Kompleksi - Ventus - Sport Center - Pishina
Faqja 3 nga 3 I pariI pari 123
Duke shfaqur rezultatet 41 nga 54 e 54

Temė: Ilace popullore

 1. #1
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Ilace popullore

  MJALTI prodhon rezultate efektive kur perdoret per plaget sepse ka veti antibakteriale (antibacterial quality) qe te mbron nga infeksionet. Gjithashtu heqen helmimet apo materialet e huaja dhe ulen "edema" ose fryrjen pra ka aktivitet "anti-inflammatory".

  "Egziston nje bimė e kuqe, e madhe sa njė kokėrr portokalli qė njihet nė botanikė me emrin GARCINIA CAMBOGIA. Kjo bimė thahet dhe bluhet duke e bėrė nė kėtė mėnyre pluhur.

  Ky pluhur ka pasur pėrdorime tė ndryshme pėr shumė e shumė vite me radhė.

  Nė Indi pėrdoret pėr infeksione te ndryshme. Gjithashtu ėshtė pėrdorur si punė ēamēakizi pėr tė mbajtur tė shėndetshėm dhėmbėt dhe mishin e dhėmbėve. Ne Indi, gjithashtu pėrdoret si erėz nė gatim, sidomos nė gjellėt e famshme indiane “Keri”.

  Nė disa vende bima ėshtė pėrdorur si afrodiziak (nxitės i epshit seksual).

  Nė Kinė pėrdoret nė diabetin tipi 2, nė disa sėmundje mėlēie dhe pėr parazitė."


  KURA PER ULCERA

  A.lule basani eshte nje nga bimet me te rendesishme qe rekomandohet pėr kurimin e ulceres ne stomak.

  Ēaji i perfituar nga zierja e kesaj bime ne nje perzierje me vajin e ullirit, lihet per rreth 40 dite ne nje ene prej qelqi. Kur kjo mase te marre nje ngjyre te kuqerremte, atehere mund te perdoret.

  Masa e krijuar ne forme kremi mund te perdoret cdo mengjes derisa ajo te jape rezultatin e deshiruar

  B.Perzierja e majdanozit, Gremit dhe Mustaqeve te Misrit.

  Lengu i perftuar nga keto bime pihet per 5-6 dite. Pas kesaj perzihet nje luge piper i zi i bluar, 1luge sheqer, pak kine e shtypur dhe vezė e rrahur.

  Me kete perzierje behen hape, te cilat pihen nga 3 ne dite. Edhe ky mjekim perseritet per 6 dite radhazi

  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga sweetzzinna : 19-08-08 nė 10:25
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 2. #41
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Tė ftohurat
  Ata qė vuajnė nga tė ftohtat e zakonshme ose tė rėnda do tė duhet tė marrin njė lugė gjelle mjaltė tė vakėt me njė tė katėrtėn lugė me kanellė pluhur nė ditė pėr tre ditė ky proces do tė kurojė edhe kollėn mė kronike, tė ftohtin dhe do tė ēlirojė sinuset.

  Karamelet e mentolit kundėr djegies sė fytit
  Tri ditėt e para ėshtė normale qė temperatura tė jetė e lartė dhe mund tė zgjasė deri nė pesė ditė. Por kurrsesi nuk duhet ndėrhyrė me antibiotikė, sepse i duhet lėnė kohė organizmit qė tė reagojė. Thjesht ajo duhet mbajtur nėn kontroll dhe vetėm nėse ajo ripėrsėritet, pra nėse pas njė periudhe qetėsie rishfaqet, vetėm atėherė duhet pėrdorur antibiotiku. Medikamenti mė i mirė pėr uljen e temperaturės ėshtė paracetamoli, veēse qė tė ketė efekt ai duhet pėrdorur njė herė nė katėr orė. Disa mjekė janė kundėr pėrdorimit tė antibiotikėve pėr trajtimin e virozėve. Sipas tyre, kjo sėmundje kėrkon trajtim sistematik dhe vetėm nė raste tė rralla mund tė rekomandohen antibiotikė tė lehtė. Kjo rekomandohet kur mjeku mendon se pacienti mund tė ketė infeksion, pra kur pacienti, pėrveē shenjave tė mėsipėrme, ka bajame tė skuqura, e ka fytin shumė tė skuqur apo ka zė tė ngjirur. Shpesh ngjirja e zėrit mund tė jetė njė sinjal i pranisė sė infeksionit tė faringut. Pėr dhimbjen e fytit zakonisht rekomandohen karamelet e mentolit, ose nė kushte shtėpie mund tė bėhen avuj me mentol. Pėr kollėn mund tė pėrdoren ēajet, ndėrsa tė alergjikėt rekomandohen dhe antihistamikėt. Lėngjet e frutave dhe ēajet e shumėllojshme me prejardhje bimore japin efekte lehtėsuese nė rrugėt e frymėmarrjes dhe nė fyt, duke bėrė qė kolla tė zbutet. Mjekėt rekomandojnė pirjen nė sasi tė mėdha tė kėtyre lėngjeve, 2 deri nė 3 litra nė ditė. Gjithashtu ata kėshillojnė qė tė sėmurėt qė kanė kollė, tė pinė ujė tė ėmbėlsuar me mjaltė. Sipas tyre, kjo ėshtė njė kurė mjaft e mirė pėr tė larguar kollėn.

  Kura mė natyrale e kollės tek fėmijėt
  Keni lexuar informacione tė panumėrta nė lidhje me efektet anėsore tė ilaēeve anti-grip qė u jepen fėmijėve. Kjo ėshtė dhe arsyeja qė shumė nėna dhe baballarė preferojnė tė zgjedhin alternativa tė mbėshtetura tek bimėt pėr tė kuruar kollėn e fėmijėve. Sipas njė lajmi tė dhėnė nė adresėn Ehow.com theksohet se kurat natyrale shėrbejnė njėlloj si ilaēet nė kurimin e kollės. Nė shkrimin nė tė cilin theksohet se pėr tė mėsuar arsyen e kollės sė fėmijės suaj dhe para se tė pėrdorni metodat natyrale e mira ėshtė qė ta kontrolloni tek doktori, nė tė njėjtėn kohė thuhet se kurat natyrale nuk janė pėr ta shėruar krejtėsisht kollėn, por pėrdoren pėr tė qetėsuar fėmijėn.
  Ja ē’mund tė bėni pėr tė zbutur kollėn e fėmijės suaj:
  1- Jepini fėmijės shumė lėngje:
  Pėr tė ekuilibruar nivelin e ujit jepini ēaj tė ngrohtė, supė, ujė dhe lėngje frutash. Kjo gjė e ndihmon fėmijėn tuaj qė nėpėrmjet lėngjeve tė konsumuara tė nxjerrė jashtė sa mė lehtė sekrecionet. Nė tė njėjtėn kohė ndihmon nė mbrojtjen e trupit nga toksinat.
  2- Zbutjani fytin me njė pėrzierje tė mjaltit me qepė:
  Kjo pėrzierje ka efekt anti-inflamator duke lehtėsuar bllokimin nė mushkėri tė fėmijės dhe ngadalėson tė kollėn e shpeshtė. Pėr tė pėrgatitur kėtė pėrzierje merrni njė qepė tė thatė , ndajeni nė copa tė vogla dhe pėrziejeni me njė lugė mjaltė dhe njė lugė kafe gjethe trumėze. Pėrzierjen vendoseni nė tenxhere dhe ngroheni derisa tė zbutet. Pjesėn tjetėr vendoseni nė frigorifer dhe pėrdoreni kur tė doni. Kjo kurė ėshtė pėr fėmijė tė rritur. Foshnjave nėn moshėn njė vjeē mos i jepni asnjėherė mjaltė pėr arsye se mund tė shkaktojė botulizmin tek ato.
  3- Pakėsoni infeksionet nė mushkėri duke pėrdorur kurat bimore pėr kollėn:
  Njė lloj myshku (alge) I cili gjendet vetėm nė oqeanin Atlantik dhe Paqėsor ndihmon nė ruajtjen e lagėshtirės nė mushkėri dhe pakėson krijimin e sekrecioneve. Bambu ėshtė njė bime tjetėr e cila pastron mushkėritė duke penguar ballgamin dhe pakėsuar infeksionin. Qershia dhe mani pėrdoren shumė si kurime bimore nė shėrimin e ftohjes dhe kollės.
  4- Njomeni ajrin pėr tė pakėsuar tė kolliturat
  Bėni tė mundur qė fėmija juaj tė thithė ajėr tė lagėsht duke hapur dushin apo njomėsin. Pėrveē kėsaj mbylleni derėn e banjės dhe mbajeni nė ajėr tė lagėsht pėr disa minuta.TO

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 3. #42
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Si tė kurojmė sėmundjet e mushkėrive me receta popullore
  Kėshillat mė tė dobishme qė japin mjekėt popullorė pėr tė shmangur sėmundjet e mushkėrive, pneumonisė, tuberkulozi, astmės dhe gripit. Si tė ndiqni dietėn e duhur pėr tė kuruar shqetėsimet.


  Si tė kurojmė sėmundjet e mushkėrive me receta popullore

  Sėmundjet kronike tė mushkėrive dhe tė rrugėve tė frymėmarrjes hasen mė tepėr nė stinėn e dimrit, ku edhe temperaturat janė tė ulėta. Pėr kėtė arsye, gjendja shėndetėsore e personave qė vuajnė nga sėmundje kronike tė mushkėrive nė dimėr mund tė pėrkeqėsohet. Sipas mjekėve, personat qė vuajnė nga sėmundje kronike tė mushkėrive, nėse nuk tregohen tė kujdesshėm, nuk mund tė kalojnė njė dimėr pa probleme. Arsyet? Ndjeshmėria e lartė e organizmit tė tyre ndaj luhatjeve tė temperaturave tė mjedisit dhe niveli i lartė i ndotjes sė tij. Pakujdesi tė vogla nė dukje mund tė ēojnė nė rėndim tė gjendjes sė pacientit. Sėmundjet e mushkėrive (bronkitet, sėmundja e ngushtimit tė bronkeve etj) janė karakteristikė pėr moshat e mėdha dhe pėr shkak tė uljes sė rezistencės sė organizmit tė tyre nė pėrgjithėsi, kėto mosha janė tė ndjeshme ndaj luhatjeve tė temperaturave tė mjedisit dhe nivelit tė lartė tė ndotjes sė tij. Temperaturat e ulėta, ndryshimet atmosferike, ndotja e mjedisit janė faktorė risku pėr keqėsimin e sėmundjes, duke pėrfshirė kėtu dhe pirjen e duhanit, praninė e sėmundjeve tė zemrės dhe hipertensionit, diabetit, etj. Simptomat-Me keqėsimin e gjendjes kolla shpeshtohet, bėhet mė e fortė dhe shoqėrohet me shtim tė sasisė sė gėlbazės, e cila trashet dhe nxirret me vėshtirėsi. Marrja e frymės rėndohet, frymėmarrja bėhet e sipėrfaqshme dhe shpeshtohet, duke u shoqėruar me interesim tė muskujve tė kraharorit. Kjo ėshtė arsyeja qė shpesh pacientėt ankohen edhe pėr dhimbje gjoksi e shpatullash. Tė sėmurėt janė nė ankth, kanė ndjenjėn sikur po mbyten. Nė fytyrė sidomos nė buzė, shfaqet mavijosja qė vjen si pasojė e anomalisė sė shkėmbimit tė gazrave, me pakėsim tė oksigjenit nė gjak dhe shtim tė gazit karbonik. Si pasojė e ajrimit tė ulur, tė sėmurėt janė tė lodhur, tė pėrgjumur, ankohen pėr dhimbje koke, por herė-herė janė tė shqetėsuar dhe shfaqin turbullime tė vetėdijes.

  Sėmundjet e mushkėrive dhe kėshillat

  Nė moshėn pediatrike dhe nė moshėn e avancuar, hasen mė shumė sėmundjet pulmonare, kurse sėmundjet e aparatit tė frymėmarrjes dhe nė veēanti, siē ėshtė alergjia, ndeshen mė shumė nė moshat e reja. Duhet tė shpjegojmė kėtu se sėmundjet polmunare ndeshen nė moshat pediatrie, sepse nuk ėshtė krijuar akoma njė sistem mbrojtės i mundshėm ndaj faktorėve tė jashtėm qė rrezikojnė pėr kėto sėmundje, siē janė viruset, mikrobet dhe ajri i ftohtė, si edhe nė mosha tė avancuara, sepse bie edhe aftėsia pėr t’u mbrojtur ndaj agjentėve dhe faktorėve qė janė nė ajėr. Kemi parasysh kėtu se mushkėria ėshtė e ekspozuar me ajrin shumė herė mė shumė se sipėrfaqja e lėkurės sonė nė ekspozim me mjedisin e jashtėm, ndaj haset shumė si sėmundje. Pra, ēdo gjė qė ėshtė nė ajėr futet nė mushkėri dhe direkt ėshtė e ekspozuar. Kėshtu, nėse nė ajėr ka mikrobe, viruse, agjentė vitalė, tė gjitha futen nė mushkėri.

  Si bėhet mjekimi i sėmundjeve tė mushkėrive?

  Mjekimi bėhet nė varėsi tė sėmundjes, nė varėsi tė diagnozės dhe simptomave. Mjekimet janė tė veēanta pėr ēdo lloj sėmundjeje, kėshtu qė, pėr sėmundjet infektive janė kryesisht antibiotikėt, pėr sėmundjet virale janė sintomatikėt dhe gjithashtu edhe antialergjikėt, kur kemi sėmundje alergjike. Pėr ēdo sėmundje, mjekimi pėrshtatet sipas moshės, gjinisė dhe individėve.

  Si mund tė bėhet parandalimi i sėmundjeve tė mushkėrive?

  Sė pari, nuk duhet pirė duhan, ulja e nivelit tė ndotjes nė ambient, tė ngrėnėt e shėndetshėm dhe aktivitetet fizike.

  Mushkėritė, gjashtė simptomat e sėmundjes
  Sėmundjet e ndryshme nė mushkėri, ashtu si tė gjithė llojet e sėmundjeve, vinė si pasojė e njė anomalie nė elementėt kryesorė tė trupit tė njeriut, nė qeliza. Normalisht, trupi mban njė sistem qė kontrollon dhe balancon rritjen dhe zhvillimin e qelizave kėshtu qė qelizat janė ndarė pėr tė prodhuar qeliza tė reja kur ėshtė e nevojshme. Shpėrndarja e kėtij sistemi mė kontrollimin dhe balancimin e qelizave rezulton si njė ndarje e pakontrolluar dhe riprodhimi i qelizave qė formojnė njė masė tė quajtur tumor. Tumoret mund tė jenė fillestarė ose malinjė.

  Funksioni
  Funksioni kryesor i mushkėrive ėshtė shkėmbimi i gazeve mes ajrit qė ne thithim dhe gjakut. Nėpėrmjet mushkėrive, dyoksidi i karbonit largohet nga trupi dhe oksigjeni nėpėrmjet rrugėve tė frymėmarrjes hyn nė sistemin e qarkullimit tė gjakut. Mushkėria e djathė ka tri lobe ndėrsa mushkėria e majtė ėshtė e ndarė nė dy lobe dhe njė strukturė tė vogėl tė quajtur lingula, qė ėshtė ekuivalente me lobin e mesėm. Rrugėt e ajrit mė tė mėdha qė shkojnė deri nė mushkėri janė bronkitet, tė cilat dalin nga gabzherri. Bronket ndahen nė rrugė ajrore mė tė voglat tė quajtura bronkial dhe nė “qeska” tė vogla qė njihen si alveola, ku ndodh edhe shkėmbimi i gazit. Mushkėritė dhe kraharori janė tė mbuluara shumė mirė me njė shtresė tė trashė indesh tė quajtur pleurė. Kur flasim pėr sėmundje tė rėnda e kemi fjalėn pėr sėmundjet qė fazėn finale kanė vdekjen dhe sėmundja mė e rėndė nė mushkėri konsiderohet kanceri.

  Tumoret
  Kur themi kancer i referohemi njė tumori qė konsiderohet malinjė. Tumoret fillestare mund tė hiqen dhe mos pėrhapen nė pjesė tė tjera tė trupit. Tumoret malinjė, nga ana tjetėr zhvillohen me shpejtėsi dhe pėrhapen nė inde tė tjera tė trupit, duke lejuar hyrjen e qelizave nė sistemin e qarkullimit tė gjakut ose sistemin limfatik qė pėrhap tumorin nė pjesė tė tjera trupit. Ky proces i pėrhapjes ėshtė i njohur ndryshe si metastazė, zonat e zhvillimit tė tumorit janė shtresa tė ndryshme tė quajtura metastaza. Qė kurse kanceri i mushkėrive ka tendencė tė zhvillohet, tė pėrhapet kthehet nė njė kancer shumė tė vėshtirė pėr t’u kuruar. Ndėrkohė qė kanceri i mushkėrive mund tė pėrhapet nė ēdo organ tė trupit, nė mėlēi, tru dhe kocka qė janė edhe pjesėt mė tė zakonshme ku ndodh kanceri i mushkėrive, metastaza. Tumoret e metastazės janė tė pėrbėrė njėsoj si lloji i qelizave, origjinale, primare dhe tumor i rėndė. 90-95 % e kancereve nė mushkėri mendohet se e kanė fillesėn nė epitelial ose ndryshe pjesa e brendshme e qelizave. Kanceri mund tė prekė gjithashtu edhe pleurėn, ndėrsa mė rrallė prek indet mbėshtjellėse tė mushkėrive, si pėr shembull enėt e gjakut.

  Simptomat

  1- Kolla, e cila mund tė jetė produktive dhe jo produktive varet se si bėhet. Njė kollė produktive duhet tė pastrojė mukozėn apo sekrecionet nga rrugėt e frymėmarrjes.
  2- Mosmbushje me frymė dhe veēanėrisht nėse ėshtė e shoqėruar edhe nga simptoma tė tjera ėshtė njė tregues i sėmundjes sė mushkėrive.
  3- Marrja frymė me zor, ose gulēimi. Gulēimi vjen si rezultat i njė ērregullimit nė mushkėri. Ndodh kur rrugėt e frymėmarrjes janė tė ngushtuara apo tė penguara nga njė ind jonormal.
  4- Dhimbje e kraharorit. Dhimbja e kraharorit tregon se keni njė problem me mushkėritė, pleurėn, muskujt ose muret e kraharorit. Nėse ėshtė i shoqėruar me kollė ose temperaturė tregon se keni njė infeksion.
  5- Gjakrrjedhje. Gjakrrjedhja mund tė vijė si pasojė e njė kollė te vazhdueshme dhe tregojė se keni njė sėmundje shumė tė rėndė tė mushkėrive, pra se infeksioni ka pėrparuar shumė.
  6-Vraponi tė paktėn 10 minuta nė mėngjes nė ajėr tė pastėr.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 4. #43
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Emfizema pulmonare
  Emfizema pulmonare ėshtė njė gjendje jo normale, patologjike e mushkėrive, gjatė sė cilės mushkėria me strukturė tė ndryshuar ėshtė insuficiente (e paaftė plotėsisht) pėr tė kryer funksionet e saj biologjike, pra, thithjen e oksigjenit nė gjak dhe eliminimin e produkteve finale tė metabolizmit, pra gazit karbonik dhe gazeve tė tjerė. Dėmtimet e mushkėrisė konsistojnė nė ēarjen, grisjen e fshikėzave alveolare dhe zgjerimin e tyre emfizematik, pra nė vend tė 100 alveolave pėr centimetėr kub do tė kemi 10 alveola mė tė mėdha. Duhet tė kihet parasysh qė shkėmbimi i lėndėve ndodh pikėrisht nė nivelin e ndarėseve, mureve tė alveolave, tė cilat janė mjaft tė pasura me enė shumė tė holla gjaku. Ėshtė pikėrisht grisja e tyre dhe kėputja e kėtyre enėve tė gjakut qė zvogėlon kapacitetin filtrues tė mushkėrisė. Mjekėsia sot ka mjaft medikamente qė ndihmojnė dhe pėrmirėsojnė kėtė gjendje, nė vartėsi tė llojit tė emfizemės

  Bronkiti kronik
  Pėr shkak tė lagėshtirės sė pėrqendruar nė ajėr dhe temperaturave tė ulėta mbartėsit bronkitit kronik mund tė shfaqin komplikacione. Kolla e shfaqur te njė i sėmurė ėshtė jo vetėm shenjė e ftohjes apo njė gjendje gripale, por edhe simptomė tipike e bronkitit kronik. Kjo sėmundje prek bronket dhe ka pėr shenja kryesore kollėn dhe sekrecionet bronkiale, tė njohura nė gjuhėn e pėrditshme si gėlbazė). Kjo patologji konsiderohet kronike kur pėr 2 vjet rresht, gjatė 3 muajve tė vitit, kryesisht nė dimėr, shfaqen kėto dy shenja. Disa nga faktorėt qė ndikojnė nė shfaqjen e bronkitit kronik mund tė pėrmendim duhanin, infeksionet mikrobike, viruset stinore dhe faktorėt ambientalė. Faktorė rreziku pėrbėjnė faktorėt ambientalė si: tymi i duhanit, ndotja e ajrit, infeksionet virale nė moshė tė vogėl, faktorėt individualė si: raca, seksi, mėnyra se si reagojnė ndaj tymit tė duhanit apo infeksioneve virale.

  Pijet me soda shkak pėr kancerin nė mushkėri

  Sipas disa studimeve tė bėra kohėt e fundit ėshtė zbuluar se konsumimi i pijeve qė pėrmbajnė sodė shkakton probleme tė ndryshme pėr shėndetin. Prania e sodės nė pijė sjell probleme mė tensionin, probleme kardiovaskulare, si dhe sėmundje tė ndryshme tė mushkėrive, ndėr to mund tė kthehet edhe nė shkaktar tė kancerit. Kanceri ėshtė njė sėmundje shumė e pėrhapur jo vetėm nė Shqipėri por nė ēdo vend tė botės. Kanceri vjen kur qelizat e trupit riprodhohen me shpejtėsi. Ēdo ditė trupi ynė riprodhon qeliza tė reja qė tė zėvendėsojė qelizat e vjetra qė vdesin, por kur riprodhimi ėshtė mė i shpejtė se vdekja atėherė formohet kanceri nė trupin tonė. Nė pėrgjithėsi nuk mund t’i shmangesh kėsaj sėmundje, veēanėrisht kancerit tė mushkėrive qė nė shumicėn e rasteve shkaktohet nga duhani.

  Ēfarė e shton rrezikun e kancerit
  - Nėse nė familje keni histori tė kancerit
  - Nėse jeni duke pėrdor apo keni pėrdor produkte tė duhanit, siē
  janė cigaret apo llullat e posaēme pėr tė pirė duhan
  - Konsumimi i rregullt i alkoolit
  - Konsumimi i ushqimit qė pėrmban yndyrė tė lartė gjatė tėrė
  jetės tuaj.
  - Ekspozimi i lartė ndaj rrezatimeve siē janė rėntgenogram dhe
  rrezet ultraviolete.
  - Pėrdorimi i llambave diellore dhe aparateve pėr nxirrje tė
  lėkurės.
  - Rrezet ultravioletė e marra nga aparatet pėr nxirrje tė lėkurės
  - Ekspozimi ndaj kimikateve sidomos nėse punoni me to, siē janė
  metalet apo pesticidet.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 5. #44
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Duhani numėr njė nė kancerin e mushkėrive

  Te femrat, kanceri i mushkėrive nuk ka rol parėsor nė vdekshmėrinė, por rreziku prej tij, ėshtė rritur ēdo 10-vjeēar me rritjen e pėrdorimit tė tij prej femrave. Ėshtė vėrtetuar se pėr ēdo 20 cigare, rreziku 15-fishohet. Kryesisht te pirėsit e duhanit, mosha kur ky shfaq simptomat e kancerit ėshtė rreth 50-60-vjeēare dhe prej saj njeriu mund tė pėrfundojė edhe nė njė ndėrhyrje tė mundshme kirurgjike. Por edhe i ashtuquajturi "bronshit azmatik", shpeshherė e ka pikėnisjen nga duhani. Por dėmet mė tė mėdha shkaktohen nė sistemin kardiovaskular tė gjakut. Duhani mbetet pėrgjegjės pėr epideminė e kėtij tė fundit, sidomos nė gjysmėn e dytė tė shekullit XX-tė, duke ēuar kėtė kancer nė numrin njė tė vdekshmėrisė nga kanceri te meshkujt.

  Dieta dhe roli i saj nė sėmundjet e mushkėrive

  Roli qė dieta luan nė sėmundjet e mushkėrive ėshtė mjaft i rėndėsishėm dhe kur kėto dieta janė drastike dhe jo tė shėndetshme qė nė tė marrim vitaminat e duhura atėherė ato kanė njė rol negativ jo vetėm nė tėrėsi tė organizmit por veprojnė direkt dhe nė funksionimin e mushkėrive duke shkaktuar sėmundje tė ndryshme. Disa vitamina dhe lloje ushqimesh duhet tė pėrfshihen nė dietėn tonė patjetėr pėr tė ruajtur mushkėritė tona nė njė gjendje tė shėndetshme. Shumė sėmundje tė mushkėrive janė tė lidhura me njė proces tė quajtur stres oksidativ. Sėmundjet e mushkėrive qė janė tė lidhura me stresin oksidues janė: astma, emfizema dhe sėmundja kronike obstruktive e mushkėrive, fibroza cistike, pneumonia, sėmundjet intersticiale tė mushkėrive, sindromi i distresit respirator akut tek i rrituri, tuberkulozi. Pėr tė mbrojtur mushkėritė tona nga sėmundjet e stresit oksidativ. Ėshtė e domosdoshme ngrėnia e ushqimeve dhe e vitaminave qoftė me dietė apo pa dietė pra janė tė detyrueshme disa prej tyre pėr funksionimin e shėndetshėm tė mushkėrive tona nė formė tė shėndetshme. Kėtu futen ndėr mė tė rėndėsishmet. Vitaminat antioksiduese. Agrumet dhe lėngjet e tyre, fruti i kivit, brokolo, piperi jeshil. 2-Beta-carotenė: kajsia, pjepri, mango, karota, piperi, spinaqi, patate e ėmbėl.

  Sėmundje tė mushkėrive, tė fytit, nė ftohjet

  Metrika i vogėl ėshtė bimė shumėvjeēare. Gjethet kanė bisht tė shkurtėr, janė me majė dhe tė vogla. Ka kėrcell tė shkurtėr, kurse kėrcejtė e lulėzuar janė tė drejtė. Lulet janė tė rralla, blu, lejla dhe ēelin nė maj deri nė gusht, ndėrsa disa lloje ēelin nė muajin shkurt. ”Bima arrin lartėsinė 30 cm. Ajo kultivohet nė kopshte pėr lulet e bukura erėmirė. Mbin edhe nė vendet me hije. Nė lashtėsi e mbanin pėr simbol tė virgjėrisė. Nė Francė pėr bar tė magjistricave, ngaqė ato e pėrdorin nė veprime tė mistershme. Nė Belgjike e mbajnė pėr bimė qė tė jep lumturi e jetėgjatėsi, prandaj spėrkatin me tė rrugėt nga kalojnė tė fejuarit. Bedi i egėr apo mertika nuk ka erė dhe ka shije tė hidhur, por pėrdoret shumė nė industrinė e lėkurės. Tė vlefshme pėr pėrdorim janė gjethet me gjithė biskun, qė mblidhen nė muajin maj-qershor.
  Pėrgatitja: Ziejmė 1-2 lugė kafeje gjethesh nė njė gotė ujė. Marrim nga njė gotė nė mėngjes e nė darkė. Pluhuri nga gjethet, njė lugė kafeje nė njė gotė me qumėsht tė ftohtė. Pimė 2-3 herė nė ditė. Zierja e pėrgatitur dhe pluhuri kėshillohet nė sėmundje tė mushkėrive, tė fytit, nė ftohjet, nė kollė, nė acarimet e udhėve tė frymėmarrjes dhe kur pėshtyjmė gjak qė shoqėrohet me temperaturė. Pėrdorimi i jashtėm ėshtė pėr terapinė e plagėve. Edhe Bedi i kultivuar mban tė gjitha cilėsitė e tij farmaceutike.

  Ushqimet e gjelbra ulin rrezikun e kancerit nė mushkėri

  Nėse vuani nga kanceri nė mushkėrinė e bardhė ėshtė mire tė hani shumė perime tė gjelbra. Ka ardhur koha qė ushqimi tė mund tė shėrbejė jo vetėm pėr tė parandaluar kėtė sėmundje, por edhe tė ndihmojė nė mjekimin e saj. Mjekėsia alternative ka disa kohė qė rekomandon ushqime vegjetative dhe mirobiotike pėr pacientėt me kancer, duke pėrfshirė kėtu edhe kancerin nė mushkėrinė e bardhė. Efekti tani gjithnjė e mė tepėr mjekėsia popullore ka zbuluar se pemėt e gjelbra dhe perimet janė tepėr tė efektshme pėr kėtė kancer. Studimet e fundit kanė treguar se pėrbėrėsit e ushqimit, siē ėshtė betakaroteni, mund tė sulmojnė dhe tė zhdukin qelizat tumorale, duke penguar kėshtu rritjen dhe zhvillimin e tij. Duke ngrėnė karota tė freskėta, sė paku 2 herė nė ditė, rreziku nga kanceri nė mushkėrinė e bardhė ulet nė masėn 60 pėr qind. Ndėrsa njė gotė me lėngun e lule lakrės sė bardhė tė freskėt mė shpesh se njė herė nė ditė e zvogėlon rrezikun nė 70 pėr qind dhe spinaqi i freskėt 40 pėr qind.

  Lakra dhe lulelakra kurojnė mushkėritė

  Lakra dhe lulelakra ndihmojnė nė uljen e rrezikut pėr t’u prekur nga kanceri nė mushkėri. Njė studim i publikuar nė revistėn “Lancet” ka treguar se ngrėnia e shpeshtė e kėtyre perimeve mund tė ulė ndjeshėm rrezikun pėr t’u prekur nga ky tumor, sidomos tek ata qė kanė riskun gjenetik. Studimi ėshtė kryer nga “International Agency for Cancer Research” (Iacr) nė Lion tė Francės dhe, sipas tij, mjafton qė kėto perime tė konsumohen tė paktėn njė herė nė javė pėr tė pėrfituar prej vetive mbrojtėse tė tyre. Sipas ekspertėve, pėrfundimet e studimit gjejnė mė tepėr vend te personat qė kanė versione tė paaktivizuara tė dy prej gjeneve tė ADN-sė. Dy gjenet e vena “nė shėnjestėr” janė “Gstm1” e “Gstt1”, qė kanė pėr funksion mbrojtjen e organizmit nga disa lėndė toksike. Lulelakra dhe lakra, apo dhe perime tė ngjashme me to, janė tė pasura me substanca kimike, tė ashtuquajtura isotiocianate, qė arrijnė tė mbrojnė nga kanceri polmonar.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 6. #45
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Kolla kronike, “sinjal” pėr kancerin nė mushkėri

  Ndėr shkaqet kryesore tė pėrhapjes sė kėsaj patologjie tumorale janė konsumimi i duhanit, trashėgimia dhe rritja e nivelit tė ndotjes sė ajrit. Tumori i mushkėrive pėrfaqėson shkakun e parė tė vdekjeve nga kanceri, nė vendet e zhvilluara. Kjo sėmundje pėrfaqėson 25 pėr qind tė gjithė tumoreve malinjė qė mund tė shfaqen te personat e seksit mashkull. Vitet e fundit, po vihet re dhe njė rritje e numrit tė rasteve dhe te gratė. Kjo lidhet me shtimin e numrit tė grave qė pinė duhan, qė ėshtė shkaku kryesor i shfaqjes sė kancerit nė mushkėri.

  Fibrat “aleate” dhe pėr mushkėritė

  Nėse konsumoni sasi tė mjaftueshme fibrash ēdo ditė, do tė arrini tė pėrmirėsoni funksionet e mushkėrive, duke bėrė tė mundur tė merrni frymė mė mirė. Tė paktėn ky ėshtė pėrfundimi i njė studimi tė publikuar nė “American Journal of Epidemiology”. Studiuesit e “National Institute of Environmental Health Sciences”, tė koordinuar nga Stephanie J. London kanė marrė nė shqyrtim rastet e 11.897 personave tė moshave nga 44 deri 66 vjeē, duke analizuar regjimin ushqimor dhe gjendjen e tyre shėndetėsore. Nga kjo ka rezultuar se personat, nė dietėn e tė cilėve kishte shumė fibra, ishin shumė tė shėndetshėm nga mushkėritė dhe kishin njė risk mė tė pakėt pėr t’u sėmurur nga bronkopneumonia kronike ostruktive (BPCO). Studime tė mėparshme kanė treguar pėr njė lidhje mes shėndetit tė mushkėrive dhe regjimit ushqimor, duke mėshuar mė shumė nė rolin e vitaminave: C, E dhe D, si dhe tė acideve yndyrore Omega-3. “Tė dhėnat tona sugjerojnė se fibrat kanė njė rol mjaft tė rėndėsishėm pėr performancėn respiratore”, ka nėnvizuar London. Por cila do tė ishte sasia e nevojshme me fibra pėr tė pasur njė efekt mjaft tė mirė nė mushkri? Receta ideale ėshtė: 30-38 gramė nė ditė pėr burrat dhe 21-25 gramė te gratė. Ku mund t’i gjeni: perimet me gjethe tė gjelbra, perimet me zhardhok: patate, karota, rrepa,etj., janė mjaft tė pasura me fibra. Po ashtu mund t’i gjeni te frutat e thata dhe drithėrat.

  Lidhja e duhanit dhe kancerit nė mushkri

  Duhani konsiderohet si shkaku kryesor i shfaqjes sė kancerit nė mushkri. Ėshtė parė se njė burrė me moshė 35 vjeē, qė pi mė tepėr se 25 cigare nė ditė, ka njė risk 20 herė mė tė lartė, se njė bashkėmoshatar i tij qė nuk ka pirė kurrė duhan. Rreziku shtohet nė lidhje me: Numrin e cigareve qė pihen (sa mė shumė, aq mė i madh ėshtė rreziku); moshėn e fillimit tė duhanit (sa mė i ri, aq mė i lartė ėshtė rreziku); dhe trashėgiminė. Nė personat qė heqin dorė nga duhani rreziku ulet gjatė 10-15 viteve qė pasojnė, duke u barazuar me atė tė njė personi qė nuk ka pirė kurrė duhan. Por dhe pirja pasive e duhanit shton rrezikun pėr shfaqjen e karcinoma polmonare (shton me 19 pėr qind riskun nė personat jo duhanpirės qė tė sėmuren me kancer tė pulmonit). Faktori mė i rėndėsishėm pėrfaqėsohet nga tymi i duhanit: Ekziston njė raport i qartė dozė-efekt, dhe kjo vlen edhe pėr pirėsit pasivė tė duhanit. Kjo shpjegon se sa mė shumė tė pihet duhan (ose sa mė shumė duhan tė jetė thithur gjatė jetės), aq mė e madhe ėshtė mundėsia pėr t’u sėmurur.

  Astma kurohet me sherbele

  Ēaji i sherbelės shėrben jo vetėm si freskues gjatė ditėve tė nxehta, por nė mjekėsinė popullore ndihmon edhe nė lehtėsimin dhe parandalimin e sėmundjeve tė shumta. Nė mjekėsinė alternative ekstrakti i fituar nga gjethet e sherbelės u jep njė ndihmesė tė madhe tė sėmurėve, qė vuajnė nga turberkulozi. Nė gjethet e bimės ndodhet njė fitoncid aktiv, qė lufton kėtė sėmundje tė rrezikshme. Mjekėt rekomandojnė pirjen e tre gotave ēaji tė sherbelės ēdo ditė tė ėmbėlsuar me mjaltė, pasi ndihmon nė lehtėsimin e sėmundjes. Gjithashtu, bima sjell rezultate mjaft tė mira edhe nė sėmundjet, qė mund tė prekin mėlēinė e zezė dhe tėmthin. Mėlēia ėshtė organi qendror i gjithė metabolizmit dhe gjėndra mė e madhe e trupit. Detyrat mė tė rėndėsishme tė saj janė prodhimi i proteinave tė rėndėsishme pėr jetėn dhe pėrpunimin e pjesėve pėrbėrėse tė ushqimit. Nė mėlēi bėhet prodhimi i lėngut tė tėmthit, tretja dhe eliminimi i produkteve tė metabolizmit tė trupit, si dhe e helmeve. Kjo ėshtė dhe arsyeja pėrse funksionimi sa mė mirė i saj ėshtė shumė i rėndėsishėm. Pėr parandalimin dhe qetėsimin e sėmundjeve tė mėlēisė mjekėt kėshillojnė tė pihet 3 herė gota nė ditė ēaj sherbele.

  Brokoli pėr tė mbajtur tė shėndetshėm aparatin e frymėmarrjes

  Konsumimi i disa lloj perimesh, ndihmon frymėmarrjen. Tė paktėn ky ėshtė rezultati i njė studimi tė kryer nga ekipi i “R&S” i “Bios Line”, qė ka identifikuar se disa pėrbėrės natyral qė ndodhen nė familjen e kruēifereve (lakra, lulelakra, etj) kanė efekt mjaft tė mirė, nė sistemin e frymėmarrjes. Duhani dhe ndotja atmosferike sulmojnė ēdo ditė rrugėt e frymėmarrjes. Vėshtirėsi nė frymėmarrje, kollė nė mėngjes, sekrecione dhe broshit janė ankesat mė tė shpeshta qė shfaqen nga aparati i frymėmarrjes te duhanpirėsit, por dimė se dėmet qė shkakton smogu janė tė ngjashme me ato qė shkakton dhe duhani. Perime si lulelakra, sallata jeshile, brokoli, lakra e bardhė, rrepat, rukolat mbrojnė organizmin nga efekte e dėmshme tė duhanit dhe ndotjes atmosferike. Sipas autorėve tė studimit efekti mbrojtės i atribuohet disa substancave natyrore qė mbrojnė aparatin e frymėmarrjes sė duhanpirėsve, duke aktivizuar sistemet enzimatike intoksikues, nėpėrmjet njė procesi qė vepron nė nivel molekulash. Veprimi i kėtyre bimėve lidhet me njė faktor tė veēantė, faktori “Nrf2”, i aftė tė rregullojė nė mėnyrė precize aktivitetin e geneve tė pranishme nė ADN e bėrthamės. “Jemi duke punuar prej mė shumė se njė viti me kėtė projekt. Fillimisht kemi parė funksionet kryesore tė faktorit “Nrf2”, duke kaluar mė pas nė efektin e ekstrakteve bimore, qė pėrdoren mė tepėr pėr krijimin e njė pėrbėrėsi ushqimor specifik. Nėpėrmjet kėtyre analizave, kemi arritur tė individualizojmė ekstrakte bimore duke standardizuar nė to, principet aktive ku janė pėrqendruar mė shumė. Nga kjo ėshtė parė se bimėt si brokoli, lulelakra, rrepa, etj kishin nivele mė tė larta tė faktorit “Nrf2”,- nėnvizojnė autorėt e studimit.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 7. #46
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Sherbela lufton tuberkulozin
  Ēaji i sherbelės shėrben jo vetėm si freskues gjatė ditėve tė nxehta, por nė mjekėsi ndihmon edhe nė lehtėsimin dhe parandalimin e sėmundjeve tė shumta. Nė mjekėsinė alternative ekstrakti i fituar nga gjethet e sherbelės u jep njė ndihmesė tė madhe tė sėmurėve, qė vuajnė nga tuberkulozi. Nė gjethet e bimės ndodhet njė fitoncid aktiv, qė lufton kėtė sėmundje tė rrezikshme. Mjekėt rekomandojnė pirjen e tre gotave ēaji tė sherbelės ēdo ditė tė ėmbėlsuar me mjaltė, pasi ndihmon nė lehtėsimin e sėmundjes. Gjithashtu, bima sjell rezultate mjaft tė mira edhe nė sėmundjet, qė mund tė prekin mėlēinė e zezė dhe tėmthin.

  Portokalli parandalon ftohjen
  Shumė e pėrdorin kur janė tė ftohur, ndėrkohė qė rekomandohet konsumimi i portokallėve edhe pėrpara se tė na zėrė sėmundja. Sipas tė dhėnave rezulton se portokalli jo vetėm bėn tė mundur parandalimin e ftohjes apo tė gripit por edhe ėshtė njė “aleat” shumė I mirė pėr tė gjitha sėmundjet e zemrės dhe ndihmon qarkullimin e gjakut tek tė sėmuret e paralizuar.


  Si tė ndihmoni mushkėritė
  28- Pėrdorni sa mė shumė produkte me mish. Shėtisni tė paktėn 1 orė nė ditė nė njė pyll tė mbushur me pemė dhe nė ajėr tė pastėr. Mos pėrdorni duhan.
  29- Mos jetoni apo flini nė njė dhomė me duhanpirės. Pėrdorni sa mė shumė lėngje dhe supėra. Ēdo ditė duhet tė konsumoni njė gotė verė, preferohet e kuqe. Peshku dhe nėnproduktet e tij janė shumė efikase pėr “mirėqenien” e mėlēive.

  Sėmundjet e mushkėrive, alarm edhe te femrat

  Sėmundjet e mushkėrive tani janė kthyer nė makth edhe pėr moshat e reja dhe femrat, duke u shėnuar 50 pėr qind raste mė shumė se 10 vjet mė parė. Njė fakt i tillė ėshtė arritur pas studimit tė kryer nga 5 mjekė nė Spitalin Universitar tė Sėmundjeve tė Mushkėrive, tė cilėt kanė marrė si objekt studimi 1476 pacientė, tė ndarė nė 3 periudha kohore. Kjo u bė e ditur dje nė Konferencėn Medike Kirurgjikale, ku u pasqyrua panorama e sėmundshmėrisė pėr shumė specialitete. Ndėrsa po vihet re gjithnjė e mė shumė rritja e numrit tė pacientėve me sėmundje tė mushkėrive, mjekėt theksojnė se njė ndėr shkaqet kryesore ėshtė konsumimi i duhanit. Fenomen nė shtim sė fundi te femrat. Rastet nė rritje. Kėmbanat e alarmit pėr sėmundjet e mushkėrive tashmė kanė filluar tė bien sidomos vitet e fundit. Megjithatė, jo vetėm duhani ėshtė armik i sėmundjeve tė mushkėrive, pasi mjekėt theksuan se edhe ndotja e ambientit po vepron gjithnjė e mė fuqishėm mbi mushkėritė e shqiptarėve, duke u bėrė njė problem serioz pėr popullatėn.

  Kėshilla pėr parandalimin e tuberkulozit

  Tuberkulozi konsiderohet si njė nga sėmundjet mė tė rrezikshme pėr shėndetin e atyre qė preken. Tuberkulozi ėshtė nė sėmundje shumė e zakonshme infektuese qė shkaktohet nga mikrobaktere, mė sė shumti nga mikrobakteri i tuberkulozit. Tuberkulozi prek mė shumė mushkėritė, por mund tė prekė gjithashtu edhe sistemin nervor, sistemin limfatik, sistemin qarkullues, sistemin gjenital, kockat, kyēet, madje edhe lėkurėn. Mikrobaktere tė tjera si ai bovės, afrikan, dhe mikrobet mund tė shkaktojnė tuberkulozin. Nė tre rastet e fundit njerėzit e shėndetshėm janė mė pak tė prekshėm nga kjo sėmundje.

  Si mund tė parandalohet pėrhapja e sėmundjes

  1- Ajrosje e vazhdueshme si dhe filtrim i ajrit. Ėshtė mirė qė tė dilet vazhdimisht pėr tė marrė ajėr tė pastėr nė zonat qė nuk kanė ndotje tė ajrit. Po ashtu edhe nė shtėpinė tuaj nuk duhet tė hyjė ajėr i papastėr, ndaj duhet tė merrni masa pėr ta filtruar atė.
  2- Nėse njė person mendohet se ka qenė nė kontakt me njė person tjetėr qė ėshtė me tuberkuloz duhet t’i jepet menjėherė antibiotiku parandalues.
  3- Personat e infektuar duhet tė qėndrojnė nė vende tė izoluar dhe tė marrin kurė tė menjėhershme
  4- Mbrojtje personale. Nėse e dini qė do tė jeni nė kontakt me njė person qė ėshtė i infektuar me tuberkuloz duhet tė vishni njė respirator personal.
  5- Duhet tė jeni sa mė shumė higjienikė
  6- Nė rastet kur jeni nė fazat e para tė sėmundjes, tė ushqeheni shumė dhe tė dilni sa mė pak. Kjo ndihmon nė evitimin pėrhapjes sė sėmundjes sė tuberkulozit.
  7- Ėshtė e kėshillueshme njė ajrosje e vazhdueshme si dhe filtrim i ajrit. Ėshtė mirė qė tė dilet vazhdimisht pėr tė marrė ajėr tė pastėr nė zonat qė nuk kanė ndotje tė ajrit.
  8- Po ashtu edhe nė shtėpinė tuaj nuk duhet tė hyjė ajėr i papastėr, ndaj duhet tė merrni masa pėr ta filtruar atė.
  9- Nėse njė person mendohet se ka qenė nė kontakt me njė person tjetėr qė ėshtė me tuberkuloz, duhet t’i jepet menjėherė antibiotiku parandalues. Po ashtu personat e infektuar duhet tė qėndrojnė nė vende tė izoluara dhe tė marrin kurė tė menjėhershme.
  10- Secili duhet t’i kushtojė rėndėsi mbrojtjes personale. Nėse e dini qė do tė jeni nė kontakt me njė person qė ėshtė i infektuar me tuberkuloz, duhet tė vishni njė respirator personal, si dhe duhet tė jeni sa mė shumė higjienikė.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 8. #47
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Astma, shkaqet e sėmundjes qė na merr frymėn
  Astma ėshtė njė sėmundje qė ka marrė shtrirje tė gjerė nė dekadat e fundit, veēanėrisht nė vendet e zhvilluara dhe ekspertėt ende nuk ia kanė dalė tė pėrcaktojnė se cilat janė shkaqet e kėsaj rritjeje. Mekanizmat qė shkaktojnė sėmundjen janė komplekse dhe ndryshojnė nga njė individ te tjetri. Njė pjesė e madhe e tė sėmurėve vuajnė nga alergjitė dhe disa studiues po pėrpiqen tė identifikojnė faktorėt e pėrbashkėt tė astmės dhe alergjisė. Nė fakt, jo tė gjithė njerėzit qė vuajnė nga alergjitė kanė astmė dhe jo tė gjitha rastet e kėsaj sėmundjeje mund tė shpjegohen nėpėrmjet alergjisė. Ka shumė tė ngjarė qė astma tė shkaktohet nga njė sėrė faktorėsh qė bėhen bashkė, nė tė cilėt bėjnė pjesė gjenet dhe shkaqe tė tjera ambientale, tė tilla si infeksionet, ndryshimet hormonale te gratė dhe alergjitė.

  Kundėrpėrgjigjja ndaj alergjive
  Thuajse gjysma e tė rriturve qė kanė astmė vuajnė edhe nga alergjia, e cila nė mė tė shumtėn e rasteve e ka origjinėn nga fėmijėria. (Te pacientėt, ku astma shfaqet nė moshė tė madhe, zakonisht faktori alergji nuk luan ndonjė rol kryesor). Faktorėt kryesorė qė shkaktojnė alergjitė janė disa.

  Pluhuri- Pluhuri i shtėpisė, i cili zakonisht pėrmban enzima me alergjenė tė fuqishėm. Pikėrisht ky ėshtė edhe shkaku kryesor i alergjive nė ambientet e shtėpisė, si dhe kafshėt shtėpiake

  Poleni- Njė krizė astme nga alergjia e shkaktuar prej polenit ka mė shumė tė ngjarė qė tė ndodhė gjatė ndryshimeve dhe aktiviteteve drastike atmosferike, tė tilla si rrufetė.

  Myku- Sipas njė studimi tė vitit 2002, myku mund tė shkaktojė krizat mė tė rėnda tė alergjisė te personat e rritur, nė krahasim me alergjenėt e tjerė.

  Kėrpudhat- Furrtarja e zezė. Ėshtė njė nga shkaqet kryesore tė astmės dhe mund tė shkaktojė probleme tė rėnda nė funksionimin e mushkėrive edhe te personat qė nuk kanė probleme astmatike.

  Karburantet- Disa lloje karburantesh mund tė jenė shkaqe alergjish. Mendohet se lėndėt djegėse tė pėrpunuara, tė tilla si vajguri, pėr shembull, janė shkaqe alergjish.

  Procesi alergjik- Quhet ndryshe atopi dhe ende nuk ėshtė zbuluar lidhja qė ekziston mes tij dhe astmės. Nė tė bėjnė pjesė shumė alergjenė ajrorė, tė cilėt shkaktojnė njė sėrė trazimesh nė sistemin imunitar, qė ēojnė nė infektime dhe hiperaktivitet tė rrugėve tė frymėmarrjes.

  Astma dhe faktorėt qė e shkaktojnė

  - Fjala astmė vjen nga greqishtja e lashtė dhe do tė thotė pikturė. Nė thelb, sėmundja e astmės konsiderohet si sėmundja e pamundėsisė sė tė marrit frymė.

  - Ėshtė sėmundje kronike, qė prek rrugėt e frymėmarrjes, ose e thėnė ndryshe tubat qė transportojnė ajrin brenda dhe jashtė mushkėrive.

  - Kur je me astmė muret e brendshme tė rrugėve tė frymėmarrjes infektohen lehtėsisht dhe janė shumė tė ndjeshme. Pėr shkak tė faktorėve tė ndryshėm, ato, pėrveēse irritohen, edhe ngushtohen duke pakėsuar sasinė e ajrit qė shkon nė mushkėri. Kjo shkakton simptomat e kollitjes, marrjen e frymės, apo teshtimėn.

  - Astma nuk mund tė kurohet, por pjesa mė e madhe e njerėzve qė e kanė mund ta kontrollojnė dhe si pasojė tė kenė njė jetė normale.

  - Kur situata rėndohet, atėherė kemi tė bėjmė me njė krizė astme. Nė raste tė tilla, rrugėt e frymėmarrjes mund tė mbyllen nė mėnyrė tė tillė qė tė mos arrijnė ta ēojnė dot oksigjenin e mjaftueshėm tek organet jetike. Njerėzit mund tė vdesin nga kriza tė tilla.

  - Tė kujdesesh pėr astmėn ėshtė shumė e rėndėsishme. Duhet tė bashkėpunosh ngushtė me mjekun pėr tė mėsuar se si tė manovrosh nė raste tė ndryshme.

  - Studimet ende nuk e kanė nxjerrė nė dritė se cilat janė rastet qė shkaktojnė astmėn, megjithatė dihet se nėse nė njė familje ėshtė dikush me astmė, anėtarėt e tjerė janė mė tė prirė ta kenė njė gjė tė tillė.

  Ndihma e ekspertėve kundėr astmės
  - Kėshillohet tė pihen sa mė shumė ēajra me pėrzierje bimore, tė nxehtė, pasi ato ndihmojnė nė largimin e kollės. Kėshillohet uji me mjaltė dhe limon, ndihmon nė zbutjen e fytit. Kėshillohet mbajtja pranė e 1 gote uji, lehtėson kollėn, nėse kollitesh gjatė natės.
  - Duhet tė shmanget pirja e cigares pėr sa kohė qė tė sėmurėt kanė kollė, pirja e pėrkeqėson mė tepėr shėndetin. Kėshillohet tė mos pėrdoren ushqime, si vezė, qumėsht qė
  shkaktojnė astmė.
  -Evitoni jetesėn nė ambiente tė lagėshta. Evitoni jetesėn nė ambiente me duhanpirės. Evitoni jetesėn nė qytete tė ndotura.
  - Mos qėndroni pėr shumė kohė nė dush, as nė dimėr e as nė verė. Bėni masazhe me vaj ulliri dhe raki nė tė gjithė trupin. Frekuentoni sa mė shumė plazhin dhe ambientet me diell.TO

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 9. #48
  Anėtar i Nderuar
  Anėtarėsuar
  Feb 2009
  Postime
  8,808
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  2576

  Gabim Kurat popullore qe eleminojne guret ne veshka

  Guri ne veshka eshte nje mase e forte qe ndodh kur perberesit e kalciumit ose kimikate te tjera ne urine formojne kristale qe ngjiten se bashku. Keto kristale rriten dhe formojne gure, madhesia e te cileve luhatet nga nje kokerr gruri deri ne nje top golfi...
  Guret ne veshka jane me te zakonshme te burrat, ku kater ne pese raste kane gure ne veshka. Disa nga faktoret qe kontribuojne ne formimin e gureve te njerezit e prekshem nga kjo semundje jane: marrja e pakte e lengjeve, infeksionet kronike ne rruget urinare, keqperdorimi i disa mjekimeve, bllokimi i rrugeve urinare me aktivitet te kufizuar per disa jave, si dhe disa semundje te caktuara gjenetike dhe metabolike. Simptomat Disa njerez mund te mos kene simptoma te kuptueshme si dhembje te forta ne veshka.

  Dhembja mund te zgjase nga minuta ne ore, e ndjekur nga periudha qetesie, te vjella, temperature, ethe dhe dobesi, urine e turbullt apo me ere te keqe, bllokim te daljes se urines. Prezencen e gureve ne veshka e identifikojne rrezet X. Teknikat e specializuara te rrezeve X apo me ultratinguj mund te perdoren per te identifikuar me me saktesi masen dhe vendndodhjen e gureve, si dhe funksionimin e veshkave.
  Rreth 90 per qind e gureve kalojne vete brenda 3 deri 6 javeve. Disa tipa guresh mund te shperbehen nepermjet mjekimeve. Por guret me perberje kalciumi, qe jane dhe tipi me i zakonshem i gureve ne veshka, nuk mund te shperbehen. Sipas mjekeve, guret gjithmone duhet te hiqen kur ka infeksione, bllokime dhe demtime ne veshka.
  Disa gure hiqen duke kaluar nje instrument teleskopik te fshikeza apo te veshka per ta nxjerre gurin ose per ta copetuar ne fragmente te vogla me rreze lazer apo vale tronditese. Instrumenti teleskopik mund te futet drejtperdrejt ne veshke permes nje carjeje te vogel te pacienti per ta nxjerre gurin te tere ose per ta thyer ne fragmente te vogla kur duhet. Metoda me e re per te hequr guret quhet “litotripsia e valeve te goditjes jashte trupit”.
  Me kete teknike, guret thyhen ne fragmente te vogla me ane te tronditjes me energji te larte nga nje mekanizem jashte trupit.
  Parandalimi
  Trajtimet qe mund te parandalojne formimin e gureve ne veshka jane te mundshme ne cdo rast. Prova te qendrueshme sugjerojne se marrja e lengjeve ne sasi te madhe mund te ule rrezikun e gureve.
  Pervec kesaj, sapo te zbulohet shkaku i formimit te gurit, mund te perdoren mjekime te ndryshme ose ndryshime ne diete per te parandaluar guret e rinj. Tipi i mjekimit varet nga gjaku dhe testet e urines.
  Lehtesimi i dhembjeve
  Pas percaktimit te sakte te diagnozes, i semuri trajtohet me analgjezike te lehte dhe antiperistatike me efekt jo te forte. Atij i jepen lengje te ngrohta dhe i rekomandohet berja e banjave ne vaske me uje te vaket. Uji i ngrohte cliron tek i semuri rruget urinare. Per te lehtesuar dhembjet perdoren disa lloj ilacesh, te cilat vetem mjeku mund t’i jape. Sidoqofte, eshte e keshillueshme qe pas cdo kolike renale, e shoqeruar me urinim me gjak, te perdoren dezinfekante perreth nje jave. Rekomandohet konsumimi i ushqimeve te lehta, supave me zarzavate, lengjeve te frutave, cajrat e ndryshme, etj, por njekohesisht duhet qe i semuri te levize. Pacientet qe kalojne nje kolike renale eshte mire te bejne vazhdimisht analizat e urines, si dhe ne krye te tre muajve te bejne nje ekografi.
  Abuzimi me alkoolin ndikon ne dhembjen e veshkave
  Alkooli ndikon negativisht te njerezit qe vuajne nga veshkat per faktin se ai eshte toksik per parenkimen renale (te veshkes) dhe qelizave te veshkes, duke ngushtuar njekohesisht qelizat e gjakut qe gjenden ne te dhe duke dobesuar punen e veshkes. Por nje nga shkaktaret e dhembjeve ne veshka eshte edhe shtatzenia. Nga studimet e bera deri tani te rreth 60-65 per qind e grave shtatzena, me e dukshme eshte kolika ne dhembjen e veshkes se djathte, qe fillon nga java e 24-t deri ne javen e 28-te te shtatzenise.
  Dhembja shfaqet si pasoje e shtypjes se fetusit mbi ureterin e djathte.
  Shkak tjeter eshte relaksimi i uretereve nen veprimin hormonal.
  Roli i lengjeve per guret ne veshka

  Pirja e ujit dhe e lengjeve eshte e domosdoshme per jeten e njeriut dhe pa te njeriu nuk mund te jetoje.
  Njeriu mund te mos ushqehet gjate shume diteve, por me kusht qe te pije uje. Marrja e ujit dhe e lengjeve eshte nje domosdoshmeri edhe me e madhe per ata qe vuajne nga guret e veshkave. Trajtimi i te gjitha llojeve te semundjeve me guret ne veshka qendron ne marrjen e nje sasie te caktuar lengjesh. Ky trajtim behet ne raport me llojin e gureve. Box Kurat popullore
  Mjeket popullore rekomandojne disa kura popullore per kurimin e gureve ne veshka. Sipas tyre, guret ne veshka kurohen me fier guri, gjethe delli, bishta qershie etj. Keto bime kuruese per guret ne veshka perdoren ne forme caji. Lengu i molles Duhet theksuar se pirja e rregullt e lengut te molles nuk lejon formimin e gureve ne veshka. Per kete, mjeket rekomandojne pirjen e cajit te molles tri here ne dite nga 1 gote, por gjithmone pas buke.
  Caji i kopres
  Caji i perftuar nga bima e kopres ka dhene rezultate te shkelqyera ne shkrirjen e gureve ne veshka. Mjeket popullore rekomandojne pirjen e dy deri tri gotave me caj kopre dhe shume shpejt te semuret do te shohin rezultatet. Bima jo vetem qe ndikon ne veshka, por edhe ne rruget urinare dhe shkakton urinim te shpeshte, duke ndihmuar ne pastrimin e organizmit nga helmet permes urinimit. Per sherimin e semundjes sherbejne farat e kopres, 1 luge kace dhe terfil. Dhjete grame nga kjo perzierje hidhen ne 350 miligrame uje te nxehte. Me pas kullohet dhe keshillohet te pihet dy deri tri gota ne dite.
  Dardha
  Cipa e frutave te dardhes ka veti diuretike dhe ndikon pozitivisht ne pastrimin e veshkave dhe te rrugeve urinare.
  Per kete qellim perdoret caji i pergatitur si me poshte. Merrni 40-50 gr cipa dardhash, i hidhni ne 250 ml uje. Keto i zieni per 20 minuta dhe lengu i fituar pihet i ngrohte, ne mengjes esell, per 7-10 dite. Gjethet e dardhes kane veti te mira diuretike dhe antiseptike dhe perdoren kunder semundjeve te rrugeve urinare, ne cistitet, ne guret e veshkave, ne dhembjet e fshikezes urinare,etj. Ne keto raste keshillohet infuzi i gjetheve. Merrni 20-25 gram gjethe dardhe dhe i zhytni ne nje ene me 250 ml uje te vluar. I lini aty per 10 minuta dhe lengu i fituar pihet nje ore para buke.
  Kjo perseritet 2-3 here ne dite, ndersa kura rekomandohet per 10-15 dite.
  Duhet te kufizojne sheqernat e rafinuara
  Duhet te rrisin sasine e fibres ne diete Yndyrnat duhet te jene vajra me nje lidhje dyfishe (si vaji i ullirit) Duhet t’i shtojne dietes se tyre arra dhe bajame Perdorni ushqime te lehta: supe me zarzavate, lengje frutash, cajra mali dhe kamomili Levizni sa me shume te mundeni Nje here ne tre muaj beni ECHO. Cdo 10 dite beni analizat e urines dhe Ph Beni banja me uje te ngrohte. Mos pini alkool dhe duhan Shenjat Dhembje barku. Frymemarrje te ngadalta e te thella. Prani e ketoneve ne gjak dhe ne urine.
  •infoalb• 10. #49
  Anėtar i Nderuar
  Anėtarėsuar
  Feb 2009
  Postime
  8,808
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  2576

  Gabim Bimėt popullore qė kurojnė gjėndrat tiroide

  Faktorėt qė i shkaktojnė, simptomat qė shfaqen, dhe kurimi i tyre

  Gjėndrat tiroide ndodhen nė pjesėn e mesme tė fytit dhe shėrbejnė pėr tė rregulluar metabolizmin me hormonet e tij. Me fjalėn metabolizėm shprehet shpejtėsia ose frenimi i djegies sė substancave ushqimore nė inde pėr tė prodhuar energji, si dhe pėr zhvillimin e organeve tė ndryshme tė trupit. Funksioni i gjėndrave tiroide varet shumė dhe nga sasia e jodit qė hyn nė organizėm. Gjėndrat tiroide kanė kėto shenja dalluese: dalja jashtė e kokėrdhokėve tė syrit, sytė janė tė shkėlqyeshėm e tė gjallė, kanė dridhje duarsh, dobėsim trupi, rrahje tė zemrės tė shpeshta dhe mė tė forta. Tė sėmurėt me tiroide preken shpejt, qajnė lehtė, kanė dhimbje koke, lėkura rri e djersitur dhe e ngrohtė, shpesh e skuqur, kanė heqje barku, ērregullime menstruacionesh te gratė, shtrėngesa tė gjoksit, bllokim tė frymėmarrjes. Funksioni i gjėndrės tiroide dobėsohet nga: ndikimi normal i gjėndrės sė hipofizės mbi tiroiden, ērregullimet qė prekin gjėndrėn, shkaqe tė tjera tė panjohura tė cilat veprojnė drejtpėrdrejt nė gjėndėr. Kjo ėshtė njė sėmundje qė prek mė tepėr gratė. Gjėndra prodhon shumė hormone, si pasojė e kėsaj trupi pėson disa ērregullime me rėndėsi siē ishin ato qė pėrmendėn mė sipėr.
  Kurimi i gjėndrave me mungesė jodi:
  Nė 1 litėr raki tė fortė rrushi 18° tretni 1 kg sheqer dhe pastaj hidhni 40 kokrra arra tė vogla (kur kanė push pėrsipėr). Ena mbulohet dhe mbahet 40 ditė nė vende tė errėta. Pihet 1 filxhan 2 herė nė ditė, nė mėngjes esėll dhe nė darkė para gjumit. Pėr personat qė kanė gjėndra tiroide me mungesė jodi, specialistėt e mjekėsisė popullore kėshillojnė qė kėta tė sėmurė duhet tė mbajnė te koka e krevatit njė degė pishe me boēen e saj me grykė hapur, qė ēliron jod, nga darka deri nė mėngjes. I sėmuri me tiroide duhet tė konsumojė sa mė shumė hurma tė pjekura mirė, mundėsisht tė qullosura. Nė vjeshtė, kur ka dhe me shumicė fruta tė tilla, duhet tė hahet 1 orė para buke nga 6-10 kokrra pėr 30 ditė. Ata qė vuajnė nga gjėndrat tiroide duhet tė pinė ēdo ditė lėngun e 1-3 kokrra limoni, ose 50 gramė lėkurė limoni tė zihen nė 500 gramė ujė pėr 20 minuta dhe pihet 2 herė nga 1 filxhan kafeje, esėll nė mėngjes. Duhet tė konsumoni edhe mishin e peshkut, qė rritet nė det, sepse ka shumė jod dhe jo ata peshq qė rriten nė liqene me ujėra tė ėmbla.
  Frashėri i bardhė
  Zieni njė litėr ujė. Nė momentin e zierjes hidhni 7-10 lugė gjelle me bimė tė thara dhe tė grimcuara. I lini 20-30 minuta dhe i kulloni. Nga kjo masė pihen 2 gota ujė nė ditė tė ėmbėlsuara sipas dėshirės.
  Gusha
  Pėr kurimin e kėsaj sėmundjeje nė mjekėsinė popullore pėrdoret bima e gjineshtrės. Pasi e thėrrmoni merrni 1 lugė ēaj dhe e hidhni nė 1 gotė me ujė. Zihet 10 minuta, kullohet dhe pihen 3 gota nė ditė e ėmbėlsuar me mjaltė. Kura vazhdon 3-4 javė. Kurse pėr fėmijėt rekomandohet tė pinė 3-4 lugė gjelle.
  Kurimi i gjėndrave me tepricė jodi
  Gjėndrat tiroide me tepricė tė jodit janė mė tė vėshtira pėr t’u kuruar, megjithatė ekzistojnė disa ilaēe popullore, qė ndihmojnė pėr tė lehtėsuar shqetėsimet qė krijohen si dhe pėr tė ulur sa mė shumė shqetėsimet nervore.
  Gjemb gomari
  Zieni 1 litėr e gjysmė ujė. Nė momentin e zierjes i hidhni 8-10 lugė ēaj me fruta tė copėtuara. Mė pas e lini nė qetėsi pėr 30 minuta. E kulloni dhe e pini nė ēdo vakt, e ėmbėlsuar ose jo, sipas dėshirės, nga 10 gramė ose 2 filxhanė kafe tė ngrohtė.
  Micla ose bari i bletės
  Zieni 2 litra ujė. Nė momentin e zierjes i hidhni 5 lugė gjelle me bimė tė thara e tė grimcuara. E lini nė qetėsi pėr 20-30 minuta, por duke e tundur herė pas here. Mė pas e kulloni dhe ėmbėlsohet sipas dėshirės dhe pihet nė ēdo vakt nga 1 gotė uji. Zieni 2 litra ujė. Nė momentin e zierjes hidhni 30 lugė ēaj me lule trumze. E lini gati 1 orė nė qetėsi. E kulloni dhe e shtrydhni. Pihet 1 gotė, 1 herė nė 2 ditė, e ngrohtė dhe ėmbėlsuar sipas dėshirės.
  •tiranaobserver• 11. #50
  Themelues i Forumit Avatari i Angel_Devil
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  DurreS
  Mosha
  30
  Postime
  15,436
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  25

  Gabim Medikamentet bimore dhe mėnyrat e pėrgatitjes sė tyre pėr tė shėruar sėmundjet

  Si t’i zėvendėsojmė ilaēet me bimė mjekėsore

  Pėr qetėsimin e dhembjeve dhe mjekimin e sėmundjeve tė ndryshme, gjithmonė njeriu ėshtė mbėshtetur nė atė qė ambienti ofron. Sipas specialistėve tė mjekėsisė bimore, ekziston njė ndryshim rrėnjėsor midis asaj qė ėshtė natyrale dhe asaj qė lind nga njė proces i sintezės. Me termin “droga vegjetale ose bimore” kuptohet bima ose pjesėt e saj(e thatė ose e njomė) qė pėrdoret pėr qėllime mjekėsore nė sajė tė substancave aktive qė ajo pėrmban. Pjesėt e bimėve qė pėrdoren janė tė ndryshme dhe kjo ėshtė e lidhur me sasinė e lėndėve vepruese qė ato pėrmbajnė.
  Drogat bimore
  Drogat bimore karakterizohen nga prania nė tė njėjtėn bimė e disa lėndėve aktive, tė cilat formojnė njė ilaē bimor (fitokompleks) me veprim tė caktuar kurues (farmakologjik). Ndryshimi midis njė medikamenti dhe njė ilaēi bimor qėndron nė faktin se nė bimėt mjekėsore efekti toksik ėshtė shumė mė i lehtė, pėr tė mos thėnė qė nuk ekziston. Me njė lloj mjekimi bimor mund tė pėrballojmė disa probleme duke eliminuar kėshtu marrjen e disa barnave gjatė njė dite. Njė shembull i tillė ėshtė hudhra, alkolatura e sė cilės ka efekte nė uljen e sasisė sė sheqerit nė gjak, e cila ndihmon nė hollimin e gjakut, por nė tė njėjtėn kohė ndikon edhe nė uljen e tensionit.
  Fushat e pėrdorimit
  Mjekimet e ndryshme me bimė kanė njė toksicitet tė ulėt, prandaj japin mundėsinė e pėrdorimit pėr njė kohė tė gjatė duke mjekuar e parandaluar sėmundje tė ndryshme. Gjithashtu, bimėt konsiderohen edhe si plotėsuese tė mjekimit tė filluar me barnat e sintezės. Pėr shembull, pėr mjekimin e bronkitit, laringitit dhe sėmundjeve tė grykėve dhe gojės krahas antibiotikėve nga specialistėt rekomandohen edhe gjethe mersine, sherebela, lule blini, aguliēja, mėllaga, tė cilat mund tė pėrdoren jo vetėm si ēajra, por edhe pėr gargarė. Pėr mjekimin e infeksioneve urinare dhe pėr gurėt e veshkave, veē antibiotikėve dhe barnave tė tjera, mund tė pėrdoren edhe bimėt si fier guri, mustaqe misri, bishta qershie, rrėnjė grami, tė cilat ndikojnė nė tretjen dhe nxjerrjen e gurėve apo kristaleve qė ndodhen nė veshkė ose nė rrugėt urinare.
  Format e pėrdorimit
  Lėndėt aktive qė ndodhen nė bimė janė me natyrė tė ndryshme kimike. Bimėt, tė thata ose tė njoma, mund tė pėrdoren si pluhura nė kapsulė ose tė kombinuara nė tableta, por me ekstraktet e tyre mund tė pėrgatiten forma tė ndryshme farmaceutike. Rruga e pėrdorimit ėshtė ajo orale (nga goja) prandaj ėshtė e rėndėsishme qė kėto lėndė aktive tė absorbohen nga aparati gastrointestinal, tė transportohen nė mėlēi ku mund tė transformohen, tė kalojnė nė qarkullimin e gjakut pėr tė arritur nė destinacion, tė eliminohen nga organizmi.
  Ēaji
  Ka disa forma farmaceutike qė pėrgatiten nga bimėt e thata.
  Kryesori ėshtė ēaji, i cili pėrgatitet me bimė mjekėsore tė thara e tė copėtuara. Nga to mund tė pėrgatiten infuze (duke hedhur ujin e pėrvėluar nė bimėn e tharė) ose dekokte ( duke vendosur bimėn e tharė nė ujė tė ftohet dhe mė tej tė vlohet pėr 3-5 minuta, varet nga pjesa e bimės sė pėrdorur). Ftohja e njė infuzi bėhet nė mėnyrė natyrale nė temperaturėn e ambientit. Efekti kurues i ēajrave ėshtė i kufizuar, sepse prezenca e lėndėve aktive ėshtė e vogėl.
  Pluhurat si mjekim
  Pėrfitohen nga bluarja e bimėve tė thata ku madhėsia e grimcave varet nga pėrmasat e mullirit qė pėrdoret dhe klasifikohen me numra tė ndryshėm. Te pluhurat gjenden tė gjitha substancat qė bima pėrmban dhe ato qė nuk kanė efekte kuruese, prandaj koncentrimi i lėndėve aktive ėshtė i vogėl, si rezultat edhe efekti ėshtė mė i reduktuar.
  Tinkturat
  Pėrgatiten duke ekstraktuar me alkool bimėn e tharė. Tinktura e pėrfituar nuk duhet holluar me ujė (mbasi precipitojnė lėndėt aktive) dhe nuk duhet tė pėrdoret nga persona qė kanė tepricė alkooli.

  T.O

  Si mund te thuash qe ke jetuar , kur nuk ke nje histori per te treguar!!!

 12. #51
  Anėtar i Nderuar
  Anėtarėsuar
  Feb 2009
  Postime
  8,808
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  2576

  Gabim Lengu i molles ben mire per tretjen

  Lengu i molles ben mire per tretjen, si dhe per te shmangur problemet me jashteqitjen. Ata qe kane probleme me zorren e trashe duhet te pine nga nje here ne dite nga nje gote komposto frutash.

  Te semuret eshte mire qe larjen ta bejne ne vaske ne pozicionin ulur, duke i shtuar ujit levore te bungut dhe kamomil. Por, per t’u sheruar nga infeksionet ne zorre duhen ngrene qepe dhe hudhra te fresketa.

  Melmesa me perberje te barishteve natyrore qe pergatitet e bluar, ka hekur dhe e permireson shendetin e te semureve. Perdorimi i kesaj melmese krijon lirimin e kapsllekut.
  Melmesa e tille nuk duhet te pervelohet, por te qitet ne supe apo ne gjelle ashtu e “gjalle” te perzihet dhe te hahet.

  Ngrenia e nje molle te embel para ushqimit liron zbrazjen e zorreve. Ata qe kane zorre pertace duhet te pine rregullisht tri here ne dite nga nje gote leng molle para ushqimit.
  •infoal• 13. #52
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Barnat dhe drogat bimore

  Sot, ėshtė shumė i shpeshtė pėrdorimi i barnave bimore nė vendet e zhvilluara dhe ato nė zhvillim. A ėshtė pėr kėtė pėrgjegjės veprimi i vėrtetė i tyre apo dėshira e pacientėve pėr tė pėrdorur diēka natyrale, apo ndoshta pse mė pak mendojnė pėr veprimin e tyre negativ? A thua tempoja e shpejtė e mėnyrės sė jetesės dhe pėrdorimi i shpeshtė i vetėmjekimit drejton pacientėt nė pėrdorim tė barnave bimore? A do tė thotė “natyrale” edhe “e sigurt”?Ēfarė ėshtė bari natyral? Bar natyral ėshtė ēdo bar me pėrmbajtje bimore tė substancės aktive, gjegjėsisht pėrmbajtje tė njė apo mė shumė pėrbėrėsve me prejardhje bimore, njė apo mė shumė produkte bimore ose sė paku njė pėrzierje tė tyre.
  Ēfarė janė drogat bimore? Drogat bimore janė bimė tė imtėsuara, tė tėra apo pjesė bimėsh, alga dhe kėrpudha.
  Edhe nga drogat bimore pėrfitohen preparatet bimore nė bazė tė operacioneve tė ndryshme siē janė: imtėsimi, sitja, ekstraktimi, fermentimi, destilimi, kullimi, tharja dhe bluarja. Kėtu pėrfshihen, nė mes tjerash, edhe tinkturat e tyre, ekstraktet, vajrat eterike, dhe lėngjet. Pėrbėrėsit e shumtė tė cilėt ndodhen nė drogėn bimore bashkėrisht kanė marrėdhėnie sinergjike nė shfaqjen e efekteve tė volitshme nė organizėm dhe mė pak efekte tė padėshiruara nė raport me komponentin e pastėr aktiv tė izoluar.
  Barna bimore quhen ato tė cilat kryesisht bėjnė pjesė nė njė familje (p.sh. melhemet e ndryshme bimore, ēajrat e ndryshėm, etj.) dhe mund tė themi se kėto bėjnė pjesė nė barna bimore tradicionale. Mirėpo ekzistojnė edhe barna me efikasitet tė vėrtetuar, tė cilat kanė edhe monografi nė farmakope. Megjithatė, pėrdorimi i shpeshtė i kėtij lloji tė barnave imponon edhe futjen e rregullores dhe legjislativit nė shumė vende tė rajonit nė mėnyrė tė qarkullimit tė barit nė treg nė mėnyrė tė ligjshme por edhe qė mos tė keqpėrdoret emri “ Bar bimor“ (me shtimin e barnave, barnave bimore, papastėrtive patogjene, mikroorganizma, pesticide apo metale tė rėnda) apo efektet anėsore siq janė:
  Aristolochia
  Vėrejtje e cila vlen pėr produktet me pėrmbajtje tė acidit aristoloik. Agjencioni pėr ushqim dhe barna (FDA) SHBA ka lėshuar njė vėrejtje-deklaratė tė karakterit nacional me tė cilėn largon nga tregu 13 produkte bimore tė njohura si „pasuria nga lindja“ tė cilėt pėrmbanin acid aristoloik e i cili ka veprim potencial kancerogjen dhe mund tė shpie deri tek shkatėrrimi i veshkave. Listėn e plotė tė produkteve tė larguara nga tregu mund ta gjeni nė web portalin e FDA.
  Para kėsaj FDA ka lėshuar disa komunikata paralajmėruese:
  FDA ka dėrguar njė letėr e hapur tė gjithė nėpunėsve shėndetėsorė ku iu tėrhiqet vėmendja nė sėmundjen e rėndė tė veshkave tė shkaktuar nga pėrdorimi i produkteve dietetike apo „barnave tė mjekėsisė tradicionale“ me pėrmbajtje tė acidit aristoloik.

  Ephedra
  Efektet e padėshiruara me stimulantėt e tjerė.
  Ministria e shėndetėsisė e Kanadės ka paralajmėruar pėrdoruesit qė tė mos pėrdorin produkte tė cilat pėrmbajnė Efedra qoftė si tė vetme apo tė kombinuara me kofeinė apo stimulant tė tjerė.
  Produkte tipike nė listė u ndodhen preparatet si efedra kineze, ekstrakti ma huanga, Ephedra Sinica, ekstrakt efedre, pluhur bimor efedre, Sida Cordiofolia apo Epitonin. Tė cilat nė Kanada pėrdoren pėr prodhimin e produkteve pėr dobėsim apo si energent. Kur pėrdoren tė vetėm apo nė kombinim me stimulantėt tjerė mund tė shkaktojnė efekte anėsore tė padėshiruara qė nganjėherė mund tė jenė edhe fatale pėr organizmin.
  HUA FO
  PRANI E TADALAFILIT

  Institutet shėndetėsore Kanadeze paralajmėrojnė pėrdoruesit tė mos pėrdorin Hua Fo VIGOR-MAX tableta, bar bimor kinez me pėrmbajtje tadalafili. Tadalafil ėshtė bar i cili pėrshkruhet dhe ėshtė i lejuar tė pėrdoret tek trajtimi i ērregullimit erekcional (i njohur me emrin tregtar edhe si VIAGRA). Mos pėrfillja e drejtė e udhėzimit pėr pėrdorimin e tadalafilit mund tė shkaktojė pasoja tė rėnda dhe efekte tė padėshiruara. Tadalafilin nuk guxojnė ta pėrdorin personat tė cilėt njėkohėsisht marrin barna tjera me pėrmbajtje nitratesh. Qeveria ka urdhėruar ndalimin e tė njėjtave dhe tėrheqjen e sasive nga tregu.
  Si rezultat i kėtyre rasteve qė i pėrmendėm, si shtesė e direktivės sė pėrgjithshme tė barnave tė komisionit Evropian 2001/83/EC me anė tė sė cilės aplikohet pėr leje tė lėshimit tė barit nė qarkullim duhet bashkangjitur edhe dokumentacion gjegjės tė kontrollit tė barit, certifikatėn e analizave, kualitetit, veprimit, mosveprimit tė dėmshėm, etj... termi “tradicional” nėnkupton tani barin i cili ndodhet nė pėrdorim nė aspektin mjekėsor pėr mė sė paku 30 vite prej nga 15 vite nė bashkimin evropian. /Telegrafi/

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 14. #53
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Kundėr dhimbjeve me ilaēe natyrale

  Qė mos ta helmoni mė shumė organizmin me preparate tė ndryshme kimike, ja disa ilaēe natyrale, tė cilat me siguri do t’u ndihmojnė.Ftohja
  Vaji nga livanda kundėr sėmundjeve tė rrugėve tė frymėmarrjes: Vendosni 10 pika tė vajit tė livandės nė ujė tė nxehtė dhe pėr dhjetė minuta merrni frymė nė kėtė avull.
  Fleta patateje kundėr dhimbjes sė kokės: Zieni 500 gramė patate tė paqėruara, shtypni, mbėshtillni nė arnė dhe 3-4 herė nė ditė, lidheni nė ballė.
  Vaji pėr mbrojtje nga viruset: Ēdo ditė, pėr 15 minuta mbajeni nė gojė njė lugė supe tė vajit tė lulediellit. Pastaj pėshtyjeni, pastroni gojėn me ujė tė ngrohtė dhe lani dhėmbėt pa pastė dhėmbėsh.
  Teshtitja
  Avull uthulle kundėr teshtimės: Ngrohni 250 ml tė uthullės sė mollės dhe 125 ml ujė dhe pėr 15 minuta merrni frymė nė avullin e tyre.

  Dhimbjet nė fyt
  Uthull molle kundėr dhimbjeve nė fyt: Pėrzieni katėr lugė tė kafes uthull molle nė njė gotė tė ujit pakėz tė ngrohtė dhe ēdo orė, gogėsini nė fyt.
  Lėng stafidheje (rrush i thatė) kundėr dhimbjeve nė fyt: Pėrzieni katėr lugė tė supės tė lėngut nga stafidhet e zeza, njė lugė supe mjaltė, dy lugė supe lėng limoni tė shtrydhur. Merrni njėherė nė ditė nga pak.
  Qull qumėshti kundėr ngjirjes sė zėrit: Zieni njė qull prej 250 qumėsht dhe dy simite tė bardha. Vendoseni nė qafė dhe gjoks dhe lėreni tė veprojė pėr 20 minuta.
  Vaj ulliri kundėr ngjirjes sė zėrit: Lageni njė pallomė pėlhure nė vaj ulliri dhe gjatė natės mbėshtilleni nė fyt.
  Piper kundėr dhimbjeve nė fyt: Pėrzieni katėr lugė kafeje ujė, katėr lugė kafeje mjaltė dhe gjysmė luge piper. Dy herė nė ditė merrni nga njė lugė kafeje dhe e shkrini nė gojė. /Telegrafi/

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 15. #54
  VIP Avatari i Sweetie
  Anėtarėsuar
  Mar 2013
  Postime
  1,743
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Rrespekti
  3779

  Gabim Titulli: Mjekime popullore pėr kollėn

  Kolla ėshtė njė simptomė shumė e shpeshtė. Edhe pse shpeshherė diēka jo e rėndėsishme, kolla ėshtė shumė e bezdisshme, prandaj tė gjithė do tė dėshironim tė shpėtonim nga ajo sa mė shpejt qė tė ishte e mundur. Mund tė pėrdorim vetė-kurimin.

  Dikush do tė donte tė pėrdorte ilaēet e ashtuquajtura tė gjyshes.
  Mjalti, lėngjet, shurupėr e bėrė nė shtėpi... ilaēet e gjyshes kundėr kollės janė tė shumta dhe shpeshherė mjekėsia moderne i njeh efektet e tyre, por duhet pasur kujdes qė kėto kura tė pėrdoren kur njihet origjina e kollės.

  Mjalti, njė ilaē i njohur

  Gjyshet tona e pėrdornin mjaltin kundėr kollės...dhe ato kishin tė drejtė. Nga njė studim i bėrė nė Universitetine Pensilvanisė rezulton se mjalti ėshtė ilaēi mė i efektshėm kundėr kollės sė fėmijėve dhe adoleshentėve. Studimi u krye me 105 fėmijė me kollė tė fortė. Njė pjesė e fėmijėve merrte njė lugė mjaltė pėrpara se tė shkonte pėr tė fjetur, njė pjesė tjetėr merrte thjesht njė lugė mjaltė, njė pjesė tjetėr nuk merrte asgjė.
  Fėmijėt qė pėrdornin mjaltin ishin ata qė kolliteshin mė pak gjatė natės dhe, pra, qė flinin mė mirė.
  Nuk ėshtė e ndaluar qė edhe tė rriturit ta provojnė kėtė ilaē.
  Fėmijėt nga 2 deri nė 5 vjeē duhet tė pėrdorin gjysmė luge ēaji, fėmijėt nga 6 deri nė 11 vjeē njė lugė ēaji, ndėrsa tė rriturit dy lugė mjaltė. Mund tė pėrdoret vetėm mjaltė ose mjalti mund tė hidhet nė qumėsht tė ngrohtė. Pėr tė rritur efektet e mjaltit, mund tė hidhni edhe kanellė (1/4 lugė kafeje).

  Ēajra, shurupe tė pėrgatitura nė shtėpi apo lėngje kundėr kollės

  Tė parėt tanė prodhonin ēajra me bazė bimėsh, disa ndėr tė cilat kishin veprim anti-kollė. Mė e njohura nga ato ėshtė trumza. Veprimi i saj antiseptik vjen nga timoli, njėri nga pėrbėrėsit aktivė tė kėsaj bime. Bimė tė tjera me veprim anti-kollė janė kopra, jargavani, gjethe delli, likuiricia. Ato mund tė gjėnden nė formėn e ēajrave, shurupeve apo bonboneve.
  Njė shėmbull ēaji shumė tė thjeshtė: ziejmė 3 deri nė 4 degė trumze nė 200 ml ujė, heqim degėt kur uji ėshtė bėrė i verdhė dhe hidhen 1 deri nė 2 lugė tė vogla mjaltė. Tė pihet gjatė gjithė ditės.
  Mund tė provoni edhe shirupet e shtėpisė, pėr shėmbull me bazė karotash. Priten karotat me rondele shumė tė holla pa ua hequr lėkurėn, mbulohen me sheqer dhe lihen gjithė natėn. Bėhet njė shurup qė duhet pirė gjatė ditės. E njėjta gjė mund tė bėhet me njė rrepė apo njė qepė.

  Nė rast se kolla vazhdon, kujdes!

  Megjithatė, tė gjitha ilaēet kėshillohen kur ėshtė bėrė diagnoza ose kur kolla ėshtė shfaqur pak pėrpara, pa asnjė simptome shqetėsuese. Kolla nė fakt mund tė zbulojė njė sėmundje serioze. Pėr mė tepėr, kolla e njomė dhe kolla e thatė nuk kurohen nė tė njėjtėn mėnyrė.
  Nė rastin e kollės sė njomė, pėrdorimi i njė anti-kolle, domethėnė i njė medikamenti qė bllokon kollėn, ėshtė i kundėr-indikuar. Nė kėtė rast duhet lehtėsuar nxjerrja e sekrecioneve tė bronkeve duke pėrdorur medikamente qė mund t’i ndryshojnė nė mėnyrė qė ato tė rrjedhin. Kėto medikamente qė ndryshojnė pėrbėrjen e mukusit, e bėjnė mė tė rrjedhshėm dhe lehtėsojnė nė kėtė mėnyrė nxjerrjen e tyre.
  Kolla e thatė mund tė eliminohet me anė tė njė kure anti-kollė, veprimi i sė cilės ndėrpret kollėn. Atėherė, edhe nė rastin e ilaēeve popullore, ėshtė mirė tė kėrkohet mendimi i farmacistit.
  Megjithatė, nė rast se kolla vazhdon mbi 5 ditė pas fillimit tė kurės, duhet tė konsultoheni me mjekun nė mėnyrė qė tė gjeni origjinėn e saj e tė kuroni patologjinė qė e shkakton.

  ♡ ♡ ♡
  IF YOU WANT TO BE HAPPY, BE.

Faqja 3 nga 3 I pariI pari 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •