Faqja 3 nga 3 I parėI parė 1 2 3
Duke shikuar rezultatet 41 ne 54 nga 54
Like Tree10Likes

Teme: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tjeter?

 1. #1
  βeℓℓe ā๓e Avatari i Love
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Vendodhja
  ą jamais ą toi.. ą jamais ą moi.. ą jamais ą nous
  Postime
  8,274
  Blog Entries
  26
  Forca e Rrespektit
  25

  Default Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tjeter?

  Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tjeter? Edhe ne Ballkan sigurisht.

  Personalisht mendoj se "Tava e kosit" eshte nje nga gjellet qe perdoret vetem nga shqiptaret. Nje tjeter mendoj se eshte ''mish pule me rosnica'' (kete e kam me te thene se asnjehere se kam provuar), e cila perdoret ne Vlore dhe ne Shqiperi eshte pak e panjohur (kush eshte vlonjat mund ta konfirmoj).
  Nga anet e mia myzeqare, eshte Pasterma (buke e zier me uje dhe sheqer) ....
  Tjeter nuk po me vjen ndermed per momentin atehere po ju le radhen te dashur miq ... !!!


  .................................................. .................................................. ...................... ღƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒღ The greatest show after the BigBang.... you & i ღƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒღ

 2. #41
  Anėtar i Respektuar
  Antarėsuar nė
  Dec 2009
  Postime
  1,880
  Forca e Rrespektit
  176

  Default Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

  eshte e veshtire te gjesh nje gjelle tradicionale shqiptare qe se kane te tjeret...cdo gje qe gatuhet ne shqiperi e gjen ne turqi ose greqi...

  ...po une po e provoj...harapash vetem ne bejme.....

  ......Non ce da dire in un ambiente filosofico, "originale"...dove tutto ciņ che si dice e originale ...come si fa a snobbare la sapienza, sembra che l'origine e proprio qui:p ....e uno scherzo, non lo prendete sul serio;D ...salve a tutti...come state?....ah io?..bene grazie

 3. #42
  Anėtar i Nderuar Avatari i Snow Hristina
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  ne djall ska cte te duhet ty
  Mosha
  27
  Postime
  3,726
  Forca e Rrespektit
  231

  Default Pe: Titulli: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje

  cdo qytet ka ate te sajen besoj disa nga keto qe thoni ju lart se kam idene cfare jane mua me pelqen gjella e beharit qe thone ne korce awww vdes per ate e kam shum qef . :ok

  :lekund: Ndonjėherė njerėzit nuk duan tė dėgjojnė tė vėrtetėn,
  sepse ata nuk duan qe iluzionet e tyre tė shkatėrrohen.
  :lekund:

 4. #43
  Hmm kureshtar-e? Avatari i Katia
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Vendodhja
  Kete moment?...Ne trurin tend me siguri ;)
  Postime
  3,306
  Forca e Rrespektit
  1295

  Default Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

  Tave kosi, fergese dhe pispili (me lakra dhe miell misri) Tani per tani keto me kujtohen...

  Une jam endrra ne sirtar, une jam fluturimi qe gjithnje ke deshiruar...
  Jam mendimi qe te ben te vuash. Une jam guri qe bie, veshtrimi i larget, jam zjarri, akulli, uji qe rrjedh, jam lufte, paqe dhe dhimbje...
  Jam mendafsh dhe gjemba trendafili, oaz dhe shkretetire. Une jam zemer, shpirt dhe tru. Jam fjale dhe heshtje, rruge, lum dhe mal.
  Jam poezi dhe dhimbje, mekatare dhe shenjtore. Jam perendimi dhe fundi. Une jam ajo qe ty te le pa gjume...
  Une jam femer!

 5. #44
  شيطان בעל זבוב Avatari i Iron_Leon
  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Vendodhja
  Jam atje ku ėshtė edhe zemra ime
  Postime
  3,545
  Forca e Rrespektit
  1163

  Default Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

  Specat turshi qė i bėn vetėm zona e Korēės , kėto quhen speca gogozhdare , njė lloj speci i kuq me shumė tul nė formė rrumbullake . Nuk besoj se bėhet nė vend tjetėr

  Ē'do budalla do tė gjejė gjithmonė njė budalla tjetėr qė tė mahnitet me tė.

 6. #45
  Anėtar i Nderuar
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Vendodhja
  Ne nje vullkan e zhytur..ku une mbijetoj..pa u shkrire dhe pa pikuar as nje pike loti..!
  Postime
  2,293
  Forca e Rrespektit
  390

  Default Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

  Po petaniku ?Ozot c'te hash ...te lepish gishtat...sa koh kam pa ngrene ..
  Deshton e gruja me barr ..

  Nqs ka bote te PERTEJSHME atehere ti do jesh i PERJETSHEM.

 7. #46
  Catch me if you can... Avatari i GLOOM
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Postime
  15,685
  Forca e Rrespektit
  1349

  Default Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

  Tave e krapit,karakteristike per Shkodren...Se besoj se e gatuan kush krapin me mire se shkodranet...

  Ndonjehere me vjen te godas disa njerez,por me pas mendoj qe : Nuk lejohet abuzimi ndaj kafsheve...

 8. #47
  VIP Avatari i Hartini
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,382
  Forca e Rrespektit
  2077

  Default Titulli: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje ven

  Maza e zime , drate , flia jane specialitete te krahines sime .
  Ato kan shijen e tyre karakteristike vetem atje , ne ato ane , ne ate ajr , ne ato male , shkembenj , pllaja dhe lugina ,
  askund tjeter .

  kitrra 123 likes this.
  Feja eshte injorance , por jo vetem !

 9. #48
  VIP Avatari i Karamele Zana
  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Postime
  4,098
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  541

  Default Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

  Eshte dhe ajo qe ne librat e kuzhines shqipetare e quajne "Burani verore" por ne fakt gjyshja ime gjithmon me thoshte quhet "gjelle fshati" (). Eshte ajo me qepe, domate, speca dhe oriz (pa harruar majdanozin, rigonin dhe kopren). Nje nga specialitetet e mija, dhe me shume ngaqe ma ka mesuar gjyshja.

  El'Mejor likes this.

 10. #49
  Anėtar i Nderuar Avatari i flowmaster
  Antarėsuar nė
  Nov 2011
  Vendodhja
  Duke dremitur nen nje peme ulliri..
  Postime
  2,200
  Forca e Rrespektit
  1187

  Default Pe: Titulli: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje

  Citim Origjinale Postuar nga Morena Shfaq Poten
  Rosnica ca eshte? apo rose per shkurt,
  Rosnica me sa di une eshte dafina..


 11. #50
  ...Δʝɛя... Avatari i Morena
  Antarėsuar nė
  Mar 2010
  Vendodhja
  Nel Favoloso Mondo Di Amélie
  Postime
  5,338
  Forca e Rrespektit
  738

  Default Pe: Titulli: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje

  Citim Origjinale Postuar nga flowmaster Shfaq Poten
  Rosnica me sa di une eshte dafina..
  Citim Origjinale Postuar nga Love Shfaq Poten
  Rosnicat mesa di une psh:
  mish pule me rosnica, eshte pak a shume keshtu: nje perzierje mielli me niseshte, i cili skuqet deri sa behet ngjyre kafe
  Ka edhe se si behet tek faqja e dyte...por flm

  .... Ƴσʋ κиσω Ɩ'м α яɛαмɛя........♥  Ti me rremben cdo dite...

 12. #51
  Anėtar i Nderuar Avatari i flowmaster
  Antarėsuar nė
  Nov 2011
  Vendodhja
  Duke dremitur nen nje peme ulliri..
  Postime
  2,200
  Forca e Rrespektit
  1187

  Default Pe: Titulli: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje

  Citim Origjinale Postuar nga Morena Shfaq Poten
  Ka edhe se si behet tek faqja e dyte...por flm
  ke t drejte ja futa kot..
  flm per korrigjimin


 13. #52
  Hakuna Matata! Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Vendodhja
  。◕‿◕。
  Postime
  3,918
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  5273

  Default Titulli: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje ven

  Tani kam nje hall te madh a me thoni nje gatim shqiptar sepse ma ka kerkuar shoqeria e huaj???
  Problemi eshte se ketu skemi furre, keshtu gjera te thjeshte qe mund vec te zihen.
  Dhe jo vec te zihen por edhe te hahen me qejfe nga te huajte...

  Pervec rocnices qe sma mbush syrin...


 14. #53
  Catch me if you can... Avatari i GLOOM
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Postime
  15,685
  Forca e Rrespektit
  1349

  Default Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

  Une do e them ne dialekt,se en gjuhe letrare se di ate gjellen si quhet : pacamur me zhigla

  Ndonjehere me vjen te godas disa njerez,por me pas mendoj qe : Nuk lejohet abuzimi ndaj kafsheve...

 15. #54
  Il Silenzio Avatari i BoOoMBaStiCk
  Antarėsuar nė
  Jun 2011
  Postime
  1,683
  Forca e Rrespektit
  670

  Default Titulli: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje ven

  Tava dheut,tava kosit,fli,grosha(fasule per qytetaret),ferges,kadaif,lakrori,paēe.... Dhe pilafi me 1 kile gjalp,unik shqiptare,i paperseritshem.

  ...kur Kanuni ishte ligj qe prodhoj ket BURRNI... ky koncept shkoi pertej detit ne Sicili,Arbresht u msun Kanunin italiant e qujn MAFI !

Faqja 3 nga 3 I parėI parė 1 2 3

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Cila ėshtė ėmbėlsira tradicionale shqiptare?
  Nga sweetzzinna ne forum Kuzhina Shqipėtare
  Pergjigje: 39
  Postimi i Fundit: 05-07-13, 14:52
 2. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-03-12, 09:37
 3. Dashuri eshte pergjigja, cila eshte pyetja?
  Nga Gjarperesha ne forum Dashuri dhe pasion
  Pergjigje: 38
  Postimi i Fundit: 29-06-11, 08:10
 4. Asnje leshim mbi trojet shqiptare! Nenshkruani peticionin.
  Nga Lauri ne forum Portali i forumit
  Pergjigje: 15
  Postimi i Fundit: 03-11-09, 22:07
 5. Ka vend edhe per nje tjeter ketu???
  Nga con_uk ne forum Kuriozitete
  Pergjigje: 11
  Postimi i Fundit: 13-06-09, 20:21

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181