Atletja mė e mirė shqiptare nė Maqedoni, Drita Islami, e cila vrapon nė 400 metra me pengesa, konsideron se viti 2016, ka qenė vit i suksesshėm pėr tė. Ajo ėshtė zgjedhur atletja mė e mirė nė Maqedoni nga Federata Atletike Maqedonase. “Viti 2016 ka qenė viti me i suksesshėm pėr mua gjatė gjithė karrierės sime 7-vjeēare. Edhe pse 5 vite radhazi jam zgjedhur atlete e vitit, mirėpo ajo ka qenė nė kategori me tė ulėta sipas moshės qė kam pasur, ndėrsa ky titull bėn pjesė nė kategorinė mė tė lartė dhe ėshtė ēmimi kryesor nė atletikė. Jam shumė e lumtur qė arrita ta fitoj kėtė titull, mendoj qė pjesėmarrja ime nė Lojėrat Olimpike – ‘Rio 2016’, mė siguroi kėtė ēmim. Ndjehem shumė krenarė me veten pėr pjesėmarrjen time atje, si dhe pėr sukseset e arritura, shpresoj qė vitin 2017 me presin suksese edhe mė tė mėdha, duke filluar me rekorde tė reja, normė europiane si dhe medalje ndėrkombėtare. Dua ti falėnderoj pėrzemėrsisht familjen, shoqėrinė si dhe gjithė njerėzit tjerė qė me kanė mbėshtetur gjatė gjithė kohės, mos e harroj edhe trajneren time Aleksandra Vojneska pėr punėn qė po bėn me mua”, ka thėnė Islami.http://www.botasot.info