Portali i forumit

është si të thuash prezantimi i parë i forumit dhe ketu gjenden temat me të klikuara ose më të rejat.
Nga Michael Tanchum Konflikti i përshkallëzuar midis Turqisë dhe Greqisë në Mesdheun Lindor, bazuar mbi një mosmarrëveshje të vjetër mbi kufirin detar, është duke u shndërruar në një makth gjeopolitik për NATO-n dhe Bashkimin Evropian. Më 21 shkurt, Franca dërgoi aeroplanmbajtësen e saj bërthamorë për të patrulluar për disa muaj në Mesdheun Lindor, si një shfaqje e forcës në mbështetje të Greqisë. Athina, e zhgënjyer me shumë prej partnerëve të saj të tjerë të BE-së për shkak të qasjes së...
Komisioni Evropian, në emër të BE-së, ka akorduar sot 90 milion € për Shqipërinë në kuadër të programit të tij të ndihmës makro-financiare (MPJ) lidhur me COVID-19. Shqipëria është vendi i tetë që merr një disbursim nga paketa emergjente e MPJ-së prej 3 miliardë eurosh për dhjetë partnerë të zgjerimit dhe fqinjësisë, i cili synon t’i ndihmojë ata që të kufizojnë pasojat ekonomike të pandemisë së koronavirusit. Ky disbursim do të kontribuojë në zbutjen e pasojave të rënda sociale-ekonomike...
Instituti i Statistikave njoftoi në mënyrë surprizë se ekonomia shqiptare njohu rritje të lakmueshme në tremujorin e katërt të vitit 2020, tremujor gjatë së cilit 43 mijë shqiptarë mbetën të papunë ndërsa aplikuesit për ndihmë në zyrat e punës u rritën me 21 mijë vetë. Instituti i Statistikave njoftoi se ekonomia shqiptare u rrit në mënyrë surprizë në tremujorin e katërt të vitit 2020 me 2.99%, një normë rritjeje e lakmueshme në kushtet e krizës më të madhe që ka mbërthyer vendin në dy...
Raporti mbi origjinën e pandemisë së Covid-19, shqyrtoi 4 hipoteza se si virusi depërtoi tek njerëzit, duke i renditur ato nga më e mundshmja tek më e pak e mundshmja. Raporti përfundimtar, një studim i përbashkët i OBSH-Kinë, të cilin AFP e mori të hënën përpara botimit të saj zyrtar, përshkruan se si ekipi i përbashkët i shkencëtarëve kinezë dhe ekspertëve ndërkombëtarë, ndërtoi hierarkinë e probabiliteteve. Ja cilat janë 4 teoritë sipas një rendi zbritës: 1. Një kafshë bartëse e...
Nga Thomas Piketty Ndërsa në Shtetet e Bashkuara po nis gjyqi ndaj vrasësit të afro–amerikanit Xhorxh Floid, në Evropë dhe në Francë janë ashpëruar konfliktet e identitetit. Në vend se ta luftojë diskriminimin, qeveria franceze e udhëhequr nga Emanuel Makron, ka nisur një garë me të djathtën ekstreme, se kush përndjek më shumë profesorët e shkencave sociale dhe të majtës, që pretendohet se janë shumë filo–islamikë. Kjo është një çështje serioze, pasi në vend të kësaj lufte, do të ishte më...
Kryeministri Edi Rama ka firmosur bashkë me Presidentin e Francës, Emmanuel Macron, Kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe 20 liderë të tjerë të botës apelin për një marrëveshje postpandemi. Në Traktatin e firmosur nga 23 liderëve botërore thuhet se askush nuk fiton dot i vetëm luftën kundër virusit nëse nuk luftojmë të bashkuar. “Pandemia COVID-19 është sprova më e fortë me të cilën bashkësia ndërkombëtare është ndeshur që prej viteve ‘40. Në atë kohë, fill pas rrënimit nga dy luftërat...
Një studim i kryer nga organizatat Transparency International dhe Instituti për Demokraci dhe Ndërmjetësim vërejnë se si një numër i madh ligjesh përgjatë dy dekadave të fundit janë miratuar nga shumicat parlamentare për llogari të bizneseve të ndryshme, duke injoruar interesin publik. Një numër i konsiderueshëm ligjesh janë miratuar në Kuvendin e Shqipërisë për llogari të interesave klienteliste të qeveritarëve të ndryshëm ndërsa procesi ligjvënës dukshëm nuk respekton standardet e...
Një tender i shpallur nga Ministria e Shëndetësisë pasditen e kësaj të Hëne, me vlerë rreth 4 milionë euro dhe me objekt “Mirëmbajtjen e përqëndruar të pajisjeve të mëdha mjekësore”, ka rikthyer dyshimet për procedura dhe fitues të paracaktuar. “Boldnews.al” ka raportuar më herët për problematikat në tenderat e shpallur dhe më pas të anuluar për mirëmbajtjen e aparaturave mjekësore, kryesisht në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, Tiranë (QSUT). Një seri shkrimet të “BN” duket se...
‘E quaja “Aleksandi i Madh”/ Historia 4-vjeçare e dashurisë së Boris Johnson, kush është biznesmenia që e ‘ngushëllonte’ pas dështimeve, hetimet për favorizime dhe kërkesat për foto ‘hot’ 35-vjeçarja pretendon se ata kishin kryer marrëdhënie seksuale për herë të parë në banesën e saj në Sordic High Street, disa orë para se politikani të merrte pjesë në ceremoninë e hapjes së Lojrave Olimpike të Londrës. BRITANI E MADHE- Biznesmenia amerikane Jennifer Arkiuri, ka treguar detaje nga...
Një lajm i hidhur për skenën politike shqiptare. Ndahet nga jeta në moshën 59-vjeçare deputeti socialist, ish-kryeministri i Shqipërisë Bashkim Fino. Ai ishte prekur nga COVID-19 prej disa ditësh dhe gjendja e tij ishte përkeqësuar. Bashkim Fino lindi më 12 tetor 1962 në Gjirokastër. Ishte Kryeministër i Shqipërisë prej 9 mars 1997 deri më 29 qershor 1997. Kreu studimet e larta në Universitetin e Tiranës, Fakulteti Ekonomik, dega Financë. Në vitin 1992, Z. Fino u zgjodh Kryetar i Bashkisë...
Heronjtë janë të rrallë në Shqipëri, e deri më tani janë cilësuar si të tillë ata të cilët kanë pak pushtet e para dhe përpiqen të ndihmojnë të varfërit. Mirëpo, ndodh që hero, bëhet edhe dikush, që vjen nga një profesion i thjeshtë, i cili me zemrën e madhe dhe me dëshirën për të bërë mirë, humb veten. I tillë është edhe rasti i Arjan Salës, i cili për të shpëtuar punonjësit e magazinës në qendrën tregtare të Casa Italias, mbeti vetë i bllokuar mes flakëve që kanë shkrumbuar gjithçka...
Ish-drejtori i Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA, Robert Redfield, tha se beson se Covid-19 është zbuluar shumë më herët nga laboratori në Wuhan të Kinës. Ai tha në një intervistë për CNN se ky virus mund të ketë qarkulluar që në shtator të vitit 2019. Kjo është hera e parë që njeriu, i cili ka drejtuar agjencinë më të rëndësishme të sëmundjeve në SHBA, pranon se virusi doli nga laboratori. “Njerëzit e tjerë nuk e besojnë këtë. Në rregull. Shkenca do arrijë në një...
12 emrat në sitën e prokurorisë/ Çfarë deklaruan kandidatët në KQZ Komisioni Qendror i Zgjedhjeve publikoi një listë me kandidatët për deputetë që do t’i nënshtrohet verifikimeve të hollësishme në lidhje me të kaluarën e tyre. Në këtë listë i përkasin 4 kandidatë nga PD, tre nga PS, 2 nga PSD, 1 nga LSI dhe dy nga koalicioni i partive parlamentare të opozitës që udhëhiqet nga Kujtim Gjuzi. Gazeta Shqip ka kontrolluar formularin e dekriminalizimit që kanë depozituar në KQZ 12 kandidatë e...
Si arriti Britania e Madhe të vaksinojë 844,285 doza në 24 orë të Shtunën e kaluar, ose 1.3% të popullsisë së përgjithshme, në normën e mëngjesit prej 27 vaksinash në sekondë? Dhe si arriti tashmë në 28 milion banorë të vaksinuar me të paktën një dozë, ose 54% të popullsisë së rritur? Mirësevini në mobilizimin më të madh masiv jashtë shtetit që nga Lufta e Dytë Botërore, siç mburret Kryeministri Boris Johnson. Por nuk është retorikë e Churchill-it. Është një realitet: ka mbi 100,000...
Burokracia nuk i pëlqen askujt, megjithatë duket se në një mënyrë apo në një tjetër ka gjithmonë e më shumë. Ia shohim efektet në çdo asçekt të jetës tonë. Burokracia është bërë uji ku notojmë: na mbush ditët me letrat dhe me formularët e saj gjithnjë e më të gjatë e të komplikuara. Fatura, gjoba dhe formularë regjistrimi të thjeshta shoqërohen tashme rregullisht nga faqe e faqe të tëra dokumentacioni me gjuhë ligjore. Të paktën në fundin e ‘800, ideja se ekonomia e trgeut ishte e pavarur...
Kryeministri britanik Boris Johnson është shprehur në favor të një amnistije për emigrantët e paligjshëm që ndodhen në Britaninë e Madhe. Duke diskutuar të enjten në dhomat e “Komuneve”, ku ju shtruan 129 pyetje të ndryshme, kryeministri Boris Johnson tha se ai mbështet një amnisti, duke deklaruar se rreth 500 mijë njerëz nuk janë në gjendje të marrin pjesë plotësisht në ekonomi dhe të paguajnë taksa. Boris Johnson thotë se është i hapur për idenë e një amnistie për migrantët që jetojnë...
Sot, shumë njerëz e shohin demokracinë si të kërcënuar në një mënyrë që vetëm një dekadë më parë dukej e paimagjinueshme. Pas rënies së Murit të Berlinit në 1989, dukej sikur demokracia ishte rruga e së ardhmes. Por në ditët e sotme, gjendja e demokracisë duket shumë ndryshe; ne dëgjojmë për ‘prapambetje’ dhe ‘prishje’ dhe përshkrime të tjera të një lloj autoritarizmi zvarritës. Disa demokraci të konsoliduara prej kohësh, të tilla si Shtetet e Bashkuara, janë duke parë një shkelje të normave...
Pjesa më e madhe e popujve që kanë përjetuar lockdown-et e diktuara nga situata e pandemisë së COVID-19, i tremben një rikthimi në atë gjendjeje që regjistroi papunësi në masë, shtim të depresionit, vetëvrasjeje dhe dhunës në familje. Por, megjithatë një sondazh i publikuar në mediat ndërkombëtare regjistron faktin se 2 në 10 perëndimorë preferojnë lockdown-at si një alternativë më e mirë përkundrejt jetës normale. Natyrshëm lind pyetja, sesi një gjë e tillë mund të jetë e mundur. Analisti...
Virologu australian, Sir Frank Macfarlane Burnet deklaroi në vitin 1962 se një nga revolucionet më të rëndësishme shoqërore në histori ishte “eliminimi në dukje” i sëmundjeve infektive. Barnet fitoi çmimin Nobel për Mjekësi. Ai ishte një njeri i shkëlqyer, por e kishte gabim. Covid-19, është ndoshta koronavirusi i tretë që ka kaluar nga lakuriqët e natës tek njerëzit që nga viti 2002. Sindroma e Rëndë e Frymëmarrjes Akute, vrau të paktën 774 njerëz pasi u shfaq në provincën Guangdong të...
Zjarri në Gostivar, një fëmijë ka ndërruar jetë kurse një grua është në gjendje të rëndë 03/16/21 Një fëmijë ka ndërruar jetë kurse një grua është në rrezik për jetë pas zjarrit që kaploi mëngjesin e sotëm një ndërtesë në Gostivar, transmeton Alsat. Zjarrfikësit kanë nxjerrë nga ndërtesa një trup të pajetë të një fëmije ndërsa një grua e moshës 35-vjeçe me plagë të rënda është dërguar në Spitalin e Gostivarit. Në Qendrën Emergjente është konstatuar vdekja e fëmijës, që sipas gjitha gjasave...
Shpesh na ndodh që një ngjarje e sotme të na zgjojnë kujtime nga e kaluara jonë, kështu më ndodhi edhe mua kur pashë darkën në Dubai ku pushtetarët e babëzitur shqyenin llokmat e mishit arab… Ishte një natë e ftohtë dhe me shi litar e dimrit të vitit 1969. Unë i ulur pranë oxhakut po lexoja kur dëgjoj një zë tek dera: Bujar vish shpejt kostumin e valles dhe hajde tek shkolla se na pret drejtor Muhameti. Pse? - e pyeta. Nuk e di po do vemi në Gjirokastër dhe do këcejmë për një të madh nga...
Kanë kaluar mbi 11 muaj që kur dikush e përqafoi Lerrin për herë të fundit. Ekonomisti 62-vjeçar jeton vetëm në Çikago, qytet që hyri në bllokim marsin e vitit të shkuar për shkak të pandemisë së Covid-19. Ai ka probleme me zemrën, ndaj që nga ajo kohë ka qëndruar i mbyllur në shtëpi. Të vetmit njerëz që e kanë prekur, kanë qenë infermierët me dorezat plastike që i masnin presionin e gjakut. Lerri e përshkruan veten si një person “në nevojë për prekje”. Seksi është i bukur, por më shumë se...
GËRDEC- 15 mars 2008, mesditë ora 12:05 një shpërthim i fuqishëm tronditi Tiranën, ndërsa krateri i tij u shënua pak kilometra më tutje në fshatin Gërdec në Vorë. Teksa minutat kalonin ajo çka kishte ndodhur ishte e paimagjinueshme, 26 të vdekur e mbi 300 të plagosur dhe me 100 shtëpi të rrafshuara. Sot 13 vite më pas, ai shpërhim është ende i freskët në memorien e të gjithë. Kjo ngjarje përfundoi dhe në dyert e gjykatave shqiptare, por sot për 26 të vdekur e 300 të plagosur nuk ka asnjë...
Sot mësova se koronavirusin e kemi patur pranë zyrave të Tiranapost. Është një lokal i bukur e modern, ku shoh gjithëherët të rinj që takohen, pinë kapuçino, Red Bull, marrin disa brioshë dhe flasin e qeshin me muzikë të lartë në sfond. Sa keq, thashë. Por nuk u tremba, sepse ne e pimë kafenë në zyrë dhe që para një viti s'jam ulur aty. Për shkak të muzikës së lartë nuk u ktheva më. E, megjithatë, sot vendosa që të punojmë nga shtëpia, të paktën deri kur të kemi ndonjë sinjal disi më...
Fjalori i prof. Aleksandër Xhuvanit vjen e zë një vend të veçantë në fondin e leksikografisë së gjuhës shqipe. Aty gjejmë një pasuri të begatë leksikore e frazeologjike që shkon te rreth 18.500 njësi (17.000 fjalë dhe 1.500 njësi frazeologjike). Nga Prof. Dr. Valter MEMISHA Ndër botimet që Akademia e Shkencave ka realizuar këtë vit, Fjalori i Gjuhës Shqipe i prof. Aleksandër Xhuvanit, merr një vlerë të posaçme veçanërisht sot kur gjuha shqipe ashtu si gjuhët e tjera gjendet nën trysninë e...
Kemi vënë re me sa vrull e klikojmë artikullin: 3 gjërat, 7 veprimet, 9 shkaqet dhe rregullat, magjia e …, sekretet e …, çfarë thonë milionerët etj.? Ato janë thjesht nxitje për t’u përfshirë më tepër dhe të mendojmë rreth atyre. Të nxjerra nga studime dhe meditime të thella, të shtrira në kohë. Kemi vënë re që presim për një diçka të vetme: Se si duam t’i ndryshojmë gjërat me një fjalë. Si shkopi iluzionistit për të ndryshuar gjëndjen tonë të mosbesimit. Të mosbesimit edhe për çështjet...
Blerja e një franshize është një mënyrë fantastike për t’u bërë pronar biznesi. Nëse jeni të interesuar të blini një, shumë njerëz do t’ju ofrojnë ndihmë. Të gjithë kanë interes mbi blerjen tuaj, zakonisht një përqindje të shitjes. Është një treg si çdo treg tjetër. Por, një franshizë është blerje e madhe. Vendimi juaj duhet të bazohet në interesat tuaja ose të familjes suaj. Ju duhet të jeni në gjendje të shikoni përtej entuziazmit, premtimeve dhe taktikave për të gjetur mundësitë që janë...
Intervista e Meghan që akuzon familjen mbretërore për racizëm lë vend për mosbesim dhe tmerr, mendon Jochen Buchsteiner (FAZ). Tani të gjithë të interesuarit dhe shumë të tjerë, dëgjuan variantin "Meghan" të historisë. Sipas saj dukesha e Sussex-it dhe i shoqi, Princ Harry, u larguan nga familja mbretërore, sepse ajo tregohet e ftohtë ndaj atyre që bëhen pjesë e familjes për shkak të martesave, i injoron thirrjet e tyre për ndihmë dhe përhap të pavërteta rreth tyre. Por akuza që...
Ndërsa bota po përballet me një pandemi globale, një studim i dhjetëra e mijëra skeleteve të lashtë, ka zbuluar se si trupi i njeriut evoluon për të luftuar sëmundjet, dhe ndërkohë këto të fundit evoluojnë gjithashtu për t’u bërë me kalimin e kohës më pak vdekjeprurëse. Përfundimet e këtij studimi, mund t’u japin ekspertëve më shumë njohuri se si të përballemime sëmundjet në të ardhmen. Studiuesit që kryen studimin, tregojnë se si mikrobet shndërrohen në kopje dhe e sigurojnë mbijetesën duke...
IATA, Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror, ku bëjnë pjesë 264 linja ajrore, po punon për të shpëtuar transportin ajror të prekur fatalisht nga pandemia me Travel Pass. Objektivi: të bëhet operative “pasaporta e udhëtimit” deri në fund të muajit. Ndryshe nga zgjidhjet e tjera, kjo risi shihet si më praktike pasi do të adoptonte të njëjtat parametra dhe do të kishte vlerë globale. Për të pasur një “Travel Pass”, i cili do të shmangë karantinën, duhet të vaksinoheni ose të keni bërë...
Presidenti i SHBA u takua në Zoom me kryeministrin e Kanadasë. Nga ky takim u shpenzuan më pak se dy orë kohë dhe disa orë parapërgatitje konsultative nga ana e stafit. Nëse takimi do të zhvillohej kokë më kokë, do të shpenzohej më tepër kohë, energji njerëzore dhe pará gjithashtu, duke konsideruar fluturimin, hotelet, sallat, sigurinë, mediat. Humbim apo fitojmë, çfarë kursejmë, sa shpenzojmë? Si është e vërteta e jetës online? Nëse ka një të tillë… Gjatë kësaj kohe izolimi ne pamë që...
Ç’thoshte Rama dhe ç’thotë departamenti i shtetit për pastrimin e parave “Grupet shqiptare të krimit të organizuar vazhdojnë të pastrojnë të ardhurat në Shqipëri dhe të kontribuojnë në korrupsionin në vend”. Ky është konkluzioni i Raportit vjetor të Strategjisë ndërkombëtare të kontrollit të drogave, i publikuar nga Departameti amerikan i Shtetit (DASH). Por për këtë konstatim të cilin e kanë bërë edhe të tjera institucione ndërkombëtare me peshë DASH i heq një shuplakë të fortë qeverisë...
Tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.9 të shkallës rihter ka ‘shkundur’ Greqinë. Mësohet se tërmeti ka goditur Larisën, ndërkohë që lëkundjet janë ndjerë paslëkundje në jug të Shqipërisë si dhe në kryeqytet. Tërmeti ka qenë në një thellësi fokale prej 10 km, ndërsa është ndjerë për disa sekonda nga qytetarët, të cilët kanë dalë të tmerruar në ambiente të hapura. Deri më tani nuk ka asnjë të dhënë për dëme në njerëz apo dëme materiale. Ndërkohë, pas këtij tërmeti, ka pasur paslëkundje të tjera...
Nga Michael Gerson Në historinë e kohës tonë, dëmi politik i shkaktuar nga presidenti Donald Trump do të figurojë në mënyrë të dukshme. Por trauma e rëndë fizike, emocionale dhe ekonomike e pandemisë do të mbizotërojë. Leksionet që do të nxjerrim nga presidenca Trump mund të përcaktojnë fatin e republikës. Por mësimet që nxjerrim nga Covid-19 mund të formojnë të ardhmen e njerëzimit. Natyra është aty jashtë për të na vrarë Mos u mashtroni nga ylberët dhe perëndimet e diellit. Nën të...
“Lufta” brenda PS për listën e Tiranës, emrat big që synojnë Parlamentin, surprizat dhe nga opozita e re Tirana është qarku ku nga zgjedhjet e ardhshme do të dalin 36 deputetë. Aty do të përqendrohet edhe beteja më e madhe mes dy kampeve socialistëve dhe demokratëve për të marrë sa më shumë deputetë, kjo për faktin se në metropolin shqiptar ku është përqendruar pjesa më e madhe e popullsisë ka shumë votues që i përkasin zonës gri, pra të pavendosur. Për të pasur sa më shumë sukses listat e...
Nga Jonathan O’Callaghan Planet i Nëntë ka vdekur; rroftë Planeti i Nëntë? Për disa vite, shkencëtarët kanë debatuar mbi ekzistencën e një planeti të padukshëm,që është të paktën 5 herë më i madh se sa Toka, dhe që ndodhen në pjesën e jashtme të Sistemit Diellor. Tani, kjo hipotezë ka marrë një goditje nga një analizë e re e objekteve të largëta e të akullta, që vë në dyshim provat se ato janë nën tërheqjen gravitacionale të një planeti të madh. Gjetjet nuk përjashtojnë mundësinë e një...
Një studim i ri sugjeron, se njerëzit që e kalojnë Covid-19 me simptoma të lehta apo madje edhe pa simptoma fare, duhet të falënderojnë paraardhësit e tyre të Neandertalit. Studiuesit zbuluan një mutacion gjenetik, që zvogëlon me rreth 22 për qind rrezikun e infeksionit të rëndë me Covid-19. Mutacioni në fjalë u gjet në të gjitha mostrat që ata morën nga ADN-ja e Neandertalit dhe tek rreth 30 për qind e mostrave nga njerëz me origjinë evropiane dhe aziatike. Ai ndikon në reagimin imunitar...
Dr. Brandy Lee, psikiatër mjekoligjor me bazë në New York thotë se “pandemia ka sjellë një pasiguri dhe stres të madh”. John Hopkins e përkufizon paranojën si “një përgjigje ndaj kërcënimeve të perceptuara që ndikohen shumë nga ankthi dhe frika, që ekzistojnë përgjatë një vazhdimi të përvojës normale, të bazuar nga realiteti deri te besimet deluzione”. Simptomat e paranojës variojnë nga shumë delikate në plotësisht dërrmuese dhe mund të ekzistojnë me ose pa gjendje të tjera mendore...
Shqipëria zë një vend të veçantë në hartën e Europës si pak të tjera që kanë pasur një dështim flagrant me vaksinimin kundër Covid-19. Sipas hartës së ourëorldindata.org, Shqipëria qëndron përkrah Mianmarit, Libanit dhe me Algjerisë, në bazë të të dhënave. Rezulton të ketë vaksinuar në një raport prej 0.1 deri në 0.3 njësi për 100 banorë. Kur ka mbetur edhe një jave nga përfundimi i muajit Shkurt, personat e vaksinuar në vendin tonë janë rreth 5 mijë, ndërsa shqiptarët presin ende dozat e...
Top