Kompleksi - Ventus - Sport Center - Pishina
Faqja 4 nga 9 I pariI pari 12345678 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatet 61 nga 80 e 177

Temė: Ndihmė nė Letėrsi

 1. #1
  Avatari i Adelo
  Anėtarėsuar
  Mar 2009
  Mosha
  22
  Postime
  46
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  43

  Gabim Ndihmė nė Letėrsi

  Keto jane temat e mundshme (njera duhet te zhvillohet):
  1) Vecorite stilistike ne vepren e Migjenit.
  2)Simbolika ne vepren e Ernest Koliqit.
  3)Polifonia ne tematiken e Ismail Kadarese.

  P.s:Jeni te nderuar...

  Likes abi cela liked this post

 2. #61
  ... Avatari i AjSi
  Anėtarėsuar
  Mar 2009
  Postime
  2,843
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  2425

  Gabim Titulli: Ju lutem me ndihmoni me nje ese krahasim-kontrasti!!!

  Hm besoj se kjo eshte detyre e letersise se vitit te 2 ore te 3 nese nuk gabohem sepse keto tema aty trajtohen,..
  Eseja e krahasim kontrastit ka te beje me diskutimin e dy ose me shume temave por qe kane lidhje ne mes tyre..Tek eseja e krahasim kontrastit mund te perdoresh edhe mendimin tend personal gjithashtu duhet te vesh ne dukje ne fillim dallimet mes ty pastaj ngjasimet..pra ku afrojne edhe ku largojne te dyja!

  Ne fillim pershkruaj njeren teme pastaj pershkruaj temen e dyte
  Ne pjesen e pare te esese shkruaj tiparet e perbashketa te dy temave qe ke zgjedh ( Une pershembull do zgjidhja te dyten)
  Mbyllja duhet te jete e vecante edhe te terheqe ate qe e lexon.

  Mesa maj mend une pjeset kryesore jane:

  Tema-trungu i esese (paragrafet mbeshtetes)-te kto paragrafet duhet te besh teper kujdes pasi i kushtohet rendesi e madhe) Edhe paragrafi mbylles

  Une e kam bere nje ese te tille krahasim-kontrasti po jo per kto tema e kam bere per Eskilin edhe Euripidin
  Do ta beja edhe ty nje tani po skam kohe perzotin se jam tu msu matematiken per vete..


  Happy stories are stories that havent finished yet.
  .

 3. #62
  Avatari i Adelo
  Anėtarėsuar
  Mar 2009
  Mosha
  22
  Postime
  46
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  43

  Gabim Titulli: Ju lutem me ndihmoni me nje ese krahasim-kontrasti!!!

  Ju faleminderit shume te dyve per mendimet...Ajsi un e kam per te enjten kete ese,do te ishe e nderuar po te me ndihmoje


 4. #63

  Anėtarėsuar
  Jan 2010
  Mosha
  22
  Postime
  8
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  0

  Gabim Titulli: Ndihmė nė Letėrsi

  Edhe un kam nevoje per ndihme per nje ese krahasim-kontrasti....ku duhet te krahasojm esmeralden me kuazimodon tek "Katedralja e parisit"(Viktor Hygo)...vepren e di se per cfar ben fjal pos sjam fare per ese...Ju lutem mund te me ndinmoje njeri?


 5. #64
  Veri investigatio Avatari i alfonci
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Perpara kompjuterit
  Postime
  3,047
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  122

  Gabim Titulli: Ndihmė nė Letėrsi

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Darken sparkle Shiko postimin
  Edhe un kam nevoje per ndihme per nje ese krahasim-kontrasti....ku duhet te krahasojm esmeralden me kuazimodon tek "Katedralja e parisit"(Viktor Hygo)...vepren e di se per cfar ben fjal pos sjam fare per ese...Ju lutem mund te me ndinmoje njeri?
  Eshte veshtire per ne tani qe nuk po i lexojme keto vepra momentalisht.

  Megjithate eshte shume e thjeshte, ju sillni te dhenat e personazheve ne fjale dhe ne baze te tyre do ju ndihmojme te shkruani esene.

  Psh per kuazimodon:
  eshte i shemtuar, i vetmuar,
  jeton ne kushte te caktuara
  eshte gugac.

  Per esmeralden e njejta gje, tregoni vecorite e karakterit te saj dhe personen ne pergjithesi.

  Krijoni nje liste me te dhena te tilla dhe silleni ketu pastaj eseja do jete shume e thjeshte per tu shkruar.

  Udha e mbarė se erdh pranvera, shko, dallėndyshe tue fluturue, prej Misirit n'dhena tjera, fusha e male tue kėrkue; n'Shqipni shko, pra, fluturim, shko nė Shkodėr, n'qytetin tim. - Filip Shiroka

  "Unė jam mirė kur asht mirė Shqipnia" - Isa Boletini

  Shqiperise nuk i ka ardhur asgje e mire nga lindja; pervec diellit.
  Likes dionisis liked this post

 6. #65
  VIP Avatari i Karamele Zana
  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Postime
  4,098
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Rrespekti
  536

  Gabim Titulli: Ndihmė nė Letėrsi

  Kam kohe qe e kam lexuar kete te fundit.

  Se pari fillo te flasesh per ata te dy, si personazhe ne ate liber. Fol jo ne shume detaje si ata jane ndryshe dhe si jane te njejte. Ne paragrafin e dyte flit per ndryshimet midis tyre, duke mos harruar te vesh detaje pse mendon ashtu (duke futur pjese nga libri). ne paragrafin e dyte fol cfare i ben ata te njejte. Zgjidh nje ose me shume aspekte dhe futu me ne shume detaje duke sjelle perseri shembuj nga libri. Dhe ne paragrafin e katert permblidh ato qe ke folur me nje mbyllje te bukur.

  Une them si ta formulosh ate, se me cfare do e mbushesh e di ti se ti po e lexon per momentin. Shpresoj te te kem ndihmuar disi.


 7. #66

  Anėtarėsuar
  Jan 2010
  Mosha
  22
  Postime
  8
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  0

  Gabim Titulli: Ndihmė nė Letėrsi

  Esmeralda eshte cigane,endacake,shum e bukur,ne veper perfaqeson te miren dhe te shendetshmen.Esmeralda eshte femra fatale qe ua ndez ethet e mishit tere meshkujve;kapitenit bukurosh Febys,murgut te trishte Frolo,kuazimodos se shemtuar,mbare turmes gumezhitese te lypsareve,kusareve,paraziteve e poeteveqe festojn rreth saj...kshu pershkruhet ajo ne liber...

  Likes dionisis liked this post

 8. #67

  Anėtarėsuar
  Jan 2010
  Mosha
  22
  Postime
  8
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  0

  Gabim Titulli: Ndihmė nė Letėrsi

  Karamelezana flm shume per ndihmen...do e kem parasysh nqse sme ndihmon njeri...pavarsisht se sa do te arrij ta bej sic dua dhe duhet...sepse skam qene asnjeher mir me eset ne pergjithesi...edhe njeher faleminderit shume...


 9. #68

  Anėtarėsuar
  Jan 2010
  Mosha
  22
  Postime
  8
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  0

  Gabim Titulli: Ndihmė nė Letėrsi

  ju lutem edhe nje her kush mund te me bej nje ese...me duhet per neser patjeter...ju lutem me ndihmoni me duhet shume kjo note qe do mar se do jet e fundit...


 10. #69
  angels walk among us Avatari i Yellow Redhead
  Anėtarėsuar
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Earth
  Postime
  5,010
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  2
  Rrespekti
  3394

  Gabim Titulli: Ndihmė nė Letėrsi

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Darken sparkle Shiko postimin
  Esmeralda eshte cigane,endacake,shum e bukur,ne veper perfaqeson te miren dhe te shendetshmen.Esmeralda eshte femra fatale qe ua ndez ethet e mishit tere meshkujve;kapitenit bukurosh Febys,murgut te trishte Frolo,kuazimodos se shemtuar,mbare turmes gumezhitese te lypsareve,kusareve,paraziteve e poeteveqe festojn rreth saj...kshu pershkruhet ajo ne liber...
  kjo paska qen tema me e bukur dhe me e thjeshte, qe te frymezohesh per kte teme degjo kengen "Belle~Patrick Fiori, Garou & Daniel Lavoie" lexo tekstin dmth.

  qenke pertac i madh ti :p

  SHINE ON!

  Sęglópur

  Sartre matters

 11. #70
  ... Avatari i AjSi
  Anėtarėsuar
  Mar 2009
  Postime
  2,843
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  2425

  Gabim Titulli: Ndihmė nė Letėrsi

  Bobo te gjitha jane tema qe behen ne letersine e vitit te 3 gjimnaz! ;D

  Happy stories are stories that havent finished yet.
  .

 12. #71
  Anėtar Aktiv Avatari i Kejla
  Anėtarėsuar
  Jul 2009
  Vendndodhja
  Verdalle
  Postime
  879
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  441

  Gabim Titulli: Ndihmė nė Letėrsi

  mua m anxiu jeten nje detyre e motres zakonisht kam qene e zonja ne letersi po ama figurat letrare si kam gjetur kurre ervec krahasimit dhe epitetit bah ma shpifi te isht e rpas tre ditesh do kerkoja ndihmen tuaj eshte er neser e skam cfare bej gjithsesi
  respekte

  Eksperience is not always the kindest of teachers, but it is surely the best

 13. #72

  Anėtarėsuar
  Jan 2010
  Mosha
  22
  Postime
  8
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  0

  Gabim Titulli: Ndihmė nė Letėrsi

  nje gje qe mund ta besh normale qe eshte e thjeshte...ti di mbase se ste njoh prandaj e thua kte...por ka njerez qe skan prirje fare per ese si un psh...por kjo sdo te thote qe jam pertace se jam vajz...


 14. #73

  Anėtarėsuar
  Jan 2010
  Mosha
  22
  Postime
  8
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  0

  Gabim Titulli: Ndihmė nė Letėrsi

  Kejla un po te them disa nga figurat letrare shpresoj te te ndihmojne....ELIPSA=mungesa e nje gjymtyre jo te rendesishmete vargut (poezi)dhe te fjalise (proze)si psh:prane dijes i pa nxene/prane sofres i pa ngrene......ANAFORA=perseritja e se njejtes fjale ne fillim te vargut ose fjalise.....LAKONIZMI=te shprehurit shkurt....EPANASTROFE=perseritja e se njejtes fjale ne fund te vargut pararendes ose te fjalise pararendese dhe ne fillim te vargut ose fjalise pararendese....EPANALEPSA=perseritja e se njetes fjale brenda per brenda vargut ose fjalise.....EPIFORA=perseritja e se njejtes fjale ne fund te cdo vargu ose fjalie....ENUMERACJONI=numerimi i fjaleve te ndryshme,si psh:mali,fusha,kodra.....SHKALLZIMI=fjali qe perfundojne me njera-tjetren per nga kuptimi por duke u shkallezuar,si psh:u ndez,u dogj,u shkaterrua....PYETJE RETORIKE=pyetje pa pergjigje....INVERSJONI=ndryshimi i rendit te fjaleve ne fjali....POLISINTETI=perseritja e se njejtes lidhez disa here....ASINTETI=mungesa e lidhezave....EPICENS=... 3pikeshi=mendimi vazhdon....SIMILITUDE=krahasim i zgjatur....IVOKACION=thirrje qe i behet zotit....


 15. #74

  Anėtarėsuar
  Jan 2010
  Mosha
  22
  Postime
  8
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  0

  Gabim Titulli: Ndihmė nė Letėrsi

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Yellow Redhead Shiko postimin
  kjo paska qen tema me e bukur dhe me e thjeshte, qe te frymezohesh per kte teme degjo kengen "Belle~Patrick Fiori, Garou & Daniel Lavoie" lexo tekstin dmth.

  qenke pertac i madh ti :p
  nje gje qe mund ta besh normale qe eshte e thjeshte...ti di mbase se ste njoh prandaj e thua kte...por ka njerez qe skan prirje fare per ese si un psh...por kjo sdo te thote qe jam pertace se jam vajz...


 16. #75

  Anėtarėsuar
  Jan 2009
  Mosha
  41
  Postime
  1
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  0

  Gabim Titulli: Pjetėr Budi

  Ju lutem nėse keni mundėsi mė thoni se ku mund ta gjej "Poetika e Budit"tė shkruar nga Behar Gjoka


 17. #76

  Anėtarėsuar
  Feb 2010
  Postime
  6
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  0

  Gabim Titulli: Ndihmė nė Letėrsi

  kam nevoj per 1 ese pershkruse me tem
  figura e esmeraldes simbol i bukuris shpirterore e fizike...
  a me ndimon dot njeri se me duet per ne dat 26/02/10...
  nga pjesa e viktor hygo esmeralda te letersia 3...
  nqs me ndimon dot njeri tma dergoj me mesazh ne ad "moony.1990@hotmail.com"


 18. #77

  Anėtarėsuar
  Feb 2010
  Postime
  6
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  0

  Gabim Titulli: Ndihmė nė Letėrsi

  darken jam edhe un me ty


 19. #78
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Ndihmė nė Letėrsi

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Darken sparkle Shiko postimin
  nje gje qe mund ta besh normale qe eshte e thjeshte...ti di mbase se ste njoh prandaj e thua kte...por ka njerez qe skan prirje fare per ese si un psh...por kjo sdo te thote qe jam pertace se jam vajz...
  Tani jo te gjithe kan talent ne ese...por te pakten mund te rish e te mundosh ta zhvillosh talentin...kjo gje behet duke lexuar sa me shume libra...
  Ne jete duhet te dish te shprehesh vete, jo te besh nje teme tek Fv qe te ta bejne te tjeret...

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 20. #79
  Vogėlushe Avatari i Elushe
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  4,370
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  6308

  Gabim Titulli: Ndihmė nė Letėrsi

  E dini ēfare me habit: keta nuk kerkojne ndihme per ese, por duan qe esene ta shkruajme ne per to. Ncncncncnc.

  Egoizmi i ben njerezit skllever te vetvetes....

 21. #80

  Anėtarėsuar
  Feb 2010
  Postime
  6
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  0

  Gabim Titulli: Ndihmė nė Letėrsi

  elusheeeeeeeee mesa mbaj mend un kerkova ndim se me duet me patjeter neser...dhe duhet ta bej...po te mos ishte kjo "duhet" ne mes...as kisha per ta vra fare menjen...ok??????kembanat bien per ate qe ka vesh


Faqja 4 nga 9 I pariI pari 12345678 ... FunditFundit

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •