Kompleksi - Ventus - Sport Center - Pishina
Faqja 2 nga 4 I pariI pari 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatet 21 nga 40 e 80

Temė: Sekrete tė vogla bukurie

 1. #1
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Sekrete tė vogla bukurie

  Sekrete tė vogla bukurie

  Qumėsht pastrues pėr lekurėn tė yndyrshme


  Shtrydhni njė grejpfrut dhe e pėrziejni lėngun e tij me njė gotė qumėshti tė ftohtė. Ruajeni nė frigorifer dhe pėrdoreni pėr tė pastruar fytyrėn para gjumit. Njomni njė cope pambuku tė pastėr dhe kaloni me tė gjithė fytyrėn. Shpėrlajeni me ujė tė vakėt dhe fshijeni fytyrėn me pecetė tė pastėr.

  Ujė trėndafili pėr sy tė ėnjtur


  Zieni 1 litėr ujė dhe pasi ta hiqni nga zjarri hidheni nė tė 20 petale trėndafili. Lėreni rreth 30 minuta, mė pas kullojini. Lėreni ujin e trėndafilit tė ftohet pak dhe bėni me tė kompresa nė sy.

  Maskė me patate pėr rrathėt e zinj tė syve


  Pastroni njė patate dh eprijeni nė feta shumė tė holla. Shtrojeni fetat nė sy dhe leni rreth 10 minuta. Mė pas hiqeni dhe shpėrlani fytyrėn .

  Tonifikues pėr flokė tė dobėt


  Nė njė tas tė vogėl rrihni 1 kokėrr vezė dhe ½ filxhani ēaji me kos. Masazhoni me kėtė maskė flokėt tuaj. Lėreni tonifikuesin nė flokė rreth 10 minuta. Mė pas shpėrlajeni.

  Zbutės pėr flokėt e thatė


  Nė njė enė pėrzieni 2 kokrra vezė tė rrahura me 1 lugė vaj ulliri, 1 lugė glicerinė dhe pak uthull. Kalojeni kėtė maskė nė flokėt dhe lėreni rreth 15 minuta. Nė vazhdim lajeni .

  Krem pastrues pėr fytyrėn


  Nevojiten:
  ¼ kastravec(me lėkurė tė prerė hollė ), 1/8 patate (me lėkurė tė prerė hollė), 1 lugė sodė buke, 1 kokėrr vezė, ¼ filxhan kos.

  Pėrgatitja:
  Hidhni nė makineri grirėse otaten dhe kastravecin. Shtoni sodėn dhe vezėn dhe vazhdoni pėrzierjen. Hidhni kosin. Nėse keni lėkurė tė yndyrshme, shtoni 2 lugė kafeje lėng limoni. Kremi ruhet ne frigorifer pėr 2 ditė. Shtrojeni nė njė pambuk ose pecetė tė pastėr dhe pastroni me tė fytyrėn. Mė pas hiqeni dhe shpėrlajeni fytyrėn.

  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 2. #21
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim

  Manikyri me tė zezė fillon dhe mbaron me njė lėvizje tė brushės, ngase nuancat e errėta e mbulojnė thoin shumė mirė, me ē’rast nuk ka nevojė pėr shtresa tė tjera

  Kur flitet pėr ngjyrat e thonjve qė do tė dominojnė kėtė sezon, atėherė mund t’ju kėshillojmė qė tė pėrcaktoheni pėr nuanca tė errėta tė sė kuqes, tė kaltrės metalike dhe tė sė zezės “midnight”. Kėtė trend e preferojnė edhe krijueset e trendėve (trendsetters), siē ėshtė Dita Fon Tis dhe kėngėtarja e re e muzikės R&B, Rihana. Manikyri me tė zezė, fillon dhe mbaron me njė lėvizje tė brushės, ngase nuancat e errėta e mbulojnė thoin shumė mirė, me ē’rast nuk ka nevojė pėr shtresa tė tjera. Por, edhe ky trend i ka rregullat e veta – ngjyrat e errėta duhet tė pėrdoren vetėm pėr thonj tė shkurtėr, mirė tė rregulluar. Thonjtė e gjatė do t’i theksonin edhe mė shumė nuancat intensive, me ē’rast duart do tė humbnin nė pamjen femėrore.


  kosova-sot


  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 3. #22
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Ushtrime per muskulaturen e fytyres dhe te qafes dhe te gjoksit.

  Per te kompaktesuar muskujt e fytyres dhe te qafes, mund te ushtroheni vete, mjafton te jeni te predispozuar. Per rrudhat anash gojes qe jane ne forme gjysem rrethi, mund te fryni faqet ne maksimum duke percjelle ajrin here tek njera dhe here tek tjetra! Per pjesen nen mjeker, harkohet gjuha brenda gojes dhe shtyn me force pjesen e poshtme te nofulles. Per muskujt anesore te qafes duhet te shqiptohet germa X me force derisa sa te ndihet levizja e muskujve. Per muskujt e pjeses se perparme te qafes duhet shqiptuar germa Y derisa te bindeni qe ky ushtrim funksionon mire! Per muskulaturen e gjoksit mund te merrni 2 shishe plastike, te mbushura me uje(n.q.s. nuk keni mjete te tjera gjimnastikore), ne te dyja duart dhe ne pozicion shtrire, krahet te shtrire plotesisht levizin derisa te afrohen me njera - tjetren. Krahet gjate levizjes qe kryejne nuk duhet te perkulen por qendrojne plotesisht te tendosur. Ky ushtrim perseritet disa here.
  Te gjitha ushtrimet duhet te kryhen gradualisht dhe me perpikmeri.


  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 4. #23
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Krehje qe mbulojne difektet


  Nje krehje e sakte, u jep fytyrave te parregullta nje kontribut te sigurte per te krijuar harmonine dhe te nenvizoje personalitetin pertej tendencave te modes. E gjate apo e shkurter qofte, krehja eshte element i domosdoshem per t'u pelqyer dhe per te te pelqyer.

  NESE KE FYTYRE RRUMBULLAKE
  Krehja duhet te te ndihmoje per ta zgjatur fytyren: shmang zbulimin e aneve dhe perfero qe floket te perkedhelin lehte mollezat dhe nofullat qe fytyra te duket me e hequr. Duhet te frysh pjesen e siperme te flokut, duhet te mbash edhe baluke te cilat fillojne qe siper duke lene te zbuluar disa centimetra nga balli.

  NESE KE FYTYRE KATRORE
  Zgjedhja qe duhet bere duhet te "embelsoje" shprehjen e fytyres; duhet shmangur ndarja qendrore, floket e leshuar apo te terhequr pas zverkut. Preferohet nje krehje e lehte dhe e hapur qe te menjanohet nga nofullat dhe mollezat dhe te minimizoje katrorin.

  NESE KE FYTYRE TREKENDORE ME KULMIN POSHTE
  Nese ke floke me gjatesi mesatare mund te praktikosh ndarjen qendrore me dy fije qe bien lehte dhe kthehen per te perkedhelur nofullat duke shtuar volumin e tyre.
  Nese ke floke te shkurter floket duhet te mbulojne mollezat. Shmangni zbulimin e vesheve dhe te ballit.

  NESE KE FYTYRE TREKENDORE ME KULMIN LART
  Zgjidh krehje qe i japin volum majes se kokes dhe aneve te fytyres. Mund te ndihmojne edhe baluket. Shmang veshet e zbuluar, floket e leshuar.

  NESE KE FYTYRE TE GJATE

  Gjatesia e flokeve duhet te arrije deri tek nofullat dhe nje krehje qe te mbushe anet. Nese ke mjeker te dale, shmang baluket gjeometrike, ndarjen qendrore dhe floket e drejte.


  KESHILLA TE TJERA


  1. Nese je me shume se 30 vjec, apo nese je e mbushur dhe me trup te vogel, shmang floket e gjate.

  2. Kujdes, baluket vene ne dukje syte e medhenje dhe zvogelon ata te vegjel.

  3. Kush mban syze duhet te shmange krehjet e terhequra pas qe ashpersojne tiparet.

  4. Eshte me mire te mbash floke me gjatesi te vogel dhe tipare delikate.

  5. Nese je trupvogel, floket e kapur ne maje te kokes do te te bejne te dukesh pak me e gjate; nese je e gjate mund t'i kapesh ne zverk.

  6. Nese ke qafe te shkurter shmang baluket dhe floket e terhequra pas.

  7. Vetem nese ke floke bjonde beji floket e dredhura; nese i ke te zinj apo te kuq me mire te synosh per togje te buta.


  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 5. #24
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Semundjet e flokeve dhe si t'i kurojme ato


  1. Rėnja e flokut (alopekiasi)
  - ėshtė njė sėmundje ku kemi mungesė tė flokut por ndryshon nga tullacimi sepse kjo ėshtė shėruese shkaktohet nga stresi, ankthet, shqetėsimit etj.

  2. Mos lindja e flokut (trihodhisi agjenisia)
  - ėshtė mungesa e flokut qė nė lindjen e njeriut dhe mungojnė qimet nė ato vende qė normalisht duhet tė kishte.

  3. Lindja e kufizuar e flokut (monotrihosi)
  fėmijėt lindin me flokė shumė tė hollė qė tė cilat bien pas disa javėsh. Nė qoftė se floku do tė rritet pėrsėri ato do tė jenė nė ngjyrė hiri dhe nuk rriten mė shumė se 3-4cm.

  4. Djegja e flokut (psalidha)
  ketė kemi tė bėjmė me hapjen e majave tė flokut nė dy pjesė kjo sėmundje shkaktohet nga pėrdorimi i shpeshtė dhe jo i rregullt i tharėses sė flokut, nga substancat alkalike dhe mund qė te kurohet nė disa mėnyra:
  a. Prerja e majave
  b. Prerja e majave tė djegura marrim seksione tė holla flokėsh dhe i fusim ndėrmjet gishtėrinjve i rrotullojmė gishtėrinjtė duke lėvizur dorėn nga lartė poshtė dhe presim ato maja qė dalin tepėr jashtė tufės sė flokut .
  c. Djegia me qiri kapim tufa te holla flokėsh dhe i pėrdredhim i ngrehim lartė me gishta nė mėnyrė qė tė dalin majat e djegura dhe i djegim me qiri ose ēakmak, mė pas marrim njė copė gazetė dhe pastrojmė hirin qė mbetet dhe provojmė pėrsėri dhe nė qoftė se dalin pėrsėri maja tė djegura atėherė e pėrsėrisim prapė.

  5. Gjėndja nė formė pushi (hnudhosi)
  floku ėshtė shumė i hollė dhe nuk rritet mė shumė se 3-4cm, nuk kanė ngjyrė dhe kanė pamje pushi.

  6. Rėnja e flokut (trihoriksia)
  nė kėtė sėmundje shohim njė fryrje tė fijes sė flokut dhe dalin disa nyje nė gjatėsinė e flokut dhe kjo shkaktohet nga pėrdorimi i shpeshtė i procese alkalike. Shmanget duke bėrė prerje dhe terapi.

  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 6. #25
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Masazhi I Qafes


  Qafa e bukur nuk e tregon moshen. Nese vereni se lekura e qafes eshte e thate dhe jokompakte, koha eshte per aksion. Shumecka mund te beni edhe vete - zgjidhni midis trajtimeve kozmetike, masazhave dhe
  dietave. Nese keni durim, qafa e bukur do t'ju shperbleje me pamje rinore! Eshte shprehi e gati cdo femre qe te kete kujdes te madh per mirembajtjen e fytyres, por qafa, ai simbol f feminitetit dhe gra -ciozitetit, shpeshhere harrohet. Pergjigje per pyetjen se cfare eshte lekura e qafes tuaj mund ta merrni me nje test te lehte e te shpejte para pasqyres. Per fat, sot ekzistojne menyra shume efikase qe qafes t'ia kthejme rinine dhe te thehen paragj'ykimet se ne nje moshe te caktuar nuk mund te eliminohet paraqitja e vijave te thella
  rrethore rreth qafes. Prandaj, pervilni menget. Bashke me rrudhat dhe lekuren e leshuarte qafes, paraqiten edhe njolla te murrme, ndersa shumicen e femrave i pengon edhe paraqitja e nenmjekres (kajmakut). Keto paraqitje nuk kushtezohen vetem me moshe dhe trashesi, por me
  shpesh jane rezultat i qendrimit te femrave: prane tavolines se punes, prane kompjuterit, makines, kur gati ne te gjitha rastet koka mbahet e ulur. Ne lufte per qafe rinore, rezultatet me te mira arrihen me ndihmen e kirurgjise estetike. Por, qe te mos i hyni ketij mundi e shpenzimi te madh, mjafton mirembajtja e rregullt dhe e pershtatshme, ne radhe te pare ne shtepi. Rezultatet mund te shihen pas disa javesh, e deri atehere, ju propozojme dy truqe te vogla, te pershtatshme per ditet e ftohta qe po vijne mbani doleevita (rollka) dhe shalla!
  Qafa ne testim
  Lekura e qafes vazhdimisht i eksponohet veprimit agresiv te ndikimeve te jashtme. E holle dhe pa gjendra yndyrore (te cilat tajisin sebum), eshte e thate prandaj duhet qe rregullisht te ushqehet me krema me hidratacion te larte. Muskuli me i madh i qafes (platizma) eshte shume i
  ndjeshem, prandaj ate nuk duhet terhequr shume. Megjithate, qafa ka nevoje per nje gjimnastike te lehte. Duhet patur kujdes edhe per nje detaj - nese vereni pueerrz, mos e prekni! Per shkak se muskuli tjeter i qafes gjendet thelle nen lekure (ndersa proceset inflamatore fillojne mu aty), sherimi do te jete specifik dhe i gjate.
  Armiqte kryesor
  Rrezet e demshme te diellit, ndotja dhe te ftohtit, jane armiqte kryesore te lekures se qafes.
  Dietat e varfera me proteina dhe vitamina, por edhe shprehite e demshme (tymi i duhanit), do ta shpejtojne procesin e mplakjes. Ndersa, predispozitat gjenetike jane edhe nje faktor
  rendues.

  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 7. #26
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Maska Te ndryshme  Maska per fytyre te yndyrshme!

  1 te bardhte e vese
  1 luge te gjelles lenge te karrotave
  2 luge miell
  I perzien mire te gjitha keto, dhe masen e fituar e shperndane ne fytyre... e len te qendroje 20 minuta,pastaj fytyren e shperlane me uje te nxehte.


  Maska nga vezet (per lekure me te bute)


  1 te bardhte e vese
  2 luge miell
  1 luge mialte
  Se pari perzihet te bardhte e vese e pastaj i shtohet mialti e mepastaj edhe mielli. Maska e fituar shperndahet neper fytyre dhe e len te qendroje derisa te teret. Pastaj fytyra shperlahet me uje te nxehte.


  Maska me Mialte
  Mund ta lyeni fytyren me mialte pasi ta keni pastruar ate mire. Pas 20 minutash mund ta shperlani fetyren me uje te vaket.
  Mialti ndihmon per ta stabilizuar hidratimin e qelizave.
  Per te sheshuar rrudhat

  1 te verdhte e vese
  1luge kos
  1 luge mialte
  Perzihen te gjitha keto bashk deri sa te fitohet nje krem te bute. Shperndajeni neper fytyre dhe ne qafe dhe lereni te veproje 15 minuta,,, e mepastaj shperlajeni fetyren me uje te vaket.


  Maska me Portokall dhe Mialte


  Eshte ideale per te krijuar nje efekt energjidhenes ne lekure. Kjo maske pergaditet shume shpejt.

  Lyhet fytyra me 3 luge mialte (duke evituar zonat rreth syve) dhe pastaj shperndaje mbi te lekuren e portokallit (kjo e grire imet). Lereni te qendroje 10 minuta dhe shperlajeni fytyren me uje te vaket.


  Maske me banane (per lekure te yndyrshme)


  1 banane e pjekur dhe e shtypur
  1 luge kafeje kos natyral
  1 luge kafeje leng limoni


  Pasi te jene perzier te gjitha keto, e lyejme fytyren dhe e leme te qendroje 20 minuta.

  mesohu


  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 8. #27
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Mendohet se se kujdesi ndaj trupit dhe fytyres eshte i shtrenjte, por kjo nuk eshte gjithmon keshtu.
  Qumeshti dhe disa prodhime te tij qe nga kohet e vjetra njohen si eliksir i bukurise.
  Qumeshti per shkak te perberjes se pasur, e ngadalson plakjen e lekures.Permbane vitaminat A dhe E, qe i luftojne me shume sukses rrudhat,pastaj proteina qe i japin lekures pamje kadife,kurse enzimat e qumeshtit ndihmojne ne regjenerimin e lekures.
  Qumeshti me yndyre te plote eshte shume i dobishem per lekuren e thate,sepse proteinat e tij e rrisin lagashtine dhe elasticitetin e lekures.
  Prodhimet e qumeshtit dhe ate Jogurti,Ajka dhe Diathi poashtu jane te mire per lekuren.Ata mund te vihen vec e vec apo ne forme te maskave koktej,ku jane te perzier me perberes te tjere.
  Banja e Kleopatres

  Te perzihet nje liter qumesht me plote yndyre ,,, 10 ml vaj jojobe dhe te qiten ne ujin per larje.
  Ne vasken ku keni qitur kete uje duhet te rrini 20 minuta, e mepastaj te shperlaheni me uje te ftohte.

  Maska per lekuren rreth syve


  Dy luge djathi jo me yndyre te perzihen me nje luge caj te zi. Ketu shtohen edhe 3 pika leng limoni. Ne kete tretesire te zhyten dy copa pambuk dhe te mbahen mbi kapake te syve per 20 minuta.
  Pastaj duhet te shperlahen me uje te vaket.


  Maska nga Qumeshti dhe Kamomili(per te gjitha llojet e fytyres)


  Nje grusht lulesh Kamomili te pervelohen me 100 ml qumesht dhe te lihen te qendrojne 20 minuta.
  Te kullohen,,,perseri te nxehen edhe pak dhe te shtohet edhe nje luge humus pluhur dhe gjysme luge mialte.
  Te vihet ne fytyre dhe dekolte, te mbahet 15 minuta.
  Te shperlahet me uje te ftohet.


  Trajtimi per trup me Jogurt


  Nje gote Jogurt te perzihet nje luge vaj ulliri dhe te vihet ne trup. Te lihet te qendroje per 10 minuta dhe pastaj te shperlahet me uje te ftohte.

  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 9. #28
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Manikyri sipas llojit te thonit


  Thonj te shkurter, thonj te zverdhur, thonj me rripa... probleme te vogla, te zakonshme dhe
  sigurisht jo estetike.
  Por si duhet te veprohet ne raste te tilla, per te pasur gjithmone thonj te bukure

  Thonjte e shkurter

  Shpeshhere te qellon qe thonjte te thyhen. Por si tia bejme kur kjo nuk ndodh rralle,
  por gjithnje e me shpeshe
  Si te veprojme kur thonjte thyhen dhe nuk arrijne kurre te rriten per ti dhene nje forme
  te bukur dhe ate qe preferojmee Ne raste te tilla, problemi duhet pare nga brenda, duke u
  siguruar se do te ndiqni nje diete te ekuilibruar, te pasur me proteina, minerale.
  Nje tjeter problem eshte zakoni i keq i te kafshuarit te thonjve. Ky eshte nje ves qe, me shume
  se nga merzia, zakonisht stimulohet nga nje gjendje shpirterore jo e mire, nervozizem, ankth
  apo stres. Ndersa perballimi i ketij problemi, ndoshta eshte ne pamje te pare shume i thjeshte,
  te evitohen momentet e stresit. Por meqe kjo shume here eshte e veshtire per tu
  realizuar, ja nje keshille e mire per te kaluar situaten dhe, ndoshta per te shpetuar nje here e
  mire nga ky ves, qe duhet thene se eshte i shemtuar. Per lyerjen e thonjve keshillohet te
  perdoret nje manikyr i veeante, qe ka nje arome dhe shije te keqe, aq sa te te kujtoje te mos
  kafshoni me thonjte. Nje tjeter metode shume e efektshme eshte edhe mbajtja e nje eumeakizi,
  ne menyre qe stresi te kalohet duke pertypur eumeakizin. Shpeshhere kafshimi i thonjve
  sherben per shplodhjen e muskujve te fytyres, qe ne momentet e stresit jane shume te
  tendosura. Nderkohe qe per te realizuar kete mjafton te pertypin edhe nje eumeakiz, pa pasur
  nevojen e thonjve, pasi nje nga shkaqet kryesore te thonjve te shkurte eshte edhe kafshimi i
  tyre. Ne rast kur keni thonj te shkurter, eshte shume e rendesishme lyerja e tyre. Keshtu per
  keto lloj thonjsh keshillohet te mos jene shume te dukshem. Ne rastet kur thonjte jane te
  shkurter dhe te erregullt evitoni theksimin e tyre. Pra, jo manikyreve me ngjyra te forta dhe te
  shkelqyeshme, ndersa keshillohet te mos lyhet i gjithe thoi, por duke lene nje rrip te holle nga
  te dyja anet te palyer. Kjo do te beje qe thoi te duket me i holle dhe me i gjate.

  Thonj me rripa

  Ka thonj qe duket sikur jane te shtresezuar apo rripa-rripa, qe mund te jene per se gjeri apo per
  se gjati.
  Rripat horizontale shpeshhere mund te shkaktohen edhe nga semundje, nga perdorimi i
  medikamenteve apo edhe nga probleme te perkohshme, qe jane shfaqur gjate rritjes se thoit.
  E rendesishme eshte te percaktohet shkaku i tyre, dhe per ta arritur kete, eshte e nevojshme
  ti drejtoheni mjekut te familjes. Ndersa per rripat vertikale, ne gjatesine e thoit, mund te
  krijohen me kalimin e viteve. Ashtu sie ndodh me njeriun, edhe thoi plakjet. Me plakjen e tyre
  thonjte humbasin elasticitetin dhe behen si lekura, me pak te hidratuar. Ne raste te tilla
  keshillohet perdorimi i nje kremi te veeante apo nje vaj qe eshte posaeerisht per thonjte, qe
  duhet te perdoret rregullisht.
  Per thonjte me rripa keshillohet perdorimi i nje manikyri te veeante, qe arrin te zbuse siperfaqen
  e thoit. Pas saj, duke perdorur nje manikyr me ngjyre te ndezur apo te erret, do te arrihet te
  mbulohen rripat e thonjve. Nderkohe ne qendrat estetike mund te realizohet edhe zbutja e
  thonjve dhe limimi i siperfaqeve te tyre per eliminimin e rripave. Por duhet pasur parasysh se,
  kjo metode nuk keshillohet te aplikohet shpesh, pasi ajo i ben thonjte me te holle dhe me
  delikate.

  Thonj te zverdhur

  Thonjte e zverdhur mund te jene te tille per shume arsye, si perdorimi i vazhdueshem i
  manikyreve me ngjyra te forta,
  Duhani, por edhe disa lloje kerpudhash. Nderkohe qe per kete rast keshillohet konsulta me
  mjekun, ndersa ne dy rastet e para menyra me e mire eshte te eliminohen shkaqet. Keshtu te
  mos perdoren me manikyret me ngjyra te forta si dhe te mos pini me duhan. Gje jo e lehte kjoe
  Por nese eshte keshtu, atehere te mundohemi te eliminojme ngjyren e verdhe, qe nuk eshte
  aspak estetike. Kjo mund te realizohet duke prere nje limon ne dy pjese dhe duke vendosur te
  limoni thonjte te pakten per 10 minuta, ne menyre qe acidi qe ka limoni te zbardhe thonjte. Nje
  tjeter metode shtepiake eshte edhe te futen thonjte ne uje te ngrohte, ne te cilen me pare
  eshte hedhur kripe e zeze. Te dyja keto metoda jane shume te efektshme, por qe nuk jane te
  tilla nese do te behen vetem nje here. Per te arritur rezulatin e deshiruar eshte e nevojshme
  perseritja e shpeshte e tyre.
  Nderkohe, nese e keni shume te veshtire per manikyrin, atehere ju keshillojme te perdorni
  ngjyrat e eelura dhe nuancat e hapura. Evitoni manikyret me tonalitetet e forta dhe te erreta,
  qe nuk bejne gje tjeter, veese te perforcojne ngjyren e verdhe te thonjve.

  Kujdes te vecante per thonjte

  Duart ne pergjithesi jane te parat qe bien ne sy gjate komunikimit midis personave, ndaj eshte
  shume i rendesishem kujdesi per lekuren dhe thonjte. Fjala kye, ashtu si edhe per trupin, eshte
  hidratimi. Nje nga problemet kryesore te thonjve eshte hidratimi, qe mund te evitohet nese per
  duart dhe thonjte do te perdorej nje krem-hidratues, sa here qe keni qene jashte, sidomos kur
  eshte shume nxehte apo kur eshte ftohte. Nderkohe qe ky krem duhet te perdoret pas edo
  larjeje. Perdorimi i kremit eshte mese i nevojshem per te perballuar plakjen e lekures se duarve
  si dhe te thonjve. Keshillohet qe te perdoren kremra me vitamina dhe filtra ultraviolet, si dhe te
  pasura me acidet fruktoze. Per ti pasur duart dhe thonjte sa me te bute, evitoni
  perdorimin e sapuneve apo detergjenteve qe ju acarojne, dhe ne raste te tilla perdorni
  dorashka. Gjate sezonit te plazhit mos harroni asnjehere te perdorni nje krem mbrojtes. Mos i
  ekspozoni duart ndaj te ftohtit te madh dhe perdorni dorashka. Nje kure e mire ne ambientet e
  shtepise eshte edhe banjoja e duarve dhe thonjve me vaj ulliri. Kjo metode eshte shume e
  lehte per tu perdorur. Ne nje ene, pasi te keni ngrohur vajin e ullirit zhysni gishtat dhe i
  mbani ne ene per disa minuta, per te lejuar thithjen e nevojshme te vajit. Nderkohe qe per te
  pasur nje siperfaqe te lemuar dhe te njetrajtshme, mund te perdorni te njejten maske qe
  perdorni edhe per fytyren. Por nese thonjte ju thyhen shpesh, atehere ata kane nevoje te
  qendrojne te palyer per disa jave. Por edhe ne kete rast mos harroni te perdorni kremin
  hidratues te pakten nje here ne dite. Per ti forcuar para se te perdorni manikyrin,
  keshilloheni te perdornin nje baze mbrojtese. Vete manikyri duhet te aplikohet ne dy shtresa.
  Per nje manikyr te persosur mundohuni qe peneli te marre pak manikyr, beni nje lyerje ne mes
  te thoit dhe me pas ne dy anen e tij. Edhe per shtresen e dyte perdorni te njejten metode, por
  kur te jete thare shtresa e pare. Kjo eshte e gjitha. Nese do ti ndiqni rregullisht keto
  hapa, do te keni nje manikyr perfekt dhe per tu admiruar.

  mesohu


  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga *deliza* : 18-01-09 nė 15:22
  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 10. #29
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Si te heqim kilet e teperta


  Keshilla te thjeshta dhe efikase per te hequr kilet e teperta te belit dhe vitheve dhe per teiu rikthyer formes se humbur. Ja disa sugjerime, qe me pak vullnet te mire, por qe duhet te zbatohen rregullisht, do teju ndihmojne te tonifikoni muskujt e barkut dhe te vitheve, dhe ne te njejten kohe te ulni barkun qe ju bezdis kaq shume

  Sekreti per te qene ne forme


  Keshilla te thjeshta dhe efikase per te hequr kilet e teperta te belit dhe vitheve dhe per teiu rikthyer formes se humbur.

  Me vere vjen edhe periudha ku nga trupi heqim rrobat e trasha, komode dhe qe mbi te gjitha mund te mbulojne edhe ndonje defekt te vogel. Pra, me pak fjale vjen momenti per teu dukur. Por jo gjithmone kjo periudhe na gjen ne formen maksimale. Por si te bejme per te rifituar linjat e bukura dhe te heqim kilet e teperta.

  Dhe, ndersa gjate dimrit gjithmone kishim gjetur justifikime per te hequr dore nga palestra, tani nuk kemi me asgje per te kundershtuar. Koha eshte e bukur, ditet jane zgjatur, eshte ngrohur, pra eshte koha ideale per te rifituar formen e trupit.

  Ja disa sugjerime, qe me pak vullnet te mire, por qe duhet te zbatohen rregullisht, do teju ndihmojne te tonifikoni muskujt e barkut dhe te vitheve, dhe ne te njejten kohe te ulni barkun qe ju bezdis kaq shume.

  1: Shume here lihet pas dore, por do te ndalim se keshilluari te shkoni ne nje palester per te marre edhe ndihmen e specialisteve te fitnesit. Kjo eshte menyra me e mire per te pasur rezultate te mira. Ne nje palester do te keshilloheni nga nje trajner dhe do te beni edhe ushtrimet e duhura per problemin qe keni, pasi persona te ndryshem, trupa te ndryshem dhe sigurisht edhe shqetesime te ndryshme.

  2: Nderkohe, ne rast se palestra nuk ben per ju, ja disa keshilla qe mund tei realizoni edhe ne shtepi. Levizni vazhdimisht. Mundohuni te ecni sa me shume, mos hipni ne ashensor, por ngjisni shkallet, shetisni shume dhe, nese keni mundesi edhe me bieiklete. Asnjehere mos neglizhoni rendesine e levizjes fizike, edhe nese ju duket e lodhshme, pasi keshtu do te arrini te digjni kalorite e teperta, dhe ne kete menyre edhe yndyren e tepert ne trup.

  3: Kushtojini te pakten 5 minuta ushtrimeve fizike per barkun. Ato duhet tei beni edo mengjes pasi te zgjoheni. Ndoshta ditet e para do te ndieni ndonje dhimbje te vogel te muskujve, por mos hiqni dore. Forcimi i muskujve eshte rezultati me i mire. Mos lini asnje dite pa bere ushtrime.

  4: Mundohuni te pakesoni konsumimin e alkoolit dhe te pijeve me sheqer, sidomos ato te gazuara.

  5: Mundohuni te pini sa me shume uje qe te mundeni. Kthejeni kete ne zakon. Pini uje edhe kur nuk keni etje. Uji nuk te shendosh, madje e kunderta. Ai ndihmon ne eliminimin e toksines qe mblidhet ne trup. Mungesa e ujit ne organizem ul ritmin e metabolizmit, gje qe duhet evituar. Ndaj pini shume uje.

  6: Nese kaloni shume ore ne dite te ulur mundohuni te levizni here pas here per te shkrydhur muskujt, sidomos ato te barkut dhe te vitheve.

  7: Evitoni konsumimin e ushqimeve qe nxisin fryrjen e barkut. edokush e di se cilat nga produktet qe konsumon i shkaktojne fryrjen e barkut, ndaj evitojini ato.

  8: Evitoni ushqimet me yndyre. Mundohuni gjithashtu qe tei shperndani vaktet. 4-5 vakte ne dite jane ideale. Nese ju merr uria mundohuni te mbani me vete, per ta konsumuar ne moment, nje produkt me pak kalori, p.sh. nje molle. Ne mengjes evitoni qumeshtin e paperpunuar, marmelatat dhe beni kujdes me kalorite e biskotave. Ka raste qe jane te mbushura me gjalpe dhe sheqer.

  9: Nese ndonjehere nuk hani nje vakt apo ndonjehere ne nje vakt e teproni me ushqim, mos u ndjeni ne faj. Nese e shkelni rregullin nje here nuk eshte ndonje gje e madhe, por ama te ndodhe vetem nje here.

  Mundohuni tei ndiqni keto keshilla te thjeshta, pasi nese do te zbatohen per disa jave do te japin rezultatet e deshiruara. Te provosh nuk te ben dem, nese gjithmone deshironi te keni nje trup te bukur gjate sezonit te veres.

  Aerobia me ngjyrat e Indise


  Tendenca e fundit vjen serish nga India. Pas kinemase, modes dhe kuzhines, tani edhe fitnesi po merr ngjyrat e Indise. Ne palestrat amerikane po emenden pas emasala bhangrae (qe perbehet nga dy fjale indiane, Masala qe do te thote pikante dhe Bhangra, qe eshte vallezimi tradicional indian, eshte nje lloj aerobie e bute, qe duket se po pushton edhe Evropen.

  Duart ngrihen lart, beli leviz, trupi djersit si ne nje maratone dhe te gjithe jetojne te lumtur dhe duke rikthyer trupin e tyre ne format e deshiruara. Muzika indiane duket se po infekton moden, kinemane, sportin dhe tani edhe palestrat. eshte e embel, plot ndjenja, humor dhe pasion, romantike dhe ende shume e lidhur me tradicionale. Ajo te ben te zbulosh feminilitetin dhe butesine, levizjet jane me sensuale, sfondi eshte i kendshem dhe argetues.

  Ndoshta eshte vetem nje tendence e re, por eshte edhe nje menyre shume e mire per teu njohur me nje kulture te larget, dhe ajo qe vlen edhe me shume eshte fakti se te ndihmon shume ne rigjetjen e linjave ideale te trupit, duke te lehtesuar nga kilet e teperta te akumuluara gjate sezonit te dimrit.

  Ne baze te aerobise indiane, e rendesishme eshte te mesosh te levizesh edo pjese te trupit ne harmoni. Kjo aerobi nxit te qenin te lirshem gjate levizjeve, te interpretosh sipas fantazise dhe ndjesive personale muziken, si dhe duke qene te lire ne stil. Varianti indian i aerobise ka nje avantazh te madh, pasi nderthur shume mire jogen me vallezimet indiane elegante, ne kerkimin e sensualitetit te levizjes.

  Fitnesi indian eshte ne kerkim te emocioneve, pasi nuk mjaftojne me vetem rritja e adrenalines, ndersa duket se kane dale jashte modes perzierjet latino-amerikane dhe afrikane. Pra, duket se nuk ka asgje me te mire se sa fitnesi indian per te hequr kilet e teperta, ne ritmet e tambureve, muzikes rege, hip-hop, salsa, etj.

  Terheqese, argetuese dhe e shendetshme.

  Krahas dobesimit para sezonit te veres, duket se bejne mire edhe per ritmin kardiovaskular, tonifikimin e muskujve dhe te largon stresin.

  mesohu.org


  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 11. #30
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Nė vend tė regjeneratorit, nė flok mund tė perdorni edhe majonezė


  Nėse mbeteni pa regjenerator pėr flok, qumėshti me yndyrė tė plotė, vaji i ullirit apo majoneza mund tė shkojnė mirė nė raste urgjente, thotė Edris Nikėls, stilist njujorkez.
  Pas vėnies sė shamposė, lėreni qė tė rrijė rreth dhjetė minuta dhe shpėlajeni mirė. Me atė rast, flokėt janė tė gatshme pėr terje dhe formėsim me brushė. Nėse aroma e majonezės ju pengon apo nėse flokėt ju bėhen tepėr tė yndyrshme, mė sė pari aplikojeni qumėshtin, e mė pas shamponė. Nėse keni mbetur pa maskarė, shpėrbehuni me trikun e vazelinės. Fėrkoni pak vazelinė me gishta midis qepallave e mė pas qiteni maskarėn. Nėse maskara ėshtė aq e thatė, sa qė nuk ngjitet nė qepalla, qitni nė brushė pak vazelinė.

  Nė vend tė pudrės

  Nėse nuk keni mė pudėr, merrni korrektorin pėr qeska tė syve apo pėr akne dhe pėrziejeni me pak krem hidratues. Qiteni ngadalė me gishta nė lėkurė, kurse pas kthimit nė shtėpi, grimin duhet ta hiqni gjithqysh, nė mėnyrė qė tė mos ju mbyllen poret e lėkurės dhe tė mos paraqiten aknet.

  Kosova-sot


  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 12. #31
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Kozmetika bimore


  Tendencat e modės janė tė ashtuquajturat vajzat ‘ujė e sapun’. Vajzat natyrale, origjinale nė bukurinė e tyre. Kjo sepse kujdesen pėr lėkuren me fruta, kos, dhe bimė, tė cilat i pėrgatisin vetė, (nė kushte higjienike te larta) dhe me pas i vėnė si maska nė tė gjithė fytyrėn.
  Behėt fjalė pėr receta antike, qė janė pėrdorur prej shekujsh. Pėrgatiten nė shtėpi, dhe mbahen nė frigorifer. Vajza ‘ujė e sapun’, nuk ikėn asnjėherė nga moda, mjafton nje e krehur e lehte, dy mollėza roze, nje shnderrites nė buze dhe u bė. Sot mund te bėhesh vėrtet nje e tille, pa gjel, llak, tualet, vetėm ujė e sapun. Mjaft me me kremra qe duken se janė projekt i ardhur nga NASA, vajza ‘nature’, ve ne fytyre kos, dhe i ēel flokėt me limon, pėrgatit maskėn me futa te thata si bajame. Rikuperon recetat e gjyshes, dhe tonet i pėrgatit me te bimėt e kopshtit, anticelulit i pastėr. Pas mėsimeve te ekologjisė dhe konsumit etik, jeta natyrale, dhe shpenzimet biologjike, janė ne radhėn e pare te kozmetikes se bere ne shtėpi. Natyre 100%. Fruta minerale, bimė, tė vena direkt nė fytyrė.
  Mė parė qėrohen, shtypen me vaj. E gjithė kjo pėrgatitet ne kuzhine, ne nje grirės frutash. Molla mund te jete nje oksidues i mire. Me nje kos dhe nje luge mjaltė, mund te merret nje qumėsht i ekuilibruar pėr fytyrėn.

  ikubinfo

  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 13. #32
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  7 pyetje rreth bukurise ?


  1-Cfare te zgjedh per te hequr makiazhin sapun apo qumesht tonik?

  Eshte ceshtje gustosh, edhe pse qumeshti tonik eshte me i indikuar per lekure te thate dhe sensibel. Xhelet ose sapunet jane me adapte per lekure normale, miste apo me yndyre.E rendesishme eshte qe te zgjidhni ate qe eshte me e mia per lekuren tuaj.

  2-Per se sherben nje kreme per rreth syve?


  Lekura rreth syve eshte teper delikate, fine dhe sensibel. Per kete motiv rrudhat dalin fillimisht ne kete zone. Kremrat per rreth syve perdoren qe ne moshen 25-30 vjec per te ruajtur elasticitetin e lekures, hidratimin dhe per te vonuar rrudhat.

  3-Si aplikohet nje korrektor?


  Korrektori mbulon shenjat e lodhjes, qeset e syve etj.Aplikohet nje korrektor lehtesisht me i celet se ngjyra juaj e lekures, rreth syve, ne anet e hundes,dhe ne balle duke e perhapur ne menyre uniforme.

  4- Kur mund te fillojme te aplikojme kremrat anti-rrudhe?


  Kremrat anti-rrudhe aplikohen rregullisht ne moshen 30 vjecare. Te pasur me vitamina A,C,E per te parandaluar plakjen e epidermes

  5-Si te evitojme qe buzekuqi mos rreshqase?


  Me kalimin e kohes,rreth buzeve paraqiten rrudha pak a shume te thella.Per te evituar rreshqitjen e buzekuqit,beni konturin e buzeve me nje lapes.Zgjidheni te per afert me ngjyren e buzekuqit qe do te perdorni.Dizenjoni me kujdes konturin e buzeve duke filluar nga qendra drejt aneve.

  6-Perdorimi i nje kolinozi zbardhues eshte i mjaftueshem?


  Jo!Kolinozi zbardhues me baze bikarbonatsodiumi,ndihmon ne eleminimin e gurezave,por nuk arrin te heq ngjyren e dhembeve.Por duke e perdorur here pas here ne vend te nje kolinozi te zakonshem do te bej ndryshim ne ngjyren e zverdhur te dhembeve nga duhani,kafeja etj.Por per te zbardhur totalisht dhembet duhet te shkoni tek dentisti cdo 6 muaj.

  7-Kur skadojne produktet e kozmetikes?


  Varet nga tipi dhe lloji i perberjes.Ne pergjithesi eshte: 3 vjet per pluhrat (blush,tonet e syve etj) 1 vit per kremrat te cilat kane perberje ujore apo vajore. 6 muaj per toniket (fytyre,trup),fondotintat,rimel,buzekuq.


  ikubinfo


  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 14. #33
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Sy tė mistershėm

  1.GOTIK

  Vėshtrimi misterioz luan me dritėhijet e tė zezės dhe lejlasė me shkėlqim, duke krijuar njė kontrast me ngjyrėn natyrale mat tė fytyrės dhe buzėve. Pėr sytė: laps i zi i butė, i sfumuar si nė majė ashtu edhe nė fund tė qepallės sė poshtme; hije pluhuri tė zi tė vendosur qė nga cepi i jashtėm i qepallės sė sipėrme deri nė bisht tė syrit, pjesa qendrore e qepallėve sfumohet nga njė ton lejla metalike; pėr t'i dhėnė dorėn e fundit vendoset njė hije lejlaje e ndritshme nė cepin e jashtėm tė harkut tė qėpallės sė sipėrme.
  Stili: Giorgio Armani


  2.E SOFISTIKUAR

  Truku i sofistikuar risjell nė kohė vitet e charleston-it dhe tė heroinave tė kinemasė pa zė. Lėkura ėshtė e lėmuar, kurse buzėt marrin vlerė vetėm nga njė shkėlyes me nuancė rozė. Dhe gjithė kjo pėr t'i lėnė sytė qė tė tėrheqin vėmendjen vetėm me pak elemente tė thjeshta: laps i kombinuar me ton tė zi, qė zbutet nga tone argjendi nė dy cepat e jashtme tė syrit. Grimi mbyllet me njė gri-perlė tė sfumuar qė zgjate deri te fillimi i hundės.
  Stili: Antonio Marras

  3.SHIK

  Protagonistja e padiskutueshme e kėsaj pamjeje ėshtė loja e dritės me transparencėn e lėkurės, shkėlqyesin e buzėve dhe sė fundmi me refleksin-perlė qė pėrfitojnė qepallat.
  Vetėm dy hije janė pėrdorur: e zeza vetėm nė qepallėn e lėvizshme dhe kafja duke u ngritur afėr cepit tė fundėm tė vetullės dhe nė qepallėn e poshtme. Grija sfumohet me majė tė gishtave duke krijuar njė mbetje tė lehtė. Dominon rimeli qė duke kthyer shumė qerpikėt shėrben pėr tė zmadhuar vėshtrimin.
  Stili: Versace

  4.MODERNE

  Kėtu, truku minimal e elegant shfrytėzon efektin e ngjyrave tqė sfumuara qė pėrftohet ēuditėrisht nga ngjyrat e gjalla tė pyllit. Qepallat e sipėrme janė tė mbuluara nga kremi pudėr, ndėrsa vija e sipėrme e kapakut tė syrit bėhet me laps tė bardhė duke ndriēuar vėshtrimin. Ndėrkohė me njė laps tė zi krijohen hije nė tė dy kapakėt, dukė i thellėsi vėshtrimit.
  Stili: Fendi

  ikubinfo


  Imazhet E Bashkangjitura Imazhet E Bashkangjitura
  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga *deliza* : 10-02-09 nė 00:40
  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 15. #34
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Kerkoj falje se nuk arij t'i bej dot te me hapen keto fotot qe kam vendos...i kam bere me menaxho bashkangjitjet, po nuk e di pse nuk do

  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 16. #35
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Makiazh Express


  Ne mengjes ke vetem disa minuta kohe per te bere makiazh. Ke pak kohe dhe te duhet te kujdesesh per syte dhe ti japesh efekt glamur buzeve.

  Si te bejme make-up shpejt dhe me precizion?


  Ja disa keshilla.

  Perhape fondotinten me delikates me mollzat e gishtave rreth syve.Theksoje syrin me nje teknik shume te thjeshte, me nje tonalitet te erret, hape ne mes te syrit dhe sfumoje me gishta.Buzkuqin hape me nje penel, duke e nisur nga qendra e buzeve. Zgjidh nje fard te lehte te cilin do ta perhapesh me nje furce te madhe nga qendra e faqeve duke e sfumuar drejt syve (me rradhe: hunden, mjekren dhe ballin)
  Duke perfunduar me fardin jeni gati per te dal.

  ikubinfo

  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 17. #36
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Tabela e kalorive ne 100 gr.


  PIJET

  Kafe pa sheqer 5 kal
  coca-cola 39 kal
  limonate 46 kal
  raki 245-280 kal
  vere 60-120 kal
  whisky 245 kal

  YNDYRNAT

  Vaj ulliri 883 kal
  margarine 696 kal
  majoneze 718 kal
  gjalpe 716 kal

  VEZA

  1 veze e pagatuar 162 kal
  te verdha veze 360 kal

  FRUTA

  Ullinj 116 kal
  portokall 49 kal
  molle 58 kal
  kumbulla 60 kal
  rrushi i fresket 67 kal

  PERIME

  Karota 40 kal
  patellxhane 25 kal
  laker 25 kal
  lulelaker 27 kal
  barbunja 123 kal
  fasule 338 kal
  qepe 38 kal
  patate 114 kal
  domate 40 kal

  BULMETI

  Djathe 378 kal
  qumesht lope 64 kal
  qumesht te kondensuar
  (pa sheqer) 138 kal
  kos 71 kal

  MISHI (i pagatuar)

  mish vici 243 kal
  romstek 303 kal
  mish derri 341 kal

  BRUMERAT

  biskota 389 kal
  buke 227 kal
  miell 331 kal
  miser 362 kal
  oriz 360 kal


  ikubinfo

  E vendosa kete artikull ne kete teme, nuk di nese bera mire, nejse....uroj mos te jete ndonje problem

  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 18. #37
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Kombinimet e ngjyrės sė bardhė, tė pėrshtatshme pėr dimėr


  Me gjithė faktit qė ngjyra e bardhė ėshtė ngjyrė verore, kurse e zeza bartet mė shumė gjatė dimrit, ekspertėt e modės propozojnė qė ta harroni kėtė rregull tė pashkruar dhe tė vishni materiale tė bardha, tė buta dhe tė nxehta. Pambuku, leshi, kadifeja dhe mėndafshi i lėmuar, mund tė pėrdoren pėr rroba qė e ndjekin linjėn e trupit. Kėto rroba mund tė theksohen me detaje. Rripat, kėpucėt, ēanta apo stolitė me ngjyra intensive, e thyejnė “bllokun” e ngjyrės sė bardhė dhe e theksojnė hijeshinė e materialit. Me kėtė rast preferohet qė tė mos e teproni dhe t’u jepni pėrparėsi aksesorėve subtilė tė modės. Fustanet e bardhė, fundet apo pantallonat lirisht mund t’i kombinoni me kėpucė tė kuqe tė kadifenjta, apo t’i pėrshtatni me tone tė ēelėta dhe tė buta, tė sė kuqes dhe tė ngjyrės sė kaltėr. Pėr variantin ditor, “casual”, krahas tunikės sė bardhė, mund tė vishni pantallona tė zinj, kurse nė mbrėmje tė shkėlqeni nė njė pallto tė bollshme ngjyrė tė bardhė, nėn tė cilėn mund tė vishni rroba tė leshta, ndonjė fustan tė bardhė tė thurur, apo edhe fund, tė shoqėruar me taka tė larta.

  kosova-sot


  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 19. #38
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Bukuria nė shkėlqim tė flokėve

  Flokėt janė njė pjesė shumė e rėndėsishme e pamjes sė jashtme. Prandaj dhe kujdesi pėr to duhet tė jetė shumė i madh.

  Si ēdo gjė tjetėr, edhe floku ka nevojė pėr ujė. Sa mė e thatė tė jetė njė fije floku, aq mė kollaj kėputet ajo. Floku ka vetinė ta thithė vetė lagėshtirėn qė i nevojitet nga atmosfera. Numri i flokėve nė kokė lėkundet nga 120.000-500.000. Ato ndodhen me shumicė nė pjesėn e prapme tė kokės dhe me pakicė nė pjesėt e tjera. Gjatėsia e flokut rritet normalisht 12-15 cm nė vit, pra 1-1.5 cm nė muaj. Rėnia normale e flokut duhet tė jetė 100-200 fije nė ditė.

  LLOJET E FLOKUT


  Flokėt gri janė zakonisht tė fortė dhe tė shndritshėm. Bėrja e permanentit nė to ėshtė e vėshtirė. Pėr kėtė arsye pėrdorim formulėn pėr flokė tė shėndetshėm.

  Floku i dendur. Kujdes! Nuk duhet tė ngatėrrojmė flokun e dendur me flokun e trashė. Mund tė kemi flokė tė dendur dhe tė hollė, tė trashė dhe tė rrallė. Flokėt e dendur janė zakonisht flokė tė shėndetshėm.

  Flokėt e shkurtėr dhe tė gjatė. Gjatėsia e flokut nė permanent ka rėndėsi pėr pėrmasat dhe mėnyrėn si do tė kapen. Gjatėsia e pėrshtatshme e flokut pėr permanent ėshtė nga 6-15 cm.

  Flokėt porozė dhe flokėt jo porozė. Flokėt porozė janė zakonisht tė thatė, tė shkatėrruar nga dekolorimet, nga lyerjet ose nga dielli. Thithin shpejt lagėshtirėn e permanentit dhe bėhen shpejt me bukle. Kanė nevojė pėr permanent.

  Krejt ndryshe, flokėt jo porozė janė zakonisht me yndyrė. Shumė thjesht mund tė pėrcaktoni nėse floku ėshtė poroz ose jo. Kaloni gishtin tuaj nė gjatėsinė e njė fije floku tė tendosur dhe nėse gishti pengohet dhe floku mblidhet atėherė floku ėshtė poroz dhe delikat.

  Flokėt e hollė. Zakonisht, flokėt e hollė janė tė lehta nė kapje pėr permanent dhe kanė nevojė pėr solucion pėr flokė natyralė delikatė. Por kujdes, disa flokė tė hollė janė tė vėshtirė pėr t’u bėrė permanent. Janė ata qė nuk kanė nerv fare dhe qė nuk e mbajnė krehjen. Nė kėta flokė pėrdoret formula pėr flokė tė shėndetshėm.

  Kujdes!

  Rritja e shėndetshme e flokėve tanė lidhet mjaft me dietėn. Njė faktor qė ndikon nė rėnien e flokėve ėshtė edhe mungesa e hekurit e sidomos vitamina. Ajo bėn qė sasia e hekurit nė gjak tė jetė e ulėt, kjo shkaktohet nga dieta e varfėr me mish, vezė dhe drithėra. Frutat e freskėta dhe perimet gjithashtu janė tė nevojshme, sidomos ato qė mbajnė vitamina C, e cila ndihmon trupin qė tė tretė ushqimin e marrė nga vitaminat.

  Pritini flokėt!


  Mos kini frikė nga gėrshėra, pasi prerja e flokėve e sidomos majave tė dėmtuara, ndihmon qė flokėt tuaj tė duken mė tė bukur dhe tė shėndetshėm.

  Ēfarė i dėmton flokėt tuaj?


  Edhe pse lėkura e kokės sonė ėshtė e mbrojtur nga flokėt, ajo mund tė dėmtohet nga maskat apo bojėrat e aplikuara nė mungesė njohjeje apo nė sasi tė tepruar. Shpesh ndodh qė lėkura tė jetė alergjike ndaj bojės, shampos apo kremrave, prandaj ajo nuk duhet aplikuar direkt e nė kokė, por mė parė, nė njė sipėrfaqe tė vogėl lėkure me dorė. Sigurisht edhe me sasinė duhet tė kemi kujdes. Edhe shampoja e tepėrt dėmton flokun. Nuk duhet aplikuar mė shumė se njė lugė gjelle shampon. Larja e parė bėn qė yndyrat, papastėrtitė dhe kimikatet tė pastrohen nga flokėt, ndėrsa larja e dytė bėn qė efekti kuron shampon tė veprojė.


  MASKA NATYRALE PĖR FLOKĖ


  “Vezė dhe qumėsht”
  Pėrzieni dy vezė me gjysmė gote qumėsht. Aplikojeni nė flokė dhe lėreni tė veprojė pėr 10 minuta. Shpėlajeni kokėn dhe do tė vėreni qė shkėlqimi i flokėve tuaj do tė shtohet.

  “Koktej pėr flokėt”

  Nė njė shishe bozė hidhni pak nga shampoja qė pėrdorni rregullisht, bashkojini kėsaj njė lugė vodka. Lajini njė herė nė javė flokėt me kėtė dhe do tė shihni si flokėt tuaj do tė jenė mė pak tė dėmtuar, do tė bėhen mė tė shėndetshėm dhe mė tė shkėlqyeshėm.

  “Pėr flokė tė yndyrshėm”
  Pudra. Njė pjesė e mirė e tyre janė tė parfumosur dhe me aromė tė mirė. Vendoseni pak tek rrėnjėt e flokėve para se tė flini. Nėse floku juaj ėshtė shumė i yndyrshėm, aplikoni shumė pudėr pėr rreth 15 minuta. Mė pas lajini flokėt, por kujdes me balsamin dhe kremrat, pasi i bėn flokėt tė yndyrshėm.

  “Flokė tė shndritshėm nė maksimum”

  Pėr biondet: Shtoni njė filxhan kafeje lėng limoni nė ujin qė bėni shpėlarjen. Pėr brunet: Shtoni njė filxhan kafeje uthull nė ujin qė bėni shpėlarjen.

  /telegrafi.com/


  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 20. #39
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Fytyre pa ndricim


  Kur pregatitemi per nje mbremje jasht, ose thjesht ne jeten tone ditore, bejme tualet dhe pas nje kohe te shkurtert fytyra ka nje ndricim, sodomos hunda. Ja disa keshilla:

  "Bej nje maske me veze dhe sheqer, i ben mire te gjitheve!"

  "Nje here ne jave une perzjej lengun e portokallit me te bardhen e vezes edhe lyej fytyren per 10 minuta. E di qe nuk eshte ideale por punen e ben!"

  "Perdor krem per fytyren dhe pastaj puder siper, zjat per nja 10 ore pa ndricim."

  cdodite


  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

 21. #40
  VIP Avatari i *deliza*
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ,,In your dreams making you happy'' :)
  Mosha
  25
  Postime
  3,921
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  377

  Gabim Titulli: Sekrete tė vogla bukurie

  Keshilla per nuset :

  1- Mos u trukoni vet. Edhe pse mund te keni dhunti nga kjo fushe, emocioni diten e dasme eshte i madhe dhe mund tju beje ndonje shaka. Keshtuqe eshte me mire te shkoni tek nje profesionist.
  2- Trukuesi duhet te studioje nje makeup me baze te aspektit fizik dhe te personalitetit. Eshtee kot te krijoni nje imazh agresiv ne nje femer te thjeshte, apo nje truk uje e sapun ne nje femer seksi.
  3- Trukuesi duhet te respektoje shijet e femres, duke marre parasysh ate qe i kerkohet dhe ideve te tij.
  4- Trukuesi duhet te jete ne sintoni me stilistin e flokeve per te koordinuar nderhyrjet.
  5- Verifikoni trukun duke bere fotografi. Nese fotografit e ceremonise do te behen edhe bardhe e zi duhet te keni parasysh su makiazhi duhet te harmonizohet te pakten 40%.
  6- mos hezitoni ti vini rukuesit ne dukje difektet gjate punes, pasi mund te shihen ne fotografi
  ikubinfo.


  ---------- Post added at 06:01 ---------- Previous post was at 05:58 ----------

  Makiazhi per te ndrequr parregullsite


  Ne linja maksimale parregullsit e fytyres ndahen ne 5 kategori dhe seciles mund ti pershtatesh korigjime te cilat vene ne hije difektet.


  Fytyre e rrumbullaket


  Eshte e karakterizuar nga rrumbullaksia e faqeve qe fshehin strukturen kockore te mollzave dhe nofullave. Kjo fytyre mund te zgjatet me nje fondotinte te erret per te hijezuar konturet e mollezave duke i sfumuar drejt buzes, me pas me nje fondotitne me te celet aplikohet ne balle dhe ne mjeker duke theksuar keshtu vertikalisht fytyren. Edhe makiazhi i syrit dhe linja e vetullave mund te studiohen per per te zgjatur fytren, vetullat duhet te kene nje dizenjo me hark dhe syte duhet te zgjaten duke perdorur laps dhe tone per te erresuar palpebren e siperme nga brenda-jashte. Ne dizenjimin e buzes sygjerohet nje buzekuqe me i celet dhe i shkelqyeshem.

  Fytyre kuadrat


  Eshte e karakterizuar nga pamja e struktures se kockave, balli, mollza, nofulla. Makiazhi i sygjeruar tenton ne zgjatjen e fytyres me hijezime, me fondatinte me te celet ku aplikohet ne pjsen e ballit dhe te mjekres. Makiazhi i syve dhe linja e vetullave duke i stiluar nga lart, duke nxjerre ne pah pjesen e syve me nje laps te erret ne cepat e tyre. Buzet dizenjohen duke ngritur cepat e saj ne pjesen qendrore. Buzekuqi duhet te kete nje ngjyre te celeur.
  Fytyre trekendeshe  Eshte e karakterizuar zgjatja e mjekres. Makiazhi tenton te ekuilibroj te du anet e fytyres. Fondotitne e erret aplikohet ne pjesen anesore te ballit, ne molleza dhe ne mjeker, ndersa me nje tonalitet me te celet ndricohet pjesa e nofullave. Forma e syve zmadhohet me laps nga jashte duke perdorur tone te erreta. Linja e vetullave harkohet lehtesisht. Buzet duhet te ken nje dizenjo me tonalitete te ngrohta dhe te shkelqyeshem.

  Fytyre e zgjatur


  Eshte e karakterizuar nga gjatesia e struktures se kockave te ballit, hundes dhe mjekres. Makiazhi i sygjeruar tenton te harmonizoje fytyren duke u fokusuar te syte, faqet, buzet, sipas tre ndarjeve horizontale. Nje fondotinte e erret aplikohet e njejte ne balle, nofulla, ndersa ajo me e celet, molleza nevojitet ti jap ndricim pjeseve qendrore te fytyres. Syte duhet te jene te zgjatur horizontalisht nga jashte duke perdorur laps, penel apo dhe tone per syte te erret per te nenvizuar mbi te gjitha palpebren e poshtme. Edhe linja e vetullave duhet te keni nje orintim horizontal. Buzet, ne nje fytyre te zgjatur duhet te ne ngjyre te erret.
  ikubinfo.


  _______________ :fluturverdhe:
  Ose hesht, ose thuaj diēka mė tė mirė se heshtja.


  ...E sotmja plotesohet nga e kaluara, ndersa eshte shtatzene me te ardhmen ...(Lajbnic) :flutur:

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •