Thanks Thanks:  0
Faqja 5 nga 5 I parėI parė 12345
Duke shikuar rezultatet 121 ne 127 nga 127

Teme: Charles Bukowski

 1. #1
  Anėtar i Nderuar Avatari i bella
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Aty ku nuk je ti!
  Postime
  8,463
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  5798

  Charles Bukowski

  E njihni kete autor? ju pelqen e nese jo pse? e nese po pse perseri ?

  Henry Charles Bukowski nje shkrimtar dhe poet amerikan(16 gusht 1920-9 mars 1994)

  Per mua eshte nje autor i interpretuar ne menyren me te mire. Perzjerja midis marrezis dhe realitetit qe fut ne veprat e tij e ben te madh.
  Bukoswki-t bashkengjitet binomi "Seks dhe Alkool" me te gjitha ato qe vijn mbrapa kesaj. Per ate te qenit gjithmon nga ana te dobteve, per kritikat e tij mbi shoqerin, per ironin e tij therese e per shume akoma ju keshilloj "Pulp" . Megjithate, ne poezi pelqej shume eshte nje gjeni ne llojin e tij.  Jasht cdo rregulli ai eshte unik.

  disa fraza te tij:


  Poezia vlen per dicka, me besoni, te ndalon te cmendesh plotesisht.

  Hypa ne makin, u shkeputa nga trotuari dhe hyra ne trafik. Ishte ora gati dhjet e darkes,
  Kishte hene dhe jeta ime po shkonte dalengadale ne asnje vend.

  Kur jam i dehur jam ne frymezimin tim maksimal, kjo do te thote qe jam nje bir ku**e


  Aforizma nga Bukowski.

  Burrat e medhenj jan me te vetmuarit.

  Gjeni eshte njeriu i afte te thote gjera te thella ne menyr te thjesht

  Diferenza midis diktatures dhe demokracis eshte se ne demokraci votojm ne fillim e me pas
  marrim urdhra, ndersa ne diktature nuk do harxhojm kohen ton kot per te shkuar ne votim.

  Si mund ta thuash qe do nje person kur ne bote ka me mijra persona qe mund ti duash me shume
  nese i takon! Ne fakt nuk i takon.

  Shpirti i lire eshte i rralle, kur e sheh e njeh, sidomos sepse provon nje ndjenj te mire kur i je afer.

  "Paske nje fytyre interesante -thote Diana.- Cfare ben?"
  "Asgje."
  "Tamam tipi i mashkullit qe preferoj."


  p.s mund te vazhdoni edhe ju
  " Mm-hmm. Oh, so typical. Ooo, I'm a man. Ooo, I have a penis. Ooo, I have to win money to exert my power over women."

  UNE JAM KESHTU, NUK DO ME NDRYSHONI KURRE....Njihmeni NESE KENI DURIM.
  Likes Hostel, Ultraviolet liked this post

 2. #121
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,651
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  " you're a sexy woman."
  " that's all you see in me?"
  " I see a lot of sex. Maybe going forward will also see other things.."
  Bukowski 3. #122
  Gjumash Avatari i Bukowski
  Antarėsuar nė
  Jan 2017
  Vendodhja
  Asgardia
  Postime
  257
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  54
  Kontributi im ishte te shkrija dhe te thjeshtoja poezin. Tani kam frike, frike se shume te tjer mund te shkruajne si Charles Bukowski, ose duhet te them qe po perpiqen per te shkruajtur si Charles Bukowski por une jam Charles Bukowski me i mire qe qarkullon. Stili im ndryshon vazhdimisht ashtu si edhe jeta ime. Asnjeri nuk mund t'me arrij mua pervec zonjes Vdekje.
  Ndersa kopjusit e mi do vdesin te alkoolizuar une do te dal ti pershendes ne mesnante.
  Buk
  "Kush je ne te vertet kur asnje nuk te shikon?"
  "Tu pensaci a migliorare il resto arriva da sč."
  Dislikes Ketrush disliked this post

 4. #123
  Kosovare Avatari i Jetesa
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  5,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  1350
  Citim Origjinale Postuar nga Bukowski Shfaq Poten
  Kontributi im ishte te shkrija dhe te thjeshtoja poezin. Tani kam frike, frike se shume te tjer mund te shkruajne si Charles Bukowski, ose duhet te them qe po perpiqen per te shkruajtur si Charles Bukowski por une jam Charles Bukowski me i mire qe qarkullon. Stili im ndryshon vazhdimisht ashtu si edhe jeta ime. Asnjeri nuk mund t'me arrij mua pervec zonjes Vdekje.
  Ndersa kopjusit e mi do vdesin te alkoolizuar une do te dal ti pershendes ne mesnante.
  Buk

  mefal si mund e kuptoj kete shkrim? ... eshte thenie nga shkrimtari, apo nga ti personalisht?


  nga shkrimtari mendoj me shum.... // apo?

  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė...

  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... jo duke pritur..… 5. #124
  Kosovare Avatari i Jetesa
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  5,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  1350
  Citim Origjinale Postuar nga Bukowski Shfaq Poten
  "Tani ekzistojne kumpjuterat
  akoma me shume kompjutera

  Se shpejti te gjithe do ta kene nga nje,
  edhe femijet 3 vjec do te kene kompjutera
  dhe te gjithe do te dijne gjithcka
  per gjithe te tjeret
  shume me perpara se te takohen
  dhe keshtu nuk do te duan me te takohen.
  Asnjeri nuk do doj te takoj me askend
  dhe keshtu do te behen te gjthe te vetmuar
  ashtu si jam une tani.

  po shihet sadopak....

  njerezit shum te dashur nga distanca online, porse jo aq nga afersia...

  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė...

  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... jo duke pritur..… 6. #125
  VIP
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  9,625
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  635
  Mos harro esht gjithmon dikush apo dicka duke pritur per ty.
  Dicka me e mire,me inteligjente,me e keqe me jetgjate.

  Charles Bukowski.....

 7. #126
  Gjumash Avatari i Bukowski
  Antarėsuar nė
  Jan 2017
  Vendodhja
  Asgardia
  Postime
  257
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  54
  Me tregoni nje mashkull qe banon vetem dhe e mban kuzhinen vazhdimisht rremuje e, 5 here ne 9 do u tregoj nje mashkull te shkelqyer.
  (Bukovski 27/07/1967 birra e 19)

  Me tregoni nje mashkull qe banon vetem dhe qe e mban kuzhinen vazhdimisht te paster, 8 here ne 9 do ju tregoj nje mashkull te konsumuar ne shpirt, te merzitur.
  (Bukowski 27/7/1967 birra e 20)
  "Kush je ne te vertet kur asnje nuk te shikon?"
  "Tu pensaci a migliorare il resto arriva da sč."

 8. #127
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,651
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  "Ke tė drejtė plako. Femrat i duan hipokritėt sepse ata i gėnjejnė mė mirė."

  Charles Bukowski

Faqja 5 nga 5 I parėI parė 12345

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Charles Baudelaire
  Nga *Mia* ne forum Letėrsia botėrore
  Pergjigje: 19
  Postimi i Fundit: 29-03-2017, 13:34
 2. Pėrkujtohet 200-vjetori i Charles Dickens
  Nga GLOOM ne forum Letėrsia
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-02-2012, 12:42
 3. Ndahen princi Charles dhe Camilla?
  Nga Love ne forum Tė fundit nga Bota e Spektaklit
  Pergjigje: 22
  Postimi i Fundit: 27-06-2011, 00:30
 4. Harbohet “Charles”, striptizė kėngėtari maqedonas dhe Gzimi
  Nga Gjarperesha ne forum Tė fundit nga Bota e Spektaklit
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-11-2008, 13:27
 5. Hohenstaufen,Charles d'Anjou and Regnum Albaniae
  Nga Bilderberg ne forum Historia
  Pergjigje: 3
  Postimi i Fundit: 22-07-2008, 11:21

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •