Dislikes Dislikes:  0
Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12
Duke shikuar rezultatet 31 ne 37 nga 37

Teme: Lasgush Poradeci

 1. #1
  Administrator Avatari i CoNNecT
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Diten midis njerezish, naten ne univers.
  Mosha
  32
  Postime
  644
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  16

  Lasgush Poradeci

  Lasgush Poradeci lindi mė 27 dhjetor 1899 nė Pogradec, nė njė familje me tradita atdhetare. Nė moshėn 10-vjeēare e dėrguan pėr tė vazhduar studimet nė Manastir dhe mė vonė nė Athinė, ku mbaroi liceun. Mė 1921 ai shkoi nė Rumani, pėr tė ndjekur studimet e larta. Duke qenė pa bursė dhe pa asnjė ndihmė, ai u detyrua tė punonte dhe njėkohėsisht tė studionte. Nė Bukuresht ai u lidh me lėvizjen atdhetare tė kolonisė shqiptare, u miqėsua me Asdrenin e atdhetarė tė tjerė shqiptarė dhe u zgjodh edhe sekretar i pėrgjithshėm i Kolonisė. Nė verėn e vitit 1924 Qeveria e Fan Nolit i dha bursė dhe kėshtu arriti t'i pėrfundojė studimet e larta nė Grac (Austri) nė Fakultetin e Fiogjisė Romano-Gjermane.Nė dallim nga poetėt e Rilindjes, qė megjithė origjinalitetin e tyre kishin tipare tė pėrbashkėta, poetėt e shquar tė periudhės sė Pavarėsisė Noli, Fishta, Poradeci, Migjeni, janė krejtėsisht tė ndryshėm nga njėri-tjetri si nga formimi, nga prirja e tyre, ashtu edhe nga interesat e synimet.
  Lasgush Poradeci e jetoi Rilindjen ne periudhėn e shpėrthimit tė kryengritjeve tė mėdha pėr liri. Nė veprėn e kėtij romantiku tė fundit tė letėrsisė sonė jetoi shqetėsimi atdhetar i mbrojtjes sė kombit dhe tė traditės sė Rilindjes, ashtu sikurse edhe dėshira pėr triumfin e pikėpamjeve demokratike, shqetėsimi pėr njė emancipim tė pėrgjithshėm kulturor e shpirtėror tė shoqėrisė shqiptare.
  Ai ėshtė nga lirikėt tanė mė tė mėdhenj, i cili u shqua pėr sensibilitetin dhe ėmbėlsinė poetike me tė cilėn i kėndoi Shqipėrisė dhe dashurisė.
  Nė vitin 1933, u botua vėllimi i tij i parė "Vallja e yjeve", dhe mė 1937, u botua vėllimi i dytė "Ylli i zemrės". Pas Luftės sė Dytė Botėrore Lasgush Poradeci e vazhdoi veprimtarinė krijuese, por u mor edhe me pėrkthime. Ai shkroi, veē tė tjerash, poemat "Eskursioni teologjik i Sokratit", "Mbi ta", "Kamadeva", baladat pėr Muharrem e Reshit Ēollakun. Gjithashtu, pėrktheu disa nga kryeveprat e letėrsisė botėrore si "Eugjen Onjegin" tė Pushkinit, lirikat e Lermontovit, tė Bllokut, Poemat e Hajnes, tė Majakovskit e Miēkieviēit, lirikat e Gėtes dhe Hajnes, poezi tė Lanaut, Brehtit; Hygoit, Mysesė, Bajronit; Shellit, Bėrnsit, tė Emineskut etj.
  Mė 12 nėntor tė vitit 1987, Lasgush Poradeci, vdiq, duke lėnė pas njė krijimtari tė bukur, e cila kishte fituar zemran e lexuesit dhe kishte tėrhequr vėmendjen e disa studiuesve tė shquar tė kulturė sonė si Eqerem Ēabej, Skėnder Luarasi, Mitrush Kuteli, Sabri Hamiti, Ismail Kadare, Rexhep Ismajli etj. Si njė personalitet i shquar dhe poet i vėrtetė ai nuk ua nėnshtroi kurrė artin e tij kėrkesave dhe synimeve tė diktaturės. Pėr kėtė arsye ai u la nė njė gjendje ekonomike tė rėndė dhe pothuaj nė harresė nga shtypi zyrtar. Vetėm nė vitin 1989 mundi tė botohet vepra e tij e plotė.
  Mos u mundo kurre te bindesh te tjeret perderisa do te kete nje shumellojshmeri mendimesh...

  Jetoj ne boten reale por nuk kuptoj pse endrrat jane aq te ngjashme me kete realitet...

 2. #31
  Moderatorė Avatari i Loyalty
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Milano
  Postime
  3,179
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1255

  Titulli: Lasgush Poradeci

  Naim Frasherit

  Qan e heq nė tė kenduar, ze kėndon nė zi tė madhe,
  Vdes kur hapet zemr'e gjuh
  ės posi lulja nėr luadhe:
  Ha! se n
  ė kaq ndnryshmėsira m'u duk vetė Shqipėtari
  Ndaj sh
  ėmton fjal'e tė folur nga padia, nga nakari.

  ...T
  ė pėrmbysim vetėdijen kur na fton mburim'i jetės?!
  ...T
  ė mendojmė kaqe errėt mun nė mes tė sė vėrtetės?!
  ...T'a mjerojm
  ė kuvėndimin me kaq helm e kaqė prishmė
  Kur fillon t'j'a thot
  ė shqipja me njė hir tė perėndishmė?!

  Sepse hir t
  ė kuvendishmė kish kuvėndi yt, Naim,
  Ajo k
  ėng'e tepėrlumtur qė mė s'pati shėmbėllim;
  Se mendimi yt kish flak
  ėn e kuptimit tė kulluar,
  Goja jot
  ė vjershėtore kish njė zė tė pastėruar:
  O! Sa bukur q
  ė rrjeth fjala nėpėr brigj'e nėpėr sheshe,
  N
  ėpėr mal ku merr kullotėn tuf'e bardh'e njė bareshe...
  ē'
  ėmbėlsirė e lumtėruar n'atė zėth aq tė mahnitur
  Ku nj
  ė trim i falet vashės dyk'u shtrir e u venitur...
  Rreth murisht
  ės sė qytezės zu po zjen njė zi mizore,
  Fryhen gryk
  ėt e shėndosha nė bėrtitje trimėrore...
  E mes tempujve t
  ė qetė, pranė pikash prej qiriri,
  Dyke njohur vet
  ėveten dal-nga-dal ze vuan gjiri,
  E si tretet dyll'i djegur e pikon e merr kullimin,
  Shpirti yt n
  ė kraharuar i bė mendjes shoqėrimin,
  E m
  ė shpejt se shkrepėtima kur godet mbi shkėmb petriti,
  bje p
  ėrposh nė fudn skėterre... fluturon nė kulm zeniti...
  E pse dot m
  ė s'gjet tė prehur as m'i dhetė as nėn'etere,
  M
  ėrmėron e qit prej helmit mjaltė blete parėvere...
  K
  ėngėtor i pazembruar qit prej ferrash Trėndafil...
  B
  ėhet erė-e-i-hyn nė gushė gushė-dehurit bilbil.

  "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."

 3. #32
  Moderatorė Avatari i Loyalty
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Milano
  Postime
  3,179
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1255

  Titulli: Lasgush Poradeci

  Naim Frasherit

  Kjo ėshtė kėngė e shentėruar e kuvendit t'ėnd lotak!
  Ambrozi q'u shtryth nga z
  ėmbra dh'u pėrzje me vaj'e gjak.

  E kjo fjal'e per
  ėndishme, ky kanisk pa shėmbėllim,
  K
  ėjo valle diamandėsh na u pat lėnė trashėgim.
  Po kaq fort
  ė-i pru shkėndijat rez'e ndriēm'e ti ndaj neve,
  Sa t
  ė mundur nga ēkėlqimi, humbmė fillin e ideve,
  Nga ēudija patnv humbur dlirt
  ėsin'e syrit vet
  E na ngjau se zuri perde dh'u verbos e mbet i shkret
  ė.
  E k
  ėshtu, kur hėn'e plotė lakuriqin e ka prekur,
  Ay ngaci nd'an
  ė murreshdh'u ēukit e ra i vdekur.
  Ra e shtrir
  ė mes pishtari me qipallė tė kėputur
  E shastisur po nga flaka pend
  ė shkruarėza flutur.
  E k
  ėshtu-i javiti kryet njė ēfrerim edhe nė bujė,
  Ku thesar'i shent
  ė i gjuhės bėhet lodėr nė rremujė,
  Ku ēdo goj
  ė e djallėzuar, mbledhur fshehura nė klikė,
  Me nj
  ė fjalė barbarije ze njė vend nė politikė:

  ...Se ē'u mbush plot kapedan
  ė- po me mendje ēilimiu...
  C'ndriti Lushnja trim
  ėrore- po ē'u err dhe vetvetiu...
  Se me zem
  ėr prej luani mprohet Toka- po me skistėr
  Kruhet ajk'e majm'e gjuh
  ės nė kongres tė saj sinistėr;
  Pastaj rrug
  ėsh arratije bje gjykimi-e gjėma shtohet,
  E ze ēb
  ėhet ē'u pat bėrė- ē'u godit ze ēkatėrrohet;
  ē'u nd
  ėrtua bres pas brezi, bje greminė mė njė ēas,
  Ku k
  ėndoj bilbil'i kombit, grifsh'e huaj ēirret pas.

  Me p
  ėrbrėndjen e shkrumbosur njė poet, njė deputet,
  Flet e ēflet e vret e oret p
  ėr njė tė vet virgjinitet...
  Prej blatishtas tradh
  ėtije shkumbėzon njė farmason
  E me ton q
  ė tė shurdhon dėnon njė renegacion...
  E nj'aty nj
  ė tru venitur qė mban dije pėr njė fije,

  "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."

 4. #33
  Moderatorė Avatari i Loyalty
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Milano
  Postime
  3,179
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1255
  Naim Frashėrit


  Lajkatar e dėrdėllitės nxjerr lėvezhga gjuhėsije,
  dyke lojtur maskaradėn, si kasneci nė pazar,
  Me dy sy tė zgurdulluar, me njė pedantizm barbar.
  Se pat humbur prej qėkuri shpirt'i gjuhės sė atyre
  Qė nė fat tė lum tė kombit janė shėmbėlla mynxyre;
  Se pė shqipen pleqėrishte- pė ēudinė e mosfjalosur-
  Vesh'i tyre i shushulluar ka timpanėn e rrėxhosur.

  E kėshtu-i kaplisi kryet egzotizmi orė.lik.
  Vijza mėrshe-e gjyrė dheri mori shtat i saj fisnik.

  Po ti dridh-u, o! Komb i lashtė, me atė zembėrėn e gjėrė,
  E n
  ė gas tė drithmės s'ate lč tė tundet bot'e tėrė!
  Lč t
  ė ndritet Shqipėrija nėr bregore-e nėr fushore.
  Si buēet me z
  ė tė thjeshtė frym'e gojės stėrgjyshore;
  Si flet shqip e lumt
  ėruar e bekon me gjith bekimin,
  Vajz
  ėrinė e virgjėrinė... - zemėrimin... renegimin...

  "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."

 5. #34
  Administrator Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  27,831
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Ti buzėndritur nė stoli


  Nėr ato male shtat-mėdhaja,
  Nėr ata pyje me fshehtėsi,
  N’ato mburima lozonjare,
  N’ata shkėmbenj plot llaftari;

  Ku fryn njė erė pastėrtije,
  E vetėtin njė bukuri,
  E ritet malli posi deti,
  E ndizet zemėra nė gji;

  Ku nuku duket asnjeri,
  Ku vemi shpesh veē un’e ti
  Ku djeg si zjarr, moj dashuri!
  Ku ndrin si yll, moj perėndi
  Thanks Loyalty thanked for this post
  Likes Loyalty liked this post

 6. #35
  Administrator Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  27,831
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  KUJTIMI

  Edhe nė mungove,
  Edhe nė ndryshove,
  Edhe nė dredhove,
  Nė mė gjarpėrove:

  Kujt j-a dhč mungimin?
  Kujt ja dhč ndryshimin?
  Kujt j-a dhe dredhimin?
  Kuja gjarpėrimin?

  Mungime-e ndryshime,
  Mungime-e dredhime,
  Dh’ato gjarpėrime-
  Hon pėr zemrėn t’ime.

  Zemr’ e mall i parė,
  Zemėrėz’ e vrarė
  Kujton dyke qarė,
  Pushton me llaftarė
  Lulen e pavdarė,
  Trupin e pangarė.

  Pa ri pshoj qetuar
  Dyke ėndėruar
  Ndaj po puth nėr duar-
  Si ndaj koh’ e shkuar-

  Fort i dėshėruar,
  Fort i dhėmshėruar,
  Fort i lumtėruar,
  Ballin dritė-qėruar
  Syrin qjell-kulluar,
  Gjirin-vajzėruar,
  Trupin-qumėshtuar.

 7. #36
  Administrator Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  27,831
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  KUR TĖ MĖ JESH E ZEMĖRUAR  Ti m`u rrėfeve pėr sėpari shkrepėtimtare nė stoli,
  Un` ėndėrrova se nė zemėr po mė valon njė mall i ri.
  O, ē’ka qė m`u venit qipalla me kaq tė ngjethur tė pafaj?
  Haj!shkretėtirė-e-zemrės`s`ime! Dhe haj! e zeza jetė,haj!

  Posi njė yll i perėnduar mė pate humbur gjith mė larg…
  Nga malli yt i thura fjalėt gjith sėrė-sėrė-e-varg-e-varg;
  E ēdo mendim e pata tretur vetėm n`ėrgjėnd e nė flori,
  O,vashė-e lotit tė zhuritur qė vetėtin nėr syt` e mi.-

  Prej largėsisė sė pa anė kalon durimi mot-me-mot…
  Pas kaqe kohė dhemshurije,ndaj vėndi-i lum as eja sot!
  Nė gjirin t`ėnd tė llaftaruar m`a lerė mėndjen t`a humbas,
  Tė ndjej si zemra mė gatohet plot me dėshir` e plot me gas.
  Ti buzėqesh-mė-zilitare,e mė ēkėlqe si vetėtim,
  E mė vėshtro me sy pėllumbi drejt mun nė fund tė shpirtit t`im;
  Se gazi-i-kthjellt` i lumtėrisė, qė ēel si lulja nė mėngjes,
  Si lule-e pastėr do mė mbijė nė krahruar mun nė mes:
  Kur tė mė jesh e zemėruar, mė shpirt tė vrarė-e varfnjak,
  N`e mbajē nė zemėr zembėratėn, prej helmit t`ėnd s`do heq aspak;
  S`do psherėti n`e lėnc tė vdesė,a nė `m`a thėnc,nė mos m`a
  thėnc:
  Mjafton njė mvrejtje-e buzės s`ate,qė tė mė bėsh tė prishem
  menc.

 8. #37
  Moderatorė Avatari i Loyalty
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Milano
  Postime
  3,179
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1255
  Marshi i Djalerise

  Urdhėroi i Madhi Zot:
  Zu ndrin yll` i Shqipėrisė;
  Ndrin e mė s`pėrmbahet dot,
  Se qė sot e jetė-plot
  Po rreh zemėr` e Djalėrisė.

  Djalėri, lart pėr liri!
  Lart pėr Zonjėn Shqipėtare!
  Yll nė ballė-e zjarr nė gji,
  Zjarr nė gji pėr Shqipėri!
  Digj-u! Zemra djaloshare!

  Qiell me shkaba shqipėtar!
  Male mbushur me dragona!
  Kėto fusha derdhur n`ar,
  Deti plot margaritarė
  Kėto janė viset tona!

  Kėtu leu qė nė fillim
  Trim`i dheut si zog i shkruar;
  Leu dh`u la pėr trashėgim
  Me nderim e me qėndrim
  Besa jon`e shenjtėruar.

  Ha! Dh`e bukura liri
  Kėtu mbretėroi pėrjetė:

  Mbretėroj: e plot mėri,
  Bėri nė rezik tė zi
  Prej kujtdo njė trim me fletė.

  Lidhni besėn pėr Atdhe,
  Ju me gjak tė Kastriotit!
  Lidhni-e shpejt e bėni be
  Be qė vret porsi rrufe
  Para Kombit-para Zotit.

  Djalėri, heu! Yll i ri!
  Djalėri, kėng e shėndetit!
  Pėr liri, pėr lumturi,
  Rrofsh! e lumja Djalėri!
  Rrofsh e qofsh sa val` e detit!

  "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."

Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-02-2012, 16:39
 2. Pergjigje: 3
  Postimi i Fundit: 09-12-2008, 16:24

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •