Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit
Duke shikuar rezultatet 1 ne 30 nga 38

Teme: A e dini sa xhami ka Stambolli?

  1. #1
    Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
    Antarėsuar nė
    Apr 2011
    Vendodhja
    PerTej HoriZontit
    Postime
    27,461
    Post Thanks / Like
    Blog Entries
    4
    Forca e Rrespektit
    10

    A e dini sa xhami ka Stambolli?

    A e dini sa xhami ka Stambolli?    Qyteti turk Stambolli, i cili me 14.8 milionė banorė pėrbėn 18.5 pėrqind tė popullsisė sė pėrgjithshme tė Turqisė, njėherėsh ėshtė edhe qyteti me numrin mė tė madh tė xhamive nė vend, raporton Anadolu Agency (AA).

    Sipas tė dhėnave tė Muftinisė sė Stambollit, nė kėtė qytet ka 3.362 xhami, kurse vetėm nė lagjen Fatih janė 340 xhami.

    Pas lagjes Fatih radhiten lagjet Yskydar me 186 xhami, Ymraniye me 143 xhami, Beykoz me 136 xhami dhe Pendiku me 133 xhami. Numri mė i vogėl i xhamive nė Stamboll ėshtė nė Ishujt e Princėve, ku janė vetėm nėntė sosh.

    Kėshtu, nė Stambollin me 14.8 milionė banorė, njė xhami ėshtė pėr 4.403 persona.

    Stambolli qė nga pushtimi i saj nė vitin 1453 deri nė rėnien e kalifatit nė vitin 1923, ishte kryeqyteti i shtetit Osman, ku nė periudhėn prej afro 500 vitesh nė kėtė qytet janė ndėrtuar shumė xhami, tė cilat shėnojnė njė epokė tė tėrė historike.

    Nė mesin e xhamive mė tė rėndėsishme, tė cilat gjatė gjithė vitit vizitohen nga dhjetėra mijėra turistė nga e gjithė bota, sigurisht qė e dallojnė Xhamia e Kaltėrt, Xhamia Fatih, Xhamia Sulejmanije dhe shumė tė tjera.

    Gjithashtu rikujtojmė se janė nė pėrfundim e sipėr punimet nė xhaminė Camlica nė Stamboll, xhamisė mė tė madhe tė Turqisė moderne.

    tiranaobserver.al

  2. #2
    Administrator Avatari i Monique
    Antarėsuar nė
    Feb 2014
    Postime
    22,401
    Post Thanks / Like
    Blog Entries
    4
    Forca e Rrespektit
    10
    Une di vetem ate shprehjen hyp ktu e shif stambollin...por xhamite sja kam numri kur hypa....
    Gjeni gjithmone kohen dhe guximin per te folur. Sepse heshtja peshon si guri, dhe guret krijojne mure! E muret ndajne...Perfundimisht!
    Likes Aaaaa liked this post

  3. #3
    Alis Volat Propriis Avatari i Legally_Sweet
    Antarėsuar nė
    May 2011
    Postime
    10,671
    Post Thanks / Like
    Forca e Rrespektit
    8067
    Ngado te hedhesh syte, vetem xhami shef ne Stamboll.
    "I want to be important. By being different. And these girls are all the same.” - Sylvia Plath

  4. #4
    Moderatorė Avatari i Danay
    Antarėsuar nė
    Nov 2014
    Postime
    12,782
    Post Thanks / Like
    Forca e Rrespektit
    5402
    Nga ta dime psh dhe pse duhet te na interesoje per ta mesuar?!
    Mos lejo asnje te ndjehet rehat duke mos te respektuar ty..

  5. #5
    Moderatorė Avatari i dangerous
    Antarėsuar nė
    Oct 2013
    Postime
    6,456
    Post Thanks / Like
    Forca e Rrespektit
    1983
    Sa shumč kčrpurlla paska .
    Dislikes Delirium disliked this post

  6. #6
    oNcE... Avatari i Soulmind
    Antarėsuar nė
    Dec 2011
    Postime
    11,536
    Post Thanks / Like
    Forca e Rrespektit
    9058
    Stambolli eshte kryeveper! Dhe jo vetem per minaret!
    "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~
    Likes princesha, Legally_Sweet liked this post

  7. #7
    Donatorė Avatari i Lauri
    Antarėsuar nė
    Jul 2008
    Postime
    8,933
    Post Thanks / Like
    Blog Entries
    1
    Forca e Rrespektit
    6067
    Shume pak paska ne propocion me popullsine, kosova eshte 2milion dhe do ti kete nja 2000 xhamia...

  8. #8
    мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
    Antarėsuar nė
    Jul 2008
    Vendodhja
    WorLd 0f dReAms
    Postime
    15,383
    Post Thanks / Like
    Forca e Rrespektit
    3185
    Mashallah ! Kur isha ne Stamboll me 2006, ishte kenaqesi e vertete ne sabah ti ndegjosh t'gjithe ata ezana ne menyre te barabarte pothuajse.
    " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

    (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

    ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
    (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
    ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
    (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
    ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
    Likes Arfenilla liked this post

  9. #9
    Themelues i Forumit Avatari i Arfenilla
    Antarėsuar nė
    Jun 2010
    Postime
    14,840
    Post Thanks / Like
    Blog Entries
    1
    Forca e Rrespektit
    4140
    Citim Origjinale Postuar nga Loverboy Shfaq Poten
    Mashallah ! Kur isha ne Stamboll me 2006, ishte kenaqesi e vertete ne sabah ti ndegjosh t'gjithe ata ezana ne menyre te barabarte pothuajse.
    edhe un ket e mendova... sa ndjenje e mir te mbush me jet .. edhe ne maqedon,i ka shum xhami dhe kam pas fat te ndegjoj shum zera... duke thirr ezanin pothuajse ne te njetat sekonda, sidomos ne mengjes.
    Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

  10. #10
    Supergirl Avatari i Nicktjeter
    Antarėsuar nė
    Oct 2012
    Postime
    18,137
    Post Thanks / Like
    Forca e Rrespektit
    11108
    Citim Origjinale Postuar nga Reaa Shfaq Poten
    Nga ta dime psh dhe pse duhet te na interesoje per ta mesuar?!
    Pse mi ?
    Keq te tingellon ty fjala turizem ?
    ............................ She's whiskey in α teαcup.

  11. #11
    Moderatorė Avatari i Danay
    Antarėsuar nė
    Nov 2014
    Postime
    12,782
    Post Thanks / Like
    Forca e Rrespektit
    5402
    Citim Origjinale Postuar nga Nicktjeter Shfaq Poten
    Pse mi ?
    Keq te tingellon ty fjala turizem ?
    Te shkoj per turizem ne Stamboll e te numeroj xhamite?

    Jo flm s'me kane lene trute akoma Lol

    Dhe tani qe e mesova sa jane me nr (se di ne fakt se se lexova ) gjeja e fundit qe do vizitoja do ishin xhamite,eh mire ndonje me nr ndoshta sa per kuriozitet...

    Ah mire po qe per te reklamuar vendin,ja po numeroj e une tere kishat e xhamite e shqiperise haha madje kjo do te ishte me interesante te dinim vertet sa kisha e xhami jane ndertuar ne vendin tone kaq vite..!
    Mos lejo asnje te ndjehet rehat duke mos te respektuar ty..

  12. #12
    oNcE... Avatari i Soulmind
    Antarėsuar nė
    Dec 2011
    Postime
    11,536
    Post Thanks / Like
    Forca e Rrespektit
    9058
    Citim Origjinale Postuar nga Reaa Shfaq Poten
    Te shkoj per turizem ne Stamboll e te numeroj xhamite?

    Jo flm s'me kane lene trute akoma Lol

    Dhe tani qe e mesova sa jane me nr (se di ne fakt se se lexova ) gjeja e fundit qe do vizitoja do ishin xhamite,eh mire ndonje me nr ndoshta sa per kuriozitet...

    Ah mire po qe per te reklamuar vendin,ja po numeroj e une tere kishat e xhamite e shqiperise haha madje kjo do te ishte me interesante te dinim vertet sa kisha e xhami jane ndertuar ne vendin tone kaq vite..!
    Po beje nje research o Rea e na e sill te mesojme dhe ne dicka me shume per kulture.
    Statistikat e cdo vendi duhet te mbahen ne arkiva qofshin objekte kulti, apo tipologji(lloje) te tjera ndertesash. Nuk ka ndonje filozofi te madhe ketu!
    "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

  13. #13
    Administrator Avatari i Monique
    Antarėsuar nė
    Feb 2014
    Postime
    22,401
    Post Thanks / Like
    Blog Entries
    4
    Forca e Rrespektit
    10
    Citim Origjinale Postuar nga Loverboy Shfaq Poten
    Mashallah ! Kur isha ne Stamboll me 2006, ishte kenaqesi e vertete ne sabah ti ndegjosh t'gjithe ata ezana ne menyre te barabarte pothuajse.
    Per ty mund te jete kenaqesi padiskutim....por une kam nje xhami afer shpise. Ditet e javes ok se kam problem se cohem qe ne 6 por ne fundjave qe them shyqyr do flej ...jo jo eshte acarim me vete.
    Me duket sikur me kno hoxha ne vesh! Imagjino ne dimer me dritare e grila mbyll...po ne vere?
    Gjeni gjithmone kohen dhe guximin per te folur. Sepse heshtja peshon si guri, dhe guret krijojne mure! E muret ndajne...Perfundimisht!

  14. #14
    Donatorė Avatari i Lauri
    Antarėsuar nė
    Jul 2008
    Postime
    8,933
    Post Thanks / Like
    Blog Entries
    1
    Forca e Rrespektit
    6067
    Shume ja mallkova shpirtin hoxhes nje here ne Tirane, kishte qene nje xhami pas hotelit kur bertiti hoxha me artopolant si gomar qe ne 5 te mjesit.

  15. #15
    Administrator Avatari i Monique
    Antarėsuar nė
    Feb 2014
    Postime
    22,401
    Post Thanks / Like
    Blog Entries
    4
    Forca e Rrespektit
    10
    Citim Origjinale Postuar nga Lauri Shfaq Poten
    Shume ja mallkova shpirtin hoxhes nje here ne Tirane, kishte qene nje xhami pas hotelit kur bertiti hoxha me artopolant si gomar qe ne 5 te mjesit.
    E di ate shprehjen...ta thente hoxha ne rreze te veshit
    Gjeni gjithmone kohen dhe guximin per te folur. Sepse heshtja peshon si guri, dhe guret krijojne mure! E muret ndajne...Perfundimisht!

  16. #16
    Anėtar i Nderuar Avatari i C3nI
    Antarėsuar nė
    Jun 2013
    Postime
    2,761
    Post Thanks / Like
    Forca e Rrespektit
    1171
    Mashallah ! Turqit i don Allahu prandaj i ka bere musliman ne kete shkall te besimit .
    87654321

  17. #17
    Administrator Avatari i Monique
    Antarėsuar nė
    Feb 2014
    Postime
    22,401
    Post Thanks / Like
    Blog Entries
    4
    Forca e Rrespektit
    10
    Citim Origjinale Postuar nga C3nI Shfaq Poten
    Mashallah ! Turqit i don Allahu prandaj i ka bere musliman ne kete shkall te besimit .
    Dhe prandaj nje me dy i plasin si fishekzjarre....bukur fort
    Gjeni gjithmone kohen dhe guximin per te folur. Sepse heshtja peshon si guri, dhe guret krijojne mure! E muret ndajne...Perfundimisht!

  18. #18
    Donatorė Avatari i Lauri
    Antarėsuar nė
    Jul 2008
    Postime
    8,933
    Post Thanks / Like
    Blog Entries
    1
    Forca e Rrespektit
    6067
    Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
    E di ate shprehjen...ta thente hoxha ne rreze te veshit
    jo nuk e di, pa tjeter do jete e re per mua....prandaj thuaje edhe nqs eshte sharje.

  19. #19
    Administrator Avatari i Monique
    Antarėsuar nė
    Feb 2014
    Postime
    22,401
    Post Thanks / Like
    Blog Entries
    4
    Forca e Rrespektit
    10
    Citim Origjinale Postuar nga Lauri Shfaq Poten
    jo nuk e di, pa tjeter do jete e re per mua....prandaj thuaje edhe nqs eshte sharje.
    ne fakt eshte mallkim ( kur i thuhet dikujt te shendeshem)....se kur vdes nje myslyman , (se mos ja fus kot e une , po kshu e kam degjuar) , i shkon hoxha i flet ne vesh qe te iki pa pendese nga kjo jete...si pune e priftit o ti njeri

    e ja kshu kshu
    Gjeni gjithmone kohen dhe guximin per te folur. Sepse heshtja peshon si guri, dhe guret krijojne mure! E muret ndajne...Perfundimisht!

  20. #20
    Donatorė Avatari i Lauri
    Antarėsuar nė
    Jul 2008
    Postime
    8,933
    Post Thanks / Like
    Blog Entries
    1
    Forca e Rrespektit
    6067
    Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
    ne fakt eshte mallkim ( kur i thuhet dikujt te shendeshem)....se kur vdes nje myslyman , (se mos ja fus kot e une , po kshu e kam degjuar) , i shkon hoxha i flet ne vesh qe te iki pa pendese nga kjo jete...si pune e priftit o ti njeri

    e ja kshu kshu
    Lere priftin mos e perziej me hoxhen
    prifti nuk flet ne vesh te vdekurve.

    Ne cilin vesh flet hoxha majtas apo djathtas, se ma kujtove punen e Muhametit ne Kuran tek surat kur flet me djallin. Kjo puna e te folurit ne vesh ne islam ka rendesi cili krah.

    ps. Une e dija qe ju flitet ne vesh te porsa lindurve jo te vdekurve.

  21. #21
    Supergirl Avatari i Nicktjeter
    Antarėsuar nė
    Oct 2012
    Postime
    18,137
    Post Thanks / Like
    Forca e Rrespektit
    11108
    Citim Origjinale Postuar nga Reaa Shfaq Poten
    Te shkoj per turizem ne Stamboll e te numeroj xhamite?

    Jo flm s'me kane lene trute akoma Lol

    Dhe tani qe e mesova sa jane me nr (se di ne fakt se se lexova ) gjeja e fundit qe do vizitoja do ishin xhamite,eh mire ndonje me nr ndoshta sa per kuriozitet...

    Ah mire po qe per te reklamuar vendin,ja po numeroj e une tere kishat e xhamite e shqiperise haha madje kjo do te ishte me interesante te dinim vertet sa kisha e xhami jane ndertuar ne vendin tone kaq vite..!
    Po mire moj vendi yne eshte tjeter, ste thote te mos e dish, thjeshte kjo eshte teme per Turqine
    nuk vret, nuk ben dem informacioni.
    Ske pse te jesh aq mendjengushte une do i vizitoja xhamite, sidomos ne nje vend me popullsi te madhe myslymane a ia ke idene sa te bukura mund te jene ?
    Ku eshte problemi ?

    Eshte sikur te ikesh ne Itali e te mos vizitosh nje kishe, nejse mo.
    ............................ She's whiskey in α teαcup.
    Likes Jetesa liked this post

  22. #22
    Moderatorė Avatari i Danay
    Antarėsuar nė
    Nov 2014
    Postime
    12,782
    Post Thanks / Like
    Forca e Rrespektit
    5402
    Beje ti Nick si mendje hapur,mua me pelqen kjo mendje ngushtesia ime...fundja sic thash per kuriozitet ndonje xhami qofte e kishe do e vizitoja ne varesi te vendit qe kam vizituar....E cka nese shkoj ne Itali e nuk vizitoj ndonje kishe,te prish ty po sme prish pune mua....qejfe qejfe kjo dynja fundja
    Mos lejo asnje te ndjehet rehat duke mos te respektuar ty..

  23. #23
    Supergirl Avatari i Nicktjeter
    Antarėsuar nė
    Oct 2012
    Postime
    18,137
    Post Thanks / Like
    Forca e Rrespektit
    11108
    Citim Origjinale Postuar nga Reaa Shfaq Poten
    Beje ti Nick si mendje hapur,mua me pelqen kjo mendje ngushtesia ime...fundja sic thash per kuriozitet ndonje xhami qofte e kishe do e vizitoja ne varesi te vendit qe kam vizituar....E cka nese shkoj ne Itali e nuk vizitoj ndonje kishe,te prish ty po sme prish pune mua....qejfe qejfe kjo dynja fundja
    Te thashe informacioni sben dem.
    Mua do me pelqente te vizitoja nje vend per kulturen qe ka, artin, muze etj

    Paqe!
    ............................ She's whiskey in α teαcup.
    Likes Jetesa liked this post

  24. #24
    Moderatorė Avatari i Danay
    Antarėsuar nė
    Nov 2014
    Postime
    12,782
    Post Thanks / Like
    Forca e Rrespektit
    5402
    Citim Origjinale Postuar nga Nicktjeter Shfaq Poten
    Te thashe informacioni sben dem.
    Mua do me pelqente te vizitoja nje vend per kulturen qe ka, artin, muze etj

    Paqe!
    Dhe une thash do vizitoja ndonje per kuriozitet jo ti merrja xhamite me rradhe jane c'jane ne tere Stambollin Lol...tani nese kjo tregon se jam mendje ngushte....problem per ty une jam ok me veten time fundja!!

    Paqe Nick!
    Mos lejo asnje te ndjehet rehat duke mos te respektuar ty..

  25. #25
    Supergirl Avatari i Nicktjeter
    Antarėsuar nė
    Oct 2012
    Postime
    18,137
    Post Thanks / Like
    Forca e Rrespektit
    11108
    Te kundervihesh per ideale te tjera dhe ske bythe ta thuash e te tregosh dic tjeter me shkronja ka nje diference te madhe
    dhe une heq sh shpejt dore nga njerezit qe bejne sikur skuptojne.
    ............................ She's whiskey in α teαcup.

  26. #26
    Administrator Avatari i Monique
    Antarėsuar nė
    Feb 2014
    Postime
    22,401
    Post Thanks / Like
    Blog Entries
    4
    Forca e Rrespektit
    10
    Citim Origjinale Postuar nga Lauri Shfaq Poten
    Lere priftin mos e perziej me hoxhen
    prifti nuk flet ne vesh te vdekurve.

    Ne cilin vesh flet hoxha majtas apo djathtas, se ma kujtove punen e Muhametit ne Kuran tek surat kur flet me djallin. Kjo puna e te folurit ne vesh ne islam ka rendesi cili krah.

    ps. Une e dija qe ju flitet ne vesh te porsa lindurve jo te vdekurve.
    Po me te degjuar e kam edhe ti , se kshu sesi funksionon ta thone me mire ata qe e dine ....ben vaki edhe te ngaterrohem por si shprehje ekziston se nuk e shpika une
    Gjeni gjithmone kohen dhe guximin per te folur. Sepse heshtja peshon si guri, dhe guret krijojne mure! E muret ndajne...Perfundimisht!

  27. #27
    Themelues i Forumit Avatari i Arfenilla
    Antarėsuar nė
    Jun 2010
    Postime
    14,840
    Post Thanks / Like
    Blog Entries
    1
    Forca e Rrespektit
    4140
    Po mir nuk eshte trishtuse nese ta prish gjumin diqka se eshte ne dobi te njerzve.... sepse ankesat duhet te jen aty ku bahet amoralitet ku te dergon ne rruge te shfrenuar ,droga ,prostuticion Bizhozi, alkoholi etj etj...e jo zeri i dikujt se ben thirrje per pendim dhe perulje ndaj te madhit zot,se ne njerz jemi.. dhe na duhet diku nje prehje shpirtrore...

    p.s nese ju pengon zeri i hoxhes .. pse duhet te mesoni me shum se si i flet ne vesh te vdekurve apo te gjallve ... per polimika me siguri .
    Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...
    Thanks legjenda thanked for this post
    Likes Jetesa liked this post

  28. #28
    Anėtar i Nderuar Avatari i legjenda
    Antarėsuar nė
    Sep 2015
    Vendodhja
    tetova
    Postime
    2,763
    Post Thanks / Like
    Forca e Rrespektit
    84
    Aspak nuk duhet ty pengoj zeri i hoxhe turqia esht donacione shum i madh ne kosoves per ndertim te xhamive
    Bir, bjeri botės anė e mbanė!
    Veq Shqipėrinė e ki nėnė!

  29. #29
    мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
    Antarėsuar nė
    Jul 2008
    Vendodhja
    WorLd 0f dReAms
    Postime
    15,383
    Post Thanks / Like
    Forca e Rrespektit
    3185
    Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
    Per ty mund te jete kenaqesi padiskutim....por une kam nje xhami afer shpise. Ditet e javes ok se kam problem se cohem qe ne 6 por ne fundjave qe them shyqyr do flej ...jo jo eshte acarim me vete.
    Me duket sikur me kno hoxha ne vesh! Imagjino ne dimer me dritare e grila mbyll...po ne vere?
    Une kuptoj shqetesimin tend dhe se ne cfare mase mund te te pengoje. Sepse sic t'kap ty derti t'pushosh, trupi ka nevoje per pushim, besimtari ka nevoje per kenaqesi shpirterore, ndaj ezanin e konsideron ze qe ia qeteson/pushon shpirtin.
    " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

    (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

    ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
    (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
    ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
    (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
    ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

  30. #30
    Anėtar i Nderuar Avatari i Delirium
    Antarėsuar nė
    Aug 2013
    Vendodhja
    Lyon , Rhōne-Alpes
    Postime
    3,322
    Post Thanks / Like
    Forca e Rrespektit
    1212
    Citim Origjinale Postuar nga dangerous Shfaq Poten
    Sa shumč kčrpurlla paska .
    nuk eshte krahasim i bukur qe mund te qeshim ,,aq me shume qe fjalen kerpudhe e ke shkruar si analfabete e vertete !
    Les petits ruisseaux font les grandes rivičres.
    Likes Soulmind liked this post

Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

  • Ju nuk mund te postoni tema te reja
  • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
  • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
  • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
  •