Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 5 nga 5

Teme: Mediat italiane mahniten nga turizmi shqiptar/ “Ksamili, Shqipėria qė nuk e prisni”

 1. #1
  Moderatorė Avatari i Danay
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  12,751
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  5402

  Mediat italiane mahniten nga turizmi shqiptar/ “Ksamili, Shqipėria qė nuk e prisni”


  Me titullin: “Ksamili, Shqipėria qė nuk e prisni” portali italian iu bėn thirrje turistėve qė tė vizitojnė. Dhe ja se ēfarė shkruhet nė tė:

  “Ksamili, emėr i cili nėnkupton ‘gjashtė milje’ ėshtė njė vend gjysmė i panjohur qė dikur ishte njė fshat i vogėl peshkatarėsh. Gjendet pėrballė Korfuzit dhe ėshtė mė pak i njohur se Saranda apo parku arkeologjik i Butrintit.

  Por, e ardhmja turistike e kėtij vendi ėshtė e sigurt, kjo falė bukurisė, plazheve tė vogla tė fshehura e ujėrave tė kthjellėt. Nė tė do tė gjeni njėsi akomoduese qoftė hotele apo edhe apartamente me qira, qė dikur mbusheshin nga shqiptarėt tani gjithnjė e mė shumė nga tė huajt”.

  Shqipėria qė nuk e pret

  Ksamili gjendet 17 km larg nga Saranda. Nė tė gjenden plazhe pėr tė gjitha preferencat: me rėrė, me gurė apo edhe me shkėmbinj. Ka katėr ishuj tė vegjėl qė mund tė arrihen me not, por edhe me mjete tė vogla uji. Uji kudo ka ngjyrė turkeze dhe transparente. Natyrisht nė muajin gusht ky vend ėshtė i mbipopulluar ndaj nėse dėshironi qetėsi mund tė zgjidhni ta vizitoni nė njė periudhė tjetėr.

  Ndėrsa plazhet mė tė njohura janė : Bora Bora, Tre ishujt, por edhe ato qė janė tė fshehur te ishujt mė tė vegjėl. Kushton shumė pak rezervimi i njė ēadre, rreth 4 euro, por kjo shifėr mund tė ndryshojė nga njėri vend nė tjetrin. Ka edhe plot bare e restorante nėse dėshironi qė tė mos largoheni shumė nga vendi ku keni zgjedhur tė bėni plazh. Duhet tė bėni kujdes nėse keni fėmijė tė vegjėl dhe t’i siguroni pasi deti ka thellėsi.

  Pėrveē detit e plazheve nė Ksamil ka atraksione tė tjera pėr t’i vizituar. Gjėja e parė qė duhet tė bėni dhe nuk duhet ta humbisni ėshtė tė vizitoni Parkun Arkeologjik tė Butrintit, qė ėshtė trashėgimi botėrore e mbrojtur nga UNESCO. “Syri i Kaltėr” ėshtė gjithashtu njė tjetėr atraksion turistik i cili vlerėsohet si tejet i veēantė pasi nė tė ndėrthuret gjelbėrimi dhe bluja e thellė e ujit. Me pak fjalė, Ksamili ėshtė njė destinacion i ‘parrahur’ nga turizmi masiv ndaj duhet tė pėrfitoni dhe ta vizitoni tani./Monitor
  Mos lejo asnje te ndjehet rehat duke mos te respektuar ty..

 2. #2
  Administrator Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  22,391
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  10
  Ja ja neser do ju sjell foto te fresketa nga ksamili.....sot na saranda.
  Gjeni gjithmone kohen dhe guximin per te folur. Sepse heshtja peshon si guri, dhe guret krijojne mure! E muret ndajne...Perfundimisht!

 3. #3
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  PerTej HoriZontit
  Postime
  27,438
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  10
  Kemi rivier te mrekullueshme,por mungon shume infrastruktura e rrugve,urbanistika ne pergjethsi len per te deshiruar.

 4. #4
  Supergirl Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  18,121
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11108
  Vend i bukur. Njerezit kak.
  ............................ She's whiskey in α teαcup.

 5. #5
  Anėtar i ri
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  460
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  407
  Keto tituj e keto shkrime jane ofenduese.

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •