Kompleksi - Ventus - Sport Center - Pishina
Duke shfaqur rezultatet 1 nga 15 e 15

Temė: Hormonet.

 1. #1
  Thpilt Avatari i baby-angel
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Brussel
  Postime
  1,751
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  61

  Gabim Hormonet.

  Hormoni eshte nje mesazher kimik i cili prodhohet nga sistemi endokrin si pasoje e nje stimulimi dhe transportohet me ane te gjakut dhe limfes, dhe rregullojne funksionin e nje ose me shume organeve apo organizmave.

  Hormoni ------- Burimi------ Funksioni  1-Tiroksina --- Gjendrat tiroide --- Rregullon metabolizmin bazal ne qelizat somatike.
  2-Paratiroidja --- Gjendrat tiroide --- Rregullon ekuilibrin e kalciumit (Ca) ne gjak.
  3-Insulina --- Pankreas( qelizat beta) --- Rregullon nivelin e sheqerit ne gjak
  4-Glukagoni --- Pankreas(qelizat alfa) --- Rregullon nivelin e sheqerit ne gjak
  5-Adrenalina --- Pjesa palcore e gjendres mbiveshkore --- Pergatit trupin per te perballuar stresin

  6-Aldosteroni --- Korja e gjendrave mbiveshkore--- Rregullon nivelin e kriperave ne gjak
  7-Kortizoli --- Korja e gjendrave mbiveshkore--- Parandalon inflamacionet, rregullon nivelin e sheqerit ne gjak

  8-Androgjene --- Testikujt --- Parandalojne inflamacionet dhe shfaq tiparet seksuale dytesore.
  9-Estrogjene--- Ovaret---Shkaktojne shfaqjen e tipareve seksuale dytesore tek femrat.
  10-Progesteron---Trupi i verdhe---miremban mitren gjate shtatzanise
  11-Folikulostimulues (FSH)---Adenohipofiza---shkakton pjekjen e vezes te femra dhe prodhimin e spermes tek mashulli.
  12-Luteinizues(LH)---Adenohipofiza---shkakton ovulacionin tek femra dhe clirimin e androgjeneve tek mashkulli.
  13-Tirostimulues(TSH)---Adenohipofiza---Nxit prodhimin e tiroksines
  14-ACTH( hormoni adenokortikotrop)---Adenohipofiza---Nxit prodhimin e Aldosteronit dhe kortizolit
  15-Grupi GH---Adenohipofiza---Rregullon rritjen e trupit, kryesisht kockave dhe muskujve.
  16-Prolaktina---Adenohipofiza---Nxit rritjen e gjendrave te qumeshtit dhe prodhimin e tij
  17-Oksitocina---Neurohipofiza---Nxit tkurrjen e muskujve te mitres gjate shtatzanise
  18-Antidiuretine(ADH)---Neurohipofiza---Rregullon nivelin e H2O ne gjak dhe presionin e eneve te tij.
  19- 7 hormonet e Hipotalamusit---Kontrollojne veprimtarine e hormoneve te adenohipofizes (FSH, LH, TSH, ACTH, GH, Prolaktina).

  :fluturoze:Zoti nuk sheh ne fytyrat tuaja, por ne zemrat tuaja...:fluturoze:

 2. #2
  Thpilt Avatari i baby-angel
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Brussel
  Postime
  1,751
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  61

  Gabim Sistemi indokrin.  Hypothalamus = hipotalamus
  Epiphyse = epifiza
  Hypophyse = hipofiza
  Thyroļde = tiroidja
  Parathyroļdes = paratiroidja
  Thymus = timusi
  Glandes surrenales = Gjendra mbiveshkore
  Prostate = prostata
  Ovaires = ovaret

  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga baby-angel : 15-11-08 nė 14:34
  :fluturoze:Zoti nuk sheh ne fytyrat tuaja, por ne zemrat tuaja...:fluturoze:

 3. #3
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  nuk eshte sistemi ENDOKRIN dhe jo indokrin?

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 4. #4
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  ps ka akoma disa hormone, mund ti shtosh dhe ato qe tema te jete komplete

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 5. #5
  ..... Avatari i JoJo
  Anėtarėsuar
  Sep 2008
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  436
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  55

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sweetzzinna Shiko postimin
  nuk eshte sistemi ENDOKRIN dhe jo indokrin?
  ps: endocrin eshte sweetzi


 6. #6
  ..... Avatari i JoJo
  Anėtarėsuar
  Sep 2008
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  436
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  55

  Gabim

  Po i jap nje dore baby-angel
  Me duket se mungojne hormonet e tjera me baze amine (catecolamine) : vec adrenalines eshte norandrenalina, dopamina dhe L-dopa !!
  Hormone peptidik : secretina dhe gjith hormonet prodhuar nga ipotalamo dhe ipofisi , qe baby angel i ka thene !!
  Eshte dhe tromboxani !!! 7. #7
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  okey jojo mendova mos kishte drejte baby e ne shqip thuhet indokrin

  nejse i lumshin duarte babyt per temat

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 8. #8
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Hormonet janė ēelėsi drejt njė jete mė tė gjatė dhe seksualisht tė begatė. Nėse bashkėrendimit ndėrmjet hormoneve u jipet drejtimi i duhur atėherė njeriu jo vetėm qė fiton njė fuqi gjallėruese por edhe cilėsi jetėsore.

  Hormonet janė tepėr tė vogla por kanė njė ndikim tepėr tė madh. Ato i bėjnė gonxhet tė ēelin apo larvat e shėmtuara tė kthehen nė flutura. Ato kanė gisht kur meshkujt e moshuar duken si djelmosha.  Njė burrė qė peshon rreth 75 kilogram ka mė pak se njė gram hormone nė trupin e tij. Por hormonet luajnė njė rol tė rėndėsishėm kur ėshtė fjala pėr tu ndjerė i lumtur ose edhe i rraskapitur, agresiv, nervoz, i ēoroditur. Hormonet u japin krahė pėrfytyrimeve seksuale dhe tė ēojnė nė mbretėrinė e dėshirave dhe dashurisė.

  Hormonet janė dirigjentėt e jetės dhe gjinden kėshtu nė shėrbim tė evolucionit dhe janė tė drejtuara prej kėtij tė fundit, duke shndėrruar gratė dhe burrat nė qenie seksualisht aktive dhe tėrheqėse, hormonet shfrytėzojnė kėshtu zellin pėr tė kryer detyrėn e tyre. Vetėm ata qė kanė njė sasi tė rregullt hormonesh shfaqen tė gjallė dhe tė fuqishėm nga ana seksuale. Por evolucioni nuk ka mėshirė ndaj njeriut tė moshuar. Jo vetėm pasqyra hormonale e grave por edhe e ajo e burrave me kalimin e 35 vjetėve merr tė tatėpjetėn.


  Sot njihen rreth 30 homone tė ndryshme, tė cilat ndahen sipas njė kriteri tė caktuar. Njė mėnyrė pėr tė ndarė hormonet ėshtė ajo sipas lėndėve prej tė cilave pėrbėhen hormonet.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 9. #9
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Hormoni i rritjes: hormoni kundėr mplakjes
  Vetėm para pak kohe ka arritur mjekėsia tė kuptojė cilėsitė e veēanta tė hormonit tė rritjes. Hetimet treguan se marrja e pėrditshme e hormonit tė rritjes (shkurt HGH, "Human Growth Hormone") qė pas disa javėve sillte si pasojė njė rinim trupor dhe psiqik deri prej 20 vjetėsh, jastėkėt e dhjamit zhdukeshin dhe muskujt fillonin pėrsėri tė rriteshin, kujtesa pėrmirėsohej, poashtu edhe pėrqendrimi, seksi dhe epshi i njė 70 vjeēari mund tė merrte vlerat e njė 50 vjeēari.
  Hormoni i rritjes qė njihet edhe nėn emrin Somatotropinė, ėshtė kėshtu njė ndėr lėndėt mė tė fuqishme kundėr mplakjes qė njerėzimi ka njohur deri mė sot. I prodhuar nė gjėndrėn hipofizare nė tru Somatrotropini dirigjon tė gjitha lėndėt themelore qė kanė tė bėjnė me rritjen. Nė mėlēi ky hormon kthehet nė tė ashtuquajturit faktorė tė rritjes. Mė i rėndėsishmi prej tyre Insulin-Like-Growth-Factor 1 (IGF 1 - Faktori i rritjes i pėrngjashėm me insulinėn) pėrforcon sistemin imunitar dhe ndihmon nė fortėsimin e kockave. Pėrqendrimi i hormonit tė rritjes HGH bjen me moshėn nė mėnyrė tė njėllojtė si pėr femrat ashtu edhe pėr meshkujt. Kėshtu mė tepėr se gjysma e 65 vjeēarėve ose nuk ka fare ose ka fare pak hormone rritjeje. Mirėpo studimet kanė treguar se edhe nė pleqėri qelizat Somatropine janė nė gjendje tė prodhojnė tė njėjtėn sasi hormoni tė rritjes si nė rini.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 10. #10
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Ėstrogjeni: hormoni i pjellshmėrisė
  Studimet mė tė fundit kanė treguar se ėstrogjeni ėshtė tepėr i rėndėsishėm edhe pėr shėndetin e meshkujve. Vetėm bashkėrendimi midis ėstrogjenit dhe hormonit tė burrėrisė mund tė krijojė atė ballancė me anė tė sė cilės meshkujt kthehen nė burra tė vėrtetė. Meshkujt kanė 30 piktogram ėstrogjen nė njė mililitėr gjak, e cila ėshtė rreth njė e treta e sasisė qė prodhohet tek trupi i femrave. Ky ėstrogjen mblidhet pranė herdheve duke luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė pjekjen e spermės. Pra prej tij varet pjellshmėria e farės sė mashkullit. Pėrveē kėsaj ėstrogjeni luan njė rol tė rėndėsishėm edhe nė sistemin e qarkullimit nė zemėr.
  Ndėrkohė qė testosteroni stimulon pėrfyrimet dhe dėshirėn seksuale, hormoni ėstrogjen tė jep fuqi dhe qėndresė gjatė bėrjes sė dashurisė. Meshkujt qė kanė njė sasi tejet tė lartė tė ėstrogjenit kanė nė mėnyrė tė pandėrprerė dėshirė pėr tė bėrė seks, ndonėse kjo gjė nuk ėshtė e mundur.
  Terapia e ėstrogjenit pėr meshkuj gjindet akoma nė fazat e para. Ndėrkohė qė nė treg kanė dalur nė shitje pėr herė tė parė tableta ėstrogjeni.
  Disa lėndė qė janė tepėr tė afėrta me ėstrogjenin mund tė merren nė natyrė nga: misri, karrotat, mollet, grosha, soja, rrepa.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 11. #11
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  testoteroni- hormoni burrerise
  Zakonisht trupi i mashkullit prodhon rreth 7 miligram nga ky hormon nė ditė kryesisht nė herdhe (bole) por edhe njė pjesė tė vogėl pranė veshkave. Rreth 10 pėrqind e testosteronit tė lirė pėrdoret pėr krijimin e pėlhurės indore dhe ndėrtimit tė muskujve. Gjatė pubertetit, kur pasqyra e testosteronit hidhet pėrpjetė drejt majave, shihet qartė ndikimi i dihidrosteronit (DHT): penisi,prostata, qeska e spermės dhe gyrmazi zmadhohen, fillojnė tė dalin qime nė mjeker dhe nė trup,nofulla dhe shpatullat zgjerohen, zėri ntrashet. Pėr shkak tė veprimtarisė sė tij tė madhe DHT sjell edhe pasoja tė papėlqyeshme nė organizmin e mashkullit, si p.sh. rėnia e flokėve dhe rritja e qelizave kancerogjene tė prostatės. 90 pėrqind tė testosteronit qarkullon i lirė nė gjak dhe udhėton drejt e pėr nė tru. Si rrjedhim: molekulat e testosteronit ngjiten pas marrėsve nervorė nė qendrėn libide duke bėrė qė truri tė nisė tė prodhojė pėrfytyrime erotike. Nė kėtė mėnyrė rritet gatishmėria pėr tė reaguar ndaj sinjaleve seksuale qė vijnė nga mjedisi. Tek 80 pėrqind e burrave qė kanė vlera tepėr tė ulta tė testosteronit venitet dėshira pėr seks dhe si rrjedhojė njeriu dobėsohet, ka depresione, nuk flė i qetė dhe djersit.
  Qė tė arrihet tė kryhet njė terapi hormonale efikase tek meshkujt ėshtė e nevojshme pasja e dijeve mbi hormonin e dytė seksual tė rėndėsishėm, ėstrogjeni.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 12. #12
  Thpilt Avatari i baby-angel
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Brussel
  Postime
  1,751
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  61

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sweetzzinna Shiko postimin
  okey jojo mendova mos kishte drejte baby e ne shqip thuhet indokrin

  nejse i lumshin duarte babyt per temat
  Une endokrin e kam shkruajtur ylli..
  Gjths flm dhe per plotesimet qe ke bere. s

  :fluturoze:Zoti nuk sheh ne fytyrat tuaja, por ne zemrat tuaja...:fluturoze:

 13. #13
  Thpilt Avatari i baby-angel
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Brussel
  Postime
  1,751
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  61

  Gabim

  Hormonet e Hipotalamusit :

  Hormoni i clirimit te hormonit te rritjes (GHRH)
  Gonadoliberine (GnRH)
  Kortikoliberine ose hormone I clirimit te hormoneve kortikotrope (CRH)
  Tiroliberine ose hormone I clirimit te tirotrofines (TRH)
  Somatostatine
  Dopamine

  Hormonet e para hipofizes

  Hormonet kortikotrope ose kortikotrofine (ACTH)
  Hormonet e rritjes ose somatotrofine (GH)
  Hormoni folikulo- stimulus (FSH)
  Hormoni luteinizues (LH)
  Hormoni tireotrop ose tirotrofine (TSH)
  Melanostimuline (MSH)
  Prolaktine(PRL)
  β-lipotropine
  β-endorfine

  Hormonet post hipofizare

  Ocitocine
  Vazopresine ose hormoni anti-diuretik (ADH)
  Dopamine
  Faktori i clirimit te prolaktines (PFH)

  Hormonet Gonadike

  Tek femra :
  Estrogjenet
  Progresteroni
  Inhibina
  Relaksina

  Tek mashkulli :
  Testosteron
  Inhibina
  Hormoni anti- myllerian (AMH)


  Hormonet e Tiroides

  Trijodotironine(T3)
  Tetrajodotironine ose tiroksine (T4)
  Kalcitonine

  Hormonet paratiroidjane

  Parat’hormon(PTH)

  Hormonet mbiveshkore

  Korteksi
  Kortizoli
  Androgjene : sulfat dihidroepiandrosteron(DHEAS) dhe dehidrooiandrosteron(DHEA)
  Aldosteron

  Palca
  Adrenaline
  Noradrenaline

  Hormonet e pankreasit

  Glukagoni
  Insulina
  Somatostatina
  Polipeptid pankreatik

  Hormonet e veshkes

  Eritropoietine(EPO)
  Renine

  Hormonet e tretjes

  Gastrine
  Sekretine
  Kolecistokinine
  Pertid insulinotrope gjate glukozes (GIP)
  Somatostatine
  Greline

  Hormonet hepatike (te gjakut)

  Angiotensine
  Hepsidine
  IGF-1
  IGF-2


  Hormonet e epifizes

  Melatonina

  Hormonet placentare

  Gonadotrofine korionike (HCG)
  Estrogjene
  Progesterone
  Hormoni laktogjen placentar(HPL)
  Relaksine

  Hormonet vegjetale

  Acid absisik
  Auksine
  Brasinosteroide
  Etilen
  Citokinine
  Gibereline

  Shpjegimet per funksionin e secilit hormon nje here tjeter..

  :fluturoze:Zoti nuk sheh ne fytyrat tuaja, por ne zemrat tuaja...:fluturoze:

 14. #14
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga baby-angel Shiko postimin


  Hypothalamus = hipotalamus
  Epiphyse = epifiza
  Hypophyse = hipofiza
  Thyroļde = tiroidja
  Parathyroļdes = paratiroidja
  Thymus = timusi
  Glandes surrenales = Gjendra mbiveshkore
  Prostate = prostata
  Ovaires = ovaret
  titullin e ketij postimi e ke ve INDOKRIN...shife me kujdes
  eshte posti nr 2

  e kuptova tani qe eshte gabim shttypi, gjera qe ndodhin...une pyes se kam kuriozitet mbi termat mjeksor ne shqip...se kam me te keqe baby

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 15. #15
  Thpilt Avatari i baby-angel
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Brussel
  Postime
  1,751
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  61

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sweetzzinna Shiko postimin
  titullin e ketij postimi e ke ve INDOKRIN...shife me kujdes
  eshte posti nr 2

  e kuptova tani qe eshte gabim shttypi, gjera qe ndodhin...une pyes se kam kuriozitet mbi termat mjeksor ne shqip...se kam me te keqe baby
  Nuk e thashe e as e mendova qe e ke me te keq..po se kisha vene re se nga shpejtesia e kam shkruajtur gabim..s

  :fluturoze:Zoti nuk sheh ne fytyrat tuaja, por ne zemrat tuaja...:fluturoze:

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •