Blog

Gabriel Garcia Marquez Përshtati në shqip Arjola Zadrima Sa burra kam ndigju tuj thanë se duen një gru inteligjente në jetën e tyne!.. Unë i kisha këshillu me u mendu mirë.. Gratë inteligjente marrin vendime vetë , kanë dëshirat e tyne dhe vendosin kufij. Ti nuk do t'jesh kurrë qendra e jetës së saj sepse ajo sillet rreth vetes. Një gru inteligjente nuk ja lejon vedit me u manipolu, as me u shantazhu, ajo merr përgjegjësi. Gratë inteligjente diskutojnë , analizojnë ,grinden,nuk knaqen...
Jo sjane puthjet qe me lene mbresa .. qe femije i urreja ne fakt. Pllaq e plluqet e grave te lagjes .. thjesht per te shprehur dicka. Une si natyre introverte me benin keto xheste dhe me shume tekanjoze dhe llastice. Ne te kundert perqafimet . Eshte nje veprim perfshires. Jep e merr emocion .. eshte kulmi i afrimitetit njerezor . Fizikisht i bije te pasqyrohen zemrat . Nje person ndjen egzaktesisht rrahjet e zemres se tjetrit te sinktonizuar . A ka me afer se kaq ? Njeriu kur arrin te...
Kalamojaaaaaaaaaaaa! Ja ku kemi nje loje te re tani, por duhet trajtu me dashuri :p A ju kujtohen blloqet ne shkolle kur ishit femije? Secili ja jepte shoqeve dhe shokeve te klases qe te linin nje kujtim! Le te bejme te njejten gje. Atehere disa rregulla qe t'mos behemi lemsh. Anetari siper do tagoje1 emer prej te cilit/ciles do kujtimin. Pastaj ai qe vjen,i len kujtimin atij qe e ka taguar dhe tagon 1 emer tjeter prej te cilit/ciles don kujtimin e tij. A u kuptovaaaaa??? Atehere meqe...
U be kohe pa u pare, malli aq me ka marre! Akoma vazhdoj te besoj,qe zerin tend prape do ta degjoj! U be kohe,qe ai hesht , numri yt, aty ka mbete. Nuk gjej guxim te ta largoj,ne mendjen time te dhimbjes akoma shpresoj! Ne keto dite kam ndjer trishtim! Sa boshllek ke lene ne shpirtin tim. Nuk guxoj te shoh as fotografit,se pastaj trishtimi behet komplet i zi. Dhe ti e di qe do trishtohesh,keshtu gjej forcen dhe udhtoj , neper momente e perqafime,mbushur me dashurin ,qe ti i dhe jetes sime...
Mu mbaru bateria 😁
Dhjetori i "zbrazet" dritat ndezi ashtu si une ndonjehere ndez deshiren per te shkruar endrra te zeza neper copeza letrash te bardha. Pena eshte akull e ftohte, filloj ta ngroh me ajrin e frymes sime qe te mund t'i mbush mendjen te nxjerre dy rreshta qe mi kerkon Nevertiti çdo fillim muaji ne pm, e qe ne maje te hundes ma ka sjelle. lool Nis e shkruaj per deshirat qe thone se dhjetori ploteson e qe mua rralle here me ka trokitur ne dere i tille. Nje lajthitje e momentit me dergoi ne mendime...
Me video të ndryshme, ju dhuroj çaste nga jeta ime. Shiqim të këndshëm 🙂 Gusht 2021
Ban sikur s’e kuptove buzqeshjen ironike ne kandin e buzes te mikut tand Lene me ik … Ban se nuk ia pe cepin e synit djallush Lene me ik … Thuj se nuk e ndigjove tonin arrogant Lene me ik … Ban se nuk e kape kugjatjen qe don me te ba me u ndi keq, a here here edhe ne faj, edhe pse borxh kerkuj s’i ke Lene me ik … Smiren qe te sillet mbi kry si re per ate qe je apo per ate qe s’je Lene me ik … E mbi te gjitha Mllefin qe ta mkojne keto vogelsina Lene me ik … Sidomos mllefin tand shtype, Mos e...
Trokiti nje kujtim,mbreme vone ne cepin e portes. E pash habitur,tek qendronte stoik,i pa lekundur ne shiun e darkes qe kishte pushtuar rruget e kujtimeve per dreq. Pyesja veten nga cila dite e kaluar, nga koshin e harreses njerzore vinte?! Dukej i veshur si nga vitet 70-te. Shume njerez i pelqejne ato vite,thone se kane pas muzike te vertet,nje fare trendy te dendur dhe rebel. Gjithesesi ,mendoj qe ndoshta ai kujtim stoik tek porta, mund ti perkas nje kohe tjeter,ndoshta shume me heret...
E di qe me mendje te kam shkruar cdo dite , me mendje te kam thene mirmengjesi , po aq te kam pyetur si ke fjetur , nese ne ndonje nga endrrat e tua kam ardhur ? Nese ti kam puthur syte , buzet , e me pas ne nje perqafim gjumi embel na ka mbeshtjelle…e cfare ndjesie te ka lene ai mengjes pasi ne zgjim une nuk isha aty? A je mire ? A mundesh te me thuash si je sot? Si je pa mua ? Si je pa pranine time? A je I lumtur I dashur , apo edhe ti si une vuan nje humbje te padeshiruar, nje humbje qe...
I bukur nuk je kur ke sy te medhenj, E qerpike te gjate Njeriu eshte i bukur kur e brendshmja eshte e bukur. Nje mendim i mire, Nje mbeshtetje supi Nje dore qe nuk e rrezon tjetrin, e ngren ate. Kur largohesh nga e keqja, E kota, E pavlera. Nje urtesi mes keshillash. Nje heshtje mes zhurmes. Kur degjon e nuk gjykon. Sherojne plage te fashuara, Lindin shpresen, mes resh trishtimi te dendura. Mbjellin mall, deshire, dashuri. Ca njerez jane te bukur, Shpirti u frymon ne te bardh’ zemer! Kete...
Ndonese gjate jetes do te te mbyllet cdo dere qe mund te duash te hapesh, do te te largohet cdo person qe do doje t'a kishe afer, apo edhe pse mund te jesh e rrethuar nga plot vete, por serish nuk ta falin qetesine qe ti ke nevoje. Te kesh frike edhe te tregosh dicka te bukur tenden dikujt, nga frika se do e gllaberojne dhe prishin gjithcka. Te jesh mes nje labirinthi e te mos gjesh dot dalje?! Atehere dorezoje zemren dhe ceshtjen tek Zoti. Ai do te te hape mijera dyer dhe dritare te reja...
Njesoj si dje edhe sot nuk endesh neper mendjen time dhe po aq aroma jote me s’ka jete tek une. Mungesa jote me vret , edhe pse para pak oresh nuk isha kaq e vrare sa tani… E nese tani do zgjasje koken te me shihje do pandehje se jam thjesht nje manikin veshur me plastiken ,pa mimike e pa force per te derdhur qofte edhe nje lot! Nuk kerkoj te me mbushesh boshllekun tim..jo me , por dije se jam ende peng I nje lamtumire. Fjala do ishte melhemi I kesaj heshtje qe gervisht pa...
Ne kto dit me shi Ti je shpirti qe me detyron dhe imponon te jem nje njeri i mire dhe te shoh ngjyrat qe kisha harruar. Qe kembngul dhe me shkeput nga merzitja kur teletrasportoj veten ne thellesite e oqeanit... Shoh ne syt e tu, ato te miat kur isha vetem nje femije rebel dhe i prapt qe qeshte ne vetmi pa asnje lloj motivi konkret. Thjesht sepse ndihesha gjall nuk me mesuan ta shpreh me fjale ? Sot, jam perseri si femije e lumtur... jo vetem sepse te kam ty por sepse arrita te...
Ne rruget bosh te mendjes,te kerkoj heshtur,me nje fryme qe shpesh me ndalon. Neper net, gjume s`kam, dita s`ditka me zbardhe. Ne rruget boshe te shpirtit ka vec vetmi, kur ulem me veten per nje kafe te idhte , pa sheqer,merzitshem ne nje cep,shkujdesur shtrihem . Keshtu kam filluar te nxjerr ditet e mia,boshatisur neper mendje , vetmuar neper shpirt! Me vete them;-dimer eshte,ku do shkoj ,sa do vonoj!? Pranvera prape do te lulezoje! ~9.11.2021/ Athine
Fryma ime... Nuk e di se si ndihesh ti... Por mua po me merret fryma. Perpiqem te shfryj me gjith force merzine Ta shkul, ta flak tutje Por me kot, sa bej te marre fryme perseri, thith te gjitha mendimet qe me cojn drejt teje. Sado qe largoj mendjen dhe genjej veten me mendime kuturu, perseri, nje ulerime e brendshme qe renkon ne shpirt me theret drejt teje dhe dorzohem, me merret fryma... Nuk di si ta shpjegoj a te bind veten Sa mijera here premtime vetes qe nuk do te dorzohem, por qenka...
Ku të gjejmë ca njerëz që edhe kur na këshillojnë përpiqen ta gjejnë mënyrën më të bukur , që mos të na lëndojnë? Ku të gjejmë ca njerëz që kur na shohin një të metë na e mbulojnë? Ku të gjejmë ca njerëz që edhe kur gabojmë ndaj tyre na justifikojnë? Ku të gjejmë ca njerëz që kur na japin me dorën e djathtë nuk e sheh dora e majtë? Ku të gjejmë ca njerëz që për gëzimin tonë gëzohen e për mërzinë tonë ndjejnë dhimbje bashkë me ne? Ku të gjejmë ca njerëz që kur bota na rrokulliset luten...
rimon shi dhe shpirti më tretet nga pak në çdo grimcë të qytetit, bie mbi çdo trotuar, mbi qoshe bari e mbi tjergulla. ëndrrat më bëjnë të ndihem i vogël, kam nevojë dhe unë të mbahem diku. në çastin më delirant të vetmisë, ku pashë që nuk qëndroja dot drejt, i vura vetes një ëndërr kartoni te thembra, siç bëjmë me dollapet a me frigoriferët kur dhomat në shtëpitë tona janë në disnivel. por kanë një të mirë këto ëndrra, ato na tregojnë se nuk jemi ne të mangët, por është terreni ku...
El-Veda! Takohemi për t'u ndarë, e ndahemi për t'u ritakuar! Mëngjesit i vjen fundi në darkë, lindjes vdekja, fillimit fundi. Ikim e vijmë! Disa kthehen, disa më nuk bashkohen në këtë botë. Jo rrallë herë rrugët tona ndahen fill pasi puqen. Me lutjen për një ritakim më të mirë! Vjen një moment e i thua "El-veda" shumëçkaje që në jetë e ke takuar! El-veda! Ti mik e mike Ti rrugë, Ti shtëpi! El-veda ti hënë buzë dallgës së bardhë që merrje me vete të pathënat e ashikve cdo natë El-veda! Ti...
Shumë njerëz i lëndojnë personat e mirë, sepse kërkojnë për dikë më të mirë në jetën e tyre, por gjithmonë përfundojnë me dikë më të keq dhe pastaj pendohen. Harrojnë se pendimi është i kotë, sepse askush me mend nuk rikthehet sërish me atë që e ka lënduar. Gjithkush përpiqet të gjejë njeriun e duhur në jetë, por askush nuk përpiqet të jetë vetë njeriu i duhur. Askush nuk përpiqet të vetëpërmirësohet dhe të bëhet i duhuri për dikë tjetër. I kërkojmë gjërat të gatshme, pa dhënë aq sa duhet...
Dua te di cfare forme ka marre kjo zemer brenda atyre fragmenteve qe rrahjet ia ndaluan, e te ish ndryshe nuk doja Te ndjeja ate perqafim kur zemrat behen bashke E keshtu mungesen do vuaja …. Ne kete mungese njoha durimin , njoha si te duash pertej kohes dhe ngjarjeve te jetes, njoha udhen sesi ta diktojne , njoha humbjen e pranimin e saj se mund te humbasesh dhe se njerezit nuk jane gjithnje aty ..edhe pse aq fort e trumbetojne. Ne kete mungese mesova te harroj, te mos I jap kohe me...
Leter... Do doja te te flisja per shume ndodhi qe kane ndodhur ne jeten time, por duke te te pare ne sy dhe pse jo mbase duke rrokur dhe goten duke e bere gezuar dhe duke te pare se sa bukur te buzqeshin syte... Nuk e di, mbase duhet te ndodhte sic ndodhi ne jete per mua, ashtu sic erdhen gjerat, si stuhi qe merr cdo gje perpara, duke len mbrapa dicka per te ndertuar perseri. Gjithmone duke menduar se gjithcka ndodh e ka nje qellim, nje arsye nga pas... gjithmon duke e gjetur veten perball...
E di qe sme degjon e di ... nuk e perjeton as kete kohe te marre . Jasht cdo frike e makthi je prehur qete ne qiell. Mes engjejsh qe ste gjykuan por prane te moren pergjithmon. Sjemi takuar kurre... e pra ti e dije me mire qe sjetojm pergjithmone. Akoma tingllon ajo e qeshura jote qe une degjoja nga tastjera e computerit tend. Mbase krejt tjeter ce ke pasur realisht. Por ne veshet e mi tingellonte e kristalt.. rrembyeshem dhe koket. Po ... e di e dashur ... me mungoje edhe kur ste kisha...
S'ka me mire se sa te zgjohesh me kenge gjeli (thone disa) mirepo nese ke kaluar nje nate pa gjume ose te trazuar, kjo kenge te ngjan me çangen lebetitese ose alarmin qe zgjon ushtaret ne mengjes apo ne raste gatishmerie ne stervitjet routine... dhe une nuk kam hasur ndonje ushtar te lumtur nga ky lloj zgjimi. Nata ime kish qene me teper se e trazuar dhe me njefare pertacie akoma me syte thuajse te mbyllur qe me dhimbnin e te enjtur porsi topa ping-pongu, me pak veshtiresi me kembe...
Ne kodiket e Nag Hammadit qe jane shkruar perafersisht mbi 2000 vjet me pare perveç te tjerave eshte gjetur edhe nje papir me nje himn kushtuar Femres, femerores, shenjterise se saj, Perendeshes. Mendohet se ky doreshkrim i eshte dedikuar Isis, perendeshes por si perfaqesuese e gjinise femerore akoma me shume se Perendeshe ne vetvete. Ne shume pak rreshta pershkruhet bota e femres , fjale qe tingellojne edhe sot shume aktuale per mesazhin qe percjellin. Perendeshes se mrekullueshme...
Ndoshta te vetmit njerez qe jan realisht te lire jan ato qe jan perballur me dhimbjet dhe frikat e tyre. Pa hulumtuar shkurtesat. Ato respektojne idete dhe gjykimet e te tjerve, por kur eshte momenti per mos e vra mendjen ato din ta bejn mrekullisht. Ato perjetojne cdo emocion si nje dhurate. Si nje mrekulli. Dhe nese kan deshire te qajne e bejne. Pa asnje lloj tip turpi. Perqafojne dhe shofin boten nga tjeter kendveshtrim. E tyre nuk eshte vetem lumturi por mirenjohje per jeten. Etje per...
Ajo qe skan kuptuar kurre tek une eshte qe sme intereson c'mendon bota; as ti e as ti. Dhe kur ul koken e trishtuar eshte sepse nuk ndihem e kuptuar dhe ska te bej me meshiren apo viktimizmin... mua me merret fryma! Ndihem aliene ne nje bot ku te gjith mendojne se me njohin dhe mund te me japin keshilla kur ne te vertet ASGJE kan kuptuar... sepse un e di cfare me ben te lumtur; qoft ajo e drejt apo e gabuar. Me shofin me sy te mbushur me lot dhe kujtojne se jam engjell i...
Egzistojne njerez te mire Por un nuk jam nga ato. Egzistojne njerez te bute dhe qe me nje prekje te sherojne cdo dhimbje, Por un nuk kam lindur e till. Egzistojne njerez qe me nje buzeqeshje dhe heshtje i japin fund cdo konflikti pa u qelbur, Por nuk po flas per veten time. Sepse une kam lindur zjarr dhe si e tille di mire si te jap ngrohtesi shpirtetore dhe te te mbroj nga ditet e ftohta. Mund te ndricoj rruget ne netet me te errta dhe te mbroj ne beteje me armikun. Eshte dicka...
hapat e shkujdesur me conin drejte nje agimi te neserm,pa kuptuar se si lidhja mendimet,se si koha me vishte me nje tantell te bardhe. Bardhesi e nje nudesie qe mund ta prekesh,,, Pastaj po mendoja c`lidhje ka nudesie me bardhesine!? Apo rilindin njera tjetren ne menyren e nje pafajsie. Shpesh njerzit se kuptojne nudesine,ne varsi te fijeve nervore qe ju veprojne ne tru,ju shkaktojne receptor nga me te ndryshem,ndjesi turpi,erotik,eksitim,por pak kuj i shkakton nje nudesi njerzore,energjin e...
Po fleja gjum te divani, si cdo here kur jam vetem... kur papritmas degjoj te qeshura nga dera e shtepise. Cohem me vrap si e trullosur duke bere kujdes mos te perthy kemben e djathte sic e kam zakon nga qe jo vetem eci keq me ate kembe por perdor edhe shapka me plateau te gjate me peluche roz siper (dhurata e pare per mua pas lindjes, nga my blonde, sepse sipas saj kisha traskuruar veten duke humbur ate ceren si vamp qe kisha kur me njohi). Tentoj ta hap por si pernat, e paskam mbyllur...
Do te egzistojne ca kohe e mira ime, ku ti do te jesh shoqja me e mire e vetes tende.... Ca kohe, ku do kesh vetem supin tend ku te mbeshtetesh e te psheretish... Ku duart e tua, lotet nder syte e tu te vetme do i fshijne.. Gjate kesaj kohe ... mbase do ndjehesh e vetmuar .. Por jane pikerisht , keto kohe qe do te te tregojne si te qendrosh mbi kembet e tua.. e te behesh ajo cka ti deshiron te jesh !
Ka net qe me shuhen tera kujtimet. vrensirat behen te dendura,hena nuk eshte as gjysem as fare. Minutat behen net te gjata , pa drite. Mendimet me zene frymen,dhe asnjerit nga ato nuk i shkoj dot ne fund. Keto lloj netesh mundohem ti ndricoj me nje kandil te zbehte shpirti,qe here ka vaj e here s`ka. kto net kaq te errta per kete shpirt me nje kandil.Ti je ne drite te plote,patjeter duhet t`jesh ne nje drite te fuqishme hyjnore,por me thuaj dhe sa do vazhdoje nata ketej poshte?! Nje timber...
View: https://www.youtube.com/watch?v=3JWTaaS7LdU E mban mend kur syte tane u ndeshen per here te pare? Por kur doren time nder doren tende more, e mban mend? A i ndjeve e ti djerset e ftohta dhe pse fytyra ime perpiqej te fshihte cdo ndjesi , cdo emocion, cdo paqartesi? Gjithcka ndodh per nje arsye - thone, por ende sot , ende sot pyes veten kush ishte arsyeja qe ti ktheve syte nga une? E sot pyes , kush ishte arsyeja te kthesh edhe shpatullat? Ti e di qe asnjehere une s'do jem ajo qe...
Jutbina është qendra kryesore e kreshnikëve që përmenden në eposin shqiptar. Emra të tjerë që përmenden janë dhe Klladusha e Kotorret, të cilat gjenden në veri të Jutbinës së sotme. Jutbina, që sot në sllavisht emërtohet si Udbina, gjendet në Kroacinë jugore të sotme, në rajonin Lika, 50 km në veripërëndim të Zarës dhe në jug të parkut kombëtar të Plitviçkës.[1] Bjeshkët rreth Jutbinës Jutbina gjendet mbi një kodër, në një pozicion mjaft strategjik, nga ku mund të vrojtohet me dhjetëra...
Perpiqem te evitoj vapen me sa te mundem, pasi sot dielli duket cakerrqejf. Megjithse ajo qe po pi nuk eshte se ndihmon ne kete. Por ja qe disa zakone nuk i nderroj dot, dhe kafeja eshte nje nga keto. Per te, jam i disponueshem 24 ore, ne c'do kohe. Paçka se nje bar province, ambjenti te rrethon me atmosferen tipike te bareve... Me muzike te mire, e xhingla te ketij lloji. Vecanerisht mua me terheq dyshemeja e ambientit te jashtem. Qe per shumekend s'besoj te ngjalle interes. Pasi s'jane...
Me falni, me falni, me falni Ju lutem tme falni. "Hajde me ne, do te ndihmojme. S'je as e para dhe as e fundit. Do te ndihmojme. Braktis punen dhe indipendencen tende dhe hajde" "Cfare do bosh? Kisha menduar do braktisje punen dhe do kerkoje ndihme. Ske si ja ben tjeter... smund tja dalesh vetem". Ju lutem te me falni qe sot do ju nxjerr te gjithve gishtin e mesit. "Cben o goce" "Po na lendon me gjith ket agresivitet" "Ti sje kshu" "Ti je e lenduar dhe nuk din cfare bene"...
Ndonjeher kam nevoj te mbyll syt dhe te ndaloj kohen. Ne ato sekonda ndertoj endrrat e mia dhe bind veten se nje dit do i realizoj... nje dit do plotesohen deshirat e mia nje dit do harroj momentet qe kam vuajtur dhe lotet qe kam derdhur nje dit do e heq masken sepse sdo kem me nevoj ti pershtatem realitetit nje dit, nese nuk eshte teper vone, mbase do me kuptojne dhe nuk do bazohen vetem tek karakteri im i paqendrueshem. Un e di... Rrenja e gabimeve te mia eshte estremizmi: disa...
Te them qe i kam fiksim eshte asigje... live jan fantastik fare! Te shofesh cuna kaq te rinj te bejn nje muzik kaq te bukur, eshte me shkul floket :D http://www.youtube.com/watch?v=y4mwO-bJEek
Nuk arri te kuptoj a eshte kenga qe shpreh dhimbje apo jam un qe nuk ndjej me asgje tjeter?! Por doja te thoja: shprehjani dashurine njeri tjetrit. Ne familje... pas nje debati, pas nje sherri, pas nje akuze apo ngrejtje zeri te tepert; ska rendesi. Shprehjani njerit tjetrit dhe per me teper femijeve. Ato kan me shume nevoj per nje 'te dua' se sa per ndihme ekonomike... kan nevoj per aprovim nga ju, kan nevoj per nje perqafim ose per nje 'jemi me ty, mos ki frike askend', 'ke...
Me erdhe ashtu papritur, me unikalja qe mund te kisha perjetuar . Me lumturove , me verberove me hodhe atje ku nuk mund ta kisha imagjinuar se mund te shkoja , me budallallepse ... a thua ishte faji im? A thua te ishte nga mos pervoja dhe pasiguria? Nga frika se nuk mu kthye asnjehere mbrapsht ajo qe te dhashe per vite me radhe?? Po tani pse me rikthehesh ? Ne nje forme me te eger akoma!? A kam faj un qe tu dhash me mish e me shpirt , te ofrova gjithcka qe mund te te me mbante...
Kam shkruar per cdo ndjesi timen , per cdo njeri ne jeten time , per cdo dhimbje ,lot a lumturi Kurre per ty … Por e di pse –ne.. Te shkruaj per ty do te thote te shkund pluhurin , te hap cdo kanate te mbyllur me aq kujdes, te terboj gjithe demonet e mi, te ngre peshe Olimpin me mitet e tij . Te shkruaj per ty do me duhet te them ate qe s’ia lejova kurre vetes ta thoja ….sepse ti ske per te qene kurre lamtumira ime! Ti do jesh perhere streha ime , ajo qe me pret aq embel , qe me ledhaton ...
Penda me eshte thare, caji me eshte ftohur. Brenda kater mureve mbreteron nje qetesi e madhe, ndegjohen vetem tik-taket e ores se ngjitur ne mur. Jashte debora e madhe i ka mbuluar pullazet e shtepive. Po te kisha pasur krahe te fluturoje, do t'i shihja nga lart keto pullaze sikur te ishin mbuluar me nje carcaf te bardhe. Hapi dritaren dhe ne ato momente futet nje ajer i paster nga jashte, mu ashtu sikur nje dashuri e fresket kur futet ne zemren e nje njeriu qe dashurohet per here te pare...
isha duke menduar dicka... shof shpesh ne filma qe kur 1 nen eshte e ndar nga burri ose burri nuk jeton mo njerzit fillojn ta shofin me sy tjeter nese kjo frekuqenton dike qe te rifilloj nga e para... shpesh her kjo nen ka fmi ... nje...dy...ose 3... deri dje sja veja shum veshim ktyre gjerave... por i ndodhi dicka te till 1 personit qe un du. akoma nuk e di se cfar mund ti ket than engjellit tim per babin e vet.... eshte e vertet qe nuk eshte shum qe ka ndodh ajo qe nuk duhet...
..genjeja veten dhe kjo kish kohe qe vazhdonte. E beja me nje vetdije te frikshme kete vetmohim sepse mendoja se ishte me e lehte per te ecur perpara. Strukja brenda vetes dhimbjen e te shkuares dhe shpresoja se duke e mbytur do te mund mos te perballesha me me te. Por sot kuptoj se e verteta ishte ndryshe. Te rimekembesh duhet te perballesh dhe mos kerkosh te ikesh larg saj. Mund te fshihesh nga njerezit apo gjerat qe te lendojne dhe te mendosh se kjo do te thote se ne nje fare menyre ti po...
P.S me pelqen ky format... I fv.al No more copy paste lol. Nuk du me hap Titulli orgjinal shelg,plep,karabush....
Ne jeten time kam pare me mijera, mbase me miliona sy qe me shikojne. Por si ata te tute, mbase sa te kem jete, kurre nuk do te shikoje me. Aq te bukur, aq te zjarrte... Sikur ndezen tek une ate deshire per te perqafuar dike pa patur friken se do te lendohem. Per te dashuruar dhe nje here tjeter pa patur friken se do hidhem serish ne nje humner pa fund. Sikur nje kafe... Ah sikur. Te betohem qe do hesht gjate gjithe kohes dhe do te shikoj me endje vetem ata dy syte e tu duke u i uruar vetes...
Ne gjithe jeten time, njerzit i kam friksuar sepse menyra se si jetoj eshte po aq spontanee dhe e dlire sa dhe e papritur. Plot surpriza dhe vendime te marrme ne baz te momentit. Schiena indietro e petto in fuori... hunda krenare perpjet dhe takat qe kercasin si paralajmerim. I kam friksuar sepse nuk kan asnje lloj kontrolli tek une dhe i duket sikur i rreshkas nga duart. Bjondja ime tallet dhe thot: sei un folletto iperattivo sotto crack. Te tjere me shprehin lirshem qe pershtypja...
Zemra e dreqit Nuk te kam degjuar, e as nuk te kam pa Dashuria jote u kthye ne helm per mua Zemra jote e dreqit Mbeti duke jetuar tek une Duke shkuar, me lere mua vetem dashuri Me lere dhe dhimbjen time te rregulloj brenda vetes U dogja o Zoti ime Ishe ky fati Qe me beri te fyej ty Une dhe para teje kam jetuar Dhe pas teje do jetoj Vitet dhe rruget, ishin ato qe humba Pabesia jote me vulosi Me lere te shuaj zjarrin Brenda vetes Nuk e harrova e nuk mund te harroj Nese me pyet pse...
PER MALESINE E MADHE… MENDOJ SHPESH NE AMERIKE. Nga malli per ty,jam ngjitur deri ne Kolorado, Ku vetem po te ngrihesh ne maje te kembeve Henen e preke me dore…?! Por asgjekundi si tek ti,qiellin se kam ndjere me afer, Por asgjekundi si te ti, Guri nuk me eshte dukur me njerzore. I kam dashur malet tua,biles edhe shpellat, Qe si duar hapsirash,varen gjer te niveli i detit?! Vecse kullat e ngujueme... Si viktima te pergjakura mjergullash, Se si i tejkalonin,edhe dramat e Berthold Brehtit...
Beni kthehet nga shkolla dhe i thote te atit se ka marre 4 ne matematike. I Ati: -Pseeee? Beni: -Mesuesi me pyeti sa bejne 2×3 dhe une i thashe 6. I Ati: -Po aq bejne! Beni: -Pastaj ajo pyeti sa bejne 3×2? I Ati: -Ku mutin eshte ndryshimi? Beni: -Po tamam keshtu i thashe edhe une! Shkon sala ne takim me popullin floket perpjet sala hapat nga nji meter tu i dhon doren popullit shkon te njoni. ky i shef floket sales dhe i thote - po ti ke ardh me motorr aaa xhaja del ne qytet...
Nuk u betuam kurre per dashuri te perjetshme , as duart si nderem mbi vatren e ndezur, as hi nuk lame per kujtimet e te shkuares. Asgje nga memoria nuk fshime , as kulte nuk ngritem , asgje nuk kerkuam , asgje nuk premtuam …pervec atij largimi te ftohte akull! Vetes nuk ia lejuam te enderronim me tej. Kudo ku shkelem kemi lene gjurmet ,ku koha do venisi si imazhe te nje jete te jetuar diku , atje larg…. Por ndjesite , adrenalinen kur aq prane ndjenim pranine , mistiken ne sinjalet e...
Fryma në xhamin e ftohtë hedh telajon e brishtë. Zgjas gishtin instiktivisht, të vizatoj portretin tënd... Dhe ajo që del është një fytyrë e qeshur. Sytë, Ato sy plot dritë që shkëlqejnë mrekulli dhe zgjuarsi së bashku. Hunda kapriçoze si dëshmi për natyrën lajkatare plot hijeshi. Buzët... Dhe mëndja menjëherë nis të kompozojë shijen e asaj puthjeje.... Mbyll sytë si një fëmijë i rraskapitur për gjumë, që i varet koka në dremitjen e ëmbël. Por menjëherë ke ndjesinë sikur po bie ose...
Mantelat e zinj' fëshferijnë mediokritet e arrogancë, në sallën e ngrohur me ajër të kondicionuar. Por nuk mjafton të ngrohë mëndjen mediokre. (Kondicioner) Injoranca e veshur në të zeza, përsëri ka fytyrë femre... Dejavuuu!? Aspak! E përditshme... Nëse nuk ta mban xhepi një kondicioner, thjesht do të tkurresh në të ftohtin e së përditshmes! Sepse dielli nuk ngroh më! E zeza, është përhapur aq shumë në këtë vënd të puthur me shumë dashuri e diell ; Saqë është kthyer në një shushunjë...
Top