Kompleksi - Ventus - Sport Center - Pishina
Faqja 1 nga 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatet 1 nga 20 e 54

Temė: Ilace popullore

 1. #1
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Ilace popullore

  MJALTI prodhon rezultate efektive kur perdoret per plaget sepse ka veti antibakteriale (antibacterial quality) qe te mbron nga infeksionet. Gjithashtu heqen helmimet apo materialet e huaja dhe ulen "edema" ose fryrjen pra ka aktivitet "anti-inflammatory".

  "Egziston nje bimė e kuqe, e madhe sa njė kokėrr portokalli qė njihet nė botanikė me emrin GARCINIA CAMBOGIA. Kjo bimė thahet dhe bluhet duke e bėrė nė kėtė mėnyre pluhur.

  Ky pluhur ka pasur pėrdorime tė ndryshme pėr shumė e shumė vite me radhė.

  Nė Indi pėrdoret pėr infeksione te ndryshme. Gjithashtu ėshtė pėrdorur si punė ēamēakizi pėr tė mbajtur tė shėndetshėm dhėmbėt dhe mishin e dhėmbėve. Ne Indi, gjithashtu pėrdoret si erėz nė gatim, sidomos nė gjellėt e famshme indiane “Keri”.

  Nė disa vende bima ėshtė pėrdorur si afrodiziak (nxitės i epshit seksual).

  Nė Kinė pėrdoret nė diabetin tipi 2, nė disa sėmundje mėlēie dhe pėr parazitė."


  KURA PER ULCERA

  A.lule basani eshte nje nga bimet me te rendesishme qe rekomandohet pėr kurimin e ulceres ne stomak.

  Ēaji i perfituar nga zierja e kesaj bime ne nje perzierje me vajin e ullirit, lihet per rreth 40 dite ne nje ene prej qelqi. Kur kjo mase te marre nje ngjyre te kuqerremte, atehere mund te perdoret.

  Masa e krijuar ne forme kremi mund te perdoret cdo mengjes derisa ajo te jape rezultatin e deshiruar

  B.Perzierja e majdanozit, Gremit dhe Mustaqeve te Misrit.

  Lengu i perftuar nga keto bime pihet per 5-6 dite. Pas kesaj perzihet nje luge piper i zi i bluar, 1luge sheqer, pak kine e shtypur dhe vezė e rrahur.

  Me kete perzierje behen hape, te cilat pihen nga 3 ne dite. Edhe ky mjekim perseritet per 6 dite radhazi

  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga sweetzzinna : 19-08-08 nė 10:25
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 2. #2
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  HURDHA
  nqs keni kolesterolin e larte,cdo mengjesi rekomandohet te pertypni gjysem boceje hurdh
  nqs vuani nga mos tretja e ushqimit,zieni dy boce hurdha ne 200ml qumesht,kjo gje i rekomandohet dhe atyre qe vuajne nga azma


  FRUTA_Ilace Popullore per te mposhtur anemine

  Te semuret anemike duhet te konsumojne ushqime te pasura me hekur, si mish, peshk, shpretke, veze, perime, fruta etj. Ketyre te semureve u keshillohet perdorimi i frutave te fresketa, qe permbajne vitamine C, e cila ndihmon ne absorbimin ose marrjen e hekurit. Nese pijnė kafe, ēaj, kakao apo edhe lengje te tjera, qe permbajnė kafeine, duhet t’i marrin dy ore para ose pas ushqimit, sepse veshtiresojne absorbimin e hekurit.

  HURMA
  Per kurimin e kesaj semundjeje nė mjekesinė popullore perdoren pothuajse te gjitha pjeset e bimės, frutat, gjethet, degėt, rrėnjėt etj. Nė vendet arabe ėshtė ushqim kryesor, i cili shuan urinė pėr shkak tė pėrbėrjes sė celulozės. Hurmat kanė gjetur pėrdorim tė mirė kundėr anemisė.

  KARROTA
  Karrota ėshtė e pazėvendėsueshme pėr shėndetin e njeriut. Lėngu ditor i karrotės nė sasi prej 50-150 gr ėshtė ilaē efikas te tė sėmurėt, qė vuajnė nga anemia. Karrota nė periudhė rekord e rregullon pastrimin e gjakut.

  RREPA E KUQE
  Tė sėmurėve u kėshillohet pirja ēdo ditė e 150 ml lėng tė rrepės sė kuqe, para buke, apo tė konsumohet sa mė shpesh domatja. Duhet tė marrin, gjithashtu, ēdo ditė 10 - 15 fruta tė mandarinės pėr njė kohė prej 20 - 25 ditė.

  GJETHE HITHRE
  Njė kurė e efektshme ėshtė edhe ajo e pėrgatitur nga 250 gramė gjethe hithre, 10 gramė uthull dhe 10 gramė gjethe delli. Tė gjitha kėto vendosen nė 1 litėr ujė tė ftohtė, ku qėndrojnė 12 orė. Pastaj zihen pėr 10 minuta, ėmbėlsohen sipas dėshirės me mjaltė dhe pastaj sėrish mbyllen dhe qėndrojnė tė mbyllura pėr 20 minuta. Kullohen dhe pihen gjatė tėrė ditės me lugėn e kafesė.

  LULESHTRYDHJA
  Ėshtė bimė shumėvjeēare me shije tė hidhur nė tė ėmbėl. Nė fitoterapi pėrdoren gjethet, rrėnja dhe lulet. Gjethet e reja tė kėsaj bime janė mjaft tė pasura me vitaminė C, me kripėn natyrore, e cila bėn pastrimin e gjakut. Nė shumė vende pėrdoret si sallatė, sidomos pėr ata qė vuajnė nga anemia. Luleshtrydhja pėrmban glikozidet e hidhura, insulinėn, taninet, vitaminėn B, C dhe provitaminėn A, shumė minerale, ka pėrqindje tė lartė tė kripėrave tė kaliumit, sidomos nė gjethe, karotenoide, proteinė, pektinėn, holinėn etj.

  FIKU

  Ėshtė njė frut, qė pėrmban shumė karbohidrate, albuminė, yndyrė. Pėrdoret i freskėt, i tharė dhe i pėrpunuar nė produkte tė ndryshme. Rekomandohet tė pėrdoret nga personat e dobėsuar, nga anemikėt dhe nga ata qė ndiejnė shumė tė ftohtė, pasi i japin organizmit forcė dhe nxehtėsi. Njė tjetėr mėnyrė pėr kurimin e tė sėmurėve me anemi ėshtė edhe pirja e tri lugėve kafeje nė ditė nga masa e pėrftuar nga shalqini, karafili, mastiku dhe sheqeri. Tre kokrra shalqini mbushen me 50 gr karafil dhe 100 gr mastikė. Pasi piqen u hidhet sheqer. E gjithė masa e krijuar zihet derisa tė mpikset mirė dhe pihet ēdo ditė.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 3. #3
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  PER KURIMIN E SYVE!

  Eufrazia
  ėshtė bimė njėvjeēare, gjysmėparazite, e cila lidhet te rrėnjėt e barėrave. Lulet janė me ngjyrė tė bardhė ose rozė me pika tė verdha tė ndritshme nė qendrėn e lules. Shija e bimės ėshtė e hidhur. Bimėn mund ta gjejmė nėpėr livadhe dhe nėpėr tė gjitha vendet e mbuluara me bar. Nė mjekėsinė popullore pėrdoret e gjithė bima nė lulėzim. Kjo bimė pėrdoret pėr shėrimin e sėmundjeve tė syve, tė konjuktovitisit (qepallės), blefaritisit, iridociklitisit. Pėrveē efektit tė saj nė skuqjen dhe infektimet e syrit, ekziston tradita e pėrdorimit tė eufrazisė edhe nė sėmundjet serioze tė syrit, si katarakti, madje edhe dobėsimi i shikimit.

  HURMA
  Pėrdorimi i shpeshtė i frutit tė hurmės, ēon nė mosprekjen e sėmundjeve tė syrit dhe sidomos tė alergjisė.

  PATATJA
  Patatja i ngjan bukės, ndonėse pėr nga pėrbėrja e vitaminave dhe kripėrave minerale u pėrngjan perimeve. Ajo pėrmban sasi tė mėdha tė kaliumit si element kryesor pėr organizmin e njeriut. Nė mjekėsinė popullore ajo pėrdoret nė rastet e alergjive tė syve si dhe kur poshtė tyre janė krijuar rrathė tė zinj. Pritet njė fetė e vogėl patateje dhe mė pas e presim nė gjysmė. Secila prej fetave vendoset poshtė syve dhe lihen aty pėr 20 minuta. Ky veprim pėrsėritet disa herė nė mbrėmje.

  TRENDAFILI MAJIT
  Nė 100 ml verė zihet 50 gr fletė luleje trėndafili tė majit. Me ujin e trėndafilave lahen sytė dhe fletėt vendosen nė sy pėr pak kohė. Kjo mėnyrė do tė ēonte nė pėrmirėsim tė skuqjes sė syve. Njė tjetėr kurė pėr qetėsimin e skuqjes sė syve ėshtė larja e tyre me lėngun e kamomilit. Larja e syve me kamomil do tė zgjasė deri sa mos tė ketė mė probleme.

  MANAFERRA
  Pėr tė pėrmirėsuar shikimin e dobėt pihet ēdo ditė njė gotė me lėng karrote. Pėr tė pėrmirėsuar shikimin gjatė natės pėrzihen 30 pika lėng manaferrash me 50 gramė ujė. Kjo masė pihet tri herė nė ditė. Gjithashtu mund tė pihen dy gota me lėng manaferre nė ditė. Pėr tė lehtėsuar lodhjen e syve vendosen feta kastraveci mbi qepallat e mbyllyra dhe mbahen pėr 15 minuta.

  VITAMINA
  Vitaminat dhe mineralet janė tė domosdoshme pėr funksionimin sa mė mirė tė syve. Vitamina A pėrmirėson shikimin natėn. Ushqime tė pasura me vitaminė A janė perimet e gjelbra, karrotat, spinaqi, por edhe vezėt, djathi dhe gjalpi. Vitamina B, redukton skuqjen e syve dhe mund te ndihmojė sytė qė janė tė ndjeshėm ndaj dritės. Ushqime tė pasura me vitaminė B1, B2,B3, B6, B12 janė makaronat, buka, qumėshti, kėrpudhat, peshku ton, arrat, bananet, melēitė. Karoteni ndihmon nė forcimin e syve tė dobėt. Ushqime tė pasura me karoten janė karrotat, lakrat dhe bishtajat

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 4. #4
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Drejt Sherimit Te Melcise!

  MENDER

  Ėshtė mjaft e pėrhapur nė natyrė. Nė Shqipėri njihet me emrat: mendėr, dhjozmė, mendėrz, nane, mendėr e butė. Mendra shtėpiake ėshtė bimė shumėvjeēare. Gjethet e saj kanė formė vezake, ndėrsa lulet janė nė majė tė kėrcellit, tė formuara nga lulėzat e vogla. Karakterizohet pėr nga aroma e mentolit, pėr kėtė kultivohet dhe nėpėr kopshte. Nė mjekėsinė popullore ėshtė mjaft i pėrhapur pėrdorimi i kėsaj bime. Ēaji nga gjethet e kėsaj bime, tė cilat duhen mbledhur para se tė lulėzojė, pėrdoret edhe kundėr dhembjes sė mėlēisė, sėmundjeve tė lėkurės, kundėr tendosjeve psikike, streseve, kundėr reumatzmės.

  SHEREBELA

  Njė bimė tjetėr pėr kurimin e sėmundjeve tė mėlēisė ėshtė edhe sherebela. Bima e sherebelės rritet kryesisht nė shpate gėlqerore, nė kullota. Gjethet e saj pėrmbajnė vaj esencial, saponinė, alkaloide, lėndė regjėse, rrėshirė. Nė gjethe e saj janė gjetur edhe acid fumarik, glukozė dhe pentozė, vitamina B1 e C. Nė mjekėsi ekstrakti i fituar nga gjethet pėrdoret si mjet pėr kurimin e mėlēisė sė zezė e tė tėmthit. Ai merret nė formė ekstrakti tė lėngėt, 1 deri 3 gramė nė ditė, nė formė infuzi 4 lugė kafeje. Vaji esencial i pėrftuar nga gjethet pėrdoret nė industrinė e parfumerisė dhe nė kozmetikė. Pėrqindje mė e lartė vaji esencial nga gjethet e sherebelės mjekėsore mund tė pėrfitohen para lulėzimit tė saj. Edhe frutat luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė kurimin e kėsaj sėmundjeje.

  RRUSHI
  Rrushi rekomandohet pėr tė sėmurėt, qė vuajnė nga mėlēia. Rrushi pėmban sasi tė konsiderueshme sheqeri, kripėra tė kalēiumit, hekur, vitamina B dhe C. Pėr shkak tė sasisė sė pėrbėrėsve tė tij, lėngu i rrushit ėshtė ilaē efikas te sėmundjet e mėlēisė.

  KARROTA

  Edhe karrota, njė nga perimet e pazėvendėsueshme pėr shėndetin e njeriut, ndihmon nė kurimin e sėmundjeve tė ndryshme. Karrota ka pėrmbajtje tė lartė nė elemente ushqyese. Karrota ėshtė burim i vitaminės A, qė ndodhet nė lėkurėn e saj. Pėr kėtė arsye, karrota duhet larė mirė dhe nuk duhet qėruar. Pėrdoret gjerėsisht nė supė pėr parandalimin e sėmundjeve tė ndryshme, sidomos pėr mjekimin e sėmundjeve tė mėlēisė sė zezė, tėmthit, veēanėrisht tė cerozės sė mėlēisė. Tė sėmurėve u kėshillohet tė hanė karrota ēdo ditė.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 5. #5
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  PER TE PARANDALUAR KOLLEN


  Kolla mund tė jetė akute dhe kronike. Kolla akute zgjat deri nė tri javė, ndėrsa ajo kronike shkon deri nė 8 javė. Kolla shkaktohet nga sėmundje tė ndryshme si ftohja nė mushkėri, bronkiti kronik, astma bronkiale ose sėmundjet alergjike.
  Lėngjet e frutave dhe ēajrat e shumėllojshėm me prejardhje bimore japin efekte lehtėsuese nė rrugėt e frymėmarrjes dhe nė fyt, duke bėrė qė kolla tė zbutet. Mjekėt rekomandojnė pirjen nė sasi tė mėdha tė kėtyre lėngjeve, 2 deri nė 3 litra nė ditė. Gjithashtu ata kėshillojnė qė, tė sėmurėt qė kanė kollė, tė pijnė ujė tė ėmbėlsuar me mjaltė.
  Sipas tyre kjo ėshtė njė kurė mjaft e mirė pėr tė larguar kollėn.
  Ēaji i lulėkuqes
  Njė bimė mjaft frytdhėnėse nė luftėn kundėr kollės sė shkaktuar nga mushkėritė dhe pezmatimi i bronkeve ėshtė edhe lulėkuqja. Nga kjo bimė pėrdoren vetėm petalet e saj. Ēaji i lulėkuqes pihet i ėmbėlsuar me mjaltė, sepse ai jo vetėm i jep ėmbėlsi ēajit, por ndihmon edhe nė pėrmirėsimin e fytit. Petalet e bimės, pasi janė tharė, hidhen nė gjysmė gote me ujė. Lihen pėr 30 minuta dhe nga lėngu i pėrftuar pihet 1 e treta e masės. Kėto ēajra shėrbejnė edhe nė rastet, kur kolla shoqėrohet me gėlbazė, pasi e bėjnė mė tė lehtė nxjerrjen jashtė tė saj pėrmes kollitjes.

  Lulja e Blirit

  Njė tjetėr bimė qė pėrdoret kundėr kollės ėshtė edhe lulja e blirit. Mjekėt kėshillojnė tė pihet 3 deri nė 4 gota me ēaj bliri nė ditė nga njerėzit qė kanė kollė. Efektet do tė jenė tė menjėhershme.

  Fieri i Gurit

  Njė tjetėr mėnyrė qė pėrdoret nga mjekėsia popullore pėr largimin e kollės ėshtė fieri i gurit. Ēaji i pėrftuar nga fieri pihet ēdo mėngjes nga njė gotė.

  Ēokollata


  Njė grup shkencėtarėsh kanė vėrtetuar se ēokollata ėshtė njė ushqim mjaft e mirė kundėr disa sėmundjeve. Merita i takon teobrominės, njė substancė qė ndodhet nė farat e kakaos, e cila ka rezultuar se ėshtė mė efikase se kodeina, njė nga qetėsuesit mė tė mėdhenj tė kollės kronike. Kjo substancė vepron duke bllokuar aktivitetin e “nervit endacak”, qė luan njė rol kyē pėr shkaktimin e kollės. Studiuesit e kanė eksperimentuar substancėn nė 10 vullnetarė tė shėndetshėm, ndėrsa njė grup tjetėr ka marrė njė dozė pa kėto efekte. Pėr tė vlerėsuar efektin, mė pas kanė matur nivelin e kapsaikinės, qė shėrben pėr tė shkaktuar kollėn, te grupet e ndryshme. E pėr tė bėrė tė mundur qė vullnetarėt qė kishin marrė teobrominėn, tė kolliteshin, ėshtė nevojitur njė sasi mė e madhe kapsaikine nė krahasim me tė tjerėt. “Ky pėrbėrės i ēokollatės duket mjaft i mirė ndaj kollės dhe ajo qė duhet
  nėnvizuar ėshtė fakti se nuk ka efekte anėsore si trajtimet e tjera tipike qė janė pėrdorur deri mė sot”,- thonė studiuesit.
  Kolla mund tė jetė akute dhe kronike. Kolla akute zgjat deri nė tri javė, ndėrsa ajo kronike shkon deri nė 8 javė. Kolla shkaktohet nga sėmundje tė ndryshme si ftohja nė mushkėri, bronkiti kronik, astma bronkiale ose semundjet alergjike

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 6. #6
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Ilace popullore per djersen

  Sherebela

  Rritet kryesisht ne shpate gelqerore, ne kullota, nga zona e ulet e deri ne ate sub-alpine. Gjethet e saj permbajnė vaj esencial 2 %, saponine, alkaloide, lende rregjese, rreshire.
  Vaji esencial perbehet nga 40-47 % tujon, borneol, cimol, kamfor, pinen, dipenten, linalool. Ne gjethe jane gjetur edhe acid fumarik, glukozė dhe pentozė, vitamina B1 e C, lenda e hidhur e quajtur pikrosalvinė, fitoncide me veti baktericide, enzime. Ne mjekesi ekstrakti i fituar nga gjethet, perdoret si mjet pėr pakesimin e djerses. Ai merret nė formė ekstrakti tė lenget 1 deri 3 gr ne dite, ne forme infuzi 4 luge kafeje. &Ccedilaji i perftuar nga zierja e bimes perdoret per pastrimin e gjakut, kunder djersitjes gjate nates. Perqindje me e larte vaji esencial nga gjethet e sherebeles mjekesore mund te perfitohen para lulezimit te saj.

  Gjethet e arres

  Kembet duhen lare ne uje te vaket, ku me pare eshte zier gjethja e arres apo e plepit, me pas behet masazh me alkool ne te cilin eshte shtuar pak kamfor dhe jod. Lekura e kembeve kur te thahet duhet te lyhet me talk apo puder.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 7. #7
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim


  per kolesterolin:

  Ver nje kokeer qep ne gote me uje per gjithe naten. Pije ujin ne mengjes dhe perserite kete proces per nje jave rresht - do shohesh qe kolesteroli do te ulet drastikisht.
  natyrisht pas cdo pirje laj dhembet 7 here dhe shpelai dy here. Mer pushim nga puna per nje muaj se ajo aroma e qepes eshte veshtire te hiqet.  gjethet e rrushit te zi [lat.Vitis vinifera.]jane bime qe ndihmojne ne menyre te persosur per problemet e qarkullimit te gjakut.
  si psh kembet e renda e te fryra, variset, hemoroidet, Qarkullim jo i rregullte i gjakur... Keto gjethe permbajne nje supstace qe quhet anthocyanosides e cila i jep gjetheve edhe ngjyren e kuqe gjate stines se vjeshtes. Kjo supstance ka per karacteristike aktivitetin vitaminik te supstances P, qe do te thote, rrit ndjeshem rezistencen dhe tonikun e venave e te artereve...
  Mundt ta perdorni si "infuzjon".. Gjethet e thare mund te lehen ne uje te valuar perqate 5 deri ne 10 min.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 8. #8
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Diarreja!!! Si ta ndaloni!

  Diarreja shoqėrohet me dhimbje barku. Dhimbjet dhe spazmat e barkut kanė dhe mjekimin e tyre popullor. Diarreja nuk ėshtė njė sėmundje, por njė simptomė. Pėr diarre flitet kur heqja e barkut ėshtė mė e shpeshtė se tre herė nė ditė. Kur ajo zgjat deri nė disa ditė flitet pėr diarre akute, nėse ajo zgjat mė tepėr kemi tė bėjmė me diarre kronike. Shpesh shoqėrohet me tė vjella.
  Veze te zjere personalisht do te ishte refleksi im i pare. Ne kete artikull nuk e permendin fare pasi nuk eshte nje kure popullore per kete simptome
  Manaferra
  Mjekėt sugjerojnė se pėr pėrgatitjen e mjekimit merren 100 gramė gjethe dhe majė lastarėsh tė manaferrės, pastrohen, shtypen dhe vendosen tė zihen nė 1 litėr ujė. Lėngu i fituar pihet nga njė gotė para buke.
  Lengu i Frutave
  Po kėshtu, njė tjetėr kurė popullore pėr diarrenė ėshtė edhe lėngu i frutave. Pėr pėrgatitjen e tij nevojiten 150-200 gramė fruta, qė duhen zjerė me 250 ml verė. Nga lėngu i fituar pihet nga njė filxhan kafeje e ngrohtė.
  Mendra dhe Kamomil
  Njė tjetėr kurė ėshtė dhe ajo e pėrgatitur nga 50 gramė mendra dhe 50 gramė kamomil, tė cilat pėrzihen. Nga pėrzierja merren tri lugė gjelle dhe vendosen nė 500 ml ujė tė valuar. Mbyllen pėr dy orė dhe pihen. Para buke nuk duhet tė ėmbėlsohen, ndėrsa pas buke duhet ta ėmbėlsoni ēajin. Pėr dhimbjet e barkut dhe spazmat, kur duket se janė tė forta, pėrdoren 3-4 thelpinj hudhre tė shtypura imėt, qė vendosen mė pas nė 100 ml raki tė fortė rrushi. Kjo masė pihet disa herė kur ndiejmė dhimbjet, derisa ato tė ndalen. Ata qė janė prekur nga diarreja dhe qė pranojnė ushqim solid duhet tė hanė banane, oriz pilaf, drithėra tė ziera, mollė dhe mish tė zier.
  Frutat e bimėt
  Nė mjekėsinė popullore hurmat kanė gjetur pėrdorim tė mirė kundėr anemisė, te sėmundjet e aparatit tretės, tė cilat shoqėrohen me diarre (jashtėqitje e shpeshtė). Me mjaft sukses pėrdoret te sėmundjet e mėlēisė, zemrės, syrit dhe sistemit nervor. Karrota, po ashtu, ėshtė perim i pazėvendėsueshėm pėr shėndetin e njeriut.
  Ajo rregullon tretjen nė lukth, duke aktivizuar qelizat parietale tė tij, e njėkohėsisht rrit peristaltikėn e zorrėve, por ndėrkohė ėshtė efikas te diarrea.
  &Ccedilaji i pėrftuar nga kokrrat e trėndafilit
  &Ccedilaji i pėrftuar nga kokrrat e trėndafilit pėrdoret nė rastet kur sėmundjet janė tė shoqėruara me diarre. Shtatė deri tetė kokrra tė copėtuara tė trėndafilit zihen pėr 10 minuta. Ky ēaj pėrdoret 2 herė nė ditė nga njė gotė.
  Mersina
  Edhe mersina ėshtė e mirė pėr tė kuruar diarrenė. 15 deri 30 gjethe tė copėtuara mersine hidhen nė njė litėr ujė dhe lihen tė valojnė pėr 5 minuta. Pasi ziejnė lihen tė mbuluara pėr 15 minuta. Kjo masė pihet e ėmbėlsuar nga 4 deri 6 lugė gjelle nė ditė.
  Caji i levores se Vidhit
  Ndėrsa i fundit ėshtė ēaji i lėvores sė vidhit, qė pėrdoret i ėmbėlsuar dhe shėrben nė rastet e diarresė. Po pėr kėtė arsye pėrdoret edhe ēaji i bimės sė lule bishtamidhit. Edhe ky pihet i ėmbėlsuar me sheqer ose mjaltė, sipas dėshirės. Ky ēaj pihet sa herė qė shfaqen shenjat e diarresė.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 9. #9
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Si te qetesojme Apandecitin?

  Apandeciti nuk kurohet, por mund tė hiqet. Gjithsesi, mjekėsia alternative vjen nė ndihmė me njė mėnyrė pėr parandalimin e dhimbjeve tė shkaktuara prej tij. Mjekėt specialistė rekomandojnė njė kurė krejtėsisht tė veēantė me bimė.

  Hudhra

  Katėr kokrra hudhra, pasi shtypen mire, u shtohet 2 lugė miell dhe uthull. Kjo masė pėrzihet mirė deri sa bėhet nė formė brumi. Gjatė kohės sė dhimbjeve tė apandecitit, brumi vendoset nė anėn e djathtė nė vendin ku ndodhet apandeciti. Kjo mė pas do tė evitonte nė mėnyrė tė shpejtė dhimbjet, por gjithsesi kjo ėshtė e pėrkohshme, pasi pėr kurimin e tij duhet ndihma e mjekut.

  Shkaqet e Shfaqjes

  Disa nga shkaqet e shfaqjes sė apendecitit janė bllokimi i hapėsirės brenda apendiksit dhe rritja e presionit nė tė nga felikatet, zmadhimi i gjendrave limfatike nė tė, farėrat e ndryshme bimore si dhe krimbat qė gjenden nė zorrė.

  Zhvillimi

  Sipas mjekut specialist Agron Demi, mekanizmi i zhvillimit tė kėsaj sėmundjeje kalon nė disa faza, duke filluar nga bllokimi i hapėsirės brenda apendiksit, qė ēon nė shumėzim tė shpejtė tė mikrobeve tė tij. Pas kėsaj faze, tendosja e apendeksit ēon nė rritje tė presionit venoz nė tė dhe komprementimi i furnizimit me gjak ēon nė edemė (fryrje) tė mukozės. Nga prishja e mukozės bėhet vėrshimi i bakterieve dhe trashjes sė pareteve tė apendiksit. Faza pėrfundimtare e zhvillimit tė apendeksit ėshtė kur ai shfaqet tejet i fryrė e i zmadhuar, ēahet dhe pėrmbajtja e tij me qelb derdhet e lirė nė hapėsirėn e barkut.
  Si dallohet?
  Njė ndėr shenjat qė sinjalizon shfaqjen e apendiksit ėshtė dhimbja, e cila pėr 4 deri nė 6 orė lėviz nga zona rreth kėrthizės drejt zonės sė djathtė, duke u ulur poshtė. Kjo dhembje nė kuadratin e poshtėm tė djathtė shtohet, nga kolla lėvizjet dhe goditja nė anėn e kundėrt. Njė shenjė tjetėr, qė vihet re nė rastet kur i sėmuri ėshtė i prekur nga apandeciti janė edhe tė vjellat ose tė pėrzierat. Shpesh kėta njerėz kanė mungesė tė oreksit si dhe temperaturė deri nė 37,4 gradė. Megjithatė zona mė e dhimbshme varion shumė nga vetė vendosja e apendeksit. P.sh pacienti paraqitet vetėm me probleme tė dizurisė, nė qoftė se apendeksi ėshtė i vendosur poshtė duke ngacmuar fshikėzėn e urinės. Tė prekurit nga apendeciti kanė rritje tė rruazave tė bardha tė gjakut nga 10 mijė nė 20 mijė.
  Shpesh njerėzit qė vuajnė nga apandeciti kanė ndėrlikime tė ndryshme. Ndėr mė tė rrezikshmet ėshtė ēarja e apendiksit, i cili ēon nė infektim masiv tė organeve tė barkut, pėr shkak tė qelbit qė ai pėrmban. Njė rrezik ėshtė edhe infektimi i cipės sė barkut, pėr shkak tė qelbit si dhe absesi rreth tij.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 10. #10
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Per kurimin e acarimit te bajameve...

  Lule pjeshke:
  Pėr pėrgatitjen e mjekimit tė inflamacionit tė bajameve, nevojiten 15 deri 30 gramė lule pjeshke, qė mė pas duhen zier nė 500 ml ujė. Kjo masė pihet nė formė ēaji ose pėrdoret si gargarė. Pėr kėtė qėllim pėrdoret edhe pluhuri i luleve tė thara e tė imtėsuara tė pjeshkės, i cili merret me majė tė lugės pėr ēdo pėrdorim.

  Bimet e sherebeles, keputja e arrave dhe bocet e hormoqit:
  Njė tjetėr mėnyrė pėr kurimin e acarimit tė bajameve ėshtė edhe pėrzierja e disa bimėve. Nė njė raport 1 me 1, pėrzihen bimėt e sherebelės, kėputja e arrave dhe boēet e hormoqit. Nga kėto pėrgatitet ēaji, i cili ėmbėlsohet me mjaltė sipas dėshirės. Me ēajin e pėrgatitur shpėlahet fyti (gargarė) pėr ēdo 15 minuta.

  Mellaga e bardhe
  Njė tjetėr bimė qė shėrben pėr kurimin e bajameve ėshtė edhe mėllaga e bardhė. Pjesėt qė pėrdoren pėr kėtė qėllim janė rrėnjėt e bimės. Pasi thahen, ato copėtohen dhe me to pėrgatitet ēaji. Edhe ky ēaj pėrdoret nė formė gargare pėr shpėlarjen e fytit. Mund tė pėrdoret sa mė shpesh, nė mėnyrė qė edhe efekti tė jetė mė i shpejtė.

  Angjinarja
  Njė tjetėr mjekim pėr inflamacionin e bajameve ėshtė edhe pėrdorimi i bimės sė angjinares. Angjinarja zihet mirė me gjithė gjethe. Me lėngun e pėrftuar prej tyre bėhen kompresa tė ngrohta nga jashtė fytit. Kjo mėnyrė pėrdoret pėr ēdo 20 minuta. Shpesh acarimi i bajameve mund tė shoqėrohet me ngjirje tė zėrit dhe dhimbje tė fytit. Pėr tė sjellė sėrish zėrin nė gjendjen e mėparshme, mjekėsia popullore sjell njė prej mėnyrave tė saj. Pėr kėtė qėllim, merren 1 deri nė 2 pika vaj dafine. Kėto hidhen nė shurup dhe mė pas pihen. Shumė shpejt do tė vihet re njė pėrmirėsim i dukshėm.

  Mjalti
  Sipas mitologjisė sė vjetėr greke, thuhet, qė bleta "i ka shpėtuar" jetėn Zeusit tė Ri, pas njė sėmundjeje, qė ai pati. Zeusi ia dinte bletės, saqė pėr tė shprehur respektin qė ai kishte, e kultivoi atė edhe mė tej. Megjithėse produktet e ėmbla shpesh nuk janė tė rekomandueshme pėr shėndetin, mjalti mbetet ende ushqim i veēantė pėr shkak tė vitaminės B, qė pėrmban. Mjalti ka veti kuruese dhe dezinfektuese, jo vetėm ndaj infeksioneve tė bajameve, por edhe ndaj sėmundjeve tė tjera. Shumė mjekė popullorė e rekomandojnė mjaltin nė pėrzierje me bimė tė tjera mjekėsore siē ėshtė sherebela. &Ccedilaji i pėrftuar nga zierja e bimės sė sherebelės ėmbėlsohet me mjaltė sipas dėshirės. Kjo kurė vazhdon deri nė pėrmirėsim tė bajameve. Mjalti kėshillohet nga mjekėt edhe nė gėrvishtje tė vogla tė lėkurės, pasi pėrmban veti dezinfektuese pėr plagėn. Mjalti pėrmban 14-20% ujė, sheqer, materie azotike, vitamina. Ndėrkohė qė 300 gramė sheqer, mund tė krahasohen me 250 gramė mjaltė.

  Kamomili

  Njė nga bimėt mjekėsore, qė ka gjetur edhe pėrdorim tė shpeshtė pėr shėrimin e disa sėmundjeve, ėshtė kamomili. Edhe nė rastin e bajameve tė acaruara ai mund tė pėrdoret, duke u pėrgatitur me mjajtė. Masa e pėrftuar mė pas mund tė pihet nė formė ēaji deri nė tri herė nė ditė.

  Autori: Mimoza Kėrmezi

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 11. #11
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Per te Ulur Tensionin e Larte Te Gjakut

  Moshat e dyta dhe tė treta, mbi 45 vjeē, janė kontigjenti mė i prekur nga sėmundja e hipertensionit.

  Tensioni i lartė i gjakut ėshtė njė sėmundje, qė bėhet mjaft seroze gjatė stinės sė verės, Me rritjen e temperaturės, sistemi kardiovaskular ėshtė i pari qė preket, pasi aorta dhe venat e tjera ngushtohen dhe shkaktojnė probleme me shėndetin.
  Hipertensioni ėshtė njė prej sėmundjeve shumė tė rrezikshme gjatė periudhės sė verės. Edhe mė serioze sėmundja bėhet te personat qė paralelisht vuajnė edhe nga sėmundje tė tjera kronike. Pėr tė gjithė kėta tė sėmurė shumė e rėndėsishme ėshtė shmangia e ekspozimit nė diell gjatė pikut tė vapės, pasi mund tė pėsojnė infarkte ose kriza tė rėnda, qė ēojnė nė humbjen e jetės.

  Pėr tė lehtėsuar disi kėtė problem, mjekėsia popullore vjen nė ndihmė me kurat e pėrftuara nga bimėt natyrore.
  Kura
  Njė mėnyrė mjaft e suksesshme pėr uljen e tensionit tė lartė tė gjakut, ėshtė lėngu i limonit.

  Mjekėt popullorė rekomandojnė lėngun e pėrftuar nga shtrydhja e tė paktėn 4 kokrrave nė ditė. Lėngu mund tė pihet ashtu siē ėshtė ose i ėmbėlsuar. Kura me limon kėshillohet tė zgjasė pėr 2 muaj. Sėmundja e hipertensionit, ėshtė pasojė e ērregullimeve tė funksioneve tė aparateve nervore qendrore, qė marrin pjesė nė rregullimin e presionit tė gjakut. Por ajo mund tė shfaqet edhe me rritjen e moshės si dhe prej sėmundjeve tė veshkave. Shenjat e sėmundjes shfaqen gradualisht. Presioni arterial, nė fazat fillestare, lėkundet me ngritje e zbritje dhe mė vonė stabilizohet me shifra tė ngritura. Me zhvillimin e mėtejshėm tė sėmundjes shfaqen dhimbjet e kokės, marrja e mendve, ērregullimi i gjumit, shpejtimi i ritmit tė pulsit si dhe dobėsi e pėrgjithshme.

  Thellimi i gjendjes sė hipertensionit mund tė sjellė edhe ndryshime nė zemėr, e cila fillon tė zgjerohet. Kjo sėmundje nganjėherė shoqėrohet me arteriosklerozėn e enėve tė gjakut, qė nuk lė pa prekur enėt koronare qė ushqejnė zemrėn, ngushtimi i tė cilave shkakton dhembje nė zonėn e zemrės, vėshtirėsi nė frymėmarrje gjatė sforcimit fizik.
  Sėmundjet
  Nė tė gjitha kėto sėmundje tė shkaktuara nga hipertensioni, lėngu i limonit jep rezultate shumė tė mira, ndaj dhe mjekėt popullorė kėshillojnė qė kjo agrume tė konsumohet sa mė shpesh pėr parandalimin e tyre.

  Megjithatė, limoni nuk rekomandohet vetėm nėse dhimbjet e kokės janė si pasojė e tensionit tė lartė, por edhe nga faktorė tė tjerė. Pėr lehtėsimin apo ndaljen e dhimbjeve, mjekėt kėshillojnė lėngun e limonit, tė cilin mund ta shtoni me ujė, nė rast se nuk e pini dot siē ėshtė. Edhe nė sėmundjet me temperaturė tė lartė dhe qė shoqėrohen me etje dhe pakėsim tė urinės, lėngu i limonit ka dhėnė efektin e dėshiruar. Pirja e menjėhershme e lėngut e ul atė dhe normalizon dhe qetėson tė sėmurin. Pėr kėtė qėllim, mund tė pėrdoret edhe lėkurat e thata tė limonit, tė cilat, pasi hidhen nė njė sasi tė vogėl alkooli, lihen pėr 8 ditė dhe nga masa e pėrftuar merren 20 pika qė treten nė ujė.

  Mjekimi me lėkurat e limonit ka dhėnė efekte tė menjėhershme nė uljen e temperaturės dhe lehtėsimin e dhimbjeve tė kokės.

  Nė formė gargare,lėngu i pėrftuar nga shtrydhja e limonit dhe shtimi me ujė,rekomandohet nė infeksionet e gojės. Nė acarimet e mishrave tė dhėmbėve si dhe pėr tė ndalur gjakrrjedhjen, specialistėt kėshillojnė gargarė, disa herė nė ditė. Limoni ėshtė i pasur me vitaminė C, vitaminė qė parandalon infeksionet dhe ndal hemorragjinė. Gjithashtu, gargara me limon shėrben nė qetėsimin e fytit tė skuqur dhe pakėson dhimbjet e shkaktuara prej tyre.

  Studimi/ Mosha mbi 45 vjeē

  Njė nė katėr vetė, i sėmurė me zemėr

  Ekspozimi nė diell nė orėt mė tė nxehta gjatė ditės, i personave qė vuajnė nga hipertensioni dhe nė veēanti i atyre qė pėrveē saj vuajnė edhe nga sėmundje tė zemrės, mund tė shtojė rrezikun e e krizave dhe tė infarktit. Dhe ata qė vuajnė nga zemra nuk janė tė paktė. Njė studim i kryer nga mjekė tė klinikės “Mayo” nė Shtetet e Bashkuara, tregon se njė nė ēdo katėr vetė, mbi moshėn 45-vjeēare mund tė preket nga sėmundje tė zemrės. Tė dhėnat e studimit i shtyjnė mjekėt dhe pacientėt tė kenė parasysh se pushimi i zemrės nuk shkaktohet vetėm nga pompimi i pamjaftueshėm i gjakut, por edhe atėherė kur pompimi i gjakut ėshtė normal, por zemra nuk ėshtė nė gjendje ta absorbojė atė. Simptomat tipike tė kėsaj sindrome janė lodhja, vėshtirėsi nė frymėmarrje, enjtje tė kėmbėve dhe probleme nė ritmin e rrahjeve tė zemrės. Pėr tė shmangur njė fatkeqėsi, mjekėt e kėsaj klinike rekomandojnė zbatimin e masave parandaluese kundėr presionit tė lartė tė gjakut. Njė tjetėr mėnyrė pėr tė ulur rrezikun e sėmundjeve tė zemrės ėshtė pirja e verės sė kuqe. Ndėrkohė, shkencėtarėt britanikė kanė zbuluar arsyen pėrse vera e kuqe parandalon rrezikun e sėmundjeve tė zemrės. Ata thonė se kjo realizohet pikėrisht nga njė lėndė kimike natyrore qė ndodhet nė verėn e kuqe dhe qė pakėson rrezikun e bllokimit tė enėve tė gjakut. Kjo substancė quhet Polifenols dhe ajo gjendet nė lėkurėn e rrushit tė zi dhe tė kuq.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 12. #12
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Efektet te bimes se Rosmarines...

  Bima e rozmarinės ėshtė bima mė e njohur, qė ka ndihmuar nė kurimin e mjaft sėmundjeve. Kjo bimė ndihmon dukshėm nė kurimin e sėmundjes aq tė njohur tė diabetit, kur ėshtė i shoqėruar me depresion. Njerėzit, qė vuajnė nga diabeti, ka mė shumė tė ngjarė tė vuajnė edhe nga depresioni.

  Diabeti
  Diabetikėt, qė vuajnė nga depresioni, e kanė mė tė vėshtirė tė mbajnė nėn kontroll nivelin e sheqerit nė gjak. Mjekėt rekomandojnė pirjen e ēajit tė rozmarinės pėr tė luftuar kėtė sėmundje.

  Pėr pėrgatitjen e ēajt rekomandohet
  1 lugė kafeje me gjethet e thara tė rozmarinės tė hidhet nė njė enė, qė mė parė janė hedhur 2 gota me ujė tė nxehtė. Lihet pėr 10 minuta, mė pas kullohet dhe pihet i nxehtė. Mjekėt rekomandojnė tė pihen 2 filxhanė nė ditė, para buke. Duhet patur kujdes qė ēaji tė mos ėmbėlsohet.

  &Ccedilaji i pėrftuar nga zierja e gjetheve tė rozmarinės ka dhėnė rezultate tė shkėlqyera edhe te personat, qė vuajnė nga tensioni i lartė. Pėr kėta tė sėmurė rekomandohet qė gjatė kohės sė rritjes sė tensionit, tė pijnė menjėherė njė gotė me ēajin e pėrftuar nga bima dhe rezultatet do tė jenė tė menjėhershme.

  Mjaft e njohur ėshtė bima edhe nė ndihmesėn ndaj rritjes sė aktivitetit tė trurit dhe forcimit tė kujtesės. Pėr tė gjithė ata, qė kanė njė kujtesė tė dobėt dhe afatshkurtėr, mjekėt popullorė kėshillojnė pirjen e ēajit tė rozmarinės herėt nė mėngjes. Ėshtė mirė qė ēaji tė ėmbėlsohet me mjaltė, pasi dhe vetė mjalti ndikon nė rritjen e kujtesės.

  &Ccedilaji i rozmarinės, ashtu si dhe shumė bimė tė tjera tė pėrmendura mė parė, ndihmon mjaft nė pastrimin e rrugėve tė frymėmarrjes. Efekte tė menjėhershme ka dhėnė ky ēaj te personat me grip, tė shoqėruar me rrufė. Pėr shėrim sa mė tė shpejtė, tė sėmurėt duhet tė pijnė ēajin e pėrftuar nga bima e rozmarinės.

  Kjo bimė shėrben edhe nė eliminimin e sėmundjes reumatizmale tė spondiloatrozės. Dhimbjet e shkaktuara nga kjo sėmundje shpesh bėhen tė padurueshme pėr tė sėmurin. Ka raste kur sėmundja nuk e lejon tė kryejė asnjė lėvizje. Prandaj, pėr ta lehtėsuar sėmundjen, kėshillohet tė pihet ēaj 3 herė nė ditė pėrpara buke. Kur dhimbjet janė tė forta, i sėmuri kėshillohet tė bėjė regjim shtrati.

  &Ccedilaji i rozmarinės kėshillohet edhe pėr lehtėsimin e dhimbjeve me origjinė reumatizmale, si dhimbjet e kyēeve, gjunjėve, si pasojė e motit tė keq. Edhe nė kėto raste kėshillohet pirja e ēajit tė rozmarinės. Rozmarina ndihmon mjaft nė pakėsimin e djersitjes, sidomos gjatė periudhs sė verės, kur djersa ėshtė pėrherė e pranishme. Por ēaji shėrben jo vetėm kur djersa ėshtė pėr shkak tė temperaturės sė lartė, por mund tė shkatohet edhe nga rėnia e rezistencės sė trupit apo nga humbja e kripėrave minerale. Shumė tė tjerė djersitin kur janė tė sėmurė me grip apo edhe nga shėndeti i tepėrt, pa qenė shkaktare e ndonjė sėmundjeje.

  Rozmarina ėshtė shumė e efektshme edhe pėr kurimin infeksioneve nė mitėr dhe organeve gjenitale. Nga ēaji i bimės pihen 2 filxhanė nė ditė, por gjithmonė para buke.

  Pėr qetėsimin e dhimbjeve tė kokės dhe kur dhembjet janė tė shoqėruara me marrje mendsh kėshillohet tė pihet ēaj i ėmbėlsuar me mjaltė. Pas pirjes sė ēajit do tė shihni efektet pozitive qė ai jep.

  Te personat, qė vuajnė nga dhimbjet e stomakut, kur ato janė shkaktare tė njė sėmundjeje apo kur ėshtė dhimbje e rastit, njė gotė me ēaj rozmarine do tė ndalonte menjėherė dhimbjet shqetėsuese.

  Dhe sėmundja e fundit qė kjo bimė kuron janė shqetėsimet e tėmthit. Kjo bimė shėrben pėr shkrirjen e gurėve nė tėmth, si dhe ndihmon nė rritjen e prodhimit tė lėngut nė kėtė organ.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 13. #13
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Pagjumesi...Qetesi ne sistemin nervor

  Dhimbjet e stomakut, tė kokės, pagjumėsia janė disa probleme, qė kurohen me ndihmėn e medikamenteve, por edhe mjekimi nė sajė tė ēajrave me bimė mjekėsore ka dhėnė rezultate shumė tė mira.

  Terapia me bimėn e valerianės ka dhėnė njė ndihmesė tė madhe nė qetėsimin e sistemit nervor, lehtėsimin e dhimbjeve tė kokės e stomakut, duke qetėsuar tė sėmurin.

  Bima e valerianės, e njohur pėr aromėn e saj karakteristike jo fort tė kėndshme, ka edhe efekte shumė tė mira nė qetėsimin e sistemit nervor dhe rezultatin e shpejtė, qė jep pėr tė luftuar pagjumėsinė. Rrėnjėt, tė cilat ndihmojnė nė lehtėsimin e sėmundjeve, janė tė pasura me esencė, kamfen, pinen, alkaloide, si dhe shumė acide, si ai valerianik, alkoole e ketone. Janė pikėrisht kėto pėrbėrės, qė i japin bimės aftėsinė e qetėsuesit.

  Efektet

  Nėse ndiheni nervoz dhe keni stres kėshillohet tė pini ēajin e valerianės dhe rezultatet do tė jenė tė menjėhershme, por ēaji mund tė pihet edhe nė tė gjitha format e shfaqjes sė nervozizmit. Nė dhimbjet e kokės dhe nė veēanti ato tė migrenės ėshtė e kėshillueshme tė pini ēajin e pėrftuar nga rrėnjėt e valerianės. &Ccedilaji tė pihet 3 herė nė ditė deri nė 1 muaj.

  Sėmundjet nervore shpesh shkaktojnė edhe sėmundje tė zemrės, siē janė rrahjet e shpeshta tė saj dhe tė rritjes sė presionit tė gjakut. Megjithatė, hipertensioni mund tė shfaqet edhe nga shkaktarė tė tjerė, siē janė sėmundjet e veshkave, por e rėndėsishme ėshtė mėnyra e kurimit tė tyre.

  Hipertensioni nganjėherė mund tė shoqėrohet me ngushtimin e enėve tė gjakut dhe tė shkaktojė dhimbje nė zonėn e zemrės dhe vėshtirėsi nė frymėmarrje. Pėr qetėsimin e dhimbjeve duhet pirė menjėherė ēaji i bimės, i ėmbėlsuar me mjaltė. Kėshillohet tė pihet 3 herė nė ditė nga njė gotė.

  Pėr tė ndalur dhimbjet e stomakut, qė mund tė shfaqen nga ngacmues tė ndryshėm, mjekėt popullorė rekomandojnė ēajin e valerianės si qetėsuesin mė tė efektshėm. Edhe nė kėto raste kėshillohet tė pihet ēaji i sapopėrgatitur, pasi ėshtė mė i pasur me veti kuruese.
  Kujdes
  Edhe nė kėtė rast ēaji tė pihet 3 deri nė 4 javė, pasi nėse pihet pėr njė kohė mė tė gjatė mund tė shkaktojė dhimbje tė kokės dhe mund tė nxisė shtimin e rrahjeve tė shpeshta tė zemrės.

  Nė rastet e pagjumėsisė, tė shkaktuara nga lodhja dhe sforcimet qė ju kanė munduar gjatė ditės, ky ēaj do tė japė rezultate shumė tė mira. Kėshillohet qė ēaji tė pihet 15 minuta mė pėrpara. Pėr pėrgatitjen e ēajit pėrdoren rrėnjėt e grimcuara, qė hidhen nė njė gotė me ujė tė nxehtė dhe lihen pėr 15 minuta nė qetėsi dhe mė pas kullohet e ėmbėlsohet me mjaltė.

  Por me mjaft sukses ēaji i valerianės mund tė pėrdoret nė tė gjitha format e shfaqjes sė nervozitetit. Duke pirė ēajin mund tė largohet stresi dhe lodhja. Lėngu i kėsaj bime largon stresin dhe lodhjen dhe sjell njė gjumė tė rehatshėm.

  Lėngu i valerianės nuk duhet tė merret mė tepėr se 1 muaj, pasi mund tė shkaktojė dhimbje tė kokės dhe rrahje tė zemrės.

  Qė kura me ēajin e rrėnjėve tė valerianės tė ketė efekt tė menjėhershėm, kėshillohet qė ato tė jenė tė freskėta dhe tė mblidhen pas lulėzimit tė bimės, nė shtator. Vetėm nė kėtė rast mund tė gjenden me shumicė elementėt kuruese tė saj; acidi valerianik liron erėn specifike tė bimės. Bima ka veti qetėsuese. Kundėr pagjumėsisė mund tė pėrdoret edhe pėrzierja e rrėnjėve tė valerianės me gjethet e barbletės. Tė dyja kėto bimė hidhen nė njė gotė me ujė tė ftohtė dhe lihen pėr 12 orė. Mė pas kullohet dhe pihet 15 minuta pėrpara se tė shkoni pėr tė fjetur, duke e ėmbėlsuar me mjaltė. Duhet tė ruhet nga drita dhe lagėshtia. Rrėnjėt mund tė pėrdoren edhe tė pėrziera me lėngje tė tjera ose nė formė tinkure, kur pėrzihen me alkool.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 14. #14
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Per Te Kuruar Anoreksine

  Sipas statistikave, numrin mė tė madh tė atyre qė vuajnė nga anoreksia e zėnė femrat, pasi pėr tė mos shtuar peshė, u nėnshtrohen dietave ushqimore pėrtej kufijve ekstremė. Nė tė shumtėn e rasteve kjo sėmundje kalon nė njė gjendje akoma mė tė vėshtirė, nė bulemi.

  Mjekėsia popullore, pėr pėrmirėsimin e situatės, vjen nė ndihmė me pėrdorimin e ēajrave bimore

  Pėr tė rifituar oreksin e humbur, pėrdoren ēajrat bimore me shije tė hidhur, tė cilat pėrbėjnė grupin e medikamenteve tė hidhura ose tė hidhtinave. Ndėr ēajrat qė rekomandohet ėshtė ēaji i pėrgatitur me bimėn e kinfushės. Rekomandohet qė ēaji tė pėrdoret i shoqėruar me ushqime, nė tė kundėrt nuk shtojnė sekretimin e stomakut. &Ccedilaji duhet tė merret tė paktėn 15 deri nė 30 minuta para marrjes sė ushqimit.
  &Ccedilajrat
  Nė sajė tė heterocideve tė hidhura, bari i kinfushės ndihmon nė shtimin e lėngut tė stomakut, duke shkaktuar dhe hapje tė oreksit. Kėshillohet tė pihet dy herė nė ditė nga gjysmė gote me ēajin e pėrftuar.

  Njė tjetėr bimė, qė pėrdoret pėr tė luftuar anoreksinė ėshtė edhe bari i pelinit. Ashtu si kinfusha edhe kjo bimė ndihmon nė shtimin e lėngut nė stomak, pėr rrjedhim edhe tė oreksit. Pėr pėrgatitjen e ēajit, kėshillohet njė lugė me bimėn e grimcuar, qė hidhet nė gjysmė gote me ujė tė nxehtė. Lihet pėr 15 minuta nė qetėsi dhe mė pas pihet disa herė nė ditė, por gjithmonė gjysmė ore para buke. Duhet patur kujdes, pasi pėrdorimi nė doza tė larta i kėtij ēaji mund tė shkaktojė dėmtime nė tru dhe dridhje tė trurit. Ky ēaj nuk duhet tė pihet nė asnjė mėnyrė nga gratė shtatzėna. Edhe ēaji i sanzės ėshtė mjaft i mirė pėr tė rifituar oreksin e humbur. Pjesėt qė pėrdoren janė rrėnjėt e bimės. Kėshillohet tė pihen dy deri 3 filxhanė nė ditė, para buke. Rezultate shumė tė mira pėr rikthimin e oreksit ka dhėnė edhe ēaji i pėrgatitur me gjethet e arrės. &Ccedilaji tė pihet dy herė gjatė ditės, para buke deri nė pėrmirėsimin e oreksit.
  Pėrdorimi
  Kėto substanca duhet tė pėrdoren tė shoqėruara me ushqime, pėrndryshe nuk shtojnė sekretimin e stomakut. &Ccedilajrat bimorė nuk japin efektin e dėshiruar, kur merren gjatė ushqimit ose mbas tij. Barnat e hidhura duhet tė pėrdoren vetėm para ushqimit 15 deri 30 minuta para tij. Po ashtu ēajrat nuk duhet tė ėmbėlsohen, meqenėse efekti i tyre sigurohet pikėrisht prej kėtyre substancave tė hidhura. Veprimi rritet pikėrisht me rritjen e hidhėsisė sė tyre. Bimėt mjekėsore me shije tė hidhur, krahas substancave tė hidhura, pėrmbajnė edhe elemente tė tjera, tė dėmshme pėr shėndetin. Prandaj gjatė pėrdorimit tė tyre duhet pasur kujdes, pėr tė mėnjanuar efektet e dėmshme qė kanė disa prej tyre.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 15. #15
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Ne parandalimin e kancerit

  Kanceri ėshtė njė nga sėmundjet mė tė rėnda, qė rrezikojnė jetėn e njeriut. Pėrveē operacioneve dhe kimioterapisė, njė ndihmesė tė dukshme nė moszhvillimin e kėsaj sėmundjeje, japin kurat e pėrgatitura me metoda popullore.
  Alkoolin e bimės sė brokulės
  Njė kurė, qė ka dhėnė rezultate nė ngadalėsimin e pėrhapjes sė sėmundjes, ėshtė pėrzierja me alkoolin e bimės sė brokulės.
  Njė litėr alkool 60 gradė ose raki e fortė rrushi hidhet nė 100 gramė kalendule. Kjo masė hidhet nė njė shishe, e cila mbyllet mirė dhe lihet nė njė vend tė ngrohtė, por qė tė mos e zėrė dielli. Pas 10 ditėsh kjo masė kullohet. Merren 50 deri nė 60 pika nga kjo pėrzierje dhe hidhen nė 200 mililitra ujė. Ky lėng pihet nga pak gjatė gjithė ditės. Gjatė kohės qė pėrdoret kjo kurė rekomandohet dhe ngrėnia e tre karrotave ēdo ditė. Gjithashtu, mund tė pėrdoren rrėnjėt e bimės, tė cilat pasi tė thahen, duhet tė bluhen dhe pluhuri i pėrftuar hidhet nė njė gotė me lėng frutash ose ēaj. Kura me pluhurin e brokulės pėrdoret 3 herė nė ditė.
  Bima e Aloe Verės
  Po pėr kėtė qėllim pėrdoret edhe bima e Aloe Verės. Lėngu i nxjerrė nga kjo bimė pėrzihet me mjaltė. Ky mjekim ka dhėnė efekte tė pėrkryera nė pėrmirėsimin e tė sėmurėve.
  Spinaqi
  Spinaqi ėshtė njė nga ushqimet mė tė rėndėsishme nė luftėn kundėr kancerit, si dhe tė sėmundjeve tė tjera tė rėnda. Tė sėmurėt, qė vuajnė nga sėmundja e kancerit, duhet tė hanė spinaq me oriz dhe vaj ullri, duke i shtuar dhe lėng limoni. Prandaj, pėr parandalimin e kancerit ky ushqim duhet tė konsumohet sa mė shpesh.
  Kokė-lakra
  Edhe kokė-lakra ėshtė vėrtetuar se ka dhėnė efekte pozitive nė parandalimin e kancerit. Pėrqėndrimi i lartė i indolit te lakra bėn qė sėmundja tė mos pėrparojė mė tej. Njė studim i kryer nga shkencėtarė amerikanė ka treguar se te personat qė konsumonin mė tepėr lakėr, tė paktėn 2 deri 3 herė nė javė, zhvillimi i sėmundjes ka qenė mė i ngadaltė se te ata qė nuk e pėrdorin kėtė ushqim.
  Salca e domates
  Edhe salca e domates ka dhėnė rezultate mjaft tė mira nė sėmundjen e kancerit. Konsumimi i shpeshtė i salcės e frenon atė deri nė njė farė mase. Tė sėmurėve me kancer, mjeku u kėshillon tė pinė sa mė tepėr qumėsht. Qumėshti nė pėrbėrje tė tij ka vitaminėn D, armikun numėr njė ndaj kėsaj sėmundjeje. Studimet kanė treguar se njerėzit qė konsumojnė ēdo ditė qumėsht kanė mė pak mundėsi pėr t’u prekur nga kanceri. Gjithashtu, tė sėmurėve me kancer, mjeku ju kėshillon konsumimin sa mė tė shpeshtė tė frutave dhe perimeve nė veēanti tė frutave, qė mbėshtillen me lėkurė tė trashė si portokalli, limoni, shega.


  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 16. #16
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Kura shtėpiake pėr njė aromė tė freskėt tė gojės

  Ndiqni kėto kėshilla:

  Pėrtypni pak shkop kanelle pėr tė ėmbėlsuar frymėn tuaj.
  Gjethet e majdanozit kanė shumė klorofil, pėrbėrja natyrale qė largon erėrat. Pėrtypni rregullisht disa gjethe pėr tė pasur njė frymė tė freskėt.
  Shtoni lėngun e njė gjysėm limoni nė gotė me ujė dhe pėrdoreni si njė shpėlarės goje nė darkė.
  Zjeni 2 filxhanė ujė me gjethe majdanozi tė grirė dhe 2-3 kokrra karafil ose cerek luge karafil tė grirė. Pėrbėrja duhet tė pėrzjehet shpesh gjatė ftohjes. Mė pas kullohet dhe mund tė pėrdoret pėr shpėlarjen e gojės ose si gargar disa herė nė ditė.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 17. #17
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  Mjekėsia popullore: Ja si tė kuroni sėmundjet me bimė mjekėsore
  Si tė pėrgatisni ēajrat me bimė mjekėsore pėr tė kuruar sėmundjet e zemrės, tensionit, diabetit, kancerit, sėmundjet e trurit, e shumė tė tjera. Pjesėt e bimės qė duhet zier dhe sasia qė duhet pėrdorur.Si tė dini tė pėrdorni bimėt kuruese tė gjendura nė natyrėn shqiptare. C


  “Tė kemi shėndetin” themi shpeshherė kur pėrballemi me probleme tė vogla a tė mėdha nė jetėn e pėrditshme. Se shėndeti fizik e mendor janė ato ēka e bėjnė tė plotė trupin e njeriut e vetė jetėn. Sigurisht, sėmundjet mund tė kurohen nė spitale e klinika mjekėsore, por, nėse do ishte e mundur, parandalimi ėshtė rruga mė e sigurt pėr njė jetė tė gjatė e tė shėndetshme. Por dhe nė ato raste kur dikush ėshtė prekur nga njė sėmundje e caktuar, ekzistojnė procedura tė thjeshta qė mund tė ndiqen nė kushtet e shtėpisė, tė cilat ndihmojnė nė mos pėrkeqėsimin e gjendjes. Ēelėsi ėshtė gjithnjė tek informacioni. Specialistėt e shėndetėsisė kanė deklaruar se 35 pėr qind e sėmundjeve nė trupin e njeriut shfaqen nga mungesa e njohurive. Jo pak herė ėshtė vėrtetuar se janė vetė njerėzit ata qė e dėmtojnė kolesterolin, qė krijojnė probleme me mushkėritė, qė acarojnė funksionimin e mėlēisė apo qė nuk kujdesen aq sa duhet pėr mirėqenien organike. Nė shumė raste kėshillat vlejnė pėr tė evituar shfaqjen e njė sėmundjeje tė caktuar dhe nė raste tė tjera pėr ta kuruar atė. Kėshtu ju mund tė lexoni brenda pesė faqeve receta me bimė mjekėsore pėr sėmundjet kardiake, ato tė veshkave, mėlēisė, stomakut, barkut, pankreasit, infeksionet e syve, tė veshėve, tė lėkurės, obezitetin, variēet, kėshilla pėr kancerin dhe evitimin e tij. Nuk mungojnė as kėshillat pėr nėnat qė lindin fėmijė prematurė, si t’i ushqejnė tė vegjlit ė tyre me qumėsht gjiri, pėr menopauzėn, njė ndėr problemet mė tė shqetėsuese tė grave, e shumė tė tjera si kėto. Kėshillat e pėrmbledhura nė numrin e sotėm lidhen kryesisht me mėnyrėn tonė tė tė ushqyerit, si duhet tė jetė ajo, si dhe me zakonet e pėrditshmėrisė qė njė njeri nuk duhet t’i harrojė asnjėherė.
  Si tė pėrgatisni ēajrat me bimė mjekėsore pėr tė kuruar sėmundjet e zemrės, tensionit, diabetin, kanceret, sėmundjet e trurit e shumė tė tjera. Pjesėt e bimės qė duhet zier dhe sasia qė duhet pėrdorur.
  Kėshillat mė tė thjeshta qė japin mjekėt popullore pėr kėdo qė dėshiron njė shėndet tė mirė dhe njė jetė tė gjatė, pa probleme. Si tė jetoni tė lumtur dhe tė mbani larg sėmundjet dhe shqetėsimet e ndryshme.
  Si tė dini tė pėrdorni bimėt kuruese tė gjendura nė natyrėn shqiptarė. Cilat janė efektet kuruese tė kėtyre bimėve. Ēfarė kėshillojnė mjekėt popullore. Disa mėnyra tė thjeshta pėr tė luftuar sėmundjet.
  Gjithēka nė numrin e sotėm nė njė suplement prej pesė faqesh. Do tė gjeni disa receta tė thjeshta tė mjekėsisė popullore pėr pėrgatitjen e ēajrave me bimė mjekėsore dhe kėshillat mė tė fundit.

  KUMAKU
  Kumaku ėshtė bimė barishtore njėvjeēare, qė kultivohet tek ne nė kopshte e parqe si bimė zbukurimi. Efekti i pėrshtatshėm i luleve tė kumakut vjen nga bashkėveprimi i esencės sė ksantofilit, nga njėra anė, dhe kalendulinės e substancave mucilagjinoze nga ana tjetėr.

  VETITĖ:
  - Liron ngėrēin e muskulaturės sė lėmuar
  - Nxit rrjedhjen e tėmthit
  - Ndalon rritjen e mikrobeve
  - Shpejton shėrimin e plagėve tė qelbėzuara
  - Pėrdoret kundėr myqeve dhe lythave
  - Pėrdoret si qetėsues i dhembjeve
  - Pėrdoret nė raste e tė verdhit
  - Pėrdoret nė sėmundje tė mėlēisė

  KULUMBRI
  Bima pėrbėhet nga lulet e thara tė kulumbrisė ose tė kumrisė, e cila ėshtė njė shkurre me gjemba, e zakonshme nėpėr shkurreta, rrėzė pyjeve, nga zona fushore deri nė 1600 m. Shkurrja ėshtė shumė e degėzuar, me gjethe vezake me buzė tė dhėmbėzuara.

  VETITĖ:
  - Nxit urinimin
  - Nxit tė dalėt jashtė
  - Pėrmirėson aparatin tretės
  - Kėshillohet veēanėrisht pėr mjekimin e fėmijėve

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 18. #18
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  KUFILMA
  Bima pėrbėhet nga rrėnjėt e thara tė kufilmės, e cila ėshtė bimė barishtore shumėvjeēare, e zakonshme nė vise tė lagėta, livadhe e vende tė freskėta. Bima ėshtė e pasur me lėndė vepruese, siē janė p.sh. lėndėt jargėzuese (mucilagjet), esenca dhe taninet, alkaloidet e ndryshme, si simfitocinoglosina etj.
  VETITĖ:
  - Ndikon nė qarkullimin e gjakut
  - Qetėson dhembjet
  - ndihmon nė ripėrtėritjen e indeve tė dėmtuara dhe
  - Ndihmon nė shėrimin e plagėve
  - Pėrdoret kundėr pezmatimeve dhe etheve
  - Pėrdoret kundėr kollės dhe zbutės
  - Pėrdoret kundėr shtimit tė gėlbazave nė rrugėt e frymėmarrjes
  - Nė rastet e ērregullimeve tė qarkullimit tė gjakut
  - Nė pezmatimet e venave
  - Nė sėmundje kronike tė kyēeve dhe kockave
  - Nė pezmatime tė muskujve dhe tė tendinave
  - Nė ngėrēe tė venave
  - Pėrdoret nė thyerjet e kockave

  KORIANDARI
  Bima pėrbėhet nga frytet e thara tė bimės sė koriandrit, e cila kultivohet nė vendin tonė. Frytet pėrmbajnė kryesisht esencė tė pasur me lina, pėrbėrės i cili ndihmon nė rritjen e sistemit imun, kėshillohet pėr njė sėrė sėmundjesh. VETITĖ:
  - Ka veti antibiotike
  - Kufizon rritjen e baktereve
  - Nxit funksionimin e stomakut dhe tė zorrėve
  - Nxit sekretimin e stomakut
  - Ndihmon nė nxjerrjen e gėlbazės
  - Largon gazrat nga zorrėt
  - Pėrmirėson funksionin e stomakut
  - Pėrdoret si aromatizues nė rastet e fryrjes sė barkut
  - Pėrdoret nė rastet e ērregullimeve tė stomakut
  - Nė rastet e mungesės sė oreksit
  - Kėshillohet nė sėmundjet e rrugėve tė frymėmarrjes
  - Lehtėson kollitjen

  KOPRA E EGER
  Bima pėrbėhet nga frytet e thara tė koprės sė egėr, qė ėshtė bimė dy-ose shumėvjeēare e vendeve tė thata barishtore buzė rrugėve tė zonės sė ulėt. Nė sajė tė esencės sė pasur me anetol dhe fenkon, frytet e koprės sė egėr kanė veti tė shumta kuruese.

  VETITĖ:
  - Liron ngėrēet e muskulaturės sė lėmuar
  - Kėshillohet si mjet kundėr fryrjes sė zorrėve
  - Shton qumėshtin te gratė me fėmijė nė gji
  - Lėngėzon gėlbazėn
  - Vepron kundėr parazitėve tė jashtėm dhe tė brendshėm
  - Shton hormonet seksuale femėrore
  - Forcon punėn e stomakut dhe tė zorrėve
  - Kundėr gazrave tė zorrėve, veēanėrisht te fėmijėt
  - Pėrdoret kundėr diarresė

  KOKOĒELLI
  Bima pėrbėhet nga lulet anėsore dhe lulet tubike tė kaptinave tė luleve tė kokoēejlit tė dyja me ngjyrė blu. Nė sajė tė glukozideve flavonike dhe antocianike, siē janė p.sh. cianidina (me ngjyrė blu), cikorina, centaurina etj. kokoēelli ka veti kuruese.
  VETITĖ:
  - Ka veprim tė lehtė rrudhės e antiinflamator
  - Pėrdoret kundėr sėmundjeve tė syve
  - Pėrdoret si mjet qė nxit urinimin
  - Nxit prodhimin e tėmthit
  - Hyn nė pėrbėrjen e specieve diuretike
  - Bima futet nė pėrbėrjen e ēajrave
  - Pėrdoret edhe si kolir
  - Pėrdoret nė acarime tė syve
  - Pėr mjekimin e qepallave tė pezmatuara

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 19. #19
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  KINFUSHA
  Bima pėrbėhet nga pjesa mbitokėsore e tharė e kinfushės (ose e barit tė etheve, ose e kantalionit), e cila ėshtė bimė barishtore 1 ose 2-vjeēare, e zakonshme nėpėr vende me graminore dhe nė lėndina tė zonave tė ulėta. Bima pėrmban heterozide tė hidhura dhe substanca tė tjera.

  VETITĖ:
  - Pėrdoret pėr tė shtuar lėngun e stomakut
  - Pėrmirėson oreksin
  - Aktivizon tretjen
  - Shkakton zgjerimin e enėve tė gjakut tė stomakut
  - Ul temperaturėn e ngritur
  - Nxit shtimin e leukociteve
  - Ndihmon nė rritjen e aftėsisė vetėmbrojtėse tė organizmit
  - Kėshillohet nė sėmundjet e mėlēisė
  - Kėshillohet nė sėmundjen e sheqerit
  - Ndihmon nė mjekimin e ekzemės
  - Kėshillohet kundėr anemisė
  - Kėshillohet nė mungesė oreksi

  KEPUTJA (BAR)
  Bima pėrbėhet nga pjesa mbitokėsore e kėrcellit, e tharė, e kėputjes ose e bishtkalit, e cila ėshtė njė bimė shumėvjeēare sporofite e lartė., Bima e kėputjes (rreth 7%) pėrmban kryesisht acid silicik, saponine, ekuizetoninė, acide organike, glukozide flavonike, etj.

  VETITĖ:
  - Rrisė sekretimin e urinės
  - Ngordh mikroorganizma qė shkaktojnė sėmundje dhe plagė
  - Bima ndihmon formimin e leukociteve
  - Nxit proceset natyrore tė shėrimit tė sėmundjeve ngjitėse
  - Pėrdoret nė sėmundjet e veshkave dhe tė fshikėzės sė urinės
  - Nė disa sėmundje tė zemrės
  - Nė rastet e cirrozės hepatike
  - Pėrdoret pėr shėrimin e plagėve
  - Pėr gargarė nė pezmatimet e bajameve
  - Pėr shpėlarjen e gojės nė rastet e mahisjes

  KAROTA (rrėnjė)
  Bima pėrbėhet nga rrėnjėt e karotės, qė kultivohet gjerėsisht nė vendin tonė. Rrėnjėt e freskėta tė karotės sė kultivuar, nė sajė tė pektinave qė pėrmbajnė pėrdoren si kuruese tė shumė sėmundjeve dhe simptomave tė shfaqura nė organizmin e njeriut.

  VETITĖ:
  - Ndihmojnė nė ndalimin e heqjes sė barkut tek fėmijėt
  - Ėshtė burim i vlefshėm i vitaminave C, B1 e B2 dhe
  - Burim i vitaminės A
  - Ka njė vlerė tė madhe ushqyese.
  - Nė diarretė e fėmijėve
  - Nė sėmundje tė mėlēisė
  - Tėmthit
  - Nė acarime dhe infeksione tė zorrėve
  - Pėr qetėsimin e kruajtjeve
  - Pėr mbylljen e plagėve
  - Zhdukjen e puērrave
  - Mjekimin e djegieve

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 20. #20
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ilace popullore

  KAPINOKU (bar)
  Bima pėrbėhet nga pjesa mbitokėsore e lulėzuar dhe e tharė e kapinokut ose barit tė qenit, i cili ėshtė bimė barishtore shumėvjeēare e zakonshme kudo tek ne nė vende tė thata tė papunuara, pranė banesave, veēanėrisht nė zonat fushore.

  VETITĖ:
  - Shton oreksin
  - Fuqizon kanalin e tretjes
  - Lėngėzon gėlbazėn nė katarret e bronkeve
  - Pėrdoret nė mjekimin e malaries
  - Nxit rrjedhjen e tėmthit
  - Ndikon nė sistemin nervor
  - Pėrmirėson rrahjet e shpejta e tė ērregullta tė zemrės
  - Pėrdoret si koleretik e antidiarreik
  - Pėrdoret nė rastet e mushkėrive me gėlbazė
  - Pėrdoret nė bronkite kronike e nė kollė
  - Nė rastet e mungesės sė oreksit
  - Pėrdoret nė dobėsi tė stomakut
  - Nė sėmundje tė mėlēisė dhe tė fshikėzės sė tėmthit
  - Kundėr pezmatimeve pėr mjekimin e plagėve tė qelbėzuara

  KAMOMILI
  Bima pėrbėhet nga lulesat-kaptina tė kamomilit ose tė maraqit, i cili ėshtė bimė barishtore njėvjeēare, e zakonshme kudo te zonat e ulėta tė vendit tonė. Bima ėshtė shumė aromatike. Pėr ēdo familje nė vendin tonė, lulja e kamomilit ėshtė njė nga medikamentet mė tė afėrta dhe mė tė njohura.

  VETITĖ:
  - Largon gazrat nga zorrėt
  - Liron ngėrēet (spazmat) e muskulaturės sė butė tė zorrėve dhe tė stomakut
  - Qetėson dhembjet e organizmit, veēanėrisht tek fėmijėt
  - Pėrdoret kundėr heqjes sė barkut
  - Kundėr pezmatimit tė rrugėve urinare
  - Shton djersitjen
  - Qetėson nė tėrėsi e ul ngacmueshmėrinė e sistemit nervor qendror
  - Ndihmon nė mjekimin e acarimeve tė ndryshme tė lėkurės dhe tė mukozave, djegieve
  - Pėrdoret edhe pėr shpėlarjen e syve, veshėve, hundės dhe gojės - Pėrdoret pėr mjekimin e plagėve, majasėllit dhe djegieve
  - Shpejton proceset e rigjenerimit
  - Pakėson dhembjet

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

Faqja 1 nga 3 123 FunditFundit

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •