Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 4 nga 4

Teme: Pesė shtetet me inteligjencėn mė tė lartė nė botė, Korea njė ndėr ta

 1. #1
  Moderatorė Avatari i AnGeLiC
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  15,479
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  5506

  Pesė shtetet me inteligjencėn mė tė lartė nė botė, Korea njė ndėr ta

  Njė hulumtim i fundit, i kryer nga njė institut ndėrkombėtar edukativ, ka hulumtuar dhe analizuar zonat e zakonshme tė interesit pėr tė pėrpiluar disa statistika tė cilat u kanė ndihmuar atyre tė kuptojnė se cilat shtete e kanė inteligjencėn mė tė lartė mesatare.

  Telegrafi mė poshtė ju sjellė pesė shtetet me inteligjencėn mė tė lartė mesatare nė botė:

  Singapori (mesatarja e inteligjencės: 103)

  Top pesėshja e shteteve me inteligjencėn mė tė lartė kryesisht dominohet nga shtetet aziatike, ku nė vendin e pestė gjendet Singapori. Ky shtet njihet si njė nga shtetet me teknologjinė mė tė avancuar nė botė, ndėrsa inteligjenca mesatare ėshtė 103.

  Tajvani (mesatarja e inteligjencės: 104)

  Njė tjetėr superfuqi teknologjike e Azisė Juglindore, Tajvani, pėrfiton nga forca punėtore tejet e aftė dhe inteligjente nė aspektin teknologjik, dhe ėshtė njė nga shtetet mė tė edukuara nė botė, ku shumica e popullit e ka tė kryer shkollimin.

  Japoni (mesatarja e inteligjencės: 105)

  Pėrveē se njerėzit nė Japoni jetojnė mė sė shumti, Japonia ėshtė edhe shtet udhėheqės nė hulumtimet shkencore dhe teknologji, e kjo padyshim tregon inteligjencėn e kėtij populli. Me njė mesatare tė inteligjencės prej 105, Japonia ėshtė vendi i tretė mė i menēur nė botė.

  Koreja e Jugut (mesatarja e inteligjencės: 106)

  Njė nga Katėr Dragonjtė Ekonomik Aziatik (bashkė me Tajvanin, Singaporin dhe Hong Kong-un), Koreja e Jugut ėshtė njė shtet tejet i zhvilluar nė aspektin teknologjik dhe posedon njė fuqi punėtore tė motivuar, edukuar dhe tė aftė. Me njė inteligjencė mesatare prej 106, Koreja Jugore gjithashtu ėshtė edhe njė nga shtetet me performancėn mė tė mirė nė leximin e literaturės, matematikės dhe shkencės nė pėrgjithėsi.

  Hong Kongu (mesatarja e inteligjencės: 107)

  Me njė rezultat mahnitės tė mesatares sė inteligjencės prej 107, titulli i vendit mė inteligjent nė botė i pėrket Hong Kongut. Ky vend i vogėl nė Azinė Juglindore politikisht ėshtė pjesė e Kinės, por si njė territor autonom. Hong Kongu e mirėmban sistemin e vet politik dhe ekonomik duke u mbėshtetur nė fuqinė punėtore tė njohur si punėtorė tė zellshėm, tė menēur dhe tė aftė! Syri net
  Mos lejo asnje te ndjehet rehat duke mos te respektuar ty..

 2. #2
  Moderatorė Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  6,234
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4789
  mos me thuaj qe skan then shqiptaret.... kjo eshte cudi
  Bisogna avere in sé il caos per partorire una stella che danzi.

 3. #3
  sweet Avatari i sensuu
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  28
  Postime
  10,191
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2905
  Keto tjeret si njof por nje goc nga hong Kong qe kam njof ishte gjeni
  Treat your self like a star!!!

 4. #4
  Themelues i Forumit Avatari i Arfenilla
  Antarėsuar nė
  Jun 2010
  Postime
  15,125
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  4270
  Gjyna mos me ken edhe shqiperia ne listp
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •