Thanks Thanks:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 13 nga 13

Teme: Shpikėsi i lojės “Balena Blu”: Nxita 16 adoleshente tė vrasin veten

 1. #1
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  32,334
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  6
  Forca e Rrespektit
  10

  Shpikėsi i lojės “Balena Blu”: Nxita 16 adoleshente tė vrasin veten

  Shpikėsi i lojės “Balena Blu”: Nxita 16 adoleshente tė vrasin veten  Djali qė ka shpikur lojėn e vetėvrasjes, “Balena Blu”, ka pranuar qė ka nxitur tė paktėn 16 nxėnėse shkolle qė tė vrasin veten duke marrė pjesė nė lojė, por deri mė tani shifrat janė shumėfishuar.  Loja nė fakt i fton pjesėmarrėsit qė tė pėrballen me disa prova, siē ėshtė shikimi i filmave horror pėr gjatė gjithė ditės, tė vizatosh njė balenė blu nė trup me thikė, tė zgjohesh nė orėn 04:20 tė mėngjesit. Turneu pėrmbyllet nė ditėn e 50 me provokimin e fundit: gjej ndėrtesėn mė tė lartė dhe hidhu.

  Ftesa qė t’i marrėsh jetėn dikujt ėshtė shumė e qartė. Pjesa mė e madhe e tė rinjve qė kanė rėnė nė kurth, shpesh kanė lėshuar njė mesazh nė rrjetet sociale pėrpara se tė kryejnė aktin dramatik.  Philipp Budeikin ėshtė personi qė fshihet pas lojės sė ēmendur “Balena Blu”, nė rrjetet sociale. Kjo lojė qė ēon deri nė vetėvrasje, po pėrhapet gjerėsisht edhe nė Britani. Fillimisht ajo nisi nė Rusi ku brenda 6 muajve, me dhjetėra tė rinj i dhanė fund jetės nė fund tė lojės.

  Rusi tha pėrpara autoriteteve policore se viktimat e tij janė “mbeturina biologjike” dhe ka si qėllim qė tė pastrojė shoqėrinė prej kėtyre njerėzve. Budeikin thotė se ėshtė mbushur me letra dashurie qė i vinė nga vajza adoleshentet nė burgun rus, ku ėshtė arrestuar nėn akuzėn e nxitjes sė vetėvrasjeve. 21-vjeēari qė ka rrėfyer pėr krimet e bėra ka thėnė pėr hetuesit se viktimat e tij ishin tė lumtur qė po vdisnin.

  Nė njė intervistė tė frikshme ai tha: “Kėta njerėz janė mbeturina biologjike. Ata nuk pėrfaqėsojnė ndonjė vlerė pėr shoqėrinė dhe qė i shkaktojnė dėme asaj. Po pastroja shoqėrinė nga njerėz tė tillė. Gjithēka nisi nė vitin 2013, kur krijova njė grup nė rrjetin sociale. Unė pata menduar pėr kėtė ide pėrpara 5 vitesh dhe ishte e nevojshme qė tė dalloheshin njerėzit e zakonshėm nga plehrat biologjike”.

  gazeta-Shqip.

 2. #2
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  Kjo loje eshte vetem nje pretekst me shume, per te nxjere ne pamje problemet psikollogjike te adoleshentave, kur gjithcka duket katastrofike e pa zgjidhje.
  Plus qe dita dites, mungon koha e dedikuar femijeve nga prindrit, liria ne rjetet e komunikimit (une sthem te behemi diktator si prinder, por nje femije 13 vj ska pse del ne bikini ne Instagram, sepse spo ben gjuatje meshkujsh...apo po?), influenca e shoqerise ( "trendsetter"), e keshtu me radhe...
  Think Pink! Say NO to breast cancer!
  Likes Monique liked this post

 3. #3
  C'est la vie. Avatari i Didi
  Antarėsuar nė
  Nov 2008
  Vendodhja
  Cappellaio matto!
  Postime
  8,657
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  5066
  Informacionet per te ashtuquajtur Blue Whale, nuk jane vertetuar, prandaj nuk dihet nqs vertet ekziston apo jo kjo loje.


  Gjithsesi e vertet a jo, me solli ne mendje vitet 90, ku keta te Jehovait, kalonin neper oborrat e shkollave ose neper shtepi dhe
  bindnin femijet qe nqs vrisnin veten do ringjalleshin dhe me sa mbaj mend pati goxha qe vdiqen. Mendja ne kete mosh mund te manipolohet leht.
  "Io non sarņ mai nessuno,
  ma nessuno sarą mai come me."

 4. #4
  VIP
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,104
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  5509
  Rusi tha pėrpara autoriteteve policore se viktimat e tij janė “mbeturina biologjike” dhe ka si qėllim qė tė pastrojė shoqėrinė prej kėtyre njerėzve.
  Psixanomalus everywhere

  Nuk e di per lojen nese ekziston por u degjua neper lajme qe ka ndodh e ketej me nje vajze...

 5. #5
  Super Moderator Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  7,746
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4100
  Jo vetem qe ekziston loja por po merr qindra jete. Mbi 100 vetem ne Rusi.
  I walk slowly, but I never walk backward

 6. #6
  C'est la vie. Avatari i Didi
  Antarėsuar nė
  Nov 2008
  Vendodhja
  Cappellaio matto!
  Postime
  8,657
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  5066
  Citim Origjinale Postuar nga Aver Shfaq Poten
  Jo vetem qe ekziston loja por po merr qindra jete. Mbi 100 vetem ne Rusi.

  Ka shume gjera qe nuk shkojn ne lidhje me keto qe thuhen per lojen. Mund te jet vetem nje fake por do pare kjo gje.


  Nje program ketej nga ne, kishte bere nje servis qe flitej per kete, kam lexuar dhe shume artikuj. Ka pjese nga videot,
  apo gjera te tjera qe duken qe jane fake gjithsesi te shikojm si do zhvillohet kjo pune.

  Fakti qe kane vdekur shume adoleshent, mund te kete edhe arsye te tjera qe duan ti fshehin e. Na tregojn ate qe ata duan, jo si eshte.
  "Io non sarņ mai nessuno,
  ma nessuno sarą mai come me."

 7. #7
  Super Moderator Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  7,746
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4100
  Citim Origjinale Postuar nga Didi Shfaq Poten
  Ka shume gjera qe nuk shkojn ne lidhje me keto qe thuhen per lojen. Mund te jet vetem nje fake por do pare kjo gje.


  Nje program ketej nga ne, kishte bere nje servis qe flitej per kete, kam lexuar dhe shume artikuj. Ka pjese nga videot,
  apo gjera te tjera qe duken qe jane fake gjithsesi te shikojm si do zhvillohet kjo pune.

  Fakti qe kane vdekur shume adoleshent, mund te kete edhe arsye te tjera qe duan ti fshehin e. Na tregojn ate qe ata duan, jo si eshte.
  Kam frike qe ekziston me te vertete Didi.
  I walk slowly, but I never walk backward

 8. #8
  VIP
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,104
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  5509
  Duhet te ekzistoje perderisa kjo ka ndodh ne vende te ndryshme te botes,apo thoni te kene bere fjale mes tyre per te thene te njejten gje per keto raste...se di paksa e pabesueshme gjithsesi...

 9. #9
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  451
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  138
  Ajo qe nuk kuptoj dot eshte kjo; Loja punon me nje server, mjafton te heqesh prizen e serverit!

  Mos valle eshte nje lajm per te bere lajm apo qe loja te kerkohet edhe me teper prej kuriozitetit. (Eshte nje menyre per te krijuar terheqje)

  Nese gjuha e kodit te kesaj loje eshte diku, mjafton te me sillni linkun te shoh ēfare psikologjie ka ndertimi dhe vertet ngacmohet ana psiko/emocionale?!
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .

 10. #10
  RDM33 Avatari i LeVoyageur
  Antarėsuar nė
  Jul 2011
  Vendodhja
  Me kembe te ngulura mire mbi......re :-)
  Postime
  7,153
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3319
  Vetevrasja e te rinjve ne Rusi ka qene dhe eshte nder me te lartat ne bote.
  Lexova qe e gjithe kjo balena blu qenka nje sajese e shtetit rus per te ndergjegjesuar prinderit e adoleshenteve mbi vetevrasjen si fenomen.
  I live 'cause... i love!
  What does not kill me makes me stronger!!!

 11. #11
  C'est la vie. Avatari i Didi
  Antarėsuar nė
  Nov 2008
  Vendodhja
  Cappellaio matto!
  Postime
  8,657
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  5066
  Citim Origjinale Postuar nga Aver Shfaq Poten
  Kam frike qe ekziston me te vertete Didi.
  Pėr mua jo.
  Flas vetėm pėr lojėn dhe jo pėr viktimat.
  "Io non sarņ mai nessuno,
  ma nessuno sarą mai come me."

 12. #12
  Super Moderator Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  7,746
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4100
  Citim Origjinale Postuar nga Didi Shfaq Poten
  Pėr mua jo.
  Flas vetėm pėr lojėn dhe jo pėr viktimat.
  Leshoja nje sy ketij linkut. Mund te quhet 'sfide' ne vend te 'loje', mendoj qe nuk e ke fjalen per termin.

  What is the Blue Whale suicide challenge, how many deaths has the game been linked to and is it now in the UK?
  I walk slowly, but I never walk backward

 13. #13
  Supergirl Avatari i Nikita
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  21,099
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11145
  I ra njera sot ziles
  i pergjigjem keshtu serioze : po kush eshte
  e tha zonje..jam Giovanna si jeni?
  Dhe une serioze fare : po cdoni?
  Zonje :vazhdoi ajo: desha tiu tregoja nje video se si do shkoje bota me te ardhmen

  Balenaaaaa Bluuu Balenaaaaa Bluuuu bertita
  E ia mbylla ne surrat!
  ............................ She's whiskey in α teαcup.

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •