Dislikes Dislikes:  0
Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12
Duke shikuar rezultatet 31 ne 36 nga 36

Teme: Ministri grek: Shqiptarėt zgjohen ēdo mėngjes me muzikė greke, por na shajnė

 1. #1
  VIP
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  5509

  Ministri grek: Shqiptarėt zgjohen ēdo mėngjes me muzikė greke, por na shajnė


  Ministri i jashtėm grek, Nikos Kotzias ka bėrė njė analizė tė marrėdhėnieve me Shqipėrinė, duke theksuar se ato karakterizohen nga njė paradoks.
  Sipas tij, nga njėra anė shqiptarėt e adhurojnė Greqinė dhe nga ana tjetėr ka njė mosbesim e nacionalizėm dinamik.
  Kotzias i bėri kėto deklarata duke folur para njė auditori partiak, nė qytetin e Kozanit.
  “Kisha fatin tė flas nė Universitetin e Tiranės dhe iu fola me zemėr nė dorė.
  Iu thashė qė ka njė ēmenduri nė marrėdhėniet tona.
  Ka njė paradoks: Zgjoheni nė mėngjes, dėgjoni muzikė greke, lėvizni plot gaz me atė muzikė dhe befas priteni pak me brisk e pėr kėtė nisni tė shani Greqinė”, tha Kotzias, duke shtuar se “ėshtė ēmenduri.
  Nga njėra anė e adhurojnė Greqinė, mos e harroni kurrė kėtė: na adhurojnė- dhe nga ana tjetėr ka njė mosbesim, njė nacionalizėm dinamik“.
  Ministri i Jashtėm grek ka shtuar mė tej se gjatė mandatit tė tij nė krye tė diplomacisė greke, Athina zyrtare ka bėrė dy gjėra nė drejtim tė Shqipėrisė.
  “E para, iu propozuam njė paketė pėr tė vėnė tė gjitha ēėshtjet pėr t’i zgjidhur; jo atė ēame, ēėshtje tė tilla nuk kanė asnjė punė nė paketė.
  Tė marrė pala shqiptare ato qė kėrkon, tė heqim ligjin e gjendjes sė luftės, megjithėse nuk e di pse konsiderojmė qė jemi ende nė luftė.
  Tė zgjidhim ēėshtjet konsullore.
  Por edhe ata duhet tė pranojnė ndėrtimin e varrezave ushtarake grek, tė zgjidhet me tė vėrtetė dhe thelbėsisht ēėshtja e delimitimit tė kufirit detar dhe zonave ekskluzive ekonomike, etj”, tha Kotzias.
  Nė referimin e tij ndaj Shqipėrisė, dhe aspiratės sė vendit pėr anėtarėsim nė Bashkimin Europian, ministri i jashtėm grek tha se ėshtė e mirėpritur.
  Por Kotzias ka kritikuar qeveritė e mėparshme greke tė cilat, sipas tij u treguan shumė dorėlėshuar me vendin fqinj: pa i vėnė asnjė kusht miratuan futjen e Shqipėrisė nė NATo dhe marrjen e statusit tė vendit kandidat pėr anėtarėsim nė BE.
  “Tani, – tha ministri i Jashtėm grek, – perėndimorėt duan tė hapin negociatat pėr anėtarėsim dhe kishin vėnė vetėm njė kusht: reformėn e sistemit gjyqėsor. Por Athina vuri dhe kushte tė tjera.”
  “Ne u vumė pesė kushte, qė u pėrfshinė tė gjitha dhe kėtė nuk e prisnin as shqiptarėt as miqtė e tyre nė Komisionin Europian. Kushtet ishin:
  -Mbrojtjen e pronės, veēanėrisht pronat e minoriteteve, -mbrojtjen e minoritetit autentik grek nė Shqipėri,
  -luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe trafikut tė drogės”.
  Ministri i Jashtėm grek iu referua edhe marrėdhėnieve me Maqedoninė duke thėnė se Athina mbėshtet anėtarėsimin nė NATO dhe BE tė vendit fqinj.
  Por ai pėrsėriti se, qė tė ndodhė kjo, duhet qė Shkupi tė heqė dorė nga pretendimet rivendikuese ndaj Greqisė dhe tė pranojė njė kompromis pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė emrit. /Ora News

 2. #31
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,714
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Passion Shfaq Poten
  Kush ėshtė Xhorxhi Neve ?
  Ncuq kujtohet.
  ky;  I thash ashtu,se mu kujtua nje kolege pune qe thoshte gjithnje ;
  V... ngrija pak zerin radios,filloj kenga e xhorxhiitt hahahaha

 3. #32
  Kosovare Avatari i Jetesa
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  5,625
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  1350
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  Dagjo ti Jetesa,muzikaliteti boterore,perfshire dhe ate greke eshte kultur.
  Por une po cilsoja "muziken e keti ministrit" ne komentin e kesaj teme.
  hahaha ja natyrisht, sidoqofte...

  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė...

  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... jo duke pritur..… 4. #33
  Anėtar i Nderuar Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  7,395
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4317
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  ky;  I thash ashtu,se mu kujtua nje kolege pune qe thoshte gjithnje ;
  V... ngrija pak zerin radios,filloj kenga e xhorxhiitt hahahaha
  Me biografi tė keqe ky
  E lėvizte si Elton John.
  E mat artin si historianėt e biografin unė
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 5. #34
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,714
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Passion Shfaq Poten
  Me biografi tė keqe ky
  E lėvizte si Elton John.
  E mat artin si historianėt e biografin unė
  hahahahaha e hedhim posht pra

 6. #35
  Anėtar i Nderuar Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  7,395
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4317
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  hahahahaha e hedhim posht pra
  E lėmė,por jo pėr piedestal
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B
  Likes NeVertiti liked this post

 7. #36
  Moderatorė Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  3,709
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  326
  Po greckat nuk e dine ate shprehjen popullore "Kush te shan te don"...😎

Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •