Duke shfaqur rezultatet 1 nga 3 e 3

Temė: Operacioni plastik i hundės

 1. #1
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,973
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Operacioni plastik i hundės

  Operacioni plastik i hundės

  Deformimet hundės mė sė shpeshti ndodhin si pasojė e lėndimeve, por mund tė jenė edhe kongjenitale (tė lindura).Operacioni i deformimeve tė hundės mund tė ketė pėr qėllim: korrektimin e pamjes sė jashtme tė hundės dhe korrektimin e mureve tė brendshme tė hundės. Tė gjitha deformimet e lindura tė hundės mund tė ndahen nė:
  - Ērregullimet nė madhėsinė e piramidės sė hundės (hundė shumė e madhe ose hundė e vogėl)
  - Ērregullimet e boshtit tė hundės (septumi i cili anon nga njėra anė)
  - Ērregullimet e eshtrave dhe kėrceve tė hundės (ekzistimi i cisteve eshtėrore tė lindura)

  Deformimet e krijuara tė hundės vijnė si pasojė e lėndimeve, dhe mė sė shpeshti ndodhin thyerje tė kockave tė hundės ose thyerje tė kėrcit. Hunda e thyer duhet tė trajtohet nga specialistėt e ORL-sė, me qėllim qė tė shmanget paraqitja e deformimeve postraumatike.

  Kur bėhet intervenimi kirurgjik
  Operimi i hundės bėhet vetėm pasi tė ketė pėrfunduar rritja e skeletit tė hundės, dhe kjo do tė thotė se, ndėrhyrja kirurgjike mund tė realizohet vetėm pas moshė 18-vjeēare.
  Pėrgatitja para-operuese pėrfshin fotografimin e eshtrave tė hundės dhe murit ndarės, si edhe analizohet sekreti i hundės dhe i fytit. Kuptohet, duhen bėrė edhe analiza pėr kontrollimin gjendjes sė pėrgjithshme, si dhe pėrgatitja rutine anesteziologjike.
  Operacioni i hundės mė sė shpeshti bėhet nė anestezion tė pėrgjithshėm. Operacioni me anestezion lokal ėshtė i mundur vetėm kur intervenohet nė kėrcet e hundės.
  Pas operacionit shfrytėzohet tamponada pėr njė periudhė 5-7 ditėshe, ndėrsa nėse intervenimi ėshtė bėrė nė eshtrat e hundės, atėherė mbahet edhe imobilizim i jashtėm (gips ose pllakė metalike) pėr dhjetė ditė.
  Kur ndėrhyrja kirurgjike bėhet nė septumin (murin ndarės) tė hundės, ndonjėherė ėshtė e nevojshme qė imobilizimi i septumit tė hundės tė bėhet me pllaka plastike tė cilėt mbahen po ashtu dhjetė ditė. Largimi i mjeteve imobilizuese nuk ėshtė i dhimbshėm.
  Prej komplikimeve post-operative pėrmenden gjakderdhjet, gjakderdhjet e dobėta rreth syve, ėnjtja e fytyrės, paraqitja e pikave tė gjakut nė septumin e hundės dhe paraqitja e inflamacionit tė sinuseve maksillarė. Pėr trajtimin e shumicės sė kėtyre komplikimeve, duhet qė mė vonė, tė bėhet edhe njė ndėrhyrje kirurgjike. /Telegrafi/

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 2. #2
  neomamma Avatari i ida angel
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ^.^
  Mosha
  29
  Postime
  8,233
  Rrespekti
  2064

  Gabim Titulli: Operacioni plastik i hundės

  Nje shoqe e imja ka shkuar ne Tr per te ber operacion hunden ...jam kurjoze te shikoj ndryshimin ...por une vet do kisha shume frike te beja operacione te tilla sidomos ketu ne shq qe s'je e sigurte per azgje .


  I love you daddy
  :flamuri:

 3. #3
  Anėtar Aktiv
  Anėtarėsuar
  Jul 2009
  Vendndodhja
  Rep.Kosoves Lipjani
  Mosha
  24
  Postime
  589
  Rrespekti
  60

  Gabim Titulli: Operacioni plastik i hundės

  Po de ka Njerz qe nuk tute per asgje Bravo kofte dhe une per veti nuk do kish mujte me ba dicka tille zdi Veq.
  Me shume Respket nga Qendrimi Bossi..


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  
Regjistrohuni The Facebook Platform


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182