A eshte e nevojshme ajo ??? Mirepres cdo mendim ne lidhje me temen :) Ps.Kur do e shoh njehere Shqiperine te kompletuar aman:D
Ashtu si në fillim të viteve ‘90, Shqipëria ndodhet sot përsëri në një udhëkryq historik. Dhe përsëri dilema politike është: demokraci liberale apo diktaturë, sundim apo liri? Njëra rrugë me përqendrimin e pushteteve në një dorë nuk mund të mos shpjerë në diktaturë, larg Evropës, larg NATO-s, në skllavëri. Rruga tjetër, ajo e ndarjes së pushteteve, nuk mund të mos shpjerë në demokraci liberale, në Evropë, në NATO në liri. Më në fund, këmbanat e rrezikut po bien edhe në “inglisht”. Pak ditë...
Zberthimi I Nostradamus direct prej gjuhes shqipe dhe parashikimi I tij per Hillari Klinton ne zgjedhjet e 20015. DATE:2015 QATRAIN:8/15 Vers Aquilon grans efforts par hommasse Presque l’Europe et l’univers vexer Les deux eclipses metra en tel chasse Et aux Pannons vie et mort renforcer. ZBERTHIMI me ane te Kodeve te Gjuhes Shqipe Vers aku i lon grans i fort’s par oma se, Pres ku e u ro pe e l’un i ver’s ve er Les dheu e k’lidhes me t t’ra en telcashe, E t...
GREEK NUCLEAR APOCALYPTIC=Apokalipsi Berthamor Grek DATE 2090 QUATRAIN 5/90 Dans les Cyclades,en perinthe et larisse Dedans Sparte tout le Pelloponesse Si granda famine,peste par fuax connise Neuf mois tiendra et tout le chevronesse In the Cyclades,and in Perinthus and Larissa In Sparta,and oll through th Pelloponesse A terrible famine,a plague of false dust Nine months it will last,patterning everything. Ne cikloidet,dhe ne Perinthus dhe...
Do të doja të trejazur këtë Them.Siç e dime shum mir të gjith ne,gjuha shqipe e standartizuar ka disa mangësi thelbësore.Un po kapem vetem me nji percaktim te gjuhes angleze.Shum fjale te anglishtes pretendohet se jan marr nga latinishtja.Por ato cuditerisht kan nj shqiptim plotesiht tjeter.Shkruhen si versioni latin por shqiptohen krejt ndryshëm. Kur kam shkruejt në kët sit q'ka me ardh nji dit kur ka me u fol vetëm nji gjuh,e kam pas kuptimin per gjuhën angleze.Sa pa ardh...
Istitucjoni me perfekt, partia me solide, komuniteti me kompakt, familja me unite me kalimin e kohes shkojne drejt degradimit. C'do gje lind, jeton dhe vdes dhe ato qe jetojne me gjate ja dalin mbane sepse periodikisht hyjne krize dhe rilindin te ndryshuara. Dhe sa me te medhaja, solide dhe te durueshme te jene aq me e gjate dhe dramatike do jete kriza. Shembull i mire per kete teori eshte Kina (perandoria me e madhe dhe e lashte ne gjithe historine boterore) e cila njohu boten perendimore...
Sigurimet shoqerore Te jesh i siguruar mund te kesh shume lehtesira ne jete ,por qe te kesh duhet te japesh. Ndoshta vetem nje përqindje fare e vogel njerëzish jane te siguruar ketu ne Shqiperi. Perse ndodh kjo ??? Ndoshta nuk kemi nevoje per sigurime??? Jane ndoshta te shtrenjta per t’u paguar??? Perse vete shqiptaret ne vendin e tyre shumica bejne nje pune te zeze(pa sigurime shoqerore) Perse te mos kemi sigurime shoqerore nga te cilat mund te perfitojme ne shume raste...
Ka persona qe iu tregojne endrrat e tyre, idealet e tyre, objektivat qe duan te arrisin dhe gjerat qe po bejne. Fytyra e tyre ndricon gjate kohes qe po ju bejne "pjese" te entuziazmit te tyre dhe qe po ju bejne te ditur se cfare duan te krijojne. Ka pastaj dhe persona te tjere qe tregojne vetem aspektet negative te jetes. Te serte dhe te indinjuar, denoncojne dhe denojne vetem dhune, jetese te keqe, korrupsion dhe komplot. Te paret na kujtojne nje arkitekt qe po ilustron projektin e tij...
ZGJIDH E MERR A te duhen luftetare Gjithe botes ti vesh zjarr Dhe arratine armiku te marre Merr nja dhjete Kosovare Njerez te zgjuar me lezet Qe i gjen ne cdo ane Qe te bejne hallve e salep Keto jane mjeshtrit Dibrane A do njerez per aheng Per tryeze e per kuvend Burra e gra kercejne me loder Keta i gjen vec ne Shkoder A te duhen genjeshtare Matrapaz e kokethare Qe reren ta shesin per fare Merr Krutane dhe je i lare Po qefli a te duhen qe me jevge dine te kruhen Zonja qe pjellin cdo...
Ne 17 vitet e fundit arsimi shqiptar eshte degjeneruar aq shume saqe jane bere te nevojshme dhe urgjente 3 nderhyrje thelbesore! E para ka te beje me ndarjen me te duhur te degeve: Gjuhe Shqipe, Histori, Matematike, Fizike, Dituri Natyre; e dyta ka te beje me ndarjen me racjonale te programeve, sepse vetem ne keto dy menyra mund ti jepen mesuesve teknikat logjike per te vene me shume rregull ne mendjen e nxenesve! Sot jemi ne kaos! Po te marrim ne duar nje liber gjeografie e fillores te vjen...
 
Për të tretën herë Saimir Strati hyn në Gines. Mozaiku i tij "Mesdheu" realizuar me 300.000 mijë tapa verë hyn në librin e rekordeve botërore. Vendimin e ka dhënë Carlos Martinez, përfaqësues i jurisë së Londrës për "Guinness World Record". Në një ceremoni të organizuar në hotel "Sheraton", aty ku artisti ka punuar veprën e tij, ka marrë edhe çertifikatën e Gines. "Jam krenar që hyj për të tretën herë në Gines", është shprehur Strati. Ky është i pari mozaik në botë që bëhet me tapa vere...
Si të realizohet Ribashkimi? Sa e sa mashtrime, dredhi, tradhti e përfitime janë bërë në emër të saj. Shumëkujt i ka shërbyer si një mburojë në realizimin e interesave personale. Nga kjo veçmas kanë përfituar ata që janë të preokupuar me materializëm, e të cilët e kanë parë si një shans që duke u inkuadruar në partitë politike e organizma tjerë, janë pasuruar në emër të çështjes kombëtare. Edhe për ribashkim shqiptarët kanë pengesa. Një pjesë e popullatës së thjeshtë, e mashtruar nga...
Sa me shume te shtohen forcat politike aq me mire eshte per te bere qe cdo gje te ndryshoje. Tani per tani jemi stopuar ne dy forca te cilat brenda ketij harku kohor nuk besoj se kane dhene max e tyre. Mendoj sikur dhe disa grupime te reja te shtoheshin do te ishte me mire per te shperqendruar keto dy elita politike sepse tashme afati i ketyre ka skaduar. Nuk jam i idese qe nje gje e vjeter ka experience dhe duhet te kemi besim tek ajo. Tashme koha ka ndryshuar, cdo gje vijon ne rrugen e...
 
E kanë cilësuar si Angelina Jolie e re dhe me një të ardhme premtuese në Hollivud. Mund të thuhet pa frikë se është viti i Megan Fox, e cila është zgjedhur si femra më seksi nga revista e famshme "FHM". Ajo gjitahshtu interpreton në përkrah Amanda Seyfried dhe Adam Brody në "Jennifer's Body" të Diablo Cody, i cili do të dalë në vitin 2009. Revista e famshme britanike kryen çdo vit sondazhin për të përzgjedhur 100 femrat më seksi në botë dhe këtë vit ishte Megan Fox që u zgjodh këtë vit si...
 
STRAZBURG- Në editorialin e tij të titulluar “Gjykatësit e llumit”, tabloidi “The Sun” i datës 7 Gusht shkruante “se ju kurrë nuk keni dëgjuar për shtatëdhjetë e dy vjeçarin Giovanni Bonnell nga Malta. Ose për Ledi Biankun, 37 vjeç, nga Shqipëria. Por këta të dy së bashku me shtatë gjyqtarë të tjerë në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut, bllokuan ekstradimin e predikuesit të urrejtjes Abu Hamza në SHBA”. Në editorial theksohej se “Bonnell dhe Bianku dhe kolegët e tyre vinin nga...
Private conversations
Help Users
    Top