Kompleksi - Ventus - Sport Center - Pishina
Faqja 2 nga 3 I pariI pari 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatet 21 nga 40 e 54

Temė: Ilace popullore

 1. #1
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Ilace popullore

  MJALTI prodhon rezultate efektive kur perdoret per plaget sepse ka veti antibakteriale (antibacterial quality) qe te mbron nga infeksionet. Gjithashtu heqen helmimet apo materialet e huaja dhe ulen "edema" ose fryrjen pra ka aktivitet "anti-inflammatory".

  "Egziston nje bimė e kuqe, e madhe sa njė kokėrr portokalli qė njihet nė botanikė me emrin GARCINIA CAMBOGIA. Kjo bimė thahet dhe bluhet duke e bėrė nė kėtė mėnyre pluhur.

  Ky pluhur ka pasur pėrdorime tė ndryshme pėr shumė e shumė vite me radhė.

  Nė Indi pėrdoret pėr infeksione te ndryshme. Gjithashtu ėshtė pėrdorur si punė ēamēakizi pėr tė mbajtur tė shėndetshėm dhėmbėt dhe mishin e dhėmbėve. Ne Indi, gjithashtu pėrdoret si erėz nė gatim, sidomos nė gjellėt e famshme indiane “Keri”.

  Nė disa vende bima ėshtė pėrdorur si afrodiziak (nxitės i epshit seksual).

  Nė Kinė pėrdoret nė diabetin tipi 2, nė disa sėmundje mėlēie dhe pėr parazitė."


  KURA PER ULCERA

  A.lule basani eshte nje nga bimet me te rendesishme qe rekomandohet pėr kurimin e ulceres ne stomak.

  Ēaji i perfituar nga zierja e kesaj bime ne nje perzierje me vajin e ullirit, lihet per rreth 40 dite ne nje ene prej qelqi. Kur kjo mase te marre nje ngjyre te kuqerremte, atehere mund te perdoret.

  Masa e krijuar ne forme kremi mund te perdoret cdo mengjes derisa ajo te jape rezultatin e deshiruar

  B.Perzierja e majdanozit, Gremit dhe Mustaqeve te Misrit.

  Lengu i perftuar nga keto bime pihet per 5-6 dite. Pas kesaj perzihet nje luge piper i zi i bluar, 1luge sheqer, pak kine e shtypur dhe vezė e rrahur.

  Me kete perzierje behen hape, te cilat pihen nga 3 ne dite. Edhe ky mjekim perseritet per 6 dite radhazi

  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga sweetzzinna : 19-08-08 nė 10:25
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 2. #21
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  KAFEJA (fara)
  Pėrbėhet nga farat e llojeve tė ndryshme tė kafesė. Sot si speciet tipike, ashtu dhe varietetet e ndryshme tė kafesė, kultivohen nė tė gjitha vendet tropikale. Tė gjitha llojet e bimės sė kafesė janė shkurre ose drurė tė vegjėl, me blerim tė pėrhershėm.

  VETITĖ:
  - Eksiton sistemin nervor qendror
  - Njihet si stimuluese psikike dhe muskulore
  - Aftėson trurin pėr punė mendore
  - Shton vėllimin e frymėmarrjes
  - Pėrmirėson ajrosjen e mushkėrive
  - Fuqizon punėn e zemrės dhe tė gjithė muskulaturės sė skeletit
  - Rrit aftėsinė lėvizėse tė stomakut
  - Rrit peristaltikėn e zorrėve dhe dierezėn
  - Nuk duhet pėrdorur nė sėmundjen e hipertensionit
  - Shkakton rritje tė qėndrueshme tė presionit arterial
  - Nuk duhet pėrdorur nga tė sėmurė neuropatikė

  HUDHRA (thelpinj)
  Pėrdoret koka (thelpinjtė) e hudhrės, e cila kultivohet nė shkallė tė gjerė nė vendin tonė. Thelpinjtė e hudhrės pėrmbajnė fitoncide qė pėrbėhen nga vajrat eterike dhe derivatet e sulfuruara (si alicinė, aliinė, etj), tė cilat kanė veti tė vrasin mikrobet ose tė ndalojnė zhvillimin e tyre.

  VETITĖ:
  - pėrdoret nė sėmundjet e aparatit tretės
  - qetėson spazmat (ngėrēet) e zorrėve
  - dezinfekton aparatin tretės e
  - vret ose ndalon zhvillimin e mikrobeve patologjike
  - Ndihmon nė normalizimin e prodhimit tė lėngjeve tretėse
  - shton prodhimin e tėmthit
  - Pėrdoret kundėr parazitėve tė zorrėve
  - ndihmon nė zhdukjen e gazeve
  - pėrdoret pėr uljen e tensionit
  - kundėr sklerozės
  - pėrdoret kundėr shtrėngimeve tė zemrės
  - pėrdoret nė sėmundje tė aparatit tė frymėmarrjes
  - pėrdoret pėr parandalimin e infeksionit
  - pėr mjekimin e plagėve tė infektuara
  - rekomandohet si ndihmėse edhe nė sėmundjet infektive, si kundėr gripit, tifos, difterisė, dizenterisė edhe kollės sė mirė
  - pėrdoret si kundėrhelm nė helmimet me nikotinė

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 3. #22
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  GRAMI (rizoma)
  Bima pėrbėhet nga rizoma e tharė, e grimcuar e gramit zvaranik, i cili ėshtė bimė barishtore shumėvjeēare qė takohet tek ne si bar i keq i kulturave bujqėsore. Grami ka njė rizomė zvarritėse, gjethe tė sheshta 2-5 mm tė gjera, pėrmban lucide dhe esenca.

  VETITĖ:
  - Nxit urinimin
  - Ndihmon nė veprimtarinė e veshkave
  - Pėrdoret si mjet qė pastron organizmin
  - Kėshillohet pėrdorimi nė pezmatimin e pjesėve tė poshtme tė rrugėve urinare
  - Nė reumatizėm
  - Nė sėmundje tė lėkurės
  - Ndihmon nė mjekimin e hipertensionit arterial
  - Pėrdoret nė sėmundjen e diabetit

  KARATPELI (lule dhe bar)
  Bima pėrbėhet nga pjesa mbitokėsore e lulėzuar ose vetėm nga lule, tė thara, tė karatpelit, i cili tek ne njihet edhe me emrat krizantemė, rozmarinė e egėr, kallamperi, etj. Nė sajė tė esencės me erė kamfuri dhe tė pasur me tujon, tė lėndėve tė hidhura, tė rrėshirės etj. bima ka veti kuruese.

  VETITĖ:
  - Pėrdorur kundėr parazitėve tė zorrėve
  - Shkakton qarkullim tė bollshėm tė gjakut
  - Hap oreksin dhe pėrmirėson tretjen
  - Rregullon dhe lehtėson menstruacionet
  - Pėrdoret nė sėmundje tė kyēeve qė shoqėrohen me dhembje
  - Pėrdoret nė lėvizjen e gjymtyrėve
  - Ndikon nė uljen e etheve malarike

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 4. #23
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  HITHRA (gjethe)
  Bima pėrbėhet nga gjethet e thara tė hithrės, e cila ėshtė bimė barishtore shumėvjeēare, e zakonshme tek ne. Gjethet e hithrės pėrmbajnė karbonat, acid tė amonit, taninė, acid formik, glukokinina, fitoncide, klorofil, karotina, vitaminė B2, A, C, etj.

  VETITĖ:
  - Pėrdoret pėr ndalimin e hemorragjisė
  - Kundėr anemisė, si ndihmėse nė sėmundjen e sheqerit
  - Nxit tė urinimit
  - Nxit formimin dhe sekretimin e qumėshtit
  - Kėshillohet si mjet diuretik i lehtė nė edema
  - Nė pezmatime tė rrugėve tė urinės
  - Nė reumatizėm
  - Vepron nė sėmundje tė mėlēisė dhe tė tėmthit
  - Njihet si bimė e pasur me shumė vitamina,
  - Pėrdoret pėr tė fuqizuar dhe harmonizuar punėn e zorrėve,
  - Pėrdoret nė reumatizėm si mjet qė nxit qarkullimin e gjakut nė lėkurė
  - Pėrdoret pėr tė nxitur rritjen e flokėve
  - Kundėr zbokthit,
  - Pėr mjekimin e ekzemės

  HERNIARIA (bar)
  Bima pėrbėhet nga bari i lulėzuar i tharė i herniarieve, tė cilat janė bimė barishtore njė deri shumėvjeēare, qė takohen tek ne nė vende tė thata, ranore e gurishtore, nė fusha etj. Bima pėrmban saponinė, herniarinė, esencė, substanca flavonike etj.

  VETITĖ:
  - Ka veti dezinfektuese
  - Liron ngėrēet (spazmat) e rrugėve tė sipėrme dhe tė poshtme urinare
  - Kėshillohet si mjet spazmolitik dhe antiseptik
  - Pėrdoret nė pezmatimet e fshikėzės sė urinės
  - Nė rastet e gurėve dhe tė rėrės nė rrugėt urinare
  - Nė krizat e veshkave
  - Nė sėmundje kronike tė veshkave
  - Nė rastet e pakėsimit tė nxjerrjes sė lėngjeve nga organizmi
  - Ka veti tė qetėsojė dhembjet

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 5. #24
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  GJUHĖNUSJA (rrėnjė)
  Bima pėrbėhet nga rrėnjėt e thara tė gjuhėnuses ose kalmuthit me gjemba, i cili ėshtė njė shkurrėz me gjemba. Rrėnja e gjuhėnuses pėrmban saponina, heterozid flavonik, pak esencė, etj. tė cilat i japin bimės veti kuruese.

  VETITĖ:
  - Nxit urinimin (diuretik)
  - Pakėson acarimet e rrugėve urinare
  - Pėrdoret nė rastet e pezmatimit tė fshikėzės sė urinės
  - Pėrdoret nė ciste
  - Pėrdoret nė nefrite me gurė,
  - Pėrdoret nė rastet me gurė nė veshka ose nė fshikėz
  - Pėrdoret nė reumatizėm

  GJINESHTRA NGJYRUESE (bar)
  Bima pėrbėhet nga bar i lulėzuar dhe i tharė i gjineshtrės ngjyruese, e cila ėshtė njė gjysmė shkurre, e shpeshtė tek ne nėpėr pyje. Bima pėrmban glukozide flavonike, esencė, fanine, pigmente tė ndryshme, si genisteinė e luteolinė, etj.

  VETITĖ:
  - Ka veti diuretike
  - Ndikon nė sistemin e qarkullimit tė gjakut
  - Ndikon nė proceset metabolike
  - Kėshillohet si diuretike dhe si dezinfektuese
  - Rrit qarkullimin e gjakut nė veshka
  - Jep rezultate tė mira nė sėmundjet e rrugėve urinare
  - Nė sėmundjet e veshkave
  - Kėshillohet nė edema
  - Kėshillohet nė pamjaftueshmėri tė punės sė zemrės

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 6. #25
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  GJETHE DELLI (gjethe dhe kallinj tė frutifikuar)
  Bima pėrbėhet nga gjethet e thara tė gjethedellit, tė cilat janė bimė barishtore shumėvjeēare, tė zakonshme nė zona fushore. Gjethet e gjethedellit pėrmbajnė kryesisht substanca mucilagjinoze e pektinike.

  VETITĖ:
  - Pėrdoren pėr tė provokuar nxjerrjen e gėlbazės
  - Pėr tė mjekuar katarret e rrugėve tė frymėmarrjes
  - Bronkitin
  - Astmėn
  - Mbyl1je plagėsh tė ndryshme
  - Mbyllin puērra
  - Rekomandohet pėr gargarė nė rastet e acarimit tė bajameve
  - Pėr larjen e syve
  - Pėr mjekime plagėsh tė ndryshme tė lėkurės
  - Pėr mjekimin e pezmatimit tė veshkave
  - Nė sėmundjen e prostatės

  GJEMBGOMARI (farė)
  Bima pėrbėhet prej farave tė thara tė gjembgomarit, i cili ėshtė bimė 1-ose 2 vjeēare e vendeve tė papunuara tė zonave fushore, e zakonshme tek ne. Farat pėrmbajnė njė substance tė hidhur, esencė, flavone dhe amina biogjene, si tiraminė, histaminė, libinė, etj.

  VETITĖ:
  - Ka veti tė rrisėsasinė e tėmthit
  - Pėrmirėsojnė punėn e mėlēisė,
  - Ul temperaturėn e lartė
  - Dobėson veprimin e simpatikut
  - Pėrdoren si koleretike, kolagoge dhe sedative nė sėmundjen e tė verdhit
  - Pėrdoret nė sėmundje tė mėlēisė e tė fshikėzės sė tėmthit
  - Pėrdoret nė gurėt e tėmthit, qė shkaktojnė dhembje
  - Pėrdoret nė pezmatime tė mėlēisė dhe nė cirrozė
  - Ėshtė e efektshme kundėr tė gjitha dėmtimeve parenkimatoze tė mėlēisė
  - Pėrdoret pėr mjekimin e majasėllit
  - Pėrdoret nė ngėrēe tė venave

  GJEMBARDHA (rrėnjė)
  Bima pėrbėhet nga rrėnjėt e thara tė gjembardhės, e cila ėshtė bimė njėvjeēare e rrallė nė toka tė thata ranore tė zonave fushore tė vendit tonė. Bima-rrėnjė, nė sajė tė saponineve, esencės etj. pėrdoret si barishte me veti kuruese.

  VETITĖ:
  - Ka veti tė rrisė tė urinuarit
  - Kėshillohet kundėr rėrės nė rrugėt urinare
  - Nė disa sėmundje tė lėkurės

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 7. #26
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  GJARPĖR MJEKĖSOR (bar)
  Bima pėrbėhet nga pjesa mbitokėsore e tharė e fierit gjarpėr mjekėsor ose bar gjarprit, qė takohet tek ne nėpėr shkėmbinj dhe mure, kudo me pakicė. Bima qė pėrmban taninė, acide organike, etj. Ajo pėrbėhet nga njė tufė gjethesh heshtore, plot luspa nga poshtė dhe nėpėr bishtat.

  VETITĖ:
  - Ka veti qetėsuese,
  - Ndihmon kundėr kollės
  - Kundėr acarimeve tė rrugėve tė frymėmarrjes
  - Kundėr djersitjes
  - Nxit kryesisht urinimin tek tė sėmurė qė vuajnė nga mbajtja e vazhdueshme
  - Largon nga urina oksaletet dhe acidin oksalik

  GRUNAMADHI (bar e lule)
  Bima pėrbėhet nga pjesa mbitokėsore e lulėzuar ose nga majat e lulėzuara, tė thara, tė grunamadhit ose tė makthit, i cili ėshtė bimė barishtore njė-ose dyvjeēare. Bari ėshtė i pasur nė lėndė vepruese; ato pėrmbajnė substanca qė kanė veprim tė kundėrt me atė tė vitaminės K.

  VETITĖ:
  - Pengon mpiksjen e gjakut
  - Kėshillohet si qetėsues
  - Kėshillohet si spazmolitik
  - Kundėr pezmatimit dhe etheve
  - Rrit qėndrueshmėrinė e enėve tė gjakut
  - Rrit depėrtueshmėrinė e tyre
  - Pėrmirėson qarkullimin e gjakut nė tru e nė periferi
  - Pėrmirėson qarkullimin venoz
  - Qetėson, zbut dhe shėron plage tė ndryshme
  - Pėrdoret nė pezmatimet e syve
  - Pėr shpėlarjen e plagėve me qelb,
  - Pėrdoret si gargarė nė xhinxhivitet, laringjitet

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 8. #27
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  5 tė mirat e rrepave
  Rrepat janė rrėnjė me ngjyrė tė kuqe. Ato kanė shije tė ėmbėl dhe janė shumė ushqyese dhe vitaminoze, pothuajse mė tepėr se ēdo perime tjetėr. Veēanėrisht e shijshme ėshtė pjesa afėr me lėkurėn mbuluese tė rrepės. Efektet e rrepės janė tė ngjashme me ato tė spinaqit dhe tė dyja kėto bimė janė tė nevojshme e tė dobishme pėr organizmin. Rrepat pėrmbajnė folat dhe batainė, dy lėndė ushqyese tė cilat ndihmojnė nė ruajtjen e nivelit tė gjakut, rindėrtojnė arteriet e dėmtuara, zvogėlojnė rrezikun pėr sėmundjet e zemrės, etj. Mjekėsia Popullore vė theksin tek domosdoshmėria e kėsaj perimeje, madje kėshillohet tė gjithė amvisat qė tė pėrdorin sa mė shumė tė jetė e mundur nė menynė e tyre rrepėn e kuqe. Ėshtė e domosdoshme mėsimi i fėmijėve qė nė vegjėli me shijen e rrepave.
  1-Zvogėlojnė rrezikun e sėmundjeve tė zemrės
  2-Rindėrtojnė arteriet
  3-Ruajnė nivelin e gjakut
  4-Ndihmojnė anemikėt
  5-Pėrmbajnė vitamina tė ndryshme

  5 mėnyrat e konsumimit tė lakrės
  Jo pak por 22 kalori mund tė pėrftojė gjithsecili nga ne nėse konsumon qoftė edhe 30 gramė lakėr tė gatuar. Mjekėsia Popullore ne Evropė, Azi, kohėt e fundit edhe nė Amerikė, tregon se ky ėshtė njė nga bimėt mė ēudibėrėse dhe mė tė domosdoshme, kjo edhe pėr numrin e kalorive qė pėrmban. Lakra pėrmban pėrbėrės tė cilėt stimulojnė prodhimin e enzimave nė organizėm, tė cilat realizojnė prodhimin e radikaleve tė lira dhe reduktojnė rrezikun e kancerit. Lakra mund tė hahet ashtu siē ėshtė e freskėt, mund tė gatuhet duke u zierė me kujdes apo tė merret gjatė ngrėnies sė produkteve nė fast-food-e. Nuk ėshtė i kėshillueshėm pėrdorimi i tepėrt i lakrės turshi.
  1-Pėrmban 22 kalori
  2-Stimulon enzimat nė organizėm
  3-Reduktojnė rrezikun e kancerit
  4-Rekomandohet lakra e zier
  5-Nuk kėshillohet nė turshi

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 9. #28
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Gujava
  Gujava ėshtė njė frut tropikal, pak i njohur nė vendin tonė, por qė ka filluar tė zėrė vend nė tryezėn e shumė vendeve evropiane. Ajo ka shije tė ėmbėl, por edhe pak tė athėt, pėr vetė sasinė e pakėt tė acideve trupore qė pėrmban. Gujava pėrmban sasi tė larta likopeni, njė antioksidant i cili lufton kancerin e prostatės. Ky frut tropikal, si asnjė prodhim tjetėr bimor pėrfshin nė pėrbėrjen e tij edhe pėrbėrėsit e domates dhe tė limonit. Nė fakt 1 gotė lėng nga fruti gujava pėrmban 688 mg potasium, njė sasi qė mund tė gjendej te njė banane. Tė urtėt kinezė, kėshillojnė qė tė gjithė njerėzit, veēanėrisht meshkujt tė konsumojnė kėtė frut, pasi thuhet qė meshkujt nuk dinė t’i zgjedhin ushqimet e tyre dhe tė hanė mė shumė yndyrna, duke lėnė mėnjanė ushqimet vitaminoze.
  1-Pėrmban 688 potasium
  2-Nė pėrbėrjen e tij ka domate dhe limon
  3-Njė gotė lėng nga ky frut, e barabartė me njė banane
  4-Pėrmban sasi tė vogėl acidesh 5-Shmang kancerit e prostatės

  Lakra zvicerane
  Bashkė me tė gjitha llojet e tjera tė bimėve jeshile tė shitura nė tregun e zarzavateve, nė tregun evropian dallohet edhe njė lloj tjetėr bime jeshile, nė formėn e gjethes sė lakrės. Kjo gjethe pėrmban lėndė tė nevojshme pėr mirėfunksionimin e shėndetit. Nė tė gjenden pėrbėrės tė ndryshėm ushqimorė, ndėr ta edhe betakaroteni. Nė lakrėn zvicerane gjenden kimikate tė cilat mbrojnė retinėn e syrit, si dhe pėrmban pigmente qė akumulohen dhe shfaqen nė retinėn e syrit.
  1-Ka formėn e gjethes sė lakrės
  2-Pėrmban lėndė tė nevojshme pėr organizmin
  3-Nė tė gjenden pėrbėrės tė ndryshėm ushqimorė
  4-Pėrmban betakaroteni
  5-Pėrmban kimikate qė mbrojnė retinėn e syrit

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 10. #29
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Kanella
  Kanella ėshtė njė nga aromat dhe erėzat mė tė vjetra tė njohura nė botė, e cila njihej pėr ndihmėn qė jepte te burrat qė kishin probleme me stomakun, vetėm nėse pėrzihej me sheqer. Kanella ndihmon nė kontrollimin e nivelit tė sheqerit nė gjak, nivelet e larta tė tė cilit pėrbėjnė rrezik pėr shfaqjen e sėmundjeve tė zemrės. Sipas studimeve, u zbulua se nėse tė sėmurėt me diabet tipi-2 konsumojnė kanellė pėr 6 javė, jo vetėm ulin nivelin e sheqerit nė gjak, por edhe LDL, kolesterolin e keq.
  1-Ndihmon meshkujt pėr problemet me stomakun
  2-Ndihmon nė kontrollimin e nivelit tė sheqerit nė gjak
  3-Ndihmon nė sėmundjet e zemrės
  4-Tė sėmurėt me diabet duhet tė konsumojnė kanellė pėr 6 javė
  5-Ul nivelin e sheqerit nė gjak dhe kolesterolin e keq

  Purslana
  Edhe pse pėr FDA, Agjencinė e Kontrollit tė Ushqimeve nė botė, kjo bimė pėrbėn njė bar tė keq, njė lloj droge, nė shumė vende tė tjera pėrfshirė Meksikėn, Kinėn dhe Greqinė, kjo bimė barishtore ėshtė shumė e njohur dhe e pėrdorur. Purslana pėrmban Omega-3, njė pėrbėrės i cili ėshtė shumė i dobishėm pėr sėmundjet e zemrės. Shkencėtarėt shprehen se nė tė pėrmbahet 10 deri nė 20 herė mė shumė edhe melatonina, njė antioksidant i cili parandalon prodhimin dhe shtimin e qelizave kancerogjene.
  1-Bimė barishtore shumė e njohur dhe e pėrdorur
  2-Purslana pėrmban Omega-3
  3-E dobishme pėr sėmundjet e zemrės
  4-Ajo pėrmban 10 deri nė 20 herė mė shumė melatonina
  5-Parandalon prodhimin dhe shtimin e qelizave kancerogjene

  Farat e frutave
  Farat e disa frutave nė mjaft raste janė jo vetėm ngacmuese, por edhe tė kujtojnė shijen e frutit nga janė marrė. Edhe pse frutat nuk mund t’i mbijetojnė kohės, me farat e tyre nuk ndodh e njėjta gjė e tillė, sidomos kur ato pėrpunohen dhe konservohen. Tė tilla janė farat e kajsisė, bajamet, frutat e ndryshme tė thata, etj. Kėto fara dhe fruta tė thata pėrmbajnė antioksidantė tė cilat reduktojnė nivelin e insulinės rezistente nė gjak e cila mund tė jetė faktor rreziku pėr shfaqjen e diabetit.
  1-Farat i mbijetojnė kohės
  2-Ato mund tė pėrpunohen dhe konservohen
  3-Pėrmbajnė antioksidantė
  4-Reduktojnė nivelin e insulinės rezistente
  5-Parandalojnė shfaqjen e diabetit TO

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 11. #30
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Ja cilat janė ushqimet tė cilat duhet tė konsumoni, sipas recetave popullore, pėr tė luftuar sėmundjet
  Disa receta popullore pėr tė luftuar sėmundjet duke ngrėnė

  Sot shkenca dhe mjekėsia ka bėrė tė mundur qė tė evitohen ose tė shėrohen shumė sėmundje tė pėrhapura, tė trupit dhe tė mendjes, duke bėrė njė jetė tė shėndetshme. Njė rol tė rėndėsishėm luan ndjekja e disa rregullave tė thjeshta tė dietės dhe shėndetit. Njė dietė vegjetariane ndihmon shumė jo vetėm pėr tė pasur njė trup tė shėndetshėm, por edhe pėr tė pasur njė mendje tė qetė dhe tė kthjellėt. Ndėrsa ushqimi i mirė ėshtė vital pėr shėndetin edhe agjėrimi, dieta ėshtė po aq e rėndėsishme. Artikulli sjell njė sėrė recetash tė mbėshtetura nė mjekėsinė moderne, por aq sa dhe nė atė popullore, pėr tė kuruar sėmundje tė ndryshme qė shfaqen nė organizmin tonė. Trupi ynė ka nevojė pėr pushime periodike dhe kjo pėrfshin edhe organet tonė tė tretjes. Dieta ėshtė mėnyra e vetme pėr t’i lėnė tė pushojnė kėto organe jetėsore. Ėshtė e nevojshme tė mėsohet njė teknikė sa mė e pėrshtatshme pėr njė dietė efikase dhe pa rreziqe, si edhe “sekrete” tė tjera pėr njė shėndet tė mirė. Por studimet e bėra nga dietologėt kanė treguar efektet pozitive tė bimėve dhe ushqimeve nė shėndetin tonė, si stimulues tė sistemit imunitar, por edhe tė efektshme kundėr sėmundjeve tė ndryshme si kancerit, tensionit, sėmundjeve tė zemrės, stomakut, aparatit tretės, gripit, tė ftohurit, e shumė tė tjera. Ndėrsa mė poshtė, radhiten 100 kėshilla dhe receta me bimė e ushqime, tė cilat janė tė njohura pėr efektet e tyre kundėr tė gjitha sėmundjeve mė tė shpeshta qė rrezikojnė organizmin e njeriut. Kėto e shumė tė tjera nė njė suplement prej pesė faqesh, njė strategji e vėrtetė pėr njė jetė tė shėndetshme.
  Rigoni lufton gurėt nė tėmth, lėngu i mollės pėrmirėson tretjen, limoni normalizon tensionin e lartė, mjalti lufton ulcerėn, hudhra dhe qepa parandalojnė kancerin e prostatės.
  Kėshillat mė tė fundit qė japin mjekėt pėr tė shmangur sėmundjet e zemrės, stomakut, aparatit tretės, gripit. Si tė luftoni kancerin, diabetin, aneminė e shumė shqetėsime tė tjera.
  Si tė shmangni sėmundjet e ndryshme, cila ėshtė strategjia e duhur pėr njė jetė tė shėndetshme. Cilat janė recetat mė tė fundit tė rekomanduara nga mjekėt pėr tė pasur njė trup tė shėndetshėm.
  Gjithēka nė numrin e sotėm nė njė suplement prej pesė faqesh, njė strategji e vėrtetė pėr njė jetė tė shėndetshme. Do tė gjeni disa receta dhe kura popullore pėr tė luftuar ēdo sėmundje qė ju shqetėson.
  ZEMRA/MURRIZI
  Murrizi, ėshtė shumė i njohur nė vendin tonė. Ajo qė duhet theksuar, lidhet ngushtė me faktin se pėr Mjekėsinė Popullore, murrizi nuk ėshtė vetėm njė shkurre, qė shėrben si ushqim pėr kafshėt, por edhe njė bimė e pasur me substanca, tė cilat ndihmojnė nė parandalimin dhe lehtėsimin e shumė sėmundjeve.
  Kryesisht ndihmon tė gjithė ata qė kanė probleme me zemrėn, pasi forcon muskujt e kėtij organi dhe i siguron ritėm normal. Kjo bimė ėshtė e pasur me lėndė vepruese. Pėrmban substanca flavonike, adeninė, adenosinė, guaninė, aminopurinė, krategalaktone dhe derivate tritepenilė. Ēaji ndihmon edhe kur tė sėmurėt ndiejnė dhimbje tė zemrės. Nė kėto raste kėshillohet qė, pėrveē pirjes sė ēajit, i sėmuri duhet tė drejtohet patjetėr pėr vizitė te mjeku pėrkatės. Rezultate tė shkėlqyera jep ky ēaj edhe pėr tė normalizuar goditjet e forta, qė pėson ky organ.

  MIGRENA/BAR-BLETA
  Bar bleta ėshtė njė bimė mjaft e njohur nė mjekėsinė popullore. Prej kohėsh ēaji i pėrftuar nga kjo bimė ka ndihmuar nė parandalimin dhe lehtėsimin e shumė sėmundjeve. Njė rol tė rėndėsishėm lulebleta luan nė qetėsimin e dhimbjeve tė migrenės. Ēaji rekomandohet kryesisht kur ajo karakterizohet nga dhimbje tė forta tė kokės dhe sidomos nė gjysmėn e saj. Nė kėtė rast kėshillohet tė pihet menjėherė njė gotė ēaj barblete. Shumė shpejt tė sėmurėt do shohin rezultatet e shkėlqyera tė bimės. Ky ēaj ndihmon edhe nė parandalimin dhe qetėsimin e sėmundjeve tė shfaqura nė mėlēi.


  GURĖT NĖ TĖMTH/RIGONI
  Bima aromatike shpesh ėshtė me nuancė tė kuqe tė dobėt. Gjethet i ka tė holla dhe nė formė vezake. Kėrcelli i rigonit ka gjithmonė ngjyrė tė gjelbėr. Bima lulėzon nga muaji qershor deri nė shtator dhe ka njė lartėsi deri nė 15 centimetra. Gjendet nė ferra e pyje. Vetitė e rigonit nė kurimin e sėmundjeve e kanė bazėn te pėrbėrėsit e tij. Kjo bimė ėshtė e pasur me vaj kariofilenė, timolo, karvarkrolo dhe terpininė. Janė pikėrisht kėta komponentė, qė i japin bimės vlera. Rigoni ėshtė njė luftuesit kryesorė tė gurėve nė tėmth, pikėrisht pėr kėtė arsye rekomandohet pėrdorimi i rigonit gjatė konsumimit tė ushqimeve tė ndryshme.


  RĖNIA E FLOKĖVE/HITHRA
  Nė mjekėsinė popullore hithra njihet si mbretėresha e bimėve mjekėsore, pėr shkak tė efekteve tė saj pozitive nė shėrimin e disa sėmundjeve. Pėrdorimi i kėsaj bime gjatė periudhės sė pranverės ndihmon nė pastrimin e gjakut dhe te tė sėmurėt me anemi. Nė kozmetikė ndihmon kundėr rėnies sė flokut dhe zbokthit. Personat qė kanė probleme me zbokthin u rekomandohet larja e kokės me lėngun qė pėrftohet nga zierja e hithrės. Ėshtė mirė qė larja tė kryhet dy herė nė javė dhe tė vazhdojė deri nė eliminimin pėrfundimtar tė zbokthit. Larja e kokės me ujin e hithrės kėshillohet edhe pėr ata qė kanė probleme me rritjen e ngadaltė tė flokut.

  HIPERTENSIONI/LIMONI
  Njė mėnyrė mjaft e suksesshme pėr uljen e tensionit tė lartė tė gjakut, ėshtė lėngu i limonit. Mjekėt popullorė rekomandojnė lėngun e pėrftuar nga shtrydhja e tė paktėn 4 kokrrave nė ditė. Lėngu mund tė pihet ashtu siē ėshtė ose i ėmbėlsuar. Kura me limon kėshillohet tė zgjasė pėr 2 muaj. Sėmundja e hipertensionit, ėshtė pasojė e ērregullimeve tė funksioneve tė aparateve nervore qendrore, qė marrin pjesė nė rregullimin e presionit tė gjakut. Por ajo mund tė shfaqet edhe me rritjen e moshės si dhe prej sėmundjeve tė veshkave. Shenjat e sėmundjes shfaqen gradualisht. Presioni arterial, nė fazat fillestare, lėkundet me ngritje e zbritje dhe mė vonė stabilizohet me shifra tė ngritura.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 12. #31
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  SPINAQI/ REUMATIZMA
  Bima e sinapit para 300 vjetėsh pėrdorej nga kinezėt si erėz pėr t’i dhėnė shije ushqimeve. Mė pas njė mjek grek, pas eksperimenteve tė kryera me tė, zbuloi se sinapi mund tė pėrdorej pėr lehtėsimin e dhimbjeve tė reumatizmės. Nė sajė tė esencave, qė lirohen nga farat e sinapit, duke i shtypur dhe mbajtur nė ujė me temperaturė 25 deri 35 gradė, lėngu ka veti tė irritojė dhe tė skuqė lėkurėn. Pėr efektin qė jep nė lėkurė, sinapi nė formė banjash pėrdoret pėr tė aktivizuar qarkullimin e gjakut. Nė kėtė mėnyrė pakėson ose mund t’i largojė plotėsisht dhimbjet reumatizmale. Kurimi i sėmundjes mund tė bėhet nė dy mėnyra. Sė pari, farat e sinapit pasi bluhen pėrftohet njė pluhur, i cili pėrdoret pėr tė krijuar njė masė nė formė brumi dhe vendoset nė vendin ku ndihen dhimbjet.


  MYKU/VAJI ETERIK
  Kundėr mykut tė formuar nė lėkurė mjekėsia popullore kėshillon pėrdorimin e dy deri nė tri pika nga masa e pėrgatitur me vaj eterik dhe ujė. Kjo pėrzierje hidhet nė njė shishe me spruco dhe lyhet pjesa e lėkurės, ku ėshtė shfaqur myku. Pėr tė parė rezultatet duhet tė kalojnė plot 10 ditė. Gjatė kėsaj kohe vaji eterik do ta mbysė mykun e formuar dhe do kemi njė lėkurė tė shėndetshme. Specialistė tė kėsaj teorie theksojnė se vaji eterik ėshtė elementi bazė pėr luftimin e mykut, madje edhe medikamentet duhet tė kenė nė pėrbėrjen e tyre patjetėr nga ky lloj vaji. Gjithashtu pėrdorimi i vajit eterik, bėn mirė edhe fėmijėve tė vegjėl, madje parandalon mykun nė tė ardhmen.


  SHIKIM I DOBĖT/MANAFERRA
  Ditėt e sotme po rritet ndjeshėm numri i personave qė kanė probleme me shikimin. Kjo edhe si shkak i pėrdorimit pa kriter tė kompjuterit, me orare tė zgjatura dhe sidomos gjatė orėve tė vona tė natės. Mė mirė sė pėrdorimi i medikamenteve tė ndryshme qė m und tė blihen nė farmaci, pėr tė gjithė ata qė kanė probleme me shikimin vjen njė teori e re nga mjekėsia popullore. Sipas saj pėr tė pėrmirėsuar shikimin e dobėt pihet ēdo ditė njė gotė me lėng karote. Pėr tė pėrmirėsuar shikimin gjatė natės pėrzihen 30 pika lėng manaferrash me 50 gramė ujė. Kjo masė pihet tri herė nė ditė. Gjithashtu mund tė pihen dy gota me lėng manaferre nė ditė.


  TEMPERATURA E LARTĖ/SHEREBELA
  Bima e sherebelės ėshtė njė bimė, qė shėrben jo vetėm pėr qetėsim apo pėr kurimin e disa sėmundjes, por shumė lehtė ajo mund tė ulė edhe temperaturėn e lartė. Ēaji i pėrgatitur nga bima e sherbelės mund tė pihet ēdo mėngjes esėll dhe nė mbrėmje vonė. Kėshillohet tė pihet dy gota prej kėtij ēaji. Bari i etheve ėshtė njė nga bimėt, qė njihet nė mjekėsinė popullore si njė ndėr bimėt mė tė rėndėsishme, qė bėjnė uljen e menjėhershme tė temperaturės, edhe kur ajo pėrsėritet herė pas here dhe nė mėnyrė periodike. Pas zierjes sė barit tė ethes, lėngu i pėrftuar pihet dy herė nė ditė nga njė filxhan. Ēaji mund tė pihet i ėmbėlsuar ose jo sipas dėshirės.

  PAGJUMĖSIA/ VALERIANA
  Bima e valerianės, e njohur pėr aromėn e saj karakteristike jo fort tė kėndshme, ka edhe efekte shumė tė mira nė qetėsimin e sistemit nervor dhe rezultatin e shpejtė, qė jep pėr tė luftuar pagjumėsinė. Rrėnjėt, tė cilat ndihmojnė nė lehtėsimin e sėmundjeve, janė tė pasura me esencė, kamfen, pinen, alkaloide, si dhe shumė acide, si ai valerianik, alkoole e ketone. Janė pikėrisht kėto pėrbėrės, qė i japin bimės aftėsinė e qetėsuesit.
  Nėse ndiheni nervoz dhe keni stres kėshillohet tė pini ēajin e valerianės dhe rezultatet do tė jenė tė menjėhershme, por ēaji mund tė pihet edhe nė tė gjitha format e shfaqjes sė nervozizmit. Nė dhimbjet e kokės dhe nė veēanti ato tė migrenės ėshtė e kėshillueshme tė pini ēajin e pėrftuar nga rrėnjėt e valerianės. Ēaji tė pihet 3 herė nė ditė deri nė 1 muaj.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 13. #32
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  DJERSITJA/SYTHET E PLEPIT
  Midis bimėve tė shumta tė padėmshme pėr organizmin, qė pėrdoren nė mjekėsinė popullore pėr tė ndalur djersėn e padėshirueshme, kėshillohen edhe sythet e plepit. Sythet janė tė pasura me glukozidinė, salcinė e populinė, taninė, substanca flavonike, esencė. Nė sajė tė kėtyre pėrbėrėsve, ēaji i pėrgatitur me sythet e plepit eliminon djersėn e padėshiruar. Kėshillohet qė ēaji tė pihet pak minuta para se tė dilni nga shtėpia dhe rezultatet do tė jenė tė dukshme. Gjithashtu ēaji me sythet e plepit, me mjaft sukses pėrdoret edhe nė mjekimin e rrugėve tė urinės, pasi pėr shkak tė elementeve pėrbėrės pengon zhvillimin e mikroorganizmave, duke mos lejuar shfaqjen e infeksioneve. Prandaj pėrveē ēajit, shpesh kėshillohet edhe larja e herėpashershme me lėngun e pėrftuar prej sytheve.

  HELMET NĖ ORGANIZĖM/ KOPRA
  Bima e koprės, pėrveē shijes mjaft tė mirė qė jep nė gatime, ndikon dukshėm edhe nė pėrmirėsimin e shėndetit. Nė mjekėsinė popullore bima e koprės njihet qindra vjet mė parė. Ēaji i pėrftuar ka dhėnė rezultate tė shkėlqyera nė shkrirjen e gurėve nė veshka. Mjekėt popullorė rekomandojnė pirjen e 2 deri 3 gotave me ēaj kopre dhe shumė shpejt tė sėmurėt do tė shohin rezultatet. Bima jo vetėm qė ndikon nė veshka, por edhe nė rrugėt urinare dhe shkakton urinim tė shpeshtė, duke ndihmuar nė pastrim tė organizmit nga helmet pėrmes urinimit. Ēaji i koprės ndihmon edhe ata qė vuajnė nga anemia, apo siē i thonė ndryshe, pagjakėsia. Pėr shėrimin e sėmundjes shėrbejnė farat e koprės, 1 lugė kaēė dhe tėrfil. Dhjetė gramė nga kjo pėrzierje hidhen nė 350 miligramė ujė tė nxehtė. Mė pas kullohet dhe kėshillohet tė pihet 3 deri 4 gota nė ditė.

  LĖNGU I MOLLĖS/ZORRA E TRASHĖ

  Lėngu i mollės bėn mirė pėr tretjen, si dhe pėr tė shmangur problemet me jashtėqitjen. Ata qė kanė probleme me zorrėn e trashė duhet tė pinė nga njė herė nė ditė nga njė gotė komposto frutash. Tė sėmurėt ėshtė mirė qė larjen ta bėjnė nė vaskė nė pozicionin ulur, duke i shtuar ujit lėvore tė bungut dhe kamomil. Por, pėr t’u shėruar nga infeksionet nė zorrė duhen ngrėnė qepė dhe hudhra tė freskėta. Mėlmesa me pėrbėrje tė barishteve natyrore qė pėrgatitet e bluar, ka hekur dhe e pėrmirėson shėndetin e tė sėmurėve. Pėrdorimi i kėsaj mėlmese krijon lirimin e kapsllėkut. Mėlmesa e tillė nuk duhet tė pėrvėlohet, por tė qitet nė supė apo nė gjellė ashtu e "gjallė" tė pėrzihet dhe tė hahet. Ngrėnia e njė molle tė ėmbėl para ushqimit liron zbrazjen e zorrėve. Ata qė kanė zorrė pėrtace duhet tė pinė rregullisht tri herė nė ditė nga njė gotė lėng molle para ushqimit.

  ULĒERA/MJALTI

  Personat mė tė prekur nga sėmundja e ulēerės nė stomak janė pikėrisht meshkujt. Ende nuk dihet shkaku i vėrtetė i shfaqjes sė saj. Por, meqenėse ulēera, nė mė tė shumtėn e rasteve, ėshtė e pranishme te personat qė konsumojnė pije alkoolike, mendohet se mund tė jetė kjo arsyeja pse ajo ėshtė mė e pėrhapur te meshkujt. Njė prej mundėsive tė pakta qė pėrdoret pėr kurimin e ulēerės nė stomak ėshtė mjalti. Vetitė e tij kuruese janė tė dukshme, nėse ai pėrdoret tė paktėn 4 lugė ēaji mjaltė nė ditė. Nė njė studim tė bėrė nė Zelandėn e Re u vėrtetuan efektet pozitive tė tij. Mjalti kishte nė pėrbėrje tė tij elementė, tė cilėt kishin efekte rigjeneruese, sidomos te plagėt. Ai i pastronte ato dhe i mbronte nga infeksionet e ndryshme. Pėr kurimin e kėsaj sėmundjeje shpesh mjalti mund tė pėrdoret me lėngun e gjetheve tė murrizit.

  PROSTATA/HUDHRA DHE QEPA

  Hudhrat dhe qepėt nuk mund tė konsiderohen ushqime galante, por ama janė parandaluese tė mira pėr organizmin mashkullor nga tumori i prostatės. Kush i ha kėto ushqime me sasi tė mėdha rrezikon qė tė sėmuret mė pak. Dhe pėr ironi tė fatit merita ėshtė pikėrisht e pėrbėrėsve qė shkaktojnė dhe erėn e rėndė. Edhe djathi vegjetarian bėn mirė pėr kolesterolin, por dhe pėr prostatėn. Djathi vegjetarian mund tė eliminojė rrezikun e pėrhapjes sė tumorit tė prostatės. Njė pėrbėrės i sojės, genisteina ngadalėson ndjeshėm rritjen e tumorit. Kjo mund tė shpjegojė dhe pse vendet orientale qė kanė njė dietė tė pasur me sojė, janė mė pak tė prekura nga ky lloj tumori. Po ashtu edhe Seleni kryen njė funksion dizinfektues, pra mbron organizmin nga shumė sėmundje, mes kėtyre dhe tumorit tė prostatės.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 14. #33
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  KANCERI/TĖMBLAGJAKU
  Tėmblagjaku, bima mjaft e njohur e zonave gurishtore e me lagėshtirė, ėshtė njė ndėr bimėt mė efektive qė ndihmon nė parandalimin e rritjes sė qelizave tė tumoreve dhe veēanėrisht shfaqjes sė kancerit tė lėkurės. Studimet mjekėsore tregojnė se kjo bimė ėshtė pėrdorur me mjaft sukses pėr parandalimin e shfaqjes sė kancerit nė lėkurė. Studimet mė tė fundit kanė treguar se bima frenon rritjen e qelizave tė tumoreve, pėr shkak tė elementeve qė ajo pėrmban. Sipas mjekėve, bima e freskėt, kur kėputet, nė vendin e prerjes nxjerr njė lėng qumėshtor me ngjyrė portokalli, shumė i pasur me alkaloide. Falė kėsaj pėrbėrjeje bari i tėmblagjakut, pas tharjes dhe grimcimit tė tij vepron dukshėm nė uljen e tensionit tė lartė tė gjakut, shumė shqetėsues ky problem nė pjesėn mė tė madhe tė moshės sė rritur.

  NERVI SHIATIK/ĒAJI DHE AKULLI
  Rreth 90 pėr qind e rasteve tė tė sėmurėve, qė vuajnė nga dhembjet e nervit shiatik mund tė lehtėsohen me anė tė masazheve dhe mėnyrave tė tjera popullore. Vetėm 10 pėr qind e tyre kėrkojnė ndėrhyrje tė domosdoshme kirurgjikale. Kėto janė raste kur i sėmuri vuan qė prej 6 muajve nga kėto dhimbje ose mund ta ketė lėnė pas dore mjekimin. Pėr pėrmirėsimin e dhimbjeve tė shpinės dhe nervit shiatik, ekzistojnė kura dhe ēajra tė ndryshme tė rekomanduara nga mjekė popullorė. Njė nga mėnyrat mė tė suksesshme qė ka dhėnė rezultate nė lehtėsimin e dhimbjeve ėshtė bėrja e masazheve me vaj dhe akull. Masazhet duhet tė bėhen ēdo ditė pėr 30 minuta ēdo seancė, pėr 15 ditė. Njė tjetėr mėnyrė pėr tė lehtėsuar dhimbjet e nervit shiatik pėrdoren koret e shelgut, gjethe dhe sythe mėshtekne, lulet e shtogut, lulet e blirit, si dhe gjethet e hithrės dhe kėputje.

  AZMA/SHEREBELA
  Ēaji i sherebelės shėrben jo vetėm si freskues gjatė ditėve tė nxehta, por nė mjekėsinė popullore ndihmon edhe nė lehtėsimin dhe parandalimin e sėmundjeve tė shumta. Nė mjekėsinė alternative ekstrakti i fituar nga gjethet e sherebelės u jep njė ndihmesė tė madhe tė sėmurėve, qė vuajnė nga turberkulozi. Nė gjethet e bimės ndodhet njė fitoncid aktiv, qė lufton kėtė sėmundje tė rrezikshme. Mjekėt rekomandojnė pirjen e tre gotave ēaji tė sherebelės ēdo ditė tė ėmbėlsuar me mjaltė, pasi ndihmon nė lehtėsimin e sėmundjes. Gjithashtu, bima sjell rezultate mjaft tė mira edhe nė sėmundjet, qė mund tė prekin mėlēinė e zezė dhe tėmthin. Mėlēia ėshtė organi qendror i gjithė metabolizmit dhe gjėndra mė e madhe e trupit. Detyrat mė tė rėndėsishme tė saj janė prodhimi i proteinave tė rėndėsishme pėr jetėn dhe pėrpunimin e pjesėve pėrbėrėse tė ushqimit.

  LEUĒEMIA/ALOE VERA DHE MJALTI
  Lėngu i bimės Aloe Vera ėshtė mjaft i mirė pėr tė gjithė ata qė janė tė sėmurė nga leucemia. Aloe Vera ka dhėnė efekt tė mirė nė infeksionin nė gjak. Pėr pėrgatitjen e kurės nevojiten 900 gramė lėng nga kjo bimė dhe 100 gramė mjaltė. Masa e pėrftuar duhet tė pihet 3 herė nė ditė nga 100 gramė pėr ēdo vakt. Mjekimi me kėtė kurė duhet tė zgjasė 2 deri nė 3 muaj. Edhe Aloe Vera nė formė xheli shėrben pėr kurimin e sėmundjes. Xheli pėrzihet me 300 gramė vodka. Lihen nė qetėsi pėr 5 orė dhe pihet 3 herė nė ditė nga 50 miligramė para buke. Kura vazhdon pėr 2 muaj me radhė deri nė pėrmirėsim tė dukshėm tė shėndetit. Njė tjetėr kurė ėshtė edhe pėrzierja e verės me Lule Basani. Kjo kurė ka dhėnė rezultate tė mira, por paralel me kėtė duhet tė merrni bri kau, qė duhen djegur deri sa tė mbetet hiri.

  PANKREASI/DAFINA DHE ĒIKORE
  Dafina ėshtė njė ndėr bimėt e shumta, qė pėrdoret pėr tė lehtėsuar dhimbjet e shkaktuara nga pankreasi. Bimėve mjekėsore u pėrdoren gjethet, tė cilat pasi grimcohen mund tė pėrzihen me lėvoret e portokallit edhe kėto tė grimcuara. Sė bashku hidhen nė njė enė ku mė parė ėshtė shtuar njė gotė me ujė tė valuar. Kjo masė lihet pėr 10 minuta dhe mė pas kullohet dhe ėmbėlsohet sipas dėshirės. Nga kjo pėrzierje pihen 2 deri 3 gota nė ditė. Ky ēaj pėrmirėson edhe tretjen sa mė mirė tė ushqimit nė pankreas. Edhe bima e ēikores pėrdoret pėr kėtė sėmundje. Gjethet ose rrėnjėt e grimcuara tė kėsaj bime zihen nė njė enė me ujė. Ēaji i pėrftuar kullohet dhe pihet 2 deri nė 3 doza tė tilla nė ditė. Ky mjekim e gjallėron organizmin, pėrmirėson tretjen dhe urinimin, si dhe zbrazjen e fshikėzės sė tėmthit tė pankreasit.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 15. #34
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  KUJTESA/PESHKU
  Vazhdimisht ėshtė vėnė re se njerėzit qė pėrfshijnė nė dietėn e tyre shumė peshk, janė mė tė mbrojtur nga sėmundja e Alzhaimerit, ose mė pak nė rrezik pėr t’u prekur nga kjo sėmundje. Ekspertėt e shpjegojnė kėtė me praninė e acideve yndyrore tė llojit Omega 3 tek ushqimet e detit. Gjatė njė studimi mbi vlerat e kėtyre acideve, shkencėtarėt morėn nė shqyrtim 200 pacientė me sindromėn Alzhaimer dhe pėr efekt studimi i ndanė ata nė dy grupe. Grupit tė parė iu dha Omega 3 nė formė tabletash ēdo ditė, ndėrsa grupit tjetėr vetėm Placebo. Pas 6 muajsh, shkencėtarėt panė se disa pacientė qė morėn Omega 3, ndjeheshin mė mirė dhe sėmundja e tyre kishte pėrparuar mė ngadalė sesa tek pacientėt e tjerė, qė kishin marrė vetėm tableta tė ėmbla ose placebo.

  GURĖT NĖ VESHKA/MOLLA
  Molla jo pa qėllim quhet “fruti i artė”, pasi jo vetėm qė pėrdoret si frut freskues, por shėrben edhe pėr pėrgatitjen e lėngjeve dhe uthullės. Fruti i mollės pėr shkak tė pėrbėrjeve tė pazėvendėsueshme qė pėrmban, ndikon pozitivisht nė kurimin e shumė sėmundjeve. Ēaji qė pėrgatitet nga lulet e mollės pihet kundėr ftohjeve tė ndryshme, lehtėson etjen, forcon nervat, mushkėritė dhe zemrėn. Ky ēaj ėshtė mjet i mrekullueshėm pėr rregullimin e tretjes. Pirja e rregullt e lėngut tė mollės nuk lejon formimin e gurėve nė veshka dhe ndikon mirė te njerėzit, qė kanė vuajtur nga verdhėza. Pėr pėrgatitjen e ēajit nga lulet e mollės duhet qė nė pranverė tė mblidhen lulet e freskėta dhe tė thara tė pėrdoren gjatė vitit. Ēaji i pėrftuar nga fetat e thara tė mollės pėrdoret pėr qetėsimin psikik pas punėve tė rėnda, pėr ripėrtėritjen e mėlēisė dhe pastrimit tė veshkės.

  BAJAMET/LULET E PJESHKĖS
  Shumica prej nesh e ka provuar se ēfarė do tė thotė tė tė dhembin bajamet. Nė tė shumtėn e rasteve ato shkaktohen nga sėmundje tė tjera, siē ėshtė gripi ose ftohja. Megjithatė, nuk duhet tė shqetėsohemi, pasi mjekėt popullorė e kanė gjetur kurėn e kėsaj sėmundjeje. Shkenca dhe mjekėsia kanė vėrtetuar se ēaji me lulet e pjeshkės ndihmon nė shėrimin e bajameve. Pėr pėrgatitjen e mjekimit tė inflamacionit tė bajameve, nevojiten 15 deri 30 gramė lule pjeshke, qė mė pas duhen zier nė 500 ml ujė. Kjo masė pihet nė formė ēaji ose pėrdoret si gargarė. Pėr kėtė qėllim pėrdoret edhe pluhuri i luleve tė thara e tė imtėsuara tė pjeshkės, i cili merret me majė tė lugės pėr ēdo pėrdorim. Ēaji i pjeshkės ėshtė kura popullore mė efikase nė shėrimin e inflamacionit tė bajameve.

  MĖLĒIA/ĒAJI I KINFUSHĖS
  Bari i kinfushės nė bujqėsi konsiderohet si njė prej barėrave tė kėqija dhe vėshtirėson punėn e fermerit. Por nė mjekėsinė popullore, pėr shkak tė elementėve kurativė qė ajo pėrmban, jep njė ndihmesė tė madhe nė shėrimin e sėmundjeve tė ndryshme. Njė rol tė rėndėsishėm luajnė lulet e bimės nė lehtėsimin e sėmundjes sė sheqerit. Kjo sėmundje karakterizohet nga ērregullimi nė kėmbim tė karbohidrateve, si pasojė e pamjaftueshmėrisė sė prodhimit tė insulinės. Kjo sjell ngritje tė sasisė sė sheqerit nė gjak dhe nxjerrjen e tij me anė tė urinės. Nė kėtė rast mjekėt popullorė kėshillojnė pirjen e ēajit tė pėrftuar nga lulet e bimės 2 herė nė ditė. Nė sajė tė heterocideve tė hidhura dhe tė substancave tė tjera qė ajo pėrmban, bari pėrdoret pėr tė shtuar lėngun e stomakut dhe pėr tė pėrmirėsuar oreksin. Rezultate mjaft tė mira kjo bimė jep edhe pėr tė lehtėsuar dhimbjet e stomakut.

  DJEGIET/BIMA E LIRIT
  Bima e lirit ėshtė ndėr mė tė njohurat qė ka dhėnė rezultate nė mjekimin e plagėve, edhe kur ato shoqėrohen me qelb dhe kore. Pėr kėtė qėllim pėrdoren farat e bimės, tė cilat janė tė pasura me mucilagjene, pektinė, vaj, enzima. Pėr pėrgatitjen e brumit me farat e lirit kėshillohet qė mė parė tė njomen me ujė tė ngrohtė dhe tė valohen derisa pėrzierja tė kthehet nė brumė. Masa e pėrftuar mbėshtillet nė njė fasho dhe vendoset mbi plagė. Ky mjekim ndihmon nė qetėsimin e dhimbjeve, por edhe nė lėngėzimin e daljen e qelbit. Njė mėnyrė tjetėr ėshtė edhe larja e pjesės sė infektuar disa herė nė ditė me lėngun e pėrftuar nga gjethet e bimės. Farat e lirit, nė sajė tė mucilagjeneve, qė kanė nė cipėn e jashtme, bėjnė tė mundur zgjerimin e zorrėve dhe ndihmojnė nė daljen jashtė tė lėndėve tė panevojshme. Ēaji i pėrftuar prej bimės ka dhėnė efekte pozitive nė kurimin e kapsllėkut pa acaruar aparatin tretės.  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 16. #35
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Bimėt mjekėsore qė pėrdoren pėr mjekim

  Aloa Vera
  Pėr kėtė bimė janė gjetur shkrime tė ndryshme edhe nėpėr papiruse, pėr tė cilėn thuhet se ėshtė bimė shumė e dobishme dhe nga ajo janė prodhuar tableta tė vogla kundėr infeksioneve tė ndryshme.

  Kopra
  Foshnjave tė posalindura iu jepet nė formė ēaji, pėr pengimin e dhembjeve dhe shtangimeve tė cilat e pėrcjellin foshnjėn nė muajt e parė tė lindjes. Me sukses pėrdoret edhe kundėr kollit.

  Trumėza
  Ėshtė ekaspektorans i mirė dhe spazmolitik i lehtė. Ka edhe veprim bakteriologjik. Pėrdoret si bar pėr shėrimin e organeve tė tretjes, si edhe ndodhet si pėrbėrės i shumė ēajrave tjera.

  Kamomili
  Pėrdoret kundėr dhembjeve dhe shtrėngimeve, inflamacioneve tė lėkurės dhe mukozės sė gojės, fytit, hundės, syve, po ashtu pėr rregullimin e tretjes sė ushqimit, pastrimin e rrugėve urinare nga jashtė dhe brenda, kundėr hemorroideve.

  Mendra
  Pėrdoret si spazmolitik (kundėr ngėrēeve dhe shtangimeve nė lukth e organe tjera), pastaj pėr qetėsimin e shtangieve tė muskujve sidomos nė organet e tretjes etj.

  Lėngu i Kulfimės
  Bima e kufilmės ose lulevathit ėshtė njė prej bimėve mė tė njohura, qė ndihmojnė nė qarkullimin sa mė tė mirė tė gjakut, dhe ndihmon nė funksionimin e mirė tė zemrės. Nė rrahjet e shpejta tė saj ēaji ka dhėnė rezultate shumė tė mira. Mjekėt kėshillojnė pirjen e dy gotave ēaji nė ditė.  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 17. #36
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  FRUTAT DHE PERIMET

  Fiku
  Tė gjithė tė dhėnat e mjekėsisė popullore arrijnė nė tė njėjtin pėrfundim. Fiku ėshtė i domosdoshėm pėr tė vėnė nė punė aparatin tretės dhe i jep nxehtėsi trupit. Pėr kėtė arsye rekomandohet pėrdorimi i kėtij fruti pėrgjatė gjithė kohėn e sezonit tė tij. Kryesisht tek personat qė kanė probleme me gjakun, tek fėmijėt, si dhe tek problematikėt e stomakut.

  Molla
  Janė tė padiskutueshme efektet pozitive tė kėtij fruti. Madje qė nė lashtėsi ėshtė vėnė re, domosdoshmėria e organizmit pėr mollėt e kuqe dhe jeshile. Sipas Mjekisė Popullore ky frut pastron veshkat, shėron ērregullimet nė aparatin tretės. Dhe pėrdorimi i mollės jeshile bėn tė mundur edhe rėnien nga pasha, pėr tė gjithė fanatikėt e pamjes estetike.

  Banania
  Bėn mirė pėr organin bazė tė njeriut, zemrėn, forcon muskujt dhe e ēlodh trupin. Ėshtė e kėshillueshme pėrdorimi i kėtij fruti kryesisht nė mėngjes, si dhe pėrdorimi i tij shoqėruar me qumėsht. Nga ana tjetėr nė estetikė, banania pėrdoret pėr tė relaksuar fytyrėn, pėr t’i dhėnė asaj ndriēim dhe elisticitet. Mjekėsia Popullore e rekomandon pėr tė gjitha grupmoshat.

  Kajsia
  Ky mund tė quhet edhe si futi ēudibėrės, pėr Mjekėsisė Popullore. Nėpėrmjet konsumimit tė kajsisė, trupi i njeriut pėrfton prodhimin e gjakut. Zbukuron lėkurėn dhe bėn mirė pėr flokėt. Mbi tė gjitha ėshtė e kėshillueshme kryesisht pėr femrat, pasi mjekėt e bimėve deklarojnė se pėrdorimi I kajsisė bėn tė mundur parandalimin e kancerit.


  Vishnja
  Ėshtė njė frut i ėmbėl nė shije, shpesh mund tė ngatėrrohet edhe me qershinė. Por pėr ekspertėt e Mjekisė Popullore ky frut ėshtė super i pasur me vitamina dhe mineralet bazė pėr organizmin e njeriut. Pikėrisht pėr kėtė arsye rekomandohet qė ky frut tė konsumohet nga tė gjitha grupmoshat, veēanėrisht fėmijėt dhe tė moshuarit.

  Qitro
  Ėshtė njė frut me origjinė greke, nė pamje tė parė ngjan me portokallin, por ka njė shije mė tė athėt se agrumi tjetėr i ngjashėm. Mjekėsia Popullore tregon se ky lloj fruti, i cili e ka kohėn e vet nė vjeshtė, ndihmon veēanėrisht nė tretjen e ushqimit. Gjithashtu pakėson rrjedhjen e gjakut nga mishi i dhėmbėve, si dhe shėron ftohjen dhe bėn tė mundur stabilizimin e kolesterolin.

  Portokalli
  Shumė e pėrdorin kur janė tė ftohur, ndėrkohė qė rekomandohet konsumimi i portokallėve edhe pėrpara se tė na zėrė sėmundja. Sipas tė dhėnave rezulton se portokalli jo vetėm bėn tė mundur parandalimin e ftohjes apo tė gripit por edhe ėshtė njė “aleat” shumė I mirė pėr tė gjitha sėmundjet e zemrės dhe ndihmon qarkullimin e gjakut tek tė sėmuret e paralizuar.

  Mandarina
  Duket tė jetė njė ndėr agrumet mė tė preferuar tė Grekėve tė Lashtė, pasi vetė fruti ėshtė tepėr i ėmbėl dhe ka shumė lėng nė pėrbėrjen e tij. Madje shekuj mė parė ekzistonte njė teori, sipas sė cilės mandarina ndihmon nė luftimin e infeksionit. Teori e cila mbėshtetet edhe nė ditėt e sotme, madje mė tė vjetrit e shtrydhin kėtė frut dhe e vendosin nė vendin qė ka marrė infeksion.

  Rrushi
  I bardhė apo i kuq kjo nuk ka shumė rėndėsi. Ajo ēfarė na rekomandojnė mjekėt popullorė ėshtė konsumimi i tė paktėn njė ēerek kilogrami rrush nė ditė nga tė gjithė personat, pavarėsisht moshės. Rrushi pastron veshkat, ndihmon nė eliminimin e gurėve tė vegjėl, pastron infeksionet nė mėlēinė e zezė dhe stabilizon rrahjet e zemrės.

  Pjepri
  Pėr tė gjithė ata persona tė cilėt vuajnė nga pagjumėsia por qė nuk kanė gjetur ende zgjidhje me medikamentet, apo rekomandimet e mjekėve specialist, kurat popullore japin siguri maksimale. Sipas tyre konsumimi i pjeprit largon pagjumėsinė, si dhe bėn mirė pėr kancerin e zorrėve dhe tė lėkurės. Pėr kėtė arsye pjepri rekomandohet tė konsumohet nė temperaturėn normale, pa e future nė frigorifer, pasi i humbasin vlerat.

  Qershia
  Duket e pabesueshme por ėshtė e vėrtet. Qershitė bėjnė tė mundur uljen e kolesterolit nė trup. Madje ndryshe nga shumė fruta tė tjera, pėr pėrdoruesit e qershive vjen edhe njė lajm i mirė nga Mjekėsia Popullore. Pasi ata mund tė hanė sasi tė mėdha qershisė dhe tė mos shėndoshen, pėrkundrazi ky frut bėn tė mundur rėnien nga pesha si dhe kontrollon nivelin e yndyrnave nė gjak.

  Dardha
  Ėshtė njė ndėr frutat qė u rekomandohet tė gjithė njerėzve qė kanė probleme me zemrėn. Pasi dardha me tė gjitha pėrbėrjet e veta bėn tė mundur forcimin e damarėve tė zemrės si vendos ekuilibėr mes presionit tė ulėt tė gjakut. Pikėrisht pėr kėtė arsye, mjekėt popullorė kėshillojnė qė dardhat tė konsumohen ēdo ditė nga njerėzit qė kanė probleme me rrahjet e shpeshta tė zemrės, si dhe ata qė pėrjetojnė emocionet tė forta.

  Speci
  Pėr Mjekėsinė Popullore, ky perim duket tė jetė njė “fabrikė” mrekullish. Pasi konsumimi i shpeshtė i specit, rekomandohet njė i pagatuar ēdo ditė, bėn shumė mirė pėr forcimin e flokėve dhe eviton rėnien e tyre. Nga ana tjetėr nėpėrmjet specat mund tė zgjidhin edhe problemet e atyre qė i kanė thonjtė e dobėt dhe nuk u rriten. Speci ėshtė njė kurues total i lėkurės.

  Brokoli
  Preferohet tė konsumohet i zier, dhe pa asnjė yndyrė. Brokoli, njė ndėr bimėt jeshile mė tė pėrdorura nė kuzhinėn mesdhetare, pėr tė Urtėt Popullorė, veē tė tjerash ėshtė edhe “medikamenti” bazė pėr pakėsimin e rrezikut tė kancerit tė stomakut dhe tė tubit tė ushqimit. Nisur nga kjo, rekomandohet konsumimi i brokolit kryesisht nga gratė qė kanė rrezikshmėri tė lartė ndaj kancereve tė ndryshme.

  Llahanaja
  Ėshtė njė nga perimet mė tė veēanta qė kohėt e fundit, ka hyrė edhe nė tregun tonė. Libra tė tėrė tė Mjekėsisė Popullore tregojnė se nėpėrmjet kėsaj bime, bėhet e mundur edhe pengimi i plakjes dhe rigjenerimi i lėkurės. Njė arsye e mirė kjo pėr konsumimin tė pėrditshėm, kryesisht pėr tė gjithė ato femra qė harxhojnė para pa fund nė kėmbim tė rinisė sė tyre.

  Karota
  Janė tė njohura thuajse pėr tė gjithė njerėzit veēantitė dhe tė mirat e karotės. Pėrveēse u bėn shumė mirė dhėmbėve dhe ndihmon nė zbardhjen e tyre, karota i jep energji trupit tė njeriut dhe bėn tė mundur stabilizimin e nivelit tė kolesterolit nė gjak. Nuk lihen mėnjanė dhe vetitė e betakarotenit, aq shumė i kėshillueshėm edhe nga mjekėsia moderne, si njė element bazė pėr jetėgjatėsinė dhe funksionimin e mirė tė gjitha organeve tė njeriut.

  Kastraveci
  Jo mė kot, qė nė epokėn primitive, kohė kur ende nuk kishin dalė kremrat dhe produktet e paketuara tė cilat ndihmonin nė “zhdukjen” e syve tė plakur, tė enjtur dhe tė rrudhur. Edhe nė ditėt e sotme, pėrdorimi i kastravecit, duket tė ketė tė njėjtat veti ēudibėrėse. Mjekėsia Popullore vėrteton se ky produkt bėn tė numri nė rinimin e muskujve tė lėkurės, si dhe i jep elasticitet qelizave.

  Hudhra
  Hudhra ėshtė pa diskutim me vlera tė jashtėzakonshme. Sipas mjekėve pėrdorimi i saj bėn tė mundur uljen e tensionit, ndalon mpiksjen e gjakut, bėn mirė pėr zhdukjen e kancerit tė stomakut dhe forcon qėndrueshmėrinė e trupit. Pėr kėto dhe shumė tė tjera, rekomandohet pėrdorimi i hudhrės, nga tė gjitha grupmoshat.TO

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 18. #37
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Recetat popullore pėr tė kuruar kollėn, gripin dhe tė ftohurin

  “Tė kemi shėndetin” themi shpeshherė kur pėrballemi me probleme tė vogla a tė mėdha nė jetėn e pėrditshme. Se shėndeti fizik e mendor janė ato ēka e bėjnė tė plotė trupin e njeriut e vetė jetėn. Sigurisht, sėmundjet mund tė kurohen nė spitale e klinika mjekėsore, por, nėse do ishte e mundur, parandalimi ėshtė rruga mė e sigurt pėr njė jetė tė gjatė e tė shėndetshme. Por dhe nė ato raste kur dikush ėshtė prekur nga njė sėmundje e caktuar, ekzistojnė procedura tė thjeshta qė mund tė ndiqen nė kushtet e shtėpisė, tė cilat ndihmojnė nė mos pėrkeqėsimin e gjendjes. Ēelėsi ėshtė gjithnjė tek informacioni. Specialistėt e shėndetėsisė japin njė sėrė kėshillash e kurash popullore tė thjeshta pėr tė larguar kollėn qė shfaqet sidomos kur jemi me grip apo tė ftohur. Jo pak herė ėshtė vėrtetuar se janė vetė njerėzit ata qė e dėmtojnė fytin me lėngje tė nxehta, qė krijojnė probleme, qė acarojnė funksionimin e metabolizmit apo qė nuk kujdesen aq sa duhet pėr mirėqenien organike. Kėshillat mjekėsore pėr ēajrat, bimėt, frutat e perimet qė largojnė kollėn. Nė shumė raste kėshillat vlejnė pėr tė evituar shfaqjen e njė sėmundjeje tė caktuar dhe nė raste tė tjera pėr ta kuruar atė. Kėshtu ju mund tė lexoni brenda pesė faqeve rekomandime tė mjekėve pėr sėmundjet qė shfaqen nė stinėn e dimrit, simptomat dhe ēajrat qė i kurojnė ato. Kėshillat e pėrmbledhura nė numrin e sotėm lidhen kryesisht me mėnyrėn tonė tė tė ushqyerit, si duhet tė jetė ajo, si dhe me zakonet e pėrditshmėrisė qė njė njeri nuk duhet t’i harrojė asnjėherė. Disa mėnyra tė thjeshta pėr tė parandaluar kollėn dhe pėr ta larguar atė nė rastet e gripit, apo tė ftohurit. Si tė pėrgatisni ēajrat me fruta pėr tė kuruar sėmundjet e shfaqura nė stinėn e dimrit, gripin, tė ftohurit, kollėn e shumė tė tjera. Pjesėt e bimės qė duhet zier dhe sasia qė duhet pėrdorur.Kėshillat mė tė fundit qė japin mjekėt pėr kėdo qė dėshiron njė shėndet tė mirė gjatė stinės sė ftohtė tė dimrit. Si tė parandaloni dhe largoni kollėn e vazhduehsme qė ju bezdis fytin.
  Si tė konsumoni ushqimet e duhura nė mėnyrė qė tė jeni sa mė tė shėndetshėm. Ēfarė kėshillojnė mjekėt popullore pėr efekte kuruese tė frutave. Disa mėnyra tė thjeshta pėr tė shėruar kollėn.


  Ēajrat qė duhet tė pini pėr tė mos patur kollė
  Kolla mund tė jetė akute dhe kronike. Kolla akute zgjat deri nė tri javė, ndėrsa ajo kronike shkon deri nė tetė javė. Kolla shkaktohet nga sėmundje tė ndryshme si ftohja nė mushkėri, bronkiti kronik, astma bronkiale ose sėmundjet alergjike. Ēaji me gjethet e gėshtenjės ka dhėnė rezultate tė mira pėr tė larguar kollėn. Gėshtenja, njė nga drurėt mė tė njohur nė Shqipėri, nuk mund tė vlerėsohet vetėm pėr frutin e mrekullueshėm e tė pasur me vitamina, por pema shquhet edhe pėr ndihmesėn, qė ajo jep nė mjekėsinė popullore. Gjethet e gėshtenjės luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė lehtėsimin e shumė sėmundjeve. Gjethet e gėshtenjės janė tė pasura me substanca vepruese saponinė, eskulinė, fraksinė, flavoneve, taninė, tė cilat ndikojnė dukshėm nė qarkullimin e shpejtė tė gjakut.

  Pėrdorimi ēajit
  Pirja e tre gotave tė ēajit, tė pėrftuar nga farat ose lulet e gėshtenjės, ndihmojnė nė funksionimin sa mė tė mirė tė veshkave. Nė kėtė mėnyrė shmangen dhe sėmundjet e tjera, qė mund tė shfaqen nga ērregullimet, qė ndodhin nė to. Nė sajė tė vetive tė shumta, qė kanė gjethet e thara e tė grimcuara, pėrdoret si rrudhėse, shėrbejnė nė rritjen e lėngut nė stomak, duke bėrė tė mundur dhe shtimin e oreksit. Rezultate pozitive ēaji jep edhe nė kurimin e sėmundjeve reumatizmale. Janė pikėrisht sėmundjet, qė zhvillohen nė mėnyrė tė theksuar dhe qė kalojnė nė fazėn kronike e tė zgjatur. Pėrdoret nė lehtėsimin e dhimbjeve tė kyēeve dhe gjunjėve, kur vijnė si pasojė e kėtyre sėmundjeve. Gjethet e gėshtenjės nė pėrbėrje tė tyre kanė veti irrituese pėr indet dhe shkaktojnė skuqjen e tyre. Ēaji rekomandohet edhe te tė gjithė ata qė vuajnė nga majasėlli. Kjo sėmundje nė tė shumtėn e rasteve shfaqet te moshat e rritura, veēanėrisht te tė moshuarit, me zgjerim dhe pezmatim tė pjesės sė poshtme tė zorrės sė trashė. Menjėherė pas shfaqjes sė kėsaj sėmundjeje kėshillohet pija e ēajit, pasi majasėlli mund tė shkaktojė ndėrlikime tė tjera. Ēaji i pėrftuar nga gjethet e gėshtenjės ka dhėnė rezultate shumė tė mira edhe nė pezmatimet e rrugėve tė frymėmarrjes. Sėmundjet e grykės janė tė njė natyre tė menjėhershme e tė zgjatura dhe karakterizohen nga acarimi i mbulesės sė mukozės

  Bronket
  Sėmundja pėrhapet gradualisht dhe mund tė kapė trakenė e bronkeve. Mund tė shoqėrohet me ngritje tė temperaturės dhe me kollė. Shpesh kolla mund tė shoqėrohet dhe me gėlbazė. Ēaji ka dhėnė rezultate pozitive nė lehtėsimin e kollės. Pėr largimin e kollės kėshillohet tė pihet ēdo ditė lėngu i gėshtenjės, i ėmbėlsuar me mjaltė. Kur kolla ėshtė e shoqėruar me sekrecione, gėshtenja ėshtė njė bimė me veprim antiseptik qė ndihmon nė largimin e saj. Ajo bėn tė mundur lėngėzimin e saj dhe i sėmuri ndihet i lehtėsuar. Kjo kurė shėrben edhe pėr tė gjithė ata qė vuajnė nga astma. Nė rastet e krizave dhe kur tė sėmurit i merret fryma, kėshillohet pirja e menjėhershme e ēajit tė gjetheve tė gėshtenjės. Njė rol tė rėndėsishėm japin gjethet edhe nė disa prej sėmundjeve tė zemrės, nė veēanti tė ērregullimit tė ritmit dhe pėr pasojė edhe tė pulsit. Ēaji ndihmon edhe nė rastet kur sėmundja shoqėrohet me fryrje tė kėmbėve dhe barkut, pėr pasojė tė dobėsimit tė muskulit tė saj. Gjatė shfaqjes sė kėtyre shenjave kėshillohet pirja e ēajit deri nė shėrim tė tė sėmurit. Rezultate tė mira janė arritur nga pėrdorimi i ēajit edhe nė ērregullime tė enėve tė gjakut, qė furnizojnė trurin. Edhe nė kėtė rast nevojitet pirja e ēajit tė kėsaj bime.

  Pėrgatitja e ēajit
  Pėr pėrgatitjen e ēajit nevojiten njė deri tre lugė me bimėn e grimcuar, tė cilat hidhen nė njė enė ku shtohet njė gotė me ujė tė valuar. Ena mbulohet me kapak dhe lihet nė qetėsi pėr 15 minuta. Mė pas ēaji kullohet dhe pihet i ėmbėlsuar sipas dėshirės. Ai kėshillohet tė pihet 1 deri 2 gota nė ditė. Kėshillohet tė pėrdoret nga i sėmuri brenda 48 orėve nga ēasti i pėrgatitjes, pėrndryshe, duke qenė mjedis i pėrshtatshėm pėr mikrobe, prishet. Duhet tė ruhet nė enė qelqi dhe jo metalike, sepse mund tė bashkėveprojė me metalin, duke liruar lėndė tė dėmshme dhe dėmton shėndetin. Ēaji duhet tė ruhet nė vende tė errėta dhe tė freskėta. Pjesėt qė pėrdoren pėr kurimin e sėmundjeve janė gjethet e thara tė gėshtenjės. Qė tė kenė rezultate pozitive gjatė pėrdorimit kėshillohet qė tharja tė bėhet nė ambiente me hije dhe tė ngrohtė. Tharja mund tė bėhet nėn ēatitė e banesave dhe nė vende me hije pėr tė pasur njė veprim tė ngadaltė. Koha nė tė cilėn arrihet ėshtė tre deri nė gjashtė ditė. Mė pas gjethet e pėrftuara rekomandohet tė ruhen nė vende tė ngrohta e pa lagėshtirė, tė mbrojtura nga drita dhe pluhuri. Duhet pasur kujdes qė gjethet tė ruhen nė njė kuti. Nėse veprohet sipas kėtyre rregullave, bima mund ta ruajė aftėsinė e tyre kuruese deri nė 18 muaj nga dita e mbledhjes sė tyre.

  Lėngjet e frutave pėr parandalimin e kollės
  Lėngjet e frutave dhe ēajrat e shumėllojshėm me prejardhje bimore japin efekte lehtėsuese nė rrugėt e frymėmarrjes dhe nė fyt, duke bėrė qė kolla tė zbutet. Mjekėt rekomandojnė pirjen nė sasi tė mėdha tė kėtyre lėngjeve, 2 deri nė 3 litra nė ditė. Gjithashtu ata kėshillojnė qė, tė sėmurėt qė kanė kollė, tė pinė ujė tė ėmbėlsuar me mjaltė. Sipas tyre kjo ėshtė njė kurė mjaft e mirė pėr tė larguar kollėn.

  Ēaji i lulėkuqes
  Njė bimė mjaft frytdhėnėse nė luftėn kundėr kollės sė shkaktuar nga mushkėritė dhe pezmatimi i bronkeve ėshtė edhe lulėkuqja. Nga kjo bimė pėrdoren vetėm petalet e saj. Ēaji i lulėkuqes pihet i ėmbėlsuar me mjaltė, sepse ai jo vetėm i jep ėmbėlsi ēajit, por ndihmon edhe nė pėrmirėsimin e fytit. Petalet e bimės, pasi janė tharė, hidhen nė gjysmė gote me ujė. Lihen pėr 30 minuta dhe nga lėngu i pėrftuar pihet 1 e treta e masės. Kėto ēajra shėrbejnė edhe nė rastet, kur kolla shoqėrohet me gėlbazė, pasi e bėjnė mė tė lehtė nxjerrjen jashtė tė saj pėrmes kollitjes.

  Lulja e Blirit
  Njė tjetėr bimė qė pėrdoret kundėr kollės ėshtė edhe lulja e blirit. Mjekėt kėshillojnė tė pihet tre deri nė katėr gota me ēaj bliri nė ditė nga njerėzit qė kanė kollė. Efektet do tė jenė tė menjėhershme.

  Fieri i Gurit
  Njė tjetėr mėnyrė qė pėrdoret nga mjekėsia popullore pėr largimin e kollės ėshtė fieri i gurit. Ēaji i pėrftuar nga fieri pihet ēdo mėngjes nga njė gotė.  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 19. #38
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Studimi, ēokollata shėron kollėn
  Njė grup shkencėtarėsh kanė vėrtetuar se ēokollata ėshtė njė ushqim mjaft e mirė kundėr disa sėmundjeve. Merita i takon teobrominės, njė substancė qė ndodhet nė farat e kakaos, e cila ka rezultuar se ėshtė mė efikase se kodeina, njė nga qetėsuesit mė tė mėdhenj tė kollės kronike. Kjo substancė vepron duke bllokuar aktivitetin e “nervit endacak”, qė luan njė rol kyē pėr shkaktimin e kollės. Studiuesit e kanė eksperimentuar substancėn nė 10 vullnetarė tė shėndetshėm, ndėrsa njė grup tjetėr ka marrė njė dozė pa kėto efekte. Pėr tė vlerėsuar efektin, mė pas kanė matur nivelin e kapsaikinės, qė shėrben pėr tė shkaktuar kollėn, te grupet e ndryshme. E pėr tė bėrė tė mundur qė vullnetarėt qė kishin marrė teobrominėn, tė kolliteshin, ėshtė nevojitur njė sasi mė e madhe kapsaikine nė krahasim me tė tjerėt. “Ky pėrbėrės i ēokollatės duket mjaft i mirė ndaj kollės dhe ajo qė duhet
  nėnvizuar ėshtė fakti se nuk ka efekte anėsore si trajtimet e tjera tipike qė janė pėrdorur deri mė sot”, thonė studiuesit.
  Frutat dhe perimet qė luftojnė gripin dhe tė ftohurin
  Nė kėtė listė bėn pjesė edhe hudhra, sė cilės ėshtė e kėshillueshme t'i hiqet lėvozhga. Mjekėsia dhe shkenca kanė bėrė tė mundur qė nė ditėt e sotme tė evitohen ose tė shėrohen shumė sėmundje tė pėrhapura, tė trupit dhe tė mendjes, duke bėrė njė jetė tė shėndetshme. Njė rol tė rėndėsishėm kėtu luan ndjekja e disa rregullave tė thjeshta tė dietės dhe shėndetit. Njė dietė vegjetariane ndihmon shumė jo vetėm pėr tė pasur njė trup tė shėndetshėm, por edhe pėr tė pasur njė mendje tė qetė dhe tė kthjellėt. Ndėrsa ushqimi i mirė ėshtė vital pėr shėndetin, edhe dieta ėshtė po aq e rėndėsishme. Trupi ynė ka nevojė pėr pushime periodike dhe kjo pėrfshin edhe organet tona tė tretjes. Dieta ėshtė mėnyra e vetme pėr t’i lėnė tė pushojnė kėto organe jetėsore. Ėshtė e nevojshme tė mėsohet njė teknikė sa mė e pėrshtatshme pėr njė dietė efikase dhe pa rreziqe, si edhe "sekrete" tė tjera pėr njė shėndet tė mirė. Por studimet e bėra nga dietologėt kanė treguar efektet pozitive tė bimėve dhe ushqimeve nė shėndetin tonė, si stimulues tė sistemit imunitar, por edhe tė efektshme kundėr gripit dhe tė ftohurit. Dietologu David Grotto, nga Ēikago, nė njė libėr ka pėrmbledhur 101 ushqime tė dobishme pėr shėndetin. Ndėrsa mė poshtė, po nga ky libėr, radhiten 10 bimė dhe ushqime qė janė tė njohura pėr efektet e tyre kundėr gripit.

  Hudhra
  Megjithėse aroma e saj mund tė mos jetė e mirė pėr frymėmarrjen tuaj, hudhra ėshtė shumė e shėndetshme pėr organizmin tuaj. Ajo ėshtė e shėndetshme pėr vetė faktin sė ajo pėrmban fitokimikate qė vrasin bakteret, thithin kolesterolin dhe luftojnė kancerin. Kėtė e kanė treguar edhe pėrfundimet e studimeve tė njė shkencėtari David Grotto, nga Ēikago, i cili, i bazuar nė studimet dietologjike, ka botuar njė libėr me 101 ushqime qė mund tė shpėtojnė jetėn tuaj. Nė kėtė listė bėn pjesė edhe hudhra, sė cilės ėshtė e kėshillueshme t’i hiqet lėvozhga, tė pritet nė copa tė vogla, tė shtypet dhe pastaj tė pėrdoret.

  Kėrpudhat
  Kėrpudhat, duke filluar nga bishti e deri tė koka, apo edhe pjesa e poshtme me ngjyrė tė bardhė e "ēadrės", pėrmbajnė betaglukane, tė cilat mund tė pėrforcojnė aftėsinė tuaj pėr tė luftuar gripin dhe tė ftohurin. Sipas studimeve tė bėra, ka rezultuar se kėrpudhat forcojnė sistemin mbrojtės dhe shkatėrrojnė qelizat sėmundjeshkaktuese. Sipas dietologut David Grotto, kėrpudhat janė vėrtet tė shijshme nėse gatuhen siē duhen. Ato janė njė pjatė e pėlqyer sidomos gjatė periudhave kur jeni tė ftohur apo me grip. Ato pėrdoren si njė pjatė e dytė kur skuqen.

  Ēaji
  Nė tė vėrtetė ēaji ėshtė i njohur nga tė gjithė pėr efektet e tij kundėr gripit dhe tė ftohurit. Ai ėshtė i pasur nė kalori, nuk ėshtė i kushtueshėm dhe pėrgatitet lehtė. Ēaji pėrmban polifenole, tė cilat kanė antioksidantė mbrojtės. Polifenolet janė antibakteriale, antivirale dhe veprojnė si antiinflamatore, - thotė Uendi Bazilian, njė mjek amerikan. Sipas tij, por edhe eksperiencave jetėsore, janė tashmė tė ditura efektet pozitive qė jep ēaji nė shėndetin e njeriut. E rėndėsishme ėshtė tė njihet mėnyra dhe masa e duhur pėr pėrgatitjen e tij, pėr tė marrė rezultatin e dėshiruar.

  Tėrshėra
  Tėrshėra ėshtė e pasur nė fibra, ajo pėrmban vitaminat E dhe B, si dhe njė numėr mineralėsh dhe betaglukanesh, tė cilat forcojnė sistemin imunitar tė njeriut. Frytet e tėrshėrės, ndryshe nga ato tė drithėrave tė tjera (me pėrjashtim tė misrit), janė relativisht mė tė pasura nė lipide 5 pėr qind dhe pėrmbajnė proteina rreth 14 pėr qind, glucide tė ndryshme rreth 60 pėr qind, ku kryesori ėshtė amidoni me 55 pėr qind. Tėrshėra pėrmban edhe pak aveninė, njė substancė fuqizuese e sistemit imunitar, me strukturė ende tė panjohur dhe njė substancė estrogjene. Tėrshėra pėrdoret kryesisht nė pėrbėrjen e ushqimeve tė fėmijėve.

  Manaferrat
  Manaferra ėshtė njė frutė i ėmbėl nė shijė, shpesh mund tė ngatėrrohet edhe me qershinė. Por pėr ekspertėt e mjekėsisė popullore ky frut ėshtė mėse i pasur me vitamina dhe mineralet bazė pėr organizmin e njeriut. Pikėrisht pėr kėtė arsye rekomandohet qė ky frut tė konsumohet nga tė gjitha grupmoshat, veēanėrisht fėmijėt dhe tė moshuarit. Dukėt e pabesueshme, por ėshtė e vėrtetė. Manaferrat bėjnė tė mundur uljen e kolesterolit nė trup. Njeriu mund tė hajė sasi tė mėdha manaferrash dhe tė mos shėndoshet, pėrkundrazi ky frut bėn tė mundur rėnien nga pesha si dhe kontrollon nivelin e yndyrave nė gjak. Ky frut lufton gripin dhe tė ftohurit.

  Lakra
  Jo pak por 22 kalori mund tė pėrftojė gjithsecili nga ne nėse konsumon qoftė edhe 30 gramė lakėr tė gatuar. Mjekėsia popullore nė Evropė, Azi, kohėt e fundit edhe nė Amerikė, tregon se kjo ėshtė njė nga bimėt mė ēudibėrėse dhe mė tė domosdoshėm edhe pėr numrin e kalorive qė pėrmban. Lakra pėrmban pėrbėrės qė stimulojnė prodhimin e enzimave nė organizėm, tė cilat realizojnė prodhimin e radikaleve tė lira dhe reduktojnė simptomat gripale. Lakra mund tė hahet ashtu siē ėshtė e freskėt, mund tė gatuhet duke u zier me kujdes. Nuk ėshtė i kėshillueshėm pėrdorimi i tepėrt i lakrės turshi.

  Mjalti
  Mjalti ka aftėsi kuruese pėr vetė vitaminėn B qė pėrmban. Mjalti pėrmban veti dezinfektuese pėr plagė dhe gėrvishtje tė lėkurės. Sipas studimit tė dr. Molan, mjalti triumfon mbi 7 lloje tė ndryshme bakteresh. Kėshtu qė janė identifikuar edhe aftėsitė e tij kundėr gripit. Pėrveē shėrimit tė jashtėm, mjalti ka edhe veti kuruese tė brendshme, si nė qetėsimin e stomakut. Do tė ishin tė rekomandueshme dy lugė ēaji mjaltė nė ditė. Njė rol tė rėndėsishėm mjalti luan kundėr diarresė, sidomos pėr fėmijėt e vegjėl, pasi ėshtė njė metodė mjaft e mirė kuruese brenda njė ushqimi. Mjalti nė kėtė rast lufton bakteret dyfish mė shpejt se sa njė tretje sheqeri.

  Proteina e hirrės
  Ajo nuk ėshtė vetėm pėr trupin. Proteina e hirrės ėshtė njė zinxhir aminoacidesh, e cila ndihmon nė pėrtėritjen e muskujve dhe zhvillimin qė quhet themelimi i Ēikagos, bazuar nė dietologun David Grotto. Studimet kanė treguar gjithashtu qė ato mund tė rrisin sistemin imunitar, tė neutralizojnė efektet rrėnjėsore. Grotto rekomandon shtimin e proteinės sė hirrės te frutat. Ėshtė e rekomandueshme qė tė konsumohet gjatė periudhave gripale, sepse fuqizon sistemin imunitar dhe ndihmon qė tė largohet gjendja gripale apo gjendjet e tė ftohurit.

  Elbi
  Ėshtė njė tjetėr burim i fibrave dhe beta-glukozėve. Elbi ka treguar se pėrmirėson imunitetin aq mirė sa kolesteroli i ulėt. Antioksiduesit qė janė gjetur tek elbi, gjithashtu, mbrojnė qelizat nga dėmtimi, thotė David Grotto, autori i "101 ushqimeve qė mund tė shpėtojnė jetėn tuaj". Elbi mund tė shtohet lehtėsisht tė supėrat, mishi i zier dhe sallatat. Elbi pėrmban potasiumin, i cili ėshtė i pėrfshirė nė shumė procese jetėsore tė trupit, duke mbajtur nėn kontroll presionin e gjakut, funksionin e zemrės dhe veshkave. Kėshillohet pėrdorimi i 4-5 biskotave me elb ēdo ditė. Sidomos nėse doni tė luftoni gripin.

  Patatja e ėmbėl
  “Patatet e ėmbla janė plot me fibra dhe imunizojnė sistemin, rrisin betakarotenin”, thotė dietologu David Grotto. Mund ta fusėsh tė gjithėn nė furrėn e sobės ose nė thekėse dhe pėrgatit njė tas tė shėndetshėm me patate tė pjekura. Shikoni pėr patate me lėkurė tė errėt, tė cilat pėrmbajnė njė sasi tė madhe betakarotinė. Patatja ėshtė bimė barishtore njėvjeēare, me gjethe me push nga poshtė e me lule tė bardha, zhardhokėt e saj pėrmbajnė shumė niseshte e pėrdoren gjerėsisht si ushqim, etj. Nė mjekėsinė popullore patatja pėrdoret kundėr djegieve, plagėve dhe syve tė nxirė.


  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 20. #39
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Disa arsye pse nuk duhet tė teshtini nė publik
  Nėse nga njė teshtimė virusi mund tė prekė 150 persona, atėherė janė plot 150 arsyet pse nuk duhet tė teshtijmė nė ambiente publike. E nė fakt sipas studimeve tė kryera teshtima ndihmon nė lehtėsimin e organizmit, e sidomos gjatė gjendjeve gripale. Prandaj mė poshtė po japim disa kėshilla tė eksperteve tė shėndetėsisė tė botuara nga “Daily Mail”. Kėrkimet e zhvilluara nė Universitetin e Neurologjisė tė Pensilvanisė nė SHBA, kanė treguar se teshtimat u bėjnė shumė mirė tė gjithė njerėzve dhe se pas ēdo “apshu”, hunda punon mė nė rregull dhe ėshtė nė gjendje tė ndjejė edhe aromat mė tė lehta.
  Kjo ndodh sepse pas teshtimave, receptorėt e nuhatjes stimulohen mė shumė. Mekanizmin e nuhatjes sė njeriut e kanė studiuar shumė shkencėtarė, por ēmimin Nobel pėr kėtė e kanė marrė amerikanėt Richard Axel dhe Linda Back. Ata kanė zbuluar se njeriu ėshtė nė gjendje tė nuhasė mė shumė se 10 mijė lloje aromash tė ndryshme dhe t’i dallojė ato nga njėra-tjetra. Kjo ėshtė njė shifėr e madhe, krahasuar me aftėsitė e shqisave tė tė parit dhe tė dėgjuarit. Axeli dhe Back u morėn me studimin e gjeneve tė receptorėve albuminozė tė nuhatjes, tė cilėt reagojnė direkt ndaj molekulave. Studimet e tyre u dhanė pėrgjigje dy pyetjeve: Cilėt janė receptorėt qė pėrgjigjen ndaj molekulave qė “lėshojnė erė”? Si i pret dhe i pėrpunon truri tė dhėnat e marra prej tyre? Gjatė kėrkimeve, shkencėtarėt zbuluan se janė afro 1.000 receptorė tė ndryshėm dhe se secili prej tyre reagon ndaj disa molekulave qė lėshojnė aroma. Pastaj, sinjalet e receptorėve nėpėrmjet “penjėzave” nervorė shkojnė nė tru, ku hartohet, si tė thuash, “harta e aromave”. Truri, duket sikur thotė: “Unė vrojtoj veprimin e neuroneve tė nuhatjes N: 1,15,54. Kjo u pėrgjigjet receptorėve N:1,15,54, pra, ėshtė aromė jasemini. Ky ėshtė sistemi i nuhatjes”, thotė shkencėtari Richard Axel.
  Ja 20 kėshilla tė ekspertėve tė shėndetėsisė pėr tė shmangur pėrhapjen e piklave dhe viruseve nė ambient kur teshtini.
  1. Gjithmonė e kemi ditur se tė teshtish dhe tė kollitesh mund tė bėhesh shkak pėr pėrhapjen e viruseve tė ndryshme. Por sigurisht qė kėto rreziqe mund tė parandalohen.
  2. Njė teshtimė e vetme nė ambiente publike mund tė pėrhapė virusin nė thuajse 150 persona nė vetėm pak minuta. Pėr tė shmangur pėrhapjen e viruseve nė ajėr ėshtė e
  3. kėshillueshme qė tė mbani njė shami hundėsh pėr tė parandaluar infektimin e personave tė tjerė nė raste virozėsh.
  4. Vėrtet teshtima zgjat vetėm pak sekonda, por pėr personat rreth jush mund tė jetė problem pasi viruset mund tė pėrhapen nė mjedis nė pak minuta.
  5. Studiuesit vėzhguan 1 300 persona tė cilėt punonin nė ambiente tė mbyllura pune dhe 2-3 prej tyre ishin tė prekur nga gripi.
  6. Teshtima e tyre pėrhapte nė ambient njė sasi tė konsiderueshme virusesh. Gjatė ēdo teshtime pėrhapeshin nė ajėr rreth 100 000 pikla.
  7. Rezultatet u analizuan nga eksperti i gripit dhe tė ftohurės Dr.Roger Henderson i cili i krahasoi kėto studime edhe duke analizuar teshtimėn e tij.
  8. Pėr tė penguar pėrhapjen e kėtyre piklave qė dalin gjatė teshtimės nevojitet shamia e hundėve, e cila do tė pengonte kalimin e tyre nė mjedis.
  9. Nė ēdo teshtimė mund tė preken 10 pėr qind e personave qė gjenden pranė. Kjo ndodh edhe nė raste udhėtimesh, ambientesh tė mbyllura, sallash, etj.
  10. Nėse teshtini nė ambient pune gjatė periudhės kur ajo vjen si pasojė e gripit dhe jo alergjisė, atėherė personat qė gjenden rreth jush mund ta mbartin virusin edhe nėse nuk shfaqin simptoma gripi.
  11. Sipas studimeve piklat e teshtimės dhe pėrhapja e viruseve janė mė tė zhvilluara nė disa ambiente, pėr shembull nė autobus dhe urbanė kjo shifėr ėshtė 99 pėr qind, nė trena 96 pėr qind dhe nė ambiente pune 88 pėr qind.
  12. Sipas studimeve rreth 20 pėr qind e bashkudhėtarėve mund tė mėrziten me njė person qė teshtin vazhdimisht, dhe 33 pėr qind mund tė pėrpiqen tė shmangin kontaktin mė ajrin qė pėrmban kėto viruse.
  13. Meshkujt janė ata tė cilėt mund tė pėrhapin mė tepėr viruse, sepse ata pėrdorin mė pak shamitė, krahasuar me 81 pėr qind tė femrave qė e realizojnė atė.
  14. Mos u mėrzisni nėse pjesa mė e madhe e personave qė ju rrethojnė do pėrpiqen t’i shmangen teshtimės suaj. Vetėm 8 pėr qind e tyre mund t’iu thonė “Shėndet!”.
  15. Shumica e njerėzve (rreth 67 pėr qind) nuk preferojnė tė ulen nė autobus, trena, etj. pranė njė personi tė sėmurė.
  16. Ju nuk duhet tė mos teshtini, apo tė pėrpiqeni ta largoni teshtimėn, thjesht merrni masat paraprake pėr tė parandaluar pėrhapjen e piklave pas teshtimės nė ambient tė hapur.
  17. Mendoni pėr personat qė janė pėrreth jush para se tė teshtini. Por mos u pėrpiqni tė mbani teshtimėn sepse mund tė shkaktojė probleme shėndetėsore. Ajo ėshtė sė pari nj nevojė fiziologjike.
  18. Vėshtroni rreth e rrotull dhe gjeni nė pozicion ku teshtima juaj nuk do tė pėrplaset me asnjėrin prej tyre.
  19. Nėse jeni nė udhėtim dhe pėr momentin nuk po gjeni shaminė atėherė vendosni pėrpara gazetėn apo revistėn qė jeni duke lexuar.
  20. Shpesh herė ėshtė e kėshillueshme tė qeshni, pasi tė qenit tė lumtur ndihmon nė largimin e shqetėsimeve dhe harron teshtimat.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 21. #40
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Vaksinimi s’ėshtė mėnyra e vetme pėr tė parandaluar gripin
  Ju mund tė mbroheni nga gripi edhe sikur tė mos e merrni vaksinėn kundėr tij kėtė vit. Kėto masa tė thjeshta mund tė pengojnė pėrhapjen e mikrobeve dhe t’ju mbrojnė qė tė mos sėmureni: Shmangni kontaktet nga afėr. Shmangni kontaktin me njerėzit e sėmurė. Kur jeni sėmurė, qėndroni larg tė tjerėve qė tė mos sėmuren edhe ata. Kur jeni sėmurė, qėndroni nė shtėpi. Kur jeni sėmurė, po tė jetė e mundur mos shkoni nė punė, nė shkollė dhe mos kryeni punė tė tjera jashtė shtėpisė. Nė kėtė mėnyrė ndihmoni qė tė mos sėmuren tė tjerėt prej jush.

  Mbuloni gojėn e hundėn
  Mbuloni gojėn e hundėn me njė shami letre kur kolliteni ose teshtini. Kjo mund t’i mbron ata qė ndodhen pranė jush qė tė mos sėmuren.
  Pastroni duart
  Larja shpesh e duarve ju ndihmon qė tė mbroheni nga mikrobet. Mos prekni sytė, hundėn ose gojėn, Mikrobet shpesh pėrhapen kur dikush prek diēka tė ndotur me mikrobe dhe pastaj prek sytė, hundėn ose gojėn e vet. Ndjekja e disa rregullave tė tjera tė mira si gjumi i plotė, angazhimi nė aktivitete fizike, shmangia e stresit, pirja e ujit dhe ushqimi i mirė, ju ndihmojnė pėr tė gėzuar shėndet tė mirė gjatė dimrit si dhe gjatė gjithė vitit. Pėrveē kėsaj, ka ilaēe antivirale kundėr gripit qė mund tė pėrdoren pėr ta parandaluar ose luftuar atė nėse fillohet tė merren brenda dy ditėve tė para tė sėmundjes.

  Pėrse kollitemi dhe teshtijmė
  Nėse mikrobet kalojnė nėpėr hundėn dhe gojėn tuaj, trupi pėrpiqet t’i nxjerrė ato jashtė. Kolla dhe teshtitja nxjerrin jashtė mikrobet nga mushkėritė dhe rrugėt e frymėmarrjes. Tė vjellat dhe diarreja nxjerrin mikrobet qė kanė hyrė nė stomakun dhe zorrėt tuaja.
  Pse ėnjten plagėt?
  Kur mikrobet hyjnė nėn lėkurė, rruazat e bardha tė gjakut i gjejnė shpejt ato. Kėshtu lėshojnė histaminė, e cila bėn qė gjaku tė grumbullohet nė kėtė zonė. Zona e mbushur me gjak irritohet-skuqet, fryhet, nxehet dhe bėhet shumė e ndjeshme ndaj dhembjes. Lėkura e irrituar nuk ėshtė gjithmonė e dėmtuar – sistemi juaj imunitar po bėn punėn e tij.
  Ēfarė bėjnė antitrupat?
  Antitrupat janė molekula qė gjejnė mikrobet dhe u ngjiten atyre. Ka miliona antitrupa tė formave tė ndryshme qė notojnė nė lėngjet e trupit tuaj. Kur njė antitrup takon njė mikrob nė formė tė ngjashme, ai e fut brenda dhe njofton rruazat e bardha tė gjakut tė sulmojnė mikrobin.
  Sistemi imunitar
  Sa herė teshtini, kolliteni, villni, gėrvishteni, ju pickon njė insekt, vriteni, ėnjteni, skuqeni, ftoheni, ju pėrzihet, keni rrufė, diarre apo temperaturė, ajo qė ndodh nuk ėshtė veēse aktivizimi i sistemit tuaj imunitar. Sistemi juaj imunitar gjuan pa pushim mikrobet dhe bėn tė pamundurėn pėr t’i izoluar, shkatėrruar ose pėr t’i flakur ato jashtė trupit tuaj.
  Efektet e lėngut tė mollės
  Duhet theksuar se pirja e rregullt e lėngut tė mollės nuk lejon formimin e gurėve nė veshka dhe ndikon mirė tė njerėzit, qė kanė vuajtur nga verdhėza. Mjeku rekomandon pirjen e ēajit tė mollės 3 herė nė ditė 1 gotė, por gjithmonė pas bukė. Lulet e mollės pėrdoren nė formėn e ēajit qė qetėson kollėn. Pėr kollėn e butė kėshillohet 1 kokėrr molle, lėngu i njė kokrre limoni, 2 lugė mjaltė dhe pak ujė. Molla pritet nė kubikė tė vegjėl dhe zihet me ujė sė bashku me lėngun e limonit. Mė pas shtohet mjalti dhe lihet deri sa tė formohet njė masė e trashė si qull. Kura e pėrgatitur pėrdoret disa herė nė ditė nga 1 lugė gjelle. Kurse gjethet e kėsaj peme pėrdoren pėr lehtėsimin e ėnjtjeve nė trup. Njė grusht nga kėto gjethe hidhen nė 2 litra ujė dhe lihen tė zihen pėr 20 minuta. Ēaji pihet 2 herė nė ditė nga gjysmė gote para buke. Molla zvogėlon kolesterinėn nė gjak dhe preferohet si preventiv pėr arteriosklerozėn dhe hipertensionin nė gjak. Ėshtė mirė tė konsumohen 3 kokrra molle nė ditė.

  Cilat ushqime do t’ju mbrojnė nga gripi

  Karota si truprojė
  Duke marrė sasi tė madhe tė pemėve dhe perimeve tė freskėta ngjyrė portokalli dhe tė gjelbėr, sikur qė janė karota, kungulli, spinaqi dhe lakra, do tė keni nivel optimal tė vitaminės A nė organizėm, i cili ruan integritetin e lėkurės dhe mukozės, duke penguar hyrjen nė trup tė mikrobeve, viruseve dhe shkaktarėve tė tjerė tė sėmurjeve.
  Mishi i kuq forcon mukozėn
  Gjėsendet ushqimore tė pasura me proteina ndihmojnė nė ruajtjen e funksionit normal tė mukozės sė veshėve, fytit dhe hundės, qė paraqesin mbrojtjen e parė kundėr sulmit tė virusit. Mishi i kuq, ai i pulės, peshqit, vezėt, produktet e qumėshtit, perimet, bishtajat, pemėt me gėzhojė, farat dhe produktet nga soja pėrmbajnė tė gjithė pėrbėrėsit e nevojshėm qė e forcojnė epitelin e qelizave tė mukozės, prandaj duhet tė konsumohen tė paktėn njė herė nė ditė.
  Speci, antioksiduesi mė i fortė
  Nėse tashmė ju ka sulmuar virusi, duhet ta dini se organizmi lufton kundėr tij me rruaza tė bardha tė gjakut, ku prodhimin e tyre e pėrshpejton vitamina C. Meqė kjo vitaminė nuk ruhet nė organizėm, duhet qė ta merrni nė sasi tė mėdha me ushqime. Speci, majdanozi, lulelakra, perimet me fletė, bizelet, portokalli, mandarina; janė disa nga ushqimet me vitaminė C.
  Sardelet mbrojnė nga ftohja
  Qelizat T janė, po ashtu, tė rėndėsishme pėr luftimin e viruseve. Zinku ėshtė elementi kyē pėr krijimin e kėtyre qelizave. Sapo tė bjerė niveli i zinkut nė organizėm, organizmi bėhet mė i ndjeshėm ndaj infeksioneve, ftohjes dhe gripit. Burim natyror i zinkut janė sardelet, mishi i lopės, spinaqi, etj.
  Tė kuqtė e vezėve forcojnė organizmin
  Hekuri ėshtė minerali i dytė pėr nga rėndėsia, kur bėhet fjalė pėr imunitetin. Pa praninė e tij, organizmi nuk mund ta absorbojė oksigjenin. Mungesa e tij shkakton dėmtim tė sistemit imunitar.
  Ushqimet qė kanė zink, kanė edhe hekur, por ky mineral mė sė shumti gjendet nė tė kuqtė e vezėve, nė bukėn e vrugtė, lakėr, etj.
  Hudhra mbyt viruset
  Hudhra pėrmban substancėn e quajtur alicinė, e cila lirohet me
  rastin e shtypjes, apo grirjes sė hudhrės. Studime tė shumta kanė treguar se kjo substancė eliminon aftėsinė e virusit qė t’i sulmojė qelizat e organizmit, apo qė t’i dėmtojė ato. Hudhra, po ashtu, forcon edhe imunitetin.
  Turshitė, tė shėndetshme
  Me gjithė disa studime qė mė parė thoshin se turshitė nuk janė ushqim i preferuar, kohėve tė fundit gjithnjė e mė shumė ka ekspertė qė thonė se ato janė burim i dobishėm i vitaminave gjatė dimrit. Natyrisht, kjo vlen pėr turshitė qė nuk pėrmbajnė konservues, apo aditivė. Po ashtu edhe sasia e kripės nuk guxon tė jetė e madhe. Apo, turshitė shpėlajini para se t’i hani, ngase kripa shkakton ngritjen e shtypjes sė gjakut.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

Faqja 2 nga 3 I pariI pari 123 FunditFundit

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •