Blog

Ne mes te xhungles kemi nje palmier shume shume shume te larte Nje dite nje majmun, nje luan, nje ketrush, dhe nje gjiraf vendosin te bejne bashk nje konkurs... te shofin kush eshte me i shpejte te kapi bananen qe ri ne majen e palmierit. Ti kush mendon qe do fitoj? Pergjigja jote reflekton personalitetin tend.... prandaj mendohu mire... pergjigju ne 20 sekonda... me posht do gjesh se ca domethenje ka pergjigja jote... nqs pergjigja jote eshte: majmuni - ske imagjinate luani - ske llogjike ketrushi - ske as idene me te vogel gjirafa - je komplet jashte subiektit PALMIERI NUK BEN BANANE! :p
Dolphin teaches us that when we live in tune with the patterns and rhythm of nature, we learn how to truly be in touch with, resonate and communicate with All That IS and how to share this sagacity with anyone interested. There are those that believe Dolphins are more intelligent than humans. Especially when it comes to love. They have large brains, superior intelligence and are often associated in mythical lore with higher forms of consciousness. Some believe they are far more evolved than we are, especially on a spiritual level. Some believe they are alien beings from a different dimension. Dolphins are connected with the power of breath and with emotional release, which are also both deeply connected. One of the most...
Milingonat e dehura bien vetem ne anen e djathte? Cdo dite publikohen 3000 libra te reja, ne nivel mondjal? Ne parlamentin britanik i cili ka 650 membra, ka vetem 400 stola...kush vonohet duhet te ri ne kembe? Kina do te behet ne disa vjet shteti me me shume anglisht-gjuhe foles ne bote? Guacka me e madhe e planetes, nga koralet e Britanise te madhe, mund te arrij deri ne 1,5 m gjatesi dhe 300 kg. Quhet TRIDAKNA, dhe peshkataret filipin e quajne "guacka e vdekjes" sepse ka fuqine te kepusi doren ose kemben e nje njeriu. Ne ujrat e oqeanit Pacifik, jeton nje peshk i quajtur Mixima, i cili ka 4 ZEMRA...te vendosura ne organism sipas funksioneve qe kan: 1 per pjesen superiore ( te siperme) te trupit dhe 3 te tjerat per organet...
Aardvark - Me gjithse Aardvark, "derri i tokes", me origjine nga Afrika ka disa ngjashmeri me Tapirin Amerikan, ata te 2 nuk kan asnje lidhje. Aardvark ka nuhatjen shume te zhvilluar nderkohe qe shikimi eshte shume i dobet. Ka gjuhen shume te holle, mund te ari 45 cm nga goja. Ne pergjithsia ha milingona.... Macja afrikane prej floriri - eshte nje mace me madhesi mesatare, mund te ritet deri ne 90 cm gjatesi, dhe deri ne 18 kg peshe. Pervec Duika dhe Antilopave te vogla, konsiderohet qe pjesa me e rendesishme nga dieta e kesaj mace jan zogjte, hidrat e pemeve dhe minjte. Macja nga malet Andeni - gjendet ne zonat e larta te Bolivise, Peru dhe Chile. Eshte pak me e madhe se sa nje mace shtepie, mund te ritet deri ne 60 cm dhe ka nje...
Varieteti me i madhe me gjaerperinje ndohet ne Tailande, 179 specie, nga te cilet 100 jan helmues... Nqs do te udhetoje nga nje cep tek tjetri i galksise tone - rruga e qumshtit - me shpejtesine e drites...do te duheshin 100.000 vjet... Lulja me e madhe eshte Rafalezia Arnoldi, ritet ne pyjet tropikale te Azise, ne ishujte Filipine. Lulja ka 3m diameter, dhe rendon 10 kg. Nje gonxhe e lules eshte 2-3 her me e madhe se sa nje laker. Kina reprezenton 25 % nga popullata e botes Temperatura me e ftoht nga toka ka qen ne Antarktide ne 24 GUSHT 1960 - 127 GRADE C. Femrat hapin dhe mbyllin syte 2 x me shume se sa meshkujt... Kur teshtine, tere funksionet e trupit ndalojne....edhe zemra... Elefantet jan te vetmet mamifere te cilat nuk...
Kur femite shofin Beyoncen..... ja marin kercimit :P
" E dashur mami, me vjen shume keq por duhet te te them dicka..... kam ikur me te dashurin tim te ri. Kam gjetur dashurine e vertete tek ai .. duhet ta shohesh.. eshte kaq i mire me gjithe tatuazhet e tij.. dhe me motorrin e tij super te shpejte. Por nuk eshte gjithcka mami .. me ne fund jam shtatzene me Abdulin ... ai thote qe do jemi shume mire ... Mostra tuttone ruloten e tij ne mes te pyllit. Ai deshiren te kete shume femije dhe kjo ishte edhe endrra ime. Mbi te gjitha kam zbuluar qe droga nuk te ben keq, ne e kultivojme edhe per miqte tane, kur nuk kane kokaine per te cilen kane nevoje . Nderkohe shpresoj qe te gjendet kura per SIDEN keshtu edhe Abduli do ndihet me mire sepse e meriton. Mos u shqeteso mami tani jam 15 vjece dhe di...
njerit i thyva ekranin ---> e perplasa te gjuri kembes... njerin e hodha me forc pertok nje me ra ne grop te banjos nje e humba te lodrrat ... ---> po te njejten dit kur i vodha portofolin nje pedofili... ca iken vet per lesh ... etj etj ....etj
ahahahhahaa mu me vjen me qesh se mar vesh pse kto femrat jan kaq xheloze sa bojn te pamunduren me ma nxi jeten... un sikur kam van tabel ne kok : " hecni te mu" i shan.... i flet me te mira....po katunare muti do ngelin....we sa turp ...ca tbo injoranca jam bo aq e famshme....sa as vet sma priste menja ahahahha eshte e koh te nxefesh me to ... eshte me e bukur kur ato pelcasin dhe e dhin vet muhabetin lol :dance:
3 vjet perpara me mori ne telefon 1 person qe nuk njifja...sms vazhdimisht ky......telefononte por nuk ju pergjigjesha... pas 1 jave fillova ti pergjigjesha....dhe ma la takim perjashta shkolles ( un i thash 5 min nese donte se pastaj kisha pun )... por me e forta eshte qe ERDHI GRUJA VET ate dit ahahaha kjo bjonde....2 metra femer... sikur kishte dal nga ato revistat e modes ...me tha qe ishte gruaja e atit personit...dhe qe donte qe ta ndihmoja qe ai mos te tallej me te....:haha::haha::haha: cu bona un... ? nejse..... natyrisht... aq u trrondita per ket zbulim sa kur ky me mori ne telefon te nesmen .... e kapa e thyva celularin dhe rash rehat per 3 muj.... kurse dje me mer ne telefon...shqiptar.....ma ka mbush cel...
Kjo eshte metoda me e hasur ne konceptimin e nje femije per prinderit qe nuk kane mundesi te konceptojne beben e tyre ne menyre natyrale. Femija i pare me fekondim artificial ka lindur ne Shtetet e Bashkuara ne vitin 1978 dhe me pas ka prire edhe lindjen e 25 000 bebeve te tjera. Ky lloj fekondimi eshte i keshillueshem kryesisht kur gypat e Fallopit nuk kane funksionin e tyre normal, si dhe kur kemi patologji me miter ose ne qafen e saj. Kesaj teknike i nevojiten dy ekuipazhe: nje ekip biologesh dhe nje tjeter prej gjinekologesh. Kjo teknike konsiston ne perzierjen e vezes me spermatozoidet ne nje provez dhe jo ne miter. Pasi kemi futur spermatozoidin ne veze presim te ndodhe dyfiishimi i qelizes (zhvillimi i saj, fekondimi) dhe e...
Dikush me ka thene " Cdo gje qe ka nje fillim ka dhe nje mbarim..." Shpesh here kjo hecen dhe ne lidhjet e dashurise... Por mbas cdo ndarje ngelin fjale pa thene....qe smer me guximin tja shkruash/thuash... Fundja ka me vlere ti thuash dikujt qe si intereson me ...qe te ka marre malli? qe i mungon?... Apo eshte shenje dobesie te besh ti hapin e pare....
...................................................
Sa njerez ka qe nuk besojne ne shpirt? Shpirti eshte nje gjigand ne gjendje te ndjej dhe dashuri dhe urrejtje, dhe miqsi, dhe simpati, dhe pakenaqsi, dhe nje thes te tere me ndjenja....si mund ta mohosh? Nqs nuk ndjen me shpirt....atehere me ca? Me tru? Epo truri...ska funksion tjeter pervec se te na komandoj sa llogjikshem mundet....por ne asnje menyre nuk mund te perceptoj ndjenjat, qoft ato pozitive apo negative... E te rikthehem tek titulli, qe shpirti rendon as me shume e as me pak se sa 7 gram, jan bere disa studime , dhe njerez qe ishin duke ju afruar vdekjes, kan qen te peshuar. Mbas vdekjes ne skondin e pare, kur trupi i humb funksionet vitale kan qen perseri te peshuar, dhe nga pesha iniciale mungonin 7 gram... Nuk eshte nje...
KUSH NGA JU ESHTE NE GJENDJE TA SHOFI TGJITH STREAP TEESIN ? ahahahhaha ai qe fiton tme thot ca shef ne fund :haha::haha:
jetA si slumdog eshte manhitse qe te gjith keta njerez jetojne ne 1.5km katror mbi 1miljon njerez dhe jane me shume te kenaqur se njerezit tjere :kercim:uauauauua manhitse edhe shume qudira te tjera?? ...........do te jetonit si slumdog ??!!
"13 vjece, faji i saj ishte që ka sjellë një telefon në shkollë. Për këtë, vajza saudite u dënua për të marrë 90 të rëna para shokëve te klasës. Gjyqtarët e Jubail e kanë dënuar edhe për dy muaj në burg. Telefonat kamera janë të ndaluara në shkolla për vajza."
po po ne shqiperi.mos u cudit... c'ide ke?
Aplikacioni i ri për iPhone, i quajtur iTrust, mban në mend çdo kontakt në ekranin “touchscreen” në mënyrë që pronari i telefonit të mund të vërej nëse e keni prekur telefonin e tij dhe çka saktësisht keni bërë me të, nëse e keni prekur. Telefonat celularë tani përdoren për çdo gjë – dhe më së paku për të folur. Shpesh është edhe arsye për xhelozi. "Kush të dërgon mesazh tani?" - sigurisht, se të gjithë e kanë dëgjuar këtë nga partneri i tyre. Tani është koha për t'i dhënë fund spiunazhit. Pasi që besimi më nuk ekziston, këtu është teknologjia! Dhe ndoshta ky aplikacion do të jetë edhe një arsye më shumë pse njerëzit janë duke i ndryshuar telefonat e tyre tradicional për një iPhone me një ekran të madh i cili tani e tregon çdo kontakt...
Nëse unë të heq vendin tuaj dhe vendlindjen, aty ku jeton dhe punon Kush je ti? Në qoftë se unë të heq kulturën tuaj, njohuritë tuaja Kush je ti? Në qoftë se unë të heq familjen tënde, miqtë tuaj, armiqtë tuaj, të gjithë të afërt dhe të largët rreth teje? Kush je ti? Në qoftë se unë heq frikën tuaj, dëshirat tuaja, qellimet tuaja, paknaqësitë tuaja Kush je ti? Në qoftë se unë heq të gjitha kujtimet tuaja, deri sa të mos njohësh veten në pasqyrë, të mos njohësh zërin tuaj Kush je ti? Nëse unë të heq edhe idenë edhe pse e di që jeni burrë apo grua Kush je ti? اfarë esence do të gjesh në mbrendinë tënde kur të gjitha i ke larguar?
ska gjo me te bukur se kjo muzik Watu_HuqTik nga filmi : queen of the damned
Love is always patient and kind, it is never jealous, love is never boastful or conceited, it is never rude or selfish, it does not take offence, it is not resentful. Love takes no pleasure in other's sins but delights in the truth; it is always ready to excuse, to trust, to hope and to endure whatever comes. Love does not come to an end. There are three things that last, faith, hope and love and the greatest of these is love.
per mu eshte !!!!fantastike.... yll fare bomb adreanalin....cmendem fare kur e degjoj !!!! dhe tani e kam qef se jam ne qef...lol :dance:
Mqs ky alfabet eshte sh i kerkuar ( aq me sh per tatoo), po e postoj dhe une
SAMI FRASHERI اdo ditë e jetës sate është një faqe e biografisë sate, kujdesu ta shkruash mirë, sepse një faqe e keqe ndyn gjithë librin. Njeriu duhet të përpiqet të mësojë çdo gjë, jo të tregojë veten e tij. Zgjuarësia është një dritë hyjnore, ndriçimi i së cilës ndrit jo vetëm sipërfaqen e sendeve, por edhe brendinë e tyre. Më i forti i njerëzve është ai që është i zoti të përmbajë vetveten Ajo që qeveris botën nuk është as forca, as ligji, por është mirësjellja dhe edukata. Bota është një shesh i ekspozuar shiut dhe erës; ai që në këtë shesh e ruan dritën e përpjekjes e të kuptimit dhe nuk e shuan, është filozof i vërtetë. S’ka njeri të pafajshëm në botë; i mëncuri nuk i thotë djalit mos gabo, por e...
Color symbolism in art and anthropology refers to the use of color as a symbol throughout culture. Color psychology refers to investigating the effect of color on human behavior and feeling, distinct from phototherapy (the use of ultraviolet light to treat conditions like psoriasis or infantile jaundice). Color symbolism is a contentious area of study which is dependent upon a large body of anecdotal evidence, but not supported by data from well-designed scientific studies. Color symbolism and color psychology are culturally constructed linkages that vary with time, place and culture. In fact, one color may perform very different symbolic or psychological functions in the same place. For example red is often used in North America to...
10 gjerrat qe urrej tek ty...... I hate the way you talk to me And the way you cut your hair. I hate the way you drive my car. I hate it when you stare. I hate your big dumb combat boots And the way you read my mind. I hate you so much it makes me sick. It even makes me rhyme. I hate it... I hate the way you're always right. I hate it when you lie. I hate it when you make me laugh; Even worse when you make me cry. I hate it when you're not around And the fact that you didn't...
Ja dhe macja teroriste
Bota, ne vizionin tim ideal do ishte keshtu: - nuk do na duheshin leket, secili njeri do kishte mundesi te merte gjothcka deshironte ( per te ngrene, rroba, shtepi...etc) - nuk do kishte lufte , arme dhe njerez qe vdesin te pafajshem - nuk do kishte urrejtje, racizem, vjedhje, - nuk do kishte aborte, abandon femijesh, as shtepi femijesh...secili do kishte nje familje... - nuk do kishte njerez qe vdesin per buke, njerez qe skan ku te flene, njerez qe ska kush ti ket kujdes...ose te pakten ti thot nje fjale te mire - do kishte shoqeri, miqsi, mirsi...ne cdo vend... - nuk do ekzistonte kompeticioni....secili prej nesh do ishte baraz me tjetrin...nga absolutisht tere pikpamjet... - do kishte ndihme, baze per secilin njeri qe ka nevoj per...
Butterfly Symbolism There is a Native American legend that says, " If you have a secret wish, capture a butterfly and whisper your wish to it. Since butterflies cannot speak, your secret is ever safe in their keeping. Release the butterfly, and it will carry your wish to the Great Spirit, who alone knows the thoughts of butterflies. By setting the butterfly free, you are helping to restore the balance of nature, and your wish will surely be granted." They are a symbol of change, joy, and color. (There is also an association of Faerie folklore with butterflies.) Their flight appears as dancing, and a reminder not to take things so seriously. They have a sense of lightness and joy. They are reminders to get up and move, for if you...
Para disa kohesh, ne qendren e qytetit nje grup djemsh dhe vajzash ofronin perqafime FALAS per njerzit qe kishin nevoj...Kush ishte i merzitur, i vetmuar...ose thjesht donte nje perqafim...kishte rastin me te mire per ta bere... Do venit ne qender te qytetit te shperndanit FREE HUGS?
BE THANKFUL • Be thankful that you don't already have everything you desire. If you did, what would there be to look forward to? • Be thankful when you don't know something, for it gives you the opportunity to learn. • Be thankful for difficult times. During these times you grow. • Be thankful for your limitations, because they give you opportunities for improvement. • Be thankful for your mistakes. They will teach you valuable lessons. • Be thankful when you're tired and weary, because it means you've made a difference. • It's easy to be thankful for the good things. A life of rich fulfillment comes to those who are also thankful for the setbacks. • Find a way to be thankful for your...
But then, shall I never get any older than I am now? That'll be a comfort, one way -- never to be an old woman -- but then -- always to have lessons to learn! (Liza në botën e çudirave)
Femra me kancer ne gjoks...e cila arrine ne mastektomi ( prerja e gjoksit - 1 ose 2)... ne momentet qe ka me shume nevoj nga ndihma e partenerit , pikerisht ne ato momente ngel vetem... Mashkulli nuk mund te kaloj mbi "mungesen" e elementit nga trupi femres dhe ne vend ti ofroj ndihme e suport...sben gje pervec se ti shtoj komplekset.... Nje operacion i tille nuk eshte i leht, eshte nje vendim qe te ndryshon tere jeten...dhe per kete meshkuj mesoni ti vlersoni femrat qe shpirtin dhe dashurine e tyre...jo per pamjen e jashtme.... ps:http://www.forumivirtual.com/showthread.php?742-Vajza-kujdes-nga-Kanceri-i-gjirit
Shopingu i mirë për shëndet Shopingu ndoshta nuk është i mirë për kuletën tuaj, mirëpo është i mirë për shëndetin- sugjeron një studim i ri.Sipas rezultateve të studimit, shkuarja nëpër dyqane dhe bartja e qeseve të rënda, është aktivitet fizik gjatë të cilit shpenzohen 385 kalori në javë. Mesatarisht, një femër duke bërë shoping, brenda vitit ec afër 240 kilometra, që paraqet një formë të mirë të ushtrimit trupor. Rezultatet e studimit janë të bazuara nga të dhënat e grumbulluar nga 2.000 femra pjesëmarrëse në studim. Po ju goca, cmendim keni per shopping? Shendet apo dhimbje koke?
Pse gjithmon themi " Une i vura pike lidhjes?!" Eshte gje turp te te lene? Apo dukesh me trim nqs ti e mbarove nje lidhje?
Dikush ka thene per shkollen; Kam bere nje liste te te gjitha gjerave qe sti mesojne dot ne shkolle. Atje ste mesojne sesi te dashurosh dike , Ste mesojne si te behesh i famshem . Ste mesojne si te pasurohesh apo varferohesh, ste mesojne si te largohesh nga dikush qe ti nuk e dashuron me. ste mesojne se cfare po ndodh ne mendjen e dikujt tjeter.... Atje ste mesojne se cfare ti thush dikujt qe po vdes. Ata ste mesojne asgje qe ia vlen te njohesh.: ORIGINAL VERSION. I've been making a list of the things they don't teach you at school. They don't teach you how to love somebody. They don't teach you how to be famous. They don't teach you how to be rich...
Haiti, vendi i mallkuar nga natyra Shteti i goditur nga fatkeqësitë natyrore e njerëzore Duke pasur parasysh fatkeqësitë që kanë goditur Haitin në vitet e fundit, është tunduese të arrijmë në konkluzionin se ky vend është i pashpresë. Edhe përpara se kryeqyteti i vendit të goditej nga tërmeti masiv, haitianët ishin të tronditur prej traumave natyrore e politike që kishin përjetuar në vite. Pas një periudhe destabiliteti në mes të shekullit të 20-të që pasoi një luftë të përgjakshme me Republikën Domenikiane dhe pushtimin e përkohshëm të ushtrisë amerikane të ishullit, Haidi pati një rreze shprse, kur Francois Duvalier u zgjodh president. Por, sapo konsolidoi pushtetin e tij Duvaleri filloi të pasurohej e të vendoste...
July 29th, 2009 "test guximi" e organizuar nga shkolla governative fillore ne Villupuram, Indi. Drrejtori i Institutit, tha se ngjarja ka qenë e përgatitur në konsultim me shoqatat lokale e prindërve dhe mësuesve. Por ka patur protesta nga grupet që janë duke luftuar për mbrojtjen e të miturve "un nuk mund te imagjinoj se ca do i kisha bo ..po te ishte fmia ime ne duart e atyre......"
<---ja dhe Dale Neumann 3/08/2009 Dale Neumann kishte nje goc 11 vjece qe vuante nga diabeti. Ne vend ta conte ne spital, eshte lutur per te deri ne momentin e fundit kur zemra e saj pushoj. Rrezikon bashk me gruan e vet 25 vjet burg. Neumann qe eshte shum besimtar tha qe po ta kishte cuar ne spital ishte si me van perpara mjeket dhe me pas zotin. Mjeket thon qe nese vajza do kishte mar edhe vetem insulin ajo do ishte gjall sot. "iku dhe nje engjell prej injorances....."
Per ata qe akoma se kan kuptuar qe derrkucat skan asnje faj....
"Cdo gje filloj kshu ... ....me pas..... .... ja dhe vendimi per sot ..."
Sa her na ndodh nje gje e keqe , fillojme te dramatizojme " pse me ndodhi mua?"... Po pse nuk ndalojme nje minut te mendojme qe ka dhe me keq se ne, njerez qe skan ku te flene, skan shtepi, familje, shendet e sa me te tjera... Pse nuk di njeriu te vlersoj se ca ka? Pse duhet te doj gjithmon e me teper? Ne kete menyre..asnjehere nuk eshte komplet i lumtur... Cdo gje ka nje limit... Duhet te humbesh dicka me vlere qe te kuptosh se ca kishe....
Me vjen keq qe s'eshte ne gjuhe shqipe qe te jete i hapur per te gjithe.. per ato qe jetojne ne Itali.. ja cili eshte realiteti!
Marty, zebra e filmit Madagaskar, kishte nje dileme...se cfare ngjyre eshte E BARDHE ME VIJA TE ZEZA? APO E ZEZE ME VIJA TE BARDHA? Une per vete do thoja qe zebra eshte e bardhe me vija te zeza .... ju si thoni? ps: duke kerkuar nje foto me zebra, gjeta kete eshte impresionante simetria e vizave..... nje mbrekulli tjeter e natyres... ( te cilet njerzit patjeter duhet ta prishin...duke i vrare keto kafshe per lekuren e tyre)
Engjelli Im Me duket sikur po ç'mendem i vetem ne kete bote te eger. Ti je ajo qe po me jep forcen dhe arsyen per te vazhduar perpara, megjithese me duket sikur kam rene ne nje humbetire te madhe e te thelle dhe se nuk do arrij dot te dale kurre prej saj, por cdo gje kthehet permbys kur zerin tend te embel i cili me rikthen forcat, per te luftuar cdo gjeje e cdokujt qe mund te behet pengese. Ti je ajo qe mbush boshlleqet e mia ne kete jete, thjesht disa dite kemi qe nuk kemi folur dhe mua me duket sikur jane shekuj qe ne nuk po flasim, me duket sikur kjo bote e shemtuar dhe shume e keqe eshte kthyer e gjitha kunder meje, cdo fjale me duket si helm i cili me hyn ne trup dhe kerkon te ma marre shpirtin pak e nga pak, duke me...
Pse nuk eshte bota e drejte? - sepse njeri ka me shume pasuri se sa mua, - sepse njeri eshte me i zgjuar se sa mua, - sepse njeri eshte me i lumtur se sa mua, - sepse njeri nuk eshte i semure si une... - sepse ka gjera qe mua me mungojne ( nga me e vogla tek me me vler)... Nqs nuk do raportoheshim tere kohen tek te tjeret...dhe do analizonim jeten tone, do shikonim qe nuk ka mundesi qe gjithcka te ket hecur keq... Ska njeri ne bot te jet 100% i lumtur...as ai qe ka miliarda....o ska shendet, o ska miq te vertet ta vlersojne per ca eshte dhe jo per leke, o ska kohe te gezohet per leket qe ka... Kjo bote eshte e krijuar me te mira dhe te keqia, pikerisht per te bere diferencen...kur te ndodh nje gje e keqe, ve ne peshore gjerat e...
Top