Thanks Thanks:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 15 nga 15

Teme: Poezi te huaja te perkthyera...

 1. #1
  Anėtar Aktiv Avatari i milva
  Antarėsuar nė
  Oct 2009
  Vendodhja
  Ku kendohen seranatat..
  Postime
  546
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  37

  Poezi te huaja te perkthyera...

  Ju lutem adhuruesve te poezive ketu tek kjo teme te shkruajne poezi te zgjedhura te autoreve te ndryshem...


  Ne mundsh

  Ne mundsh ta ruash arsyen
  Kur bota humb fillin,e fajin ta hedh ty...
  Dhe vetes t'i besosh,
  Sa here te ty dyshojne
  E s'te perfillin,por
  Edhe dyshimet drejt t'i gjykosh;
  Ne mundsh te rrish ne pritje
  Nga pritja pa u lodhur
  E kur te urrejne,urrejtje te mos ushqesh
  Madje,
  Ndaj shpifjeve te rrish pa folur,me thjeshtesi
  Me to pa rene ndesh...
  Ne mundsh te mendosh,
  Por jo gjer ne shkaterrim,
  Te enderrosh, por jo si rob enderrimesh...
  Ne i detyrofsh dot muskul e nerv
  Edhe puls e zemer te te sherbejne,
  Edhe kur gjithcka duket e kote e te qendrosh,
  Kur s'ka asgje vec vullnetit,
  Qe vec nje fjale
  "Qendro!" gjithnje te thote...
  Nese armiku ose miku
  S'te bejne dot te vuash
  Dhe gjithcka e cmon per aq sa meriton;
  Ne mundsh te mbushesh minutat aq te renda
  Me vepra qe peshojne,
  Dije dhe mos ki asnje dyshim
  "E jotja" do te jete Bota,me c'ka brenda,
  Dhe burre do te jesh
  Biri im!...  Joseph Rudyard Kipling

 2. #2
  Anėtar Aktiv Avatari i milva
  Antarėsuar nė
  Oct 2009
  Vendodhja
  Ku kendohen seranatat..
  Postime
  546
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  37

  Titulli: Poezi te huaja te perkthyera...

  Nje buzeqeshje

  Nje buzeqeshje asgje nuk na kushton
  Por atij qe ia jep jeten i pasuron
  Ajo lumturon ate qe e merr
  Pa varferuar ate qe nga buza e embel e nxjerr!

  Ajo nuk zgjat vecse nje moment
  Por kujtimi i saj shpesh te le pa mend
  Asnje s'eshte i pasur per t'a anashkaluar ate
  Dhe asnje s'eshte i varfer per t'mos e merituar ate

  Ajo eshte shenje e ndjeshme e miqesise
  Eshte drite dhe pasqyrim i miresise
  Ajo i jep guxim me te dekujaruarit
  Dhe ngushellim me te trishtuarit....

  Ajo nuk blihet,nuk merret hua
  Ajo edhe nuk vidhet
  As jepet hua dhe as shitet
  Sepse ajo ka vlere vecse ne castin...
  ...qe jepet....

 3. #3
  :) Avatari i ida angel
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  ^.^
  Postime
  8,410
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2090

  Titulli: Poezi te huaja te perkthyera...

  U prehsh ne paqe baba!

  Ike dhe me le ne nje moshe te re
  Do doja te kisha dhe nje shanc te vetme per te te treguar sesi ndihem
  Por une e di ,nuk e kam k'te mundesi
  Ti ma bere jeten shume te lumtur per aq kohe sa ishe gjalle

  Jam krenare qe ti ke qen babai im
  Jam krenare qe ti ke qen me mua

  Tani u prehsh ne paqe
  Takohemi ne udhetimin tim te fundit
  Je babai i mrekullushem qe kam patur .

  I love you daddy
  :flamuri:

 4. #4
  Anėtar Aktiv Avatari i milva
  Antarėsuar nė
  Oct 2009
  Vendodhja
  Ku kendohen seranatat..
  Postime
  546
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  37

  Titulli: Poezi te huaja te perkthyera...

  Kroi

  Rrotull nje uje krejt akull
  Sec murmurit se larti
  M'u neper dege te molles
  Nga shushuritja e fleteve
  Rrjedh nje t'pergjumur i embel...  Perkthyer nga Safo Poeteshe greke.

 5. #5
  Anėtar i ri Avatari i uliks
  Antarėsuar nė
  Oct 2009
  Vendodhja
  I rrethuar nga malet
  Postime
  205
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  13

  Titulli: Poezi te huaja te perkthyera...

  Milva te lutem te me mirkuptosh, por nuk mund te ri pa vene ne dukje se ne poezine e nobelistit te mesiperm, eshte haruar pa vendosur......
  Ne mundesh
  fitoret qe ke korur ti flijosh
  si ne kumar, ne nje te veteme loje
  te rezikosh te humbesh e prape t'ja fillosh
  dhe humbjen te mos e zesh ne goje....
  (jo per gje,por eshte dhe periudhe bastesh)

 6. #6
  Anėtar Aktiv Avatari i milva
  Antarėsuar nė
  Oct 2009
  Vendodhja
  Ku kendohen seranatat..
  Postime
  546
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  37

  Titulli: Poezi te huaja te perkthyera...

  Citim Origjinale Postuar nga uliks Shfaq Poten
  Milva te lutem te me mirkuptosh, por nuk mund te ri pa vene ne dukje se ne poezine e nobelistit te mesiperm, eshte haruar pa vendosur......
  Ne mundesh
  fitoret qe ke korur ti flijosh
  si ne kumar, ne nje te veteme loje
  te rezikosh te humbesh e prape t'ja fillosh
  dhe humbjen te mos e zesh ne goje....
  (jo per gje,por eshte dhe periudhe bastesh)
  Te kuptoj uliks,por poezia eshte shqiperuar dhe pershtatur per tekstet shkollore nga i madhi Robert Shvarc dhe sigurisht qe ka edhe redaktime! Te pershendes!

 7. #7
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  32,835
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  6
  Forca e Rrespektit
  10
  Louis Aragon  Nėpėr tė gjitha dyert ti mė ike

  Nė tė gjitha shkretėtirat mė le  Nė agim tė kėrkova dhe nė mesditė tė humba

  Kudo qė vajta ti nuk qe gjėkundi

  Kush mund ta pėrshkruajė Saharanė e njė dhome pa ty

  Turmėn e tė dielės ku s’tė ngjan askush

  Njė ditė mė tė zbrazėt se moli qė zgjatet nė det

  Heshtjen ku tė thėrras e ti nuk mė pėrgjigjesh  Ti mė le dhe njėherėsh pranė meje ke mbetur

  Mė le gjithkund mė ike nga sytė

  Nga zemra e ėndrrave

  Mė le si njė frazė e mbetur pėrgjysmė

  Si njė send i hedhur rastėsisht si njė karrige

  Si njė vend pushimi nė tė dalė tė verės

  Si njė kartolinė e harruar nė sirtar

  Ēdo gjest mė shkėput nga ti

  Si njė gjethe qė bie nga pema

  Vėshtrimi yt mbi mua tė gjorin

  Qe njė psherėtimė ku unė mungoja

  Si nuk t’u dhimbs hija jote qė te kėmbėt rrinte


  Pėrktheu: Anton Papleka


  MARINA IVANOVNA CVETAJEVA


  Dhe e putha djaloshin nė kokė,

  S’ia gjeta dot buzėn, s’e di!

  E prapė siē dihet me kohė,

  Ti je e mirė, dashuri.  Njė ēikėz verė tė gėzuar

  Dhe tej e hedh qyrkun, e flak,

  Oh, siē ėshtė thėnė e shkruar,

  I ēmendur do ndizesh ti, gjak.  Veē , jo-pėr kohėn qė patėm

  Dashuria s’u bė dot grua!

  Vetė Venera, si mori sėpatėn,

  Shkrepėn ashkla kudo nė katua.  Me ferrin me akull e murtajė,

  Me dimrin vuri kurorė.

  Dashuria dy krahėt e saj

  I do me ēizme tė forta pėr borė.  Pa shih ē ’krijim i adhuruar,

  Ti thurma litarin, se ē ’fat,

  Dhe ulu sipas pėrvojės sė shkruar

  Siē shtrihet vajza nė krevat.  Dhe mirupafshim vonė a herėt,

  Nė prapė do shihemi tok,

  Kur ne tė mėsojmė qė djemtė

  T’i puthim mė mir’ se nė kokė.


  Pėrktheu: Qazim Shemaj

 8. #8
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  32,835
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  6
  Forca e Rrespektit
  10

  Pe: Poezi te huaja te perkthyera...

  Tė bėrtasėsh

  Ēdo gjė u bė e thjeshtė,

  I braktisa peisazhet e mjegullta e tė gėnjeshtėrta,

  I braktisa gjestet e shpėlara dhe ditėt e zbrazura,

  I hodha mandimet e pafytyra dhe mbllaēitjet.  Tė gjitha i flaka tej sinorėve tė tokės

  Dhe nisa tė bėrtas.

  Ndėrsa dikur pėshpėrisnin pėr mua vesh mė vesh,

  Pėshpėrisnin dhe shkruanin ėmbėl e qetė.  I shtriva larg kufijtė e bėrtitjes.  Ia hoqa vdekjes mendimin pėr jetėn.

  Se ky mendim m'i fshihte horizontet.  Vetėm njė bėrtitje.  Dhe pėrnjėherėsh u zhdukėn plot fantazma:

  Ndaj sot e tutje nuk shuhet mė kurrė

  Ajo ēka meriton tė rrosh nė jetė.  Tani e di se vera e pėrflakur

  Kėndon nėn pirgjet e acarit e tė ngricės,

  Kėndon ngaherė.  E di se nėn mburojat e armiqėsisė

  Valojnė e ziejnė dhe nė zemėr hyjnė

  Pranvera, vera, vjeshta, dimri,

  Dhe njerėzit dhe yjet,

  Nga gėzimi dridhen duke njohur

  Tė ngrohtėn afėrsi.  Bėrtitja ime lakuriqe ngjitet

  Nė shkallėt e padukshme tė njė shprese.  Dhe flaka lakuriqe nuk mė djeg,

  Por trupit tim i bėn vaksinėn e fuqisė delikate

  dhe tė ashpėr.  Ja molla piqet dhe hedh poshtė ngricėn

  Dhe vapa akullin e rreptė zap e bėn;

  Le tė fluturojė britma

  Qė gjumi mos t'u prishet ėndėrruesve

  Qė flenė pėrmbi bar tė fjalėve,

  Tė fjalėve tė plotfuqishme

  Qė qartėsinė ia japin qiellit.  I bindur jam se ēdo sekondė

  Fėmija dhe stėrgjyshi i dashurisė sime,

  I shpresės dhe i lumturisė

  Si shatėrvan shpėrthejnė

  Nga britma ime.  Gjer nė zenit bėrtitja ime ngrihet

  Dhe dėshiron tė bėhet njė jehonė,

  Jehonė dhe binjake e zenitit.

  Shqipėruar nga Dritėro Agolli 9. #9
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  32,835
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  6
  Forca e Rrespektit
  10

  Pe: Poezi te huaja te perkthyera...

  GIOVANNI GIUDICI


  Vendose nė vargje jetėn,

  shkruaje Besnikėrisht, pa heshtur pėrAsnjė veēanti,

  pamjen e tė gjallėve

  Por mos harro se shikimi nuk ėshtė

  Dije, as fuqi, por qesharake

  Njė dėshirė tjetėr qė tė jesh vetvetja.

  Poshtė dhe sipėr botės lidhen

  Bashkėfajėsi tė brendėsisė, duke shigjetuar shikime

  Paktesh. Dhe tė pranishmit shfaqen

  Nė cepin e parmakėve tė ndėrmjetėm:

  I duartrokasin, i vajtojnė tė dyja kuptimet

  E sublimes – poshtėrsinė, famėn.

  Pastaj shkruaj nė vargje se vdekja

  Ėshtė mė e mundshme sesa lindja

  Dhe nė ēdo rast qėnia mė shumė se fjala…
  Shqipėroi: Arjan Th. Kallēo

 10. #10
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  32,835
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  6
  Forca e Rrespektit
  10

  Pe: Poezi te huaja te perkthyera...

  "Heshtja"- [Fyodor Ivanovich Tyutchev]

  Hesht, ėndrrat, ndjenjat mos i shfaq,
  Fshehur thellė e thellė mbaji.
  Atje nė shpirt, nė thellėsi,
  Tė rrinė bashkė qetė e qetė.
  Tė heshtura, si yje nėpėr natė.
  Si ėndėrrimet, mbetur shkretė.

  A mund tė jehojė zemra ?
  A mund tė thuhet ėndrra ?
  Tė kupton kush, si jeton,
  Fjala e thėnė, tė mashtron.
  Duke folur ti gėnjen,
  Hesht, se fjala nuk tė vlen.

  Jeto me shpirtin tėnd tė thellė,
  Njė botė e tėrė, atje do tė jetė.
  Njė botė e shpirtit plot magji,
  Qė s’mund tė duket kursesi.
  Dita, dritėn e ka pėrpirė,
  Ajo ndrin veē nė errėsirė.

  Pėrkthyer nga Aleko Ballauri

 11. #11
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  32,835
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  6
  Forca e Rrespektit
  10

  Pe: Poezi te huaja te perkthyera...

  Them : Bėj - Oktavio Paz


  Midis asaj qė shoh dhe them,
  midis asaj qė them dhe nuk them,
  midis asaj qė nuk them dhe ėndėrroj dhe harroj,
  poezia.
  Rrėshqet
  midis po-sė dhe jo-sė
  thotė:
  atė qė une nuk them,
  nuk thotė
  atė qė une nuk them,
  ėndėrron
  atė qė unė harroj.
  Nuk ėshtė njė e thėnė,
  ėshtė njė e bėrė.
  Ėshtė njė e bėrė
  qė ėshtė njė e thėnė.
  Poezia
  thuhet dhe dėgjohet,
  ėshtė e vertetė.
  Dhe porsa them:
  ėshtė e vėrtetė,
  zhduket.
  Mos ėshtė kėshtu me tė vėrtetė?

  Ide e prekshme,
  fjalė
  e paprekshme:
  poezia
  shkon dhe vjen
  midis asaj qė ėshtė.
  End pasqyrime
  dhe i ēend prapė.
  Poezia
  mbjell sy nė fletė,
  mbjell fjalė nė sy.
  Sytė flasin,
  fjalėt vėshtrojnė,
  vėshtrimet mendojnė.
  Dėgjoj
  mendimet,
  shoh
  ato qė themi,
  prek
  trupin e idesė.
  Sytė
  mbyllen,
  fjalėt
  hapen.

 12. #12
  Alis Volat Propriis Avatari i Legally_Sweet
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  11,626
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  8084

  Pe: Poezi te huaja te perkthyera...

  Mos u zhduk- Yevgeny Yevtushenko

  Mos u zhduk... Duke u zhdukur nga mua,
  e ēmishėruar vetvetes ju zhduke.

  Vetja jote kėshtu u tradhėtua
  me pandershmėri prostitute.

  Mos u zhduk... Tė zhdukesh ėshtė lehtė,
  tė ringjallesh pėr tjetrin s’ka se si.

  Vdekja tė tėrheq shumė thellė,
  tė vdesėsh nuk ėshtė mėnēuri.

  Mos u zhduk. Harro hijen e tretė.
  S’ka tė tretė. Dy janė dashurive.

  Bashkė do shkojmė nė gjyqin e shenjtė,
  kur gjaku t’na thėrrasė pėr pėrgjigje.

  Mos u zhduk... e kemi shlyer mėkatin,
  fajtorė s’jemi ne, as damkosur.

  Tė denjė jemi unė dhe ti pėr tė falur
  nė-mos-dashje ē’kemi plagosur.

  Mos u zhduk. Tė zhdukesh ėshtė ēast,
  por si do takohemi nėpėr shekuj?

  Ē’sozi kemi nė botė, ti fantazmė
  dhe unė? - Fėmijėt tanė tė qeshur.

  Mos u zhduk. Jepma dorėn tėnde,
  nė tė jam shkruar unė - i besoj sekretit.

  Dashuria e fundit ėshtė e tmerrshme,
  S’ėshtė dashuri, por frikė e humbjes sė tjetrit.

  Perktheu: Visar Zhiti
  "I want to be important. By being different. And these girls are all the same.” - Sylvia Plath
  Likes NeVertiti liked this post

 13. #13
  RDM33 Avatari i LeVoyageur
  Antarėsuar nė
  Jul 2011
  Vendodhja
  Me kembe te ngulura mire mbi......re :-)
  Postime
  7,153
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3319

  Pe: Poezi te huaja te perkthyera...

  Ana Ahmatova

  AMANET SHTEPINE E BARDHE
  ME KOPSHTORE  Amanet shtepine e bardhe me kopshtore!
  Po i falem rishmi jetes t'me rrembeje.
  S'jam pishman per ato vjersha qe shkrova
  si askund nje grua tjeter me gjithesej.
  Mirembec! Mos e mergo te lumen mike,
  Me te gjithe parajsen ngritur mbi humbake;
  te jap fjalen - ate vlug qe nuk ma dite
  Do te dal ta shes pazarit per merak.


  TRI GJERA GJITHSEJT  Tri gjera gjithsejt ai deshi nder vite:
  te kenduarit, mbremave, pallojt e bardhe
  dhe hartat e ndera te Amerikes.
  S'duronte te vegjlit kur zinin e qanin,
  As cajin e mjedres s'e caste aq shume;
  Si vdekjen e kishte histerizmin e grave
  Dhe gruaja e tij isha une.


  AMANET SHTEPINE E BARDHE
  ME KOPSHTORE  Amanet shtepine e bardhe me kopshtore!
  Po i falem rishmi jetes t'me rrembeje.
  S'jam pishman per ato vjersha qe shkrova
  si askund nje grua tjeter me gjithesej.
  Mirembec! Mos e mergo te lumen mike,
  Me te gjithe parajsen ngritur mbi humbake;
  te jap fjalen - ate vlug qe nuk ma dite
  Do te dal ta shes pazarit per merak.

  ---------- Post added at 07:50 ---------- Previous post was at 07:48 ----------

  Herman Hesse

  Kėngė Dashurie


  O ti qė po ta them nuk po di
  Se ē'pate bėrė me mua.
  Nga ditėt largohem tani,
  Se vetėm natėn dua.

  E art' ėshtė nata pėr mua
  Si asnjė ditė pastaj.
  Atje ėndėrroj pėr njė grua
  Dhe flokėt e verdha tė saj.

  Atje ėndėrroj lumturinė
  Qė prej njė vėshtrimi u stis
  Dhe kėngė dėgjoj tė mė vinė
  Qė nga i largti Paradis.

  Atje shikoj retė dhe rri
  Kundroj gjithė natėn sa dua.
  O ti qė ta them nuk po di
  Se ē'pate bėrė me mua.


  Kėngė pėr tė dashurėn nė pranverėn e ftohtė


  Nė paradhomėn e ftohtė ora troket,
  Shkon tetė, nėntė, dhjetė.
  S'i numėroj, po rri pėrgjoj
  Sa ngadalė koha rėshqet.

  Dhe shkojnė si erė me bor' e stuhi,
  Si trumbė zogjsh nė fluturim
  Po se si shkojnė, s'dua ta di.
  S'mė dhimben gjė, s'mė hynė nė sy,
  Se janė orė qė shkojnė pa ty.


  Sepse tė dua  Sepse tė dua, i egėrsuar,
  Po vi tek ti nė kėto nete.
  Me qė ti kurrė s'mė ke harruar
  Dhe shpirtin tėnd mora me vete.

  Me mua ėsht' e mė pėrket pėrfare.
  Tė mira, tė liga, kėtu do t'i shkojė.
  Prej dashuris' sime pėrvėlimtare
  S'ka engjėll qė mund tė tė ēlirojė.

  Nėnės sime


  Kaq shumė kisha pėr tė tė thėnė
  Po mbeta larg e larg mėrguar
  Nė kėto ditė, e dashur Nėnė,
  Mė mirė ti mė ke kuptuar.

  Pėr ty dhuratėn kam menduar
  Edhe punuar gjat' e gjatė,
  Porse mė mbet kėtu, nė duar.
  Ti mbylle sytė kėtė natė.

  Por ndjej se, duke e lexuar,
  Mė zbutet dhimbje e kėsaj zije.
  Mirėsia jote e patreguar
  Mė lidh me ty me mija fije.
  Edhe ēdo natė e njėjta ėndėrr

  Nė ėndėrr ti mė rri kaq larg
  Si mė rreh zemra, ta dish!
  O Nėnė, Nėnė, vallė s'di
  Tek unė si tė vish?
  E njėjta ėndėrr net pėr net!
  Si mė rreh zemra, ta dish!
  O Nėnė, Nėnė, pėrse nuk do
  Kėtu, tek unė, tė vish?
  Nė fushat

  Nė qiell enden retė pafund,
  Nė fushat fryjnė e fryjnė thėllime,
  Nė fushat endet e endet gjithkund
  Fėmia i humbur i nėnės sime.
  Nė rrugė era fryn gjethet e thata,
  Nė pemė zogu klith me vajtim,
  Atje, matanė malesh tė larta,
  Ndodhet, diku, atdheu im.


  Ngadalė vdes  Dalngadalė vdes ai qė bėhet skllav i zakonit,
  qė pėrsėrit tė njėjtat gjėra ēdo ditė,
  qė nuk ndryshon rrugė,
  qė nuk rrezikon,
  qė nuk ndryshon ngjyrėn e veshjeve,
  qė nuk i flet atij qė nuk e njeh.
  Dalngadalė vdes ai qė nuk pėrmbys tryezėn,
  qė ėshtė i pakėnaqur nga puna,
  qė nuk rrezikon sigurinė nga pasiguria pėr tė ndjekur njė ėndėrr,
  qė nuk i lejon vetes asnjėherė nė jetė tė thyejė rregullat e vendosura.
  Dalngadalė vdes ai qė nuk udhėton,
  qė nuk lexon,
  qė nuk dėgjon muzikė,
  qė nuk zbulon hijeshi tek vetja e tij.
  Dalngadalė vdes ai qė shpėrfill krenarinė e tij,
  qė nuk i lė tė tjerėt ta ndihmojnė,
  qė i kalon ditėt duke u qarė pėr fatin e tij tė keq,
  qė ankohet pėr shiun qė nuk pushon.
  Dalngadalė vdes ai qė i shmanget projektit para se tė fillojė,
  qė nuk pyet pėr gjėrat qė nuk i di, dhe
  qė nuk pėrgjigjet pėr gjėrat qė di.
  E shmangim vdekjen me doza tė vogla,
  duke kujtuar gjithmonė se tė jesh gjallė
  kėrkon njė pėrpjekje shumė mė tė madhe
  se thjeshtė fakti qė marrim frymė.
  Vetėm durimi i paepur
  do tė na bėjė tė arrijmė
  lumturinė mė tė madhe
  I live 'cause... i love!
  What does not kill me makes me stronger!!!
  Likes NeVertiti liked this post

 14. #14
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  32,835
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  6
  Forca e Rrespektit
  10

  Pe: Poezi te huaja te perkthyera...

  Eja kėnga ime…

  Eja kėnga ime, s’kemi ē’rrimė
  Mes kėsaj rrėmuje pa kuptim,
  Vrasėsi ku hiqet pėr viktimė
  Dhe viktimės i kėrkon shpagim.

  Ku tė pėrdhunuarat gjykohen,
  Me tė rrugės ligj, nga prostitutat,
  Ku tė marrė e t’urtė pėrgojohen
  Dhe servilėt, porsi minj nga skutat,

  Dalin rrahin gjokset dhe mburren,
  Se luftuan vrimash si heronjtė,
  Kuajve tė ngordhur tek u turren,
  Pėr t’u hequr me tėrbim patkonjtė.

  Ku gjithkush klith e shfryn paprerė,
  Me njė duf qė, mėshirona, o Zot!
  Eja kėngė e dashur! Kaq poterė,
  Unė e ti nuk e durojmė dot,

  Se jo pakėz jeta na ka vrarė…
  Ndaj, le t’ikim, ku s’na sheh njeri:
  Ndoshta larg, nė pyjet magjistarė,
  Do tė gjejmė prehje, qetėsi!

  JORGO BLLACI
  (1938-2001)
  Likes LeVoyageur liked this post

 15. #15
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  32,835
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  6
  Forca e Rrespektit
  10

  Pe: Poezi te huaja te perkthyera...

  Thesari im

  Nėse dhomat e shpirtit tim do vizitoje
  Ēfarė pretendon se do shikoje?

  Cilin pėrbindėsh mendon se fsheh?
  Po tė zhgėnjej, por nuk mė njeh.

  Nuk ka nevojė pėr tė trokitur
  Hyr, shih, kėrko, mbet' e habitur.

  Mure tė zbrazėt lyer pa ngjyra
  Fotografi, por pa fytyra.

  Diku e hedhur afėr shtratit
  Ėshtė nje kuti e tersit, e fatit.

  E mbushur plot ėshtė me kujtime.
  Brenda gjithė historia ime.

  Janė fjalėt qė kam thėnė aty,
  gjithkush qė njoha, pėrfshi ty.

  Gjithēka qė bėra, e qė vetėm i ėndėrrova
  Vendet ku shkela, ku jetova.

  Janė zėnkat tona dhe mėritė
  Janė puthjet netėve pa dritė.

  Veset e mia qė aq urreve
  Mėrgimi i ngadaltė i reve.

  Dėnimet qė vuajta pėr ty
  Herėt kur s’tė pash nė sy.

  Jetėt qė pa ty jetova
  Tė tjera femra qė dashurova.

  Janė dhe sekretet qė s’tė kam thėnė
  E amanetet qė tė kam lėnė.

  Fėmijet qė kurrė nuk mė lindėn
  Epshet qė vrava se nuk mu bindėn.

  Ka letra, qė pėr ty i shkrova
  Nė zarfet qė kurrė s'ti dėrgova.

  E nėse gjithcka pėrmbys do kthesh
  Sekretin mė tė madh do gjesh.

  E kam fshehur nė fund fare
  Po s'e zbulove, s’ke pare gjė fare.

  Nxirre mes duarsh nė shtrėngim
  Atė mė tė shtrenjtin sendin tim.

  Balsamin qė plagėt shėronte
  kur kjo djall jete mė kafshonte.

  Para fytyrės ngadalė afroje
  Dhe mbylli sytė, pastaj zbuloje.

  E kur ngadalė ta kesh zbuluar.
  Veē njė pasqyrė do gjesh nė duar.

  Do shohėsh veten, reflektim
  Se ti , ishe thesari im
  !

  CHARLES BAUDELAIRE


Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Shes 2 fanpage te huaja
  Nga CAKMAKU ne forum Lajmėrime dhe Reklama
  Pergjigje: 7
  Postimi i Fundit: 26-02-2016, 23:10
 2. Zhgarravina te huaja!
  Nga Love ne forum Letėrsia botėrore
  Pergjigje: 59
  Postimi i Fundit: 16-11-2014, 01:36
 3. Pėr njė fjalor tė ri tė fjalėve tė huaja..
  Nga Love ne forum Gjuha shqipe
  Pergjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-01-2013, 19:28

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •