Kompleksi - Ventus - Sport Center - Pishina
Duke shfaqur rezultatet 1 nga 11 e 11

Temė: Njeriu me i shendoshe ne bote

 1. #1
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 2. #2
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  WorLd 0f dReAms
  Mosha
  30
  Postime
  13,301
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  2434

  Gabim

  Ky ndoshta 24/7 mendon rreth pyetjes: Sa bejne 1+1 ?

  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 3. #3
  Anėtar i Nderuar
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  2,508
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  69

  Gabim

  Ishallah dobsohet sa me shum..besoj qe urim ma te mir nuk ka marr


 4. #4
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  sikur te jet i fryre me pompe duket
  me vjen keq per te....

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 5. #5

  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Mosha
  25
  Postime
  72
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  49

  Gabim

  Pfff ku osht per t'ardh keq? T'jesh i shnosh nuk do t'thot se je i smur po thjesht je pertac. Masnej si rezultat i dhjamit te tepert te vijn gjith ato smunje ene avash avash njall vdekjen tate.


 6. #6
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  hey.....obeziteti eshte nje semundje
  ska aritur ashu se ka ngrene

  a e di ti ca shkakton obezitetin e nqs esht i kuruar?

  mos flit pa ditur

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 7. #7

  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Mosha
  25
  Postime
  72
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  49

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sweetzzinna Shiko postimin
  a e di ti ca shkakton obezitetin e nqs esht i kuruar?

  mos flit pa ditur
  M'pelqejn shum paragjykimet. :bum

  A e di un ca e shkakton obezitetin? Po e di. Gjithashtu di se ka shkalle shum me perpara qe mun te ndalohet kjo qe tashi e qujn smunje. Cdo gjo osht me faza mi omelsin dhe obeziteti nuk osht faza par


 8. #8
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  pa me thuaj pak ca eshte obeziteti..mqs e dike dhe ca e shkakton

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 9. #9

  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Mosha
  25
  Postime
  72
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  49

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sweetzzinna Shiko postimin
  pa me thuaj pak ca eshte obeziteti..mqs e dike dhe ca e shkakton
  Obeziteti osht smunje kronike, mund te kurohet po nuk mund te mbeshtetesh totalisht mbi ket te funit. Jan bo studime qe kan zbulu se disa variante gjenetike qe pak a shum jan te ngjashme, ndikojn ne sasin e yndyres qe osht e pranishme ne turpin ton, peshen dhe rrezikun e shnoshjes - sidomos mas dietave. Variante qe kan t'bojn me pjesen e ADNse qe ndodhet afer gjenit MC4R ku mutacioni shkakton nje form te rend obeziteti familjar. Robt qe kan dy kopje te ktit varianti peshojn mesatarisht 1 kile e gjys me shum ne krahasim me te tjeret qe skan asnjonin nga kto variante. Mesa thon, ala s'dihet se cilat mekanizma preken nga kto variante gjenetike, po pasojat biologjike jan shum te dukshme, me i fjal kilet e teperta. Proteina qe prodhohet nga gjeni MC4R ka rolin kryesor per te shperndar info rreth oreksit, perhapjes ushqimit ene peshes. Ai qe e ka ne trup te tij kte difektoz, esht i predispozum te shtoj shum kalori. Puna osht omelsin, se numrat e qelizave te dhjamit mbeten te njejta per gjith jeten. Kur mbaro rritja, asigjo s'i modifiko, as dietat as humbjet e mdhaja ne peshe. Gjenet dhe karakteristikat e indit dhjamor duket se jan bo vec per te veshtirsu renien nga pesha dhe nfakt nuk esht vec faji tyre. Tendenca per te majt peshen e duhur varet nga shum faktor, mes tyre roli i Hipotalamusit, pjesa e trunit qe rregullon nivelin e rrezervave energjike te orgazmit. Hipotalamusi run kujtesen deri 8 vjet me par, e peshes maksimale te arritur dhe cdo perpjekje per te rrezu kilet e shtuara shifet si nje kercenim drejt ruajtjes fillestare te rezervave te energjise. Kjo ndodh duke rrit ndjesine e urise po dhe duke djeg konsuminin e energjis dhe prodhimit kalorive. Tashi nderhyrja me ilacet e reja mbi ket ekuacion mund ta zgjidhe enigmen e obezitetit e cila konsiderohet nga disa (perfshi ktu ene ty mesa duket ) si nje semundje kronike e nderlikuar. Tashi se osht smundje kronike do te thote qe ka ilace po ske si ta lesh plotesisht te ilacet se duhet majt nen kontroll trupi per gjat gjith jetes.

  Tashi nqfse do ene noj informacion tjeter fol ti, po t'lutem mos u justifiko per ato qe jan te shendosh se menyra ka plot, po ska vullnet, vetbesim edhe kurajo. Doktorr te vetes jena vet, po skena besimin te vetja


 10. #10
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  ti se kupton qe eshte pune hormonale ketu??
  metabolismi tyre nuk punon sic duhet....le te bejne sa ushtrime te duan....te vrapojne 3 ore ne dite..............

  biles as operacionet ne stomak [unaze ose bypass gastric] nuk jan te rekomanduara.........

  prandaj te thash mos i gjyko....

  ti mbase mendon tek obezet e USA qe ata po...jan se han junk&fast food
  por ky ta siguroj une qe seshte nga ushqimi...eshte i lindur

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 11. #11
  VIP Avatari i braziljania
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,616
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  146

  Gabim

  uauu sa i shendoshe??????!!!!!!!!


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •