Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 4 nga 4

Teme: Shkenca konfirmon stereotipin, ja pse burrat preferojnė bjondet

 1. #1
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,651
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10

  Shkenca konfirmon stereotipin, ja pse burrat preferojnė bjondet

  Shkenca konfirmon stereotipin, ja pse burrat preferojnė bjondet  Por brunet kanė njė ‘reputacion’ mė tė mirė si nėna

  Kanė kaluar shumė vite qė kur e pėrjetshmja Marilyn Monroe interpretoi nė filmin “Burrat preferojnė bjondet”. Por stereotipi ka mbetur i njėjtė dhe tanimė konfirmohet edhe nga shkenca: burrat vazhdojnė tė preferojnė bjondet, sepse dukshėm i konsiderojnė ata mė tė reja dhe mė tė shėndetshme, edhe pse konsiderojnė brunet si nėna mė tė mira pėr fėmijėt e tyre.

  Kjo ėshtė ajo qė del nga njė studim i udhėhequr nga Universiteti Augsburg nė Minesota, i publikuar nė “Journal of Social Psychology”.

  Hulumtimi u krye nė 110 burra, tė cilėve u janė shfaqur imazhe tė gjeneruara nga kompjuteri, tė grave brune, atyre me flokė gėshtenjė dhe bjonde. Studiuesit zbuluan se burrat vlerėsonin gratė me flokė tė hapura si mė tėrheqėse dhe me njė potencial mė tė madh nė njė lidhje nė krahasim me tė tjerat.

  Nė pėrgjithėsi dallimi nuk ishte shumė i theksuar, por nė momentin kur pjesėmarrėsit e studimit panė fotografitė e grave nga supet deri poshtė, biondet u konsideruan shumė mė tė reja dhe mė tė shėndetshme se brunet.

  Burrat qė morėn pjesė nė hulumtim, vlerėsuan gjithashtu se bjondet kanė mė shumė gjasa qė tė kenė mė shumė marrėdhėnie nė tė njėjtėn kohė dhe studiuesit sugjerojnė se kjo do tė thotė se ata do tė ishin tė gatshėm tė zgjidhnin bjondet pėr njė takim.

  Dhe ndoshta duke filluar nga ky arsyetim, ata do tė zgjidhnin brunet si nėna tė fėmijėve tė tyre. Gjithashtu duket se llogaritet edhe gjatėsia pėrveē ngjyrės sė flokėve: gratė qė janė shumė tė gjata janė konsideruar mė pak tė shėndetshme dhe tėrheqėse, ndėrsa ato me njė gjatėsi mesatare konsiderohen me potencial mė tė madh nė njė marrėdhėnie.

  g.shqip

 2. #2

  Antarėsuar nė
  Jan 2018
  Postime
  5
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  0
  nuk mendoj se eshte e sakte se ka faktor te ndryshem qe ndikojne plus edhe paragjykimet e krijuara nder dekada. nese ky hulumtim apo eksperiment do te behej ne afrike apo indi cfare rezultatesh do kishte?

 3. #3
  ђєค๔ђยภtєг Avatari i Hard Styler
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  вσяα вσяα
  Postime
  4,817
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1292
  Shume i qarte ky humultimi, trupi i bjondeve dmth eshte me seksi se i bruneve. Por trupi i bruneve eshte me pjellor sesa ai i bjondeve.

  Edhe kete konkluzion meshkujt e nxorren duke pare supet e posht?????????

  Hiqini pijet para e pas buke ketyre qe bejne keto prova.
  Ļŀvē FяÉỂ...đįČ ρяǾŭĐ...HåVé ךּŨמ...ŽĹĄצּ ĺÕטŠ

  If your MIND isn't OPEN ,
  Keep Your MOUTH shut TOO.
  Sue Grafton
  Dislikes Jetmira disliked this post

 4. #4
  VIP
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  9,625
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  635
  Bjonde apo Brune?
  Tashti ka bjonde e bjonde, po Monroe ka qen super po super femer.
  Po tshohesh disa femra qė behen bjonde e shemtojn veten me zor.
  Gjithsesi dikush do bjondet e dikush brunet.

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •