Kompleksi - Ventus - Sport Center - Pishina
Duke shfaqur rezultatet 1 nga 6 e 6

Temė: Domethėnia e luleve

 1. #1
  Moderatorė Avatari i PiNkY
  Anėtarėsuar
  Apr 2011
  Postime
  4,006
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Rrespekti
  2877

  Gabim Domethėnia e luleve

  Nė njė rrugėtim drejt shekujve lulet kanė pėrfaqėsuar mėnyrėn mė tė mirė pėr tė transmetuar mesazhe tė sakta. Kėshtuqė ėshtė e nevojshme tė njohim simboliken e ēdo luleje pėr tė dhuruar lulen e duhur nė ēdo rast dhe pėr ti dhėnė mė forcė shprehjes sė njė ndjenje.

  MIMOZA
  Kjo bimė u pėrket vendeve tė Amerikės sė Jugut, ku dhurohej nė raste festash. Lloji i luleve tė bardha simbolizon ˇDashurinė Platonike ˇ , ˇShpresė nė Dashuri ˇ.
  Mė e famshmja ėshtė lulja nė ngjyrė tė verdhė dhe Mimoza me domethėnie ˇ Aromė tė Mirė ˇ. Dhurimi i mimozave pėr festėn e grave ėshtė pėrdorur vetėm nė Itali nė vitin 1946, kur ėshtė zgjedhur ky simbol sepse kjo lule lulėzonte nė kėtė ditė feste.


  AZALEA
  I pėrket familjes sė ˇ Ericacee ˇ, ka lule shumė tė dendura dhe plot aromė. Simbolizon njė gėzim tė pashpjegueshėm dhe tė improvizuar.


  GJEMBI I BARDHĖ
  Ėshtė njė gjembac i pėrdorur nė tė gjithė Italinė. Domethėnia e kėsaj luleje ėshtė ˇ Shpresė ˇ dhe ˇ Fat tė mbarė ˇ.
  Romakėt e vjetėr e pėrdornin pėr tė larguar syrin e keq dhe fatin e keq. Pikėrisht pėr kėtė kuptim qė ajo pėrcjell pėrdorej nė antikitet dhe ju jepej tė sapolindurve.


  ĒIKLAMINA
  Lulet e kėsaj bime pėrfaqėsojnė dashurinė pa kushte.


  KLEMATIDE
  Ėshtė njė bimė kacavjerrėse qė i pėrket familjes sė rrėnjėve tė vogla, qė karakterizohet nga dendėsia dhe ngjyrat e shumėllojshme.
  Nė Angli lulet e saj konsiderohen si lule fat sjellėse pėr atė qė niset pėr udhėtim dhe madje nė anglisht kjo lule quhet ˇ traveller's joy ˇ,
  qė do tė thotė gėzimi i udhėtarit.


  LULJA E KRISHTERIMIT
  Ėshtė njė lule qė ndryshe quhet lulja e tė vdekurve. Nė Japoni dhe nė vendet Anglosanksone ėshtė simboli i gėzimit, jetės dhe paqes.
  Nė Kinė dhe Japoni u dhurohet nuseve, ndėrsa nė Angli pėrdoret nė rastet e lindjeve.
  Kjo lule me ngjyrė tė kuqe ka kuptimin e fjalės ˇ TĖ DUA ˇ ndėrsa nė ngjyrė tė bardhė do tė thotė = e vėrtetė...


  EDERA
  Ėshtė njė lloj bime kacavjerrėse shumė e njohur. Tė dhurosh njė pjesė tė saj do tė thotė aė do tė afrohesh me kėtė person.


  LULJA E KRISHLINDJEVE
  I pėrket familjes sė luleve tė vogla dhe gjendet ne Europė dhe Azi. Lloji mė i pikasur i saj ėshtė nė ngjyrė tė kuqe nė tė zezė, si vishnje e errėt dhe quhet ndryshe
  Trėndafili i vitit tė ri.. Ajo pėrfaqėson ēmendurinė.


  FUCSIA
  Ka ardhur ne Europė nga Amerika e jugut nė vitin 1700 dhe simbolizon harmoninė.


  GAROFANO
  Ngjyra e kuqe e kėsaj luleje simbilizon admirimin, ndėrsa e bardha dashuri tė pastėr.


  LULE KACAVJERRĖSE
  Lloj bime kacavjerrėse qė gjenden tė mbledhura nė grupe. Ato lėshojnė shumė arome dhe janė tė ėmbla ˇ Nė greqisht ˇ Glikis ˇ do tė thotė pikėrisht ˇ E Ėmbėl ˇ.
  Simbolizon miqėsinė dhe gadishmėrinė pėr tė qenė pranė.


  LULEDIELLI
  I pėrket familjes sė ˇ Tė pėrshtaturave ˇ, pasi gjatė orėve tė ditės i drejton petalet drejtė diellit.
  Pėr disa kjo bimė ka kuptimin e mirėnjohjes kundrejt yllit qė karakterizon zodiakun e tyre.


  LULJA IRIS
  Ka njė mesazh pėr ty...


  LILIUM
  Ėshtė njė lloj bime nga e cila njihen 40 lloje. Mė i njohuri ėshtė ˇ Lilium Candium ˇ qė nė gjuhen e pėrditshme njihet si Giglio e Shėn Antonit.
  Ėshtė lule me ngjyrė tė bardhė. Liliumi ėshtė njė lule me origjinė nga vendet orientale dhe simbolizon pafajėsinė dhe virgjėrinė.


  MALVA
  Njė bimė shumė e pėrhapur nė Itali dhe njihen shumė llojė prej tyre. Pėrfaqėson mirėkuptimin prindėror.


  MARGARITA
  Kjo lule jep njė mesazh tė qartė = Duhet tė mendohem... Si edhe mesazhin = Ki durim... Nė traditėn katolike do tė thotė ˇ zemėrgjėrėsi ˇ.


  MULLAGA
  Lumturi e rigjetur.


  ORKIDEA
  Me rrėnjėt e kėsaj bime pėrpunohej receta kundėr sterilitetit. Simbolizon edhe sensualitetin dhe pamjen e jashtme tė njė personi.


  ORTENSIA
  Njė lule shumė dekorative, ekzistojnė shumė lloje prej tyre dhe pothuajse tė gjitha jan tė krijuara nė Japoni. Ėshtė simbol i njė karakteri tė ftohtė.


  LULJA E FUQISĖ
  Ėshtė njė bimė mjekėsore e ngjashme me pamje me luleshtrydhen. Rritet nė malet e Italisė dhe ėshtė shumė e pėrhapur si bimė.
  Ka lule tė bardha, tė verdha dhe tė kuqe shumė dekorative. Kjo bimė ėshtė simbol i mbrojtjes dhe i dashurisė prindėrore.
  Gjethet e saj nė kohė tė keqe mund tė pėrkulen nga para pėr tė mbrojtur lulen delikate.

  .

  (Æ`•.•“Æ) (Æ`•.•“Æ)
  *`•.ø(Æ`•.•“Æ)ø.•“ ♥
  ☆ ŗ ♥ `•.ø.•“ ♥ŗ ☆
  Likes sweetzzinna, BjOnDi, Legally_Sweet liked this post

 2. #2
  ђєค๔ђยภtєг Avatari i Hard Styler
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  вσяα вσяα
  Postime
  4,406
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Rrespekti
  778

  Gabim Titulli: Domethėnia e luleve

  Shume nga keto lule shqip njihen me emra popullor...Ortensia eshte lule bora pshmb e fundit qe i vura re.

  Ļŀvē FяÉỂ...đįČ ρяǾŭĐ...HåVé ךּŨמ...ŽĹĄצּ ĺÕטŠ

  If your MIND isn't OPEN ,
  Keep Your MOUTH shut TOO.
  Sue Grafton
  Likes Didi liked this post

 3. #3
  Moderatorė Avatari i PiNkY
  Anėtarėsuar
  Apr 2011
  Postime
  4,006
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Rrespekti
  2877

  Gabim Titulli: Domethėnia e luleve

  po ke te drejt aty eshte gabimi im dreshkrimor dhe perkthys

  (Æ`•.•“Æ) (Æ`•.•“Æ)
  *`•.ø(Æ`•.•“Æ)ø.•“ ♥
  ☆ ŗ ♥ `•.ø.•“ ♥ŗ ☆

 4. #4
  Super Moderator Avatari i Arfenilla
  Anėtarėsuar
  Jun 2010
  Postime
  8,700
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  3259

  Gabim Titulli: Domethėnia e luleve

  LULJA IRIS
  Ka njė mesazh pėr ty...
  ket lule e gjen zakonish mbi varre, del shum heret dhe nuk e prish dimri.... tjera njihen me me emra tjera tek ne.

  Nuk pretendoj te jem me lart se te gjithe.Por pretendoj qe kurre te mos shkelem nga askush.

 5. #5
  C'est la vie. Avatari i Didi
  Anėtarėsuar
  Nov 2008
  Vendndodhja
  Cappellaio matto!
  Postime
  5,507
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Rrespekti
  2943

  Gabim Titulli: Domethėnia e luleve

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arfenilla Shiko postimin
  ket lule e gjen zakonish mbi varre, del shum heret dhe nuk e prish dimri....
  Ke te drejt arfe kjo mbillet neper varre ose ka raste qe bin dhe vet, zambak thuhet ne shqip.

  "Io non sarņ mai nessuno,
  ma nessuno sarą mai come me."

 6. #6
  C'est la vie. Avatari i Didi
  Anėtarėsuar
  Nov 2008
  Vendndodhja
  Cappellaio matto!
  Postime
  5,507
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Rrespekti
  2943

  Gabim Titulli: Domethėnia e luleve

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga PiNkY Shiko postimin
  FUCSIA
  Ka ardhur ne Europė nga Amerika e jugut nė vitin 1700 dhe simbolizon harmoninė.


  Nė shqipė "Lule vėthi" nė mos gaboj.

  GAROFANO
  Ngjyra e kuqe e kėsaj luleje simbilizon admirimin, ndėrsa e bardha dashuri tė pastėr.


  "Karajfili"

  MARGARITA
  Kjo lule jep njė mesazh tė qartė = Duhet tė mendohem... Si edhe mesazhin = Ki durim... Nė traditėn katolike do tė thotė ˇ zemėrgjėrėsi ˇ.

  Ndryshe "Lule dele"


  "Io non sarņ mai nessuno,
  ma nessuno sarą mai come me."

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •