Thanks Thanks:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 13 nga 13

Teme: Mollėt mos i lini bashkė me frutat e tjerė, ja arsyeja

 1. #1
  Themelues i Forumit Avatari i Arfenilla
  Antarėsuar nė
  Jun 2010
  Postime
  15,349
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  4327

  Mollėt mos i lini bashkė me frutat e tjerė, ja arsyeja
  Vendosja e parregullt e frutave dhe perimeve ėshtė katastrofike. Nėse kėto ushqime nuk ruhen siē duhet, ato prishen shpejt dhe kalben

  Tė gjithė e dimė se mollat duhet tė mbahen tė ndara nga frutat e tjera pėr shkak se ato janė tė ndjeshme, dhe se njė mollė e kalbur mund tė "infektojnė" tė gjithė shportėn ose qesen, shkruan hr.n1.

  Ėshtė interesant se molla e pjekur mund tė shkatėrrojė njė "kodėr" me shalqi nė qoftė ruhen nė tė njėjtin vend. Megjithatė, molla nuk ėshtė e vetmja qė dėmton frutat e tjera.

  Nė kėtė grup "tė rrezikshėm" janė edhe dardha, kajsia, pjeshka, kumbulla, bananja, kivi dhe mango. Krejt kėto fruta lėshojnė njė pėrqendrim tė lartė tė etilenit dhe kėshtu ndikojnė nė ngjyrė dhe lėngshmėri, e me kėtė nė fund edhe nė cilėsinė e frutave nė afėrsi tė tyre.

  Sa i pėrket perimeve, tė ndjeshme ndaj etilenit janė patatet, bizelet, sallata e gjelbėr, karrotat dhe brokoli.

  Patatja ėshtė shumė e ndjeshme, kėshtu qė duhet tė mbahet nė njė vend tė ftohtė, tė errėt, larg nga frutat e "dėmshme" dhe perimet, por edhe pėr tė parandaluar mbirjen e saj.

  Sa i pėrket kalbjes, frutat mė rezistente janė vishnja dhe boronica. /Albeu.com/
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

 2. #2
  Moderatorė Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  2,860
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  800
  U pa puna, duhen blere frigorifer te vegjel per cdo frute.

 3. #3
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,629
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga ZoteriaJuaj Shfaq Poten
  U pa puna, duhen blere frigorifer te vegjel per cdo frute.
  Nje frigorifer akulli me sirtar ahhahahahahah.

  Per temen; s"merr robi fruta treg apo supermarket sa per krejt stinen,keshtu qe ato konsumohen brenda pak ditesh,dhe qendrojne ne nje shport.
  Personalisht me pelqen dhe kam nje shport siper tavolines qe vendos te gjitha llojet e frutave qe blej,vendose e ndonjee domate siper,,me pelqen colori i tyre me duket nje cope "natyre", mbi tavolinen e guzhines.

 4. #4
  Anėtar i Respektuar Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  408
  Jam nė pushim.
  Sapo bleva 4 mollė dhe 3 banane, qė i futa bashkė nė njė qese...

 5. #5
  Supergirl Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  21,498
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11244
  Artini fryma e re anarkiste antistudime
  ............................ She's whiskey in α teαcup.

 6. #6
  Themelues i Forumit Avatari i Arfenilla
  Antarėsuar nė
  Jun 2010
  Postime
  15,349
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  4327
  Po mir se shkrimi i dedikohet me shum mollave me shumic.e qe ruhen gjat dimrit..nuk flet per ato se i blejm ..

  Dhe vertet eshte problem shqetsues se si duhet ruajtur frutet gjat dimrit.
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

 7. #7
  Alis Volat Propriis Avatari i Legally_Sweet
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  12,043
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  8196
  Yyy sa kam pa hėngėr mollė. Tė shkoj tė marr 1 tani se ma shtuat nepsin.
  "I want to be important. By being different. And these girls are all the same.” - Sylvia Plath

 8. #8
  VIP
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  5509
  Beni nje leng frutash nese si konsumoni per nje afat te shkurter ose embelsira e kshu as prishen dhe as i hidhni e harrxhoni para kot...

  Sic thote e nje reklame ketu: Nuk do mund por do menyre ahahah (den thelei kopo,thelei tropo)

 9. #9
  plak gjufurrak Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  39
  Postime
  17,226
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  8174
  A bene me i lene afer pjeshkave?
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


 10. #10
  Administrator Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  27,836
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Mua me pelqen me shume Ftoi si frut....sidomos kur e hane te tjeret duke u mbllacit hahahahahha

  Dmth per cdo frut i sirtar?...po sikur me ble ka 4 fruta per cdo lloj nuk do ishte me mire?
  Likes ZoteriaJuaj liked this post

 11. #11
  Moderatorė Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  2,860
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  800
  Citim Origjinale Postuar nga kitrra 123 Shfaq Poten
  A bene me i lene afer pjeshkave?
  Varet nga pjeshka, nese eshte me lesh apo pa lesh.

 12. #12
  Supergirl Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  21,498
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11244
  Citim Origjinale Postuar nga ZoteriaJuaj Shfaq Poten
  Varet nga pjeshka, nese eshte me lesh apo pa lesh.
  Ky postim eshte bere para dy oresh...
  Uroj te jesh diku ku orari eshte tjeter se te zgjohesh ne mengjes me lesh ne goje
  ............................ She's whiskey in α teαcup.

 13. #13
  Moderatorė Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  2,860
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  800
  Citim Origjinale Postuar nga Nicktjeter Shfaq Poten
  Ky postim eshte bere para dy oresh...
  Uroj te jesh diku ku orari eshte tjeter se te zgjohesh ne mengjes me lesh ne goje
  Rendesi ka te shijoj pjeshka :p

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •