Portali i forumit

është si të thuash prezantimi i parë i forumit dhe ketu gjenden temat me të klikuara ose më të rejat.
Makineritë e ndërtimit nxjerrin skelete njerëzish, zbulohet varr masiv i viktimave të diktaturës Zbulohet varr masiv i viktimave të diktaturës komuniste në Përmet. Një sipërfaqe gati 100 metra katrorë është zbuluar nga firma ndërtuese e cila merret me shtrimin e rrugës në lagjen e re të Përmetit. Firma ndërtuese ka informuar autoritetet policore dhe këto të fundit kanë rrethuar zonën në fjalë. Për kreun e shoqatës antikomuniste të të përndjekurve politikë Nebil Çika, ky vend ka shërbyer...
“Bukë mbi makina, gjumë në asfalt”! Heronjtë e vërtetë të luftës me flakët, nuk është ministri por zjarrëfikësit Zjarret që përfhshinë Shqipërinë, Greqin, Italinë dhe Turqinë u kthëen në një alarm pasi po digjeshin toka të mbjella pasuri e bujqve po ikte nga sytë. Pamjet që vinin nga jugu i Shqipërisë teksa zhdukeshin pemë kullota, madje dhe një burrë humbi jetën nga flakë. Por më e turpshmja nga e gjitha ishte se zjarret i prishën pushimet ministrit. Sot ai zjarrfikësi hero, Luan Kapaj...
Korrupsioni shtetëror shkatërrohet vetëm në këtë mënyrë, shqiptarët po presin… Korrupsioni i lartë shtetëror është një e keqe e madhe, në dhe për çdo vend ku ai kalon. Dhe ja pyetjet që ngrenë shqiptarët sot: Çfarë do të bëjë SPAK për reformën antikorrupsion në Shqipëri ? A është i vendosur SPAK t’i shpëtojë shqiptarët dhe Shqipërinë nga e keqja që i ka pllakosur në dekada? Kurrë mos e mendoni korrupsionin dhe grabitjen në sistem, që po sundon sot në Shqipëri, një fenomen të lehtë të...
Kriza energjetike e Evropës po i siguron Putinit epërsi mbi Perëndimin Nga David A.Andelman “CNN” Paralajmërimi nuk ishte aspak i fshehtë. Vladimir Chizhov, përfaqësuesi i linjës së ashpër të presidentit rus Vladimir Putin në Bashkimin Evropian, deklaroi kohët e fundit se nëse Evropa dëshiron të zgjidhë me shpejtësi çdo problem të ardhshëm me furnizimin e saj me gaz natyror, do të ndihmonte jo pak trajtimi i Rusinë si një “partnere”, dhe jo si një “kundërshtare”. Ai nuk është sinjali i...
Kriza e gazit i ka rrënjët shumë më të thella sesa Rusia Nga Mark Galeotti I ligu Vladimir Putin i është kthyer sërish trukevetë tij. Këtë herë jo duke përdorur si armë tifozë huliganë apo vaksinat kundër Covid-19, por gazin natyror. Nga Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të SHBA, Xhek Salivan tek Sekretari Britanik i Mbrojtjes Ben Uollas, politikanët janë vënë në radhë për të fajësuar Rusinë për krizën aktuale globale të gazit. Problemi është se kjo është jo vetëm një analizë e keqe, por...
Nuk jemi të destinuar që t’i nënshtrohemi superfuqisë së makinave, teknologjia nuk është tjetërsim, por zbulim i humanes, automatizimi na ka çliruar dhe do të vazhdojë të na çlirojë nga lodhja, pa na e hequr humanizmin tonë, që qëndron kryesisht në të qenin konsumator. Në librin e tij të fundit, “Documanità. Filosofia del mondo nuovo”, filozofi Maurizio Ferraris çmonton klishe të ndryshme që sidomos nga e majta rëndojnë mbi raportin midis njerëzve e teknologjisë dhe na fton që të shikojmë me...
Në një njoftim të shumëpritur, Pfizer deklaroi këtë të hënë se faza 2/3 e testeve laboratorike, tregoi që vaksinat e tyre kundër COVID-19 ishin të sigurta dhe kishin mundësinë të gjeneronin një sasi të ‘konsiderueshme’ antitrupash tek fëmijët e moshave 5-11 vjeç. Këto janë rezultatet e para që njoftohen për këtë grup moshë dhe për një vaksinë anti-COVID, por të dhënat nuk janë aprovuar ende nga ekspertët e fushës apo të publikohen plotësisht nga Pfizer. Përfaqësues të kësaj kompanie...
Sot Berisha e sjell Grenellin si aleat. Kjo vetëm sa tregon se Berisha dhe ndoshta edhe PD, nuk u morën me të vërtetën, u munduan ta shohin realitetin në interesin e tyre se sa ta kuptojnë atë. Ose e sjellin të tjetërsuar për ata që i dëgjojnë në Shqipëri. E vërteta është vetëm kundër tij. Nuk dihet a e beson vërtetë apo e thotë për të bindur të tjerët në pafajësinë e tij, por në takimin e Fierit, Berisha e detajoi historinë e shpalljes “non grata” nga Departamenti i Shtetit. Historia ka...
Të dhënat e FDSKSH-së dhe ato të bilanceve të kompanive shëndetësore tregojnë se gjatë vitit të pandemisë, shpenzimet e sektorit publik për shëndetësinë u rritën me vetëm 4%. Përkundrejt kësaj, shqiptarët shtuan shpenzimet për kujdes shëndetësor privat, duke paguar miliona euro vetëm për diagnostikime për COVID-19. Një punonjëse e fushatës shqiptare të vaksinimit duke administruar një flakon të vaksinës AstraZeneca në Tiranë më 13 mars 2021. Laboratorët që ofruan të parët analizat për...
Emigracioni në nivele të larta i njerëzve të arsimuar nga vendi do të varfërojë ekonominë dhe gjithashtu ndikon negativisht në rritjen e qëndrueshme dhe afatgjatë të vendit – thotë një studim i ekspertëve të INSTAT, Elma Çali dhe Sokrat Palushi, që nuk përfaqëson qëndrimin zyrtar të institucionit. Ekspertët vunë në dukje se Shqipëria, deri në vitin 2020, kishte përqindjen më të lartë në rajon të emigrimit të njerëzve të arsimuar dhe studentëve që jetojnë jashtë vendit. Sipas publikimit të...
10 ditë takime! Shtatori erdhi por pa “peshq të mëdhenj”, ç’fshihet pas bisedave të ambasadores Yuri Kim me “kokat” e drejtësisë, kujt po i vjen radha… Detajet për takimet i ka ndarë vetë ambasadorja Kim, e cila i kërkoi Krajës që SPAK të hetojë penalisht korrupsionin dhe krimin e organizuar pavarësisht sa i pasur, i fuqishëm apo cilës parti mund të jetë një individ. Yuri Kim TIRANË– Shtatori pritej të kishte arrestime nga organet e reja të drejtësisë, por kur kanë kaluar më shumë se 20...
Ballkani është një nga rajonet më të çuditshme në Evropë. Niveli i tij i të ardhurave është shumë më i ulët, se sa niveli mesatar i të ardhurave të Evropës Perëndimore dhe Qendrore. Ky është një fakt i mirënjohur, por ia vlen të analizohet në një qasje tjetër. PBB -ja mesatare për frymë në Evropën Perëndimore është rreth 40.000 dollarë. Të ardhurat e vendeve të Ballkanit shkojnë nga pak më shumë se 10.000 dollarë, në pak më shumë se 20.000 dollarë (pa përfshirë Greqinë). Pra hendeku midis...
Kjo është një pyetje e mirë, dhe që mua si Rabin më është bërë shpesh. Ja cila është përgjigja ime:Kurani deklaron se Allahu mund të na kishte bërë të gjithë ne monoteistë, pra një bashkësi të vetme fetare. Por nuk e bëri këtë për të testuar përkushtimin tonë ndaj fesë, që i është dhënë secilit prej nesh nga Zoti. “Sikur të donte Allahu, do t’ju bënte një popull të vetëm, por plani i Zotit është t’ju provojë në atë që ju ka dhënë pra të konkurroni në të gjitha virtytet si në një garë...
Digital Jobs Albania” është një nismë e re e Bankës Botërore që synon të ndihmojë gratë në Shqipëri të zgjerojnë aksesin ndaj mundësive për punësimi online dhe të vendosin lidhje me ekonominë globale. Nisma do të ofrojë një kurs trajnimi intensiv 3-mujor për aftësitë digjitale për vajzat dhe gratë e moshës 16-35 vjeç, duke i pajisur ato me njohuritë e duhura, që u mundëson akses në punësimin online si profesioniste të lira për dizajn grafik, krijim faqesh në internet dhe marketing digjital...
Roli që u luajt historikisht nga ‘Ndrangheta tani po kalon në duart e organizatave të tjera dhe, në dhjetë vitet e fundit, grupet shqiptare janë rritur më shumë se kurrë. ITALI– Mediat italiane i kanë dedikuar një tjetër artikull krimit të organizuar në Shqipëri, për të cilin shkruan se po kthehet në një konkurent të fortë edhe për klanin Italian ‘Ndrangheta. Europa Today shkruan se tregu për të cilin shqiptarët konkurrojnë është mjaft fitimprurës duke marrë parasysh se konsumi i pluhurit...
Rreziku për pastrim parash në vendin tonë është rritur në vitin 2021. Indeksi i Bazelit i publikuar këto ditë tregon se mes 110 vendeve Shqipëria renditet e 72-ta me një nivel pikësh prej 5.72. Rreziku rezulton se është rritur teksa një vit më parë ishte e 44-ta me një nivel pikësh prej 5.69. Në një publikim më të zgjeruar të po këtij Indeksi por këtë herë në analizë merren 203 shtete (juridiksione), për profilin të Shqipërisë nënvizohet se pikëzimi më negativ që nxjerr rezultanten finale...
Nga dozat e kanabisit që zëvendësojnë bërthamat e ullinjve e shollën e atleteve, tek telefonat celularë në tubin e një porte futbolli. Këto janë disa nga përpjekjet e “çmendura” për të futur sende të jashtëligjshme brenda burgjeve në vend. A2 CNN sjell video të disa prej tentativave të dështuara për shkak të pikasjes nga kontrollet policore. Futja e drogës, apo sendeve të palejuara në qelitë e burgut, përpos sfidimit së ligjit kërkon imagjinatë. Në një palë atlete, që i janë dërguar nga...
Mendimet tona kanë fuqi I flasim vetes çdo ditë për pengesat dhe rrethanat që nuk na lejojnë të ndryshojmë, por nuk i flasim vetes se si bëhet më mirë, të jemi të dedikuar dhe të mos ndalemi në pengesa. A duhet ta provoj përsëri? Koha do kalojë që do kalojë. Gjithçka lidhet me mendimet që kalojmë çdo ditë në mendjen tonë. Të fokusohemi dhe të mendojmë më shumë për sukses, të përfshihemi në zgjidhje, kjo do bëhet e përhershme nëse kontrollojmë fokusin tonë dhe në situata për zgjidhje do jemi...
Një studim që kombinoi të dhënat shëndetësore të 6.2 milion pacientëve nuk zbuloi asnjë efekt shëndetësor serioze që mund të lidhej me vaksinat 2 vaksinat mRNA që përdoren kundër Covid-19. Studimi i botuar në revistën shkencore “JAMA” raportoi gjetjet e para gjithëpërfshirëse të Bazës së të Dhënave të Sigurisë së Vaksinave (VSD), e cila studion të dhënat e 12 milion njerëzve në 5 rajone “Kaiser Permanente” së bashku me Health Partners në Minneapolis, Klinikën Marshfilld në Uiskonsin dhe...
Gjyqi Nuremberg 2.0 është në përgatitje, me një proces gjyqësor të mbështetur nga mijëra avokatë dhe profesionistë mjekësorë në të gjithë botën, të udhëhequr nga avokati amerikano-gjerman Reiner Fuellmich, i cili po ndjek penalisht ata që janë përgjegjës për skandalin Covid-19 të manipuluar nga Forumi i Davos. Në këtë aspekt, vlen të kujtohet se Reiner Fuellmich është avokati që arriti të dënojë gjigantin e automjeteve Volkswagen në rastin e konvertuesve katalitikë të manipuluar, si dhe të...
Vendet anëtare të Bashkimit Evropian dhanë dritën jeshile për ndarjen e 14.2 miliardë eurove si ndihmë financiare për shtetet që janë në proces të zgjerimit. Mjetet do të vlejnë për periudhën 2021-2027. Shtetet që do të përfitojnë janë: Shqipëria, Bosnje e Hercegovina, Islanda, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Serbia dhe Turqia. Në një deklaratë të BE-së thuhet se këto mjete do t’u ndihmojnë atyre të zbatojnë reforma, me synim anëtarësimin e ardhshëm në BE. Megjithatë, ndihma...
Nga Fraser Myers Imagjinoni sikur pas bombardimit japonez mbi Pearl Harbor, një pjesë e konsiderueshme e amerikanëve të besonin se qeveria e tyre kishte qenë në një farë mënyre bashkëfajtore në atë sulm. Imagjinoni sikur ata të besonin se zyrtarët e qeverisë apo presidenti Ruzvelt,nuk bënë qëllimisht asgjë për ta parandaluar atë sulm ajror, apo më keq akoma, se ata vranë qëllimisht mijëra amerikanë për qëllimet e tyre të errëta. E megjithatë, kur ndodhi 11 Shtatori – një sulm edhe më...
Ish–kryeministri britanik Tony Blair: Grupet terroriste mund të krijojnë armë biologjike Islami radikal vazhdon të jetë një kërcënim i rendit të parë të sigurisë, kështu deklaroni sh-kryeministri i Britanisë së Madhe, Tony Blair. Ai u bëri thirrje udhëheqësve nga e gjithë bota që të mblidhen së bashku për të zhvilluar një strategji të përbashkët për të luftuar këtë rrezik serioz për shoqëritë e tyre. Talebanët erdhën në pushtet në Afganistan muajin e kaluar pasi Shtetet e Bashkuara...
Në vitin 1905, Albert Ajnshtajni tregoi përmes Teorisë së tij të Relativitetit se hapësira është e lidhur ngushtësisht me kohën nëpërmjet kufirit kozmik të shpejtësisë së dritës. Kështu sipas kësaj teorie ne jetojmë në një Univers me 4 dimensione të hapësirë-kohës. Por në përditshmëri, ne e mendojmë Universin në 3 dimensione të hapësirës (veri-jug, lindje-perëndim, lart-poshtë) dhe një dimension të kohës (e kaluara-e ardhmja). Ndërkohë, një dimension i pestë do të ishte një dimension shtesë...
Ndërsa mijëra izraelitë nxituan të kërkojnë dozën e tretë të vaksinës kundër koronavirusit teksa u kthyen nga udhëtimet jashtë, mjaft të tjerë janë duke shtruar pyetjen nëse është e sigurt për shëndetin një vendim i tillë pas bërjes së dy dozave të para me një vaksinë mRNA. Kujtojmë se Pfizer dhe Moderna funksiojnë ndryshe nga vaksinat e tjera. Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave miratoi përdorimin e vaksinës “Pfizer”, por theksoi se nuk ka një informacion të plotë në lidhje me...
Banka Qendrore Europiane ka qartësuar panoramën për herë të parë në 18 vjet. Banka qendrore për 19 vendet që përdorin euron ka ngritur qëllimin e saj për inflacionin dhe pranon se rritja e çmimeve mund ta tejkalojë atë objektiv për një kohë. Është një përpjekje për të adresuar mangësitë në strukturën e BQE-së në një rajon ku performanca ekonomike ishte e zbehtë edhe para krizës Covid-19. Ky veprim gjithashtu i bën jehonë një ndryshimi nga Banka Federale e SHBA-së pas një dekade në të cilën...
Birsen Filip Në janar 2020, Hubei dhe më shumë se një duzinë provincash të tjera në Kinën kontinentale zbatuan masa të bllokimit totalitar, të tilla si mbyllja e shkollave dhe vendeve të punës, dhe kufizime të rrepta mbi udhëtimet dhe lëvizshmërinë, përfshirë pezullimin e të gjithë transportit publik, anulimin e fluturimeve, bllokimin e trenave dhe autobusëve, dhe mbylljen e hyrjeve të autostradës. Përpjekjet për të vënë nën kontroll shpërthimet në këto krahina përfshinin gjithashtu...
Deri tani talibanët kanë fituar kryesisht nga shitja e opiumit dhe tregtisë së heroinës. Por luftëtarët militantë islamistë do të qeverisin një vend që ka pasuri të mëdha tokësore. Kina e ka zgjatur dorën ndërkohë. Tani që e morën pushtetin për herë të dytë talibanët kanë qasje edhe në thesaret e rëndësishme të vendit. Në një raport të vitit 2010 ekspertët ushtarakë dhe gjeologët amerikanë vlerësojnë, se Afganistani, një nga vendet më të varfra të botës, ka pasuri tokësore që kapin vlerën e...
A ju nxisin sadopak imagjinatën fjalët “mistikja e verbër bullgar Baba Vanga, që profetizoi fundin e botës”? Nuk po, nuk jenin të vetëm. Baba Vanga cilësohet si “Nostradamusi i Ballkanit”. Nëse ju kujtohet Nostradamusi, ishte mjeku francez i epokës së Mesjetës, parashikimet e të cilit vazhdojnë të citohen ende sot. Po çfarë ka parashikuar Baba Vanga për këtë vit? Siç pretendon tabloidi britanik “The Mirror”, ne do të shohim rënien e Bashkimit Evropian, një atentat ndaj presidentit rus...
Nga Shadi Hamid Shtetet e Bashkuara nuk e kuptuan asnjëherë Afganistanin. Planifikuesit në Uashington menduan se e dinin se çfarë i duhej këtij vendi. Por ajo nuk ishte e njëjtë me atë që donin afganët. Politika amerikane u motivua nga disa iluzione të caktuara. Më kryesorja ishte ideja se talebanët mund të eliminoheshin, dhe se në këtë mënyrë mund të transformohej një kulturë e tërë. Në një botë ideale, talebanët nuk do të ekzistonin. Por ata ekzistojnë, dhe do të ekzistojnë edhe në të...
Njihuni me doktor Angjelinin! Vjen nga Amerika dhe i kalon pushimet duke vizituar falas bashkëfshatarët e tij në Fishtë Shembuj të tillë nuk janë fort të zakontë, në një vend ku më së shumti flitet për korrupsion, politikë dhe krim. Por rasti i doktor Angjelin Shtjefnit, përbën padyshim jo vetëm një lajm të mirë, por ofron edhe shpresë. Prej disa vitesh ai është larguar nga Shqipëria dhe jeton në SHBA, por Shqipërinë e viziton thuajsë çdo verë. Vjen për pushime, por në fakt shumicën e...
Afganët e parë që janë larguar nga Kabuli të premten pasdite, në bordin e një Globemaster C17, kanë mbërritur në Gjermani, në bazën ushtarake amerikane të Ramstein. Ramstein është një nga bazat më të mëdha të ushtrisë amerikane jashtë Shteteve të Bashkuara, e cila tashmë është transformuar në një qendër të përkohshme tranziti, deri në zhvendosjen e të gjithë afganëve drejt Shteteve të Bashkuara. “Ky është operacioni ajror më i madh dhe më i rrezikshëm i evakuimit në histori”, deklaroi...
Na duhet një Kushtetutë të re që nuk ndryshohet me pazarin politik të radhës Ylli Manjani PD ka të drejtë në konstatimin se “shteti ndërhyn në zgjedhje”. Mirëpo problemi është se shteti politik nuk ndërhyn vetëm në zgjedhje, por gjithandej. Ndërhyn në ekonomi, në jetën private, në pronën private, në liritë e të drejtat themelore, në politikë. Gjithandej ndërhyn shteti që bëhet njësh me pushtetin. Shteti i bërë njësh me pushtetin të dënon, pasi të degjeneron, jo me proces e prova por me...
Nga Patricia Mccarthy “American Thinker” Libri i Zbulesës i Dhjatës së Re, ka kohë që i ka habitur dhe frymëzuar studiuesit biblikë mbi kuptimin e Katër Kalorësve të Apokalipsit. Shumica e tyre bien dakord se ata përfaqësojnë 4 katastrofa që do t’i ndodhin njerëzimit gjatë “kohërave para fundit të botës”. Kalorësi me Kalë të Bardhë mban një hark dhe një kurorë. Në përgjithësi mendohet se ai simbolizon pushtimin. Mendja të shkon tek aktiviteti i Xhorxh Soros. Për dekada me radhë, ai ka...
Nga Matthew Karnitschnig Gjermania duhet të fillojë të shfaqë më shumë respekt ndaj Evropës Qendrore dhe Lindore, dhe të ndalojë dhënie leksione, apo të veprojë sikur është më e ditura e kontinentit. “E pse mendojnë gjermanët se mund t’u mësojnë polakëve se çfarë është demokracia?”- pyet kreu i parlamentit gjerman Volfgang Shojble, nga zyra e tij me pamje nga lëndina gjigante e Bundestagut, para se të vlerësojë lart “guximin dhe këmbënguljen” e qytetarëve të Evropës Qendrore. “Mendoni pak...
Gjykata e Posaçme la në fuqi masat e sigurisë për 18 të ndaluarit në kuadër të një operacioni itali-shqiptar kundër trafikut të drogës, edhe pasi u njoh me pretendimet e të dyshuarave. Gjykata e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar vendosi të dielën të lërë të pandryshuar masat e sigurive për 18 të ndaluarit nga policia, prej 28 të procedurarve për trafik droge në kuadër të një hetimi antidrogë italo-shqiptar disavjeçar, rezultatet e të cilit u komunikuan nga SPAK gjatë një...
Çfarë zbulon një rrëmbim në Shqipëri mbi vesin europian në rritje të konsumit të kokainës. Ka dy mënyra për të interpretuar faktin se sekuestrimet vjetore të ngarkesave me kokainë në Europë kanë shënuar rekord të njëpasnjëshëm përgjatë tre viteve të fundit: Ngarkesat rekord munden që, në njërën anë, të merren si provë që mbikëqyrja më e mirë dhe bashkëpunimi më i fortë ndërkombëtar po ndihmojnë agjencitë ligjzbatuese të luftojnë shkelësit e ligjit. Në anën tjetër, sasitë gjithnjë e më të...
Si e mendoni nismën e re të qeverrisë "Gati për shqipërinë" ? Mendoni se zgjidhja më e mirë është prurja e studentëve shqiptarë që jetojnë jashtë vendit ? Mendoni se një student i papërvojë në profesion dhe në jetë është një vendimmarrës i drejtë dhe i aftë ? Mendoni se mjafton vetëm shkollimi për të qënë drejtues i aftë ?
Të bëhesh miliarder nuk është diçka e lehtë dhe kjo është arsyeja pse vetëm një numër i kufizuar i njerëzve në botë arrijnë statusin e miliarderit. Nga ata që arrijnë të bëhen, nuk ka shumë miliarderë millenials, duke pasur parasysh aftësinë e tyre të jashtëzakonshme për të grumbulluar një sasi kaq të madhe pasurie në një moshë relativisht të re. PhysicalGold.com analizoi të dhënat e fundit nga Forbes për të përcaktuar se cilat industri në botë kanë miliarderët më millenials (23 – 38 vjeç)...
Qartësisht industria e turizmit në vend zhvillohet mbi një mekanizëm ingranazhesh shtetërore që janë të ndërtuara keq dhe në ngërç, që në vend të mbështesin zhvillimin afatgjatë dhe modern të saj, prodhojnë në çdo rast ineficienca, të cilat shndërrohen në kosto të rënda për operatorët turistikë, e fatkeqësisht me raste edhe me kosto njerëzore… EDITORIAL/ Nja dy vite të shkuara shtetarët tanë të turizmit servirën një reklamë për turizmin në Shqipëri, që u pagëzua popullorçe si reklama “Hej...
Shefa që s'dinë qepin dy palë letra. A është baza e policisë problemi? Policia "nën ndreqje"... Ta themi që në fillim, deklarata e kryeministrit që njoftoi se thirri drejtuesit e policise për të përshpejtuar ristrukturimin në këto struktura, pati efekt qetësues tek shumica ndër ne, që të dielën u shfaqën të shqetësuar për masakren e 4-fishtë dhe rendin në tërësi. Por ajo çka diskutohet lidhet me vleresimin e bazës në polici sipas kontributit në zbulimin e krimeve. Një farë note që do...
Nëse fshati global kishte marrë pjesë – paralelisht me zhvillimin e tij – evolucionin e fenomeneve globale, i kuptuar si një reagim i barabartë dhe i kundërt ndaj ndërvarësisë së ekzagjeruar, pandemia e ka frenuar qartazi procesin e globalizimit, gati si një domosdoshmëri për të “ftohur” sistemin ndërkombëtar të “te tejnxehur” nga Covid-19. Sindroma e rrethimit Kjo lloj “ftohjeje” progresive ka marrë dekadën e fundit më shumë thekse ekonomike, sidomos pas krizës ekonomike e cila ashtu si...
Në vitet 1970 fatet e ekonomisë botërore, me gjithë larminë e saj të pafund dhe kompleksitetin e pashquar, dukej se vareshin nga një produkt i vetëm: vaji. Sot perspektivat ekonomike të botës në mënyrë të ngjashme varen nga një tjetër input i rëndësishëm, vaksinat, të cilat gjithashtu prodhohen ngushtë, me delikatesë politike – dhe shpërndahen në mënyrë të pabarabartë. Vaksinimi i përhapur gjerësisht po ndihmon Amerikën të lulëzojë, duke e çuar inflacionin bazë në nivelin më të lartë që...
Top