Kompleksi - Ventus - Sport Center - Pishina
Faqja 1 nga 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatet 1 nga 20 e 29

Temė: Fjalet magjike...miresjellja

 1. #1
  Anėtar i Respektuar Avatari i triumfuesja
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  in my world
  Postime
  2,173
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  80

  Thumbs up Fjalet magjike...miresjellja

  Kam vene re se ketu ne Shqiperi nuk perdoren dhe aq fjalet magjike......
  Sic jane "Te lutem" "Faleminderit" pra fjalet qe tregojne miresjellje .....
  Mos valle na mungon kultura ne shqipetareve???
  Po ju sa i perdorni keto fjale???
  Falenderoni dhe jeni te sjellshem vetem jashte familjes apo vetem me njerezit e tjere dhe ata qe nuk njihni???
  Kur falenderoni, falenderoni se e ndjeni apo se duhet???
  Tregoni kulture se jeni te kulturuar apo se duhet te jeni te tille???

  Psh ne kultura te ndryshme europiane edhe kur je ne tavolinen familjare thua:te lutem mund te me kalosh pak kripen???apo .....tj tj.....
  Ju pelqen kjo gje???
  Do ju pelqente qe te bente pjese kjo lloj miresjellje edhe ketu ne Shqiperi???

  Ju lutem pergjigjuni me miresjellje
  Faleminderit  Nje dashuri e humb
  nje tjeter te humbur gjej
  Zhgenjime korr
  e prap dashuri mbjell

 2. #2
  VIP Avatari i bledikorcari
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ndodhem ne Korce....
  Postime
  2,316
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  82

  Gabim

  sigurisht shqiperia eshte shume mbrapa per sa i perket edukates personale dhe familjare.
  per kete ja hedh fajin familjes ne radhe te pare dhe edukimit qe marin femijet ne shkolle ne radhe te dyte.
  femijes cfare i meson,thote!
  persa me perket mua personalisht kam punen te tilla qe duhet te flas me edukate por ne shtepi nuk flas keshtu sic thua ti zhgenjy "te lutem ma jep cik kripen",flas sic duhet te flas cndonjeri me familjen e tij.


 3. #3
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  se di se sa perdoren ne shqipri...po une kur kam nevoj dicka them "te lutem" kur mar dicka them"flm..."

  e nqs dikush me kerkon dicka "pa te lutem"
  skam cte flas me te...se une urdhra smar

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 4. #4
  VIP Avatari i Hartini
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  4,517
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  2103

  Gabim

  Shume e nderuar dhe e respektuar Zhgenjyy!
  Shume me vend me duket verejtja juaj , dhe shpresoj qe te ndikoj sadopak
  ne perdorimin e normave te miresjelljes ose siē i quani ju ,fjaleve magjike ,duke filluar se pari ne forum dhe me gjere ne jeten e perditshme.
  Nuk e di perse e kemi kaq te veshtire ne shqiptaret ti perdorim keto fjale , qe fusin nje fryme pozitive dhe nje ndjenje sigurie kur perdoren.
  Ne aparence duket e hehte ti perdoresh ,por ne i nxjerrim me veshtersi.

  Nje shembull i vogel . Isha nje rast me disa bashkatdhetar dhe se di ne ē'situate i thash dikujt , me fal . Mu leshua njeri nga bashkatshetaret ,, hahahahaha ,si i the me fal ti atij , une me fal nuk i kam thene as babes asnjehere ,ta kishe shikuar me inat dhe ti rrasje nje te share . Jo ,i thash , nuk e kam problem per te kerkuar falje , kur e ndjej.
  Personalisht ne brendesine e shpirtit jam i sjellshem ,pavaresisht se jo perhere e shpreh me fjalet magjike ,se di nuk me dalin vetevetiu.


 5. #5
  Anėtar i Respektuar Avatari i triumfuesja
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  in my world
  Postime
  2,173
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  80

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hartini Shiko postimin
  Shume e nderuar dhe e respektuar Zhgenjyy!
  Shume me vend me duket verejtja juaj , dhe shpresoj qe te ndikoj sadopak
  ne perdorimin e normave te miresjelljes ose siē i quani ju ,fjaleve magjike ,duke filluar se pari ne forum dhe me gjere ne jeten e perditshme.
  Nuk e di perse e kemi kaq te veshtire ne shqiptaret ti perdorim keto fjale , qe fusin nje fryme pozitive dhe nje ndjenje sigurie kur perdoren.
  Ne aparence duket e hehte ti perdoresh ,por ne i nxjerrim me veshtersi.

  Nje shembull i vogel . Isha nje rast me disa bashkatdhetar dhe se di ne ē'situate i thash dikujt , me fal . Mu leshua njeri nga bashkatshetaret ,, hahahahaha ,si i the me fal ti atij , une me fal nuk i kam thene as babes asnjehere ,ta kishe shikuar me inat dhe ti rrasje nje te share . Jo ,i thash , nuk e kam problem per te kerkuar falje , kur e ndjej.
  Personalisht ne brendesine e shpirtit jam i sjellshem ,pavaresisht se jo perhere e shpreh me fjalet magjike ,se di nuk me dalin vetevetiu.
  Faleminderit i respektuar Hart hahahahaha ndersa atij bashkeatdhetarit thuaj te shkoje t'i kerkoje babait te falur qe ndodhet aq larg tij


  Nje dashuri e humb
  nje tjeter te humbur gjej
  Zhgenjime korr
  e prap dashuri mbjell

 6. #6
  Anėtar i Nderuar Avatari i Briciolo
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  varavingo
  Postime
  2,387
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  106

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zhgenjyy Shiko postimin
  Kam vene re se ketu ne Shqiperi nuk perdoren dhe aq fjalet magjike......
  Sic jane "Te lutem" "Faleminderit" pra fjalet qe tregojne miresjellje .....
  Mos valle na mungon kultura ne shqipetareve???
  Po ju sa i perdorni keto fjale???
  Falenderoni dhe jeni te sjellshem vetem jashte familjes apo vetem me njerezit e tjere dhe ata qe nuk njihni???
  Kur falenderoni, falenderoni se e ndjeni apo se duhet???
  Tregoni kulture se jeni te kulturuar apo se duhet te jeni te tille???

  Psh ne kultura te ndryshme europiane edhe kur je ne tavolinen familjare thua:te lutem mund te me kalosh pak kripen???apo .....tj tj.....
  Ju pelqen kjo gje???
  Do ju pelqente qe te bente pjese kjo lloj miresjellje edhe ketu ne Shqiperi???

  Ju lutem pergjigjuni me miresjellje
  Faleminderit

  Ah kjo miresjellja kjo miresjellja....Une "vdes" te jem ne kontakt me njerez te sjellshem, te rafinuar (zhgenjyy kete ta vodha ty)!
  Sa me te sjellshem e sa me pak te djallezuar te jene, aq me shume me pelqejne mua!
  Pervec mungeses se fjaleve magjike, kam vene re qe ne Shqiperi eshte e theksuar ironia e ulet, tipike e personave pa bagazh!
  E keqja eshte se po ishe i edukuar dukesh budalla ose snob ne disa raste!
  Varet ne cfare kontesti ndodhesh

  Une gjithmone e them, sjellja e mire e fisnikeron njeriun dhe jam e bindur qe miresjellja eshte e trasheguar nga familja (s'mund te them te tille gje per te kunderten)!
  Ndonjehere ndodh qe femijet mos thithin nga prinderit per shkak te bagazhit te tyre te kufizuar!

  Megjithate i uroj qe gjitheve me miresjellje te fillojne e te miresillen me sjellje sa me te mire:kercim:
  "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."

 7. #7
  Administrator Avatari i WxP
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Durres
  Mosha
  28
  Postime
  3,031
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Mundohem te jem gjithmon i sakte ne te tilla raste. Dmthen, te pys ne te njejten menyre sic me eshte pergjigjur. Ajo qe me vret me shume veshin tim, ne te folur eshte miximi i gjuhes shqipe me nje te huj ose shtimi i fjaleve te huaja ne gjuhen shqipe te tilla gjera.

  Je SHQIPTAR? Po?
  Duaje SHQIPERIN si atdhetar...
  Jo si politikan apo Fetar.

 8. #8
  FULL OF PATOS Avatari i Trendelin
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  466
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  68

  Gabim

  Shume e vertet kjo qe thua zhgenjyy, e ve re cdo vite qe vij ne shqiperi. Por sivjet m'ka ndodh dhe nje epizod i ketij tipi, per sa i perket mungeses se edukates dhe kultures qe kan personat qe po te ofrojn nje sherbim per te cilin ti paguan (dhe paguan goxha mire!!!)
  Nuk po permend ketu kamarieret qe kur porosit te shofin sikur duan te te han me dhemb, apo shiteset qe kur futesh ne dyqan te trajtojn me nje sjellje superioriteti sikur te ken pushtuar kanalin aty afer e sikur punojn me komision, etj etj etj. Mendoj se keto jan tregues respekti ne radhe te pare, respekt ndaj punes qe shqiptaret nuk tregojn te ken. Miresjellja pastaj eshte tjeter gje, por te pakten respekti ndaj punes!!!
  Mirsjellja rralle shifet ne shqiperi, dhe kur personit me te cilin po bisedon i thua "me fal" apo "te lutem" e "faleminderit" ta pret shkurt duke te then "ti nuk jeton ne shqiperi apo jo??" Kalojn vitet por sjellja nuk kam ven re te Ket ndryshuar shume. Sa zbret ne porte te pret dhe te braktis kur ke zbritur nga ana tjeter.

  :fluturoze:

 9. #9
  psiko pa shpres sherimi Avatari i shiHanny!!
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  qitu ku po m'sheh..
  Mosha
  26
  Postime
  2,324
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  61

  Gabim

  kto fjalt magjike jom dakord mi perdor vetem me persona qe nuk njeh, me shoqni e familjar nuk m'duken te domosdoshme..prsh vllau nuk m'thot"te lutem e dashur ma jep pak telekomandon" (e shyqyr Zotit se pernryshe eksplodoj tu kesh) por "hey oj ti gjuma be qat digitron, qaj aty afer teje be, heyyy kuku po syt n'ball si ki ti none he none, po qyr oj qorrkooo se para syve e ki"...un nuk thom mamit "nene e dashura nene te lutem shum ma jep ni got uj"( sps nuk m'vjen kurr tybe + edhe pse m'thot "qo boqen e merre vet"" por "noneeeeeeeeeeee ku o uji be"..shoqeve nuk i thom "te lutem ngutu se jemi von, hajt pash t'lumin Zot, t'lutna shum ngutu" por "oj ti be gutu se jena von, ma ki lodh kejt edhe ti, kurr niher me vakt serdhe, miiiiiiiiii k pa**e k 6"...

  mos um asish be :isterik:

 10. #10
  sweet Avatari i sensuu
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Mosha
  25
  Postime
  6,121
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  1956

  Gabim

  te lutem ,ma jep pak kripen???-----nuk me duket e domosdoshme te thuash "te lutem "ketu.Pastaj,ka te beje edhe intonacioni qe perdorim,kur kerkojme dicka.S'eshte gjithmone e domosdoshme te thuash "te lutem".Per mua jo njehere dhe do bezdisesha nqs do me thonin edhe per me vogelsirat,"te lutem".mua me behet qejfi kur dikush tregon miresjellje si psh thote,"faleminderit "

  Treat your self like a star!!!

 11. #11
  Anėtar i Respektuar Avatari i triumfuesja
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  in my world
  Postime
  2,173
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  80

  Talking

  A po pse mi sensu me ate te shtepise mos te jesh aq i sjellshem sa jashte ???
  Pse atyre jashte t'u thuash te lutem dhe me fal kurse familjareve jo ,une edhe motres time kur i kerkoj i them te lutem me jep nje gote uje .....me pelqen te them keshtu ,pastaj sic e tha dhe wxp-ja sillem ashtu si sillen te tjeret me mua ,edhe bricio vdes une te jem ne nje ambjent me njerez te kulturuar ku thuhet te lutem

  S'ka gje te keqe te thuash " Babi me kalo pak kripen te lutem"  Nje dashuri e humb
  nje tjeter te humbur gjej
  Zhgenjime korr
  e prap dashuri mbjell

 12. #12
  sweet Avatari i sensuu
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Mosha
  25
  Postime
  6,121
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  1956

  Gabim

  jo moj ti,s'eshte se ka gje e keqe.....ne ne familje,s'ta marrim per keq edhe po s'the "te lutem" .

  Treat your self like a star!!!

 13. #13
  Anėtar i Respektuar Avatari i triumfuesja
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  in my world
  Postime
  2,173
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  80

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sensuu Shiko postimin
  jo moj ti,s'eshte se ka gje e keqe.....ne ne familje,s'ta marrim per keq edhe po s'the "te lutem" .
  Une me teper e kam fjalen qe dhe me te familjes duhet te jesh po aq i sjellshem sa jashte kete doja te percillja shpare

  Ps .s ylli edhe na bej ndonje vizite se na ke harruar fare  Nje dashuri e humb
  nje tjeter te humbur gjej
  Zhgenjime korr
  e prap dashuri mbjell

 14. #14
  VIP Avatari i Nostra_22
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Loading...
  Mosha
  32
  Postime
  3,428
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  96

  Gabim

  Une mendoj se miresjellja dhe respekti imponohen.

  Perhere do na pershrkoje fryma pesimiste ne, por per hir te se ver8s, une nuk e shoh situaten kaq tragjike dhe kaq te pashprese.

  Perhere kur drejtohem me miresjellje, marr te njejten pergjigje, por edhe kur ndodh qe nuk e marr s'e kam problem. Nuk e bej per te tjeret, ashtu ndjehem mire me veten.

  Ndodh edhe qe te jem une i pasjellshmi, i paedukati. Ne te tilla raste me vret sedra jashte mase...


  Prezenca juaj s'do te jetė kurrė nė lartėsinė e mungesės suaj.:kokes:

  Fetė janė si xixėllonjat, pėr tė ndriēuar kanė nevojė pėr errėsirė:syze:

  Dituria mė pėrndjek, por unė jam mė i shpejtė !!!

 15. #15
  Carpe Diem Avatari i abstraction
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Diku .
  Postime
  1,726
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  112

  Gabim

  Sa mire , shqiptaret dalin jashte dhe mesojne se c'eshte edukata , miresjellja . Ky eshte nje hap i vogel drejt civilizimit . :p


 16. #16
  PinkAngel Avatari i Goc_Tonerllikse
  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,663
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  64

  Gabim

  Mirsjellja dhe Edukata kane ekzistuar nuk eshte se jemi mbrapa por po ikim mbrapa
  duke thene njeri tjetrit "thnx" rrofsh" "flm" "pls" e shkurtime te tilla qe arrijne deri ne harrim te asaj qe quhet shqipe e paster dhe mirsjellje


  If you could only see the you I see when I see you seeing me you would never see yourself so differently, believe me.

 17. #17
  Anėtar i Nderuar
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  2,508
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  69

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zhgenjyy Shiko postimin
  Kam vene re se ketu ne Shqiperi nuk perdoren dhe aq fjalet magjike......
  Sic jane "Te lutem" "Faleminderit" pra fjalet qe tregojne miresjellje .....
  Mos valle na mungon kultura ne shqipetareve???
  Po ju sa i perdorni keto fjale???
  Falenderoni dhe jeni te sjellshem vetem jashte familjes apo vetem me njerezit e tjere dhe ata qe nuk njihni???
  Kur falenderoni, falenderoni se e ndjeni apo se duhet???
  Tregoni kulture se jeni te kulturuar apo se duhet te jeni te tille???

  Psh ne kultura te ndryshme europiane edhe kur je ne tavolinen familjare thua:te lutem mund te me kalosh pak kripen???apo .....tj tj.....
  Ju pelqen kjo gje???
  Do ju pelqente qe te bente pjese kjo lloj miresjellje edhe ketu ne Shqiperi???

  Ju lutem pergjigjuni me miresjellje
  Faleminderit
  Personalisht i jap rendesi shum sjelljes dhe cdo herč ua terhek vrejtjn vllezerve apo dhe femijve te pallatit ketu kur te kerkojn dicka pa fjalen "per favore apo per piacere" = te lutem... Unč personalisht i perdori shum keto fjalč aq shum sa qe dhe dikush ketu me ka then se eshte sjellje apo Mirsjellje e tepruar..nuk behet fjalč per "buonismo gratuito" apo miresi gratis,,unč keshtu jam, jam edukuar ne kete mčnyrč dhe vazhdoj te jem po e njejta...
  Psh: unč nuk preki 1gjč ne tavolin pa pyetur "a mundem" ne familje tani po u lej te paramendoni jasht si jam..
  Jam gjithmon e njejta..dhe mendoj qe me anč te ketyre fjaleve tregohet edukata familjare dhe ajo personale e jotja..
  Sa per KS mungojn pak keto gjera,por tani qe isha vrejta qe femijeve neper kopshte ua msojn keto sjellje..por dhe neper shtepi..me behet qejfi,bare brezat e ri te jen ashtu si duhet


 18. #18
  VIP Avatari i braziljania
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,616
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  146

  Gabim

  mir do te ishte tu perodrnin me shpesh ne jeten e perditshme keto fjale por duket se jane te vetmet fjale qe perdoren me rralle ne fjalorin e nje individi ne shqiperi......
  pa u mburrrur.mundohem ti perdor..por nuk ia dal dot ti them kurdohere sepse ashtu jemi mesuar nga tradita....... 19. #19
  GIRLICIOUS Avatari i albgrl
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  559
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  60

  Gabim

  Meqenese nuk jetoj ne Shqiperi, perdor gjithmone fjalet Excuse me dhe Thank You/Thanks. Kur dikush te mban deren hapur, te liron vendin ne autobus apo tren, te ndihmon ne zyre per nje problem apo te pergjigjet me miresjellje eshte mese normale ti pergjigjesh ne te njejten menyre.
  Ne Shqiperi, fjala faleminderit nuk para ekziston me. Perdoret fjala rrofsh ne vend te saj dhe sinqerisht e URREJ fjalen rrofsh, me duket shume fjale kot per te zevendesuar fjalen faleminderit. Une duket qe s'jam vendase sapo te them faleminderit. Gjithesesi, prap me duket se ka pak njerez me kulture ne Shqiperi, te pakten me aq sa kam pare ne Tirane neper dyqane, ne rruge a neper urbane.


  Pjesa me e madhe e jetes shkon duke thene eshte teper heret, dhe pastaj eshte teper vone!!

 20. #20
  ђєค๔ђยภtєг Avatari i Hard Styler
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  вσяα вσяα
  Postime
  4,406
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Rrespekti
  778

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga WxP Shiko postimin
  Mundohem te jem gjithmon i sakte ne te tilla raste. Dmthen, te pys ne te njejten menyre sic me eshte pergjigjur. Ajo qe me vret me shume veshin tim, ne te folur eshte miximi i gjuhes shqipe me nje te huj ose shtimi i fjaleve te huaja ne gjuhen shqipe te tilla gjera.
  Oh yeah put your hands up ne ajer

  Varet ne cfare ambienti ndodhesh...se te jesh me shoke pshmb...te thuash te lutem me kalo pak cakmakun...ai tjetri te tall

  kur ta ndez... thua rrofsh

  Ļŀvē FяÉỂ...đįČ ρяǾŭĐ...HåVé ךּŨמ...ŽĹĄצּ ĺÕטŠ

  If your MIND isn't OPEN ,
  Keep Your MOUTH shut TOO.
  Sue Grafton

Faqja 1 nga 2 12 FunditFundit

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •