Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 14 nga 14

Teme: Parada ushtarake nė Korenė e Veriut, 2017

 1. #1
  Anėtar i Respektuar Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  408

  Parada ushtarake nė Korenė e Veriut, 2017

  Dje, nė dt. 15 Prill, nė Korene e Veriut u zhvillua nje parade ushtarake.
  Paradat ushtarake ne kete vend jane pothuajse te pervitshme.
  Kjo parade ndodh ne nje kohe qe tensionet ne kete rajon jane te larta.
  E veēanta e ketij viti ishte shfaqja e raketave balistike, te cilat mund te leshohen nga nendeteset.

  Heren e fundit u redaktua nga Artin; 16-04-2017 ne 14:02.

 2. #2
  Supergirl Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  21,480
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11244
  Ok raketat, ok parada pooor
  Por ata njerezit me buzeqeshje ne fytyre qe kercejne i te telekomanduar mua me fusin friken
  Ata qe valevisin flamujt te qeshur sikur po shoh ne film horror.
  ............................ She's whiskey in α teαcup.

 3. #3
  Anėtar i ri Avatari i Edisongen
  Antarėsuar nė
  Nov 2016
  Postime
  461
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  245
  Deshtuan ne testimin.

  Kta deshtake amerika i hedh ne ere me bomben atomike te tyre. Madje pervecse vdesin behen dhe qesharake sikur hodhen veten ne ere.

  Heren e fundit u redaktua nga Edisongen; 16-04-2017 ne 16:05.

 4. #4
  Anėtar i Respektuar Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  408
  Citim Origjinale Postuar nga Nicktjeter Shfaq Poten
  Ok raketat, ok parada pooor
  Por ata njerezit me buzeqeshje ne fytyre qe kercejne i te telekomanduar mua me fusin friken
  Ata qe valevisin flamujt te qeshur sikur po shoh ne film horror.
  Une kam pare ne YouTube parada ushtarake te vendeve te ndryshme, por ajo qe me ben pershtypje te keto paradat koreanoveriore, eshte rregulli dhe disiplina e larte qe kane. Mjafton te shikosh 2 minutat e para te videos, per t’u kuptuar.

  Bejne edhe kinezet parada te bukura, por jo si koreanet. Nga ana vizuale, keto parada duken nje mrekulli. Ky rregull, kjo disipline dhe kjo shfaqje, nuk eshte pare ndonjehere tek asnjė ushtri.

  Tani sa per ate se, a jane vertet te lumtur ata qe parakalojne neper keto parada, kete s’mund ta dime me siguri. Por nėse do te fantazoja, do te thosha qe jane, ose te pakten per ate kohe qe parakalojne, sepse shfaqje te tilla, te permasave kaq te medha, ngjallin krenari kombetare per cdo popull. Ushtria eshte diēka e rendesishme per ēdo popull.

 5. #5
  Supergirl Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  21,480
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11244
  Citim Origjinale Postuar nga Artini Shfaq Poten
  Une kam pare ne YouTube parada ushtarake te vendeve te ndryshme, por ajo qe me ben pershtypje te keto paradat koreanoveriore, eshte rregulli dhe disiplina e larte qe kane. Mjafton te shikosh 2 minutat e para te videos, per t’u kuptuar.

  Bejne edhe kinezet parada te bukura, por jo si koreanet. Nga ana vizuale, keto parada duken nje mrekulli. Ky rregull, kjo disipline dhe kjo shfaqje, nuk eshte pare ndonjehere tek asnjė ushtri.

  Tani sa per ate se, a jane vertet te lumtur ata qe parakalojne neper keto parada, kete s’mund ta dime me siguri. Por nėse do te fantazoja, do te thosha qe jane, ose te pakten per ate kohe qe parakalojne, sepse shfaqje te tilla, te permasave kaq te medha, ngjallin krenari kombetare per cdo popull. Ushtria eshte diēka e rendesishme per ēdo popull.
  Fjala komunizem me vallezimin e lumtur qe ata kane me duket falso.
  Kjo gjithmone ne baze te atyre cf komunizmi ka vertetuar ne histori.
  Lavde liderit...fuqia e shtetit...parada ne daten e lindjes te babit te ketij..jane te gjitha te rishikuara edhe me para.
  Ndaj dyshoj fortesisht.
  ............................ She's whiskey in α teαcup.

 6. #6
  Anėtar i Respektuar Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  408
  Ke te drejte qe dyshon, por komunizmi i atyre vendeve nuk eshte si ai qe kishim ne dikur.
  Jane dy gjera fare te kunderta.
  Mjafton te kujtosh qe sot Kina komuniste eshte vendi me zhvillimin me te madh ne bote. Dmth po zhvillohet me hapat me te shpejte.
  Per momentin eshte superfuqia e dyte ekonomike ne bote pas SHBA, kurse ushtarakisht eshte superfuqia e trete.
  Likes Nicktjeter liked this post

 7. #7
  oNcE... Avatari i Soulmind
  Antarėsuar nė
  Dec 2011
  Postime
  12,199
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  9110
  Unveiling Pyongyang, North Korea - Atira Ariffyn - BasementApproved

  Kush ka deshire te shohe ca foto te bera nga nje ish kolege universiteti tim te klikoj te linku. Atira ka udhetuar ne 46 shtete deri me.sot. Korea e veriut eshte nje nga to.
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~
  Likes AnGeLiC liked this post

 8. #8
  Anėtar i ri Avatari i Tomka
  Antarėsuar nė
  Oct 2015
  Vendodhja
  Tirana ,Albania
  Postime
  386
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3
  Sipas eksperteve 80% e armeve ne parade ishin fake. Te lyera e te qendisura me boje dhe me forma dhe numra qe as amerikanet si jepnin dum se cfare armesh jane . Une mendoj qe ky sistem duhet te rrezohet ne cdo menyre ,nuk mund te lejosh nje kalamo te llastuar 30 e kusur vjec te marri peng nje popull 23 milionesh.
  Likes Soulmind liked this post

 9. #9
  Anėtar i Respektuar Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  408
  Nuk i pashe fotot mė lart, se nuk hapen, po e marr me mend se si mund te jene.
  Varet se cfare do te tregosh. Nese do te tregosh gjera te keqija, per cdo vend mund te gjesh foto te keqija.
  Nese do te mira, mund te tregosh te mira.
  Keto jane disa foto te mira nga Koreja e Veriut.
  Shqiperia jone demokratike, nuk e ka kete zhvillim, e s'ka pamje te tilla...

  Heren e fundit u redaktua nga Artin; 27-04-2017 ne 00:07.
  Likes Nicktjeter liked this post

 10. #10
  Supergirl Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  21,480
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11244
  Citim Origjinale Postuar nga Artini Shfaq Poten
  Nuk i pashe fotot mė lart, se nuk hapen, po e marr me mend se si mund te jene.
  Varet se cfare do te tregosh. Nese do te tregosh gjera te keqija, per cdo vend mund te gjesh foto te keqija.
  Nese do te mira, mund te tregosh te mira.
  Keto jane disa foto te mira nga Koreja e Veriut.
  Shqiperia jone demokratike, nuk e ka kete zhvillim, e s'ka pamje te tilla...

  O Artin nje pytje.
  A eshte ky lloj komunizmi qe populli e zgjedh?
  Dmth veme anen ekonomike ne ate cf mediat nxjerrin...ia arkitektura ne foto etj.
  Sipas mendimit tend do e zgjidhte populli kete lloj politike?
  ............................ She's whiskey in α teαcup.

 11. #11
  Larguar...
  Antarėsuar nė
  Jan 2013
  Vendodhja
  Shqipėri
  Postime
  6,659
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3661
  Me mjafton te kujtoj Spacin apo Burrelin apo Qafe Barin dhe realiteti i Korese se Veriut i merr vete ngjyrat, pa patur nevoje per "foto ilustruese".

  Darius
  La vita č bella...

 12. #12
  Anėtar i Respektuar Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  408
  Citim Origjinale Postuar nga Nicktjeter Shfaq Poten
  O Artin nje pytje.
  A eshte ky lloj komunizmi qe populli e zgjedh?
  Dmth veme anen ekonomike ne ate cf mediat nxjerrin...ia arkitektura ne foto etj.
  Sipas mendimit tend do e zgjidhte populli kete lloj politike?
  Sistemet nuk i zgjedh populli, ia japin. Dhe e keqja nuk ėshtė shume tek sistemi, por menyra si perdoret ai.
  Po te kete nje qeveri te mire, me udheheqes patriote e te afte, vendi zhvillohet, me cfaredo lloj sistemi qe te kete.
  Koreja ne te vertete eshte mbreteri, se aty udheheqja trashegohet.
  Unė jam per sistemin mbreteror, kapitalist, me prone private.
  Koreja mund te hapej dhe ta lejonte pronen private, ashtu si Kina, por mendoj qė nuk e ben per arsye sigurie.
  Heren e fundit u redaktua nga Artin; 27-04-2017 ne 18:42.
  Likes Nicktjeter liked this post

 13. #13
  Supergirl Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  21,480
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11244
  Citim Origjinale Postuar nga Artini Shfaq Poten
  Sistemet nuk i zgjedh populli, ia japin. Dhe e keqja nuk ėshtė shume tek sistemi, por menyra si perdoret ai.
  Po te kete nje qeveri te mire, me udheheqes patriote e te afte, vendi zhvillohet, me cfaredo lloj sistemi qe te kete.
  Koreja ne te vertete eshte mbreteri, se aty udheheqja trashegohet.
  Unė jam per sistemin mbreteror, kapitalist, me prone private.
  Koreja mund te hapej dhe ta lejonte pronen private, ashtu si Kina, por mendoj qė nuk e ben per arsye sigurie.
  Edhe dakort mund te jem.

  Tani nje tjeter kuriozitet gjithmone per Korene.
  Kur vdiqa babai i Kim-it qe eshte tani...gjitha mediat nxoren dicka...nxjerezit qe qanin dhe rrihnin kraharorin.
  U aludua per dhimbje te vertete
  U aludua se ishte e gjitha nje shtirje
  Madje kishte dhe nje tip statistike ku te fshehtas njerezit shpresonin te mos kishte me nje dinasti me trashegimi.

  Pasi u ftilluan ca..mediat prap filluan te aludonin qe e benin..dmth qanin nga frika..sepse nese Kim-i qe eshte aktualisht
  nuk tregonte qe populli vuante per babain e tij atehere keq puna.

  Me pak fjale dicka e sforcuar.

  Ti si mendon? Nese e ke ndjekur ngjarjen.
  ............................ She's whiskey in α teαcup.
  Likes Artin liked this post

 14. #14
  Anėtar i Respektuar Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  408
  Une nuk i besoj ato qe thuhen per ate vend, po e shikoj cdo gje me syrin dhe mendjen time.
  Me perjashtim te nje pakice njerezish, shumica nuk i ka lotet me suste, e nuk mund te shtiret dot sikur qan.
  Afermendsh, hidherimi/qarja ka qene e vertete, jo e shtirur.

  Kjo eshte e kuptueshme, se ata njerez jane lindur dhe rritur me ate sistem, me ate udheheqes. Ate edukim kane marre.
  Njeriu eshte prodhim i sistemit.

  Por e verteta eshte se cdo popull ka nevoje nje mbret/udheheqes te forte, tek i cili te mbeshteten.
  Prandaj e gjithe ndjenja e atij populli per mbretin e kaluar, tani ka kaluar tek i biri. Edhe pse i ri ne moshe, me sa shoh dhe kuptoj, ai ka besimin dhe dashurine e mases.
  Heren e fundit u redaktua nga Artin; 27-04-2017 ne 19:53.
  Thanks Nicktjeter thanked for this post
  Likes Nicktjeter liked this post

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •