Duke shikuar rezultatet 1 ne 10 nga 10

Teme: SHOK & TMERR -Gjuha e zezė me qime

 1. #1
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,865
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  25

  Default SHOK & TMERR -Gjuha e zezė me qime


  Emri gjuhe e zeze me qime eshte vertet i frikshem por kjo gje nuk eshte aspak e rrezikshme. Gjuha nxihet dhe duket si me qime nga bakteriet ne goje te cilat i japin kete pamje. Mund te rregullohet shume lehte nga nje higjene e mire gojore.
  Ē’fare e shkakton gjuhen e zeze “me qime”
  Zakonisht shkaktohet nga nje numer i madh bakteriesh ose myku ne goje. Bakteriet formojne shtrese ne kokrrat e vogla qe gjenden ne gjuhe te quajtura papilla. Ato jane te perhapura gjate gjithe siperfaqjes se gjuhes. Ne vend qe te keputen ato fillojne te zgjaten dhe krijojne nje pamje te ngjashme me qimet. Ne disa raste rriten deri ne 15 here te gjatesise normale.
  Zakonisht , papillat kane ngjyre roze ne te bardhe por kur zgjaten, pigmente nga ushqimet dhe pijet mundesisht edhe vete bakteria dhe myku ngjiten pas tyre duke i dhene ngjyre gjuhes.Shpesh kjo ngjyre eshte e zeze prandaj i jep edhe emrin ketij fenomeni, por gjuha mund te kthehet edhe ne kave, e verdhe , jeshile ose nje kombinim tjeter ngjyrash.
  Di sa zakone te njeriut mund te ndikojne ne formimin e gjuhes se zeze:
  • Higjene gojore e varfer
  • Pirja e duhanit
  • Pirja me shumice e kafes ose cajit
  • Pirja e antibiotikeve (qe mund te prishin balancen e bakterieve ne goje)
  • Mungesa e lengjeve ne trup
  • marrja e disa medikamenteve
  • mosprodhimi i mjaftueshem i peshtymes
  • larja e shpeshte e gojes me solucione qe permbajne peroksid ose mente
  • Berja e terapise me rezatime ne koke ose qafe.
  Gjuha e zeze ndodh zakonisht tek personat qe perdorin lloje te ndryshme drogash me injekson dhe tek personat e infektuar me HIV-SIDE
  Cilat jane simptomat?

  Pervec paraqitjes se gjuhes, shume veta nuk kane simptoma te tjera ose nuk ndjejne shqetesim. Perjashtimi i vetem eshte kur nje person ka zhvillim te shumte te mykut Candida albicans, i cili u jep nje ndjene te djeguri ne gjuhe. (glossopyrosis)
  Disa njerez ankohen nja nje ndjene ngacmuese ne fund te gojes, nje ndjenje dickaje metalike, ose u perzjehet. Ne rastet me te renda kjo ndjene provokon te vjella. Disahere ushqimi ngecet tek papillat e zgjatura dhe shkakton ere te keqe te gojes.
  Si mund te luftohet gjuha e zeze me qime?

  Menyra me e mire eshte duke mbajtur nje higjene te mire gojore. Lani dhembet te pakten dy here ne dite me nje furce te bute. Lani edhe gjuhen me furce. Pini shume uje gjate dites per ta mbajtur gjuhen paster. Keshilla te tjera jane ne qofte se pini duhanm, lereni. Shtoni ushqime te ashpra ne diete, ushqimet e buta nuk e pastrojne gjuhen.
  Ne qofte se problemi nuk permiresohet kontaktoni mjekun ose dentistin. Mjeku mund tju veje neantibiotike per te kontrolluar mykun ose bakteriet. Shpeshhere mund tju jepen kremera dhe ne qofte se problemi nuk permiresohet papillat e gjata mund te prihen me lazer ose me impulse elektrike.sho

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 2. #2
  in dolce attesa Avatari i ida angel
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  ^.^
  Mosha
  29
  Postime
  8,202
  Forca e Rrespektit
  2061

  Default Titulli: SHOK & TMERR -Gjuha e zezė me qime

  iii ca tmerri!


  I love you daddy
  :flamuri:

 3. #3
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,865
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  25

  Default Titulli: SHOK & TMERR -Gjuha e zezė me qime

  Edhe une u tmerrove kur e pash foton...por spo gjej me sh foto e info reth subjektit

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 4. #4
  Moderator! Avatari i Alchohole
  Antarėsuar nė
  Apr 2009
  Vendodhja
  Kosova
  Mosha
  21
  Postime
  1,711
  Forca e Rrespektit
  72

  Default Titulli: SHOK & TMERR -Gjuha e zezė me qime

  Qfare gjuhe...pe doket nima thuse me qime .


 5. #5
  Themelues i Forumit Avatari i Angel_Devil
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Braila Romania
  Mosha
  30
  Postime
  15,411
  Forca e Rrespektit
  25

  Default Titulli: SHOK & TMERR -Gjuha e zezė me qime

  ncccn te arrish n kete gjendje i bjen te hash plehra ncncnc interesante si teme

  Si mund te thuash qe ke jetuar , kur nuk ke nje histori per te treguar!!!

 6. #6
  Moderatorė Avatari i Lauri
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,558
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  2377

  Default Titulli: SHOK & TMERR -Gjuha e zezė me qime

  Cfare higjene e varfer moj sweet, i paska dhembet flori fare.

  - nuk me merr gjumi sonte.

  Askush nuk eshte me i skllaveruar se ai qe gabimisht mendon se eshte i lire.

 7. #7
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,865
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  25

  Default Titulli: SHOK & TMERR -Gjuha e zezė me qime

  Gjeta dhe foto te tj...por sdo i postoj se sdua tju le pa gjume...
  Keshille me e mire eshte higjena e gojes!

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 8. #8
  VIP Avatari i agrodolce
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  N'tarushes .. do vish dhe ti ?
  Postime
  1,366
  Forca e Rrespektit
  77

  Default Titulli: SHOK & TMERR -Gjuha e zezė me qime

  Citim Origjinale Postuar nga sweetzzinna Shfaq Poten
  Edhe une u tmerrove kur e pash foton...por spo gjej me sh foto e info reth subjektit
  Leri fare aman se na bone me nxjerr darken

  Paqe e dashni ashuri:

 9. #9
  I devotshmi Avatari i optimus
  Antarėsuar nė
  Nov 2008
  Vendodhja
  Mitrovicė
  Postime
  64
  Forca e Rrespektit
  53

  Default Titulli: SHOK & TMERR -Gjuha e zezė me qime

  po le more ēfare higjiene a se shikoni qe i ka dhembet e bardhe?!


 10. #10
  The Wisher . Avatari i CannibaL
  Antarėsuar nė
  Nov 2008
  Vendodhja
  Pyet nese ke Guxim !
  Mosha
  25
  Postime
  1,160
  Forca e Rrespektit
  61

  Default Titulli: SHOK & TMERR -Gjuha e zezė me qime

  Ti me Frikesove me ket tem Si munde ta hapesh Shum Tmerruse :S


Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-02-12, 06:51
 2. Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-09-09, 05:42
 3. Tmerr ne Peshkopi, perdhunohet femija 4 vjeē
  Nga BeniT ne forum Lajme nga Shqipėria
  Pergjigje: 34
  Postimi i Fundit: 28-02-09, 19:10
 4. Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 03-01-09, 16:16
 5. Tmerr ne plazh,vdes shtatzena
  Nga fcbesia ne forum Lajme nga Shqipėria
  Pergjigje: 23
  Postimi i Fundit: 24-07-08, 22:46

Etiketa per kete Teme

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181