Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 3 nga 3

Teme: Bima qė pėrmirėson kujtesėn me 75%

 1. #1
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  PerTej HoriZontit
  Postime
  31,511
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  10

  Bima qė pėrmirėson kujtesėn me 75%

  Bima qė pėrmirėson kujtesėn me 75%  Antioksiduesit e acidit tė rozmarinės nė masė tė madhe mund ta parandalojnė apo ngadalėsojnė shfaqjen e sėmundjes sė Alcjmerit, dhe sipas eksperteve italiane, edhe mund ta shėrojnė atė.

  Rozmarina ėshtė njė bimė qė pėrdoret nė kuzhinė. Me kalimin e viteve ėshtė vėrtetuar se rozmarina mund tė pėrdoret si ilaē shtėpiak pėr shumė probleme shėndetėsore. Njė nga vetitė unike shėruese tė saj ėshtė mbrojtja nga ankthet. Kjo edhe ėshtė arsyeja pse gjatė kohėrave tė lashta ėshtė vendosur nėn jastėk. Studimet kanė vėrtetuar se rozmarina ėshtė e pasur me shumė acide natyrale, qė luftojnė radikalėt e lirė qė e dėmtojnė trurin.

  Ekzistojnė shumė studime, tė cilat tregojnė se rozmarina ka shumė efekte shėruese, sidomos nė pėrmirėsimin e kujtesės. Studimi i pėrfunduar nė universitetin nė Nju Kaswll, ka prezantuar gjetjet dhe kanė thėnė se aromat e vajrave esenciale nė rozmarinė me tė vėrtetė kanė ndikim nė pėrmirėsimin e kujtesės.

  Sipas Dr. Mark Moss, i cili kishte prezantuar gjetjet nė konferencėn e “British Psychology Society”, kishte theksuar se rozmarina dhe ndikimi i saj nė kujtesė ėshtė krejt real. Kjo jep mundėsinė qė njerėzit tė funksionojnė mirė pėr ēdo ditė, e kur ėshtė fjala pėr ta pėrshėndetur dikė pėr ditėlindje apo ndonjė ngjarje tė vėrtetė, nėse pėrdorni rozmarinėn, kėtė tė jeni tė sigurt se nuk do ta harroni.

  Disa nga kompozimet e rozmarinės nė mėnyre tė suksesshme absorbohen pėrmes lėkurės, prandaj kjo bimė sugjerohet tė pėrdoret pėrmes aromaterapisė. Po ashtu, mendohet se edhe pėrdorimi i shampos me bazė rozmarinėn ndikon pozitivisht nė ruajtjen e kujtesės.

  Pėrveēse rozmarina pėrmirėson kujtesėn, ajo lehtėson frymėmarrjen, punėn e veshkave dhe tretjen, si dhe pėrshpejton metabolizmin./ Burimi: healthyfoodhouse/

 2. #2
  Super Moderator Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  7,665
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4086
  Nuk me ben pune as kjo.
  I walk slowly, but I never walk backward

 3. #3
  Anėtar i Nderuar Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  6,604
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4254
  E gjeta e kete me ne fund,por kam ndermarr masa te mos e marr

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •