Duke shfaqur rezultatet 1 nga 2 e 2

Temė: Sėmundjet e hundės, si t’i shmangim nga i ftohti

 1. #1
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Sėmundjet e hundės, si t’i shmangim nga i ftohti

  HUNDĖT E BLLOKUARA APO QĖ RRJEDHIN
  Sekrecionet e tepėrta nė hundė qė ēon nė rrjedhjen e hundėve shkaktohet nga njė virus i tė ftohtit. Cipa e brendshme e kanaleve tė hundės infektohet, fryhet dhe shkakton bllokimin. Shkaqet e tjera mund tė jenė alergjia apo ndonjė trup tė huaj nė hundė.
  Shenjat
  Qurrat qė shkaktohen nga viruset e tė ftohtit, nė fillim janė tė rrjedhshme dhe tė pastra, por mund tė trashen dhe tė zverdhen kur trupi sulmon infeksionin.
  Trajtimi
  Nxiteni fėmijėn t’i shfryjė hundėt shpesh. Tregojini si ta bėjė duke pastruar njėherė njėrėn anė e pastaj tjetrėn. Disa pika mentol nė jastėkun apo rrobat e fėmijės mund tė ndihmojnė. Konsultoni me mjekun nėse hundėt rrjedhin mė shumė se tre ditė.
  RRJEDHJA E GJAKUT NGA HUNDĖT
  Shumica e gjakrrjedhjeve mund tė ndalohen lehtėsisht. Nėse gjakrrjedhja vazhdon mė shumė se 30 minuta, ēojeni fėmijėn tek mjeku. Ajo shkaktohet tek fėmijėt nga kapja me forcė e hundės.
  Shenjat
  Gjakrrjedhja vjen nga enėt e vogla tė gjakut nė pjesėn e brendshme tė hundės. Mund tė formohet njė kore nė hundė, qė nuk duhet tė hiqet.
  Trajtimi
  Vendoseni fėmijėn me kokėn poshtė nė lavaman dhe shtrėngojini pjesėn e butė tė hundės. Ushtroni presion pėr tre minuta deri sa gjakrrjedhja tė ndėrpritet. Asnjėherė mos ia vendosni kokėn mbrapa, sepse ai mund tė gėlltisė gjak dhe tė sėmuret.
  SINOZITI
  Sinuset janė zgavra nė kockat e hundės, faqeve dhe mbi sy qė janė tė mbėshtjella nga cipa. Mukusi, sekrecioni rrjedh nga ato tek hundėt. Sinoziti shfaqet kur rrjedhja e mukusit keqėsohet. Kjo vjen kur pėr arsye tė njė tė ftohti ose tė njė gripi, ose kur ndonjė infeksion kalon nga fyti te hundėt.
  Shenjat
  Qurrat nė fillim kur fėmija ftohet janė tė pastra dhe tė rrjedhshme. Mė pas bėhen tė trasha dhe mė tė verdha. Kjo ėshtė normale. Por nėse kjo ėshtė e vazhdueshme, atėherė ka shumė tė ngjarė qė tė jetė zhvilluar sinoziti. Jep dhimbje koke, bllokim tė hundėve, ulje tė shijes dhe ndonjėherė ethe.
  Trajtimi
  Trajtohet me antibiotikė dhe ilaē me pika nė hundė. Mbajeni mjedisin tė lagėsht nė shtėpi, pėrgatisni mentol dhe jepini paracetamol pėr dhimbjet.Telegrafi

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 2. #2
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Sėmundjet e hundės, si t’i shmangim nga i ftohti

  Infeksionet e fytit, si tė dalloni nėse fėmija juaj ėshtė i sėmurė
  Cilat janė infeksionet mė tė shpeshta qė prekin rrugėt e frymėmarrjes

  Dhimbja e fytit ėshtė shenja mė e shpeshtė e infeksionit qė mund tė godasė njė nga zonat e kėtij organi, nga bajamet
  tek faringu. Pėrgjegjės janė nė pėrgjithėsi viruset dhe bakteret, por ndonjėherė dhimbja e fytit mund tė jetė njė reagim ndaj irrituesve si: pluhuri, tymi, smogu (ajri i ndotur) dhe ajri shumė i thatė. Infeksionet e fytit, tė tilla si bajamet/tonsilitis, janė tė rralla tek fėmijėt nėn njė vjeē. Ato janė mė tė zakonshme tek fėmijėt qė sapo kanė filluar shkollėn dhe qė ekspozohen nė njė shkallė mė tė madhe ndaj baktereve. Mjafton tė hapėsh gojėn e fėmijės dhe dallohet njė fyt i skuqur, me bajamet qė mund tė jenė skuqur gjithashtu. Nxirrini gjuhėn jashtė fėmijės dhe bėjeni tė thotė: “Aaaaaa”, pėr t’i parė fytin. Fėmija ka dhimbje kur gėlltitet, mund tė thotė se e ka fytin e tharė, mund tė ketė temperaturė, kollė, ulje zėri. Nėse ėshtė njė dhimbje e zakonshme fyti qė nuk shkakton gjendje tė keqe fizike tė pėrgjithshme, ėshtė e mjaftueshme qė fėmijės t’i jepen pije tė freskėta dhe nė pėrgjithėsi ushqim tė lėngėt. Nė tė kundėrt, po pati temperaturė, dhimbje tė theksuar dhe vėshtirėsi nė frymėmarrje, ėshtė e nevojshme tė thirret pediatri, qė do tė japė kurėn mė tė pėrshtatshme.
  Infeksioni i bajameve
  Kėto organe tė vogla nė formė bajamesh qė gjenden nė fund tė fytit formojnė njė unazė tė vėrtetė mbrojtėse. Detyra e tyre ėshtė tė pengojnė bakteret dhe viruset. Pra nuk ėshtė pėr t’u habitur qė bajamet skuqen dhe kjo ndodh shpesh tek fėmijėt mbi dy vjeē. Bajamet, qė janė tė vogla nė lindje, zhvillohen nė vitet e para tė jetės, pėr tė ndihmuar trupin tė mbrohet nga infeksionet. Ėshtė normale pra, qė njė fėmijė nė moshė parashkollore mund tė ketė gjatė dimrit 4-5 episode tė mprehta tė bajameve. Pjesa mė e madhe e skuqjeve tė bajameve ėshtė me origjinė virale (rreth 70 %). Shfaqet me temperaturė tė lartė (38.5-39 gradė), dhimbje fyti dhe skuqje tė lehtė tė bajameve. Kėto shenja lehtėsohen qė nga dita e dytė pėr t’i lėnė vendin ftohjes, kollės sė thatė dhe pastaj rrjedhjes sė ujshme tė hundėve. Kura parashikon pothuajse ekskluzivisht pėrdorimin e mjekimit kundėr temperaturės pėr ta ulur atė. Brenda njė jave shqetėsimi zhduket.
  Bakteret
  Vetėm 30 % e bajameve bėhen nga bakteret. Por t’i dallosh nuk ėshtė gjithmonė e thjeshtė: temperatura shkon mbi 39 gradė dhe vazhdon pėr tė paktėn dy ditė; bajamet duken tė zmadhuara dhe shumė tė skuqura. Gjėndrat nė anė tė nofullave janė rritur. Pediatri mund tė sigurohet pėr tipin e bakterit, duke vendosur njė pambuk nė fund tė fytit. (Kujdes! Ky ėshtė njė veprim qė i lejohet vetėm mjekut tė specializuar dhe jo familjarėve). Ėshtė e rėndėsishme tė pėrjashtohet prania e njė bakteri veēanėrisht tė rrezikshėm si Streptokoku betahemolitik i grupit A. Ai ėshtė i vetmi qė mund tė shkaktojė, pėr fat tė mirė shumė rrallė, probleme tė rėnda si temperatura reumatike, ose infeksioni nė veshka. Gjithashtu, duke dalluar bakterin, pediatri mund tė pėrshkruajė antibiotikun mė tė mirė, pasi ka bėrė antibiogramėn (analizė e rekomanduar nga mjeku). Mė parė mjaftonin disa shqetėsime tė bajameve dhe mjekėt vendosnin t’i operonin. Sot mjekėt pėrpiqen t’i ruajnė sa mė shumė tė jetė e mundur kėto organe mbrojtėse tė vogla, por shumė tė dobishme. Heqja bėhet vėrtet e nevojshme kur: bajamet zmadhohen, aq sa bėjnė tė vėshtirė frymėmarrjen dhe gėlltitjen; inflamacionet bakteriale janė mė shumė se 7 nė njė vit dhe antibiotikėt nuk iu bėjnė asgjė; formohen ēibanėt e qelbėzuar tė bajameve, qė shkaktojnė temperaturė tė lartė dhe dhimbje fyti.

  Infeksionet e kraharorit
  Te fėmijėt e vegjėl kanalet e kalimit tė ajrit, sinuset, veshėt, hunda dhe fyti janė njė sistem i vetėm, sepse tubat janė shumė tė shkurtra. Infeksionet e kraharorit mund tė shkaktohen nga ēdo lloj infeksioni nė rrugėt e sipėrme tė frymėmarrjes. Kėto infeksione janė gjithmonė serioze. Rrugėt e ajrimit janė aq tė ngushta, sa qė frymėmarrja bėhet e pjesshme dhe mund tė zhvillohet pneumonia. Nėse frymėmarrja e fėmijės vėshtirėsohet, thėrrisni menjėherė mjekun.
  Kolla
  Kolla ėshtė njė veprim qė pastron fytin nga irritimet e tilla si sekrecionet mukoze, pluhuri apo duhani. Kolla mund tė jetė edhe si pasojė e irritimeve nga gripi, tė ftohurit, bajamet apo infeksioni nė kraharor. Duhet tė trajtohet shkaku i kollės dhe jo vetėm kolla, e cila ėshtė thjesht njė shenjė. Ka dy tipa kollash: kolla e thatė dhe kolla me gėlbazė. Tė dyja pengojnė gjumin. Tek njė bebe e vogėl, mukusi qė mund tė jetė nė fundin e fytit mund tė shkaktojė tė vjella. Nėse dyshoni se fėmija ka astmė, duhet tė kėrkoni menjėherė ndihmė mjekėsore. Nėse ka ndonjė infeksion tė brendshėm si pėr shembull, tė bajameve, ky duhet trajtuar mė vete. Mos e lini fėmijėn tė vrapojė, tė marrė frymė rėndė dhe shtrijeni anash apo pėrmbys pėr tė fjetur. Kjo pengon mukusin qė tė rrjedhė poshtė fytit. Jepini shumė pije tė ngrohta.
  Laringu
  Infeksioni i laringut shkaktohet nga tė ftohtit dhe fyti i tharė. Nė qoftė se nuk ēon nė bllokim tė rrugėve tė frymėmarrjes, nuk ėshtė problem serioz. Shenjat mė tė pėrgjithshme janė humbja e zėrit dhe ngjirja. Fėmija mund ta ketė tė vėshtirė dhe tė dhimbshme tė gėlltitet, mund tė ketė kollė tė thatė dhe ethe tė lehta. Shumica e rasteve tė laringitit nuk zgjasin. Fėmija duhet tė pushojė mundėsisht nė njė mjedis tė lagėsht, ku tė qarkullojė ajri. Jepini shumė lėngje dhe mos e lini tė flasė shumė. Nėse temperatura vazhdon, ka nevojė pėr antibiotikė. Sigurohuni qė nuk ėshtė i nxehtė dhe nėse vini re shenja tė bllokimit, lajmėroni mjekun.
  Bronkitet
  Rrugėt e gjera tė ajrit nė mushkėri quhen bronke dhe ato mė tė voglat bronkiole. Bronkitet dhe bronkolitet ndodhin kur infeksionet virale ēojnė nė mbushjen e tyre me mukus, apo bllokimin e tyre. Bronkoliti ėshtė mė serioz, sepse mund tė sjellė vėshtirėsi nė frymėmarrje dhe vihet re mė shumė tek bebet dhe fėmijėt e vegjėl. Bronkiti zakonisht nuk ėshtė serioz tek fėmijėt mbi 1 vjeē. Ėshtė njė mahisje e bronkeve qė paraprin ose i bashkėngjitet mahisjes sė rrugėve tė frymėmarrjes (grip, trakeit ose laringit). Njė sėmundje tipike gripi, shfaqet shpesh gjatė dimrit, kur fėmijėt jetojnė nė mjedise tė mbyllura dhe thithin ajrin e ndotur tė qytetit. Nė shumicėn e rasteve shkaktohet nga viruse, por mund tė shkaktohet edhe nga baktere ose irritues tė tjerė (tymi, ajri i ndotur). G. Albania

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182