Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 2 nga 2

Teme: Zbulohen dy moshat kur njeriu arrin kulmin e lumturisė

 1. #1
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,629
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10

  Zbulohen dy moshat kur njeriu arrin kulmin e lumturisė

  Zbulohen dy moshat kur njeriu arrin kulmin e lumturisė  Nga i ėmbli pėrvjetor i 16-tė tek ditėlindja e 21, apo fakti qė jeta e vėrtetė nis pas tė 40-ave, ekzistojnė disa teori lidhur me moshėn.

  Por tashmė studimet kanė zbuluar 2 moshat kur mendohet se njeriu arrin kulmin e lumturisė dhe rezultatet mund t’ju habisin.

  Sipas studiuesve tė London School of Economics and Political Sciences, lumturia arrin kulmin nė moshėn 23 dhe 69-vjeēare.

  Pėr tė arritur nė kėtė pėrfundim studiuesit morėn nė pyetje 23 mijė vullnetarė nga mosha 17-85 vjeē dhe arritėn nė konkluzioni se lumturia ka formėn e shkronjės ‘U’, qė bie nė moshėn e mesme dhe arrin kulmin pėrsėri nė anėn tjetėr tė spektrit.

  Mosha 23-vjeēare ėshtė koha kur shumė njerėz kanė pėrfunduar studimet e tyre dhe janė duke parė pėrpara pėr tė nisur njė karrierė, pėr tė fituar paratė e para me gjithė lirinė e mrekullueshme qė tė fal kjo ndjesi.

  Nė moshėn 69-vjeēare shumė njerėz bėhen gati tė shijojnė pensionin dhe e kanė lėnė pas stresin e rritjes sė njė familjeje.

  Por ky nuk ėshtė njė lajm i keq edhe pėr personat e moshės sė mesme apo ēdo lloj tjetėr moshe, pasi disa studime tė ndara kanė identifikuar disa hapa thelbėsorė pėr t’u siguruar se jeni duke e shijuar siē duhet jetėn nė ēdo moshė.

  Nė fund tė fundit, lumturia ėshtė njė ēėshtje perspektive individuale dhe ka miliona gjėra qė mund tė bėni ēdo ditė, ēdo javė, ēdo muaj dhe dekadė qė tė ndiheni tė lumtur; tė bėni njė shėtitje, tė konsumoni mė shumė fruta dhe perime, tė doni trupin tuaj, tė shpenzoni para pėr tė shijuar eksperienca tė reja dhe gjėra tė tjera pa fund.

  g.shqip

 2. #2
  VIP
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  9,625
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  635
  Shum e bukur

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •