Thanks Thanks:  0
Faqja 4 nga 4 I parėI parė 1234
Duke shikuar rezultatet 91 ne 113 nga 113

Teme: Skandal nė shkollė. Dhunė fėmijėve me aftėsi tė veēanta

 1. #1
  Super Moderator Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  9,966
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2851

  Skandal nė shkollė. Dhunė fėmijėve me aftėsi tė veēanta

  Bashkangjitje 31242


  “Fiks Fare” solli skandalin e radhės nė arsim. Nė shkollėn speciale “Luigj Gurakuqi” nė kryeqytet mėsuesit keqtrajtojnė, ofendojnė dhe dėnojnė nxėnėsit me probleme tė shėndetit mendor.


  Nė kėtė institucion mėsojnė 125 nxėnės tė moshės 6-19 vjeē qė kanė probleme tė ndryshme tė shėndetit mendor, qė nga fėmijėt me prapambetje tė madhe mendore deri tek fėmijėt me autizėm.

  Kamerat e “Fiksit” sollėn gjuhėn e ashpėr tė mėsueseve, tė cilat u thonė fėmijėve "pabuksa" dhe "kokėderra". "Hajde kėtu more pabuks" i thotė mėsuesja njė fėmije duke e tėrhequr me forcė nga krahu qė ta ulte nė bankė. Ndėrsa njė tjetėr mėsuese i thotė fėmijės "Uli kėmbėt more kokėderr".

  Pėrveē gjuhės agresive, mėsuesit edhe qėllojnė fėmijėt qė nuk u binden. Njė mėsuese e godet fėmijėn me lodra disa herė qė tė qėndrojė nė bankė pa lėvizur. Po ashtu, mėsuesi i fiskulturės godet njė fėmijė qė shkon tek njė pemė nė cepin e oborrit tė shkollės. "Do tė mbyll brenda", kėrcėnon mėsuesi vajzėn pasi e godet. K edhe nga ato qė edhe pse klasa ėshtė plot me nxėnės, nuk e kanė problem qė nė sy tė tyre tė heqin getat pa u dridhur qerpiku.

  Nė klasat ku zhvillohet mėsimi, mėsuesit dėnojnė nxėnėsit nė njė kėnd qė ėshtė nė cep tė klasės. Ato thonė qė vendosim aty fėmijėt qė janė agresivė dhe shqetėsojnė fėmijėt e tjerė. Nė pamjet e transmetuara nga “Fiks Fare” shihet qartė momenti kur mėsuesja i bėrtet nxėnėsit qė ka urinuar pėr tė disatėn herė, qė tė qėndrojė i vetėm te kėndi, ashtu i lagur siē ėshtė. Por, pikėrisht pėr kėtė vend gazetarėt pyetėn psikologen e shkollės, e cila u shpreh se ėshtė njė kėnd ku fėmijėt kanė dėshirė tė qėndrojnė tė vetėm.

  "Nė kėtė kėnd qėndrojnė fėmijėt qė duan tė punojnė nė mėnyrė tė diferencuar, gjithmonė brenda dėshirės sė tyre. Askush nuk i detyron tė qėndrojnė aty", thotė psikologia.

  Drejtori i shkollės , Elmaz Lala tha pėr “Fiks Fare” se ka mungesa nė mėsues ndihmės. "Numri i fėmijėve kėtė vit ėshtė rritur nė kėtė shkollė, ēka ka ēuar nė uljen e mėsuesve ndihmės, pasi ėshtė e njėjta organikė si njė vit mė parė. Por, kjo nuk justifikon asnjė lloj dhune ndaj fėmijėve" thotė Lala.

  Ai tregon vėshtirėsitė qė kanė me fėmijėt me probleme tė rėnda tė shėndetit mendor, duke vėnė theksin tek mungesat nė personel.
  Top-Channel
  ____Nichts ist unmöglich____

  https://youtu.be/QiQxIm2sWcs  🐾

 2. #91
  C'est la vie. Avatari i Didi
  Antarėsuar nė
  Nov 2008
  Vendodhja
  Cappellaio matto!
  Postime
  8,610
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  5065
  Citim Origjinale Postuar nga ZoteriaJuaj Shfaq Poten
  Mos me jep dislike se eshte diskriminim
  plus qe me vret perbrenda. Nuk e di ti sa vuan tjetir kur i jep dislike
  Mendje ngushte
  behesh mendje hapur sipas qejfit
  Te jap dislike sepse spate argumenta te thoje dicka te sakte, ndaj dhe u kape me fjalen “invalid” qe thash une.
  Eshte e kot, sepse po nuk kuptove ato tre pikat qe une kam shkruajtur nuk ja vlen barra qeran. Kshtuqe, nj dislike e op.

  Une lexoj e mundohem te kuptoj kur flet tjetri, ti jo dhe aq...sooo to the hell now. Op, op.
  "Io non sarņ mai nessuno,
  ma nessuno sarą mai come me."

 3. #92
  VIP Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  25,606
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  6
  Forca e Rrespektit
  7816
  Citim Origjinale Postuar nga ZoteriaJuaj Shfaq Poten
  Problemi nuk qendron te emertimet, problemi qendron te ata qe ndjehen te diskriminuar nga hic gje-ja. Kufizimi i permbledh si ata me te meta mendore, ashtu si ata te paralizuarit. Te dyja hyjn te "aftesi te kufizuara"

  Eshte njesoj sikur te pyesin ty a mua, a je ballkanas, apo te mohojme faktin qe jemi ballkanes sepse nuk na pelqen te futemi ne te njejtin grup me fqinjejt tane. Duam apo nuk duam ne ballkanas jemi, i pelqejm fqinjet tane apo jo po ne kete permbledhe futemi. E cfare do u themi ne, qe ndjehemi te diskriminuar apo te ofenduar te futemi ne nje thes me serbet, me malalazezet, me greket...?  Nje pyetje per ty: Perse kaq problem te quhen ashtu sic jane quajtur?
  Krahasimi ishte fare i pasens, megjithate per mos tjerrur kete "debat" po aq te pasens , po terhiqem une duke ju dhene te drejte.
  Qofshi mire

 4. #93
  Supergirl Avatari i Nikita
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  20,853
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11142
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Sepse edhe ti si parafolsit o dardhe , fjalen e vecante e njeh ne nje kuptim...ate superlativ.
  Kuptimi i pare do te thote , i ndryshem nga tjetri por jo domosdoshmerisht ne superlativ.

  Hajde dardhe se do kaloj po he...
  Popo...edhe dardhe mund te me quash por Nikita quhem ketu.
  Se kuptoj pse nje njeri me aftesi te kufizuara duhet ti themi tjeter per tjeter.

  Ska te beje fakti si mund ta trajtojme ne...por ashtu mi skemi ca i bejme.

  Pertej kesaj ska cte me kaloje mua.
  ............................ She's whiskey in α teαcup.

 5. #94
  VIP Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  25,606
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  6
  Forca e Rrespektit
  7816
  Citim Origjinale Postuar nga Nikita Shfaq Poten
  Popo...edhe dardhe mund te me quash por Nikita quhem ketu.
  Se kuptoj pse nje njeri me aftesi te kufizuara duhet ti themi tjeter per tjeter.

  Ska te beje fakti si mund ta trajtojme ne...por ashtu mi skemi ca i bejme.

  Pertej kesaj ska cte me kaloje mua.
  Lexo mire nikita.....
  Do kaloj jo do te kaloj.....e kisha per temen
  Nejse

 6. #95
  Moderatorė Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  2,401
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  708
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Krahasimi ishte fare i pasens, megjithate per mos tjerrur kete "debat" po aq te pasens , po terhiqem une duke ju dhene te drejte.
  Qofshi mire
  i pa sens eshte ndryshimi i emrit per hic gje. Krahasimi eshte me vend
  nje me karroc prape me karroc ka per te ndenjur, karroca e tij mund te jete e vecante, elektronike etc, por jo aftesite e tija
  Likes Zana1 liked this post

 7. #96
  Supergirl Avatari i Nikita
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  20,853
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11142
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Lexo mire nikita.....
  Do kaloj jo do te kaloj.....e kisha per temen
  Nejse
  Vallai se kapa atehere.

  Per pjesen tjeter i qendroj fort...nje njeriu te semure ti mund ta trajtosh si te vecante..por aftesi te vecanta ska.
  ............................ She's whiskey in α teαcup.

 8. #97
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  PerTej HoriZontit
  Postime
  31,380
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  10
  O zott mos hyni ne gjynah.
  Eshte e rendesishme qe kesaj kategorie ti drejtohemi pak me kujdes me embelsi dhe pa tone diskriminuese.
  Pasi eshte shume e veshtire per nje njeri qe ka probleme te tilla te degjoje ti drejtohen si per shembull.
  Ky invalidi,i marri apo psikopati.
  Tani emerimi qe ju kane bere ne vetvete ndoshta eshte pak ngaterrues nese i hym percaktimit te pare gjuhesore te fjales.
  Por te gjithe jemi te ndergjegjshem qe ne kete rast kjo fjale eshte nje forme zbutese ndaj kesaj kategorie.

 9. #98
  Supergirl Avatari i Nikita
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  20,853
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11142
  Une mendoj se percaktimet duhen ne jete ✌
  ............................ She's whiskey in α teαcup.

 10. #99
  Anėtar Aktiv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  719
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  384
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Ne fakt kjo sdo pergjigje fare....seriozisht e mendove kete qe shkruajte?
  C'lidhje ka partia apo politika ne kete mes?
  Nejse....rendesi ka qe ju kuptoni shqip me mire se une (s'po perfshij te tjere) , bravo!
  Ti na talle, duke na thėnė te mesojme kuptimet e fjaleve, e jemi profesore tė gjuhės qė jemi mbledhur kėtu. Sikur ti e gjuhėn me mirė se ne...

  Nuk them se qeveria nuk e di gjuhen... por unė e thashė versionin tim... kjo mund te jete kerkese nga jashtė.

  Por nga ana tjetėr, tė mbrosh me force njė emertim kaq tė palogjikshem, kėtė pėr mendimin e bejne vetem militantėt e Ramės, se nuk i jap dot shpjegim tjetėr.
  Likes Zana1 liked this post

 11. #100
  Moderatorė Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  2,401
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  708
  Citim Origjinale Postuar nga Artin Shfaq Poten
  Ti na talle, duke na thėnė te mesojme kuptimet e fjaleve, e jemi profesore tė gjuhės qė jemi mbledhur kėtu. Sikur ti e gjuhėn me mirė se ne...

  Nuk them se qeveria nuk e di gjuhen... por unė e thashė versionin tim... kjo mund te jete kerkese nga jashtė.

  Por nga ana tjetėr, tė mbrosh me force njė emertim kaq tė palogjikshem, kėtė pėr mendimin e bejne vetem militantėt e Ramės, se nuk i jap dot shpjegim tjetėr.
  Prit diten kur njerezit tu thone balenae ngjala se mos ofendohen balenat nga shendeti i tyre i madh
  Likes Zana1 liked this post

 12. #101
  Moderatorė Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  2,401
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  708
  Budallalleku nuk ka te sosur
  Cfare eshte hapi tjeter per Shqiperi, foshnjet do lihen ta zgjedhin seksin vete kur te rriten, a jan femer a mashkull

  po hapi tjeter, meshkujt te banjot e femrave?

 13. #102
  Anėtar i Nderuar Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  12,596
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  1916
  Citim Origjinale Postuar nga Hard Styler Shfaq Poten
  Po kshu quhen ne te gjithe boten, alarmin ti e kap dhe po te thone aftesi te vecanta. Me aftesi te kufizuara po thua te alarmon direkt? Pse ca eshte kafshe??
  Nuk eshte hera e pare qe e kam degjuar si shprehje ( me aftesi te vecanta apo ka aftesi te vecanta ) por gjithmone ne sensin si nje njeri I/e forte/fuqishem/e I /e zonja e vetes ... sic ka shpjeguar edhe Zoteria & Artini.

  Jo ( me aftesi te vecanta ) nuk me alarmon, perkundrazi ... ndersa me aftesi te kufizuara, po . Kjo Eshte gjuha e perdorimit te rregullt.

  Nuk ke se perse ti krahasosh me kafshet , ti diskriminosh ne k'te forme... pasi per kafshet kemi perdorime te tjera qe ju perkasin Kafsheve ndryshe nga njerezit. Looool
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .
  Likes Jetesa liked this post

 14. #103
  Super Moderator Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  9,966
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2851
  Citim Origjinale Postuar nga Nikita Shfaq Poten
  Vallai se kapa atehere.

  Per pjesen tjeter i qendroj fort...nje njeriu te semure ti mund ta trajtosh si te vecante..por aftesi te vecanta ska.
  Nevoja te vecanta po..se me aftesi te vecanta,bie te kete ca aftesi me shume se njerezit normal!
  ____Nichts ist unmöglich____

  https://youtu.be/QiQxIm2sWcs  🐾
  Likes Artin liked this post

 15. #104
  Anėtar i Nderuar Avatari i Jetesa
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  4,801
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  1347
  quhen me aftesi te kufizuara....

  me aftesi te veqanta quhen ata qe jan mė special sesa tjeret..... (nė inteligjencė).

  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė...

  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... jo duke pritur..…


  Likes Artin, Zana1 liked this post

 16. #105
  ђєค๔ђยภtєг Avatari i Hard Styler
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  вσяα вσяα
  Postime
  4,447
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1037
  Citim Origjinale Postuar nga Zana1 Shfaq Poten
  Nuk eshte hera e pare qe e kam degjuar si shprehje ( me aftesi te vecanta apo ka aftesi te vecanta ) por gjithmone ne sensin si nje njeri I/e forte/fuqishem/e I /e zonja e vetes ... sic ka shpjeguar edhe Zoteria & Artini.

  Jo ( me aftesi te vecanta ) nuk me alarmon, perkundrazi ... ndersa me aftesi te kufizuara, po . Kjo Eshte gjuha e perdorimit te rregullt.

  Nuk ke se perse ti krahasosh me kafshet , ti diskriminosh ne k'te forme... pasi per kafshet kemi perdorime te tjera qe ju perkasin Kafsheve ndryshe nga njerezit. Looool
  Po jo te keqen me aftesi te vecanta i quan bota, sepse handicapi ka shume faza. Nejse mos ta zgjasime shume me keto biseda se nuk i zgjidhim problemet me dy llafe ne.
  Ļŀvē FяÉỂ...đįČ ρяǾŭĐ...HåVé ךּŨמ...ŽĹĄצּ ĺÕטŠ

  If your MIND isn't OPEN ,
  Keep Your MOUTH shut TOO.
  Sue Grafton

 17. #106
  Anėtar i Nderuar Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  12,596
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  1916
  Citim Origjinale Postuar nga Hard Styler Shfaq Poten
  Po jo te keqen me aftesi te vecanta i quan bota, sepse handicapi ka shume faza. Nejse mos ta zgjasime shume me keto biseda se nuk i zgjidhim problemet me dy llafe ne.
  Nuk te kuptova .... gjithsesi nuk ka rendesi , si shume here njerezit k'tu shumicen e rasteve nuk e kuptojne as vete se c'fare shkruajne... kshu edhe puna e jote . Loool
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 18. #107
  ђєค๔ђยภtєг Avatari i Hard Styler
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  вσяα вσяα
  Postime
  4,447
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1037
  Citim Origjinale Postuar nga Zana1 Shfaq Poten
  Nuk te kuptova .... gjithsesi nuk ka rendesi , si shume here njerezit k'tu shumicen e rasteve nuk e kuptojne as vete se c'fare shkruajne... kshu edhe puna e jote . Loool
  Te thash mos te vazhdosh me diskutimin sepse bota me aftesi te vecanta i quan. Mua sse di cfare shkruan mos me thuaj me nje pa lidhje. Per ate qe flas kam pervojen jo forumin.

  Mbaje si keshill, eshte shumica ketu eshte edhe pakica, une jam pakica.


  Stop tani se sdo te mbush mendjen ty dhe te tjerve qe quhen keshtu nga vendet e tjera ne bote.

  Cheers
  Ļŀvē FяÉỂ...đįČ ρяǾŭĐ...HåVé ךּŨמ...ŽĹĄצּ ĺÕטŠ

  If your MIND isn't OPEN ,
  Keep Your MOUTH shut TOO.
  Sue Grafton
  Likes Didi liked this post

 19. #108
  Anėtar i Nderuar Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  12,596
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  1916
  Ti pergjigju per veten tende... se Bota eshte e madhe nuk mund te flasesh ne Emer te botes ti , perjashto Shqiperine & Shqiptaret k'te rast ...e cila eshte bote me vete . Looool
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 20. #109
  Moderatorė Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  2,401
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  708
  Citim Origjinale Postuar nga Hard Styler Shfaq Poten
  Te thash mos te vazhdosh me diskutimin sepse bota me aftesi te vecanta i quan. Mua sse di cfare shkruan mos me thuaj me nje pa lidhje. Per ate qe flas kam pervojen jo forumin.

  Mbaje si keshill, eshte shumica ketu eshte edhe pakica, une jam pakica.


  Stop tani se sdo te mbush mendjen ty dhe te tjerve qe quhen keshtu nga vendet e tjera ne bote.

  Cheers
  Cila bote i quan me aftesi te vecanta?


  Bota mund ta quaj te verdhen te kuqe por ne sjemi bota, ne i themi te kuqes te kuqe dhe te verdhes te verdhe.

 21. #110
  Moderatorė Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  2,401
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  708
  Citim Origjinale Postuar nga Zana1 Shfaq Poten
  Ti pergjigju per veten tende... se Bota eshte e madhe nuk mund te flasesh ne Emer te botes ti , perjashto Shqiperine & Shqiptaret k'te rast ...e cila eshte bote me vete . Looool
  Po pra, ka bota te ndryshme dhe per mua hera e pare qe i degjoj me special abilities  Sipas shqipove
  Apple i thone eipėll

 22. #111
  Anėtar i Nderuar Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  12,596
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  1916
  Citim Origjinale Postuar nga ZoteriaJuaj Shfaq Poten
  Po pra, ka bota te ndryshme dhe per mua hera e pare qe i degjoj me special abilities  Sipas shqipove
  Apple i thone eipėll
  Te hapin zorret k'to te tipit injorant .... nuk e di nese ke qene k'tej por ky popull e ka humbur hijen per Shqiptare duke nxituar qe te kopjojne boten... por si gjithmone per se prapthi , bashke me k'te fakt pastaj vijne edhe pasojat e tjera thelbesore te gjuhes & kultures .... gje e neveritshme .
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 23. #112
  sweet Avatari i sensuu
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  28
  Postime
  10,216
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2905
  Keto duhen rrasur ne burg...
  Treat your self like a star!!!

 24. #113
  Moderatorė Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  2,401
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  708
  Sensun po prisja

Faqja 4 nga 4 I parėI parė 1234

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 2 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 2 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •