Dislikes Dislikes:  0
Faqja 3 nga 3 I parėI parė 123
Duke shikuar rezultatet 61 ne 73 nga 73

Teme: Poezi Dashurie

 1. #1
  . Avatari i WxP
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Durres
  Mosha
  31
  Postime
  3,872
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  10

  Poezi Dashurie

  Ja po e filloj une me nje te vjeter :lexim:
  Tė kam enderruar.

  Mbi dritare nata derdh qetsine
  dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
  Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
  njė zemėr te vetmuare mbushin shprese.
  Heshtja mbreteron...
  Dy sy tevegjel ngadalė mbyllen...
  njė buzeqeshje e ėmbėl
  vjedhurazi shikon
  dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
  ***
  Ngadale lundron ne det
  dhe ngritet e fluturon ne qiell
  me dy sy qė shkelqejne atje lartė
  buzeqeshja flet.
  Nata kalon...
  Buzeqeshja mbledhe krahet
  dhe kthehet ne qerdhen e vet...
  Serish heshta mbreteron...
  dhe sytė e vegjel hapen me nxitim
  Tani dielli i posalindur ndriqon
  " Tė kam enderruar,"
  njė ze tingellon
  dhe...
  sėrish heshtja mbreteron...
  Je SHQIPTAR? Po?
  Duaje SHQIPERIN si atdhetar...
  Jo si politikan apo Fetar.
  Thanks Vajzaa thanked for this post
  Likes Vajzaa liked this post

 2. #61
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,587
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Artin Shfaq Poten
  Hyra me njė frymė nė temė... thashė mos kishte ndonjė poezi si ajo mė lart, por qenka anglisht...
  ahhahha do sjell perseri e te tilla

 3. #62
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,587
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  MARTHA RIVERA GARRIDO - MOS U DASHURO


  Mos u dashuro pas njė gruaje qė lexon,
  pas njė gruaje fort tė ndjeshme,
  pas njė gruaje qė shkruan.
  Mos u dashuro pas njė gruaje tė menēur,
  magjistricė, tė krisur, tė marrė.
  Mos u dashuro pas njė gruaje qė mendon,
  qė e njeh botėn,
  e zonja pėr tė marrė krahė.
  Pas njė gruaje besimplotė nė vetvete.
  Mos u dashuro pas njė gruaje qė qesh
  a qan tek bėn dashuri, qė di
  tė shndėrrojė shpirtin e saj nė mish,
  sidomos pas njė gruaje qė dashuron poezinė
  (ato janė mė tė rrezikshmet),
  a pas njė gruaje qė mund
  tė rrijė gjysmė ore para njė tabloje e s’jeton dot pa muzikė.
  Mos u dashuro pas njė gruaje energjike, tė hareshme,
  tė kthjellėt, rebele, moskokėēarėse.
  Mos tė qėlloftė tė dashurohesh pas njė kėsi gruaje,
  se kur dashurohesh pas njė gruaje tė tillė,
  nė qėndroftė apo jo pranė teje,
  nė tė dashtė apo jo,
  njė grua tė tillė, s’e harron dot mė.
  Kurrė!

  Pėrktheu Aida Baro

 4. #63
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,587
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  DUKE TE PRITUR TY


  Pritja i paska
  minutat orė
  orėt ditė
  ditėt muaj
  muajt vite
  vitet shekuj
  ku koha vdes...
  po tė pres prej vitesh…
  prej shekujsh…
  po tė pres...
  Pritja i paska ngjyrat tė cuditshme,
  tė bardhėn tė zezė,
  tė zezėn gri
  grinė blu
  dhe bluja sa lehtė kthehet
  nė njė shpresė tė gjelbėr,
  e vetmja gjė e gjelbėr
  nė kėtė vjeshtė tė verdhė,
  nė kėtė vjeshtė gri
  nė kėtė vjeshtė tė thinjur…
  dhe unė po tė pres
  me dashurinė e bardhė
  me pikėpyetjet e zeza,
  i thinjur gri si vjeshta
  me sytė blu drejt njė reje shpresash
  tė gjelbėrta…tė gjelbėrta…
  Pritja paska muzikėn e saj tė pazakontė…
  kėngėt pa fjalė,
  muzikėn pa nota
  melodinė tė ashpėr
  e unė duke tė pritur ty
  rėnkoj muzikėn
  pa fjalė
  pa nota
  pa melodi
  me zėrin tim
  tė cjerrė
  tė ashpėr
  tė tmerrshėm…
  Pritja paska mallin e saj
  ku
  kujtimi dhe harrimi
  pėrleshen
  plagosen
  vriten
  e tė pėrgjakur
  ringjallen
  se edhe malli paska
  pritjen....
  Pritja paska lotėt e saj
  tė lodhur
  tė rėndė
  plot trishtim
  pritja ka edhe
  fshirje lotėsh
  pritja ka edhe zgjim…
  Pritja paska dashurinė e saj
  tė kuqe
  rozė
  tė verdhė
  dhe dashuria paska
  pritjen e saj
  tė madhėrishme
  tė heshtur
  tė thellė…
  (1996)
  ©Artan Gjyzel Hasani

 5. #64
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,587
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Nuk di....

  S'rri dot me ty,
  s'bėj dot pa ty,
  nata ka vesh,
  dita ka sy.
  Fshehur po dal'
  vjedhur po hyj,
  nata ka vesh,
  dita ka sy.
  Nėn qiell veē,
  nėn dhe tė dy,
  s'rri dot me ty,
  s'bėj dot pa ty.

  - Koci Petriti -
  Likes Artin liked this post

 6. #65
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,587
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Do ēelin buzėt plagėt
  Drejt puthjeve tė tua
  Dhe, tek lėvizin heshtas
  Do thonė prapė: tė dua.
  Dhe po tė jem nėn tokė,
  Qė vdiqa ti mos thuaj,
  Mė shkruaj dhe nėn tokė,
  Se unė do tė tė shkruaj.

  | Miguel Hernandez |  Do tė rri ulur nė njė stol
  nėn shiun e kėsaj vjeshte
  Eh, shoh Lotin nė sy se si mu mblodh
  Sikur pikat e shiut pėrmbi gjethe
  Nuk ėshtė vjeshta mė si atėherė
  Nuk janė as gjethet mė si dikur
  Edhe pse vjeshta pėr Ne ishte verė
  As kjo vjeshtė si atėherė s'do t'jetė kurrė
  Edhe mallin pėr ty
  E lexoj nė ēdo gjethe
  Sikur koha ka ndaluar aty
  Qė ka mbet nė atė vjeshtė
  E mė ngjan me tuat flokė, mua
  Ah ato flokėt ngjyrė gėshtenje
  Sa herė ti ngreja baluket e tua
  Nė buzėt e kuqe shpėrthyer Buzqėshje
  Edhe puthjet i shpėrndaje
  Me erėn e asaj vjeshte
  E mbi fytyrė me buzė mė lagie
  Siē po mė bien tani tė lagura kėta gjethe.

  | Edi Hasa |

 7. #66
  Administrator Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  27,831
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Dashuria? C'me vjen per te qeshur!
  Ti me puth: akull une, akull ti.
  Ndjenja ime, per dreq eshte rreshkur.
  Ndjenja jote te cel nuk di.

  Ah, ne ate zhurmim sikur t'isha
  Si nje here e nje kohe, edhe sot
  Si cunak ne padi te humbisja,
  T'enderroja me tym ashtu kot.

  Te enderroja, po vec dicka tjeter
  Qe as toka, as bari s'e njeh,
  Qe nuk di si ta quash me emer
  se me fjale dot zemra s'e shpreh.

  Sergej Esenin

 8. #67
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,587
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Ti je ndryshe!
  Krenare dhe e pabindur!
  E gatshme tė mė ēosh nė djall sa herė tė duash,
  Dhe tė rikthehesh sėrisht, sikur asgjė t'mos ketė ndodhur,
  E unė, tė tė them, "Mė fal".
  Ti je motivi pėrse e dua jetėn!
  Sinomim i krejt gjėrave tė ēmuara;
  Zgjuarsisė, thjeshtėsisė, bukurisė...
  Marrosja ime mban emrin tėnd,
  Ashtu siē mban emrin tėnd edhe dashuria ime!
  I gatshėm tė duroj ēdo plagė qė mė dhuron.
  I gatshėm tė tė mbroj, si Hektori Trojėn, ndonėse do ta kem tė vėshtirė; Ti je tepėr e madhe pėr zemrėn time, o dashuri,
  Tepėr e fortė,
  E papėrballueshme!
  Por unė do tė luftoj deri nė fund, deri nė inekzistencė...
  Dhe ndoshta do tė ta mbroj "Trojėn" time.
  E nėse fundi vjen, nė frymėn e fundit do tė shqiptoj emrin tėnd...
  Do ta thėrras tė me zė tė lartė nė ēdo udhė ku kemba ime do tė shkelė,
  Do t'i shkruaj inicialet nė ēdo bankė ku do tė ulem,
  Nė ēdo pemė nė natyrė,
  Nė ēdo avion prej letre...
  E nė mundsha, edhe nė rč!
  Ti je dhe do tė mbetesh gjithmonė,
  Dashuria ime, shoqja dhe shoku im,
  Shpirti im binjak,
  Bashkudhėtarja ime nė kėtė jetė...
  Ti, heroina ime!
  | Izmir Todaj |

 9. #68
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,587
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Mban mend? Kėsaj rruge dolėm
  natėn e lamtumirės.
  Fjalėt, qė dot s'i folėm,
  shiu ia tha errėsirės
  Nuk di sonte kėndej si kalova,
  kohėt si i lash mėnjanė.
  Befas m'u duk se dėgjova
  dy zėra si zerėt tanė :
  Njėri diē foli pėr mallin,
  tjetri sikur psherėtiu...
  E dashur, ne ishim vallė,
  apo errėsira dhe shiu?!

  | Jorgo Bllaci |

 10. #69
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,587
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Tė dashurueshėm, disi...
  ~nga Erina Ēoku

  Sonte mund t'i thėrrmoj
  Tė gjitha fjalėt nė grimca heshtjeje
  E tė ndahem prej tyre me njė buzėqeshje
  Ti je njė pikėllim melodioz
  Qė nuk largohesh prej meje
  Mė ke ngėrthyer
  Me pėrqafimin e tingullt
  E kėngėzon nė mua
  Qiellin e tejdukshėm tė shpirtit tėnd
  Unė dashurohem disi
  E koha vrapon drejt meje si njė gjethe
  Ecjet e mia tė gjata
  Mendimet e mia pėr ty
  U bėnė udhė,
  e udha u bė tinguj
  qė mė rrėshqasin nėpėr trup
  me prekje tė ujshme trishtimi
  Dhimbja e butė
  Mė ka mbėshtjellė
  Nė njė tėrėkohėsi tė brishtė
  Ku mendimet e tua
  Ma marrin qenien larg
  Ma sjellin nė ty
  Nė errėsirėn tėnde tė ēuditshme
  Ku fle soditja
  Dhe ti bėhesh njė siluetė e pangjashme
  Pėr t'u dashuruar.


 11. #70
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,587
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Pas ndarjes
  Ajo mė la pėrngaherė atė natė
  Dhe unė i munduar si njė kalorės
  Me plagė kthehesha rrugės sė gjatė,
  Kur shkrinte fundi i dėborės .
  Oxhaku i shtėpisė villte shkėndija ,
  Nė kthina kėrcisnin nallane dhe enė,
  Mė priste qeni im tek avllia
  Si Argusi plak Odisenė.
  Nė ahur ēukisnin brirėt e qeve
  Dhe hundėt e tyre e bėnin ajrin me vlagė;
  Nė qiellin e turbullt leckat e reve
  E lidhnin hėnėn si plagė...

  Dritėro Agolli

 12. #71
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,587
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Era

  Nė erė pemėt rrijnė pranė e afrojnė krahėt;
  Nė erė pemėt kėrkojnė mes tyre ngrohtėsi,
  Po ne tė dy?
  Ne jemi kaq tė largėt!
  Ē'erė mund tė na afrojė, nuk e di...


  Dritero Agolli


 13. #72
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,587
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  E di ..
  mund tė bėsh pa dashurinė time
  Prej netėve tė mia nuk mbetet shenjė
  Mė lėr tė paktėn ėndrrėn
  Qė tė mbledh eshtrat e natės
  I pagjumė
  Lule qė nuk ēel
  Agim qė nuk zbardhi kurrė

  Mund tė bėsh pa dashurinė time
  Njė shkarravinė ėshtė vizatimi im
  Fjalė tė gėrvishtura mbi metal
  Klithin, drithma nėpėr shpinė

  E di..
  Mund tė bėsh pa zemrėn time
  Vramė tani
  Qė tė mos mbetet gjurmė
  Prej fytyrės sime
  Prej poezive tė mia
  Bėje tė lutem
  Mund tė bėsh pa dhimbjen time.

  | Charles Bukowski |

 14. #73
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,587
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  NEJSE…

  “tė kam dashur mė shumė se veten”, tha, “po nejse”
  “ishte magjike, por u lodha me ty", tha, “po nejse”
  “kam nevojė tė rri ca kohė vetėm”, tha, “po nejse”…
  “tė dua, por po largohem, nuk besoj mė nė dashuri”, tha, “po nejse”…

  dhe kur lotėt e mi aq shpejt ia thanė,
  si rrezja vesėn e mėngjeseve
  koha mbaroi
  boshatisur fjalorėsh i pafjalė mbeta
  e vetes i pėshpėrita veē njė “nejse”…

  ©artangjyzelhasani

Faqja 3 nga 3 I parėI parė 123

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •