Manaferat mbrojnė nga kanceriShkencёtarёt nga Ohio State University kanё arritur t’i identifikojnė disa lёndё pёrbёrёse tё frutave tё manaferrės, tё cilat kanё potencial kemoprotektiv.
Nё tё vėrtet, shkencėtarėt kanė vėrtetuar se antocianёt, njё grup antioksiduesish tё cilёt janė pjesё pёrbёrёse e manaferrave, inhibojnё rritjen dhe stimulojnė vdekjen e qelizave kanceroze tek minjtė e sёmurё nga karcinoma e ezofagut.

Rezultatet japin dėshmi tё forta se antocianet kanё njё rol tё rёndёsishёm nё parandalimin e krijimit tё karcinomёs, kanё bёrё tё ditur studiuesit.


/telegrafi